SME

Klaudia Jagnešáková z konskej farmy: Orava je inak nastavená, ale postoje mojej generácie sa menia

Nevzdali to s touto krajinou

Klaudia Jagnešáková (29) na farme Na okraji v Novoti na Orave. Takto dokončila vetu: So Slovenskom to nevzdávam lebo...Klaudia Jagnešáková (29) na farme Na okraji v Novoti na Orave. Takto dokončila vetu: So Slovenskom to nevzdávam lebo... (Zdroj: Jozef Jakubčo)

Dvojročná Vanda obutá v kovbojských čižmách naťahuje Miňačku. Tá má riadnu trpezlivosť a znáša aj prevláčanie za krk. Napokon ale mača bolestivo škrabne. Vanda si krátko poplače a popri škrabancoch od Miňačky ukazuje, kam ju na ruke nedávno hryzol Timko. Žriebätko, ktoré si ju podľa nej pomýlilo s mrkvou.

Opatrnosť mestských detí toto dievčatko nemá, ani keď o chvíľu lozí obratne po konskej ohrade.

„Narodila som sa tu, aj moja mama, otec, ich rodičia a aj prarodičia,“ hovorí o oravskej dedinke Novoť, poslednej na ceste smerom do Poľska, manažérka konskej farmy Na okraji Klaudia Jagnešáková (29).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prvého koňa kúpil ešte jej otec, ktorý si tak splnil detský sen. „Mali sme ho na záhrade, potom sme mali dvoch, troch, až sa nedalo mať ich pri dome, a tak rodičia kúpili tento pozemok a sme tu. Vtedy tu boli len lúky a jeden dom,“ vracia sa Jagnešáková dvadsať rokov dozadu.

Dnes má ich farma v Novoti veľkú jazdiareň a stajne a ohrady spolu pre 40 koní. Budovali ju veľmi postupne. „Každý rok, keď sa niečo podarilo ušetriť, sa čosi opravilo. Zlomom bola jazdecká hala, to nás posunulo na nový level. Už sme kone nielen ustajňovali, ale aj trénovali,“ opisuje, ako rástli.

„Ale nie sme Tatry. Prečo by niekto prišiel do Novote len tak? Musíme sa vedieť predať a ukázať dôvod, prečo sem prísť,“ vysvetľuje ďalej Jagnešáková, ktorej prácou sa stalo prezentovanie farmy aj ľuďom mimo jazdeckej komunity. Pribudlo totiž ubytovanie pri jazdiarni aj v maringotke na kopci s romantickým výhľadom, jazdecké kurzy aj konské vychádzky do prírody.

SkryťVypnúť reklamu

Ranč dnes vedie spolu s otcom. Zamestnávajú dvoch stajníkov aj inštruktorky v jazdeckej škole. Pribudli sliepky aj kozy.

Samotné kone Jagnešákovú chytili, až keď mala 15 rokov. Vybrala si podľa nich aj vysokú školu. A v rámci štúdia na Poľnohospodárskej univerzite v Nitre stážovala rok na konskej farme. V Texase.

„Bolo to super, Texas je mekka cuttingu, športu, ktorý robíme, aj vysnívané miesto každého koniara,“ povie. Cutting je westernová jazdecká disciplína, v ktorej jazdec a jeho špeciálne vytrénovaný kôň musia najprv oddeliť a potom udržať kravu od stáda.

„Bývala som priamo na ranči, u dobrého jazdca, jazdili sme na preteky po celých Spojených štátoch, vedela by som si tam určite predstaviť život, vybudovala som si tam dobré vzťahy,“ spomína.

SkryťVypnúť reklamu

Mohla zostať, ale rozhodla sa vrátiť domov. Mala tu svoje kone.

V Novoti majú osemdesiat percent hostí z Bratislavy a Košíc. Kapacitne sa rozširovať nechcú, všetkým hosťom sa venujú aj osobne.

