Pokusy o spojenie strán Eduarda Hegera, Mikuláša Dzurindu a Zsolta Simona do volieb nateraz stroskotali. Heger ponúkol, že nemusí byť lídrom, Modrým ani Maďarskému fóru to nestačilo. Spájanie sa ešte môže odohrať na poslednú chvíľu v júni.
Milan Kajniak pred voľbami za štátne peniaze napísal dôchodcom, že rodičovský bonus pre nich vymyslel on. Niektorí ho ešte nedostali, iní ho dostali, aj keď nemajú deti. Ani na súkromie detí sa veľmi nedbalo. Štát rodičom píše, aký majú plat.
Veronika Remišová rokuje s OĽaNO, Alojz Hlina pôjde na kandidátke SaS, Dobrá voľba sa zlúči s Hlasom. SNS sa dohaduje s komunistami a tarabovcami, Demokrati sa zase nedohodli s nikým. Čo sa deje medzi maličkými politickými stranami? Najnovšiu epizódu Dobrého rána si môžete vypočuť aj v mobilnej aplikácii SME.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Hrajú hru, akoby ich chceli voliť státisíce. Prečo nevznikne koalícia Hegera, Dzurindu a Simona
- Rodičovské bonusy sprevádza Krajniakova kampaň. Sociálna poisťovňa prezrádza rodičom príjem detí
- Tvrdenie proti tvrdeniu. Získal Kremeľ Bachmut?
- Horalky ho vyniesli medzi najbohatších ľudí krajiny. Kto je Pavol Jakubec
- Ako sa zmení Slovan? Jeden si hneď zbalil veci, ďalší sa ani neukázal
- Boli nesvojprávne a bohaté, súce na sobáš. Zabili sa samy, vravela polícia, keď ich našla mŕtve
Hrajú hru, akoby ich chceli voliť státisíce. Prečo nevznikne koalícia Hegera, Dzurindu a Simona

Najskôr Zsolt Simon za jeho Maďarské fórum odkázal Eduardovi Hegerovi z Demokratov, že tak ako nemôže byť každý lekárom, nemôže byť každý politikom. Následne Demokrati odkázali Simonovi a Modrým Mikuláša Dzurindu, že ich spoločná kandidátka do volieb nevznikne, pretože „stroskotala na sebectve“.
Nedeľné stretnutie všetkých troch lídrov mohlo odštartovať veľké spájanie strán, z ktorých ani jedna nemá dostatočnú podporu, aby sa dostala do parlamentu. Napriek vzájomným verejným útokom však neúspešné rokovania neznamenajú, že spoločná kandidátka už nevznikne.
Demokrati hovoria, že Simon sa chce definitívne rozhodnúť do 24. júna. Aj Modrí odkazujú, že nie je dôvod, prečo by ich kandidátka nemohla byť širšia. Heger navrhol rozdeliť si miesta na kandidátke podľa sily strán v prieskumoch, netrval na tom, aby kandidátku ako líder viedol.
„Dali sme im ponuku, s akou Dzurinda vytváral SDK v roku 1997. Aj tak ju nazval švindlom,“ tvrdí Jaroslav Naď z Demokratov.
Aspoň nás neurážajte: Najhoršia časť frašky s kódovým označením „spájanie demokratických síl“ by už mala byť za nami. S očakávanými výsledkami. Lebo tak ako štáty žijú z myšlienok, z ktorých vznikli, platí to aj pre „spájanie“. A celý tento príbeh bol od začiatku obyčajný podvod, píše Peter Tkačenko.
Rodičovské bonusy sprevádza Krajniakova kampaň. Sociálna poisťovňa prezrádza rodičom príjem detí

