Vláda v programovom vyhlásení spomína nápad umiestniť stíhačky F-16 v Kuchyni namiesto Sliača. Nikomu to nedáva zmysel, štát už totiž investoval do rekonštrukcie letiska Sliač a plánuje na ňom ďalšiu modernizáciu. Navyše by tým vláda zasiahla aj do neverejných obranných plánov NATO.
Jeden súd, dva odlišné právne názory. Priebežný stav sporu „čurillovci vs. Matúš Šutaj Eštok“ sa zmenil na 2:1. Policajtovi Jánovi Čurillovi na rozdiel od jeho dvoch kolegov nevyhovel bratislavský mestský súd pri žiadosti o neodkladné opatrenie.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Vláda zvažuje presun stíhačiek bližšie k Bratislave. Znamenalo by to hluk aj zásah do plánov NATO
- Policajt Ján Čurilla na rozdiel od kolegov neuspel, sudca jeho žiadosti nevyhovel
- Chce koniec green dealu aj Koránu. Wilders posilní európsku krajnú pravicu
- Volkswagen váhal, gigafabriku v Šuranoch tak postaví InoBat s Číňanmi. Dostanú dotácie aj pozemok
- Rossi bol za spasiteľa, Calzonu hneď kritizovali. V čom sa líši príbeh dvoch Talianov?
- Mužov lákali na neplnoleté Afričanky. Anticenu Sexistický kix dala porota cestovke BUBO
Vláda zvažuje presun stíhačiek bližšie k Bratislave. Znamenalo by to hluk aj zásah do plánov NATO

Programové vyhlásenie vlády Smeru, Hlasu a SNS hovorí, že vláda „zváži možnosti zmeny umiestnenia lietadiel F-16 zo základne Sliač na základňu Kuchyňa“. Okrem vplyvu na obyvateľov Záhoria by takýto krok zásadne ovplyvnil fungovanie vzdušných síl na Slovensku v čase vojny na Ukrajine a zasiahol by do 200-miliónového projektu rekonštrukcie vojenského letiska na Sliači, ktorý sa má spustiť už o niekoľko týždňov.
Zmena najdôležitejšej vojenskej leteckej základne na Slovensku by ešte viac skomplikovala aj očakávaný príchod nových stíhacích lietadiel F-16 Block 70, ktorých nákup za 1,6 miliardy eur schválila vláda Smeru, SNS a Mosta-Hídu v roku 2018. Prvé tri stroje by pritom mali na Slovensko prísť už pred letom 2024.
Vláda by podľa dvoch zdrojov SME prípadným rozhodnutím zasiahla aj do neverejných obranných plánov NATO, v ktorých hrá letisko na Sliači „pomerne významnú úlohu“. Spojené štáty majú zároveň stanovené prísne podmienky, na akých letiskách môžu dodané F-16 pôsobiť. S letiskom v Kuchyni sa v týchto plánoch počíta len ako s dočasným pôsobiskom, čo si však tiež vyžaduje menšie investície.
Premiestnením na západné Slovensko navyše pocítia hlučnosť ľudia v širšom regióne západného Slovenska. Prelety by bolo počuť v celom regióne Záhoria od Malaciek po Bratislavu a tiež v území na východ od Malých Karpát, teda v okolí Trnavy či Trenčína.
Policajt Ján Čurilla na rozdiel od kolegov neuspel, sudca jeho žiadosti nevyhovel

