Slovensko chce byť Ukrajine dobrým susedom a podporiť ju pri vstupe do EÚ, vyhlásil premiér Robert Fico na stretnutí s ukrajinským premiérom Denysom Šmyhaľom v Michalovciach. Takisto si želá, aby sa našli mierové východiská riešenia vojny na Ukrajine, ktoré budú rešpektovať územnú celistvosť, suverenitu a budú k Ukrajine férové.
„Nikdy sme nespochybnili utrpenie ľudí postihnutých vojnou,“ vyhlásil na margo stretnutia Peter Pellegrini. Fico pritom v januári cynicky tvrdil, že v Kyjeve žiadna vojna nie je a panuje tam normálny život.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Fico želá Ukrajine skoré členstvo v Európskej únii. Zaznamenali sme posun, reagoval Šmyhaľ
- K Pellegriniho útočisku sa už Náhlik priznal. Do majetkového priznania ho dopísal, až keď o tom vedeli všetci
- Wagnerovci obnovili nábor vojakov. Nechcú ísť na Ukrajinu, ale do slnečnej Afriky
- Platené parkovanie uľavilo rezidentom. Ale aj tak nezaparkujú všade
- Mbappé bol vypnutý, Škriniar sedel. Barcelona nasadila zázračné deti a PSG dostal lekciu
- Cesty ovládli kríženci medzi hatchbackom a SUV. Aké kompaktné crossovery ponúka trh?
Ak si dnes kúpite tlačené vydanie denníka SME, nájdete v ňom vložený magazín Historická revue. V aprílovom vydaní si pripomenieme nášho prvého prezidenta T. G. Masaryka a pozrieme sa i do medzivojnovej Juhoslávie. SME na celý víkend spolu s magazínom Historická revue stojí len 1,95 eur.
Fico želá Ukrajine skoré členstvo v Európskej únii. Zaznamenali sme posun, reagoval Šmyhaľ

Slovensko želá Ukrajine skoré členstvo v Európskej únii. Slovensko nie je krajinou, ktorá by chcela klásť prekážky, chce jej pomôcť pri zdieľaní skúsenosti z prístupových rokovaní a členstva v Únii. Po spoločnom rokovaní ukrajinskej a slovenskej vlády v Michalovciach o tom informoval premiér Robert Fico. EÚ je podľa neho zárukou perspektívy a rozvoja krajiny a mierového rozvoja Ukrajiny.
Ponaučením z tohto dňa podľa šéfa slovenskej vlády je, že treba dať nabok strach, predsudky a odstrániť byrokratické prekážky. „A zrazu zistíte, že sa dajú prijímať vážne rozhodnutia,“ vyjadril sa.
Fico si želá, aby sa našli mierové východiská riešenia vojny na Ukrajine, ktoré budú rešpektovať územnú celistvosť, suverenitu a budú k Ukrajine férové. Zároveň ponúkol Ukrajine súčinnosť pri hľadaní mierových riešení.
„Použitie ruskej vojenskej sily na Ukrajine bolo hrubým porušením medzinárodného práva,“ poznamenal predseda vlády s tým, že Ukrajina potrebuje pomôcť a prejaviť solidaritu.
Ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ vníma spoločné rokovanie vlád oboch krajín ako potvrdenie progresu pri dosahovaní spoločných cieľov.
K Pellegriniho útočisku sa už Náhlik priznal. Do majetkového priznania ho dopísal, až keď o tom vedeli všetci

