Kľúčové udalosti
- Protivládne protesty opäť nabrali na sile, do ulíc naprieč Slovenskom vyšlo takmer 45-tisíc ľudí.
- Ľudia protestovali vo viac ako 20 slovenských mestách, okrem toho sa pridali aj ľudia v Prahe, Brne, Krakove či Paríži.
- Na východe pribudli ďalšie dve protestujúce mestá.
- NAKA zadržala osobu, ktorá sa údajne vyhrážala bombovými útokmi.
Protesty proti Ficovej vláde minúta po minúte
Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť.
V Trenčíne bol počet protestujúcich doposiaľ najvyšší. Rečníci komentovali aj Ficove vyjadrenia, že v Kyjeve vojna nie je. (My Regióny)
Na proteste v Nitre viackrát zaznelo slovo zločinec. Skandovali ho v súvislosti s menom Tibora Gašpara, ktorý pochádza z Nitry. (My Regióny)
Každý týždeň je nová inšpirácia. Počas protivládnych protestov sme sa pýtali ľudí, ako vznikli ich transparenty.
Na proteste v Prešove hovorili o krémešoch pre darebákov a nízkych pudoch. Tlieskali aj exprimátorovi Kopčákovi. (Korzár)
Prvýkrát protestovali i v Nových Zámkoch. "Súčasní lídri si postupne budú chcieť uzurpovať celú moc," tvrdí Jozef Pirohár. (My Regióny)
Tašku drží najväčší slaboch v dejinách, povedala Dorota Nvotová v Humennom. Kultúru podľa nej zverili konšpirátorke. (Korzár)
Šimkovičovú poslali ľudia v Rožňave do Kittsee, Fica s Blahom pod pazuchou zasa pozrieť si vojnu na Ukrajine. (Korzár)
Nech si predstaví, že mu unesú dieťa, ozvala sa Ukrajinka na protivládnych protestoch v Spišskej Novej Vsi. (Korzár)
Protesty proti krokom vlády boli opäť silnejšie ako pred týždňom. Výraznejšie môžu uškodiť Pellegrinimu. (SME)
Každá sekunda bez Fica je víťazstvom pre krajinu, kričali v Poprade. Organizátorka hovorila o zbabelom premiérovi. (Korzár)
Bývalý minister obrany Jaroslav Naď v Rožňave upozornil na paradox, že Fico vyčíta susednému štátu korupciu.
„To hovorí o korupcii on? Veď on by si spravil dizertačnú prácu z korupcie,“ povedal Naď.
Upozornil, že vo štvrtok ráno prišli do sídla strany Demokrati policajti. „V stredu ste mohli vidieť konferenciu s Jurajom Šeligom, kde donaha vyzliekol Žilinku, Fica a spol. v tom, keď preukázal, ako bránia spravodlivosti na Slovensku. Dnes ráno nám na sídlo Demokratov zaklopala polícia. Prišli dvaja policajti z Úradu inšpekčnej služby a zobrali si Juraja Šeligu a začali sa ho pýtať, odkiaľ má informácie. Môžu sa hanbiť, neparlamentnú stranu budú šikanovať policajti?“ opísal Naď situáciu z rána.
Fico, Danko, Pelle, vašimi rozprávkami uspávam moje dieťa, protestoval s vtipným transparentom Bardejovčan Igor. (Korzár)
Aktér Novembra 89 Fedor Gál poslal Humenčanom špeciálny zvukový pozdrav z Prahy.
„Pýtam sa sám seba, zmenia protesty, ako je napríklad tento, myslenie a správanie Fica, Danka, Pellegriniho a ďalších podobných? Nezmenia. A čo teda? Pokračovať stále väčšou silou? Dokedy? Nevieme, vieme však, že naši protivníci rozumejú iba sile. Vieme, že my samotní svojou prítomnosťou sme od protestu k protestu silnejší. Vieme, v čom je naša sila, že nesedíme na zadku, keď ide o veľa. Práve teraz ide o veľmi veľa, možno o všetko, možno na dlhé roky."
Pred ministerstvom kultúry polícia legitimovala ľudí, ktorí tam nechali transparenty a prinútila ich, aby ich zvesili.

V Dolnom Kubíne sa zišli asi tri stovky protestujúcich. Podľa organizátora Ondreja Buknu je to doposiaľ najvyššia účasť.
"Kvôli zlému počasiu sme očakávali menej ľudí ako minule, ale zrejme vďaka krokom vládnej koalície ľudia cítili potrebu vyjsť von. Aj reakcie sú veľmi dobré," informoval Bukna.

Asi dvojstovke zhromaždeným v Humennom sa prihovorila herečka, speváčka a moderátorka Dorota Nvotová.
„Niektorí si mysleli, že oni už budú iní, že keď znovu uchopia moc, budú radi, že ju majú a nepôjdu do extrémov, no oni sa rozhodli ohnúť spravodlivosť, zaslepiť nám oči, znásilniť pravdu a odňať práva. Hneď ako nastúpili, začali toto zrovnávať so zemou. Človek by si pomyslel, že aspoň naše veľhory na tom dobre stoja, ale dosadili ste tam pytliaka. Starostlivosť o našu duchovnú potravu, o kultúru zverili proruskej konšpirátorke, slušných policajtov chcú zatvárať a šikanovať, pochybovačovi pandémie zverili jej vyšetrovanie a tašku drží najväčší slaboch v dejinách?“
Ďalej povedala, že nechceme byť ruská gubernia, že sa takto nechceme zakresliť do mapy, že sme Európania, že to máme možnosť ukázať aj teraz v eurovoľbách.

Na pódiu v Prešove vystúpila aj mestská nezávislá poslankyňa Slávka Čorejová. Pripomenula, že prvý raz takto vystupovala ako sedemnásťročná študentka počas Nežnej revolúcie.
Následne prečítal Richard Jánoš list manželky policajta Juraja Svitka Natálie. Svitko vyšetroval dnešného premiéra Roberta Fica. Za seba dodal, že sa hanbí za premiérove slová, že v Kyjeve nie je vojna.
Po odznení hymny moderátorka Gabriela Viazanková prešovský protest ukončila.
Šimkovičovej jediná kultúra je jogurt, zaznelo na martinskom proteste, na ktorom dav volal po jej odvolaní.
Voči vyjadreniam ministerky a jej snahe politizovať kultúrne inštitúcie vystúpil i kurátor Turčianskej galérie Adam Galko. (My Regióny)
Aktivista Karol Haas v Žiline označil za najväčšiu krízu Slovenska odchod mladých ľudí do zahraničia, ktorú spôsobujú politickí lídri.
Poukázal na to, že tretina mladých študuje v zahraničí a viac ako polovica z nich chce zostať za hranicami žiť. „Bojujme za nás a za všetkých mladých ľudí, aby tu ostali žiť a mali dôvod sa tu vždy k nám vrátiť,“ odkázal. (My Regióny)
Na Baníckom námestí v Rožňave sa zišlo niečo vyše dvesto ľudí. Vystúpil aj Jaroslav Naď z Demokratov.
Okrem neho sa protestujúcim prihovorila aj aktivistka v oblasti ľudských práv Katarína Cibíková, okresný šéf strany Demokrati Jaroslav Šíp či predseda strany Šanca Vilam Novotný.
Cibíková obvinila čelných predstaviteľov štátu zo šírenia konšpirácií, ale hlavne nenávisti.
„Žijeme v krajine v ktorej nenávistné slová politikov a političiek posmelili teroristu zabíjať. Presne také slová, akými sa rada prezentuje ministerka „nekultúry“, hrdá národniarka žijúca v Rakúsku, rozvedená pani Šimkovičová, bojujúca za tradičnú rodinu. Martina, choď už do Kittsee,“ vyzvala mladá aktivistka.
Pred divadlom na Radničnom námestí v metropole Spiša je podľa organizátorov približne 800 ľudí, čo je viac ako minule, keď ich tu bolo asi 650.
Parlamentná poslankyňa Simona Petrik (PS), ktorej manžel pochádza zo Spišskej Novej Vsi, hovorí, že Fico chce ľuďom ukradnúť právny štát a bojí sa pritom občianskej sily.
