Pôvodne chcel Smer na čelo Slovenskej informačnej služby nominovať obžalovaného bývalého šéfa polície Tibora Gašpara. Vláda Roberta Fica však napokon za riaditeľa SIS na návrh premiéra schválila Gašparovho syna Pavla.
Prezidentská kancelária odkázala, že zmena vo vedení SIS nie je nateraz prioritná. Fico sa prezidentke Zuzane Čaputovej vyhráža, že ju právomoci vymenovať šéfa tajnej služby rád a rýchlo zbaví. Inšpirovať sa môže precedensom z čias Vladimíra Mečiara.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Fico pripravil prezidentke ďalšiu dilemu. Za šéfa SIS chce Pavla Gašpara
- Prvý prípad prania povesti zo Slovenska? Na Výboha má byť Slovensko hrdé, písali v zahraničí
- Putin chcel prímerie na Ukrajine. Američania odmietli ísť Kyjevu poza chrbát
- Putin mení Rusko na Sovietsky zväz. Skolabovať rýchlo nemusí, no Rusi budú trpieť
- Slafkovský vyrovnal klubový rekord. Zažil prvý trojbodový zápas v NHL
- Dieťa má vďaka darovanému embryu. Cesta k nemu trvala roky a viedla tromi štátmi
Fico pripravil prezidentke ďalšiu dilemu. Za šéfa SIS chce Pavla Gašpara

Pôvodne chcel Smer na čelo Slovenskej informačnej služby nominovať obžalovaného bývalého šéfa polície Tibora Gašpara. Vláda Roberta Fica však prišla s nečakaným rozhodnutím. Za riaditeľa SIS na návrh premiéra schválila Gašparovho syna Pavla.
Gašpar mladší je štátnym tajomníkom na ministerstve spravodlivosti, kde pod neho spadala sekcia trestného práva. Ministerstvo predkladalo aj novelu Trestného zákona. Po jej uvedení do praxe by aj Gašparov otec v kauze Očistec mohol dostať podmienku.
Podľa zákona riaditeľa SIS vymenúva prezident na návrh vlády. Zuzana Čaputová zatiaľ nepovedala, či Gašpara vymenuje. „Zmena vo vedení SIS nie je nateraz taká prioritná, aby sa ňou musela v najbližšom čase zaoberať,“ dodal hovorca Martin Strižinec.
„Ak je vaše rozhodnutie v normálnom časovom období o vymenovaní alebo nevymenovaní riaditeľa SIS, ktorého dnes tajná služba nemá, veľkým bremenom, informujte nás. Radi a rýchlo vás tohto bremena zbavíme,“ reagoval premiér Robert Fico.
Na Slovensku už existuje precedens, ktorý by mohol Fico nasledovať. Prezident Michal Kováč v roku 1993 odmietol vymenovať nominanta vlády HZDS Ivana Lexu do čela tajnej služby. Mečiarovo HZDS vtedy našlo riešenie, ako prezidenta z procesu vymenovania vynechať. Jednoducho zmenili zákon. Kompetenciu vymenovať šéfa SIS získala vláda na návrh premiéra.
- Gašpar je pomstychtivý: Pavol Gašpar nemôže byť na čele SIS. Tvrdí to predsedníčka parlamentného výboru na kontrolu SIS Mária Kolíková. Myslí si, že Gašpar nespĺňa odborné kritériá, navyše, je pomstychtivým človekom a vo funkcii bude len predĺženou rukou premiéra Roberta Fica.
- Tradičný služobníček moci: Na Slovensku dbáme na naše pekné tradície. A jednou z najkrajších je udržiavanie tajnej služby ako bandy prefláknutých kriminálnikov, prípadne nádejných kriminálnikov. Namiesto vznešených cieľov, ako je spravodajská ochrana Slovenska a jeho záujmov, sa SIS tradične venovala úlohe služobníčka moci, píše Nataša Holinová.
Prvý prípad prania povesti zo Slovenska? Na Výboha má byť Slovensko hrdé, písali v zahraničí