Ešte donedávna minister práce Milan Krajniak zo Sme rodina využil svoje postavenie a tisícom dôchodcom zaslal list, v ktorom vysvetľuje, že zavedenie rodičovského bonusu bol jeho nápad.
Exkluzívny priestor v čase volebnej kampane platí štát, keďže listy seniorom rozosiela Sociálna poisťovňa. Spolu s listom posiela aj informácie o výške dôchodku. Seniorom a zároveň možným voličom sa prihovára v čase kampane štyri a pol mesiaca pred predčasnými parlamentnými voľbami.
Nie všetci však už peniaze dostali. Štát má totiž neporiadok v registri obyvateľov. Navyše prezradil rodičom aj vymeriavací základ ich detí. Vedia tak, koľko zarábajú. Sociálna poisťovňa sa bráni, že zákon prezradením citlivých informácií neporušila.
Denník SME pripravil otázky a odpovede, či sa deti môžu za zverejnenie ich vymeriavacieho základu úspešne so štátom súdiť, prečo niektorí dôchodcovia ešte dôchodok nedostali a čo môžu urobiť, ak naň majú nárok.
V krátkosti z domova:
- Súd pri Kočnerovi opäť prekvapil: Sudcovia rozhodujúci o Marianovi Kočnerovi v kauze Kuciak boli viazaní pokynmi Najvyššieho súdu, no názor na jeho vinu ani po troch rokoch nezmenili. Denník SME sa pozrel na to, ako sa sudcovia porátali s výčitkami, ktoré im pôvodne adresoval Najvyšší súd pri vrátení kauzy.
- Prečo šiel Hlina so SaS: Strana SaS predstavila prvých 30 miest na kandidátnej listine do predčasných volieb. Netypicky sa na kandidátke strany, ktorá sa profiluje ako liberálna, ocitol aj bývalý predseda konzervatívneho KDH Alojz Hlina. Kandidovať bude zo 150. miesta. Pre SME hovorí, že rozhodujúci zápas sa podľa neho vo voľbách 2023 nebude odohrávať medzi liberálmi a konzervatívcami.
- Šimko je ministrom už štvrtýkrát: V úradníckej vláde je jediným, kto už má ministerské skúsenosti. Ivan Šimko je vo vláde už štvrtýkrát. Ministrom vnútra bol aj v prvej vláde Mikuláša Dzurindu, v jeho druhej vláde bol ministrom obrany a vo vláde Jána Čarnogurského na začiatku 90. rokov bol ministrom spravodlivosti. V rozhovore pre SME hovorí aj o tom, či sa už pomeril s Dzurindom.
Tvrdenie proti tvrdeniu. Získal Kremeľ Bachmut?

Šéf žoldnierskej skupiny wagnerovcov Jevgenij Prigožin oznámil, že Bachmut padol. Urobil tak vo videu na sociálnych sieťach, kde stojí so skupinou bojovníkov. Niektorí držia ruskú vlajku, za nimi vidno zničené budovy. V pozadí počuť výbuchy. Oznámil tiež, že wagnerovci sa začnú 25. mája z mesta sťahovať.
Následne túto informáciu zdanlivo potvrdil aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Keď sa ho reportéri spýtali, či je Bachmut stále pod kontrolou Ukrajincov, odpovedal: „Myslím, že nie.“ Jeho kancelária však neskôr tvrdenie poopravila. Najnovšie ukrajinské sily opäť zdôraznili, že o mesto naďalej prebiehajú boje.
Analytici sa poväčšine zhodujú, že Bachmut nie je pre Moskvu strategicky významný. Jeho obsadenie by však bolo dôležitým symbolom, keďže o mesto zvádzajú najdlhšiu bitku od začiatku vlaňajšej invázie. Symbolom sa stal aj pre Ukrajincov, Zelenskyj mesto len nedávno nazval „pevnosťou ukrajinskej morálky“.
Dobytie Bachmutu by mohlo posunúť Putina bližšie k jeho sľubu, že obsadí celý Donbas, časti ktorého ruské sily okupujú od roku 2014. Vojenskí analytici však upozorňujú, že ak Kremeľ bude do Bachmutu posielať ďalších vojakov, môže značne oslabiť svoje sily pred pripravovanou ukrajinskou protiofenzívou.
- Wagnerovci sú po bojoch vyčerpaní: Wagnerova skupina je v dôsledku bojov o Bachmut oslabená a sotva je schopná ďalších útokov mimo Bachmutu, vyplýva z odhadov expertov z amerického Inštitútu pre štúdium vojny. Vojenskí analytici vychádzajú tiež z toho, že veľká časť Bachmutu je ovládaná ruskými jednotkami.
V krátkosti z Ukrajiny:
- Vojna diktátorom pomáha: Prvý rok vojny je dosť dôležitý. Ak má byť vodca zvrhnutý, stane sa tak hneď na začiatku. Dobrým príkladom je Saddám Husajn - bol zvrhnutý pomerne skoro po začatí vojenského konfliktu. Americká politologička Erica Frantzová však hovorí, že približne po roku začne vojna diktátorom pomáhať.
- Boje na ruskom území: Légia Sloboda Ruska, jednotka ukrajinských ozbrojených síl, ktorá údajne pozostáva z ruských dobrovoľníkov, zverejnila vyhlásenie pre Rusov s názvom Légia sa vracia domov. V rusko-ukrajinskom pohraničí dochádza k bojom, jednotky vtrhli do grajvoronského okresu a v dôsledku toho vypukli boje v ruských obciach Dronovka, Glotovo, Kozinka a Gora-Podol.
- Ukrajina poprela podiel na činnosti légie: „Ukrajina so záujmom sleduje dianie v Belgorodskej oblasti a vyhodnocuje situáciu, no nemá to s tým nič spoločné,“ oznámil poradca ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoľak. Dodal však, že partizánske hnutie je jedinou hybnou silou proti totalite.
- Výcvik pilotov na stíhačky F-16: Šéf európskej diplomacie Josep Borrell dúfa, že dodávky stíhačiek F-16 na Ukrajinu sa začnú čoskoro. Privítal schválenie rozhodnutia o presune moderných bojových lietadiel na Ukrajinu a dodal, že výcvik pilotov sa už začal.
Zo zahraničných webov:
- The Atlantic: Nestačí, aby Ukrajina vyhrala. Rusko musí prehrať
- The New Yorker: Dva týždne na fronte na Ukrajine
- The New York Times: Američania ich nechali napospas osudu. Napriek tomu prešli džungľou, aby sa do USA dostali
Vyskúšajte aj ďalšie newslettre od SME
- Jakub Filo každý týždeň zhrnie a vysvetlí aktuálne politicko-spoločenské dianie. Odoberať >
- Tomáš Prokopčák vyberá najzaujímavejšie správy nielen z vedy. Odoberať >
- Súhrn týždňa očami Zuzany Kovačič Hanzelovej. Odoberať >
Horalky ho vyniesli medzi najbohatších ľudí krajiny. Kto je Pavol Jakubec