Policajtovi Jánovi Čurillovi na rozdiel od jeho dvoch kolegov bratislavský mestský súd pri žiadosti o neodkladné opatrenie nevyhovel. Aj toto rozhodnutie je zatiaľ neprávoplatné. Čurillov právny zástupca Peter Kubina už avizuje odvolanie, na rozhodnutie sa ešte pozrie Krajský súd Bratislava. Ide zatiaľ o prvé rozhodnutie v neprospech čurillovcov, predtým uspeli na mestskom súde Štefan Mašin a tiež Branko Kišš.
V prípade Čurillu rozhodovala sudkyňa Zuzana Husová. V odôvodnení rozhodnutia píše o tom, že Čurilla má možnosť brániť sa proti postaveniu mimo služby v prvom rade tým, že si podá rozklad (opravný prostriedok) proti personálnemu rozkazu ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka. To sa aj stalo a rezort by mal tento rozklad posúdiť do 60 dní.
Vydaním neodkladného opatrenia by sa podľa sudkyne Husovej dosiahli presne rovnaké účinky, ako by nastali po prípadnom vyhovení podanému rozkladu. Ďalšou možnosťou obrany, po ktorej môže Čurilla siahnuť, je správna žaloba, ktorú môže podať v prípade neúspechu pri rozklade.
Sudkyňa dodala, že služobný pomer policajta nie je bežným pracovným pomerom, ale fungujú tu vzťahy „tuhšej podriadenosti a nadriadenosti“. Zároveň si myslí, že zákon o ochrane oznamovateľov má rovnakú právnu silu ako má aj zákon o štátnej službe príslušníkov Policajného zboru.
Prečo rozhodol súd inak: Jeden súd, dva odlišné právne názory. Priebežný stav sporu „čurillovci vs. Matúš Šutaj Eštok“ sa zmenil na 2:1. Denník SME vysvetľuje, prečo vydali sudcovia rovnakého súdu protichodné rozhodnutia a čo budú znamenať pre ďalší vývoj prípadu.
V krátkosti z domova:
- Pellegrini s Korčokom vedú: Ak by sa prvé kolo prezidentských volieb konalo v prvej polovici novembra, vyhral by ho Peter Pellegrini so ziskom 34,9 percenta hlasov, ukázal prieskum agentúry AKO pre reláciu TV Joj Na hrane. Keďže by nezískal nadpolovičnú väčšinu hlasov, stretol by sa v druhom kole s Ivanom Korčokom, ktorému by svoj hlas odovzdalo 26,5 percenta opýtaných.
- Rusko je vinný z podvodu: Bývalý minister hospodárstva a exšéf televízie Markíza Pavol Rusko je vinný z pokračovacieho subvenčného podvodu v kauze Maják nádeje. Senát Mestského súdu Bratislava I upustil od uloženia súhrnného trestu. Prokurátor považuje za postačujúci 19-ročný trest, ktorý si Rusko odpykáva za falšovanie zmeniek.
- Ďalší policajti mimo služby: Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok postavil mimo službu ďalších policajtov, spolu ich je už 32. Minister pozbavil výkonu služby tých, ktorí sú obvinení pre úmyselný trestný čin. Dodal, že účinnosť dočasného personálneho opatrenia skončí právoplatným skončením trestného konania.
Chce koniec green dealu aj Koránu. Wilders posilní európsku krajnú pravicu

Pred deviatimi rokmi stál holandský politik Geert Wilders pred budovou európskeho parlamentu v Bruseli a s nožnicami vystrihoval jednu z hviezd z vlajky Európskej únie. „Vezmem túto hviezdu späť do Holandska, aby som ju vrátil holandskému ľudu,“ povedal vtedy.
Líder Strany pre slobodu má teraz veľkú šancu, že euroskeptickú rétoriku v Holandsku presadí – nečakane totiž vyhral parlamentné voľby. Jeho strana získala 37 kresiel v 150-člennom parlamente, pričom porazila ostatné proeurópske strany.
Politik, ktorý roky hovorí o zákaze Koránu, obmedzení migrácie aj zelených politík a odchode z EÚ, má pred sebou ťažkú úlohu zložiť koalíciu. Jeho víťazstvo však môže posilniť aj ostatné krajne pravicové strany v Európe.
Ešte v uplynulých rokoch Wildersov agresívny štýl mnohým voličom nevyhovoval. Svoju rétoriku však v kampani zmiernil. Aj v otázkach imigrácie už nehovorí až tak o zákazoch a prioritou sú vysoké náklady na život.
Okrem toho chce zrušiť klimatický fond, rozšíriť ťažbu ropy a zemného plynu v Severnom mori a zastaviť budovanie veterných a solárnych parkov. Zelené pravidlá, ktoré obmedzujú holandských farmárov, podľa neho pôjdu „rovno do skartovačky“.
V krátkosti z Ukrajiny:
- Tretí útok na Avdijivku: Rusi začali tretiu vlnu útočných operácií v rámci svojej ofenzívy na fronte pri meste Avdijivka v Doneckej oblasti. Ukrajinskí obrancovia podľa veliteľa tavrijskej operačnej strategickej skupiny Oleksandra Tarnavského držia svoje pozície.
- Ukrajina odráža útoky: Najtvrdšie boje sa na Ukrajine naďalej odohrávajú v okolí Donecka a na severnom úseku frontu v oblasti mesta Kupiansk, vyplýva z hlásenia ukrajinského generálneho štábu. Ukrajinskí vojaci podľa neho v uvedených sektoroch odrazili desiatky útokov ruských síl.
- Väzenie pre gymnazistu: Vojenský súd v Petrohrade odsúdil na šesť rokov väzenia 17-ročného gymnazistu Jegora Balazejkina, ktorého uznal za vinného z pokusu o teroristický čin. Mladík sa podľa vyšetrovateľov pokúsil hodiť zápalné fľaše do vojenských odvodových stredísk, tie ale nevzbĺkli.
Zo zahraničných webov:
- The Washington Post: O ruku ju požiadal v protileteckom kryte. Zahynuli spolu počas ruského bombardovania
- The Guardian: Netanjahuova doktrína: Ako najdlhšie slúžiaci vodca Izraela pretvoril krajinu na svoj obraz
- SPIEGEL International: Ochutnávka blížiacej sa klimatickej dystopie: Smrť delfínovca amazonského
Vyskúšajte aj ďalšie newslettre od SME
- Jakub Filo každý týždeň zhrnie a vysvetlí aktuálne politicko-spoločenské dianie. Odoberať >
- Tomáš Prokopčák vyberá najzaujímavejšie správy nielen z vedy. Odoberať >
- Súhrn týždňa očami Zuzany Kovačič Hanzelovej. Odoberať >
Volkswagen váhal, gigafabriku v Šuranoch tak postaví InoBat s Číňanmi. Dostanú dotácie aj pozemok