Obvinili ho v korupčnej kauze. Práve vtedy odišiel žiť do Dubaja, vydali naňho zatykač. Neskôr ho odvolali a v marci by mal prísť na Slovensko na svoj súdny proces.
To sú hlavné súvislosti, s ktorými je Miroslav Výboh, bývalý zbrojár, dnes podnikateľ vo finančnom a v realitnom biznise a blízky priateľ premiéra Roberta Fica zo Smeru, spájaný od roku 2021 na slovenskom internete.
Minulý rok sa však v krátkom čase na zahraničných webových stránkach od Indie až po Londýn objavili články, ktoré Výboha opisujú ako snaživého a úspešného podnikateľa s vášňou pre pretekanie a značku Ferrari - všetko výhradne v nekritickom alebo pozitívnom svetle.
Ich intenzita a publikovanie v krátkom časovom rozpätí pripomína riadenú PR kampaň a vykazuje znaky prvého slovenského pokusu o vylepšenie vlastnej povesti v zahraničí. Nie je zrejmé, či za článkami stojí Výboh, ani či o nich vedel.
V krátkosti z domova:
- Prezidentke už doručili novelu: Po šiestich dňoch od schválenia bola novela zákonov v oblasti trestného práva doručená do Kancelárie prezidenta. Informoval o tom hovorca prezidentky Zuzany Čaputovej Martin Strižinec s tým, že prezidentka oznámi svoj ďalší postup do konca týždňa.
- Mikasa nahradí Červeňová: Novou hlavnou hygieničkou sa po odvolaní Jána Mikasa stane Tatiana Červeňová, informovala šéfka rezortu zdravotníctva Zuzana Dolinková. Červeňová sa s podporou Hlasu stala mestskou poslankyňou v Martine a krajskou v žilinskej župe. Dolinková tvrdí, že rezort sa výmenou vo funkcii zaoberal dlhšie. To, že na odchod Mikasa vyzvala SNS, považuje za zhodu náhod.
- Susko sa opäť vracia k Lučanskému: Minister spravodlivosti Boris Susko chce opäť otvárať samovraždu Milana Lučanského, no pri minulotýždňovom úmrtí vo väzení v Nitre na to dôvody nevidí. Vo väzbe tam zomrel 36-ročný Ján M., ktorého našla väzenská stráž obeseného v cele. Koncom roka 2020 zomrel rovnakým spôsobom aj Lučanský.
Putin chcel prímerie na Ukrajine. Američania odmietli ísť Kyjevu poza chrbát

Putin je pripravený diskutovať o prímerí - ale nie s Ukrajinou. Zdroje agentúry Reuters tvrdia, že ruský prezident Vladimir Putin cez prostredníkov ponúkol mierové rokovania Američanom. Washington však rozhovory o prímerí bez účasti Kyjeva odmietol.
Tri ruské zdroje oboznámené s priebehom diskusií agentúre potvrdili, že Putin sa vraj pokúsil o prímerie, ktoré by vojnu zmrazilo v súčasných pozíciách - čo by znamenalo, že Rusko by naďalej okupovalo rozsiahle územia na východe Ukrajiny vrátane polostrova Krym.
„Zlyhanie Putinovho prístupu na začiatku tretieho roku najsmrteľnejšieho konfliktu v Európe od druhej svetovej vojny ilustruje, ako veľmi sú od seba vzdialené dve najväčšie jadrové veľmoci,“ poznamenáva Reuters.
Američania podľa agentúry odmietli, že by s Rusmi mali oficiálny kontakt s tým, že nie sú ochotní diskutovať o Ukrajincoch bez zapojenia Kyjeva. Ukrajinská vláda od vpádu ruských vojsk na svoje územie trvá na tom, že vojna sa môže skončiť len úplným odsunom ruských síl z ukrajinských teritórií. Kompromisy, ktoré by počítali s narušením územnej celistvosti krajiny, odmieta.
V krátkosti z Ukrajiny:
- Ďalší úbytok v Čiernomorskej flotile: Generálny štáb ukrajinskej armády potvrdil útok na veľkú ruskú výsadkovú loď Cezar Kunikov v Čiernom mori. Loď sa v čase útoku nachádzala v ukrajinských teritoriálnych vodách pri meste Alupka na Ruskom anektovanom Krymskom polostrove. Loď zasiahli námorné drony typu Magura V5, ktoré ju potopili.
- Zložitá a napätá situácia: Novovymenovaný hlavný veliteľ ukrajinských ozbrojených síl Olexandr Syrskyj po návšteve frontu pri Kupjansku a Avdijivke uviedol, že situácia na frontovej línii je „extrémne zložitá a napätá“. Okupanti ďalej navyšujú svoje úsilie, pričom im podľa neho nezáleží na stratách a naďalej uplatňujú taktiku „mäsových útokov“.
- Estónske varovanie Kyjevu: Rusko tento rok pravdepodobne využije svoju prevahu v zásobách munície na obsadenie ďalších ukrajinských území, ak Kyjevu nebude dodaná kľúčová pomoc. Uvádza sa to vo výročnej správe estónskej spravodajskej služby. Kremeľ má približne trikrát až štyrikrát silnejšie delostrelectvo ako ukrajinské sily.
- Putin v Moskve prepadol: Rozhovor, ktorý ruský prezident Vladimir Putin poskytol americkému propagandistovi Tuckerovi Carlsonovi, u televíznych divákov v Moskve prepadol. Interview, ktoré malo veľkú reklamu a o ktorom Kremeľ tvrdil, že ho dychtivo sledoval celý svet, sa v ruskej metropole nedostal ani medzi desať najpopulárnejších televíznych programov v uplynulom týždni.
Zo zahraničných webov:
- RUSI: Ruské vojenské ciele a kapacity na Ukrajine v roku 2024
- ABC News: Generál Syrskyj čelí ťažkej situácii. Čaká ho náročný zoznam výziev
- CNAS: Evolúcia, nie revolúcia: Vojna dronov počas ruskej invázie na Ukrajinu
Vyskúšajte aj ďalšie newslettre od SME
- Jakub Filo každý týždeň zhrnie a vysvetlí aktuálne politicko-spoločenské dianie. Odoberať >
- Tomáš Prokopčák vyberá najzaujímavejšie správy nielen z vedy. Odoberať >
- Súhrn týždňa očami Zuzany Kovačič Hanzelovej. Odoberať >
Putin mení Rusko na Sovietsky zväz. Skolabovať rýchlo nemusí, no Rusi budú trpieť