V roku 2010 pečivárska firma I.D.C. Holding spustila reklamný spot, o ktorom sa veľa hovorilo. Hlas v reklame sa pýtal: „Vedeli ste, že na Slovensku sa každú sekundu zjedia jedny horalky?“ (O pár rokov neskôr to boli už dvoje horalky za sekundu.)
Tento reklamný motív by sme mohli trochu prerobiť: „Vedeli ste, že možno aj vďaka vám zarobí Pavol Jakubec každú sekundu pár centov?“
Pavol Jakubec je majiteľom výrobcu horaliek. Práve sladkosti mu pomohli na pomyslený vrchol. Vyštudovaný architekt sa vypracoval medzi najbohatších Slovákov, podniká aj v realitách, gastre a gumárenskom priemysle.
Nič lepšie ako Slovensko sme nenašli: Jakubec v rozhovore tvrdí, že do odchodu do dôchodku mu zostáva päť rokov. Dovtedy chce stihnúť jeden developerský projekt. Zatiaľ pripravil fabriky v Seredi a Cíferi na expanziu. So sladkosťami sa pozerá najmä po Poľsku.
V krátkosti z ekonomiky:
- Dražba panstva daňového podvodníka: V Diakovciach vyrástla v roku 2009 vila, ktorá sa na prvý pohľad líšila od iných nehnuteľností v okolí. Za múrmi areálu sa však skrývali voliéry pre exotické vtáctvo, jazierko a rozsiahle pozemky s bazénom. Obyvateľom haciendy bol Juraj Pápay, ktorý je dnes právoplatne odsúdený za daňové podvody. A jeho honosná vila mieri do dražby.
- Nedostatky v cenníkoch dodávateľov energií: Úrad pre reguláciu sieťových odvetví zistil nedostatky v cenníkoch za neregulovanú dodávku elektriny a plynu pre slovenských odberateľov. Niektoré cenníky podľa úradu nedostatočne reflektujú vývoj trhových cien energií a spôsobujú vysoké ceny v porovnaní s Českom, Rakúskom či Nemeckom.
- Continental predá ruský závod: Nemecký výrobca pneumatík Continental predá svoj závod v ruskom meste Kaluga lokálnej spoločnosti S8 Capital. Spoločnosť oznámila, že okrem závodu s približne 1 100 zamestnancami je súčasťou predaja aj podnik pre distribúciu pneumatík so sídlom v Moskve. Continental v uplynulom roku zaznamenal prepad zisku o viac než 95 percent.
Ako sa zmení Slovan? Jeden si hneď zbalil veci, ďalší sa ani neukázal