Už aj majetkové priznanie poslanca Hlasu Petra Náhlika zverejnené na webe Národnej rady ukazuje to, čo vie celé Slovensko už týždeň. Náhlik na vlastnú žiadosť dodatočne nechal do svojho majetkového priznania doplniť vilu v bratislavskej Vrakuni, ktorú pravidelne využíva aj jeho stranícky šéf a novozvolený prezident Peter Pellegrini. Hoci dom Náhlik vlastní už od roku 2021, v priznaní za rok 2022 ho pôvodne neuviedol.
Informáciu o tom, že poslanec nehnuteľnosť vlastní, priniesol denník SME pred druhým kolom prezidentských volieb. Už vtedy viaceré zdroje potvrdzovali, že Pellegriniho v dome vídavajú pravidelne.
V diskusii televízie Markíza to po otázkach moderátora priznal aj Pellegrini. „Je to niekedy lepšie, keď môžeme ísť do takéhoto priestoru, ako sa tlačiť v malom 88-metrovom byte,“ uviedol Pellegrini. Myslel tým byt, ktorý vlastní v Bratislave v luxusnom komplexe Zuckermandel pod Bratislavským hradom pri nábreží Dunaja.
Náhlikovi teoreticky hrozí sankcia vo výške troch mesačných platov, teda takmer 12-tisíc eur. V jedenásťčlennom výbore, ktorý o pokute za porušenie zákona rozhoduje, má však väčšinu vládna koalícia.
- Garrymu by bola väčšina bytov malá: Na Slovensku je 1,025 milióna bytov v bytových domoch a 84 percent z nich je menších než Pellegriniho byt v Zuckermandli. Spolu ide asi o 871-tisíc bytov. Štandard, ktorý považuje Pellegrini za postačujúci, je z pohľadu väčšiny populácie luxus.
- Lety Náhlikovho lietadla: Pellegrini využil Náhlikovo lietadlo zrejme už v roku 2021. V poslednom roku s ním lietal na volebné mítingy počas kampaní k dvom voľbám, čo nepriznal na transparentných účtoch. S najväčšou pravdepodobnosťou ho opakovane využíval aj na súkromné cesty do zahraničia.
- Krádež u Pellegriniho išla do stratena: Keď v decembri 2015 niekto vykradol byt vtedajšieho predsedu parlamentu Pellegriniho, bola to mimoriadna udalosť. Predtým sa nestalo, že by niekto kradol u jedného z trojice najvyšších ústavných činiteľov, ktorí majú byť prísne strážení. Prípad od začiatku sprevádzali nejasnosti.
V krátkosti z domova:
- Dolinková zvýhodnila Pentu: Napriek výslovnému nesúhlasu vlastného právneho oddelenia aj Národnej implementačnej a koordinačnej autority podpísala ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková dodatok k zmluve s Pentou o čerpaní peňazí z plánu obnovy. Podpisom dodatku získala Penta výhodu oproti iným uchádzačom o peniaze, ktorí sa zapojili do výzvy za 212 miliónov eur.
- Zdržiavanie voľby európskych sudcov: Ministrovi spravodlivosti Borisovi Suskovi by stačilo zobrať zoznam mien, ktoré mu v septembri poslala Súdna rada, a predložiť ho vláde, aby rozhodla. Nespravil tak však ani za pol roka vo funkcii. Predseda Súdnej rady Ján Mazák hovorí, že kvôli vzniknutej situácii už dostáva urgencie z Rady Európy.
- Markíza ide kopírovať slabšieho konkurenta: Ak Markíza pôjde cestou odklonu od vážnejších spravodajských príspevkov k bulvárnejším témam, nemusí to automaticky znamenať, že v najbližších týždňoch stratí diváka, tvrdí mediálny expert Vladimír Vokáľ zo ZenithMedia. Myslí si, že kritickejšieho diváka krátkodobo nahradí početnejšia masa menej vzdelanej, nenáročnej cieľovej skupiny.
Wagnerovci obnovili nábor vojakov. Nechcú ísť na Ukrajinu, ale do slnečnej Afriky