Rusko prešlo na vojnovú ekonomiku. Režim Vladimira Putina pumpuje do zbrojenia, armády a financovania invázie na Ukrajinu tretinu rozpočtu. To je bezprecedentná úroveň od čias studenej vojny v 80. rokoch minulého storočia.
Podľa západných ekonómov nie je takýto kurz dlhodobo udržateľný a aj ruské nezávislé zdroje hovoria o poklese životnej úrovne bežných ľudí, ktorí trpia vysokou infláciou.
Rast ekonomiky založený na výrobe tankov, ktoré aj tak zničia obrancovia Ukrajiny, nie je podľa ekonómov dlhodobo udržateľný. Aj preto ekonómovia v tomto roku očakávajú rast ruského HDP len na úrovni 1,5 percenta.
Napriek tomu to s „uzbrojením“ Moskvy, ktoré by viedlo až k ekonomickému kolapsu, ako sa to pred štyrmi dekádami stalo so Sovietskym zväzom, nemusí byť jednoduché.
Ruská ekonomika sa uzbrojí k smrti: Vyrábať tanky, ktoré potom zhoria na Ukrajine, nie je produktívny spôsob rastu. Ruské vojnové hospodárstvo preto podľa ekonómov nevydrží rásť dlhodobo a skôr či neskôr skolabuje. Sankcie fungujú, len pomalšie, ale isto, píše Jozef Ryník.
V krátkosti z ekonomiky:
- Urýchlenie strategických projektov: Procesy prípravy a realizácie významných investičných projektov by sa mali urýchliť. Vláda schválila návrh zákona o mimoriadnych opatreniach pre strategické investície a pre výstavbu transeurópskej dopravnej siete. Vládny kabinet zároveň k tomuto materiálu schválil aj návrh na skrátené legislatívne konanie.
- Vyvlastnia majetok a zrušia odvolanie: Jednými zo zásadných zmien, ktoré zákon o strategických investíciách prináša, je rušenie inštitútu žiadosti o nápravu či obmedzovanie podávania námietok. Zmeny by sa mali dotknúť napríklad vyvlastňovacieho konania, povoľovacích procesov i verejného obstarávania strategicky významných projektov.
- Pokles cien nájomného: Priemerná cena nájomného za byt v rámci Slovenska dosiahla v štvrtom kvartáli minulého roka úroveň 693 eur, čo v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom predstavuje mierny pokles o 3,6 percenta. Najväčší nárast cien zaznamenala Trnava, najväčší pokles cien zaznamenal Poprad.
Slafkovský vyrovnal klubový rekord. Zažil prvý trojbodový zápas v NHL