Bol zrejme historicky najnáročnejší a za posledné roky rozhodne najveľkolepejší. Slovan Bratislava cez víkend obhájil futbalový titul. V zbierke má rekordných trinásť majstrovských trofejí v novodobej ére samostatnosti.
Jarná cesta za titulom viedla od osemfinále Európskej konferenčnej ligy, cez zmazanie 6-bodového manka na Dunajskú Stredu, až po oslavy pred viac ako 15,5-tisícovou návštevou.
Belasí zakončili sezónu príznačne - ligovou prehrou s mierne pozmenenou zostavou. A nahnevaným trénerom. „Titul je v poriadku, ale je tu veľmi veľa práce. Nech si hráči a diváci užijú oslavy, ale pozeráme sa do budúcnosti,“ povedal tréner Vladimír Weiss starší.
A niektorí sa zrejme už naozaj po oslavách titulu v Bratislave neobjavia. Niektorí dokonca neprišli ani na posledný zápas. A jeden hráč vraj odmietol nastúpiť. Po sezóne sa končia zmluvy či hosťovania viacerým hráčom.
Ďalšie športové správy
- Športový prehľad: Denne to najdôležitejšie zo športu. Odoberať >
Boli nesvojprávne a bohaté, súce na sobáš. Zabili sa samy, vravela polícia, keď ich našla mŕtve

Bez jedného by nenakrútil najlepšie filmy z prvej polovice svojej kariéry, bez druhého najlepšie filmy z posledných dvoch desaťročí. Keď Martin Scorsese stúpal po červenom koberci v Cannes, bol obklopený Robertom De Nirom a Leonardom DiCapriom.
Historické. Výnimočné. Neopakovateľné, písali titulky miestnych médií o stretnutí troch legiend. No po Croisette sa v tej chvíli prechádzali aj iné skupinky, ktoré chceli fotografi zaznamenať. Vo farebných kostýmoch a pierkach sa na premiéru filmu Killers of The Flower Moon prišli pozrieť potomkovia Indiánov.
Diváci vedeli, že to nebude ľahká projekcia. Minutáž filmu je tri hodiny a dvadsaťšesť minút, čo pri celodenných maratónoch v kine môže byť až neznesiteľne veľa.
Od prvej do poslednej minúty sa však takmer nikto nepohol, nemukol ani predčasne neodišiel. Martin Scorsese priniesol veľký, neznámy a vo svojej podstate otrasný príbeh.
V krátkosti z kultúry:
- Muchy vycítia smrť skôr ako oni: Veľa Američanov nemá zdravotné poistenie, takže volať sanitku je pre nich krajné riešenie. Shannon Burke o tom napísal knihu, ktorú sfilmoval režisér Jean-Stéphane Sauvaire. Aj vďaka výborným hereckým výkonom Seana Penna a Tya Sheridana sa dostal do súťaže festivalu v Cannes. Film Black Flies v nej patrí k tým najintenzívnejším.
- Manžel sa na ňu nevedel pozrieť: Clémentine Delaitová mala hustú bradu a všetkých veľmi zaujímalo, či je to naozaj žena. Elegantné šaty, prsia ani dlhé vlasy ich o tom celkom nepresvedčili. Jej príbeh, len trošičku pozmenený, sa teraz premietal na festivale v Cannes s Nadiou Tereszkiewicz, hviezdou nastupujúcej hereckej generácie v hlavnej úlohe. Aj ona aj film dostali meno Rosalie.
- Vrátiť čas nejde: Ak možno niečo bez akejkoľvek pochybnosti označiť za legendu, potom je to Indiana Jones. Na festivale v Cannes mal premiéru film, ktorý má populárnu sériu definitívne ukončiť. Niekoľko tisíc divákov zvedavo aj s miernou nervozitou čakalo, ako bude rozlúčka s archeológom vyzerať a akou pointou bude končiť jeho životný príbeh.
Rozhovory ZKH

Ako je možné, že súkromné poisťovne platia menej peňazí za rovnakú operáciu ako Všeobecná zdravotná poisťovňa? Nie je to tak, že chaos vo financovaní vyhovuje odlievaniu peňazí zo systému? Je táto vláda nepriateľská k Pente? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s Martinom Kultanom, riaditeľom poisťovne Dôvera.
Podcasty SME
- TransFér: Už rímsky cisár si chcel nechať odstrániť penis. Transrodoví ľudia tu boli od nepamäti
- Svet medzi riadkami: Odídenci z Ukrajiny zvýraznili problémy nášho systému. Slovensko s cudzincami nepočítalo
Karikatúra

Recept dňa

Chcete pripraviť mäso rýchlo a chutne? Vyskúšajte náš recept na pastierske rezne.
Voľný čas
Stiahnite si stovky e-kníh a audiorozprávok. Vyberte si zo slovenského zlatého fondu, svetovej klasiky a autorov edície SME.
Zažil veľké kluby, reprezentáciu, ale aj živorenie bez výplat, vyhrážky, podrazy či igelitku plnú peňazí od trénera konkurenčného tímu. Vladimír Goffa v knihe Kontroverzný tréner otvorene hovorí o zákulisí slovenského futbalu.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