„Fico si myslel, že nás prejde chuť chodiť na námestia, ale my si Slovensko nedáme ukradnúť. Robí to preto, lebo chce svoju beztrestnosť, chce zachrániť svojich ľudí, ale o ľudí sa nestará. Vláde je ukradnuté, že Slováci žijú od výplaty k výplate, nemáme dostatok lekárov, učiteľov. Fico si chce zabetónovať moc a my preto nebudeme ticho.“
Odvolaný riaditeľ Správy Národného parku Nízke Tatry Marek Kuchta v Žiline poukázal na čistky v rezorte životného prostredia a neodborné nominácie.
„Mne sa zdá, že to, čo tu spustil Fico a jeho ľudia, silno pripomína Veľkú proletársku kultúrnu revolúciu v šesťdesiatych rokoch v Číne za Mao Ce-tunga," povedal. (My Regióny)
Občiansky aktivista Jakub Pohle v Poprade poďakoval Ficovi, keďže dal návod, ako má byť naformulovaná petícia za predčasné voľby tak, aby bola v súlade s ústavou.
"Vyzývam každého občana, každú firmu, každú neziskovku, každého, komu nie je táto krajina ľahostajná, aby sa zapojili. V najbližších dňoch zverejním link na petíciu za predčasné voľby. Prítomní zaspievali hymnu a protest sa skončil. (Korzár)
Richarda Sulíka z SaS privítal dav s veľkým potleskom. Niektorí však aj vytrvalým piskotom a pripomínaním radovánok v Dubaji.
"Práve vďaka vám sa podarilo asi o mesiac odsunúť túto hanebnú novelu trestného zákona," prihovoril sa Košičanom.
Uviedol konkrétne príklady zníženia trestov podľa novej legislatívy, napríklad za podvodné získanie bytov, za podvodné získanie prostriedkov Európskej únie. "Zamestnanec za spreneveru dostal doteraz 10 rokov nepodmienečne, po novom 3 mesiace domáceho väzenia. Za úplatok sudcovi je možné dať len podmienku jeden rok, po novom."
Demokraciu a právny štát si ukradnúť nedáme, skandovali ľudia na protivládnom proteste v Banskej Bystrici.
Peter Brozman z organizačného tímu odhaduje, že sa ho zúčastnilo viac ako dvetisíc. Na prvý pohľad oveľa viac ako na predchádzajúcich protestoch.
Brozman rovnako ako na poslednom proteste vyzýval verejnosť k slušnému správaniu. Na proteste vystúpila Ingrid Kosová (PS), ktorá kritizovala vládu Roberta Fica. Slova sa ujal aj Ivan Štefanec, ktorý hovoril o skrátenom legislatívnom konaní a o tom, že zákon nesmie chrániť zlodejov. Dav skandoval "mafia". (My Regióny)
Do ulíc naprieč Slovenskom vyšlo takmer 45-tisíc ľudí a protesty opäť nabrali na sile.
Protestuje sa vo viac ako 20 mestách a pridali sa aj ľudia v Prahe, Brne, Krakove alebo v Paríži.
V Bratislave prišlo vyše 27-tisíc ľudí, po 4000 ľudí je v Košiciach a Žiline, Prešov 3500, v Nitre a Banskej Bystrici po viac ako 2000, v Poprade takmer 1000 ľudí, a stovky v menších mestách naprieč Slovenskom. (SME)
V Bratislave vystúpil predseda PS Michal Šimečka. “My sa nevzdáme. Budeme ich ďalej brzdiť. My sa len rozbiehame, pán Fico. Toto je len začiatok,” vyhlásil. (SME)
Podľa odhadov je na košickom proteste viac ľudí ako pred týždňom, teda cez štyritisíc.
Miriam Šebová z Technickej univerzity Košice pripomenula, že univerzity musia ostať slobodné a akademici nesmú ostať ticho, keď sa zamedzuje odbornej diskusii o všetkých dôležitých aspektoch fungovania štátu.
"Európska komisia sa k nášmu rozpočtu vyjadrila s vážnymi výhradami. Vytkli nám, že deficit štátneho rozpočtu sa ešte zvýši. Rozpočet je tak v rozpore s európskymi výdavkovými pravidlami."
Študentka žurnalistiky Kristína Kuzmíková v Poprade pripomenula, že sa niekto snaží obmedziť slobodu slova.
