Reedukačné centrá zo všetkého najviac pripomínajú odľahlé ostrovy. Ležia akoby uprostred ničoho, vzdialené obrazne tisíce kilometrov od záujmu verejnosti. Málokto tuší, čo sa deje za ich múrmi.
Obžalovaný z vraždy advokáta Ernesta Valka by sa mal v októbri po rokoch postaviť pred súd. Verzia, že popredného právnika zastrelil obyčajný lupič je sporná, Jozef Radič trvá na tom, že je nevinný. V prípade nesedí viac vecí.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Zatvárajú ich na samotky, bijú a zažívajú aj sexuálne násilie. Navštívila som reedukačné centrá
- Kauza plná pochybností. Začne sa proces s obžalovaným z vraždy Valka
- Mobilizácia rozdeľuje Zelenského a armádu. Na fronte slúžia aj päťdesiatnici
- Narazili hypotéky na strop? Prvá banka znížila úroky, ďalšie sa môžu pridať
- Mladý Slovák zabáva Serie A, ukázal genialitu. Je to fantasta a veľký objav, tvrdí expert
- Verí, že šaty si vyberajú nevestu. Nie sú len kusom bielej látky omotanej okolo tela
Zatvárajú ich na samotky, bijú a zažívajú aj sexuálne násilie. Navštívila som reedukačné centrá

Je začiatok júna 2023 a aj Reedukačné centrum Košice-Bankov sa chystá na prázdniny. Téma kruhu, ktorú v centre ako jednu zo svojich aktivít robia externí lektori, znie: Prázdniny – na čo sa teším a čoho sa obávam.
„Teším sa, že pôjdem s rodinou na výlet, ale bojím sa, že znova začnem kradnúť a biť sa,“ vraví zavalitý chlapec. „Cez prázdniny pôjdem pozrieť sestru do detského domova, otca do basy a zapáliť mame sviečku na hrob,“ vraví vysoký tínedžer. Pri spomienke na mamu sa rozplače a rukami si zakrýva tvár.
„Teším sa, že uvidím rodinu, ale bojím sa, že doma sa mi zase zhoršia moje stavy a zase sa pokúsim niečo si urobiť,“ povie chlapec s jemnými črtami. Na predlaktiach aj krku má množstvo vystupujúcich jaziev.
Ktokoľvek tieto deti počúva, cíti, že by mali dostať všetku pozornosť a starostlivosť, aká je len možná. Namiesto toho sú na mieste, ktoré ich neochráni pred násilím, ďalším smútkom a len sotva im pomôže začleniť sa do života.
- Potreba systémových riešení: Prezidentka Zuzana Čaputová o problematike šikany na školách a o fungovaní reedukačných centier diskutovala s ministrom školstva Tomášom Druckerom. Zdôraznila, že problém potrebuje viacero systémových riešení a ocenila plánované kroky ministerstva v týchto oblastiach.
- Týranie detí trápilo málokoho: Katastrofálne fungovanie reedukačných centier je verejným tajomstvom desaťročia. Keď som v roku 2002 prvý raz prišla do Reedukačného centra Spišský Hrhov, netušila som, čo ma tam čaká, píše Nataša Holinová.
Kauza plná pochybností. Začne sa proces s obžalovaným z vraždy Valka