Vo februári ruská polovojenská jednotka Wagner obnovila nábor žoldnierov pre svoje operácie v Afrike. Za posledný mesiac skupina na svojom oficiálnom kanáli na telegrame, ktorý slúži na nábor žoldnierov, zverejnila takmer 20 príspevkov, v ktorých hľadala nových členov na podpísanie zmlúv.
Novinári z mediálneho portálu Verstka spolupracovali s vyšetrovateľmi zo skupiny OSINT Nordsint, aby odhalili podrobnosti o novej náborovej kampani spoločnosti po smrti jej zakladateľa Jevgenija Prigožina vrátane informácií o niektorých osobách, ktoré ju uskutočňujú.
Z príspevkov v kanáloch na telegrame spojených so skupinou vyplýva, že jej náborári opäť začali hľadať bojovníkov, ktorí by sa pripojili k jej operáciám v Mali. V polovici februára sa na účtoch prepojených s wagnerovcami objavili správy, že malijský dočasný vodca Assimi Goïta predĺžil dohodu o nasadení skupiny v krajine.
Podľa Verstky sa skupina Wagner snaží obsadiť nové útočné jednotky a vycvičiť nových operátorov bezpilotných lietadiel. Okrem Rusov sa náborová kampaň zameriava aj na občanov Bieloruska.
V krátkosti z Ukrajiny:
- Ukrajina zakladá špeciálnu prokuratúru: Pojmy korupcia a východná Európa sa občas zvyknú zamieňať. Aj tu však nájdeme príklady dobrej praxe, ako proti úplatkárstvu účinne zakročiť. Okrem pobaltských štátov k nim dlho patrilo Gruzínsko. Opačný smer v boji s korupciou než Slovensko si postupne volí aj Ukrajina, kde averziu voči nej umocnila vojna aj túžba vstúpiť do EÚ.
- Schválenie zákona o mobilizácii: Ukrajinský parlament schválil kontroverzný zákon, ktorý upravuje nábor nových brancov v krajine. Legislatíva bola prijatá po niekoľkých mesiacoch odkladov a tisíckach pozmeňujúcich a doplňujúcich návrhov. Zákon okrem iného neumožní prepustenie dlhoročných vojakov z radov armády, čo mnohých vojakov rozhnevalo.
- Financovanie za Patrioty: Europarlament neschváli financovanie Rade EÚ, kým Ukrajina nedostane ďalšie systémy protivzdušnej obrany. Dlhoročný poslanec Európskeho parlamentu, bývalý belgický premiér Guy Verhofstadt, navrhol vyňať schvaľovanie rozpočtu Európskej rady z programu, kým členské štáty nenájdu sedem systémov Patriot, ktoré teraz Ukrajina naliehavo potrebuje.
- Ruský útok bombardérmi: Rusko nasadilo najmenej sedem bombardérov Tu-95MS, ktoré zaútočili na Ukrajinu, informovalo vedenie ukrajinského letectva a vyzývalo obyvateľov, aby neignorovali sirény hlásiace letecký poplach. Zasiahli kritickú infraštruktúru v Charkovskej a Záporožskej oblasti.
- Výzva Snemovni reprezentantov: Americký prezident Joe Biden vyzval Snemovňu reprezentantov, aby okamžite hlasovala o balíku pomoci pre Ukrajinu v hodnote 60 miliárd dolárov. Americká vojenská pomoc viazne, pretože schválenie balíka dlhodobo blokuje v Snemovni reprezentantov republikánska väčšina. Balík už schválil americký Senát, v ktorom majú väčšinu demokrati.
Zo zahraničných webov:
- Politico: Francúzsko hovorí drsne o Ukrajine, zatiaľ čo odoberá viac ruského plynu
- Foreign Affairs: Jediný spôsob, ako môže Izrael skutočne poraziť Hamas
- Smithsonian Magazine: 80 percent globálnych emisií CO2 vyprodukovalo len 57 spoločností
Vyskúšajte aj ďalšie newslettre od SME
- Barbora Mareková z podcastu Ľudskosť píše svoje postrehy o spoločnosti a o mentálnom zdraví. Odoberať >
- Eva Frantová v súhrne prináša najpodstatnejšie správy zo sveta ekonomiky a biznisu. Odoberať >
- Tomáš Prokopčák vyberá najzaujímavejšie správy nielen z vedy. Odoberať >
Chatky, prístavby aj vily ako od Bašternáka. Ako skolaudovať čiernu stavbu podľa Ráža?

