SME

Ranný brífing: Stranou Sme rodina zmietajú škandály, Rusku záhadne spadli lietadlá

Prečítajte si najdôležitejšie správy.

Ranný brífing SMERanný brífing SME (Zdroj: SME.sk / Hejty)

Sme rodina stráca voličov a ocitá sa v pásme ohrozenia. Trend naznačuje, že sa napokon nemusí po predčasných voľbách dostať do parlamentu. Viac než politické dianie ovplyvňujú odchody voličov súkromné konflikty šéfa strany Borisa Kollára.

Neďaleko hraníc s Ukrajinou padli cez víkend štyri ruské stroje, bombardér, stíhačka a dve helikoptéry. Nie je jasné, či išlo o nehodu, omyl na ruskej strane alebo útok z ukrajinskej strany. Moskva aj Kremeľ mlčia.

Liečba niektorých poistencov Dôvery a Unionu v nemocniciach je platená Všeobecnou zdravotnou poisťovňou hoci pacienti posielajú svoje zdravotné odvody súkromným poisťovniam. Inými slovami, ich liečba ide na účet nemocnice, čím sa štát zadlžuje. Ako máme nastavený systém zdravotného poistenia? Ako na tom ryžujú súkromné zdravotné poisťovne? Najnovšiu epizódu Dobrého rána si môžete vypočuť aj v mobilnej aplikácii SME.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V dnešnom vydaní sa dočítate:


Na voličov Sme rodina dolieha hnev matky detí Borisa Kollára. Strana klesá do pásma ohrozenia

Nefunguje ani ich neprestajná rola opozície vo vlastnej koalícii, ani ich čoraz častejšia spolupráca s opozičným Smerom a Hlasom. Nepomáha im ani ich vedúca úloha v parlamente, vďaka ktorej výrazne diktujú, čo napokon poslanci schvália.

SkryťVypnúť reklamu

Formálne stále koaličná strana Sme rodina stráca voličov a ocitá sa v pásme ohrozenia. Trend volebných prieskumov naznačuje, že sa napokon nemusí po predčasných voľbách dostať do parlamentu. Z dát viacerých agentúr, ktoré má SME k dispozícií, vyplýva, že práve Hlas a najnovšie aj Smer môžu Kollárovi odčerpávať najväčšiu časť voličov.

Ešte viac než politické dianie ovplyvňuje odchod časti voličov od Sme rodina nedávny súkromný konflikt Kollára s jeho bývalou partnerkou a matkou jeho detí Barborou Richterovou, myslí si sociológ Václav Hřích.

"Všetky doterajšie poklesy podpory Sme rodina súviseli bezprostredne s kauzami predsedu strany. Či už išlo o kauzu diplomovej práce, autonehodu s bývalou misskou Miroslavou Fabušovou, alebo najnovšie konfliktom s pani Richterovou," vysvetľuje Hřích.

SkryťVypnúť reklamu

Jedným z najväčších ťahákov na voličov má byť ich schopnosť dohodnúť sa s každým a tiež ich "normálnosť." Sme rodina štartuje svoju volebnú kampaň s novými fotografiami jej lídrov, banermi so sloganom "Pomáhame, neriešime egá", a hlavným volebným mottom: "Sme normálni". Strana medzi "normálnosť" zaradila aj odmietanie LGBTI+.

  • Kollárova normálnosť: Kollárova strana blokovala časť reforiem a vo vojne policajtov išla vyslovene proti „rozviazaným rukám“, pričom sa nijako netajila ochranou svojich ľudí. Napriek tomu s imidžom narušiteľa a zradcu odišiel z koalície Sulík. Aj to možno pripísať Kollárovej politickej šikovnosti, píše Zuzana Kepplová.
  • Kam sa presmerovali: V istom zmysle je dovolávanie sa normálnosti istou obmenou mimoriadne úspešného hesla spred jedenástich rokov, keď si ľudia zaslúžili istoty. Tentoraz je trochu pikantné, že ako alternatíva ku „kríze chaosu“ sa nám núkajú jej tvorcovia, píše Peter Tkačenko.