Ak premiér a vláda zakážu médiám prístup na tlačové konferencie nastáva veľký problém. „Najväčším problémom je, že sa k moci a k slovu dostávajú ľudia, ktorí sú zapletení do vraždy dvoch mladých ľudí. Do vraždy novinára, ktorý sa im snažil klepnúť po prstoch a odhaliť zločiny na našom štáte,“ vraví študentka.
„Dosť bolo Fica,“ znie popradským námestím. (Korzár)
Architekt Ondrej Jurčo vymenoval v Prešove problémy Slovenska, pričom “vláda rieši beztrestnosť svojich ľudí”.
Jurčo vystupoval za občiansky sektor, no ocenil, že sa politické opozičné subjekty “spojili za dobrú vec”. Jeden z prítomných, ktorí narúšal zhromaždenie s megafónom, volal: “Prečo ste nepriznali aj OĽaNO?” (Korzár)
Martin Eštočák z Progresívneho Slovenska v Košiciach pripomenul, že táto vláda vám sľubovala pokoj a prosperitu.
"Akurát nám zabudli povedať, že nie pre nás, ale pre seba. Sľubovali aj odbornosť, ale dostali sme len diletantizmus." (Korzár)
„Kým kolabuje zdravotníctvo a školstvo, jediné, čo Fica zaujíma, je, ako dostať svojich ľudí z basy," vraví v Martine Karol Galek (SaS).
„Nie prezidentskej podržtaške, nie diktatúre zlodejov, Ficov domov, Leopoldov, ďakujeme Ficovmu bajpasu za kus dobrej roboty,“ aj s týmito vlastnoručne vyrobenými transparentmi protestujú ľudia v Martine.

Aktivistka Zuzana Burdová, projektová manažérka Nadácie Aevis, sa v Humennom podelila so zhromaždenými so svojimi skúsenosťami s ľuďmi, ktorí boli pri moci.
„Čelila som vyhrážkam, aj keď som bola na hranici s Ukrajinou po začiatku invázie. Vidím, ako sa to skrz ochrany prírody zmenilo, ako dostali silu a sebavedomie. Budeme brániť prírodu, lebo vidíme, čo sa deje v iných národných parkoch.“ (Korzár)
V Bratislave vystúpil Branislav Gröhling z SaS. Fica, Pellegriniho a Danka označil za hanbu Slovenska.
Hovoril o dnešnom dianí v parlamente. “A viete kto sa usmieval a mal jamky na líčkach?” Dav začal skandovať “podržtaška!” (SME)
Na protest v Poprade prišlo vyše 800 ľudí, podobne ako pred týždňom. Vystúpila aj občianska aktivistka a spoluorganizátorka protestov z Novembra 1989 Eva Kulová.
„Vieme čo pre nás znamená východná hranica so Sovietskym zväzom a čo by znamenala hranica s Ruskom. Budeme podporovať Ukrajinu, napriek premiérovi, ktorý mal v stredu v Užhorode na chvíľu žltomodrú farbu. Existencia milióna priorít znamená, že prioritou nie je nič.“ (Korzár)
Študentka a študent prečítali na zhromaždení v Humennom list. Zaujíma nás, v akom štáte budeme dospievať, vravia.
„Prišli sme spoločne vyjadriť svoju nespokojnosť s tým, čo sa tu deje, pretože sa to nedeje stovky kilometrov za našimi hranicami, ale tu a teraz. Čím sme starší, tým nás viac zaujíma to, v akom štáte budeme dospievať, žiť a neskôr aj vychovávať vlastné deti,“ povedali. (Korzár)
Aktuálne politické udalosti prinútili na pódiu v Spišskej Novej Vsi rečniť aj dôchodcu Jozefa Smižanského.
Protestujúcim pripomenul ako ich v rokoch 68 a 89 bili pendrekmi. Rozcítil sa pri spomienke na Nežnú revolúciu, kedy na tomto mieste stál s kočiarom a politici im sľubovali o päť rokov Švajčiarsko.