Keď v novembri 2010 niekto zavraždil prominentného advokáta Ernesta Valka, bola to mimoriadna udalosť. Právnika a bývalého predsedu federálneho Ústavného súdu našli zastreleného v jeho dome v Limbachu pri Bratislave.
Keďže Valko ako advokát riešil množstvo závažných káuz, hneď sa vynorili špekulácie, kto si jeho likvidáciu mohol objednať a prečo. Napokon sa však vyšetrovanie vyvinulo celkom inak.
Ako to v skutočnosti bolo s Valkovou smrťou, by sa malo ukázať na súde, ktorý prípad roky odkladal. Teraz sa však konečne pohol. Sudca Mestského súdu Bratislava I Pavol Tomík pre SME potvrdil, že vytýčil termín procesu.
Stále však nie je na dohľad. Začať by sa mal 1. októbra 2024. Naťahovanie prípadu, ktorý patrí k najzávažnejším neobjasneným kauzám v histórii Slovenska, má viacero príčin.
V krátkosti z domova:
- Trestné oznámenie pre petíciu: Ministerstvo kultúry podalo trestné oznámenie pre petíciu za odstúpenie ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej. Rezort kultúry tvrdí, že značná časť podpisov pod predmetnou petíciou je rôznymi spôsobmi manipulovaná, a to s ohľadom na reálny čas i množstvo podpisov.
- Pellegrini nemá transparentný účet: Jeden z favoritov prezidentských volieb, šéf parlamentu a predseda strany Hlas Peter Pellegrini stále nenahlásil ministerstvu vnútra svoj transparentný účet a nepodarilo sa ho nájsť ani na weboch bánk. Verejnosť tak zatiaľ nemôže sledovať jeho kampaňové príjmy a výdavky.
- Protesty budú pokračovať: Protesty organizované opozičnými stranami Progresívne Slovensko, KDH a SaS proti zmenám v Trestnom zákone a rušeniu Úradu špeciálnej prokuratúry budú pokračovať vo štvrtok 25. januára o 18:00 v Bratislave a ďalších mestách po celom Slovensku. Opozičné strany trvajú na tom, aby vláda stiahla „promafiánsky balíček" z rokovania parlamentu.
Mobilizácia rozdeľuje Zelenského a armádu. Na fronte slúžia aj päťdesiatnici

Chronické choroby, zlá fyzická kondícia a vysoký vek komplikujú situáciu na ukrajinskej frontovej línii. Keď sa vojaci snažili ukryť pred letiacimi ruskými raketami, útek spomaľoval 48-ročný vojak. Nebol jediný. „V takom veku ťažko plníte úlohy. Pre niektorých je ťažké aj nosenie munície a ochrannej výstroje na frontovú líniu,“ vraví v reportáži denníka The Times veliteľ 32. brigády pri obliehanom Kupiansku Dmytro Berlym.
Kým v americkej armáde je priemerný vek vojakov 28 rokov a v britskej 31 rokov, na Ukrajine je to až 43 rokov.
Vo februári 2022, keď Rusko napadlo Ukrajinu, sa tisícky Ukrajincov dobrovoľne prihlasovali do služby a mnohí muži pracujúci v zahraničí sa vrátili domov, aby išli bojovať. Po dvoch rokoch však motivácia upadá – front sa posúva len minimálne, vojaci sú unavení, zbraní aj munície je málo a obetí pribúda.
Ukrajina chce preto mobilizovať státisíce nových vojakov. Návrh mobilizácie však patrí medzi najkontroverznejšie zákony, ku ktorému sa nechce prihlásiť ani ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
V krátkosti z Ukrajiny:
- Kompromis neprichádza do úvahy: Ukrajinské ministerstvo zahraničia v reakcii na Roberta Fica vyhlásilo, že kompromis s Ruskom neprichádza do úvahy. Hovorca Oleh Nikolenko dodal, že Ukrajina a jej partneri sa snažia vytlačiť Rusov z okupovaného Krymu, Donbasu a Luhanska, aby sa nepohli ďalej vrátane Košíc, Prešova a ďalších slovenských území.
- Putinov plyn je v ohrození: Sú to ciele, ktoré ležia stovky, alebo dokonca viac ako tisíc kilometrov za frontovou líniou. Ukrajinci zasiahli v posledných týždňoch hlboko v ruskom tyle sklady munície, ropy aj plynový terminál. Pomocou dronov vlastnej výroby napodobňujú taktiku, ktorú Rusi už dlho používajú proti nim.
- Putinov hon za majetkom: Vladimir Putin nariadil úradníkom, aby našli majetok, ktorý kedysi patril bývalému ruskému impériu alebo bol vo vlastníctve Sovietskeho zväzu. Vznikla tak štátna jednotka, ktorá bude vykonávať pátranie po majetku v zahraničí a zabezpečovať registráciu vlastníckych práv Ruska.
- Ruský postup pri Avdijivke: Ruskí vojaci postúpili na juhu a juhovýchode mesta Avdijivka, potvrdili na základe geolokácie americkí analytici. Okrem analytikov z Inštitútu pre štúdium vojny potvrdil ruský postup aj ukrajinský vojenský analytik Konstantyn Mašovec. Avdijivku sa Rusi snažia dobyť už niekoľko mesiacov.
Zo zahraničných webov:
- Foreign Affairs: Ukrajina prehráva vojnu dronov
- SPIEGEL International: Špirála pomsty: Nad Blízkym východom sa zaťahujú búrkové mračná
- The Atlantic: Čo o Gaze skutočne hovoria najvyšší izraelskí vojenskí predstavitelia?
Vyskúšajte aj ďalšie newslettre od SME
- Jakub Filo každý týždeň zhrnie a vysvetlí aktuálne politicko-spoločenské dianie. Odoberať >
- Tomáš Prokopčák vyberá najzaujímavejšie správy nielen z vedy. Odoberať >
- Súhrn týždňa očami Zuzany Kovačič Hanzelovej. Odoberať >
Narazili hypotéky na strop? Prvá banka znížila úroky, ďalšie sa môžu pridať

