Nižšie tresty za korupciu či zrušenie špeciálnej prokuratúry navrhli aj ľudia, ktorých sa zmena priamo dotkne, napríklad advokát David Lindtner, ktorý je obžalovaný v kauze Víchrica, či štátny tajomník ministerstva spravodlivosti Pavol Gašpar. Rezort spravodlivosti v tom problém nevidí.
Prezidentské voľby sa blížia, ale kandidáti sa nehlásia. Na kampaň tým menej známym nezostane čas, a zrejme by ani nedokázali vyzbierať podpisy. Peter Pellegrini voľby vyhlási v januári a do troch týždňov treba podať kandidátku.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Kto napísal Suskovi trestné kódexy? Obžalovaný právnik Smeru Lindtner či syn obžalovaného Gašpara
- Prezidentských kandidátov je stále nezvyčajne málo. Voľby budú zrejme súbojom dvoch
- Čo by sa stalo, keby vyhral Putin? Pobaltie sa už pripravuje aj na túto možnosť
- Skončia kúpele v konkurze? Majiteľ hovorí o kostlivcoch v skrini
- V Rusku chce ostať čo najdlhšie. Na Moskvu sa nechytá ani Los Angeles, vraví Čajkovský
- Ocenenie Autobest 2024 má prekvapivého víťaza, porazil aj zabehnutých konkurentov
Kto napísal Suskovi trestné kódexy? Obžalovaný právnik Smeru Lindtner či syn obžalovaného Gašpara

Pri vzniku novely trestných kódexov vidieť konflikt záujmov. Návrhy zmien totiž pripravoval obžalovaný advokát David Lindter či štátny tajomník Pavol Gašpar, ktorý je synom obžalovaného poslanca Smeru Tibora Gašpara.
Lindtnerov aj Gašparov prípad dozorujú prokurátori špeciálnej prokuratúry a navrhované zníženie trestov by na nich malo v prípade odsúdenia priaznivý dopad. Ministerstvo spravodlivosti pod vedením Borisa Suska v tom problém nevidí.
„Nakoľko David Lindtner vykonáva funkciu poradcu ministra, je prirodzené, že určitou mierou participoval na príprave zmienenej novely,“ uviedol rezort. Gašpar má ako štátny tajomník priamo na starosti aj sekciu trestného práva.
Rezort priamo nehovorí, kto presne novelu napísal. Aj tí, ktorí boli k tvorbe prizvaní však hovoria, že o niektorých veciach vopred nevedeli. Vrátane rušenia špeciálnej prokuratúry. „Návrh na jej zrušenie sme prvý raz videli po jeho zverejnení na rokovaní vlády,“ povedal šéf advokátskej komory Martin Puchalla.
- Nová doba: Prišla nová doba a verejný záujem je trpezlivo prebíjaný záujmom úzkej skupiny ľudí vyvliecť sa z trestnoprávnych problémov, ktoré majú na krku. Pritom niektoré sú v takom štádiu rozpracovanosti, že už ich nezastaví ani generálny prokurátor. Obžalovaných už uvidia len trestné súdy. A tak treba rýchlo znížiť sadzby, píše Nataša Holinová.
Prezidentských kandidátov je stále nezvyčajne málo. Voľby budú zrejme súbojom dvoch