Kauza Kuciak je v závere, čaká sa už na verdikt. Kočner si s advokátom v otázke motívu vrážd protirečili

Do poslednej chvíle sa očakával nejaký zlomový moment a ešte aj prokurátori pripúšťali možnosť, že Alena Zsuzsová na seba zoberie vinu z objednávok vrážd pre Mariana Kočnera. Napokon sa tak nestalo. V piatok odzneli na súde v Pezinku ostávajúce záverečné reči, ktoré uzatvárajú celú kauzu Kuciak. Verdikt má padnúť v piatok 19. mája.

SkryťVypnúť reklamu

Kočner pôsobil aj napriek hrozbe doživotia v závere procesu pokojne, vystupoval však pokornejšie, než je uňho obvyklé. „Nie som svätec, ale nie som vrah,“ prihováral sa Kočner senátu Ruženy Sabovej.

Sudcov sa snažil presvedčiť, že Ján Kuciak bol len jedným z nepríjemných novinárov, s akými sa stretol za tridsať rokov, počas ktorých sa objavuje v médiách. Podobne tvrdil, že nemal záujem ani o odstránenie prokurátorov.

Kočnerove slová o tom, že Kuciakove články ho nijako neohrozovali, boli v absolútnom protiklade so záverečnou rečou právneho zástupcu rodiny zavraždeného novinára Petra Kubinu.

V krátkosti z domova:

  • Úradnícka vláda: Prezidentská kancelária v piatok predpoludním zverejnila kompletný zoznam členov úradníckej vlády. Denník SME ho zverejňuje s podrobnosťami o jednotlivých nominantoch.
  • Hlasovanie v parlamente: Po dvadsiatich rokoch počas nasledujúceho leta a septembra vymenia v parlamente starú hlasovaciu techniku techniku. Tento krok hrá do karát plánu Borisa Kollára, aby parlament tesne pred predčasnými voľbami už riadne nezasadal a nehlasoval o ďalších zákonoch.
  • Dzurinda je líder: Volebným lídrom strany Modrí - Európske Slovensko v predčasných voľbách bude Mikuláš Dzurinda. Oznámil to jeden z podpredsedov strany Ľuboš Schwarzbacher po ustanovujúcom kongrese.

Omyl, sabotáž alebo ukrajinský zásah? Neďaleko Ukrajiny spadli štyri ruské lietadlá

Ruské sily prišli cez víkend najmenej o štyri kusy svojej leteckej vojenskej techniky neďaleko hraníc s Ukrajinou. V Brjanskej oblasti v sobotu padli bombardér Su-34, stíhačka Su-35 a dve helikoptéry Mi-8.

SkryťVypnúť reklamu

Havárie potvrdili aj ruské médiá, predstavitelia v Moskve či Kyjeve však podrobnosti nepriniesli. Nateraz preto nie je jasné, či išlo o nehodu, omyl na ruskej strane alebo ukrajinské zneškodnenie. Telegramové kanály a médiá však svoje verzie majú.

"Podľa predbežných údajov plánovali bombardéry uskutočniť útok na ciele v ukrajinskej Černihivskej oblasti,” píše ruský denník Kommersant. Pri útoku ich mali podporiť vrtuľníky, napríklad vyzdvihnúť posádku v prípade, že by prišlo k zostreleniu strojov.

Celá posádka však pri páde podľa denníka zomrela. Podľa telegramových kanálov sledujúcich vojnu na Ukrajine šlo o deväť pilotov. Kommersant tiež napísal, že lietadlá zostrelili. Neuviedol však, či sa tak ruskou chybou alebo ukrajinským zásahom.