Po období masívneho zdražovania sa prvá banka odhodlala na zníženie úrokov na hypotekárnych úveroch. Ide o vôbec prvý pokles sadzieb od leta 2022, ktorý zároveň naznačuje, že úroky na hypotékach už dosiahli svoj vrchol.
Mnohí Slováci si úrokové sadzby v roku 2021 fixovali pod jedným percentom a odvtedy narástli štvornásobne. Komerčné banky len v roku 2023 zasiahli do cenotvorby úrokových sadzieb celkovo 89-krát.
Častejšie menili sadzby menšie banky, ktoré majú v ponuke menej produktov, pričom hypotekárne úvery predstavujú nosný produkt ich predajov. Najväčšie banky menili úroky menej často, ale o to výraznejšie.
Prvou bankou, ktorá otáča kormidlom, je 365.bank. Ide o jednu z najmenších hypotekárnych bánk na slovenskom trhu, ktorá má takmer trojpercentný podiel na trhu s úvermi na bývanie.
V krátkosti z ekonomiky:
- Budúcnosť je elektrická: Jaguar Land Rover bude v Nitre vyrábať najmä elektromobily. Automobilka plánuje do roku 2030 uviesť na trh deväť nových elektrických vozidiel. Regionálny riaditeľ Jaguar Land Rover pre Európu Dmitry Kolchanov hovorí, že kým bude dopyt, ostanú aj spaľováky, ale budúcnosť je elektrická.
- Evidencia sa na úrade práce: Evidovať sa na úrade práce po strate zamestnania, či pri hľadaní novej práce je po novom podstatne jednoduchšie. Cez portál slovensko.sk sa môžu ľudia jednoducho registrovať do evidencie uchádzačov o zamestnanie či poslať žiadosť o sprostredkovanie vhodného zamestnania z pozície záujemcu o zamestnanie.
- Čína investuje do výroby čipov: Čínske spoločnosti sa snažia rýchlo investovať do nových zariadení na výrobu čipov, aby sa stali sebestačnými, keďže USA a ich spojenci zaviedli kontroly vývozu špičkových technológií do ázijskej krajiny. Chcú tak zabrániť, aby boli použité vo vojenskej technike.
Mladý Slovák zabáva Serie A, ukázal genialitu. Je to fantasta a veľký objav, tvrdí expert

