BRATISLAVA. V utorok popoludní sa začala posledná riadna schôdza Národnej rady v tomto volebnom období. Podľa zverejneného programu sa majú v jej úvode poslanci venovať programovému vyhláseniu vlády Ľudovíta Ódora.
O vládnom programe a vyslovení dôvery kabinetu by mali zákonodarcovia hlasovať hneď po jeho prerokovaní. Ak ho nestihnú prerokovať v utorok do 19.00 h, pokračovať budú v diskusii ďalší deň.
Podmienkou na získanie dôvery je, aby kabinet podporilo aspoň 76 členov snemovne.
Okrem toho sa v ostatné rokovacie dni bude hlasovať o prerokovaných bodoch programu v štandardných časoch o 11.00 h a o 17.00 h, v piatky sa hlasovať nebude. Poslanci si zároveň o hodinu skrátili obedové prestávky, trvať budú od 13.00 h do 14.00 h.
Premiér predstavil program
Premiér Ľudovít Ódor pri predstavovaní programu poslancom vyzdvihol jeho základné ciele a priority vlády. Požiadal poslancov o vyslovenie dôvery jeho kabinetu odborníkov.
"Som presvedčený, že tento program vie to preklenovacie obdobie medzi dvoma vládami zaplniť zmysluplne a vie to zaplniť aj kvalitnou a odbornou diskusiou, kvalitnými rozhodnutiami. Samozrejme, dôležité bude aj to, do akej miery vieme dialóg nastaviť do budúcnosti v prospech Slovenska," uviedol premiér.
Vláda v programovom vyhlásení deklaruje ako svoju prioritu okrem riešení aktuálnych problémov aj dôraz na budúcnosť, konkurencieschopnosť a úspech Slovenska.

V kľúčových oblastiach sľubuje pripravenie strategických materiálov s konkrétnymi krokmi pre budúcu vládu. Zároveň vláda nebude otvárať kultúrno-etické témy.
Kabinet si kladie za cieľ riadny chod štátu do volieb, zodpovedný rozpočet a proeurópsku a západnú zahraničnú politiku. Za kľúčovú považuje prípravu a implementáciu opatrení, ktoré pomôžu slabším príjmovým skupinám v boji s vysokou infláciou a jej dosahmi.
Zabezpečiť chce efektívne využívanie finančných prostriedkov z Európskej únie, aby sa minimalizovalo ich prepadnutie. Kabinet mieni navrhnúť spôsoby efektívnejšieho, transparentnejšieho a profesionálnejšieho riadenia týchto zdrojov. Za cieľ si dáva zároveň udržať a prilákať talenty.
Diskusia môže trvať dni
Do diskusie k programovému vyhláseniu vlády sa zatiaľ prihlásilo 12 rečníkov písomne, z toho štyria sú za poslanecký klub.
Podľa rokovacieho poriadku písomne prihlásený člen snemovne môže rečniť maximálne 20 minút, ak je prihlásený za klub, tak pol hodiny. Zákonodarcovia môžu na jednotlivých rečníkov reagovať faktickými poznámkami, jedna môže trvať najviac dve minúty. Po vystúpeniach písomne prihlásených poslancov bude množné sa prihlásiť do diskusie ešte ústne.
Diskusia k programovým vyhláseniam trvala aj v minulosti viac dní. Napríklad pri schvaľovaní programu kabinetu Igora Matoviča trvala okolo piatich dní, po rekonštrukcii vlády v roku 2018, keď Roberta Fica na premiérskom poste vystriedal Peter Pellegrini, sa do diskusie prihlásilo písomne 39 rečníkov z radov vtedajšej opozície. V roku 2016, keď o dôveru NR SR žiadal Ficov kabinet, zasadala snemovňa šesť dní.
Podľa Ústavy musí každá nová vláda do 30 dní od svojho menovania predstúpiť pred NR SR, predložiť svoj program a požiadať o dôveru. Ódorov kabinet odborníkov menovala prezidentka Zuzana Čaputová do funkcie 15. mája. Program tak mal parlamentu predložiť do polovice júna.
Úradnícka vláda 2023

- Všetko o úradníckej vláde 2023
- SME minúta: Najnovšie správy o úradníckej vláde
- Čo je to úradnícka vláda? Ústava, podmienky, kompetencie
- Zoznam členov a ministrov úradníckej vlády
- Profil, životopis a správy o Ľudovítovi Ódorovi
Výsledky parlamentných volieb 2023

- Výsledky parlamentných volieb 2023
- Kompletné výsledky volieb 2023
- Zoznam zvolených poslancov do NR SR
- Volebná mapa: Ako volili jednotlivé kraje?
- Volebná mapa: Ako volili jednotlivé okresy?
- Výsledky v krajoch: Bratislava, Žilina, Prešov, Trnava, Banská Bystrica, Košice, Nitra, Trenčín
- Výsledky v mestách: Bratislava, Žilina, Prešov, Trnava, Banská Bystrica, Košice, Nitra, Trenčín
- Minúta po minúte: Sledujte voľby online