Ešte nikdy nebolo tak krátko pred voľbami toľko nejasností, kto sa v nich vlastne objaví. Dnes vieme o šiestich kandidátoch. Ivan Korčok bude jedným z favoritov, prieskumy dávajú isté šance aj Štefanovi Harabinovi a Jánovi Kubišovi. Ján Drgonec, Beáta Janočková či Peter Kuťka, ktorí tiež zbierajú podpisy na kandidatúru, majú len teoretickú šancu.
Dlho sa špekulovalo aj o kandidatúre Miriam Lexmann, no jej KDH oznámilo, že svojho kandidáta nepostaví. Chce sa sústrediť na parlamentnú prácu a Lexmann bude kandidovať v eurovoľbách.
Zo známejších mien zvažujú kandidatúru ešte predseda SNS Andrej Danko, bývalý policajný prezident Štefan Hamran či Robert Mistrík, ktorý už kandidoval pred piatimi rokmi, no napokon sa vzdal v prospech Zuzany Čaputovej. Otázne je, ako sa k voľbám postaví strana Igora Matoviča.
V januári by mal svoje rozhodnutie oznámiť aj Peter Pellegrini. Ak sa potvrdia predpoklady a bude kandidovať, voľby sa zrejme zúžia na súboj medzi ním a Korčokom. Na iný scenár nezostáva dosť času.
Nižšia atraktivita paláca: Po strastiach, ktoré prežili Zuzana Čaputová i Andrej Kiska, nie je vylúčené, že funkcia prezidenta prišla o všetku príťažlivosť a čaro. Zdravo vyzerá predpoklad, že perspektíva „konkubinátu“ s Ficom IV je natoľko odstrašujúca, že Ivan Korčok je posledný z populácie mentálne nepoškodených ľudí, kto má ešte guráž, píše Peter Schutz.
V krátkosti z domova:
- Rušenie špeciálnej prokuratúry sa odkladá: Predseda parlamentu Peter Pellegrini odložil rozpravu o rušení špeciálnej prokuratúry na druhý januárový týždeň budúceho roka. Podľa predsedu hnutia Progresívne Slovensko Michala Šimečku to znamená prvú prehru premiéra Roberta Fica. Strana SaS to považuje za spoločný úspech opozície a ľudí na námestiach.
- Vznikne nové ministerstvo: Od 1. januára vznikne Ministerstvo cestovného ruchu a športu. Vyplýva to z novely tzv. kompetenčného zákona, ktorú schválili poslanci. Novela zákona o organizácii činnosti vlády a organizácii ústrednej štátnej správy prináša aj ďalšie zmeny. O návrhu poslanci rokovali v skrátenom legislatívnom konaní.
- Kto je nádejný šéf VšZP: Bol pasívny, nič neriešil a nebol otvorený transparentnosti. Spolupracovníci takto stručne charakterizujú pôsobenie právnika Michala Ďuriša v predstavenstve Všeobecnej zdravotnej poisťovne. Bol v ňom v rokoch 2016 až 2020. Teraz by sa mohol stať jej novým šéfom.
Čo by sa stalo, keby vyhral Putin? Pobaltie sa už pripravuje aj na túto možnosť