Pred sezónou si Tomáš Suslov vytrucoval odchod z Groningenu a pre jeho správanie dostal nálepku problémového hráča. Po príchode do Talianska sa až nečakane rýchlo uchytil a opäť ukazuje, prečo má povesť jedného z najväčších talentov slovenského futbalu.
Jeho Verona síce prehrala na pôde AS Rím 1:2, ale slovenský mladík urobil dobrý dojem. Špecializovaný server Sofascore mu dal známku 7.4. Z piatich pokusov o dribling bol až štyrikrát úspešný. Pripísal si dve kľúčové prihrávky.
Tréner Verony Marco Baroni po víkendovom zápase na pôde AS Rím opísal výkon Suslova takto: „V druhom polčase nám ukázal genialitu a vytvoril pre spoluhráčov dôležité šance.“
Novinár Tomasso Badio z portálu Hellas Verona v rozhovore pre Sportnet opisuje, ako dvadsaťjedenročný Slovák zaujal Taliansko. A to napriek tomu, že mu chýba produktivita. Stále čaká na prvý gól.
Ďalšie športové správy
- Športový prehľad: Denne to najdôležitejšie zo športu. Odoberať >
Verí, že šaty si vyberajú nevestu. Nie sú len kusom bielej látky omotanej okolo tela

Vyštudovala módne návrhárstvo, pracovala pre komerčné značky Tommy Hilfiger a Calvin Klein, ale aj učila deti výtvarnú výchovu.
Prvé svadobné šaty ušila pre zákazníčku zo záclony jej starej mamy: „Pamätám si, ako som na ne ručne prišívala korálky. Doteraz som na tento kúsok hrdá,“ hovorí pre SME Zuzana Kedroňová, majiteľka svadobného ateliéru Yoora studio.
V súčasnosti ateliér vyprodukuje každý rok približne sto kusov svadobných šiat pre slovenský trh.
„Som v tomto asi veľmi romantická. Svadobné šaty pre mňa nie sú len kusom bielej látky omotanej okolo tela. Verím, že k nim patrí emócia, vidím v nich symboliku. Žena, ktorá si ich vyberá, sa v nich chce cítiť krásna, pre seba aj pre partnera, ktorého si berie za muža. Je to jedno z najdôležitejších rozhodnutí v živote.“
V krátkosti o rodine a vzťahoch:
- Mračková otvára tabuizovanú tému: Poruchami príjmu potravy trpí takmer celý život. Na sociálnych sieťach sledujú Zuzanu Mračkovú tisíce ľudí a ona otvorene hovorí aj o svojej recidíve bulímie. Otvára tak tabuizovanú tému, ktorou sú poruchy príjmu potravy u žien po tridsiatke.
- Kľúčové je naozaj chcieť zmenu: Ako nájsť odvahu prekročiť svoje hranice a vytvárať si život, ktorý zodpovedá našim snom? O tom sme sa rozprávali s mentorkou životných zmien Monikou Végh, ktorá pracuje so systémom temperamentov.
- Požiadať o pomoc nie je hanba: Kam až musíme zájsť, aby sme prestali ničiť samých seba a priznali si, že bez pomoci to nezvládneme? Možno vám na to odpovie príbeh Lýdie Handzovej, ktorá dlho presviedčala samu seba, že tak, ako žije, je v poriadku. A nebolo.
Podcasty SME
- Dobré ráno: Výčitky, absurdné obvinenia, hanba. Vitajte v univerzitnom senáte
- Svet medzi riadkami: Nevidiaca Rómka: Ľudia ma podceňujú, lebo nevidím. No rasizmus vedie až k agresivite
Karikatúra

Recept dňa

Hovädzí chvost a bulgur nepoužívame v kuchyni často a možno je to škoda. Napraviť to môžeme s týmto receptom.
Dnes očakávame
- Pokračuje schôdza parlamentu
- Výjazdové rokovanie vlády v Kamenici nad Cirochou
- Vedci zverejnia informáciu o nastavení hodín posledného súdu
- Zverejnenie nominácií 96. ročníka udeľovania Oscarov
Dnes v histórii

Jacques Piccard s americkým námorným poručíkom Donaldom Walshom dosadli 23. januára 1960 v plavidle Batyskaf Trieste na dno Mariánskej priekopy v Tichom oceáne, najhlbšieho miesta na zemi - 10 917 metrov.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
