Vláda schválila balík opatrení na konsolidáciu verejných financií. Jeho súčasťou je mimoriadne zdanenie bánk, predĺženie solidárneho príspevku z ropy, zvýšenie spotrebných daní z alkoholu a tabaku, ale aj zrušenie jedného sviatku.
Namiesto šetrenia výdavkov si vláda peniaze zoberie od ľudí a firiem. Vyššími odvodmi, daňami aj poplatkami chce získať 1,5 miliardy eur.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Rušia sviatok, menia II. pilier, zdvíhajú dane, cigarety a alkohol budú stáť viac. Ako ide vláda šetriť
- Prvenstvo obhájili víťazi z minulého roka. Zverejnili rebríček nemocníc
- Poučte sa z Iraku, apelujú Američania. Izrael útočí na rodisko vodcu Hamasu
- Oberú sporiteľov, aby mali čo dať penzistom. Ako vláda poškodí II. pilier a budúce dôchodky?
- Nastala nová éra? Nemec začal kariéru ako najväčšie legendy New Jersey Devils
- Najstaršiu pyramídu vraj postavila neznáma civilizácia. Kontroverzný výskum prešetrujú
Ak si dnes kúpite tlačené vydanie denníka SME alebo Korzár, nájdete ňom prílohu Poďme sa hrať, v ktorej je súťaž o 42 skvelých spoločenských hier. Pošlite nám kupón alebo SMS so správnou odpoveďou a my vás zaradíme do žrebovania.
Rušia sviatok, menia II. pilier, zdvíhajú dane, cigarety a alkohol budú stáť viac. Ako ide vláda šetriť

Vláda Roberta Fica schválila balík opatrení na konsolidáciu verejných financií. Viac chce zdaniť banky, ropné firmy, ale aj spotrebu – konkrétne tabak a alkohol.
Odvod do druhého penzijného piliera sa zníži z 5,5 percenta na štyri percentá. To znamená, že ľudia si budú menej sporiť na súkromných účtoch a viac pošlú do štátnej Sociálnej poisťovne.
Zvýšia sa aj zdravotné odvody o jedno percento. Zamestnávateľom tak stúpnu náklady a zamestnanci budú mať nižšiu čistú mzdu. Stúpnu aj dane z príjmov pre firmy, pretože sa zavedie minimálna daň. Naopak, hore nepôjde DPH, ktorú odporúčali dvíhať ekonómovia.
Štátnemu rozpočtu majú tieto zmeny priniesť 800 miliónov eur, celým verejným financiám 1,5 miliardy.
Najviac peňazí má podľa vlády priniesť osobitný odvod pre banky, a to až 335 miliónov eur. Banky by mali od budúceho roka platiť odvod vo výške 30 percent z hrubých ziskov. Štát zdaní aj ropné firmy, napríklad Slovnaft. Vláda počíta s výnosom 180 miliónov eur.
Najnezdravší exemplár konsolidačného balíka: Odkedy táto forma poslednej evakuácie pred bankrotom existuje, svet ešte nevidel taký unikát, že všetky „úsporné“ opatrenia sú na príjmovej strane. I ten najľavicovejší z ľavicových ekonómov vám povie, že konsolidácia je kombináciou výdavkovej a príjmovej strany, píše Peter Schutz.
Prvenstvo obhájili víťazi z minulého roka. Zverejnili rebríček nemocníc

