Nový minister vnútra Matúš Šutaj Eštok odvolal policajného prezidenta Štefana Hamrana. Na posledné tri dni pred jeho ohláseným odchodom do civilu ho preradili do Popradu, hoci býva v Komárne. Políciu dočasne povedie bývalý popradský policajný šéf Rastislav Polakovič.
Možnosť, že by nová vláda na čelo SIS nominovala Tibora Gašpara, pripomína konflikt medzi Vladimírom Mečiarom a Michalom Kováčom okolo Ivana Lexu. Aj v tomto prípade by sa hlava štátu mohla postaviť proti a aj v tomto prípade už z prostredia koalície zazneli myšlienky na zmenu zákona.
Ranný brífing prinášame už aj v audio verzii. Prehľad najdôležitejších správ dňa tak môžete nielen čítať, ale aj počúvať. Text načítava syntetický hlas, s ktorým experimentujeme a testujeme jeho možnosti.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Nový minister vnútra odštartoval Ficovu pomstu polícii. Hamrana odvolal tri dni pred odchodom z funkcie
- Gašpar SIS neodmieta, Smer by však mal problém
- Rusom sa doteraz darilo ničiť ukrajinské drony. Nová zbraň Kyjeva má nimi zatriasť
- Stavebné sporenie výnosnejšie ako akcie? Štátna prémia bude dostupnejšia
- Stopli aj prípravu možných olympionikov. Šport v Rusku má miliardový deficit
- Beh na liečbu depresie? Je ťažšie zmeniť životný štýl, ako užiť tabletku, tvrdia odborníci
Ak si dnes kúpite tlačené vydanie denníka SME, nájdete v ňom vložený magazín SME ženy. Prečítate si v ňom rozhovor s herečkou Zuzanou Kanócz o šťastných aj bolestných chvíľach. Dozviete sa, či existuje mužsko-ženské priateľstvo alebo je to len mýtus. Nebudú chýbať ani recepty na tekvicové menu a ázijské recepty od šéfkuchára. SME na celý víkend spolu s magazínom SME ženy stojí len 1,95 eur.
Nový minister vnútra odštartoval Ficovu pomstu polícii. Hamrana odvolal tri dni pred odchodom z funkcie

Hovoril, že hneď po vymenovaní pošle policajtov na hranice, skončí vojnu v polícii a zabezpečí bezpečnosť Slovákov. Nový minister vnútra Matúš Šutaj Eštok začal tým, že odvolal policajného prezidenta Štefana Hamrana a vymenil aj politické vedenie rezortu.
Hamran mal pritom podanú žiadosť do civilu a oficiálne by skončil už o tri dni. Nový minister vnútra dosluhujúceho policajného prezidenta preradil do Popradu, pričom Hamran býva v Komárne.
„Čakali sme, že bude nekompromisný, ale že spraví takúto špinavosť, s tým sme nerátali,“ vyhlásil na margo svojho odvolania Hamran.
„Minister mal vážne výhrady voči vnášaniu politických a osobných postojov do výkonu funkcie policajného prezidenta,“ napísal Eštokov hovorca Matej Neumann.
Rezort má dočasne viesť Rastislav Polakovič, ktorý doteraz pôsobil na východe Slovenska. Do roku 2011 pracoval ako okresný riaditeľ Policajného zboru v Poprade. Neskôr pôsobil ako zástupca riaditeľa v Starej Ľubovni.
Eštok zatiaľ svoju nomináciu nezdôvodnil. Nominant Hlasu sa dlhodobo netajil svojimi postojmi k policajnému vedeniu, ktoré má spoločné so Smerom.
Prvá čistka v polícii nesie jasný odkaz: Šutajov Eštokov čin je obyčajná podlosť a zákernosť urobená z pozície moci. Súčasne je to aj odkaz. Aj pre špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica, ktorý predtým odkazoval Hamranovi múdrosti typu „z boja sa neuteká“. No skôr najmä pre riaditeľa NAKA, píše Nataša Holinová.
Gašpar SIS neodmieta, Smer by však mal problém

