BRATISLAVA. Poslanci Národnej rady nebudú rokovať o vládnom návrhu novely zákona o pobyte cudzincov, ktorá mala riešiť zmeny pri vydávaní potvrdení pre cudzincov.
Poslancom sa v pondelok ani na druhý pokus nepodarilo otvoriť mimoriadnu schôdzu, na ktorej mali o zákone rokovať.
V rokovacej sále sa prezentovalo len 69 poslancov, čo nie je nadpolovičná väčšina všetkých poslancov, parlament preto nebol uznášaniaschopný. Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) následne ukončil schôdzu.
Kritika od Kollára
Boris Kollár následne kritizoval poslancov, ktorí nepodporili otvorenie mimoriadnej schôdze. Tvrdí, že migranti na Slovensko budú chodiť, kým sa nezmení prístup pri vydávaní potvrdení.

Kollár sa pýtal politikov, ako chcú vysvetliť svoj postoj občanom v prihraničných oblastiach, ktorí zažívajú strety s utečencami. "Toto bude pokračovať, kým toto uznesenie nebude zrušené. Kým im to budeme vydávať, dovtedy k nám sem budú chodiť," povedal Kollár na tlačovej konferencii.
Upozornil tiež, že vydávanie potvrdení cudzincom sa zaviedlo za vlády Smeru a jeho poslanci schôdzu nepodporili.
Zákon sa podľa premiéra dal zmeniť rýchlo
Premiér Ľudovít Ódor je sklamaný, že parlament nerokoval. Tvrdí, že zákon sa nedá interpretovať inak a bolo potrebné ho zmeniť.
"Bolo úplne triviálne riešenie. Takmer všetky politické strany hovorili o tom, že sa vydáva papier, práve preto sem prichádzajú ľudia. Bolo to jednoduché, prísť do parlamentu otvoriť schôdzu," povedal premiér s tým, že zákon sa dal zmeniť rýchlo tak, že vydávať potvrdenia pre cudzincov by už nebolo nutné, ale len možné. Zdôraznil, že vláda musí konať v súlade so zákonom.
"Som z tohto postupu veľmi sklamaný, samozrejme, česť výnimkám, mnohé politické strany to podporovali aj verejne, aj svojou prítomnosťou v parlamente, ale nenašla sa väčšina," skonštatoval na pondelkovej tlačovej konferencii.
Ódor pripomenul, že nešlo o podporu vlády. "Ak im ide o občana alebo o to, aby sa riešila kríza, mali urobiť niečo v prospech občanov. Keď to neurobia, to už je aj ich zodpovednosť, nielen moja," doplnil.
Naď poukázal na neúčasť SaS
Ak by sa odprezentovali poslanci za stranu SaS, mimoriadna schôdza sa mohla otvoriť, skonštatoval to nezaradený poslanec Jaroslav Naď z mimoparlamentnej strany Demokrati.
"Čarovný papierik", ktorý láka cudzincov na Slovensko, je podľa Naďa "maslo na hlave" expremiérov Roberta Fica a Petra Pellegriniho. "Samozrejme, že nebudú oni tí, ktorí spôsobili ten bordel, za to hlasovať. Ale že za to nehlasovali ani tí z demokratického spektra, tak to je už pre mňa veľké prekvapenie," skonštatoval.
Strana má podľa nezaradeného poslanca Juraja Šeligu (Demokrati) záujem byť v tejto téme konštruktívnym partnerom. O situácii komunikujú aj s premiérom Ľudovítom Ódorom.
Predvolebná téma
Špeciálna koalícia zložená zo Smeru, SaS a SNS zakázala poslancom vyriešiť problém s migrantmi na Slovensku, uviedol líder hnutia OĽANO Igor Matovič.
"Ak by dnes tieto tri strany, respektíve pár ich poslancov, dnes hlasovali, do dvoch dní by na Slovensko zbytočne nevstupoval žiaden nelegálny migrant. Vedeli by, že žiaden papierik na legálny pobyt by nedostali," skonštatoval Matovič.
Zástupcovia Smeru, SaS a SNS podľa neho za otvorenie mimoriadnej schôdze parlamentu nehlasovali preto, lebo nemajú inú tému do parlamentných volieb. "Je to pokrytectvo, cynizmus a chrapúnstvo zo strany týchto strán," povedal líder hnutia.
Dobrovoľná registrácia by priniesla chaos