„Je tu Švajčiarsko?“, pýta sa. „Gašparovič, Mečiar, Jarjabek, ktorý sedí vo vláde 32 rokov z našich peňazí. Pán, nie, súdruh Fico, chce všetko obrátiť naruby. Fico hrá dvojitú hru, podľa ktorého nie je vojna na Ukrajine. Fico a Pellegrini vedia krásne rozprávať, ale chvejú sa im ruky, lebo sa boja nás, ľudí na námestiach.“
Naprieč krajinou protestujú proti vláde vo vyše 20 mestách. Protesty prebiehajú aj v Prahe, Brne, Krakove či Paríži.
V Bratislave na Námestie SNP prišlo minimálne toľko ľudí ako posledné týždeň, v Žiline aj v Košiciach protestujú po štyritisíc ľudí. (SME)
Na bratislavskom námestí prehovoril František Majerský z KDH. Recitoval z textu Karla Kryla Bratříčku zavírej vrátka.
“Boj o právny štát nebude krátky a nebude ani ľahký.“ Ak by Kryl žil, bol by podľa Majerského na námestí “s nami”. (SME)
Ďalším rečníkom v Humennom bol bývalý poslanec Tomáš Šudík (hnutie Slovensko). Povedal, že sa Fico a spol. dostali k moci, aby chránili svojich ľudí.
„Na tomto námestí v Humennom sa stretávame po prvýkrát, aby sme spolu vyjadrili svoj hlas proti neprávosti, ktorá sa odohráva v našej krajine. Nesmieme zostať ticho, keď sa nám snažia vziať spravodlivosť a demokraciu.“
Ďalej dodal, že Slovensko si zaslúži spravodlivý a transparentný systém, ktorý neslúži iba záujmom niekoľkých málo z nás.
„Úrad špeciálnej prokuratúry chráni našu spoločnosť pred korupciou a neprávosťou. Jeho rušenie by bolo útokom na naše hodnoty a naše právo žiť v demokratickej krajine.“ (Korzár)
Spoluorganizátorka popradského protestu Sofia Trommlerová vraví, že je cynické, keď Robert Fico tvrdí, že v Kyjeve nie je vojna a v ten istý deň ruské rakety na Kyjev opäť útočia a zabíjajú civilistov.
„A je zbabelé, keď sa Robert Fico do tohto „mierového“ Kyjeva na oficiálnu návštevu bojí ísť a s ukrajinským premiérom je ochotný stretnúť sa len tesne za hranicami v bezpečí v Užhorode.“
Občianska aktivistka zo Svitu a spoluorganizátorka popradského protestu Lenka Sako komentovala, že žijeme dobu, keď sa na rozhodujúce posty v krajine dostávajú ľudia, ktorí nespĺňajú základné kvalifikačné predpoklady.
„Komunistov nahradili huliakovia, šimkovičové, kamenickí, či eštókovia. Fico ako mozog operácie dohliada na hladký priebeh a celé to prikrýva svojimi jamkami Peter Pellegrini. (Korzár)
Speváčku a aktivistku Katku Koščovú privítali v Košiciach s veľkým nadšením. Zaspievala svoju pieseň Čo zostane.
"My, čo sme tu, by sme chceli byť iní ako sú oni. Majme názor, ale buďme slušní, akokoľvek sme nahnevaní, prosím vás," povedala Koščová pred piesňou.
"Vystupujem už na treťom proteste. Minulý týždeň som veľa hovorila o ministerke kultúry. Dnes by som chcela zdôrazniť, ako naša vláda od prvého dňa pracuje na rozvrate právneho štátu. Korupcia má byť prečinom iba do výšky sedemstotisíc eur, viete si to predstaviť? Majú byť znížené tresty za korupcie. Všetko šité na mieru len ich kamarátom. Rozumiete tomu, že aby sa vyhli base, chcú zničiť náš právny štát? Všetci si pamätáte smerácke heslo, že ľudia si zaslúžia istoty a je to pravda. Potrebujeme istotu kvalitného zdravotníctva, školstva, spravodlivosti. Mladí šikovní ľudia húfne utekajú z krajiny, ale priority vlády sú národné menu a šikana menšín," povedala.
Ďalším na pódiu v Humennom bol novinár a reportér Eugen Korda. Rečnil už v minulosti na jednom z protestov Za slušné Slovensko.