Patová situácia v otázke pomoci zo strany USA a Európy núti spojencov Ukrajiny uvažovať o niečom, čo si od prvých dní ruskej invázie odmietali predstaviť – víťazstvo Vladimira Putina.
Keďže pomoc vo výške viac ako 110 miliárd dolárov uviazla v politických sporoch vo Washingtone a Bruseli, je čoraz otáznejšie, ako dlho bude Kyjev schopný zadržiavať ruské sily a brániť ukrajinské mestá, elektrárne a prístavy pred raketovými útokmi.
Niektorí európski spojenci začali potichu uvažovať o dôsledkoch zlyhania Severoatlantickej aliancie v najväčšom konflikte v Európe od druhej svetovej vojny. Podľa ľudí oboznámených s internými rozhovormi, ktorí požiadali o anonymitu, aby mohli hovoriť o záležitostiach, ktoré nie sú verejné, sa v NATO momentálne prehodnocujú riziká, ktoré by Rusko povzbudené výhrou na Ukrajine predstavovalo pre členov aliancie na východe.
Neprejavilo by sa to iba vo východnej Európe, ale na celom svete, keďže partneri a spojenci USA by sa už nemohli spoľahnúť na sľuby Washingtonu o obrane. Rastúce znepokojenie sa prenáša aj do verejných vyhlásení lídrov. V pobaltských krajinách už úrady hovoria verejnosti, aby sa pripravila na ďalšiu vojnu, pretože Putinove sily nebudú na Ukrajine zničené.
V krátkosti z Ukrajiny:
- Moskva nechce mier: Vojenské ciele Ruska sa podľa ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského nezmenili, čo ukazuje, že Moskva nechce mier. Zelenskyj súčasne odmietol myšlienku rokovaní s Moskvou - napriek tomu, že jeho krajina čelí ťažkým bojom v teréne a usiluje sa odvrátiť únavu svojich spojencov z vojny.
- Armáda požiadala o mobilizáciu: Ukrajinská armáda požiadala o mobilizáciu 450-tisíc až 500-tisíc vojakov, čo by si vyžiadalo financovanie na úrovni 500 miliárd hrivien (vyše 12 miliárd eur). Rozhodnutie o tejto „veľmi citlivej otázke“ dosiaľ podľa Zelenského nepadlo, budú o nej diskutovať najvyšší predstavitelia armády a vlády, následne ju zváži parlament.
- Ruský postup: Okupanti získali územie severovýchodne od Kupjanska, severne od Bachmutu a juhozápadne od Avdijiky a pokračovali v útokoch pozdĺž celej línie kontaktu, informoval Inštitút pre štúdium vojny. V Chersonskej oblasti vedú ruské a ukrajinské jednotky pozičné boje na ľavom východnom brehu rieky Dneper. Ukrajinské sily si údajne udržali svoje pozície v obci Krynky.
- Ukrajinci budujú obranu: V posledných týždňoch sa Ukrajina sústredí na budovanie pevnej obrany, keď sa jej sily presunuli do defenzívnejšieho postavenia pozdĺž veľkej časti frontu, píše britské ministerstvo obrany na základe údajov od tajných služieb. Ukrajina už zapracovala na zlepšení obrany pozdĺž svojej hranice s Bieloruskom pomocou dračích zubov, drôtu a protitankových priekop.
- S občianstvom aj povolávací rozkaz: Jedenásť mužov - údajne pôvodom z krajín bývalého Sovietskeho zväzu - ktorí čerstvo získali ruské občianstvo, dostalo písomný povolávací rozkaz priamo počas slávnostnej ceremónie na jeho udelenie. Zo slávnosti tak boli rovno povolaní do vojny proti Ukrajine.
Zo zahraničných webov:
- Foreign Affairs: Skutočná ruská jadrová hrozba
- The New York Times: Čína v tichosti obnovuje tajnú základňu pre jadrové testy
- SPIEGEL International: Špionáž z východu: „Rusko je búrka, Čína je klimatická zmena“
Vyskúšajte aj ďalšie newslettre od SME
- Jakub Filo každý týždeň zhrnie a vysvetlí aktuálne politicko-spoločenské dianie. Odoberať >
- Tomáš Prokopčák vyberá najzaujímavejšie správy nielen z vedy. Odoberať >
- Súhrn týždňa očami Zuzany Kovačič Hanzelovej. Odoberať >
Skončia kúpele v konkurze? Majiteľ hovorí o kostlivcoch v skrini