SkryťVypnúť reklamu

Viaceré ukrajinské kanály na Telegrame písali, že ruské sily omylom pálili do vlastných radov. Napríklad ruský nezávislý web Meduza však takýto scenár považuje za nepravdepodobný.

V krátkosti z Ukrajiny:

  • Rozhovor s generálom: Podľa amerického generála vo výslužbe Bena Hodgesa bude mať kľúčový vplyv na vývoj vojny oslobodzovanie Krymu. Kým bude polostrov v ruských rukách, Ukrajina nebude nikdy celkom v bezpečí, argumentuje Hodges.
  • Zelenskyj v Berlíne: Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj priletel z návštevy Talianska do Berlína, kde si prevzal Medzinárodnú cenu Karola Veľkého. Potom odletel na návštevu Francúzska.
  • Situácia v Bachmute: Ukrajina zabrala na fonte v Bachmute za tri dni približne 25 kilometrov štvorcových, tvrdí americký Inštitút pre výskum vojny. Ruskí vojenskí blogeri uviedli, že Ukrajina má prístup do mesta cez dôležitú diaľnicu zo západu a varovali, že ruské straty sa môžu zvýšiť.

V krátkosti zo sveta:

  • Spomienkový optimizmus v Číne: Číňania, ktorí trpeli alebo spôsobovali utrpenie počas kultúrnej revolúcie tieto spomienky vytesňujú, no dodnes ovplyvňujú spoločnosť, hovorí pre SME Tania Branigan, novinárka Guardianu, ktorá napísala knihu o odkaze kultúrnej revolúcie.
  • Regulácia AI: Umelá inteligencia schopná vytvárať obsah, či už ide o text, obraz, alebo video, predstavuje novú realitu a čoskoro ovplyvní naše demokracie a sociálne štruktúry spôsobom, ktorý si zatiaľ nevieme úplne predstaviť. Vyžaduje si preto okamžitú pozornosť a opatrenia zo strany tvorcov politík aj odborníkov.
  • Čo je s Lukašenkom: Bieloruský líder Alexandr Lukašenko sa v nedeľu nezúčastnil na oslavách dňa štátnej vlajky. Stalo sa to prvýkrát za 29 rokov vlády, čo vyvolalo špekulácie o jeho možných zdravotných problémoch.

Zo zahraničných webov:



Slováci odchádzajú študovať do zahraničia. Nevráti sa ani polovica

Už v roku 2017 bolo Slovensko v rámci krajín OECD na druhom mieste v počte vysokoškolákov za hranicami. Vo Visegrádskej štvorke je suverénne prvé. Navyše, z analýzy Inštitútu vzdelávacej politiky a výsledkov externej maturity vyplýva, že Slovensko opúšťajú tí najšikovnejší.

SkryťVypnúť reklamu

Väčšina týchto študentov, až 70 percent, si vyberá vysoké školy v Česku. Študujú na nich informačno-komunikačné technológie, prírodné vedy, ale i matematiku a štatistiku. No Slovákov láka aj Rakúsko, Holandsko, Dánsko a Spojené kráľovstvo.

Státisíce študentov a absolventov z celého sveta cestujú ročne aj za Atlantik a počas prázdnin. Len zo Slovenska bežne cestujú do USA cez cez Work and Travel dve tisícky ľudí.

Pandémia priniesla zmenu. Prví študenti sa do USA dostali až v roku 2021 a aj to len v obmedzenom počte. A návrat k predpandemickým číslam neočakávajú cestovné agentúry ešte ani v tomto roku.

Tento rok môžu študenti vycestovať do USA aj na náklady americkej ambasády na Slovensku. Finančnú pomoc, ktorá pokrýva všetko, okrem vízových poplatkov a cestovného poistenia na viac ako 90 dní, mohlo získať vyše 240 študentov, ktorí do USA cestujú cez agentúry CKM alebo Campleaders a záujem majú o prácu v letnom tábore.