„Voľba, koho postavia na čelo krajiny, je na ľuďoch. Teraz sa blížia prezidentské voľby. Kandidáti sú jasní. Jedného poznáme, to je Ivan Korčok. Druhým je Peter Pellegrini, podržtaška,“ povedal. Na to si vyslúžil potlesk publika. (Korzár)
V Poprade ľudia skandujú: My sme tu doma. Organizátori protestu oslovili bývalú premiérku Ivetu Radičovú.
Tá sa nemohla zúčastniť, poslala pozdrav, ktorý prečítali na pódiu.
„Máme vládu, ktorej moc vzišla z volieb. To však neznamená, že sa musíme mlčky pozerať na demontáž štátu. Demokracia nie je len o voľbách ale aj o zodpovednosti. Vidíme, aká je v praxi politika bez morálky, politika moci, nenávisti a pomsty,“ prihovorila sa v odkaze Radičová.
Dodala, že tam, kde štrngajú peniaze, tam treba zabudnúť na morálku. „Odkazujeme Ficovi, že keď politik zabudne na morálku, potom štrngajú kľúče na námestiach.“ (Korzár)
V Bratislave vystúpila manželka jedného z perzekvovaných policajtov Natália Svitková zo strany Demokrati.
“Snažia sa ich donútiť, aby rezignovali a vzdali sa,” vyhlásila o “vládnej mafii”. “Vládnej moci sa evidentne zapáčili staré časy spred roka 1989.”
Dav ju viackrát prerušil skandovaním “Ďakujeme!” (SME)
Podľa silného potlesku na prešovskom námestí je zjavné, že Prešovčania na svojho bývalého primátora nezabudli.
Kresťanský demokrat Juraj Kopčák stál na čele mesta v rokoch 1994 až 2002.
V príhovore povedal, že sa hanbí za to, ako odpudzujúco sa správa premiér, ministri, koaliční poslanci i generálny prokurátor. “Slovensko je naša vlasť. Nedáme si ju uniesť, ani na východ k Putinovi, ani na juh k Orbánovi,” vyhlásil.
Počet protestujúcich ľudí sa v porovnaní s minulým týždňom neznížil. Opäť je ich okolo tritisíc. (Korzár)
V Nových Zámkoch sa niečo cez sto ľudí pripojilo k celoštátnej iniciatíve na protest proti vláde Roberta Fica.
Občiansky protest sa konal na Hlavnom námestí. Niektorí držali v rukách transparenty s heslami ako Nenecháme Slovensko znovu uniesť či Aj Novozámčania sú nas...vytočení.

Prvý v Bratislave vystúpil Agnes Snopko. “Rázne tu budeme stáť dovtedy, kým “naši ľudia” nevrátia Slovensko občanom,” povedal. (SME)
Na protestnom zhromaždení v Trenčíne sa ľuďom prihovára prekladateľka Eva Lavríková. Pri spomenutí ministerky kultúry ľudia skandovali heslo "hanba".

Na protest v Spišskej Novej Vsi prichádza čoraz viac ľudí, vietor ustal a večer na Radničnom námestí začína hudobným číslom.
Moderátorskej úlohy sa opäť zhostil herec Miki Macala, ktorého teší, že v uliciach je stále viac protestujúcich. „Schádzame sa, lebo si nechceme dať ukradnúť demokraciu. Danko chce byť prezidentom, čo my nechceme.“
Ministerku kultúry Martinu Šimkovičovú (SNS) prirovnáva k ruskému tanku. Podľa neho sa tu dnes bojuje o Slovensko.
Prvým rečníkom na prešovskom proteste je poslanec za KDH Martin Šmilňák z Bardejova.
Mimochodom, k mestám, v ktorých sa konajú zhromaždenia Zastavme ich! sa tento štvrtok premiérovo pripojil aj Bardejov, kde je občiansky protest. Šmilňák sa Prešovčanom prihovoril slovami, že predseda parlamentu Robert Fico spáchal ďalšie harakiri. Hovoril o tom, ako sa vládna moc snaží znížiť tresty. Nazval to krémešmi pre darebákov. (Korzár)
Šiestykrát sa protestujúci stretli pri Dolnej bráne na Hlavnej ulici v Košiciach, kde sa zišlo približne štyritisíc ľudí.