Prvá slovenská baterkáreň bude stáť v Šuranoch. Vláda Roberta Fica s firmou Gotion InoBat Batteries podpísala memorandum o porozumení. Fabrike sľubuje dotácie a pripraví pre ňu 65-hektárový pozemok. Baterkáreň by mali spustiť v roku 2026 a zamestná 1 500 ľudí.
Baterkáreň v Šuranoch ponúkala predchádzajúca vláda aj nemeckému Volkswagenu, ktorý sa chystal v strednej Európe postaviť gigafactory. O investíciu v hodnote 4,5 miliardy eur, ktorá by vytvorila približne päťtisíc nových pracovných miest, bojovali Česko i Poľsko. Volkswagen ale výstavbu viackrát odložil, naposledy začiatkom tohto roka.
InoBat a Gotion High-Tech tak Volkswagen predbehli. Už v septembri pri zámere výstavby povedali, že vhodnú lokalitu v európskom regióne si vyberú podľa toho, aká silná bude podpora zo strany štátu a štátnych inštitúcií pri výstavbe kritickej infraštruktúry, vydávaní stavebných povolení a poskytovaní konkurencieschopnej štátnej pomoci.
Ide o dôležitý medzník v rozvoji elektromobility na Slovensku. Naša ekonomika sa špecializuje na výrobu áut, automobilový priemysel tvorí zhruba 12 percent HDP ekonomiky. Slovensku patrí popredná priečka na svete v množstve vyrobených áut na hlavu. Lenže v boji o investície do batérií do elektroáut Slovensko dlho ťahalo za kratší koniec.
V krátkosti z ekonomiky:
- Konkurz predajcu módnych značiek: Známe odevné značky Tommy Hilfiger, Tommy Jeans, G-Star, Diesel, Levis či CK Underwear na slovenskom trhu zastupuje skupina Denim. Ani to však nemusí automaticky znamenať ekonomický profit. Jedna z firiem skupiny Denim Retail čelí návrhu na vyhlásenie konkurzu.
- Slovensko súperí o investície za miliardy: Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu má aktuálne rozpracovaných 65 projektov v kumulatívnej hodnote viac ako 13,5 miliardy eur a s potenciálom vytvoriť 23-tisíc pracovných miest. O uvedené projekty súperí Slovensko s krajinami z celého sveta.
- Prečo odvolali šéfa OpenAI: Niekoľko výskumných pracovníkov americkej spoločnosti OpenAI pred odvolaním šéfa podniku Sama Altmana správnu radu v liste varovalo pred prelomovým objavom v oblasti umelej inteligencie, ktorý by podľa nich mohol ohroziť ľudstvo. List a objav podľa nich boli kľúčovými momentmi pred tým, ako správna rada Altmana prekvapivo odvolala.
Rossi bol za spasiteľa, Calzonu hneď kritizovali. V čom sa líši príbeh dvoch Talianov?

Na budúcoročnom európskom šampionáte vo futbale bude až päť talianskych trénerov. Okrem trénera Talianska Luciana Spallettiho svoje tímy doviedli na EURO 2024 aj kormidelník Turecka Vincenzo Montella, kouč Belgicka Domenico Tedesco, tréner Maďarska Marco Rossi a tréner slovenskej reprezentácie Francesco Calzona.
Tímy Rossiho a Calzonu si zabezpečili účasť na majstrovstvách Európy v rovnaký deň, Maďari remízou v Bulharsku 2:2 a Slováci výhrou nad Islandom 4:2.
Tento fakt si všimli aj talianske médiá. Gazetta dello Sport dokonca napísala, že Calzona sa pred prijatím ponuky zo Slovenského futbalového zväzu radil aj s Marcom Rossim.
„Marco, volali mi z Bratislavy. Ponúkli mi miesto trénera,“ povedal vraj Calzona v jeden augustový večer cez telefón Rossimu. „Prijmi to,“ odvetil Rossi.
Rossi pochádza z okolia Turína, Calzona zo „špičky čižmy“, z Kalábrie. Svoj taliansky temperament pri čiare krotia a zdobí ich taktická vyspelosť. Aké sú paralely medzi dvoma talianskymi koučmi a v čom sa ich príbeh líši?
Ďalšie športové správy
- Športový prehľad: Denne to najdôležitejšie zo športu. Odoberať >
Mužov lákali na neplnoleté Afričanky. Anticenu Sexistický kix dala porota cestovke BUBO