Najlepšou nemocnicou medzi štátnymi univerzitnými a fakultnými zdravotníckymi zariadeniami je Ústredná vojenská nemocnica SNP v Ružomberku. Medzi všeobecnými nemocnicami dosiahlo prvenstvo zdravotnícke zariadenie v Košiciach-Šaci patriace Agelu, ktorý má na Slovensku druhú najväčšiu sieť súkromných nemocníc.
Naopak, najväčší rebríčkový pokles zaznamenala vranovská nemocnica, ktorá patrí firme Penta Hospitals. Z pohľadu bodov najviac poklesla Nemocnica Komárno zo siete Agelu.
Vyplýva to z hodnotenia nemocníc, ktoré urobil Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy. Do hodnotenia zaradil celkovo 44 nemocníc. INEKO hodnotilo nemocnice na základe indikátorov kvality zdravotnej starostlivosti, operačnej skúsenosti lekárov, náročnosti diagnóz, spokojnosti pacientov, hospodárenia a transparentnosti.
Inštitút vo svojom hodnotení konštatuje, že nemocnice sú vo všeobecnosti stále pod negatívnym vplyvom dozvukov pandémie koronavírusu. Prejavilo sa to napríklad na operačných výkonoch, ktoré tvoria gro produkcie nemocníc, avšak ešte ani v minulom roku nedosahovali predpandemickú úroveň.
V krátkosti z domova:
- Polícia nebude stíhať učiteľa: Učiteľa zo Slovenského Grobu, na ktorého sa žiačky sťažovali, polícia stíhať nebude. Obťažovanie má podľa nej riešiť školská inšpekcia. Školu žaluje stredisko pre ľudské práva. Pedagóg, o ktorom rodičia hovorili, že obťažuje ich deti, na základnej škole stále vyučuje.
- Taraba tlačí na šéfa inšpekcie: Minister životného prostredia Tomáš Taraba vyzval generálneho riaditeľa Slovenskej inšpekcie životného prostredia Jána Jenča, aby odstúpil z funkcie. Mestský súd v Košiciach rozhodol, že inšpekcia nezákonne odvolala z funkcie šéfku košického inšpektorátu. Podľa Tarabu situácia vrhá zlé svetlo na prácu inšpekcie.
- Príspevok za výsledky volieb: Politické strany dostanú za výsledky tohtoročných parlamentných volieb príspevok celkovo vo výške 92,87 milióna eur. Príspevok si rozdelí osem strán a jedna koalícia, ktoré vo voľbách dosiahli aspoň tri percentá hlasov. Najviac peňazí získa Smer, a to takmer 23,19 milióna eur.
Poučte sa z Iraku, apelujú Američania. Izrael útočí na rodisko vodcu Hamasu

Výbuchy sa v Pásme Gazy začali ozývať takmer okamžite po vypršaní týždňového pokoja zbraní medzi Izraelom a Hamasom. Pred prímerím sa izraelskí vojaci sústredili na sever palestínskej enklávy, teraz už postupujú aj smerom na juh.
„Izraelská armáda pokračuje a rozširuje pozemnú operáciu proti prítomnosti Hamasu v každej časti Pásma Gazy,“ oznámil hovorca izraelskej armády Daniel Hagari.
Najväčšie útoky mieria na mesto Chán Júnis v južnej časti územia Gazy, kde sa predtým uchýlilo množstvo obyvateľov zo severu. Izrael hovorí, že neútočí na civilné ciele a tamojším obyvateľom nariadil, aby územie opustili.
V blízkosti Chán Júnisu sa už objavili prvé izraelské tanky, obrnené transportéry aj buldozéry. Izrael tvrdí, že v meste sa skrýva vedenie Hamasu. Pochádza odtiaľ líder palestínskych teroristov Jahjá Sinvár.
V krátkosti z Izraela a Gazy:
- Pokračovanie snáh o uzavretie prímeria: Katar sa spolu so svojimi sprostredkovateľskými partnermi zaviazal pokračovať v úsilí obnoviť mier po viac ako ôsmich týždňoch vojny medzi Izraelom a palestínskym hnutím Hamas. Prímerie trvalo sedem dní a viedlo k prepusteniu viac ako 100 rukojemníkov zajatých v Izraeli, väčšinou žien a detí.
- Vzájomné obviňovanie z genocídy: Izrael a Palestínčania sa na pôde Rady OSN pre ľudské práva navzájom obvinili z páchania „genocídy“ v súvislosti s vojnou v Pásme Gazy. Obe strany zároveň vyzvali na medzinárodnú reakciu.
- Netanjahuova korupčná kauza: Proces týkajúci sa korupčnej kauzy izraelského premiéra Benjamina Netanjahua sa opäť rozbehol aj napriek vojne Izraela proti Hamasu. Netanjahu je súdený v troch prípadoch korupcie. V dvoch prípadoch čelí obvineniam z podvodu a porušenia dôvery a v treťom obvineniam z úplatkárstva, podvodu a porušenia dôvery.
V krátkosti z Ukrajiny:
- Zelenskyj obchádza Zalužného: Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pri komunikácii s niektorými veliteľmi ozbrojených síl obchádza náčelníka generálneho štábu Valerija Zalužného. To Zalužnému sťažuje riadenie celej armády. O napätí medzi politickým vedením a vojenským velením krajiny sa špekuluje už minimálne niekoľko týždňov, na pozadí nenaplnených očakávaní ukrajinskej protiofenzívy.
- Potvrdenie smrti generála: Ruský generál Vladimir Zavadskij zahynul počas nasadenia v konflikte na Ukrajine, oznámil gubernátor ruskej Voronežskej oblasti Alexander Gusev. Gubernátor uviedol, že generálmajor Zavadskij zahynul „na bojovom stanovišti“. Ďalšie podrobnosti neuviedol. Ruské ministerstvo obrany doteraz o generálovej smrti nič neoznámilo.
- Enormné ruské straty: Od začiatku vojny na Ukrajine stratilo Rusko zhruba 70-tisíc bojovníkov, uvádza britské ministerstvo obrany. Okolo 50-tisíc vojakov spadalo pod ruské ministerstvo obrany. Ďalších 180 až 240-tisíc utrpelo zranenia. Ruská žoldnierska Wagnerova skupina podľa odhadov prišla o 20-tisíc bojovníkov a ďalších 40-tisíc utrpelo zranenia.
Zo zahraničných webov:
- Substack/Mick Ryan: Hodiny neustále tikajú: Izrael, Ukrajina a časový rozmer vojny
- The Atlantic: Nemožná dilema Izraela
- Foreign Policy: Sedem dôvodov, prečo Irán nebude bojovať za Hamas
Vyskúšajte aj ďalšie newslettre od SME
- Jakub Filo každý týždeň zhrnie a vysvetlí aktuálne politicko-spoločenské dianie. Odoberať >
- Tomáš Prokopčák vyberá najzaujímavejšie správy nielen z vedy. Odoberať >
- Súhrn týždňa očami Zuzany Kovačič Hanzelovej. Odoberať >
Oberú sporiteľov, aby mali čo dať penzistom. Ako vláda poškodí II. pilier a budúce dôchodky?