Privítal ich organizátor a moderátor Igor Holéczy (PS).
Okrem neho na pódiu vystúpi aj predseda SaS Richard Sulík, parlamentná poslankyňa za KDH Andrea Turčanová a pedagogička Technickej univerzity Košice Miriam Šebová. Prvýkrát na košickom proteste vystúpi aj speváčka a aktivistka Katarína Koščová.
"Podvodník, podvodník! Dosť bolo Fica! Mafia, mafia!" ozývalo sa zo všetkých strán už po prvých slovách Igora Holéczyho. "Nebudeme ticho, nebudeme ticho," skandoval dav každú chvíľu. (Korzár)
K protestom sa prvýkrát pridal aj Bardejov, nie však politickou, opozičnou demonštráciou, ale občianskym zhromaždením.
“Aj vás trápi, ako sa dnešní mocní chcú amnestovať od svojej pochybnej minulosti? Páči sa vám nový papalášizmus kapitána Danka? Nekultúrnosť ministerky kultúry? Ak áno, nemusíte cestovať do Prešova či Košíc, ale pridajte sa k miestnym občanom, ktorým nie je jedno, kam sa krajina uberá,” pozýval Bardejovčanov na Radničné námestie organizátor, občiansky aktivista Ľubor Balovič.
Okrem neho prehovorí aj bývalá predsedníčka mládežníckeho parlamentu v Bardejove, dnes študentka právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave Ema Adamuščinová a hymnu zahrá Paľo Pilip. (Korzár)
Pred začiatkom protestu na Námestí SNP v Bratislave sa opäť schádzajú tisíce ľudí.
Skandujú heslá “podržtaška” “Fico mafián” a “Fico do basy”. (SME)
Občiansky protest v Humennom zorganizovalo neformálne združenie občanov Príď a Poznaj.
Humenné sa k protestujúcim mestám pripojilo po prvý raz, demonštrujúci sa stretli pred domom kultúry na Námestí slobody.
„Morálna nahota a politická nedôstojnosť súčasnej vládnej koalície sa prejavuje spôsobom, ktorý začína ohrozovať demokratické základy Slovenska. Preto už ani Humenné nebude mlčať a pripája sa k celoslovenskému protestnému hnutiu,“ povedal líder združenia, exminister pôdohospodárstva a bývalý poslanec národnej rady Ján Mičovský (OĽaNO, neskôr nezaradený, teraz Demokrati).
Účasť prisľúbili aj herečka, speváčka, novinárka a moderátorka Dorota Nvotová či novinár a reportér Eugen Korda. K zhromaždeniu sa na diaľku prihovorí aj aktér Novembra ´89 Fedor Gál. (Korzár)
Mestská polícia v Bratislave posilňuje hliadky v súvislosti s protivládnym protestom na Námestí SNP. (TASR)
NAKA zadržala osobu, ktorá sa podľa jej informácií vyhrážala bombovým útokom počas počas verejných zhromaždení. (SME)
V ktorých mestách sa konajú opozičné či občianske protesty
- Banská Bystrica
- Bardejov
- Humenné
- Košice
- Levice
- Liptovský Mikuláš
- Lučenec
- Martin
- Námestovo
- Nitra
- Piešťany
- Poprad
- Považská Bystrica
- Prešov
- Prievidza
- Rimavská Sobota
- Rožňava
- Ružomberok
- Spišská Nová Ves
- Trstená
- Trenčín
- Trnava
- Žilina

Beata
Balogová

Štvrtá vláda Roberta Fica (2023 - )
Odoberať tému
Novinka: Dostávajte upozornenia na nové články v sledovanej téme e-mailom. Vyskúšajte novú funkciu a zapnite si odber.
- Zaútočil na mňa päsťami, lebo vraj robím hanbu, spomínal aktivista na humenskom proteste
- Slamerka z košického protestu o vláde: Sme jej doživotný bankomat a akoby nás všetkých nenávidela
- Taký zákon si nedovolil ani Mečiar. Ľudia sa po pochode zhromaždili pred parlamentom (SME Minúta)