SkryťVypnúť reklamu

V krátkosti z ekonomiky:

  • Konkurencia Harmasanu: V Michalovciach pôsobia viaceré firmy, ktoré v biznise prerazili na celoštátnej úrovni. Firma Hydrochem na Zemplíne vyrába toaletný papier pod značkou Win. Výrobný riaditeľ firmy Stanislav Pavlov tvrdí, že kvalitou a cenou dokážu konkurovať aj Harmasanu.
  • Slovenské mosty: Podľa minuloročnej správy Najvyššieho kontrolného úradu je viac ako 1 700 cestných mostov na Slovensku v havarijnom stave, niektoré dokonca po dobe životnosti.
  • Poistka na kolobežky: Európsky parlament schválil nariadenie, podľa ktorého budú musieť mať majitelia elektrických kolobežiek od budúceho roka uzatvorené povinné zmluvné poistenie.

Slováci v dôležitom zápase zdolali Lotyšsko, spravili veľký krok v boji o štvrťfinále

Slovenskí reprezentanti zvládli dôležitý zápas v boji o postup do štvrťfinále, keď v skupine B na majstrovstvách sveta v hokeji 2023 zdolali Lotyšsko tesne 2:1.

SkryťVypnúť reklamu

Skóre otvoril už po 44 sekundách Matúš Sukeľ a rozhodujúci presný zásah strelil v 51 minúte kapitán Marek Hrivík. Brankára Stanislava Škorvánka prekonal iba Rodrigo Abols. Po Hrivíkovom góle sa domáci snažili vyrovnať, no nepomohla im ani vyše minútová presilovka o dvoch hráčov.

Tréner Slovákov Craig Ramsay prišiel medzi novinárov v dobrej nálade. Najskôr vytiahol filozofickú myšlienku, potom vtipkoval. Chvíľu váhal, tváril sa, že nepočul otázku, a vzápätí ponúkol ďalšiu múdrosť.

"Každý súper na šampionáte tvrdo bojuje o body a musíte hrať proti nemu od začiatku do poslednej minúty. To sme dnes zvládli," vravel po víťazstve.

"V prvom rade musím začať včerajším rozhovorom brankára Stana Škorvánka, ktorý po prehre 2:3 proti Česku priznal svoje chyby. Bolo pre mňa neskutočné vidieť jeho sebareflexiu a to, ako si priznáva chyby po takto vypätom zápase a prehre o gól," hodnotí Ján Lášák.

SkryťVypnúť reklamu

Pri Korčuli našli v mori sedemtisíc rokov starú cestu. Vedie k potopenému osídleniu

Najskôr si všimol nezvyčajné štruktúry na satelitných záberoch. Vo vode pri pobreží ostrova Korčula v Chorvátsku sa čosi črtalo. Keď sa archeológ Mate Parica na mieste ponoril, potvrdil svoj predpoklad. Išlo o ľudské osídlenie z obdobia približne 4 900 rokov pred naším letopočtom.

Tento objav sa podaril chorvátskym archeológom ešte v roku 2021. Teraz pod nánosmi morského bahna odhalili kus starej cesty, ktorá osídlenie spájala s ostrovom Korčula.

Objav je súčasťou hvarskej kultúry, je pre ňu typická tmavá keramika zdobená vyrytými špirálami či maľbami bielou, červenou, či žltou farbou. Príslušníci hvarskej kultúry uctievali mŕtvych a v rámci duchovného života používali aj figúrky zvierat či ľudí. Okrem Korčule sú významné náleziská na Hvare či pri Zadare a Mostare.

SkryťVypnúť reklamu

Väčšina objavov však dlho pochádzala z jaskýň. Nález ponoreného osídlenia v roku 2021 pri ostrove Korčula bol preto prekvapivý. Nazvali ho Soline. Nachádza sa v zálive medzi mestami Korčula a Lumbarda. Zhruba štyri metre pod hladinou odhalili pozostatky kamenných stien, ale aj keramické objekty či kamenné nástroje zvané pazúriky.