Vo viac ako stovke slovenských reklám sa v uplynulých dvoch rokoch objavili prvky sexizmu alebo rodových stereotypov. Ukazovali napríklad polonahé ženy, kúsky tiel, jazykový sexizmus, ale aj spredmetňovanie ľudí.
V šiestom ročníku anticeny Sexistický kix z nich napokon vybrali jednoznačných víťazov. Odborná porota udelila svoje hlasy cestovnej kancelárii BUBO. Na jar tohto roka pobúril verejnosť majiteľ cestovnej kancelárie BUBO Ľuboš Fellner, keď na zverejnenom videu z Afriky ukazoval na skupinu žien a pozýval mužov z Európy za „najkrajšími babami“.
„Biely pán prišiel navštíviť domorodé obyvateľky, predvádza ich svojej spoločnosti a ponúka na zábavu ďalším bielym pánom. Navzájom sa tu znásobuje intenzita sexizmu s rasizmom, povýšeneckým kolonializmom a tzv. male gaze, hodnotiacim mužským pohľadom. Je v tom obchodovanie s ľuďmi, komodifikácia žien aj zápasu za ženské práva – hrubozrnné zneváženie významu Medzinárodného dňa žien,“ okomentovala video porotkyňa Jana Cviková z feministickej organizácie ASPEKT.
Iniciatíva Sexistický kix v tomto ročníku znova udelila aj pozitívne ocenenie Kumšt bez sexizmu, ktorý získala reklama reagujúca na teroristický útok v Teplárni.
V krátkosti o rodine a vzťahoch:
- Násilie v „normálnych rodinách“: Niektorí rodičia ubližujú svojim deťom pre vlastné potešenie. Dôvodom môže byť psychická porucha alebo porucha osobnosti, akou je narcizmus. Mnohí, ktorí páchajú psychické alebo emocionálne násilie a zanedbávanie voči svojim potomkom, však konajú v dobrej viere, že konajú správne.
- Miliardový biznis s kolagénom: Biznis okolo kolagénu sa v poslednom čase výrazne rozbehol, a hoci konkrétne údaje chýbajú, odborníci odhadujú, že spomedzi všetkých výživových doplnkov sa predáva päť percent tých s kolagénom. Jeho pozitívne účinky boli v poslednom čase preukázané viacerými vedeckými štúdiami.
- Ako zvládnuť obdobie menopauzy: Jazda na húsenkovej dráhe, na ktorú ste si nekúpili lístok. Takto môže niekedy pôsobiť emočné prežívanie obdobia perimenopauzy a menopauzy. Ako perimenopauza ovplyvňuje duševnú pohodu a ako toto obdobie zvládnuť?
Rozhovory ZKH

Dokedy sa bude odkladať reforma nemocníc? Postaví sa za ňu premiér Robert Fico, keď už raz s reformou nemocníc nesúhlasil? Ako prilákať viac sestier a lekárov? A ako sa pozerá na Pentu v zdravotníctve? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej so Zuzanou Dolinkovou, ministerkou zdravotníctva za Hlas.
Podcasty SME
- Dobré ráno: Robert Fico rozpútal vzburu porazených
- Všesvet: Zobrali sme deti na výlet do Iraku a Iránu. Najlepšie sa tak naučia vnímať iné kultúry
- Ľudskosť: Prečo sú niektorí ľudia výrazne citlivejší ako iní? Veda už má odpoveď
- Index: Fiktívni živnostníci: Lákajú ich nízke odvody, na dôchodku budú prekvapení
Karikatúra

Recept dňa

Čokoládové pokušenie inak. Vybrali sme pre vás koláče a zákusky s cviklou.
Dnes očakávame
- Hlasovanie parlamentu o odvolaní ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka
- Prezidentka Zuzana Čaputová sa zúčastní na diskusii o násilí na ženách
- Premiér Robert Fico a minister zahraničných vecí Juraj Blanár odcestujú na oficiálnu návštevu Českej republiky
- Začiatok prímeria medzi Izraelom a Hamasom v Pásme Gazy
Dnes v histórii

24. novembra 1859 publikoval britský prírodovedec Charles Darwin svoje prelomové dielo O pôvode druhov. Darwin v tejto knihe prvýkrát uverejnil svoju evolučnú teóriu, ktorá je založená na myšlienke, že princíp prežitia a vývinu všetkého živého spočíva v prirodzenom výbere, teda lepšom prispôsobení sa podmienkam, v ktorých jedinci žijú.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť v pondelok.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
