SME

Ranný brífing: Fico pri kúpe bytu poriadne ušetril, partizáni sú aj v ruskej armáde

Prečítajte alebo vypočujte si najdôležitejšie správy.

Ranný brífing SMERanný brífing SME (Zdroj: SME.sk / Hejty)

Premiér Robert Fico síce nechce povedať, za koľko kúpil od svojho straníckeho kolegu Dušana Muňka luxusný byt v Bratislave, ale SME má zmluvu, ktorá to odtajňuje. Odhadovaná cena nehnuteľnosti je minimálne o 200-tisíc vyššia, ako suma, ktorú Fico zaplatí.

Partizánske hnutie Ateš pôsobí na Kryme, v okupovaných častiach Ukrajiny aj v Rusku. Jeho členovia zbierajú informácie o nepriateľskej armáde, ktoré odovzdávajú ukrajinskému veleniu. Jeden z členov dokonca podľa vlastných slov pracuje pre ruskú armádu.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam... Fico pri kúpe bytu poriadne ušetril, partizáni sú aj v ruskej armáde
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

V dnešnom vydaní sa dočítate:


Koľko stál Fica luxusný byt? Muňko mu ho predal za menej, ako ho sám kúpil

Premiér Robert Fico nechce povedať, za koľko kúpil luxusný byt na Sokolskej ulici v Bratislave od svojho straníckeho kolegu Dušana Muňka. SME teraz získalo kópiu zmluvy o prevode vlastníctva bytu, v ktorej sú uvedené všetky okolnosti predaja. Dokument redakcii doručil anonym.

SkryťVypnúť reklamu

Vyplýva z neho, že po víťazstve v septembrových voľbách je pre Fica kúpa bytu ďalším dôvodom na bujarú oslavu spojenú so spevom na balkóne. Byt Fico kúpil v decembri. Prezident Národnej asociácie realitných kancelárií Ján Palenčár minulý týždeň pre SME hodnotu bytu odhadol zhruba na sumu od 750-tisíc eur vyššie.

Hospodárske noviny, ktoré o predaji informovali ako prvé, uviedli, že cena môže siahať až do jedného milióna. Už aj na základe údajov zo zmluvy o predaji bytu požiadalo SME o názor expertku na predaj nehnuteľností a šéfku realitky Bond reality Danielu Rážovú. Jej odhad je 850-tisíc eur.

V zmluve je kúpna cena stanovená na 509-tisíc eur. Sumu potvrdil aj samotný Muňko. Odvolal sa na znalecký posudok, ktorý zmluva tiež spomína. Viac sa však Muňko k obchodu s Ficom vyjadrovať nechcel.

SkryťVypnúť reklamu

Minister Taraba spustil honbu na medvede. Členovia zásahového tímu ani policajti však nechápu, čo zmení

Obyvatelia obce Sklabiňa si možno ešte pamätajú zásah policajtov z roku 2010 proti túlavej medvedici. Zviera najskôr obkľúčili policajnými autami, no privolanému veterinárovi sa ho uspať nepodarilo. Situácia vyústila až do toho, že medvedica veterinára cez otvorené okno auta pohryzla a policajti ju po niekoľkých výkrikoch "strieľajte!" zneškodnili troma ranami zo samopalu.

Aby sa podobné situácie neopakovali, vznikol začiatkom roka 2022 v dikcii Štátnej ochrany prírody zásahový tím pre medveďa hnedého. Jeho úlohou je nielen ľudí učiť, ako sa pri stretnutí so šelmou správať, ale aj eliminovať problémové jedince.

Tím má aktuálne dvadsaťšesť členov, z ktorých všetci študovali zoológiu alebo poľovníctvo a prešli výberovým konaním Štátnej ochrany prírody. Ide o odborníkov, ktorí sa každoročne vzdelávajú, podstupujú veterinárne školenia, ale aj cvičné streľby.

SkryťVypnúť reklamu

Minister životného prostredia Tomáš Taraba sa s ministrom vnútra Matúšom Šutajom Eštokom po novom dohodli, že na základe nariadenia vlády a udelených výnimiek budú môcť medvede usmrcovať policajti aj poľovníci.

„Načo máme políciu, keď nevie vystreliť z guľovej zbrane? Veď nerobme z toho fyziku," reagoval minister Taraba, keď sa ho novinári na tlačovke s ministrom Šutajom Eštokom pýtali, či budú policajtov nejako preškoľovať.

