SME

Víkendový výber: Vyberte si predsavzatia, ktoré sa navzájom podporujú. Ak zlyháte, začnite znovu

Pravidelná dávka víkendového čítania.

Víkendový výber SMEVíkendový výber SME (Zdroj: SME.sk / Hejty)
Načítavam... Víkendový výber: Vyberte si predsavzatia, ktoré sa navzájom podporujú. Ak zlyháte, začnite znovu
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

Príjemný víkend! Ako si stanoviť reálne predsavzatia do nového roka a ako ich splniť? Čo je pri tom dôležité aj čo robiť pri zlyhaní? Reportérka Barbora Plávalová sa zhovárala so psychologičkou Ivanou Čergeťovou aj o tom, aké stratégie zvoliť pri výbere cieľov a ako predsavzatia dodržať. K tejto téme vám prinášame aj sprievodný text s niekoľkými praktickými radami, ako zvýšiť svoje šance na úspech pri integrácii nových zdravých návykov do života aj ako sa zbaviť zlozvykov.

Prinášame vám aj tri zaujímavé rozhovory uplynulých dní. Fyziológ a výživový špecialista Boris Bajer hovorí aj o tom, prečo je prejedanie a nesprávne stravovanie nebezpečné pre naše zdravie a ako si ho môžeme zlepšiť, farmakologička Daniela Ježová, ktorá skúma antidepresíva, vysvetľuje, prečo je potrebné zájsť k lekárovi, ak nás bolí duša, a herečka Kristína Tormová sa v rozhovore zverila aj s tým, koľko hejtu zažíva a ako ho dokáže premeniť na inšpiráciu.

SkryťVypnúť reklamu

Prečítajte si aj recenzie na filmy, ktoré momentálne rezonujú – je ním nový film slávneho režiséra Michaela Manna Ferrari aj snímka Bradleyho Coopera Maestro o živote legendárneho hudobníka, skladateľa a dirigenta Leonarda Bernsteina. Nájdete aj prehľad top filmov, ktoré slovenské kiná prinesú v prvom polroku 2024 či kultúrne tipy na nasledujúce dni.

Zmena zvyku trvá priemerne 66 dní. Pri cvičení pomôže pochváliť sa pokrokom na sieťach

Január je síce symbolom nových začiatkov, ale zmena návykov si podľa psychologičky Ivany Čergeťovej vyžaduje viac ako len kalendárnu zmenu. Čím dlhšie človek otáľa, tým viac sa zlozvyky v jeho mozgu upevňujú.

„Január môže byť symbolom nového začiatku a preto sa zdá byť ideálnym časom na zmeny. Psychologicky si často v hlave vravíme, "nový rok, nové ja”, čo môže fungovať ako silný motivačný impulz. Ale zlozvyky sú často hlboko zakorenené a vyžadujú si viac než len kalendárnu zmenu,“ hovorí v rozhovore.

SkryťVypnúť reklamu

“Ak chcete prestať fajčiť, čím skôr, tým lepšie. Výskum ukazuje, že spontánne rozhodnutie prestať fajčiť má často väčšiu úspešnosť než plánované pokusy. Treba si uvedomiť, že rozhodnutie a zmeny si vyžadujú veľké úsilie. Mozog má tendenciu byť pohodlný, preferuje známe a zabehnuté mechanizmy a je skôr lenivý, pokiaľ ide o zmeny. Preto je pohodlnejšie nechať si nekomfortné úlohy na neskôr, namiesto toho, aby sme sa im venovali hneď. Čím dlhšie čakáme, tým viac si náš mozog zvyká na súčasný stav, a preto je často lepšie konať okamžite,“ vysvetľuje.

V rozhovore sa dočítate aj, ako zlozvyky vníma náš mozog, koľko predsavzatí je schopný naraz zvládnuť, čo sú to smart ciele a ako fungujú v praxi, čo pomáha motivácii pri chudnutí aj ako postupovať v prípade opakovaného zlyhania.

SkryťVypnúť reklamu

Ako si vytvoriť zdravé návyky a zbaviť sa zlozvykov? Radia odborníci

Stanoviť si ciele na nový rok môže byť skľučujúce. Vytvárať nové návyky a odbúravať staré nie je jednoduché, ale zďaleka to nie je nemožné.