V krátkosti z vedy a techniky:

  • Deti s tromi rodičmi: Tím amerických a mexických lekárov v roku 2016 vytvoril embryo s genetickou informáciou od troch ľudí - rodičov a ženy, ktorá darovala svoju zdravú mitochondriu. Dnes je už na svete zrejme viac ako desať takýchto detí. S použitím metódy darovanej mitochondrie však ostávajú spojené etické otázky.
  • Vznik návykov: Vraj stačí dvadsaťjeden dní a vytvoríte si návyk chodiť do posilňovne, pravidelne čítať, meditovať či spať osem hodín. Nový výskum však ukazuje, že neexistuje magické číslo, ktoré vám napovie, ako dlho musíte s hocijakou novou rutinou vydržať, kým sa na vás nalepí.
  • Kolonizovanie Európy: Usadenie moderného človeka v Európe trvalo približne 12-tisíc rokov. Ku kolonizácii Európy modernými ľuďmi pred zhruba 54-tisíc až 42-tisíc rokmi, keď vytlačili neandertálcov, boli potrebné tri samostatné migračné vlny. Hovoria vedci, ktorí skúmali jaskyne v údolí rieky Rhôny.

Rozhovory ZKH

Ako používať správne generické maskulínum? Ako byť citlivejší v jazyku? A nepokazíme tým slovenčinu? Nie sme príliš prísni na vplyvy iných jazykov v slovenčine? A kedy bude spisovné slovo kľud? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s jazykovedkyňou Luciou Molnár Satinskou.

SkryťVypnúť reklamu

Podcasty SME

Karikatúra


Recept dňa

Kuracie, cviklové, zeleninové či špenátové. Ako pripraviť pravé rizoto? Inšpirujte sa. Vybrali sme trinásť receptov na rizoto.

Voľný čas

Stiahnite si stovky e-kníh a audiorozprávok. Vyberte si zo slovenského zlatého fondu, svetovej klasiky a autorov edície SME.

Zažil veľké kluby, reprezentáciu, ale aj živorenie bez výplat, vyhrážky, podrazy či igelitku plnú peňazí od trénera konkurenčného tímu. Vladimír Goffa v knihe Kontroverzný tréner otvorene hovorí o zákulisí slovenského futbalu.

SkryťVypnúť reklamu

Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.

Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 596
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 914
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 740
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 819
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 6 310
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 6 003
  7. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 4 962
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 561
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Výroba sáčkových polievok a bujónov v závode Carpathia pri príležitosti 150. výročia jeho založenia.

Carpathia, najväčšia potravinárska firma u nás, chystá modernizáciu za takmer dvadsať miliónov eur.


5
Marek Rozkoš a Ráchel Šoltésová ako manželia v seriáli Sľub.

Jazyk seriálu Sľub vás do osemdesiatych rokov neprenesie.


8
Fabrika patrí k najväčším zamestnávateľom v regióne.

Za najväčšie výkyvy môžu konkrétne spoločnosti.


Ilustračné foto.

Kornel Földvári sa nehneval. Smial sa podvodníkom a prospechárom.


63

Sportnet

Servác Petrovský v drese Slovenska.

Slovenskí hokejisti v príprave na MS v hokeji 2025 odohrajú v Piešťanoch dvojzápas s Nemeckom.


TASR
Francúzska cyklistka Pauline Ferrand-Prévotová sa stala víťazkou Paríž -  Roubaix 2025.

Pauline Ferrand-Prévotová napodobnila svojho partnera.


Futbalisti FC Tatran Prešov.

Liptovský Mikuláš mal byť po jeseni najväčším rivalom Prešova v boji o priamy postup, no už stráca aj na druhé miesto


Michael Schumacher vo farbách Ferrari.

Mimoriadne cenný kúsok pôjde do aukcie, získané finančné prostriedky pôjdu na výskum o demencii.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu