SME
Nedeľa, 1. október, 2023 | Meniny má Arnold

Ranný brífing: Experti pri Kachovke ukazujú na Rusko, Putin je len papierový hrdina

Prečítajte si najdôležitejšie správy.

Ranný brífing SMERanný brífing SME (Zdroj: SME.sk / Hejty)

Väčšina odborníkov sa zhoduje, že za zničením Kachovskej priehrady je pravdepodobne úmyselný výbuch zvnútra a ukazujú najmä na Rusko. Poškodená konštrukcia či útok zvonka sú skôr nepravdepodobnými scenármi.

Vladimir Putin ako šikovný špičkový agent KGB? Príbehy o jeho nemeckých časoch sa odvolávajú na nemenované zdroje. Keď ich reportéri nemeckého magazínu začali overovať, zistili, že zdroje väčšinu príbehov zveličili či úplne vymysleli.

Všetky vlády Slovenska sľubovali novú nemocnicu Rázsochy. Najnovšie to vyzerá na nekonečný príbeh. Rázsochy sa nebudú stavať ani z plánu obnovy, pretože to nie je možné stihnúť. Má sa Slovensko rozlúčiť s modernou univerzitnou koncovou nemocnicou v Bratislave? Najnovšiu epizódu Dobrého rána si môžete vypočuť aj v mobilnej aplikácii SME.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam... Nekonečný príbeh Rázsoch ukazuje, že štát si zobral priveľké sústo (8. 6. 2023)"
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V dnešnom vydaní sa dočítate:


Kachovskú priehradu zrejme zničil výbuch, experti zatiaľ ukazujú najmä na Rusko

Množstvo ľudí v Chersonskej oblasti na juhu Ukrajiny strávilo noc z utorka na stredu na stromoch či na strechách. Zvyšok ich domovov bol totiž pod vodou. Ide o následok zničenia hrádze na rieke Dneper v meste Nova Kachovka, ku ktorému prišlo v utorok nadránom. Z oblasti sa už podarilo dostať tisíce ľudí, evakuácie však pokračujú.

SkryťVypnúť reklamu

Najpravdepodobnejšie je, že priehradu zničil úmyselný výbuch zvnútra, píše denník New York Times s odvolaním sa na odborníkov na stavebníctvo a muníciu. Nateraz nevylučujú ani poškodenú konštrukciu alebo útok zvonka, ide však podľa nich o menej pravdepodobné možnosti.

Je jasné, že zničenie priehrady spôsobil výbuch zvnútra, povedal riaditeľ ukrajinskej hydroelektrárenskej spoločnosti Ukrhidroenerho Ihor Syrota. "Raketový úder by elektráreň takto nepoškodil, pretože bola postavená tak, aby odolala atómovej bombe," cituje ho americký denník.

Najväčšiu škodu by spôsobil výbuch v uzavretom priestore, keďže jeho energia by priamo pôsobila na okolitú konštrukciu. Na prerazenie hrádze by však aj pri tomto scenári boli potrebné desiatky až stovky kilogramov výbušnín. Na to, aby rovnaké škody spôsobil útok zvonka, napríklad bombou alebo raketou, by si vyžadoval niekoľkonásobné množstvo výbušnín.

SkryťVypnúť reklamu
 • Evakuácia na juhu Ukrajiny: Ukrajinské úrady museli doteraz evakuovať okolo 2 000 ľudí a evidujú zaplavenie asi 2 600 domov, podľa prezidenta Volodymyra Zelenského stratia v dôsledku kolapsu hrádze prístup k pitnej vode státisíce ľudí. Zvýšená hladina vody v Ruskom okupovanej časti Chersonskej oblasti vydrží tri až desať dní.
 • Vody bude naďalej pribúdať: Hladina vody v oblastiach zaplavených v dôsledku poškodenia Kachovskej priehrady sa bude ešte zvyšovať, pričom môže stúpnuť o ďalší meter, uviedol šéf Chersonskej oblastnej vojenskej správy Olexandr Prokudin. Intenzita záplav mierne klesá, vzhľadom na výrazné zničenie priehrady však bude voda pribúdať aj naďalej, i keď pomalšie.
 • Rokovanie BR OSN: Kvôli situácii na Kachovskej priehrade rokovala Bezpečnostná rada OSN. Zástupcovia Ukrajiny a Ruska svoje krajiny navzájom obvinili zo zničenia hrádze. Veľvyslanec Ukrajiny hovoril o ruskom „ekologickom a technologickom terorizme“, zatiaľ čo predstaviteľ Ruska hovoril o „zámernej sabotáži Kyjeva“, ktorá sa v podstate dá označiť za vojnový zločin.

Ako vznikol mýtus o elitnom agentovi Putinovi? V Drážďanoch riešil najmä papierovačky

Ten príbeh sa v rôznych verziách šíri už desaťročia, prakticky od roku 2000, keď sa Vladimir Putin stal ruským prezidentom a novinári sa začali zaujímať o jeho minulosť agenta KGB v Drážďanoch.

SkryťVypnúť reklamu

Putin bol podľa neho v rokoch 1985 až 1990 na utajovanej misii vo východnom Nemecku. V Drážďanoch sa stretával s členmi ľavicovej teroristickej skupiny Frakcia Červenej armády, dodával im zbrane na útoky v západnom Nemecku a vyberal pre nich ciele.

Práve Putin je vraj za atentátom na šéfa nemeckej centrálnej banky Alfredom Herrhausenom z roku 1989, pri páde komunizmu v Nemecku sa sám postavil davu demonštrantov a sídlo KGB v Drážďanoch pred nimi ubránil svojim upreným pohľadom.

Problémom týchto príbehov, ktoré sa objavovali vo viacerých knihách o ruskom prezidentovi, je, že sa odvolávajú na nemenované zdroje. Keď sa reportéri nemeckého magazínu Spiegel začali venovať detailom, odhalili, že často išlo o nedôveryhodných ľudí, ktorí si väčšinu tvrdení vymysleli.

SkryťVypnúť reklamu
 • Bandita z Leningradu: Vo všetkom podstatnom je Putin až banálne „normálny“ – násilnícky primitív a hypochonder posadnutý materiálnymi statkami, ktorý do liečenia svojich komplexov zapriahol celý štát a národ. A že nemá zábrany? To ani Matovič a Fico, píše Peter Tkačenko.
 • Očkovanie proti putinizmu: Vojna nie sú veľkolepé oslavy bájnych víťazstiev v nadrozmernej bunde talianskej výroby za 14-tisíc ani velikášske vyhlásenia o tom, že Rusko bude znovu veľké. A už vôbec nie blúznenie o reinkarnácii Petra Veľkého, o boji za božiu spravodlivosť, píše Matúš Krčmárik.

V krátkosti z Ukrajiny:

 • Nemci sa pri Rusku prepočítali: Nemeckí politici sa podľa nemeckej štátnej ministerky pre Európu a klímu Anny Lührmannovej v posledných desaťročiach prepočítali, keď budovali s Ruskom plynovod Nord Stream 2, ale súčasná vláda podľa nej robí všetko pre to, aby sa už podobné chyby neopakovali.
 • Rusi pri Bachmute strácajú: Ruské vojská strácajú pozície pri Bachmute, kde ukrajinské jednotky postupujú na krídlach okolo, uviedol veliteľ ukrajinských pozemných síl Olexander Syrskyj. Ukrajinské útoky severne a juhozápadne od Bachmutu hlásia tiež analytici z amerického Inštitútu pre štúdium vojny.
 • Rusi sa chvália ničením kombajnov: Ruské oficiálne médiá informovali, že ministerstvo obrany prvýkrát zverejnilo videozáznam, na ktorom ruskí vojaci ničia tanky Leopard 2, ktoré Ukrajine dodávajú západné krajiny. Ruskí vojenskí blogeri však o jeho autenticite pochybujú, na záberoch rezortu obrany nie sú podľa nich obrnené vozidlá, ale kombajny.

Zo zahraničných webov:


Kollár na bilborde odkazuje na Sulíka. Nie je to vtip, vraví

„Nemeníme hru“ presviedča najnovšie strana Sme rodina Borisa Kollára z bilbordov aj s dôvetkom - „stále pomáhame“. Predstavitelia Sme rodina radi opakujú, že sú strana, ktorá plní svoje sľuby, hoci ten o 25-tisíc nájomných bytoch ročne ešte z kampane 2020 ostáva nesplnený. K systému nájomných bytov Sme rodina legislatívu presadila, ale hotový zatiaľ nie je ani jeden byt.

SkryťVypnúť reklamu

„Teší ma, že sme studnicou nápadov a inšpiráciou pre iné strany,“ reaguje Richard Sulík na Kollárove bilbordy. „Pri ideovej chudobe Sme rodina ma to ani neprekvapuje.“

Porovnávacia reklama síce na Slovensku nie je zakázaná, no musí spĺňať zákonné pravidlá. Tie sú pomerne prísne, a tak tento druh propagácie u nás veľkú tradíciu nemá. Porovnávacia reklama je na Slovensku dovolená, len ak nie je klamlivá, ak nehaní a nediskredituje konkurenčný výrobok či porovnáva tovar slúžiaci na rovnaký účel.

Kampaň pred voľbami však formálne nie je reklamou a riadi sa iným zákonom aj pravidlami. Doťahovanie sa politických súperov je dovolené. Aj samotný zákon o volebnej kampani pritom ráta s tým, že sa politické strany môžu v kampani voči sebe vymedzovať a prinášať o tom druhom aj negatívne informácie.

SkryťVypnúť reklamu

V krátkosti z domova:

 • Nvotová ide k Hegerovi: Speváčka, skladateľka a herečka Dorota Nvotová vstupuje do politiky. V septembrových voľbách bude kandidovať za Demokratov Eduarda Hegera, vstupuje aj do strany. Vraví, že Demokrati nevyhľadali ju, ale ona oslovila ich. Vstup do politiky jej vraj napadol už dávno.
 • Ďalšia obžaloba na Kočnera: Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal obžalobu na Mariana Kočnera pre kauzy Donovaly a Báč. Obžaloba sa týka uplatnenia nadmerných odpočtov DPH v sume prevyšujúcej osem miliónov eur súvislosti s predajom nehnuteľností v obci Donovaly medzi viacerými obchodnými spoločnosťami.
 • Vietnamci sa stali národnostnou menšinou: Vietnamská komunita sa stala 14. oficiálne uznanou národnostnou menšinou na Slovensku. Udelenie štatútu schválila vláda. Predstavitelia vietnamskej menšiny v reakcii uviedli, že ide o historický míľnik, ktorý Vietnamcom na Slovensku umožní výraznejšie sa zapájať do verejného života a zároveň rozvíjať svoju kultúru, jazyk a identitu.

SkryťVypnúť reklamu

Slovenské aerolínie kúpil gigant. Umožní nám to zdvojnásobiť počet lietadiel, hovorí ich šéf

V slovenskom leteckom biznise došlo pred pár dňami k zásadnej transakcii. Slovenskú leteckú spoločnosť AirExplore pohltil írsky letecký gigant Avia Solutions Group, ktorý má sídlo v Dubline. Íri kúpili firmu od Slovákov za bližšie nešpecifikovanú sumu. Ide o ďalší z ich krokov v plánoch, ako posilniť trhovú pozíciu na európskom trhu.

V prípade AirExplore či Avia Solutions nejde o obyčajnú leteckú spoločnosť typu Ryanair. Ich biznis spočíva v prenájme lietadiel s posádkou, poistením a údržbou iným leteckým spoločnostiam, ktoré tieto kapacity aktuálne potrebujú. Ide o komplikovaný systém, do reťazca vstupujú lízingové spoločnosti, cestovné kancelárie i banky.

SkryťVypnúť reklamu

Spoločnosti AirExplore ostali po pandémii miliónové dlhy, ale akvizíciou so silnejším partnerom sa jej bude dýchať ľahšie.

„Nefunguje to tak, že skupina Avia Solutions nám teraz podá záchrannú ruku a bude nás sprevádzať ako mama svoje dieťa. Dáva nám však do rúk nástroje a kapitál, aby sme si podlžnosti riešili sami,“ vysvetľuje v rozhovore pre INDEX šéf AirExplore Martin Štulajter.

V krátkosti z ekonomiky:

 • PZP zdražie: Ceny náhradných dielcov na opravu áut rastú ešte rýchlejšie než inflácia. Rastúce náklady na opravy a vyššie sadzby za normohodiny pre mechanikov sa podpisujú aj pod vyššie ceny povinného zmluvného poistenia ako aj havarijného poistenia. Poisťovne tvrdia, že nemajú na výber.
 • Slovensko o miliardy nepríde: Podpredsedníčka vlády Lívia Vašáková uviedla, že o miliardy z eurofondov Slovensko nepríde. Nie je však podľa nej reálne dočerpanie celej alokácie. Premiér Ľudovít Ódor informoval, že z nevyčerpaných eurofondov by mohlo prepadnúť 800 miliónov eur.
 • Zákaz Huawei v 5G: Európska únia zvažuje, že členským štátom zakáže v sieťach piatej generácie využívať spoločnosti, ktoré sú považované za bezpečnostné riziko, vrátane čínskej firmy Huawei. Úvahy sa objavujú v čase, keď v Bruseli rastú obavy, že niektoré vlády členských krajín v tejto otázke príliš otáľajú.

Má byť druhý Zidane či Gerrard. Prečo Real zaplatil vyše sto miliónov za tínedžera?

Real Madrid si to načasoval perfektne. Ak by vypadli v semifinále Ligy majstrov, čo sa aj stalo, tak priaznivcom zdvihnú náladu potvrdením príchodu talentovaného futbalistu Judea Bellinghama.

SkryťVypnúť reklamu

Už vo veku devätnásť rokov patrí medzi najlepších na svete. Na svojom konte má už niekoľko rekordov. Je najmladší strelec v histórii Nemeckého pohára, je najmladší Angličan, ktorý nastúpil na zápas Ligy majstrov, ako aj strelec gólu v jej vyraďovacej časti.

Nemá ani dvadsať a už odohral na profesionálnej klubovej úrovni 176 zápasov. V seniorskej reprezentácii ich napočítame už 24. Na trávniku by ste si ho splietli so skúseným tridsiatnikom.

Svojim neprajníkom ukázal svoju genialitu na MS vo futbale v Katare 2022. Od šampionátu v Nemecku v roku 2006 sa stal Bellingham prvým futbalistom mladším ako 20 rokov, ktorý na MS vo futbale skóroval a asistoval na gól. Kto bol tým hráčom pred šestnástimi rokmi? Lionel Messi.


Zabudnite na paleo diétu. Lovci a zberači sa stravovali inak, ako si vedci mysleli

Stravovanie známe ako paleo diéta nás pri výbere potravín nabáda napodobňovať prehistorických predkov z paleolitu – staršej kamennej doby (okolo 2,5 milióna – 10-tisíc rokov p. n. l.). Človek by podľa nej mal jesť to, čo si mohli pravekí ľudia uloviť a nazbierať.

SkryťVypnúť reklamu

Z jedálneho lístka mu tak vypadnú mliečne výrobky, obilniny, strukoviny a potraviny s rafinovaným cukrom. Namiesto toho sa konzumuje zelenina, ovocie, orechy, mäso z pastvín a morské plody ulovené vo voľnej prírode. Zástancovia tohto typu stravovania tvrdia, že ak takto budeme jesť, schudneme a zároveň znížime riziko chronických ochorení.

Evoluční antropológovia Mark Collard a Amalea Ruffettová z kanadskej Univerzity Simona Frasera poukazujú na to, že sa nezdá, že by v strednodobom až dlhodobom horizonte paleo stravovanie prekonalo tradičné odporúčané diéty.

Jediná publikovaná viacročná štúdia, ktorá hodnotila vplyv paleo diéty na chudnutie, zistila, že jej dodržiavanie nebolo po dvoch rokoch o nič efektívnejšie ako dodržiavanie oficiálnych výživových odporúčaní severských krajín.

SkryťVypnúť reklamu

V krátkosti o zdraví:

 • Ako sa dobre vyspať: Nedostatok spánku nenahradíte kávou a kofeínom. Spánková deprivácia vás vždy dobehne. Navyše spôsobí, že budete nahnevanejší a impulzívnejší. Ak sa chcete dobre vyspať, odborník radí používať posteľ iba na spánok a sex.
 • Bolesti hlavy počas cvičenia: Nepríjemná bolesť hlavy počas alebo po cvičení trápi približne jedno až 26 percent dospelých a asi 30 percent dospievajúcich. Napriek tomu o nej existuje zatiaľ len málo vedeckých poznatkov. Odborník ponúka niekoľko odporúčaní, čo robiť, aby ste bolestiam hlavy počas cvičenia predišli.
 • Nie umelým sladidlám: Necukrové sladidlá by sa nemali používať ako prostriedok na zníženie hmotnosti či rizika neprenosných chronických chorôb, akými sú cukrovka či srdcové choroby. Konštatuje to WHO v novom odporúčaní. Nezaoberajú sa však tým, či sú umelé sladidlá zdravé, alebo by mali byť zakázané.

Rozhovory ZKH

Ako sa pozerá na situáciu v parlamente? Odkiaľ mal to, že Bratislava má dostať 50 miliónov, keď premiér Ľudovít Ódor tvrdí, že je to vymyslené? Čo chce tento parlament ešte presadiť do trestného zákona? A na aký výsledok si trúfa OĽaNO? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s Milanom Vetrákom, poslancom za OĽaNO.

SkryťVypnúť reklamu

Podcasty SME

Karikatúra

Recept dňa

Pikantné, sladké aj zdravé. Vybrali sme pre vás recepty na výborné vaječné jedlá.

Voľný čas

Stiahnite si stovky e-kníh a audiorozprávok. Vyberte si zo slovenského zlatého fondu, svetovej klasiky a autorov edície SME.

Zažil veľké kluby, reprezentáciu, ale aj živorenie bez výplat, vyhrážky, podrazy či igelitku plnú peňazí od trénera konkurenčného tímu. Vladimír Goffa v knihe Kontroverzný tréner otvorene hovorí o zákulisí slovenského futbalu.


Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.

Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

 1. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
 2. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
 3. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne
 4. Slováci hlásili v lete až o 35 % viac škôd než minulý rok
 5. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku!
 6. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa?
 7. Všetkým lepí pred voľbami
 8. Tenisová zábava pre celú rodinu na Peugeot Tennis Day
 1. Svetový deň srdca v Nemocnici AGEL Košice-Šaca
 2. List moruše bielej pomáha znižovať hladinu cukru v krvi
 3. Zlato z malého futbalu aj plážového volejbalu
 4. Vďaka Blue Berry™ si užívam život naplno!
 5. V sobotu môžete urobiť dobrú voľbu! Union víta nových poistencov
 6. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
 7. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
 8. Vyrábajú lieky, ktoré poznali naše babky
 1. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku! 22 273
 2. Všetkým lepí pred voľbami 13 192
 3. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí 7 737
 4. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy? 6 974
 5. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka 5 012
 6. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát 4 786
 7. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa? 4 700
 8. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne 3 848
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Michal Ďuriš sa teší po strelenom góle v drese FC Spartak Trnava.

Michal Ďuriš je novým členom Klubu ligových kanonierov.


30. sep
HC 19 Humenné - HK Spišská Nová Ves: ONLINE prenos zo zápasu 6. kola Tipos extraligy.

Sledujte s nami ONLINE prenos z 6. kola Tipos extraligy: HC 19 Humenné - HK Spišská Nová Ves.


Sportnet 3 h
Futbalisti KFC Komárno.

Petržalka uspela na domácom ihrisku.


Sportnet a 1 ďalší 1 h
Nela Lopušanová.

Tím slovenskej hokejistky Bishop Kearney Selects sa predstavil na turnaji v Exeteri.


Sportnet 4 h
SkryťZatvoriť reklamu