Nový námestník SIS Pavol Gašpar, ktorý službu riadi, nevidí dôvod verejne vysvetľovať svoje majetky a ani to, aké skúsenosti ho predurčujú na vedenie tajnej služby. „Som si zarobil, nie?“ reagoval na otázky, odkiaľ vzal v 36 rokoch na štyri nehnuteľnosti.
Surový dokument 20 dní v Mariupoli priniesol Ukrajine prvého Oscara. Ruská odozva na seba nenechala dlho čakať, novinárov agentúry AP označili za informačných teroristov a ich film nazývajú západnou propagandou.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Hlúposť, hovorí Gašpar o podozreniach z úplatkov. Ako šéf SIS vraj bude vystupovať inak
- Viac peňazí na rekreačné pobyty a 13. dôchodok. Seniori z vďačnosti podporili Pellegriniho
- Majú Oscara, no nie Mariupoľ, žartujú Rusi. Na ukrajinský dokument opäť mieri propaganda
- Chvália sa Teslou. V starej firme po nich zostali dlhy a nespokojní zamestnanci
- Zakryl úsmev, najväčší talent Slovana má skvelé čísla. Weiss s ním robí opatrne
- Ak mal na Oscaroch vyhrať divácky hit, potom je dobre, že to bol Oppenheimer a nie Barbie
Hlúposť, hovorí Gašpar o podozreniach z úplatkov. Ako šéf SIS vraj bude vystupovať inak

Buď označí veci za utajované, alebo nevidí dôvod vysvetľovať niečo verejne. Odpovede nového povereného šéfa SIS Pavla Gašpara na otázky o jeho minulosti veľa nového neprezrádzajú. Gašpar sa prvýkrát postavil pred opozičných poslancov, ale aj pred médiá po tom, čo sa dostal do čela tajnej služby.
Má 36 rokov, dva roky bol policajtom, tri roky asistentom sudcu na Najvyššom súde, rok administratívnym pracovníkom v kancelárii Súdnej rady a štyri roky bol v advokácii. Zo zverejneného životopisu vyplýva, že nemá skúsenosti s riadením ľudí a už vôbec nie s vedením nejakej inštitúcie.
Odbíja aj otázky o svojom majetku. Napriek nízkemu veku a zamestnaniam, ku ktorým sa neviažu nadštandardné príjmy, vlastní štyri nehnuteľnosti. Býva v luxusnom dome v Nitre, má aj byt v staršom bytovom dome neďaleko centra Nitry či ďalší dom v Nitre a chalupu v Banskej Hodruši.
„Som si zarobil, nie?“ odpovedal Gašpar na otázku, odkiaľ vzal na početné nehnuteľnosti. Všetko vraj vydokladoval v majetkovom priznaní. Zverejnené však nie je. Nemyslí si, že by verejnosť mala poznať pôvod jeho majetku, aby sa rozptýlili pochybnosti.
Viac peňazí na rekreačné pobyty a 13. dôchodok. Seniori z vďačnosti podporili Pellegriniho