Vláda schválila balík opatrení na konsolidáciu verejných financií. Jedným z kontroverzných opatrení, pred ktorým odborníci varovali, sú zmeny v druhom pilieri. Sporí si v ňom 1,8 milióna Slovákov a vo fondoch druhého piliera majú nasporených približne 13,5 miliardy eur.
Sú to súkromné peniaze, na ktoré im štát nesiahne a majú byť doplnkom k priebežnému dôchodkovému systému, ktorý vypláca Sociálna poisťovňa. To, čo štát vie pomerne jednoducho ovplyvniť sú odvody do druhého piliera, ktoré sa budú znižovať.
Je to ďalší zásah do dôchodkov budúcich penzistov. Hlavným problémom druhého piliera sú pritom časté politické vplyvy do zákona o dôchodkovom sporení, ktorý sa menil už celkovo 36-krát.
Keďže sporenie na dôchodok je investovanie s dlhým časovým horizontom a nemennou stratégiou, časté zásahy do systému ho poškodzujú.
V krátkosti z ekonomiky:
- Akých oligarchov vidieť za SNS: Staré biznisové tváre v pozadí SNS nezmizli a ešte pribudli nové. Aké je dnes prepojenie Antona Siekela a Martina Kvietika na SNS? Ako môže drevárska firma brata Rudolfa Huliaka využiť vplyv na ministerstvo životného prostredia? Zisťovali sme, aké záujmy môže mať SNS v novej vláde.
- Vláda odvolala šéfa ÚRSO: Andrej Juris už nie je predsedom Úradu pre reguláciu sieťových odvetví. Z funkcie ho odvolal vládny kabinet na návrh ministerstva hospodárstva. Dôvodom jeho odvolania bol podľa ministerstva fakt, že predseda regulačného úradu nekonal minimálne v dvoch prípadoch nezávisle, nestranne a transparentne.
- Prepracovanie cien elektriny: Úrad pre reguláciu sieťových odvetví koncom novembra zaslal dodávateľom elektriny cenové rozhodnutia vo veci schválenia cien pre zraniteľných odberateľov elektriny mimo domácnosti na rok 2024. Konanie, čo sa týka cien je však prerušené a dodávatelia majú svoje cenové návrhy upraviť.
Nastala nová éra? Nemec začal kariéru ako najväčšie legendy New Jersey Devils

S debutom v NHL ho predbehli štyria obrancovia z draftu 2022, hoci jeho si vybrali ako prvého. Ani jeden z nich však pri premiére nezažil také bodové hody ako Šimon Nemec.
Mať dva body v prvom zápase v najlepšej súťaži sveta je pri bekoch veľmi raritné. Z aktívnych zadákov to dokázali iba siedmi pred ním - Henry Thrun, Sean Durzi, Moritz Seider, Jamie Drysdale, Max Lajoie, Louie Belpedio a Jacob Trouba.
New Jersey Devils ho z AHL povolali krátko pred zápasom proti San Jose Sharks. A nesklamal, hoci, ako to pri nováčikoch býva, ukázalo sa, že má na čom pracovať. Najmä v defenzíve.
Ofenzívne to však bola mašinéria. „Diabli“ napriek tomu, že herne mali navrch, prehrali aj zapríčinením zlého výkonu brankára 3:6 a len málo hráčov vyvinulo taký nápor na súperovu defenzívu ako Nemec. Pálil, čo to šlo, predviedol povestné hokejové IQ, presné prihrávky i prehľad.
Ďalšie športové správy
- Športový prehľad: Denne to najdôležitejšie zo športu. Odoberať >
Najstaršiu pyramídu vraj postavila neznáma civilizácia. Kontroverzný výskum prešetrujú

Najstaršia pyramída ukrytá v lávovom kopci. Správy o údajnej unikátnej stavbe v Indonézii sa pred niekoľkými týždňami objavili aj na stránkach niektorých bulvárnych novín na Slovensku.
Bola by staršia ako egyptské pyramídy, keby ju skutočne stvorili ľudia z dávno vyhynutej civilizácie, o ktorej neexistujú žiadne dôkazy. Teda až na otáznu pyramídu.
Tá by sa mala ukrývať pod megalitickým náleziskom Gunung Padang v Indonézii. Podľa autorov nedávnej štúdie v časopise Archaeological Prospection má táto stavba 27-tisíc rokov. Najstaršia známa pyramída má pritom 4 600 rokov a nachádza sa v Egypte.
Výsledky štúdie teraz preverujú aj samotní vydavatelia časopisu, v ktorom bola publikovaná. Čo tvrdia autori výskumu a prečo sú ich myšlienky problematické?
V krátkosti z vedy a techniky:
- Veľké psy by mohli žiť dlhšie: Veľké psy majú oproti menším plemenám nevýhodu. Platí totiž, že čím je pes väčší, tým má kratšiu dĺžku života. Americká spoločnosť vyvíja liek, ktorý by mohol predĺžiť vek veľkých plemien psov minimálne o rok. Nebude však určený pre všetky plemená.
- Objav nových planét: Astronómovia objavili šesť planét, ktoré vznikli pred najmenej štyrmi miliardami rokov. Obiehajú okolo blízkej hviezdy podobnej Slnku a od ich vzniku sa pozoruhodne nezmenili. Nové planéty by mohli priniesť prelom v chápaní toho, ako planéty vznikajú.
- Farebný stred Mliečnej cesty: Webbov vesmírny teleskop v novembri priniesol nové zistenia o diskoch, v ktorých vznikajú planéty. Ukázal, ako sa v nich šíri voda, ale aj to, že skalnaté planéty môžu vznikať aj pri extrémnych hviezdach. Na pôsobivých farebných záberoch tiež teleskop priniesol nový pohľad na srdce našej Galaxie a stovky tisíc hviezd.
Podcasty SME
- Dobré ráno: Servilný voči Eštokovi, prepojený s Koščom. Kto je nový šéf polície?
- Svet medzi riadkami: Keď úrad vlády odmieta komunikovať s médiami, otvorene hovorí, že porušuje zákon
Karikatúra

Recept dňa

Vyskúšajte nadýchaný brokolicový koláč. Chutí teplý, ale aj studený.
Dnes očakávame
- Mimoriadnu schôdzu parlamentu k výdavkom na výstavu Expo Dubaj
- Mimoriadny výbor pre pôdohospodárstvo a životné prostredie k zámerom ministra Tomáša Tarabu v envirorezorte
- Prezidentka Zuzana Čaputová vymenuje nových sudcov všeobecných súdov
- Poľský ústavný súd sa vyjadrí k pokutám uloženým Súdnym dvorom EÚ
Dnes v histórii

5. decembra 1994 sa uskutočnil podpis Budapeštianskeho memoranda, v ktorom sa Rusko, USA a Veľká Británia zaviazali rešpektovať suverenitu, nezávislosť a územnú celistvosť Ukrajiny výmenou za to, že sa Ukrajina vzdá jadrových zbraní.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.
P.S.: Ak ste dočítali až sem a máte pre mňa na Ranný brífing spätnú väzbu, pripomienky alebo nápad na vylepšenie, napíšte mi na michal.deliman@sme.sk.

Beata
Balogová