Na severe Slovenska prebieha boj o budúcnosť kúpeľov. Aj takto by sa dala v skratke opísať situácia okolo spoločnosti Pieniny Resort, ktorá prevádzkuje kúpele Červený Kláštor Smerdžonka. Firma dnes odvracia návrh na vyhlásenie konkurzu. Konateľ spoločnosti pre INDEX hovorí, že ide o účelový krok.
„Spoločnosť za posledný rok dosiahla historicky najlepšie prevádzkové výsledky, ktoré sú pritom rádovo vyššie než v predchádzajúcich rokoch,“ konštatuje konateľ spoločnosti Pieniny Resort Peter Pihorňa.
S výnimkou pandemického roku 2020 zaznamenávala spoločnosť Pieniny Resort rastúce tržby. Napríklad za rok 2022 vykázala obrat takmer 1,6 milióna eur. Podľa portálu Finstat si medziročne eseróčka polepšila o 60 percent. Aj napriek tomu nedokázala byť firma v rokoch 2016 až 2022 ani raz v zisku, keď za uvedené obdobie vykázala kumulatívnu stratu cez 1,5 milióna eur.
Aj keď sa z hospodárskych výsledkov môže javiť, že firma mala nakročené k ďalšiemu rastu, musí riešiť existenčné problémy. V septembri tohto roka sa na súdy obrátila spoločnosť FM Design, ktorá požiadala o vyhlásenie konkurzu spoločnosti Pieniny Resort.
V krátkosti z ekonomiky:
- Porsche investuje na Považí: Automobilka Porsche vybuduje v priemyselnom parku v Hornej Strede nové haly na výrobu batériových modulov. Investícia bude stáť približne 300 miliónov eur, pričom vznikne približne 300 nových pracovných miest. Automobilka tam už vybudovala vývojové centrum na robotizáciu a automatizáciu.
- Vakcíny po exspirácii: Na Slovensku sú približne tri milióny vakcín proti Covidu-19 po exspirácii, uviedla ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková. V súčasnosti sa podľa nej realizuje verejné obstarávanie na to, aby sa exspirované vakcíny zlikvidovali. Veľký záujem o darovanie vakcín do zahraničia ministerka nevidí.
- Blokovanie predaja U.S. Steelu: Americký senátor John Fetterman sa zaviazal, že zablokuje takmer 15-miliardovú kúpu americkej oceliarskej spoločnosti U.S. Steel zo strany japonskej korporácie Nippon Steel. Politik je dlhodobý zástanca práv amerických robotníkov v oceliarstve a prezentuje sa ako demokrat podporujúci odbory.
V Rusku chce ostať čo najdlhšie. Na Moskvu sa nechytá ani Los Angeles, vraví Čajkovský

Na Rusko má len pozitívne spomienky a zrejme to platilo aj pred začiatkom vojny na Ukrajine. Kým niektorí jeho spoluhráči sa po začiatku agresie vo februári 2022 rozhodli z ruskej ligy odísť, slovenský obranca Michal Čajkovský tvrdí, že v krajine je spokojný.
V KHL pôsobí už ôsmu sezónu. Jeho meno je mnohým ruským fanúšikom dobre známe. Chváli ruskú ligu, prostredie a v krajine je spokojný. So Spartakom Moskva je lídrom súťaže a v uplynulých dňoch poskytol rozhovor pre stránku championat.ru.
„Do Ruska som prišiel pred ôsmimi rokmi a som tu veľmi spokojný. Mám tu veľa dobrých kamarátov, zrejme je ich viac ako doma na Slovensku. Obe krajiny sú podobné mentalitou, podobní ľudia, podobný život aj medziľudské vzťahy. Páči sa tu aj mojej rodine aj mne. Chcel by som tu ostať dlho,“ hovorí spokojne Čajkovský.
Slovenský reprezentant pritom skúšal preraziť aj v Amerike, no mal len dvojcestné kontrakty a v NHL si nikdy nezahral. V roku 2018 bol v kempe Caroliny Hurricanes, no klub ho poslal do AHL. Bol z toho frustrovaný a preto odišiel hrať do Ruska.
Ďalšie športové správy
- Športový prehľad: Denne to najdôležitejšie zo športu. Odoberať >
Ocenenie Autobest 2024 má prekvapivého víťaza, porazil aj zabehnutých konkurentov

