Ivan Korčok nečakane zvíťazil v prvom kole prezidentských volieb. Petra Pellegriniho preskočil o päť a pol percenta, hoci väčšina predvolebných prieskumov mu prisudzovala druhé miesto.
Korčoka potiahli nielen tradičné liberálne bašty, ale významne mu pomohli aj konzervatívne regióny. Pellegrinimu zase k lepšiemu výsledku chýbali národne orientovaní voliči, ktorí uprednostnili Štefana Harabina.
O novom prezidentovi v druhom kole volieb rozhodne, komu sa podarí mobilizovať čo najviac (aj Harabinových) voličov. Dá sa preto predpokladať, že kampaň bude viac konfrontačná.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- V prvom kole triumfoval Ivan Korčok, druhé bude najtesnejšie v histórii
- Na predmestí Moskvy útočil Islamský štát, Putinov režim sa teror snaží prepojiť s Ukrajinou
- Ak nechceme z juhu Slovenska hladovú dolinu, cesta s tunelom tam musí stáť
- Prečo Calzona šetrí talent? Nechceli sme mu ublížiť. Veľa vecí musí pochopiť, tvrdí
- Bola úspešnou právničkou a Barack bol jej stážista. Michelle Obamová, ako ju nepoznáte
V prvom kole triumfoval Ivan Korčok, druhé bude najtesnejšie v histórii

O dva týždne nás čaká najtesnejší prezidentský súboj, aký Slovensko zažilo od volieb v roku 1999. Stretnú sa v ňom predseda koaličného Hlasu Peter Pellegrini a kariérny diplomat s podporou opozície Ivan Korčok.
Korčok v prvom kole prezidentských volieb získal 958-tisíc hlasov a Pellegrini 834-tisíc. Už teraz obaja kandidáti dokázali získať toľko voličov ako žiadny iný kandidát v prvom kole od volieb v roku 1999.
Vysoká bola aj účasť, tá dosiahla 51,8 percenta. Od roku 1999 nebola v žiadnom kole prezidentských volieb takáto vysoká. Najviac sa jej priblížila účasť v druhom kole volieb v roku 2009, keď proti sebe stáli Iveta Radičová a Ivan Gašparovič a dosiahla 51,67 percenta.
Výsledky prvého kola ukázali, že voliči oboch hlavných kandidátov sú nadpriemerne motivovaní. Otázne teraz je, či dokážu presvedčiť tých, ktorí ich nevolili.
- Korčoka potiahli aj konzervatívni voliči: Korčok vyhral prvé kolo až s prekvapujúco veľkým náskokom. Rozdiel päť percentuálnych bodov nepredpovedal žiadny predvolebný prieskum. Korčoka potiahli najmä tradičné liberálne bašty, ale významne mu pomohli aj konzervatívne regióny.
- Ako môžu viesť kampaň: Mobilizačná kampaň oboch postupujúcich kandidátov sa začala už počas volebnej noci. Aj keď sa predošlé prezidentské voľby konali v odlišných spoločenských situáciách, aspoň časti stratégie a taktiky Schustera, Fica, Šefčoviča či Čaputovej využijú Pellegrini a Korčok aj v nasledujúcich dňoch.
- Koho odporučia neúspešní: Korčok a Pellegrini ešte počas volebnej noci odštartovali boj aj o hlasy voličov, ktorí v prvom kole volili ich súperov. Bolo ich 460-tisíc, a aj niekoľko desiatok tisíc voličov pritom môže rozhodnúť o tom, kto sa stane prezidentom. Koho odporúčajú v druhom kole voliť Harabin, Forró, Kubiš či Matovič?
- Korčok má väčšiu šancu mobilizovať: Analytik Mikuláš Hanes z NMS Market Research hovorí, že nečakaný náskok vo voľbách dosiahol Korčok preto, že jeho voliči k voľbám aj naozaj prišli. Do druhého kola má vraj väčšiu šancu mobilizovať medzi ľuďmi, ktorí zatiaľ nevolili, ako medzi voličmi neúspešných kandidátov.