„U nás sa kone nehladkajú len cez plot a kozy má šancu podojiť každý. Chceme skôr skvalitniť služby. Možno vybudovať camping pre štyri či päť karavanov a detské ihrisko,“ hovorí koniarka o plánoch do budúcnosti.

Farmu pomáha riadiť popri materskej. Užíva si, že jej dve dcéry nemusia do škôlky, môže ich mať na pri sebe. Sú vonku, v prírode, medzi zvieratami.

„Hostia platia za to, aby ich deti mohli dojiť kozy, je to pre nich špeciálny zážitok. Pre moje deti je špeciálny zážitok zase mesto,“ smeje sa Jagnešáková.

Prečo ste to ešte nevzdali s touto krajinou?

SkryťVypnúť reklamu

Je tu veľmi pekne. Aj príroda na Orave je čarovná, uvoľňujúca a oslobodzujúca, každú vychádzku na koňoch to vnímam. Je tu moja rodina. A pre mňa sú veľmi dôležité aj kone. Takže to nevzdávam aj vďaka ocinovi, ktorý to tu vybudoval.

Keď sem idem, ani to nevolám, že idem do práce. Táto časť dediny sa volá Jarok a tak len hovoríme, že ideme do Jarku.

Chýba vám niečo z mesta?

Vôbec. Nemám s mestom problém, ale stačí mi na jeden deň.

Riešite doma politiku?

Klasicky ako v každej rodine, netrávime s tým extra čas. Akurát teraz máme nervy. Kosíme pre seno a potrebujeme pre zmenu zákona vypĺňať pre dotácie a nájomné zmluvy nejaké tabuľky. Budeme to robiť minimálne štyri dni až do večera. A dvaja, aby sme to stihli. Čistá byrokracia. To nás vie doma vytočiť.

SkryťVypnúť reklamu

Deje sa vám to často?

Aj áno. Na Slovensku je byrokracia veľmi veľká záťaž pre mnoho farmárov a chovateľov. A to my máme šťastie, že nepoberáme eurofondy a nie sme závislí od štátu.

Bola som kedysi aj v združení mladých farmárov, chodila som na ich stretnutia a deväťdesiat percent ľudí tam malo problém práve s byrokraciou. Mladí aj chcú začať farmárčiť, ale sú deptaní nezmyselnými papierovačkami a väčšinu to napokon odradí.

Mala som výhodu, že som nezačínala od nuly. Otec zvládol vybudovať naše zázemie. Inak neviem, či by som do toho šla.

Verím, že úradníci nemajú zlé úmysly, ale sú odtrhnutí od reality a nezmyselne nás zaťažujú. Veľa vecí sa ani v realite nedá robiť tak, ako si to predstavujú.

Čo by sa muselo stať, aby ste odtiaľto odišli?

Napadlo mi, že politika, ale neviem, čo by mohlo byť také zlé, že by sme odišli, bola by som skôr nespokojná či frustrovaná.

SkryťVypnúť reklamu

Keby sa niečo stalo s koňmi, nejaká pohroma, to by som možno odišla. Kým sú tu kone a rodina, neviem si predstaviť odísť.

A rozumiete tým, ktorí odchádzajú?

Podľa mňa mladí chodia najmä za zárobkom, aspoň odtiaľto. Aj môj ocino bol prinútený takto na čas ísť. Na Orave platí, postav dom. A zo slovenských platov sa to často nedá. Chlapi chodia na týždňovky, ale vracajú sa. Ani Novoť sa nevyľudňuje, rozrastá sa a ďalšie generácie stavajú nové domy. Neviem si predstaviť, že by manžel takto odchádzal.

Čo robí?

Je právnik, cez deň pracuje v košeli a v obleku v Námestove a po práci sa prezlieka a pomáha na farme. Posledné, čo som potrebovala, je žehliť košele.

Budete voliť a ak áno, ako sa budete rozhodovať?