V krátkosti z domova:

  • Voľba zo zahraničia: Voliť prezidenta zo zahraničia zákony stále neumožňujú, aj keď túto možnosť sľubujú politici sprístupniť roky. PS vďaka hlasom z cudziny v parlamentných voľbách získalo o dva mandáty viac. Boli by hlasy zo zahraničia rozhodujúce? Prečo by pri voľbe z cudziny bolo problematické druhé kolo volieb a čo sa s tým dá urobiť?
  • Zmeny v NAKA: Národná kriminálna agentúra nebude ďalej fungovať v súčasnej podobe, povedal minister vnútra Matúš Šutaj Eštok. Nevylúčil pritom ani možné zrušenie útvaru, primárne by však podľa neho malo ísť o reorganizáciu.
  • Slotova kauza: Najvyšší súd vrátil korupčnú kauzu exšéfa SNS a bývalého primátora Žiliny Jána Slotu späť na Špecializovaný trestný súd. Exšéf národniarov dostal pôvodne štvorročnú podmienku za zasahovanie do nezávislosti súdu.
  • Kauza Dobytkár: Kauza Dobytkár sa po dvoch rokoch bude na súde pojednávať od začiatku. Dôvodom je výmena člena senátu. Sudca Marián Mačura od decembra prešiel na ročnú stáž na Najvyššom súde, v senáte ho nahradil sudca Rastislav Stieranka.

Ukrajinci si nemôžu dovoliť strieľať himarsy náhodne. S cielením im pomáha krymský Oheň

Ukrajinský agent fotí ruské objekty dôkladne - niekoľkokrát a z viacerých uhlov. Okrem podrobného plánu si musí pripraviť, čo povie v prípade, že by sa na mieste objavili ruskí vojaci. Presne to sa mu pri jednej akcii aj stalo.

SkryťVypnúť reklamu

"Bola to strašná chvíľa. Podarilo sa mi prikrčiť k autu a predstierať, že som mal problém s kolesom. Ako zázrakom ma neoslovili," povedal pre BBC.

Nemenovaný muž je členom vojenského hnutia Ateš, čo v jazyku Krymských Tatárov znamená oheň. Partizáni okrem polostrova Krym pôsobia aj v iných okupovaných častiach Ukrajiny, dokonca aj v Rusku. Zbierajú tam informácie o nepriateľskej armáde, ktoré odovzdávajú ukrajinskému veleniu.

O svojej práci piati členovia bližšie porozprávali reportérom britskej stanice BBC. Jeden dokonca podľa vlastných slov pracuje pre ruskú armádu.

V krátkosti z Ukrajiny:

  • Nedostatok rakiet: Ukrajina má neustále problém s nedostatkom rakiet protivzdušnej obrany, pripustil hovorca ukrajinského letectva Jurij Ihnat. Po rozsiahlych ruských útokoch v uplynulých dňoch sa pritom snažil rozptýliť obavy z nedostatku protileteckých striel.
  • Hľadá sa Chodorkovský: Ruské ministerstvo vnútra zaradilo na zoznam hľadaných osôb ruského podnikateľa a opozičného lídra Michaila Chodorkovského. Obvinený je zo šírenia nepravdivých informácií o ruskej armáde.
  • Ruské väznice: Vo väzenských táboroch a väzniciach Ruska a tiež na okupovaných územiach Ukrajiny sú tisíce ukrajinských civilistov. Zadržali ich v takzvaných filtračných táboroch, alebo priamo na uliciach kvôli tomu, že sa údajne stavali na odpor. Zavreli ich bez obvinenia, bez vyšetrovania, bez súdu a termínu prepustenia na slobodu.

V krátkosti zo sveta:

  • Budúcnosť Taiwanu: Sobotné prezidentské aj parlamentné voľby na Taiwane sú prvými kľúčovými voľbami, ktoré v roku 2024 svet čakajú. Voľby vo vzdialenej krajine s 24 miliónmi obyvateľov môžu mať dosah na celý svet. Ich výsledky môžu definovať budúcnosť vzťahov medzi Taiwanom a Čínou a rozhodnúť aj o konflikte medzi dvoma krajinami, ktorý môže mať geopolitické následky.
  • USA na Mesiaci: Misiu americkej súkromnej spoločnosti Astrobotic Technology, ktorá v pondelok vyslala raketu Vulcan Centaur s cieľom dopraviť modul Peregrine na Mesiac, sa zrejme nepodarí dokončiť. Lunárny modul počas cesty zaznamenal kritickú stratu pohonných látok.
  • Pásmo Gazy: Izraelská armáda vstúpila do novej, menej intenzívnej fázy vojny proti palestínskemu militantnému hnutiu Hamas v Pásme Gazy, uviedol hovorca armády Daniel Hagari.
  • Poľská armáda: Spojené štáty dodali Poľsku v rámci programu spoločného financovania ďalších 29 tankov M1A1 Abrams a 79 vozidiel odolných proti mínam.

Zo zahraničných webov:



Číňanom chýba kvalita. Cenami im konkurovať nevieme, no aj tak neprerazili

Fabriku, ktorú pôvodní majitelia položili takmer na kolená, zachránil a podarilo sa mu ju nielen oživiť, ale aj expandovať s ňou na nové trhy. Tradičný slovenský výrobca striekačiek a ihiel Chirana T.Injecta zo Starej Turej sa pokúsil preraziť aj v Číne, ale tam neuspel.

SkryťVypnúť reklamu

„Výrobky sú náročné na detaily a ich kvalita nebola taká, aby sme ich pustili na európsky trh pod našou značkou,“ hovorí krízový manažér a predseda predstavenstva spoločnosti Teodor Lysák.

Číňania doteraz v dvojdielnych striekačkách v Európe výrazne neprerazili, aj keď im cenami Slováci konkurovať nevedia. „Ich striekačky nespĺňajú kvalitatívne očakávania zákazníkov,“ vysvetľuje v rozhovore Teodor Lysák, ktorý po pol druha dekáde odchádza z vedenia podniku.

V krátkosti z ekonomiky:

  • Boj o priazeň: Na Slovensku sa aktivizujú Francúzi, ktorí sa chcú podieľať na stavaní malých modulárnych reaktorov, ale aj dovážať jadrové palivo. Aktivizujú sa aj investori, ktorí chcú stavať elektrárne z obnoviteľných zdrojov, teda solárne a veterné. Všetci používajú argumenty na podporu svojho zdroja energie a bojujú nielen o priazeň verejnej mienky, ale aj o podporu štátu.
  • Ryanair sa pripravuje: Írska nízkonákladová letecká spoločnosť Ryanair bude počas tohtoročnej letnej letovej sezóny od konca marca do záveru októbra prevádzkovať z Bratislavy 21 pravidelných liniek.
  • Kríza Boeingu: Najnovšia kríza lietadiel Boeingu 737 MAX sa zhoršila po tom, čo letecké spoločnosti United Airlines a Alaska Airlines našli uvoľnené diely na viacerých uzemnených lietadlách MAX 9.

Druhá šanca, druhá nula. Slovenský brankár konečne chytal a opäť skvele

V ročníku 2019/20 sa stal najlepším hráčom Fortuna Ligy. Brankár Dominik Greif sa výraznou mierou pričinil o zisk titulu a získal si srdcia fanúšikov.

SkryťVypnúť reklamu

V Slovane Bratislava sa stal mužom, na ktorého sa dá spoľahnúť. V bráne najúspešnejšieho slovenského klubu predvádzal bravúrne zákroky a sršala z neho istota.

Jeho kvality si všimli v RCD Mallorca, ktorá pôsobí v španielskej La Lige. Bol to jeden z najzaujímavejších prestupov v histórii najvyššej slovenskej súťaže. Greif si zachytal proti slávnej Barcelone či Realu Sociedad.

V klube je však dvojkou za 28-ročným Srbom Predragom Rajkovičom. Rodák z Bratislavy veľa príležitostí v bráne Malorky nedostáva. V tejto sezóne odchytal len druhý pohárový zápas, opäť však podal kvalitný výkon.


Had požiera žabu. V Česku našli kovanie spájané s neznámym pohanským kultom

Drak či had požiera žabu. Takýto výjav objavili českí archeológovia na bronzovej koncovke z opaska. Pochádza z raného stredoveku a môže byť symbolom neznámeho pohanského kultu.