Najväčšia seniorská organizácia s takmer stotisícovou členskou základňou od volieb otvorene podporuje vládu a kritizuje opozíciu. V sobotu podporila Petra Pellegriniho z Hlasu za prezidenta. Vraj ako poďakovanie za to, ako sa o penzistov stará.
Predseda Jednoty dôchodcov na Slovensku Michal Kotian vyhlásil, že súčasná vláda postupne splnila všetky ich požiadavky z petície, ktorú predložili v roku 2022. Tá mala šesť požiadaviek, a v skutočnosti boli splnené len štyri. Medzi nimi sú trináste dôchodky a vyšší príspevok na rekreačné pobyty.
K mimoriadnej valorizácii dôchodkov a rozmrazeniu minimálnych dôchodkov, čo boli ďalšie dve požiadavky, došlo ešte za minulých vlád. Obe tieto témy však pretláčal Hlas. Kotian s ním vtedy mal spoločné tlačové besedy.
Kotian však zamlčal, že žiadna vláda nesplnila požiadavku, aby dôchodcovia nemuseli nič doplácať za žiadne lieky. Seniori žiadali v petícii aj 14. dôchodok. Kotian teraz hovorí, že to bola len jednorazová požiadavka kvôli vysokej inflácii.
- Najnebezpečnejšia politická mimovládka: Politici môžu dôchodky zvyšovať lusknutím prstov, ale to vypovedá len o ich ochote v mene dnešných politických ziskov hnať krajinu do bankrotu. Bodaj by nie, keď im pri tom tlieska Jednota dôchodcov, ktorej vďaka tomu môžeme priznať čestný titul najnebezpečnejšej politickej mimovládky na Slovensku, píše Peter Tkačenko.
V krátkosti z domova:
- Zverejnenie spornej novely: Novelu trestných kódexov aj uznesenie Ústavného súdu, ktorým pozastavil účinnosť časti novely, zverejnili v Zbierke zákonov. Novela trestných kódexov prijatá v decembri vládnou koalíciou nadobúda účinnosť 15. marca. Ústavný súd však rozhodol o pozastavení viacerých jej častí ešte pred zverejnením novely v Zbierke zákonov.
- Návrh zmien v RTVS: Ministerstvo kultúry predložilo do medzirezortného pripomienkového konania návrh zákona o Slovenskej televízii a rozhlase. Súčasná inštitúcia by sa nemala rozdeliť, navrhuje sa však viacero zmien. Riaditeľa by mala po novom voliť sedemčlenná rada zložená z troch nominantov ministra a štyroch zvolených v parlamente.
- Pomáha aj Orbán: Necelé dva týždne pred prezidentskými voľbami nasadzujú Robert Fico a Peter Pellegrini silnú komunikačnú kampaň, aby prekryli škody, ktoré Slovensku v zahraničí spôsobilo stretnutie ministra Juraja Blanára so Sergejom Lavrovom. Dojem, že je všetko v poriadku, sa Pellegrini snažil vytvárať po boku v Európskej únii izolovaného maďarského premiéra Viktora Orbána.
Majú Oscara, no nie Mariupoľ, žartujú Rusi. Na ukrajinský dokument opäť mieri propaganda

Ich mená mali ruskí vojaci ako prioritu – reportéri agentúry AP Mstyslav Černov a Jevgenij Maloletka vedeli, že ak sa z obliehaného Mariupoľa nedostanú, skončia zrejme v zajatí.
„Ak vás chytia a dostanú pred kameru, donútia vás povedať, že všetko, čo ste nakrútili, je lož. Všetko vaše úsilie a všetko, čo ste v Mariupoli urobili, bude márne,“ oznámil im policajt, keď po dvojicu novinárov do zničenej nemocnice prišlo ukrajinské komando s jedinou úlohou – dostať ich do bezpečia.
Dokumentárny film Mstyslava Černova 20 dní v Mariupoli, ktorý prináša zábery z Ruskom obliehaného prístavného mesta, získal Oscara za najlepší celovečerný dokument.
Rusi už od marca 2022 hovoria o reportéroch ako o informačných teroristoch a dokument označujú za západnú propagandu. Po víťazstve sa útoky Ruska na novinárov opäť zosilnili.
V krátkosti z Ukrajiny:
- Odvolaný veliteľ námorníctva: Kremeľ odmietol komentovať špekulácie o odvolaní vrchného veliteľa ruského námorníctva admirála Nikolaja Jevmenova. Hovorca Dmitrij Peskov vyhlásil, že niektoré prezidentské výnosy podliehajú utajeniu a nemôže ich komentovať. Ak by sa informácia potvrdila, išlo by o jednu z najvýraznejších zmien vo velení ruských ozbrojených síl od začiatku invázie.
- Zastavený ruský postup: Ukrajinské jednotky zastavili postup Ruska na fronte, vyhlásil v rozhovore s francúzskymi médiami ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Situácia je teraz podľa neho pre ukrajinskú armádu lepšia, ako bola v posledných mesiacoch. Jeho tvrdenie je však v rozpore s viacerými hodnoteniami vývoja na frontovej línii.
- Výcvik pilotov viazne: Do leta sa podarí vycvičiť pre používanie bojových lietadiel F-16 len menší počet ukrajinských pilotov, píše denník The New York Times. Stále sa nepodarilo spustiť hlavné výcvikové centrum v Rumunsku. Do leta by tak malo byť pripravených len 12 pilotov, čo je menej ako jedna kompletná letka. Prvých šesť lietadiel F-16 by mala Ukrajina dostať z Dánska na konci jari.
- Rusi vyrábajú viac munície: Tajné služby členských krajín NATO odhadujú, že Rusko každý mesiac vyprodukuje asi 250-tisíc delostreleckých granátov. Kým Rusko je ročne schopné vyrobiť asi tri milióny delostreleckých granátov, kapacity USA a EÚ umožňujú Ukrajine dodávať ročne najviac 1,2 milióna tohto typu munície.
Zo zahraničných webov:
- VICE News: Putinovo Rusko: Krajina vo vojne sama so sebou
- Foreign Affairs: Rusko spaľuje svoju budúcnosť
- Substack/Mick Ryan: Ukrajinská protiofenzíva 2024?
Vyskúšajte aj ďalšie newslettre od SME
- Barbora Mareková z podcastu Ľudskosť píše svoje postrehy o spoločnosti a o mentálnom zdraví. Odoberať >
- Eva Frantová v súhrne prináša najpodstatnejšie správy zo sveta ekonomiky a biznisu. Odoberať >
- Tomáš Prokopčák vyberá najzaujímavejšie správy nielen z vedy. Odoberať >
Chvália sa Teslou. V starej firme po nich zostali dlhy a nespokojní zamestnanci