Budem. Vyberám si podľa ľudí. Radím sa aj s manželom. Viem, čo nechcem, a až tak veľa mi potom nezostane. Populistov, Roberta Fica a kotlebovcov určite nechcem.

SkryťVypnúť reklamu

Čo vás na Slovensku najviac trápi?

Politika. Veľa ľudí by chcelo niečo začať robiť, ale pravidlá sú nastavené tak, že ich viac odradia, ako im pomôžu. Chcelo by to voľnejšiu ruku pre podnikateľov a farmárov či gastro sektor. Tu je obrovský priestor na zlepšenie. Rozmýšľala som, že by som predávala syr alebo mlieko, ale keď som si naštudovala, čo mi k tomu treba, nestojí mi to za to.

A ak by ste mohli zmeniť v tejto krajine jednu vec, čo by to bolo?

Keby ju riadili kompetentní ľudia. To by pomohlo nielen nám, čo podnikáme, ale kompletne všetkým. A teraz, ako mám deti, trápi ma aj stav školstva. Sú aj super učitelia, ale systém ako taký je nemoderný. Chcela by som dcéram dopriať iný systém vzdelávania, aký som dostala ja.

Keď rozmýšľate nad Slovenskom, komu sa tu nežije dobre?

SkryťVypnúť reklamu

LGBTI ľuďom. Ani na Orave to nemajú jednoduché. Mám kamarátov, ktorí odišli do Bratislavy, lebo vedeli, že tu nezostanú žiť. Cítiť, že Orava je ešte inak nastavená. Ale v mojej generácii sa postoje menia.

Aj rodinám s deťmi so zdravotným postihnutím alebo s autistickými deťmi. Veľa ich k nám chodí na hipoterapie. Keď sa s nimi rozprávam, trápia sa po finančnej stránke, aj pokiaľ ide o zaradenie týchto detí do škôl a neskôr do spoločnosti.

Rodičia dokážu s týmito deťmi pracovať, ale školský systém nie. A to, čo by deťom pomohlo v rozvíjaní sa, štát neprepláca. Mali sme zákazníkov, ktorí k nám prišli s deťmi s fyzickými problémami a povedali, že dvadsať minút jazdenia je pre ne, ako keby tri hodiny cvičili. Kým k nám nezačali chodiť takéto rodiny, ich problémy som si takto intenzívne neuvedomovala.

SkryťVypnúť reklamu

A v čom je Slovensko dobrá krajina na život?

Veľa som cestovala a nemáme sa podľa mňa zle. Milión vecí sa tu dá zlepšovať, ale sme aj krásna krajina a ľudia nie sú zloprajní. Minimálne tu na Orave sú veľmi srdeční. Niečo sa akurát musí zmeniť v našej mentalite a musia sa zlomiť bariéry medzi nami, aby sme sa ako spoločnosť posunuli.

Veľa robí aj história, ktorou prešla naša krajina. Jednotlivé režimy ovplyvnili celé generácie, ale verím, že aj to sa časom podarí preklenúť.

Výsledky parlamentných volieb 2023 

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  2. Probiotiká nie sú len na trávenie
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  2. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  3. Probiotiká nie sú len na trávenie
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  7. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  8. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 7 727
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 071
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 262
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 665
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 063
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 1 860
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 565
  8. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 1 498
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Radosť hráčov Ružomberka po získaní víťazného pohára 8. mája 2006 v Bratislave.

Na štadióne bolo celé mesto.


Ján Chovan v zápase Slovensko - Lotyšsko na MS 18.

Pozrite si program a štvrťfinálové dvojice na MS v hokeji do 18 rokov 2025. Kedy a proti komu hrá Slovensko?


Futbalisti ŠK Slovan Bratislava sa tešia po postupe do hlavnej fázy Ligy majstrov.

Prišli milióny, ktoré v dejinách Slovenska nemajú obdobu.


Erik Černák oslavuje gól proti Floride.

Tím slovenského obrancu inkasoval v posledných troch minútach duelu tri góly.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu