Premiér Robert Fico najskôr nazval Ukrajinu nesuverénnym štátom ovládaným USA, na stretnutí s ukrajinským premiérom Denysom Šmyhaľom v Užhorode si už podobné výroky nedovolil. Šmyhaľ diplomaticky hovorí, že so Slovenskom musia začať novú kapitolu vzťahov.
Predseda parlamentu Peter Pellegrini zas v Bruseli naznačoval, že Slovensko Ukrajinu podporuje napriek Ficovej útočnej rétorike. Podľa Pellegriniho sú dôležité reálne činy, ktoré Slovensko robí, a menej treba hovoriť o tom, ako sa nejaká strana vyjadruje.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Kým Fico hanil Ukrajinu, Pellegrini v Bruseli naznačoval, že ho netreba brať vážne
- Ódor povedie eurokandidátku PS: Prišla nová vláda, úplný valec. Chcem pomôcť demokratickým silám
- Vplyv USA, pomoc, korupcia či spoločné projekty. Fico a Šmyhaľ niekde zhodu našli, inde nie
- Ako neprísť o dom s hypotékou? Banky sa exekúciám bránia, sú neefektívne a drahé
- Kmotrík netušil, čo spustil. Medzi ViOnom a Slaviou sa rysuje spolupráca
- Daniela Špinar má po tranzícii premiéru v SND: Zaujíma ma, či je ministerka kultúry normálna
Kým Fico hanil Ukrajinu, Pellegrini v Bruseli naznačoval, že ho netreba brať vážne

Už keď líder koaličného Hlasu Peter Pellegrini cestoval do Bruselu, vedel, že sa nevyhne otázkam na čoraz agresívnejší postoj premiéra Roberta Fica k Ukrajine. Pred stretnutím s ukrajinským premiérom Denysom Šmyhaľom v Užhorode Fico tvrdil, že Ukrajina nie je suverénna krajina, riadia ju Spojené štáty a je najskorumpovanejším štátom sveta.
Pellegrini v Bruseli rokoval s predsedníčkou Európskeho parlamentu Robertou Metsolovou. „Zaujímalo ju, aká je realita,“ povedal po stretnutí. „Dôležité sú reálne činy, ktoré Slovensko robí, a menej treba hovoriť o tom, ako sa nejaká strana vyjadruje,“ povedal ďalej Pellegrini na adresu Smeru.
Zopakoval známu skutočnosť, že vláda nezastavila predaj vojenskej techniky a munície na Ukrajinu, hoci pred parlamentnými voľbami Fico tvrdil, že jej už nepošle jediný náboj. Pokračovať má aj oprava ukrajinskej vojenskej techniky na východe Slovenska.
Na stretnutí s Pellegrinim otvorila Metsolová aj otázku ohrozenia právneho štátu na Slovensku po nástupe vlády Smeru, Hlasu a SNS. Metsolová upozornila, že bude vývoj situácie ďalej sledovať. SME zasadilo do kontextu aj ďalšie Pellegriniho výroky, ktoré vyslovil po stretnutí v Bruseli pred novinármi.
- Pellegriniho falošná hra: V Pellegriniho životnom príbehu nenájdeme jediný okamih, keď by sa vzoprel moci (nie, vznik strany Hlas nebol príbehom hrdinstva, ale číreho oportunizmu). Všetko, čo sme sa o Pellegrinim doteraz dozvedeli, nám umožňuje predpokladať, že sa opäť pokúsi demokratického voliča najprv zmiasť, aby ho potom zradil, píše Matúš Ritomský.
Ódor povedie eurokandidátku PS: Prišla nová vláda, úplný valec. Chcem pomôcť demokratickým silám

Kandidátnu listinu Progresívneho Slovenska do tohtoročných eurovolieb povedie expremiér Ľudovít Ódor, informoval predseda hnutia Michal Šimečka.
„Doba je veľmi vážna, Ficova vláda reálne hrozí únosom Slovenska niekam k Orbánovi a Putinovi. Chcú ovládnuť všetko - parlament, vládu, prezidenta aj europarlament. Predstavte si, že by hlasom Slovenska v Bruseli bol Andrej Danko či Ľuboš Blaha. To nesmieme dopustiť, nemôžu mať všetko,“ povedal Šimečka.
Ódor uviedol, že si váži dôveru ľudí, ktorú mal ako predseda vlády, a ako líder európskej kandidátky PS chce ľuďom ponúknuť svoje odborné a politické skúsenosti. Podľa Ódora táto vláda nemôže mať všetko, pretože potrebujeme v Bruseli reprezentáciu za ktorú sa nebudeme hanbiť.
V rozhovore pre SME vysvetľuje, čo sa zmenilo za tri mesiace, keď svoje šance na budúcnosť v politike odhadol do piatich percent. Odpovedá aj na otázky, či uvažuje nad kandidatúrou za PS aj v parlamentných voľbách a či sa nechcel vrátiť do Národnej banky Slovenska.
PS si s Ódorom ide po víťazstvo: Vzhľadom na to, že PS často schytáva kritiku, že ide o stranu aktivistov či rovno zväzákov, môže angažovanie expremiéra posilniť „dospelý“ imidž strany. V opozičnom tábore má Ódor tiež nespochybniteľnú popularitu, vďaka čomu potiahne aj výsledok PS, ktoré s veľmi vysokou pravdepodobnosťou obháji víťazstvo v eurovoľbách, píše Peter Tkačenko.
V krátkosti z domova:
- Nočné rokovanie parlamentu: Premiér Robert Fico vyslovil vlastnú predstavu o tom, ako urýchliť zrušenie špeciálnej prokuratúry - rokovaním nonstop. Tento návrh mu predseda parlamentu a koaličného Hlasu Peter Pellegrini promptne splnil.
- Žilinka poprel stretnutia so Santusovou: Buď klame generálny prokurátor Maroš Žilinka, alebo policajná funkcionárka Diana Santusová. Ich stanoviská sa rozchádzajú v otázke spoločného stretnutia v čase, keď Žilinkova prokuratúra vstúpila do vojny policajtov. Podozreniam, že Žilinka sa vopred koordinoval so šéfkou Oblúku Santusovou, existujú už dlhšie.
- Problém reedukačných centier: Koalícia si po správe z prokuratúry spomenula na zlý stav v reedukačných centrách. Minister školstva Tomáš Drucker už má pracovnú skupinu. Tá navrhla riešenia, niektorí poslanci výboru však hovorili, či by sa centrá nemali úplne zrušiť a systém vybudovať nanovo.
Vplyv USA, pomoc, korupcia či spoločné projekty. Fico a Šmyhaľ niekde zhodu našli, inde nie

Premiér Robert Fico počas návštevy Ukrajiny rokoval s ukrajinským náprotivkom Denysom Šmyhaľom.Na bilaterálnych rokovaniach boli aj ďalší ministri. Rokovania trvali vyše dvoch hodín. Premiér Šmyhaľ zverejnil svoj komentár k rokovaniu na sociálnej sieti.
„Napriek niektorým názorovým rozdielom máme v úmysle so slovenskou vládou rozvinúť politiku 'nového pragmatizmu', ktorá bude prínosom pre oba štáty. Som si istý, že dnešné stretnutie s premiérom Robertom Ficom otvorí novú stránku v našich vzťahoch," uviedol s tým, že nešlo o posledné stretnutie a vzťahy sa budú ďalej rozvíjať.
Dodal, že s Ficom dosiahli viaceré dohody. Slovensko bude podporovať ašpiráciu Ukrajiny na členstvo v Európskej únii. Rovnako nebude blokovať pomoc Európskej únie pre Kyjev vo výške 50 miliárd eur ani nákup zbraní a techniky Ukrajinou od slovenských podnikov.
Šmyhaľ Fica informoval aj o činoch, ktoré Rusi páchajú na ich území, ako je bombardovanie civilného obyvateľstva, únosy ukrajinských detí, ale aj jadrová hrozba a vydieranie.
- USA odmietajú Ficove slová: Spojené štáty odmietajú tvrdenie slovenského premiéra Roberta Fica o tom, že Ukrajina je pod vplyvom USA. Takéto slová podľa nich nie sú hodné spojenca NATO. Ambasáda dodala, že ak by Putin niekedy zaútočil na Slovensko, Spojené štáty a ďalší spojenci v NATO by stáli po boku slovenského ľudu a bránili by ho.
- Výjazd v Užhorode: Ficovo výjazdové rokovanie v Užhorode spĺňa nárok Ukrajinu navštíviť aj nenavštíviť. Aj uraziť kvákaním o vojne, ktorá nemá vojenské riešenie, aj zobrať Kaliňáka, ktorý dostal povolenie predávať, čo hrdlo ráči. Premiér Šmyhaľ sa z toho pre nás všetkých vysomáril termínom „nový pragmatizmus“, píše Zuzana Kepplová.
V krátkosti z Ukrajiny:
- V boji rozhodujú milisekundy: Saša je mladý, 23-ročný, dnes už bývalý vojak. V ukrajinskej armáde slúžil od začiatku celoplošnej ruskej invázie. Najväčšiu časť služby strávil v Bachmute a jeho okolí. V rozhovore pre SME Saša hovorí o svojom pôsobení v Bachmute a o tom, čo všetko tam zažil.
- Pád ruského lietadla: V ruskej Belgorodskej oblasti havarovalo vojenské lietadlo Il-76. Nateraz nie je jasné, kto alebo čo sa nachádzalo na palube lietadla. Nehodu potvrdilo ruské ministerstvo obrany a tvrdí, že na palube bolo 65 ukrajinských vojenských zajatcov. Ukrajina zatiaľ oficiálne nehodu nekomentovala.
- Rusi v Avdijivke: Ruské sily po prvýkrát vstúpili do Avdijivky, Ukrajinci ich vytlačili, uviedol starosta Avdijivky Vitalij Barabaš. Moskva sa od začiatku invázie snaží Avdijivku dobyť. Od vlaňajšieho októbra operácie ruských síl naberali na intenzite s cieľom získať kontrolu nad mestom. Ukrajinské sily podľa Kyjeva stále odolávajú snahám Ruska Avdijivku obkľúčiť.
- Ukrajinské útoky v tyle: Ruské sily sa snažia dostať z pozičnej vojny, konštatujú analytici z Inštitútu pre štúdium vojny. Nemôžu sa sústrediť v dostatočnom počte na prelomenie ukrajinských línií, pretože ukrajinské sily útočia na všetky koncentrácie väčšie ako prápor. Ukrajinské jednotky útočia na ruské sily aj v blízkom tyle.
- Nemecké vrtuľníky pre Ukrajinu: Nemecko prvý raz dodá Ukrajine vojenské vrtuľníky. Má ísť o šesť viacúčelových strojov Sea King. Spolu s vrtuľníkmi Sea King Mk41 dostane Ukrajina aj príslušenstvo, náhradné diely a výcvik posádok. Odovzdanie vrtuľníkov by malo prebehnúť v druhom štvrťroku tohto roka.
- Masívne manévre NATO: Severoatlantická aliancia spustila najrozsiahlejšie manévre za uplynulé desaťročia. Do vojenského cvičenia, ktoré potrvá do konca mája, sa zapojí 90-tisíc vojakov. Aliancia ním chce preveriť schopnosť spojencov zapojiť sa do konfliktu s takým schopným protivníkom, akým je Rusko.
Zo zahraničných webov:
- The Washington Post: Na severovýchode Ukrajiny rastú obavy z druhej ruskej okupácie
- The Kyiv Independent: Ukrajina sa snaží zvýšiť mobilizáciu, keďže ruská vojna vstupuje do tretieho roka
- Substack/Lawrence Freedman: Ukrajina: Cez pochmúrnosť
Vyskúšajte aj ďalšie newslettre od SME
- Jakub Filo každý týždeň zhrnie a vysvetlí aktuálne politicko-spoločenské dianie. Odoberať >
- Tomáš Prokopčák vyberá najzaujímavejšie správy nielen z vedy. Odoberať >
- Súhrn týždňa očami Zuzany Kovačič Hanzelovej. Odoberať >
Ako neprísť o dom s hypotékou? Banky sa exekúciám bránia, sú neefektívne a drahé

Nesplácanie úverov je na historicky najnižších úrovniach. V ohrození sa ocitá len 4,6 percenta hypoték, ktoré svojim klientom poskytli slovenské banky. Ak sa ekonomike bude dariť a nezamestnanosť výraznejšie nebude rásť, podľa Národnej banky Slovenska by nemali mať problém s neplatičmi.
Do pasce zlyhaných úverov však môže padnúť ktokoľvek, pretože život prináša nepredvídateľné situácie. Rodina môže prísť o hlavného živiteľa, jeden alebo obaja partneri stratia príjem, prípadne sa po nezvládnutom rozvode nechce k úveru prihlásiť ani jeden z exmanželov.
Aj z takýchto hraničných problémov sa však dlžníci môžu relatívne bezbolestne dostať, ak komunikujú s bankou a snažia sa situáciu riešiť.
Banky majú na komunikáciu s dlžníkom vypracované interné postupy a využívajú IT systémy, ktoré promptne reagujú na meškanie splátok. Podľa ich skúseností sú Slováci pri splácaní hypoték zodpovední. Meškanie zväčša nebýva výsledkom zhoršenej životnej situácie, ale skôr triviálnych drobností.
V krátkosti z ekonomiky:
- Nehnuteľnosť v dražbe: Počet dražieb podľa dražobných spoločností klesá na historické minimá. Dôvodom je nízka nezamestnanosť a rast cien nehnuteľností. Do dražieb sa dostávajú skôr problematickí dlžníci, ktorí sa nechcú za žiadnu cenu dohodnúť s bankou.
- Poľnohospodári majú zaplavenú pôdu: Poľnohospodári na Slovensku doteraz evidujú vyše 23-tísic hektárov zaplavených polí, škody odhadujú na takmer 13,5 milióna eur. Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora navrhuje ministerstvu pôdohospodárstva spustiť celoslovenský monitoring škôd.
- Vlakom do Chorvátska: Vlaky z Bratislavy do chorvátskeho Splitu vypravia aj v tohtoročnej dovolenkovej sezóne. Železničná spoločnosť Slovensko už spustila predpredaj lístkov. Vlaky do Chorvátska budú jazdiť od mája do októbra trikrát do týždňa.
Kmotrík netušil, čo spustil. Medzi ViOnom a Slaviou sa rysuje spolupráca

Od pohŕdavej poznámky k zápasu s veľkoklubom. Takto by sa dal opísať rušný utorok vo ViOne Zlaté Moravce.
Posledný tím Niké ligy nastúpi v generálke pred štartom jarnej časti proti Slavii Praha. Tá mala hrať pôvodne so Slovanom Bratislava, no zápas zrušila po tom, čo Slovan na sústredení v Katare odohral prípravný zápas s Dinamom Moskva.
Po oznámení o zrušení zápasu stačila rýchla reakcia zo strany Zlatých Moraviec a vznikla dohoda o prípravnom stretnutí, ktoré bude mať rozmer aj nad rámec futbalu a športu.
Príbeh vzniku netradičnej generálky v rozhovore pre Sportnet porozprával generálny manažér ViOnu Zlaté Moravce Marek Ondrejka.
Slovan je len provinčný klub: Odkedy Rusko pred dvoma rokmi napadlo Ukrajinu, nie je vo vojne iba so svojim susedom, ale aj s Európskou úniou. Aj preto si Slavia zahrá v príprave radšej so Zlatými Moravcami ako so slovenským majstrom, a (aj) preto je Slovan momentálne iba provinčný klub niekde v Európe, píše Boris Vanya.
Ďalšie športové správy
- Športový prehľad: Denne to najdôležitejšie zo športu. Odoberať >
Daniela Špinar má po tranzícii premiéru v SND: Zaujíma ma, či je ministerka kultúry normálna

Som zvedavá, ako u vás budem dva mesiace žiť, hovorila česká režisérka Daniela Špinar, keď sa vlani v lete stretla s denníkom SME a hovorila o svojej pracovnej ceste na Slovensko.
So Slovenským národným divadlom sa dohodla, že s hercami z Činohry naštuduje hru Sme v pohode o skrytých partnerských vzťahoch a všetkých tabu z intímneho života.
Keďže jej spracovanie je poznamenané tým, že je trans žena, nebola si istá, ako to Slováci prijmú. Bude to kontroverzné? Zábavné? Alebo to bude osveta? Jasné jej bolo iba jedno: v Bratislave je verejnosť voči LGBTI+ komunite nastavená inak ako v Prahe.
Vtedy ešte nevedela, ako dopadnú voľby, ale už poznala situáciu po Zámockej. S Danielou Špinar sme sa rozprávali znovu. Pred sebou mala posledný týždeň do premiéry - a za sebou? Niekoľko vydarených žúrov, návštevu travesty šou - a aj zopár skúseností s novou ministerkou kultúry Martinou Šimkovičovou.
V krátkosti z kultúry:
- Barbie prehráva s Oppenheimerom: Očakával sa najmä veľký súboj filmov Oppenheimer a Barbie. No dopadlo to inak. Americká filmová akadémia po vyhlásení oscarových nominácií vyslala do súboja o jej ceny hlavne snímky, ktoré hovoria dôležité príbehy z americkej histórie.
- Kaščák prináša Pohodu na Ukrajinu: Väčšinou na Slovensko prináša ukrajinských interpretov a interpretky, po prvýkrát však prinesie hudobné mená zo slovenskej a českej scény na Ukrajinu, keďže aktuálne nemajú možnosť zažiť veľa koncertov zahraničných umelcov a umelkýň. S podujatím Pohoda loves Ukraine tak Kaščák mieri do Kyjeva.
- Pozor na mamy: Poznajú to takmer všetci, že deťmi svojich rodičov zostávajú aj vtedy, keď tie už dosiahli zrelý vek. No situácia Jóna je predsa len trochu špecifická. Mama naňho dozerá a komentuje jeho život, aj keď už nežije. Film Na ceste s mamou je príkladom toho, v čom severská kinematografia v posledných rokoch tak vynikala.
Podcasty SME
- Dobré ráno: Šimkovičovú nechce za ministerku viac ľudí, ako je voličov SNS
- Zoom: Sklerózu sme možno zdedili, gény pomáhali dávnym pastierom
- Všesvet: Po Dháke jazdí viac ako 800-tisíc cyklorikší. Radi zvezú aj turistov
- Pravidelná dávka: Je veda mierou všetkých vecí?
Karikatúra

Recept dňa

Čo s avokádom? Jeho využitie v kuchyni je prekvapivo široké.
Dnes očakávame
- Pokračuje schôdza parlamentu
- Hlavné pojednávanie s Mariánom Magátom v kauze extrémizmu
- Opozičné protesty proti zmenám v Trestnom zákone a proti rušeniu špeciálnej prokuratúry vo viacerých mestách po celom Slovensku
- Súd vynesie verdikt v procese s ruským nacionalistom a vojnovým blogerom Igorom Girkinom
- V Spojených štátoch prvýkrát popravia odsúdeného na smrť použitím dusíka
Dnes v histórii

Vo francúzskom Chamonix sa od 25. januára do 5. februára 1924 konali I. zimné olympijské hry. V čase svojho konania boli oficiálne len Medzinárodným týždňom zimných športov a olympijský štatút získali až s viac než ročným oneskorením.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