SkryťVypnúť reklamu

Hoci si archeológovia mysleli, že ide o unikátny objav, ukázalo sa, že rovnaké kovania našli vedci aj v iných európskych krajinách. Meď na ne vyťažili na Slovensku. Objav opisujú vo vedeckom časopise Journal of Archaeological Science.

„Uvedomil som si, že sme na stope doposiaľ neznámeho pohanského kultu, ktorý na začiatku stredoveku pred príchodom kresťanstva prepájal rôzne regióny strednej Európy,“ vysvetľuje v tlačovej správe Jiří Macháček vedúci Ústavu archeológie a muzeológie Filozofickej fakulty Masarykovej univerzity.

Motív hada požierajúceho obeť sa často objavuje v mytológii Germánov, Avarov aj Slovanov. Boj s drakom či s hadom je tiež základným motívom mýtov o stvorení sveta. Spojenie žaby a hada by podľa archeológov mohlo súvisieť s kultom plodnosti. Presný význam výjavu však vedci nepoznajú.

SkryťVypnúť reklamu

V krátkosti z vedy a techniky:

  • Boj s knihou: Ako mnoho skvelých nápadov, aj „Pravidlo 50“ napadlo Nancy Pearlovej z ničoho nič. Knihovníčka a autorka bestsellerov odpovedala v rádiu na otázky, keď do relácie zavolala istá žena s tým, že ju nebaví kniha, ktorú číta, ale cítila by sa vinná, ak by ju opustila.
  • JOMO namiesto FOMO: Vaši kamaráti sa zrejme bavia bez vás. U mnohých by toto poznanie vyvolalo strach, že o niečo prichádzajú - v angličtine sa prezýva FOMO, čo je skratka frázy fear of missing out. Ak chcete tento rok zlepšiť svoje duševné zdravie, skúste namiesto strachu objaviť JOMO, radosť z toho, že vám niečo uniká.
  • Žiť udržateľnejšie: Vzhľadom na obrovský rozsah klimatickej zmeny by bolo ľahké považovať individuálne úsilie za zbytočné. Ale aj malé skutky sa počítajú. Nielenže zásadne ovplyvňujeme priateľov a rodinu, ale naše činy a náš príklad pôsobia ako reklamné tabule. Máme moc zmeniť to, čo je normálne.

Rozhovory ZKH

Ako prebieha operácia plodu v maternici napríklad rázštepu chrbtice? Prečo sa musia na prístroje zbierať pacienti? Ako delikátne sú zákroky, keď sa operuje 18 týždňový plod v maternici? A ako dlho vie byť dieťa mimo maternice, no stále spojené pupočnou šnúrou s matkou? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s gynekológom a pôrodníkom Vladimírom Feriancom.

SkryťVypnúť reklamu

Karikatúra

Podcasty SME


Recept dňa

Pochúťka pre jazyk aj oči. Pripravte si desať variácií špízov, s mäsom aj so zeleninou, klasické aj exotické.

Dnes očakávame

  • Zástupcovia organizácií Via Iuris, Nadácia Zastavme korupciu, Transparency International Slovensko a INEKO odovzdajú predsedovi parlamentu Petrovi Pellegrinimu verejnú výzvu na zastavenie valcovania právneho štátu spolu s 38 147 podpismi občanov Slovenska
  • Rokovanie vlády

Dnes v histórii

10. januára 1914 v Gbeloch objavili a navŕtali prvé ložisko ropy na Slovensku.


Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.

SkryťVypnúť reklamu

Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  3. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  4. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  6. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  7. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  8. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 14 206
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 756
  3. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 7 038
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 878
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 824
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 133
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 691
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 2 892
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Skokan na lyžiach Hektor Kapustík.

Čerstvo ukončená letecká sezóna bola v mnohých ohľadoch pre 17-ročného Slováka výnimočná.


TASR
Marián Zeman a Martin Petro v podcaste Taký je futbal.

Nájsť kvalitného stredného útočníka je čoraz ťažšie.


Alexander Ovečkin sa raduje z gólu proti Caroline.

Útočník Washingtonu môže pokoriť rekord Wayna Gretzkého už v najbližšom zápase.


TASR
Jazdec Ferrari Charles Leclerc.

Monačan zdôraznil, že kľúčom k zlepšeniu je rýchlosť v kvalifikácii.


Reuters
SkryťZatvoriť reklamu