Bývalý šéf parlamentu a líder strany Sme rodina Boris Kollár počas vládnutia presadil, že sa budú odpúšťať sankcie ľuďom, ktorým hrozila exekúcia majetku pre dlhy voči štátu.
Minister dopravy Jozef Ráž ide pardonovať čiernych stavbárov. Nebude sa rozlišovať, či pôjde o malú chatku alebo veľkú vilu kontroverzného podnikateľa.
Stavby postavené bez stavebného povolenia, teda načierno, bude možné dodatočne skolaudovať. Umožní to novela stavebného zákona o územnom plánovaní a stavebnom poriadku, ktorá 1. apríla 2024 vstúpila do platnosti.
Predseda Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Martin Hypký aj minister Ráž argumentujú, že pri zmene stavebných zákonov sa amnestie robia bežne ako hrubá čiara za minulosťou.
V krátkosti z ekonomiky:
- Bratislavská parkovacia politika: Vďaka parkovacej politike za uplynulé dva roky ubudlo áut najmä v centre Bratislavy a v niektorých mestských častiach sa zlepšila dostupnosť parkovania pre obyvateľov. Parkovací systém od jeho spustenia do augusta 2023 prerobil celkovo takmer 4,5 milióna eur. Magistrát očakáva kladný hospodársky výsledok už tento rok.
- Garáže sa predajú aj bez inzerátu: V mestách chýbajú parkovacie domy i klasické parkoviskové stojiská. Jedným z riešení je kúpa vlastnej garáže. Ide o špecifický typ nehnuteľností, ktoré sú na okraji masovejšieho záujmu, pritom ich je na trhu chronický nedostatok, čo môže naznačovať, že ich ceny v budúcnosti porastú.
- Parkovacie domy v Bratislave: Spôsobom, ako sa popasovať s parkovaním na sídliskách, je výstavba parkovacích domov, ktoré podľa bratislavského magistrátu patria medzi priority vedenia hlavného mesta. Magistrát má nielen vytypované lokality, kde by v budúcnosti mohli hromadné garáže vyrásť, ale aj predbežné návrhy projektov.
Mbappé bol vypnutý, Škriniar sedel. Barcelona nasadila zázračné deti a PSG dostal lekciu

Futbalisti Barcelony v prvom zápase štvrťfinále Ligy majstrov triumfovali na pôde PSG 3:2. Mužom zápasu bol Brazílčan Raphinha, ktorý dal dva góly. Obávaný útočník PSG Kylian Mbappé nevystrelil na bránu, bol veľmi nenápadný, dokonca neviditeľný. „Mbappé? Našiel som ho vypnutého a nešťastného," povedal bývalý hráč PSG Habib Beye. Dnes je expertom stanice Canal Plus.
Francúzsky útočník vyhral z desiatich osobných súbojov iba dva. Loptu stratil až trinásťkrát. Mbappé, ktorý bol na ihrisku 90 minút, sa počas zápasu pokúsil iba o tri strely. Dve z nich boli zablokované, zatiaľ čo posledná, v samom závere zápasu, šla mimo bránu.
Tréner PSG nechcel výkon najväčšej hviezdy hodnotiť. „Videli sme veľa vecí, ktoré treba zlepšiť. Po prehre by sme sa nemali baviť o individualitách, reagoval Luis Enrique. Denník Le Figaro dal Mbappému veľmi nízku známku, číslo štyri.
Slovenský obranca Milan Škriniar celý zápas presedel na lavičke náhradníkov, do hry nezasiahol. Enrique vyhodnotil, že po vážnom zranení ešte nie je pripravený. Výkony Slováka v Paríži médiá kritizujú.
Ďalšie športové správy
- Športový prehľad: Denne to najdôležitejšie zo športu. Odoberať >
Cesty ovládli kríženci medzi hatchbackom a SUV. Aké kompaktné crossovery ponúka trh?