Juraj Slafkovský sa môže pochváliť, že je historickým rekordérom najstaršieho klubu v NHL. Pri výhre Montrealu nad Anaheimom 5:0 si pripísal tri body. Znamená to natiahnutie bodovej šnúry už na šesť stretnutí, čo sa v dejinách Canadiens spomedzi tínedžerov podarilo len Dougovi Wickenheiserovi.
Rekord pokoril vo veľkom štýle. Zažil totiž úplne prvý trojbodový duel v NHL. Bodové ťaženie začal v 30. minúte, keď zaznamenal primárnu asistenciu pri góle Nicka Suzukiho. Tomu istému strelcovi prihrával v 37. minúte do tutovky v presilovke a aktéri si úlohy vymenili v čase 47:26 pri góle na 4:0.
Mladík odohral 20 minút a 51 sekúnd, mal plusku, tri strelecké pokusy a dva bodyčeky. Vyhlásili ho za druhú hviezdu stretnutia.
„Pomaly sa dostávam, kde chcem byť, ale musím tvrdo pracovať, lebo stále sa môžem zlepšovať,“ zhodnotil po stretnutí.
Ďalšie športové správy
- Športový prehľad: Denne to najdôležitejšie zo športu. Odoberať >
Dieťa má vďaka darovanému embryu. Cesta k nemu trvala roky a viedla tromi štátmi

„Cesta autom trvala štyri hodiny a my s mužom sme štyri hodiny mlčali. Keď sme prišli domov, dohodli sme sa, že sa na túto tému nebudeme mesiac rozprávať. Potom ju znova otvoríme a povieme si, ako ďalej,“ opisuje Klára situáciu, ktorá bola v príbehu jej materstva zlomová. V poradí už niekoľká odborníčka im totiž povedala, že možnosť mať vlastné dieťa je takmer nemožná.
Po mesiaci sa s manželom dohodli, že sa o rodičovstvo predsa len ešte pokúsia, a to prostredníctvom darovaného embrya. Ich dieťa teda nebude mať gény ani jedného z nich.
K tomuto rozhodnutiu sa pritom dostali oblúkom po rokoch úsilia a mnohých pokusoch vo viacerých krajinách. No už keď boli na začiatku tejto komplikovanej cesty, lekárka, u ktorej bola Klára na prvej konzultácii, jej povedala, že vzhľadom na jej vek to pravdepodobne bude jediná možnosť.
„Mala som pocit, že ma v živote nikto tak veľmi neurazil. Keď som vtedy vyšla von, volala som manželovi a povedala som mu, že toto teda nie. Ak by som vtedy poslúchla jej radu, mohli sme si ušetriť veľa času.“
V krátkosti o rodine a vzťahoch:
- Zastaviť cyklus násilia: Aliancia žien Slovenska rozbehla projekt Zastaviť cyklus násilia, ktorým chcú zlepšiť služby, ako aj poznanie a pochopenie vplyvu domáceho násilia na deti, respektíve násilia na ženách, a tým aj celý medzigeneračný prenos rodovo podmieneného a domáceho násilia. O projekte hovorí riaditeľka Aliancie žien Slovenska Katarína Farkašová.
- Priekopníčka svojej doby: Príbehy lásky sú rôzne. Aj tie dávne a silné. Napríklad o žene, ktorá napriek životu na vozíku nikdy nezatrpkla a svoju lásku k deťom vložila do plyšových hračiek, ktoré pozná celý svet. Margarete Steiffová nás svojou neuveriteľnou chuťou žiť a prinášať radosť inšpiruje aj dnes.
- Zmena v životnom štýle: Mať dobrú imunitu a byť stále zdraví, to by sme chceli všetci. No bylinkový sirup či multivitamín na to stačiť nebudú. Je to dlhodobá cesta a nepozná skratky. Nie je to žiadne prekvapenie - jej hlavnými piliermi sú práve zdravý životný štýl, ale aj zdravá váha.
Podcasty SME
- Dobré ráno: Prečo prezidentka podpíše zákon, ktorý nechce
- Zoom: Budete mať abstinenčné príznaky, keď vysadíte kofeín?
- Všesvet: Whisky zo Slobodnej Európy: Niektoré dediny v Gruzínsku zaspali v časoch Sovietskeho zväzu
Karikatúra

Recept dňa

Kuracie aj bravčové, z rýb aj z tofu. Pripravte si obľúbené rezne v cestíčku.
Dnes očakávame
- Pokračuje schôdza parlamentu
- Zasadnutie súdnej rady
- Stretnutie ministrov obrany členských krajín NATO v Bruseli a rokovanie Rady NATO-Ukrajina
- Súd v Nórsku rozhodne o žalobe, ktorú podal masový vrah Anders Breivik na štát
- Grécky parlament hlasuje o manželstvách osôb rovnakého pohlavia
Dnes v histórii

15. februára 1989 sa skončil odsun sovietskych jednotiek z Afganistanu (posledným vojakom bol generálplukovník Boris Gromov). Od 15. mája 1988 odišlo z Afganistanu vyše stotisíc sovietskych vojakov. Počas invázie, ktorá sa začala 27. decembra 1979, padlo podľa oficiálnych sovietskych údajov 15-tisíc vojakov a 54-tisíc bolo zranených.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