- Len dve agentúry trafili: Krátko pred prvým kolom prezidentských volieb zverejnili agentúry posledné prieskumy k predpokladaným výsledkom. Denník SME porovnal ich zistenia a skutočné výsledky. Z piatich agentúr v posledných marcových prieskumoch namerali víťazstvo Korčoka v prvom kole len dve.
- Pellegriniho víťazstvo by odbrzdilo Fica: Pre Roberta Fica sú prezidentské voľby šancou posilniť svoju moc, píše britský denník The Guardian. Podľa maďarského nezávislého portálu 444 by bola prípadná porážka predsedu druhej najsilnejšej strany vládnej koalície zároveň prehrou celej koalície.
- Prvé kolo referenda o Ficovi: Pellegrini si nevytvorí vlastný príbeh, ktorý by ho jasne oddeľoval od toho, ktorý Fico píše pre túto krajinu, a vrhá ju tým do medzinárodnej izolácie. Fico samozrejme urobí špinavú prácu za Pellegriniho. Preto druhé kolo bude aj súbojom faktov a dezinformácií, píše šéfredaktorka Beata Balogová.
- Korčok je už favorit: Pellegriniho voliči už stupeň motivácie preukázali a potvrdili, že jeho kandidatúra nemá logiku. Má polovicu miest vo vláde, je predseda parlamentu a teda má všetky možnosti pretaviť svoje sľuby do reality. Naopak, Korčokovi voliči majú racionálne, emocionálne a takpovediac štátotvorné dôvody ubrániť pred koalíciou túto symbolickú baštu, píše Peter Tkačenko.
- Treba sa poďakovať Ficovi: O tieto výsledky sa najviac zo všetkých postaral Robert Fico spolu s pomocníkmi z Hlasu aj SNS, ktorí mu podávajú sekeru. Toto je ten odkaz, dievčatá a chlapci, a mohli ste si ho po čiastkach prečítať aj skôr: brutálnosť, bezočivosť, špinavosť a rýchlosť vašej devastačnej akcie bola chybou, píše Nataša Holinová.
- Trend sľuboval úspech Korčokovi: Nie na Slovensku, ale ani v bližšom susedstve neboli voľby, v ktorých by sa podarila taká mobilizácia elektorátu protikandidáta, ako to zvládol Fico IV. Prvá vec, ktorú musí Korčok urobiť, až zasadne v paláci, je udeliť Ficovi rad Ľudovíta Štúra prvého stupňa, píše Peter Schutz.
V krátkosti z domova:
- Rušenie RTVS ako politické rozhodnutie: Už ani nepredstierajú, že by za zámerom Martiny Šimkovičovej zrušiť RTVS a zbaviť sa súčasného riaditeľa Ľuboša Machaja nebola snaha ovládnuť verejnoprávne médium. Šéf služobného úradu ministerstva kultúry Lukáš Machala na rozporovom konaní používal najmä univerzálny argument: „Je to politické rozhodnutie.“
- Kauza Rozuzlenie sa rozpadá: Vyšetrovanie, ktoré označil šéf Smeru Robert Fico za pokus o prevrat v štáte, malo v skutočnosti podľa vtedajšieho vedenia polície priniesť rozuzlenie celej tzv. vojny v polícii. Po trištvrte roku od otvorenia kauzy sa však ukazuje, že prípad sa zrejme rozpadá, a to po zásahoch Generálnej prokuratúry na čele s Marošom Žilinkom.
- Uhrík opäť prehral so Sabakom: Europoslanec Milan Uhrík z Republiky sa musí infektológovi Petrovi Sabakovi ospravedlniť a zaplatiť šesťtisíc eur. Je to už piaty rozsudok, ktorý tvrdí, že nenávistné statusy lekárovi zasiahli do práv na ochranu osobnosti. Rozhodnutie nie je právoplatné, Uhrík sa odvolá.