„Mozog je veľmi plastický, to znamená veľmi premenlivý,“ hovorí Susan Hillierová, profesorka neurovedy a rehabilitácie na Univerzite v Južnej Austrálii.

Hillierová prirovnáva nový návyk k plytkému, novému korytu rieky, kde voda môže prúdiť trochu nepredvídateľne vo viacerých kanáloch – a prehĺbiť kanál si vyžaduje opätovnú snahu.

„Čím viac budete cvičiť a zdokonaľovať sa, tým viac sa vzorec stane podvedomým a stane sa vaším novým štandardom,“ tvrdí.

Cvičenie je teda kľúčové na vytvorenie nových návykov aj ich udržanie, ale nájsť motiváciu začať a dodržiavať návyky nie je vždy jednoduché. Čo by mohlo pomôcť? V článku prinášame niekoľko vedecky podložených stratégií.

SkryťVypnúť reklamu

Bajer: Rozdiel medzi liekom a jedom je v dávke

„Nesnažím sa byť „kalorický fašista“, že niekomu budem hovoriť, že toto a tamto je nezdravé. Vždy ide o dávku. Rozdiel medzi liekom a jedom je v dávke. Kedysi platilo, že ľudia zomierajú viac, keď nepijú alkohol. Potom zase, že zomierajú menej, keď pijú malé množstvo a tak ďalej. Už nemôžeme odporúčať ani minimálne množstvo alkoholu,“ hovorí fyziológ a výživový špecialista Boris Bajer.

„Keď sa nás ľudia spýtajú, môžeme si dať údené iba na Vianoce alebo na Veľkú noc, povieme, dajte si ho, lebo ak niekomu vezmeme všetko, čoho sa drží, tak mu už nič nezostane. Často robíme chyby v tom, že ľudí strašíme pred všetkým. Toto je zlé, tamto je zlé, toto nemôžete. Ľudia sa potom búria a vrátia sa späť do svojho režimu. Treba hľadať cesty, ako to zlepšiť.

SkryťVypnúť reklamu

Pre mňa je najlepšia cesta, ako zlepšiť výživu, pohyb. Keď nesedíme, zlepšuje sa metabolický a hormonálny stav nášho tela. Cukor namiesto do tukov ide do svalov. Pohyb tiež buduje disciplínu človeka a aj vnímanie stravy, ktorú konzumuje. Málokedy vidíme, že človek, ktorý začne pravidelne a dlhodobo cvičiť, nezmení stravu. To sa nestáva,“ dodáva.

Skúma antidepresíva: Kamarátovi s depresiou nekúpte zájazd, ale odporučte návštevu odborníka

Depresia je porucha, ktorá postihne takmer každého štvrtého človeka, uvádza Liga za duševné zdravie. Môže zahŕňať pocity smútku, beznádeje, celkovej únavy, ale aj pokles sebavedomia, poruchy spánku a rôzne bolesti.

„Mám pocit, že mnohí ľudia, ktorí by si zaslúžili pomoc a aj by im to pomohlo, tak neurobia. A to najmä z predstavy, že ak niekto ide k psychiatrovi alebo k psychológovi, určite je narušený,“ hovorí pre SME farmakologička Daniela Ježová z Ústavu experimentálnej endokrinológie Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied. Venuje sa skúmaniu mechanizmov fungovania antidepresív.

SkryťVypnúť reklamu

„Pritom to nie je pravda. Keď ľudí bolí koleno, idú k lekárovi. No keď ich bolí duša, boja sa zájsť za špecialistom. Preto ich k tomu povzbudzujem,“ dodáva.

Kristína Tormová: Ľuďom lezie na nervy, že som taká iniciatívna. Dostávam veľa hejtu

Keď sa na ňu valí príliš veľa nenávisti na sociálnych sieťach, hejt premieňa na inšpiráciu. Ako keď jej po pomoci ukrajinským matkám a deťom písali výsmešné komentáre, prečo nepomáha aj deťom v Afrike. Prišlo jej to ako dobrý nápad. Herečka Kristína Tormová sa tak stala adoptívnou mamou na diaľku pre africké dievčatá.

"Niekedy teda vedia byť pisatelia nenávistných komentárov bezodnou studňou inšpirácie," hovorí Tormová.