Anketa Autobest je zaujímavá tým, že odborná porota každoročne vyberá auto s najlepším pomerom všetkých parametrov, ktoré u zákazníka rozhodujú o kúpe. Do užšieho výberu sa tak dostávajú modely, ktoré sú moderné, ale zároveň dokážu byť aj cenovo dostupnejšie.
Do finále na rok 2024 postúpili Hyundai Kona, Jeep Avenger, Fiat 600 a pre mnohých ešte neznámy BYD Dolphin. Práve on nakoniec vyhral a dokonca so značným bodovým náskokom.
Porota 30 novinárov hodnotí v Autobeste podľa trinástich kritérií. Medzi najdôležitejšie patria cena, spotreba, komfort, servisná sieť, distribúcia náhradných dielov a univerzálnosť. V poslednom období sa tiež zohľadňuje dizajn a použité technológie.
Pre nárast cien sa už posunulo kritérium základnej ceny auta, ktorá v minulosti bola do 20-tisíc eur, teraz už do 30-tisíc eur bez DPH. Ďalšími kritériami sú, že musí ísť o úplne nový model, ktorý prišiel na trh v priebehu predošlých 12 mesiacov od vyhlásenia víťaza a tiež je podmienkou, aby sa predával aspoň v 15 európskych krajinách.
Ďalšie auto novinky v skratke:
- Scenic dostal slovenské ceny: Jednou z prvých noviniek Renaultu v roku 2024 bude na našom trhu nová generácia modelu Scenic. Aktuálne zverejnený cenník ukazuje, že ide momentálne o najdostupnejší elektromobil s veľkou batériou na trhu. Nový Scenic sa už vzdal MPV koncepcie a má bližšie ku kompaktným SUV.
- Octavia RS už len s benzínom: Škoda Octavia je na trhu už vo svojej štvrtej generácii a opäť nechýba ani ostrejšie „ereso“. Pôvodne sa súčasná generácia Octavie RS predstavila aj v naftovej verzii a dokonca ako plug-in hybrid. Nedávno však Škoda ponuku na Slovensku okresala, dostupný je už len benzínový dvojliter.
- Z Enyaqu je praktickejší elektromobil: Vlani bola Škoda Enyaq šiestym najpredávanejším elektromobilom v Európe. Ukázalo sa, že ani pribúdajúci elektrickí konkurenti ho zatiaľ neohrozujú. Škoda však nechce zaspať na vavrínoch, a tak pre modelový rok 2024 dostal Enyaq toľko zmien, že by vystačili aj na označenie facelift.
Rozhovory ZKH

Aké sú plány opozície na obštrukcie? Pridá sa PS k veľkým obštrukciám Igora Matoviča? Čo všetko chcú napadnúť na Ústavnom súde? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s Martinom Dubécim, predsedom poslaneckého klubu Progresívneho Slovenska.
Podcasty SME
- Dobré ráno: Košický U. S. Steel mení majiteľa. Japonci sú špičkou v oceliarstve
- Zoom: Skúsili ste to vypnúť a zapnúť? Voyager 1 má problémy
- Vedátor: Vo vesmíre je najbežnejšia hmota neznámeho typu
- Všesvet: Výšková choroba môže v Himalájach prekvapiť aj tých najpripravenejších
Karikatúra

Recept dňa

Hľadáte recept na šalát bez mäsa? Vyskúšajte svieži zemiakový šalát aj pre vegánov. Chutiť bude rovnako dobre k tofu i k rybe.
Dnes očakávame
- Pokračuje schôdza parlamentu
- Vyjadrenie Študentskej rady vysokých škôl a študenta Právnickej fakulty UK Mareka Janigu k útoku premiéra Roberta Fica na jeho adresu
- Slovenská lyžiarka Petra Vlhová sa vo francúzskom stredisku Courchevel predstaví vo večernom slalome
- Maďarský premiér Viktor Orbán bude mať koncoročnú tlačovú konferenciu
Dnes v histórii

Na škótske mesto Lockerbie spadlo 21. decembra 1988 lietadlo spoločnosti PanAm letiace do New Yorku, ktoré vo vzduchu explodovalo. Pri nešťastí zahynulo všetkých 259 cestujúcich, ďalších 11 prišlo o život na zemi. V roku 2001 osobitný škótsky tribunál v Holandsku uznal v súvislosti s útokom vinným z masovej vraždy bývalého agenta líbyjskej spravodajskej služby Abdala Basata Alího Midžrahího.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