Na predmestí Moskvy útočil Islamský štát, Putinov režim sa teror snaží prepojiť s Ukrajinou

V piatok večer sa v Krasnogorsku, ktorý je predmestím Moskvy, mal konať koncert hudobnej skupiny Piknik. Tesne pred jeho začiatkom do budovy Crocus City Hall vtrhlo niekoľko ozbrojencov a spustili paľbu z automatických zbraní. Nasledovali výbuchy a budovu zachvátili plamene. Útok si vyžiadal najmenej 137 obetí, zranenia utrpelo 182 osôb.
Útok prichádza dva týždne po tom, ako americké veľvyslanectvo v Moskve varovalo pred možnými teroristickými útokmi v ruskom hlavnom meste. Ruský prezident Vladimir Putin tieto varovania ignoroval a zľahčoval ako provokácie Západu zamerané na destabilizáciu Ruska.
Útočníkov zadržali v Brianskej oblasti, v ich aute našli cestovné pasy Tadžikistanu. Dvoch z nich už súd v Moskve obvinil z teroristického činu spáchaného skupinou. Údajne mali v úmysle prejsť na Ukrajinu, pretože mali kontakty na ukrajinskej strane, uviedla Federálna bezpečnostná služba ruskej federácie. Tvrdenie FSB nemožno nezávisle overiť.
Snaha Ruska spojiť Ukrajinu s útokmi v Krasnogorsku sa všeobecne očakávala. Mychajlo Podoljak, poradca ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, účasť Ukrajiny na útokoch kategoricky poprel.
Islamský štát ešte v piatok priznal, že stojí za útokom s tým, že išlo o súčasť vojny zúriacej medzi IS a krajinami bojujúcimi proti islamu. Nejde o prvý útok islamistov na Rusko, v posledných rokoch ich bolo viac.
V krátkosti z Ukrajiny:
- Kremeľ mení rétoriku: Rusko je na Ukrajine vo „vojnovom stave“, vyhlásil hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. Ide o veľkú zmenu v oficiálnom jazyku Moskvy. Peskov dodal, že pokiaľ ide o stíhanie protivojnových aktivistov za použitie slova „vojna“ na opis konfliktu na Ukrajine, kontext jeho vyjadrenia je iný.
- Ukrajina útočila na Kryme: Ukrajina zaútočila na ciele v Sevastopoli na okupovanom Kryme. Proruské úrady hlásia jednu obeť. Útoky na sídlo Čiernomorskej flotily v Sevastopoli poškodili podľa Ukrajincov výsadkové lode Jamal a Azov. Útok zasiahol aj komunikačné centrum a niekoľko infraštruktúrnych zariadení ruskej Čiernomorskej flotily.
- Američania sa obávajú odvety: Spojené štáty požiadali Ukrajinu, aby prestala s útokmi na ruské rafinérie, napísal denník Financial Times s odvolaním sa na nemenované zdroje. Washington sa podľa nich obáva, že nálety dronov na ruskú ropnú infraštruktúru by mohli viesť k zvýšeniu svetových cien ropy a tiež vyprovokovať Moskvu k odvetným akciám.
- Najväčší útok na ukrajinskú energetiku: Rusko uskutočnilo rozsiahly vzdušný úder na ukrajinský energetický sektor, šéf spoločnosti Ukrenerho Volodymyr Kudryckyj ho označil za najväčší úder na energetiku krajiny od začiatku invázie. Rusi útočili takmer 90 raketami a vyslali vyše 60 dronov.
- Údajné obsadenie dediny Ivanivske: Ruská armáda vyhlásila, že obsadila dedinu Ivanivske, ktorá sa nachádza asi desať kilometrov od Bachmutu. Ruské jednotky v uplynulých týždňoch obsadili niekoľko frontových dedín, zatiaľ čo ukrajinská armáda zápasí s nedostatkom munície a vojakov.
Zo zahraničných webov:
- The Atlantic: Konšpiračné teórie o útoku v Moskve sú zbytočné
- Substack/Timothy Snyder: Teror v Moskve: Tvrdenie a vina
- Foreign Policy: Rusko sa vracia do stalinistickej budúcnosti
Vyskúšajte aj ďalšie newslettre od SME
- Barbora Mareková z podcastu Ľudskosť píše svoje postrehy o spoločnosti a o mentálnom zdraví. Odoberať >
- Eva Frantová v súhrne prináša najpodstatnejšie správy zo sveta ekonomiky a biznisu. Odoberať >
- Tomáš Prokopčák vyberá najzaujímavejšie správy nielen z vedy. Odoberať >
Ak nechceme z juhu Slovenska hladovú dolinu, cesta s tunelom tam musí stáť

Na Slovensku je v prevádzke už 13 cestných tunelov. Dva, Višňové a Čebrať, sú rozostavané. Diaľničiari plánujú postaviť ďalšie takmer dve desiatky tunelov. Zatiaľ na papieri.
Minister dopravy Jozef Ráž presadzuje na úseku Turany-Hubová postaviť skoro šesťkilometrový tunel Korbeľka namiesto estakády, ktorú preferujú niektoré obce. Na tomto úseku pribudne ešte jeden kratší tunel Havran.
Otázne je, či sú tunely najlacnejšie a najrýchlejšie varianty spojenia diaľnice D1 a iných ciest na Slovensku. Popri nich sa stavajú aj cestné mosty-estakády.
Odborník na dopravu Ondrej Matej tvrdí, že porovnávať cenu tunela a estakády je náročné, pretože okrem stavebných nákladov do hry vstupujú aj ekologické vplyvy na okolitú prírodu či limitované trasovanie. Tunel je podľa neho zvyčajne drahší.
V krátkosti z ekonomiky:
- Výška minimálnej mzdy: Od roku 2026 by mala byť minimálna mzda stanovená na úrovni najmenej 60 percent priemernej mzdy v hospodárstve spred dvoch rokov. V súčasnosti je to 57 percent. Opätovne by sa malo zaviesť povinné rozširovanie kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa na firmy v jednotlivých odvetviach.
- Obce bez vodovodu: Na Slovensku je takmer 470 obcí (16,7 percenta) bez verejného vodovodu. Prístup k zdravej a bezpečnej vode nemá 10,55 percenta obyvateľov. Združenie miest a obcí Slovenska upozornilo aj na potrebu systémovej a plánovanej podpory dobudovania prístupu obyvateľov k zdravej a bezpečnej vode.
- Dlhy firiem s maďarskými štatutármi: Spoločnosti, ktoré dosahujú najvyššie dlhy voči štátu, majú prevažne maďarských štatutárov. Vyše tretiny dlhu spoločností so zahraničnými štatutármi tvoria firmy, ktorých štatutári sú z Maďarska (653 miliónov eur). Väčšinu dlhu pritom tvorí dlh voči Finančnej správe.
Prečo Calzona šetrí talent? Nechceli sme mu ublížiť. Veľa vecí musí pochopiť, tvrdí

Hlásateľ krátko pred zápasom vyzval slovenských fanúšikov. „Pôsobí to, ako keby tu Rakúšania boli doma, nenechajte sa zahanbiť,“ vravel. Fanúšikovia hostí zaplnili takmer celý svoj sektor a bolo ich hlavne v úvode počuť viacej.
Rakúšania zaskočili Slovákov aj na ihrisku, keď skórovali už v siedmej sekunde. Christoph Baumgartner zobral loptu, prešiel cez troch hráčov a skóroval. Bol to najrýchlejší gól v dejinách rakúskej reprezentácie. Ani Slováci nikdy tak rýchlo neinkasovali. Napokon v prípravnom zápase prehrali s Rakúskom 0:2.
Na svoju príležitosť stále márne čaká osemnásťročný Leo Sauer. Ak by nastúpil, stal by sa najmladším hráčom v dejinách národného tímu. Nedávno ho vyhlásili za najlepšieho hráča Slovenska do 21 rokov, patrí medzi najväčšie talenty Feyenoordu Rotterdam.
„Leo je veľmi mladý, musí veľa vecí pochopiť, ale má moju veľkú dôveru. Ak pôjde po správnej ceste a nestratí sa, tak je budúcnosťou reprezentácie,“ vyhlásil o ňom tréner Francesco Calzona.
Ďalšie športové správy
- Športový prehľad: Denne to najdôležitejšie zo športu. Odoberať >
Bola úspešnou právničkou a Barack bol jej stážista. Michelle Obamová, ako ju nepoznáte

Hľadala som ženu, ktorá poukáže na silu a odhodlanie, ktoré ako ženy máme. Očividné alebo skryté. A našla som ju.
Michelle Obamová je dôkazom, že ak sa v živote odvážite postaviť vlastným strachom a komplexom, ak uveríte vo vlastnú hodnotu a nedáte sa znechutiť neprajníkmi, aj malými krokmi môžete zanechať veľké stopy.
Michelle LaVaughn Robinsonová Obamová má hneď niekoľko dejinných prvenstiev, vďaka ktorým sa jej podarilo získať si priazeň a rešpekt nielen v Amerike, ale na celom svete.
Aj keď sa práve nezaujímate o politiku, nepochybne viete, že bola manželkou amerického prezidenta Baracka Obamu a zároveň historicky prvou Afroameričankou, ktorá zastávala post prvej dámy USA. Málokto však pozná jej ľudský, ženský príbeh. Nech sa páči.
V krátkosti o rodine a vzťahoch:
- Šušlanie a račkovanie: Malý predškolák žiada mamu o kepuč a otca o susienku a kričí, že ide vuak. Jeho nesprávna výslovnosť znie rozkošne. Teda aspoň pre nás - laikov. Odborníci to však vnímajú inak a nesprávnu výslovnosť odporúčajú riešiť odborne čím skôr.
- Nevzdáva sa, ani keď má strach: Dojemné, múdre, láskavé aj veselé sú odpovede Táne Pauhofovej na naše otázky o živote, láske či iných ženách. Odkedy sa stala mamou, nebolo o nej až tak veľmi počuť, preto sme rady, že je opäť u nás a pre vás v SME ženy.
- Ľudia autenticitu cítia: Mirka van Gils nie je obyčajná cukrárka a jej príbeh už vôbec nie je obyčajný. Keďže začínala za hlbokého socializmu, pamätá si ešte celkom inú gastronómiu. V roku 1989 emigrovala do Nemecka a potom precestovala svet, aby naberala skúsenosti.
Podcasty SME
- Povolebné Dobré ráno: Pellegrini už v noci začal s naratívom vojny
- Dejiny: Paranoidnému tyranovi sa vyhovieť nedá. Odpoveď je NATO
- Vertigo: Len za 20 dní dokázali nakrútiť jeden z najlepších filmov na tému polarizácie spoločnosti
- Klik: Facebook sa pre mladých mení na bazoš
- TECH_FM: Posledné miesto, kde sa môže ukrývať Deviata planéta
- Pravidelná dávka: Voľný čas je časom, keď vzniká kultúra
Karikatúra

Recept dňa

Polievky, sladké jedlá aj slané chuťovky. Vyskúšajte recepty z batatov.
Dnes očakávame
- Hlavné pojednávanie so Štefanom Harabinom obžalovaným z trestných činov hanobenia rasy, národa a presvedčenia a schvaľovania trestného činu
- Sviečkový sprievod v Bratislave pri príležitosti 36. výročia Sviečkovej manifestácie
- Posledný termín pre exprezidenta USA Donalda Trumpa na zloženie kaucie vo výške 464 miliónov dolárov
Dnes v histórii

25. marca 1942 sa začali deportácie slovenských Židov. Prvý transport bol vypravený z Popradu do nacistického koncentračného tábora v Osvienčime. V nacistických koncentračných táboroch zahynulo viac ako 70-tisíc židovských občanov zo Slovenska. Slovenský štát navyše platil za každého vyvezeného Nemecku 500 ríšskych mariek.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