Ak by Smer chcel naplniť plán spraviť z Tibora Gašpara riaditeľa Slovenskej informačnej služby, naraziť by mohol na prezidentku Zuzanu Čaputovú. Očakáva to samotný bývalý policajný prezident Gašpar, na ktorého je podaná obžaloba za to, že podľa záverov vyšetrovania v polícii v čase, keď ju riadil, spoluzaložil organizovanú zločineckú skupinu.
Podľa zákona o SIS jej riaditeľa vymenúva a odvoláva prezident na návrh vlády, v čom síce Gašpar vidí prekážku pri svojom potenciálnom vymenovaní, napriek tomu od volieb doteraz nevylúčil možnosť, že by sa šéfom SIS napokon mohol stať.
Podľa informácií SME zvnútra Smeru strana stále o Gašparovi ako o svojom kandidátovi na čelo SIS uvažuje a nezmenil to ani fakt, že ho v parlamente zvolili za predsedu brannobezpečnostného výboru.
Rovnaký problém pred tridsiatimi rokmi riešil Vladimír Mečiar. Plán nominovať na čelo SIS jeho obľúbenca Ivana Lexu mu prekazil prezident Michal Kováč. Riešenie Mečiarovo HZDS našlo až v zmene zákona, ktorá prezidenta z vymenovania šéfa SIS úplne vynechala.
Na zmenu zákona by vládnej koalícii Smeru, Hlasu a SNS stačilo 76 hlasov, v parlamente ich má 79.
V krátkosti z domova:
- Z Gašpara mladšieho je štátny tajomník: Štátnym tajomníkom ministerstva spravodlivosti sa stal Pavol Gašpar, syn bývalého šéfa polície Tibora Gašpara. Samotný Gašpar junior má za sebou zaujímavú minulosť. Dôležité sú najmä jeho výroky z poľovníckej chaty.
- Polícia v tendri na záchranky nenašla podvod: Pre tender na záchranné služby musel skončiť šéf Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou Tomáš Haško. Polícia však trestný čin nevidí napriek tomu, že väčšina členov výberových komisií mala väzbu na firmu, ktorá tender vyhrala.
- Na medicíne zmenia prijímačky: S novým vedením Lekárskej fakulty na Univerzite Komenského v Bratislave prichádzajú aj zmeny. Nielen vo výučbe, ale aj v prijímacích skúškach. Uchádzačov sa rozhodli odmeniť za účasť na olympiádach aj súťažiach, no zároveň si chcú vyskúšať aj ich schopnosť logicky uvažovať a čítať s porozumením.
Rusom sa doteraz darilo ničiť ukrajinské drony. Nová zbraň Kyjeva má nimi zatriasť

Ukrajinská armáda pridáva do svojho arzenálu novú zbraň. Ide o doma vyvinuté bezpilotné pozemné vozidlo Ratel S, nazývané aj jazvec mediar. „Je to kamikadze robot, ktorý čoskoro otrasie Rusmi,“ napísal o ňom na sociálnej sieti X ukrajinský minister pre digitálnu transformáciu Mychajlo Fedorov.
Ukrajinské ozbrojené sily budú môcť podľa Fedorova vďaka dronom na ruských vojakov a techniku útočiť z väčšej vzdialenosti, čo zvýši nielen účinnosť operácií, ale aj ich osobnú bezpečnosť.
Elektrické vozidlo dokáže prepraviť 40-kilogramový náklad rýchlosťou 24 kilometrov za hodinu na vzdialenosť do šiestich kilometrov. Bez dobíjania vydrží dve hodiny.
Na Ratel S môžu vojaci naložiť protitankovú mínu alebo inú muníciu. Je vybavený systémom diaľkového odpálenia, môže teda slúžiť ako mobilný nosič bojových hlavíc.
V krátkosti z Ukrajiny:
- Slovenská pomoc Ukrajine: Robert Fico informoval predsedníčku Európskej komisie Ursulu von der Leyenovú, že nová vláda nebude vojensky podporovať Ukrajinu a zameria sa len na humanitárnu pomoc. Zámer Slovenska zastaviť vojenskú pomoc Ukrajine konflikt len sotva zmení, uviedol hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. Slovensko podľa Kremľa zohráva len minimálnu úlohu v dodávkach západných zbraní Kyjevu.
- Ruské straty pri Avdijivke: Ruské sily pri Avdijivke stratili od 10. do 20. októbra viac ako 109 vozidiel, potvrdili satelitné snímky. Väčšinu strát tvorili predovšetkým bojové obrnené vozidlá BMP-1, BMP-2 a MT-LB, tanky T-72, T-64, T-80, obrnené transportéry a iné vozidlá. Počty zničených vozidiel však môžu byť vyššie, keďže asi desiatka nie je zahrnutá v zozname strát pre neúplné zábery.
- Ukrajinský a ruský postup: Ukrajinské sily postúpili v západnej Záporožskej oblasti na západ od Robotyne, zhruba 150 kilometrov od Mariupoľa a pokračovali v ofenzívnych operáciách v blízkosti Bachmutu, tvrdí Inštitút pre štúdium vojny. Ruské sily útočili v blízkosti Avdijivky a podarilo sa im získať územie severozápadne od Krasnohorivky.
V krátkosti z Izraela a Gazy:
- Oheň sváru založili Briti: „Ak by som mal vybrať nejaký osudový moment pri Izraelčanoch a Palestínčanoch, bola by to britská politika, ktorá sa uplatňovala voči palestínskym Arabom a Židom v čase britského mandátu v Palestíne.“ Prečo je to práve tento moment a aj iné historické dejinné súvislosti izraelsko-palestínskych vzťahov, vysvetľuje politológ Marek Čejka v rozhovore pre SME.
- Tanky v Pásme Gazy: Izrael uskutočnil „cielený vpád“ tankami na sever Pásma Gazy, ktorý sa zameral na ničenie teroristickej infraštruktúry. Po splnení stanovených cieľov sa tanky stiahli naspäť do Izraela. Cieľom útoku bola aj „príprava bojiska“ na ďalšie operácie.
- Návrhy rezolúcie o Izraeli: Bezpečnostná rada OSN neschválila rezolúciu predloženú Spojenými štátmi v súvislosti s konfliktom medzi Izraelom a palestínskym militantným hnutím Hamas a humanitárnou situáciou v pásme Gazy. Neuspel ani ruský návrh rezolúcie.
Zo zahraničných webov:
- Foreign Affairs: Čo si Palestínčania skutočne myslia o Hamase
- The New York Times: Izrael: Od šesťdňovej vojny po vojnu na šiestich frontoch
- The New Yorker: Je toto koniec Netanjahuovej éry?
Vyskúšajte aj ďalšie newslettre od SME
- Jakub Filo každý týždeň zhrnie a vysvetlí aktuálne politicko-spoločenské dianie. Odoberať >
- Tomáš Prokopčák vyberá najzaujímavejšie správy nielen z vedy. Odoberať >
- Súhrn týždňa očami Zuzany Kovačič Hanzelovej. Odoberať >
Stavebné sporenie výnosnejšie ako akcie? Štátna prémia bude dostupnejšia