No dodáva aj, že napríklad pred voľbami to už bolo také vyburcované, že sa o ňu pre všetky vyhrážky, ktoré dostávala, bála aj rodina. Ona sa dnes obáva, aby nenastala v slovenskej kultúre preventívna autocenzúra.

SkryťVypnúť reklamu

"Aby sa ľudia nezačali báť robiť, čo by chceli a radšej budú robiť to, čo im niekto schválil. My umenie nerobíme preto, aby sme provokovali Maticu slovenskú alebo pani Romanu Tabák. My pri tom, čo robíme, na nich naozaj nemyslíme. Bojím sa však, že sa ľudia začnú takto korigovať na základe strachu alebo vlastného pohodlia. To by bola škoda," myslí si.

Trápnejšia kritika už ani nemohla zaznieť. Film Maestro je vonku a spolu s ním aj židovský nos

"Ak Bradley Cooper nedokáže zahrať Leonarda Bernsteina silou svojho herectva, potom mal uvoľniť priestor židovskému hercovi."

"Je to rovnaké faux pas, ako keď si biely herec namaľuje tvár na čierno, aby mohol hrať černocha."

Predchádzajúce vety sú ukážkou kritických reakcií na film Maestro, ktoré sa vo svetových médiách objavili skôr, ako sa vôbec dostal do kín. Zverejnený bol iba trailer, a už sa zdalo, že jeho tvorcovia budú mať veľký problém.

SkryťVypnúť reklamu

Konkrétne, že ho bude mať Bradley Cooper, ktorý biografický príbeh o dirigentovi, skladateľovi a klaviristovi Leonardovi Bernsteinovi nakrútil a sám si ho v ňom aj zahral. Jeho prečinom bolo, že pri tom použil protézu, aby mal väčší nos.

Inými slovami, musel siahnuť po hlúpom stereotype, aby sa naňho viac podobal.
Dnes je film Maestro dostupný celý. Prach po prvotných ohlasoch usadol, priestor dostala filmárska práca a samotný príbeh. A v perspektíve všetkého, čo priniesol, sa polemika okolo židovského nosa javí ešte nezmyselnejšie a absurdnejšie, ako sa javila na začiatku.

Krachuje mu podnik i manželstvo, ale Ferrari znamená silu

Michael Mann je skúsený a oslavovaný režisér. Tvorca filmov Neľútostný súboj, Dymová clona, Ali či Collateral. Michael Mann je zároveň milovník rýchlosti. A dlho chcel nakrútiť film o inom milovníkovi rýchlosti – Enzovi Ferrarim. Urobil to až v osemdesiatke.

SkryťVypnúť reklamu

Manna dlhodobo zaujímajú situácie spojené s napätím, postavy, ktoré sa púšťajú do niečoho veľkého a sú ťažko skúšané. Projekt o Ferrarim bol na stole od deväťdesiatych rokov, keď vznikol scenár Troya Kennedyho Martina.

Režiséra to lákalo, ale súčasne ho od toho stále čosi odťahovalo. „Mohol som to urobiť kedykoľvek ako malý nezávislý film za 25 – 30 miliónov dolárov, ale cítil som, že tento film by tak nemal vzniknúť,“ povedal Mann. Navyše, na americkom trhu prevládal názor, že pretekárske filmy tam nikdy nezarobia.

V Amerike totiž dlho nebudila veľký záujem ani formula 1. Situácia sa však podľa Manna trochu zmenila v posledných štyroch-piatich rokoch a zásluhu na tom má aj dokumentárny seriál Netflixu Drive to Survive. Zdalo sa mu, že konečne prišiel ten správny čas na jeho Ferrari.

SkryťVypnúť reklamu

Čím štartujú slovenské kiná rok 2024? Na plátno príde aj Bob Marley

Nový rok sa v kinách začína zhurta, novinkami dvoch slávnych filmárov po osemdesiatke. Michael Mann vyslal 4. januára na plátna Ferrari. A Woody Allen, ktorý už v posledných rokoch nebol v takej forme ako kedysi a dostal sa aj do nemilosti pre obvinenia zo sexuálneho obťažovania, sa predstaví s filmom Zásah šťastím.

V prvých mesiacoch roka sa pritom pripomenú aj ďalšie veľké mená. A nielen tie režisérske.