Predstavte si, že sa vám prestane dariť v podnikaní. Dlhy rastú, na dvere vám klopú veritelia, neviete, kam skôr. Féroví podnikatelia v takej chvíli hľadajú možnosti, ako ťažké časy prežiť a nezanechať za sebou spúšť.
A potom je tu iná skupina. Zaradiť do nej môžeme aj majiteľov firiem, ktoré majú v názve spoločné slovo T-mech. Na Považí už dlhšie podnikajú v oblasti priemyselnej automatizácie.
V istom okamihu si povedali, že dlhy „zmažú“ a začnú podnikať nanovo. Výsledkom sú podvedení zamestnanci, obchodní partneri, ale aj štátne organizácie.
Keď sa INDEX rozprával s veriteľom prvého T-mechu, tak len krútil hlavou a kládol si rečnícku otázku, ako je to možné. Hnevá sa, že štát takéto praktiky toleruje: „Firmy prestanú vyplácať svojich dodávateľov, prestanú platiť odvody, dane a vôbec nič sa im nestane.“
V krátkosti z ekonomiky:
- Kto vlastní slovenské firmy: Počet zahraničných osôb v orgánoch slovenských firiem dlhodobo narastá. K februáru 2024 figurovalo v rôznych funkciách viac ako 80-tisíc zahraničných osôb, prevažne zo susedných krajín. Ukazuje sa, že v spoločnostiach, ktoré dlžia štátu najviac, zvyknú práve zahraniční štatutári zastávať pozíciu bieleho koňa.
- Vyplácanie rodičovských dôchodkov: Rodičovský dôchodok bude vyplatený jednorazovo v júni 908 043 poberateľom. Priemerný rodičovský dôchodok na jedného rodiča bude mesačne 28,20 eura, teda súhrne za rok 338,40 eura. Celková suma na rodičovské dôchodky bude vyše 307 miliónov eur.
- Lykožrútová kalamita sa zhoršuje: Čiernobalocké lesy sú v kritickom stave. Územie s rozlohou približne 15-tisíc hektárov čelí podkôrnikovej kalamite. Po sanácii územia reálne zostane asi tisíc hektárov súvislých holín. V súvislosti s riešením tejto situácie minister pôdohospodárstva Richard Takáč uviedol, že budú musieť v regióne zvýšiť kapacity na ťažbu.
Zakryl úsmev, najväčší talent Slovana má skvelé čísla. Weiss s ním robí opatrne

Pôsobil ako starý rutinér, pre ktorého to bola samozrejmosť. Nezdvihol ruky, nevyčaril úsmev, brzdil emócie, ale ukázal na znak Slovana. Osemnásťročný Nino Marcelli takto oslávil jediný gól zápasu. Slovan v prvom kole nadstavbovej časti v skupine o titul vyhral v Ružomberku 1:0.
Marcelli rozhodol už druhý zápas za sebou, v ktorom nastúpil v základnej zostave. Predtým dal jediný gól aj v súboji Slovenského pohára proti Žiline. V Slovane hráči v jeho veku šancu takmer vôbec nedostávajú, aj to svedčí o tom, že musí byť výnimočný.
V jeho prvej sezóne v slovenskej lige dal už sedem gólov. Skóruje v priemere každých 102 minút. Lepšie čísla, čo sa týka produktivity, nemal žiaden osemnásťročný slovanista v ére Kmotríkovcov.
Slovanu sa nedarí vychovávať hráčov, ktorých by mohli speňažiť. Podmienkou je veľký talent, dobré čísla, vek okolo dvadsať. Práve Marcelli sa javí ako nádejný projektový hráč. Aj generálny manažér Ivan Kmotrík tvrdí, že do Marcelliho vkladá veľkú dôveru. Weiss dodal, že Marcelli má všetko, čo potrebuje moderný futbalista.
Ďalšie športové správy
- Športový prehľad: Denne to najdôležitejšie zo športu. Odoberať >
Ak mal na Oscaroch vyhrať divácky hit, potom je dobre, že to bol Oppenheimer a nie Barbie