Zo stavebného sporenia sa v uplynulých rokoch stal nemastno-neslaný finančný produkt, ktorý stratil dôležitú marketingovú výhodu, teda štátnu prémiu.
V kombinácii s ďalšími zásahmi štátu už nebol atraktívny ani pre stavebné sporiteľne. V uplynulých dvoch rokoch z trhu odišla Wüstenrot stavebná sporiteľňa aj ČSOB Stavebná sporiteľňa. Aktívnym poskytovateľom ostala len Prvá stavebná sporiteľňa.
Po rokoch stagnácie sa však od januára 2024 črtá v stavebnom sporení niekoľko zaujímavých zmien, ktoré cielia na rodiny s deťmi. Získanie štátnej prémie v plnej výške 70 eur bude podstatne jednoduchšie.
Zmeny v stavebnom sporení, ktoré parlament prijal v júni tohto roka, sú nastavené tak štedro, že sa znepáčili ministerstvu financií. V októbri predložilo do medzirezortného pripomienkového konania ďalšiu novelu zákona o stavebnom sporení, ktorou chce zvýhodnenie rodín v stavebnom sporení zastaviť.
Je otázne, kedy a či vôbec príde táto novela do parlamentu. Závisí to aj od nového ministra financií Ladislava Kamenického zo Smeru.
V krátkosti z ekonomiky:
- Pokračovanie Lakeside Parku narazilo: Magistrátu Bratislavy sa nepozdáva návrh na tretie pokračovanie projektu Lakeside Park, ktoré má vyrásť pri jazere Kuchajda. Namieta proti celkovej ploche, ktorú vytvorí. Dvojica známych developerských mien Cresco Real Estate a Wood & Company tak bude musieť svoje plány prekresliť.
- Po konkurze ide biznis ďalej: Firma eD’ system Slovakia patrila medzi najväčších distribútorov počítačovej techniky, dnes je aj s dlhmi v konkurze. Jej majitelia presunuli biznis do novej firmy, tvrdia, že ich k tomu donútili daniari.
- Elektromobily z Nitry: Nitriansky závod Jaguar Land Rover začne ešte v priebehu tohto desaťročia vyrábať elektrické vozidlá. Ide o súčasť plánu transformácie závodov britskej automobilky po celom svete v hodnote viac než 17 miliárd eur.
Stopli aj prípravu možných olympionikov. Šport v Rusku má miliardový deficit