Radia ich do kategórie SUV, pritom sa snažia pôsobiť ako bežné hatchbacky, len so zvýšeným podvozkom. V C-segmente automobilov sa v uplynulých rokoch vytvorila skupina čoraz obľúbenejších crossoverov. Pozreli sme sa, ako vyzerá ich aktuálna ponuka na trhu, ktoré sú najlacnejšie a čo od nich po technickej stránke očakávať.
Crossover je akýmsi kompromisom medzi hatchbackom a SUV. Pre nižšiu stavbu karosérie má lepšie jazdné vlastnosti, ale zároveň poskytuje vyšší posed za volantom. Zároveň nemusí byť taký vzpriamený, keďže crossover sa nesnaží mať vysokú kapotu.
Presah tejto kategórie do SUV menšieho B- alebo väčšieho C-segmentu je však často diskutabilný, pretože jednotlivé kategórie nie sú jasne ohraničené.
Pri výbere sme sa preto riadili buď rozmermi, výškou kapoty, alebo technickým základom v kompaktnom C-segmente. Vďaka nemu môžu mať viaceré crossovery aj pohon všetkých kolies, plug-in hybridnú verziu alebo aj vyšší výkon. Nechýbajú ani plne elektrické verzie.
Auto novinky v skratke:
- Frontera je späť: Opel oprášil názov, ktorý v 90. rokoch používal pri off-roade vyrábanom v spolupráci s Isuzu. Teraz sa Frontera domestifikovala a bude schádzať z linky Stellantisu v Trnave. Opel uvádza, že nová Frontera má byť ideálnym autom do mestskej aj prímestskej premávky.
- Sportage vo výročnej edícii: Kiu dnes môžeme považovať za domácu značku, pretože na Slovensku dokonca vyrába množstvo áut. Vďačí za to najmä modelu Sportage, ktorý nedávno oslávil tridsiate narodeniny, a práve k nim sa viaže aj výročná Edícia 30, ktorú sme vyskúšali v redakčnom teste.
- Malý veľký Ford: Vyzerá štýlovo, má bohatú výbavu, nestojí veľa a zároveň toho odvezie až prekvapivo veľa. Že auto, ktoré by spĺňalo tento opis, už dnes neexistuje? Ale čo by nie. Jednu takúto novinku sme našli v ponuke Fordu a celkom nás zaujala.
Podcasty SME
- Dobré ráno: Rytmus aj Plačková propagovali Pellegriniho, počas moratória
- Ľudskosť: Henrieta Mičkovicová o kráse, peniazoch a o spoznávaní ľudí v susedstve
- Index: Tovar zo Západu predávajú influenceri. Do Ruska prúdi na tony
Karikatúra

Recept dňa

Rezy, torty aj cheesecake. Vyberte si z našich receptov na zákusky od výmyslu sveta s bielou čokoládou.
Dnes očakávame
- Opoziční poslanci oznámia zvolanie mimoriadneho výboru pre prelet vrtuľníka s Filipom Kuffom ponad chránené lesy
- Brífingy hnutia Slovensko a Progresívneho Slovenska o hrozbe miliardových škôd pre Slovensko
- Hlavné pojednávanie s exposlankyňou Smeru Ľubicou Roškovou
Dnes v histórii

12. apríla 1961 o 9:07 hodine moskovského času odštartoval major sovietskeho vojenského letectva Jurij Alexejevič Gagarin zo základne Bajkonur na palube kozmickej lode Vostok 1 na prvý vesmírny let okolo Zeme. Gagarin obletel našu planétu vo vzdialenosti 181 až 327 kilometrov od povrchu Zeme a pristál o 10:55 moskovského času na vopred určenom mieste pri Saratove. Let trval 108 minút a kozmonaut strávil 75 minút v bezváhovom stave.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť v pondelok.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