Strana SaS považuje akékoľvek zasadanie parlamentu v súčasnej dobe za kontraproduktívne. Vzhľadom na predvolebnú kampaň by to podľa nej prinieslo chaos.
SaS tvrdí, že pokiaľ sa povinnosť vydávania potvrdení pre cudzincov zdobrovoľní, počet prichádzajúcich migrantov bude vyšší a o cudzincoch nebude mať Slovensko žiadnu evidenciu.
"Treba chrániť vonkajšie hranice aj za prítomnosti ozbrojených síl a silových zložiek. Mimoriadna schôdza parlamentu by daný stav s nelegálnymi migrantmi nielenže neriešila, poskytovala by len ďalší priestor na šírenie strachu a nenávisti od Smeru či iných politikov," uviedol v stanovisku strany poslanec Juraj Krúpa (SaS).
Strana tvrdí, že opakovane žiadali premiéra Ľudovíta Ódora, aby situáciu upokojoval.
Otvorenie schôdze pri aktuálnej predvolebnej kampani by podľa SaS prinieslo viac chaosu ako stability.
Poslanci strany nepodporili v minulom týždni ani otvorenie schôdze, na ktorej sa mala riešiť situácia s pediatrami. SaS tvrdí, že tak zabránila kolapsu poskytovania detskej zdravotnej starostlivosti v nemocniciach.
Útoky namiesto riešení
Hnutie Progresívne Slovensko (PS) kritizuje neotvorenie mimoriadnych schôdzí. Podľa predsedu PS Michala Šimečku akoby politickí predstavitelia stratili kompas a venujú sa len zástupným témam.
„Útočia na PS, útočia na seba, na menšiny, strašia, kladú si ultimáta, vylučujú sa a vytvárajú hrádze. V centre ich záujmu je všetko iné, no takmer nikdy nie človek. Ako inak si mám vysvetliť, že ani len neprídu do práce, keď treba otvoriť schôdzu parlamentu a riešiť tam krízu s pediatrami alebo migráciu? Tento spôsob politiky je mi cudzí, a aj on Slovensko doviedol do súčasnej zlej situácie,” uviedol šéf progresívcov vo svojom stanovisku.
Šimčka poukázal i na to, že ide o zodpovednosť jednotlivých členov poslaneckého zboru. Poslanec PS Tomáš Valášek sa na schôdzach prezentoval. Šimečka vyjadril sklamanie nad tým, že sa nenašlo dosť poslancov na otvorenie schôdzí.
„Chápem, že je predvolebná kampaň a poslanci a poslankyne sa už asi toľko nevenujú riešeniam reálnych problémov ľudí, ale myslím si, že by mali. Neriešenie krízy s pediatrami môže spôsobiť ich štrajk, ako aj ich masové odchody do dôchodku. Vláda mala pripravený aj návrh, ako pomôcť riešiť situáciu s nelegálnou migráciou. Politické strany sa však ľuďom otočili chrbtom a povedali, že tieto riešenia teraz nechcú,” uzavrel predseda PS.
Z povinnosti sa mala stať iba možnosť
Návrh novej legislatívy mal priniesť zmenu, podľa ktorej by už polícia nevydávala potvrdenie o zotrvaní na území Slovenska každému cudzincovi.
Z povinnosti sa mala stať iba možnosť. Dostávať potvrdenie by nemali najmä tí, ktorí cez Slovenskú republiku iba migrujú do iného štátu.
Vláda návrhom reagovala na zvyšujúcu sa nelegálnu migráciu. Parlamentu navrhovala materiál prerokovať v skrátenom legislatívnom konaní.
Úradnícka vláda 2023

- Všetko o úradníckej vláde 2023
- SME minúta: Najnovšie správy o úradníckej vláde
- Čo je to úradnícka vláda? Ústava, podmienky, kompetencie
- Zoznam členov a ministrov úradníckej vlády
- Profil, životopis a správy o Ľudovítovi Ódorovi
Výsledky parlamentných volieb 2023

- Výsledky parlamentných volieb 2023
- Kompletné výsledky volieb 2023
- Zoznam zvolených poslancov do NR SR
- Volebná mapa: Ako volili jednotlivé kraje?
- Volebná mapa: Ako volili jednotlivé okresy?
- Výsledky v krajoch: Bratislava, Žilina, Prešov, Trnava, Banská Bystrica, Košice, Nitra, Trenčín
- Výsledky v mestách: Bratislava, Žilina, Prešov, Trnava, Banská Bystrica, Košice, Nitra, Trenčín
- Minúta po minúte: Sledujte voľby online