Americká filmová akadémia sa priklonila na stranu veľkých tém a príbehov. A takisto veľkého diváckeho ohlasu. Najviac ocenení z 96. ročníka Oscarov si v noci z nedele na pondelok odniesol Oppenheimer, ktorý sa stal aj najlepším filmom.
Mnohí ho za víťaza tipovali, ale mohla sa objaviť aj neistota. Jedným z dôvodov boli vlaňajšie Oscary, kde bodovala snímka Všetko, všade, naraz - rozprávanie o záchrane rozpadávajúcej sa rodiny v bláznivom fantazijno-komediálno-akčnom balení.
Spanilá oscarová jazda tohto filmu budila zdanie, že akademikov prepadla túžba uprednostniť hravosť pred vážnosťou. Na túto filmovú „kuriozitu“ vlani nestačilo ani Spielbergovo vyznanie z lásky k filmu v kulise rodinných problémov Fabelmanovci, McDonaghov melancholický prieskum rozpadnutého priateľstva v Duchoch Inisherinu či Fieldov temný psychologický portrét uznávanej dirigentky v dráme Tár.
Z tohto pohľadu je víťazstvo Oppenheimera návratom ku klasike. K epickému príbehu s výraznými postavami, vážne ladeným rozprávaním a udalosťami s veľkým dosahom. V prospech Oppenheimera určite zahralo aj to, že hrdinom príbehu je reálna historická osobnosť - otec atómovej bomby.
V krátkosti z kultúry:
- Foster kritizuje mladé ročníky: Herečka Jodie Foster poskytla pred Oscarmi viacero rozhovorov, pretože na jedného z nich bola nominovaná za úlohu vo filme Nyad o plaveckej rekordérke, kde má rolu priateľky, trénerky a motivátorky v jednej osobe. V tom, ktorý publikoval britský denník The Guardian, prišla reč aj na jej mladších kolegov, čo využila na to, aby ich trochu podpichla.
- Očistné scénické čítanie hejtov: Divadlo Pavla Országha Hviezdoslava na Medzinárodný deň žien uviedlo prvé z plánovaných každomesačných scénických čítaní, v ktorých chce reflektovať aktuálne a pálčivé spoločenské udalosti a javy. Pod názvom Odrežem ti hlavu! zazneli reálne hejty, ktoré dostávajú slovenské političky, novinárky a verejne známe ženy.
- Novinky na Netflixe a HBO Max: Prinášame vám výber filmov a seriálov, ktoré majú tento týždeň premiéru a zároveň sú dostupné aj cez streamovacie služby aktuálne dostupné na Slovensku.
Podcasty SME
- Dobré ráno: Patria mobily do školy? Rezort školstva ich chce zakázať
- SND - Sme Národné: Pre kurtizánu Manon je horšie žiť v chudobe, ako sa predávať
Karikatúra

Recept dňa

Upečte si kura: V celku, na kúsky aj ako koláč. S bylinkami, slaninou či jablkami.
Dnes očakávame
- Minister školstva Tomáš Drucker a minister práce Erik Tomáš sa vyjadria k téme reedukačných centier
- Hlavné pojednávanie so Zoroslavom Kollárom a spol.
- Protest iniciatívy Mier Ukrajine na Námestí slobody v Bratislave proti krokom vlády Roberta Fica
- Európska komisia predstaví plány klimatickej odolnosti
Dnes v histórii

12. marca 1938 obsadili jednotky nemeckého Wehrmachtu Rakúsko. Anšlus bol jedným z prvých krokov Hitlera v jeho úsilí vytvoriť, alebo ako tvrdila nacistická propaganda, obnoviť Nemeckú ríšu a vrátiť Nemecku všetky územia, ktoré kedy stratilo alebo na ktoré si robilo nárok.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