Šport je v Rusku záležitosťou prestíže. Ruskí reprezentanti patrili na veľkých podujatiach pravidelne medzi favoritov. Teraz sa na mnohé v dôsledku vylúčenia nedostanú.
Sú nútení organizovať si podujatia doma a súperiť medzi sebou. Prezident Vladimir Putin už dal pokyn, aby ministerstvo športu pripravilo náhradné riešenie v prípade vylúčenia z olympijských hier v Paríži. Budú to Hry priateľstva. Konať by sa mali budúci rok v septembri v Moskve a Sankt Peterburgu.
Navonok vyzerá všetko v poriadku. Ruskí reprezentanti súťažia na domácich podujatiach, dostávajú štátnu podporu a budú môcť súťažiť na veľkých športových hrách, ak im MOV neumožní štart na OH v Paríži.
Ruský šport sa dostáva do finančných problémov. Ruský olympijský výbor nedávno priznal, že musel zastaviť financovanie športových programov v hodnote viac ako 3,5 miliardy rubľov. Čo je približne 35 miliónov eur.
Ďalšie športové správy
- Športový prehľad: Denne to najdôležitejšie zo športu. Odoberať >
Beh na liečbu depresie? Je ťažšie zmeniť životný štýl, ako užiť tabletku, tvrdia odborníci

Už viaceré štúdie ukázali, že beh je prínosný pre naše zdravie. Výskumy ho spájajú so zníženým rizikom obezity, vysokého krvného tlaku, vysokého cholesterolu, cukrovky druhého typu alebo srdcovo-cievnych chorôb.
Čoraz viac štúdií sa však zameriava na to, ako môže športová aktivita pomôcť zlepšiť aj duševné zdravie. Holandskí vedci nedávno na kongrese European College of Neuropsychofarmacology prezentovali výsledky výskumu, v ktorom sa rozhodli porovnať účinok antidepresív a behu na depresiu, úzkosť a celkové zdravie.
Na štúdii sa zúčastnilo 141 pacientov trpiacich depresiou alebo úzkosťou. Lekári im dali na výber: buď budú 16 týždňov užívať antidepresíva, alebo sa aktívne zapoja do skupinovej bežeckej terapie. Tá pozostávala z toho, že účastníci museli behať dvakrát týždenne po 45 minút.
Iba 45 účastníkov si zvolilo antidepresíva, zatiaľ čo 96 uprednostnilo pravidelné behanie. Z výsledkov štúdie vyplýva, že beh viedol k rovnakému zlepšeniu duševného zdravia ako užívanie antidepresív.
V krátkosti o zdraví:
- Neplodnosť je témou dneška: Problém splodiť dieťa má v súčasnosti v Európe približne každý piaty pár. Podľa lekára Borisa Bajera, autora knihy Protokol prirodzenej plodnosti, jedným z hlavných mýtov, ktoré sa o neplodnosti tradujú, je, že za ňu vždy môže žena. Je predsa nositeľkou plodu. Nie je to pravda.
- Mužská menopauza: O ženskej menopauze sa hovorí pomerne veľa a často, no podstatne menej ľudí vie, že existuje aj jej mužská verzia. Odborne sa nazýva andropauza, v medicínskom prostredí sa o nej hovorí už od 40. rokov minulého storočia. Zhrnuli sme informácie, ktoré by ste mali o mužskej menopauze vedieť.
- Plastická chirurgia: Prvé prsné implantáty uzreli svetlo sveta v roku 1961. Vytvorili ich americkí plastickí chirurgovia Thomas Cronin a Frank Gerow. V súčasnosti sú estetické chirurgické zákroky čoraz populárnejšie. Zhovárali sme sa o nich s plastickým chirurgom Lukášom Šimkom.
Rozhovory ZKH

V čom je mRNA vakcína taká unikátna? Prečo sú Maďari takí úspešní v získavaní Nobelovej ceny? A na čo iné okrem covidu sa dá mRNA vakcína použiť? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s Petrom Celecom, lekárom a vedcom z Ústavu molekulárnej biomedicíny Lekárskej fakulty UK.
Podcasty SME
- Dobré ráno: Aká bude štvrtá vláda Roberta Fica?
- Index: Fico naň vyčlenil vyše miliardy, stále nefunguje. Čo spraviť so štátnym IT?
- Ľudskosť: Psychologička Mária Vargová: Dieťa, ktoré šikanuje iné deti, taktiež zažíva bolesť
Karikatúra

Recept dňa

Tradičné, nepečené aj sypané. Vyberte si z receptov na jablkové koláče s tvarohom.
Dnes očakávame
- Pojednávanie so Štefanom Žigom na Špecializovanom trestnom súde v kauze Valčeky
- Spomienkové akcie pri príležitosti 105. výročia vzniku prvej Československej republiky
- Valné zhromaždenie OSN bude hlasovať o návrhu na výzvu na prímerie v konflikte Izraela s militantným hnutím Hamas
Dnes v histórii

27. októbra 1907 došlo v Černovej pri Ružomberku k masakre. Slovenskí obyvatelia obce chceli zabrániť vysväteniu nového kostola maďarským kňazom. Zásah žandárov si vyžiadal 15 obetí na životoch. Tragédia bola jednou z najkrvavejších udalostí posledných rokov Rakúsko-Uhorska.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť v pondelok.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