Vedci očakávali, že 2023 bude najteplejší, aj tak ich prekvapil. Nový rok možno bude ešte teplejší

Ešte pred koncom prekvapivo teplého roku 2023 bolo isté, že padne rekordná priemerná ročná teplota. Niektorí vedci už teraz špekulujú, že rok 2024 by mohol byť ešte teplejší. Koniec koncov, rozsiahle oceánske oblasti boli takmer celý minulý rok rekordne teplé a bude trvať dlho, kým toto teplo uvoľnia.

SkryťVypnúť reklamu

Intenzívna epizóda klimatického javu El Niño, ktorý otepľuje planétu, sa blíži k svojmu vrcholu. V roku 2016, keď sa objavil naposledy, sa planéta rekordne oteplila.

Aj to naznačuje, že v blízkej budúcnosti sa nespomalí nárast globálneho tepla, ktoré predznamenalo desaťročia trvajúci trend spojený s emisiami fosílnych palív.
Podľa britských meteorológov by to mohlo stačiť na to, aby sa priemerná teplota na planéte po prvýkrát v ročnom meradle vyšplhala o viac ako 1,5 stupňa Celzia nad predindustriálnu úroveň z 19. storočia.

V posledných mesiacoch roka 2023 sa planéta priblížila k tejto obávanej hranici viac ako kedykoľvek predtým a ľudia tak zakúsili svet, v ktorom by trvalo udržateľná úroveň tohto tepla mohla podnietiť nové extrémy počasia.

Chovali ho kvôli vlne. Vedci objavili DNA huňatého psa, ktorého zahubil kolonializmus

Starodávna DNA z kožušiny huňatého bieleho psa menom Mutton odhaľuje nové podrobnosti o vyhynutom huňatom psom plemene, o ktoré sa zvyčajne starali ženy z kmeňových národov Pobrežných Sališov na severozápade Pacifiku.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa Michaela Pavla, staršieho príslušníka kmeňa Skokomish-Twana a jedného z autorov štúdie, uverejnenej v časopise Science, si pôvodní obyvatelia huňatých psov po tisíce rokov vážili ako členov rodiny a chovali ich na ostrovoch alebo v ohradách, aby sa zabezpečilo, že sa nebudú krížiť s inými psami.

Posledné jedince zmizli približne koncom 19. storočia, ale udržiavali sa pri živote v príbehoch, ktoré si odovzdávali staršinovia z kmeňových národov Pobrežných Sališov. Ich vedomosti teraz potvrdzuje nová analýza DNA z Muttonovej kože, ktorá sa nachádza v Smithsonovom inštitúte.

Z údajov vyplýva, že huňaté psy sa od ostatných psov v Severnej Amerike oddelili niekedy pred 1 900 až 4 800 rokmi. Muttonova DNA obsahovala iba 16-percentnú zhodu s predkami z európskych psov - pre vedcov skúmajúcich starodávnu psiu DNA to dokazuje starostlivosť, s akou boli chovaní aj desaťročia po príchode európskych osadníkov.

SkryťVypnúť reklamu

„Nie je to len pes. Je to príbuzný. Má obrovskú duchovnú silu, ktorá sa prenáša do jeho vlny,“ povedal Pavel.

Kultúrne tipy

Zásah šťastím prináša Woody Allen, Martýra študentské divadlo. Kam za kultúrou od 5. do 12. januára?

Víkendový recept

Vyskúšajte recepty na chutné makové zákusky s ovocím aj bez neho.


Ďakujeme, že ste časť svojho víkendu strávili so SME. Prajeme vám úspešný štart do budúceho týždňa a uvidíme sa opäť v novom roku.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  3. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  4. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  6. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  7. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  8. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 14 800
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 900
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 988
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 869
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 135
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 799
  7. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 4 018
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 2 590
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Radosť hráčov AC Miláno.

Funkcionári „rossoneri“ pritom iba nedávno pristúpili k výmene na trénerskom poste.


SITA
Júki Cunoda.

Pozrite si časový harmonogram a TV program Veľkej ceny Japonska.


Juraj Kucka.

Aktuálne sa Juraj Kucka lieči zo zranenia, ktoré ho donútilo k ukončeniu reprezentačnej kariéry.


SITA
Slovenskí futbalisti po prehre so Slovinskom.

Spomedzi súperov Slovenska v kvalifikácii na MS 2026 sú podľa očakávania najvyššie Nemci.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu