Súd uznal exposlankyňu za Smer Ľubicu Roškovú za vinnú z podvodov s agrodotáciami. Peniaze čerpala na letisko, ihrisko, parkovisko, ale aj na cudzie pozemky. Hrozilo jej dvanásť rokov za mrežami, nakoniec dostala tri roky podmienečne. Okrem toho musí platobnej agentúre peniaze vrátiť. Prokurátor aj Roškovej advokát sa odvolali, rozhodnutie tak nie je právoplatné.
Jána Mazáka odvolali z čela Súdnej rady pre podozrenia z lustrácií sudcov, návrh podporilo jej desať členov. O funkciu prišiel bez toho, aby dostal priestor na obhajobu svojich krokov, o ktorý žiadal. Na prípravu dostal jeden deň, avizuje ústavnú sťažnosť.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Bývalá poslankyňa Smeru do väzenia nepôjde. Zo subvenčného podvodu vyviazla s podmienkou
- Mazáka odvolali z funkcie šéfa Súdnej rady v neprítomnosti. Nechceli mu vraj dať čas, aby prehrabal spisy
- Irán dal Izraelu hodiny času. Izraelská obrana zrejme zasiahla aj raketu vo vesmíre
- Prečo tankujeme najdrahšie v regióne? Samotný benzín nestojí ani euro
- Podmanil si Česko, zvládne to v NHL? Má reálne šance, vraví Ramsay o Okuliarovi
- Ľudský mozog sa stále zväčšuje. Z pohľadu výskytu demencie to môže byť dobrá správa
Bývalá poslankyňa Smeru do väzenia nepôjde. Zo subvenčného podvodu vyviazla s podmienkou

Bývalá poslankyňa za Smer Ľubica Rošková dostala za prijímanie fiktívnych platieb na pôdu podmienku. Pre poškodzovanie finančných záujmov Európskej únie a subvenčný podvod jej pôvodne hrozilo až dvanásť rokov väzenia. Na pojednávanie neprišla.
Za dva skutky jej sudca špecializovaného súdu Milan Cisarik napokon vymeral trojročný trest s podmienečným odkladom na skúšobnú dobu päť rokov. Rošková zrejme bude musieť uhradiť škodu spôsobenú Pôdohospodárskej platobnej agentúre vo výške 150-tisíc eur.
Sudca na pojednávaní konštatoval, že farmárčenie používala Rošková iba ako zásterku na poberanie agrodotácií. Podľa kontrolórov, ktorí v procese vypovedali, Roškovej firma brala dotácie na betónové plochy vrátane letiska či futbalového ihriska. Firma žiadala vyplatenie platieb aj na fiktívne či cudzie pozemky a pôdu.
Samosudca zohľadnil fakt, že Rošková žila bezúhonný život. Prvý skutok podľa neho spáchala z nevedomosti, v druhom skutku znížil sadzbu na tri až sedem rokov. Prokurátor Generálnej prokuratúry Matúš Harkabus aj Roškovej obhajca Ondrej Urban sa voči rozsudku ihneď odvolali. V prípade tak bude rozhodovať Najvyšší súd.
Mazáka odvolali z funkcie šéfa Súdnej rady v neprítomnosti. Nechceli mu vraj dať čas, aby prehrabal spisy

V decembri odolal šéf Súdnej rady Ján Mazák odvolávaniu o jediný hlas, teraz sa však už pomer síl preklopil. Jeho predčasný koniec vo funkcii podporilo desať členov rady, čo bol najmenší možný počet na to, aby Mazák skončil.
O funkciu prišiel bez toho, aby dostal priestor na obhajobu svojich krokov, o ktorý žiadal. Návrh na odvolanie mu totiž doručili len v pondelok, avšak odvolávanie prebehlo hneď v utorok.
„Buď mi umožníte, aby som sa dôsledne pripravil a dáte mi na to priestor, alebo moje výhrady budú obsahom ústavnej sťažnosti,“ upozorňoval vopred Mazák kolegov z rady. Neúspešne.
Z rokovania o bode na odvolanie preto odišiel a nevyjadril sa ani k obvineniam, ktoré na neho vytiahlo sedem predkladateľov návrhu. Tvrdili, že nezákonne lustroval sudcov a zhromažďoval o nich informácie.
„Toto bola nie že hrôzovláda, ale hrôzovedenie a pán Mazák tu nemá čo robiť,“ hovorila sudkyňa Ayše Pružinec Eren. Mazák aj po odvolaní ostáva radovým členom rady.
Politické rozhodnutie: Do útrob Súdnej rady nedovidieť, toľko je však zrejmé, že odvolanie predsedu Mazáka nie je odborné, ale politické rozhodnutie. V zmysle, že od nového osadenstva Rady si tento ťah vypýtali jeho koaliční volitelia, píše Peter Schutz.
V krátkosti z domova:
- Iný zákon o medveďoch: Ústavný zákon, ktorý by umožňoval odstreľovať medvede, ak by sa priblížili na 500 metrov k zastavaným územiam obce, napokon nebude. Opozičné KDH sa s ministrom životného prostredia Tomášom Tarabom dohodlo na zmene zákona o mimoriadnych situáciách, ktorý by umožňoval odstreliť medvede v prípade ohrozenia života a zdravia ľudí.
- Ožije proces s Kováčikom: Verdikt v druhej korupčnej kauze Dušana Kováčika mal padnúť koncom januára. Napokon sa tak stane zrejme koncom mája. Pre Kováčika to znamená riziko, že mu osemročný trest, ktorý si už odpykáva, zdvihnú až na štrnásť rokov, ako navrhuje prokurátor.
- Nová analýza volieb: Nová unikátna analýza ukazuje, že v prezidentských voľbách sa volilo takmer rovnako ako v parlamentných voľbách. Český matematik a demograf Michal Škop a dátová analytička Kateřina Mahdalová na analýzu presunov voličov použili pomerne komplikovanú štatistickú metódu s názvom ekologická inferencia.
- Televízie sú pre vládnych politikov dôležité: Vládni politici sa tvária, že televízie nepotrebujú. Nový prieskum agentúry Focus a Globsecu pre medzinárodný projekt The Eastern Frontier Initiative, na ktorom sa zúčastňuje aj denník SME, však naznačuje opak. Napriek rastúcej sile sociálnych sietí je televízia podľa prieskumu stále najdôležitejším zdrojom.
Irán dal Izraelu hodiny času. Izraelská obrana zrejme zasiahla aj raketu vo vesmíre

Bol piatok, zhruba 22.30 bratislavského času, keď Irán oznámil začiatok útoku na Izrael. V tom momente na krajinu vypustil najprv 170 smrtiacich dronov, ktoré leteli na vzdialenosť najmenej tisícsto kilometrov. O hodinu neskôr pokračoval útok strelami s plochou dráhou letu.
Fakt, že Teherán verejne oznámil začiatok útoku, je dôležitý. Iránske drony Šahíd 136 letia maximálnou rýchlosťou zhruba 185 kilometrov za hodinu. Vzdialenosť medzi hranicami Iránu a Izraela je najmenej tisíc kilometrov. Teherán tak dal Izraelu najmenej šesť hodín času od oznámenia o spustení útoku do momentu, kým prvé drony mali šancu doletieť do izraelského vzdušného priestoru.
Situáciu sledoval aj americký prezident Joe Biden, ktorý pochválil amerických pilotov za ich prácu pri obrane Izraela. Veľkú časť obrannej práce pri iránskom útoku urobili spojenci - predovšetkým Američania a Briti, ktorých stíhacie lietadlá dokázali operovať z viacerých bodov v oblasti Blízkeho východu.
Pracovalo aj niekoľko vrstiev izraelskej protivzdušnej obrany, najznámejšou z nich je systém Železná kupola. Izrael pri obrane zrejme prvýkrát zostrelil balistickú strelu ešte vo vesmíre. Irán svojím útokom zaujal celosvetovú verejnosť, no Izraelu v skutočnosti spôsobil iba minimálne škody. Pozornosť sa tak teraz sústreďuje na možnú izraelskú odvetu.
V krátkosti z Ukrajiny:
- Munícia pre Ukrajinu: Občianske združenie Mier Ukrajine spustilo občiansku zbierku s názvom Munícia pre Ukrajinu - Keď nie vláda, posielame my. Touto formou chce zastúpiť účasť Slovenska v iniciatíve českej vlády na nákup munície pre Ukrajinu. K nej sa pripojilo už viac ako dvadsať krajín, no slovenská vláda sa pridať odmietla.
- Zákon o mobilizácii: Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podpísal nový zákon o mobilizácii, ktorý má posilniť armádu čeliacu ruskej agresii. Zákon vstúpi do platnosti mesiac po oficiálnom zverejnení. Zaväzuje mužov podliehajúcich brannej povinnosti, aby aktualizovali svoje údaje u vojenských úradov, zvyšuje platy dobrovoľníkom a sprísňuje tresty za vyhýbanie sa povolaniu do armády.
- Bez pomoci Ukrajina nevyhrá: Ukrajina nebude mať šancu vyhrať vojnu bez pomoci Spojených štátov, uviedol prezident Zelenskyj. „Úprimne povedané, bez tejto pomoci máme malú šancu na víťazstvo, pretože musíme byť výrazne silnejší ako naši protivníci.“ Ako príklad uviedol zničenie elektrárne pri Kyjeve, na obranu ktorej sa Ukrajine „minuli rakety“.
- Hlasovanie o vojenskej pomoci: Americká Snemovňa reprezentantov bude tento týždeň hlasovať o vojenskej pomoci pre Ukrajinu a Izrael. Predseda snemovne Mike Johnson niekoľko týždňov čelí tlaku, aby dal o tomto balíku v hodnote 95 miliárd dolárov hlasovať. Senát Kongresu USA ho odobril už vo februári, v Snemovni reprezentantov ho odvtedy blokujú republikáni.
- Zničenie výkonnej radarovej stanice: Ukrajine sa podarilo zničiť výkonnú radarovú stanicu na západe Ruska. Stanica monitorovala oblohu nad Ukrajinou a mala dosah 700 kilometrov do ukrajinského vnútrozemia. Podľa nemenovaného zdroja z rozviedky išlo o stanicu Nebo-U, ktorá stojí zhruba 100 miliónov dolárov.
Zo zahraničných webov:
- Foreign Affairs: Rozhovory, ktoré mohli ukončiť vojnu na Ukrajine
- The Atlantic: Prečo americké lietadlá bránili Izrael, ale nie Ukrajinu?
- The Verge: Oblak pod morom
Vyskúšajte aj ďalšie newslettre od SME
- Barbora Mareková z podcastu Ľudskosť píše svoje postrehy o spoločnosti a o mentálnom zdraví. Odoberať >
- Eva Frantová v súhrne prináša najpodstatnejšie správy zo sveta ekonomiky a biznisu. Odoberať >
- Tomáš Prokopčák vyberá najzaujímavejšie správy nielen z vedy. Odoberať >
Prečo tankujeme najdrahšie v regióne? Samotný benzín nestojí ani euro

Vodiči na Slovensku tankujú najdrahší benzín v regióne. Liter benzínu sa aktuálne predáva za 1,7 eura za liter. V Rakúsku stojí 1,664 eura, v Maďarsku ho kúpite za 643 forintov (1,63 eura), v Česku liter benzínu stojí 39,70 koruny (1,57 eura) a v Poľsku dokonca 6,70 zlotých, čo je len 1,55 eura za liter.
Cestovanie za tankovaním za hranice sa tak slovenským vodičom znova oplatí. V Poľsku a Česku pri 45-litrovej nádrži ušetria približne 6,50 eura.
Ceny benzínu stúpajú aj v susedných štátoch, ale na Slovensku je zdražovanie najvýraznejšie. Špecifikom Slovenska je to, že ceny oproti iným krajinám sú vyššie kvôli spotrebnej dani. To môže paradoxne štátu vyhovovať, pretože cez drahšie tankovanie zarobí štátna kasa.
Dôvodom drahšieho tankovania je konflikt na Ukrajine a napätie na Blízkom východe. Cena ropy Brent stúpa nad 90 dolárov za barel. Bezprostredným dôvodom je to, že Izrael sľubuje odvetu Iránu za jeho útok raketami a dronmi. To môže ohroziť dodávky ropy, keďže Blízky východ zabezpečuje zhruba tretinu svetových dodávok.
V krátkosti z ekonomiky:
- Billa sa ide rozširovať: Potravinové reťazce prekonávali na Slovensku v uplynulých rokoch viaceré rekordy. Rástli nielen v tržbách, ale aj v počte pobočiek. Väčšia sieť si neraz vyžaduje aj väčší podporný tím. Ten zase potrebuje väčšie priestory. Že tento vzorec platí aj v praxi, dokazuje aj momentálny postup vedenia reťazca Billa.
- Javor mieri do dražby: Vo Vysokých Tatrách nájdete aj schátrané budovy, ktorým nepomáha ani to, že sú doslova na skok od centra diania. To je aj prípad obchodného domu Javor v Tatranskej Lomnici. Budova sa roky nevyužíva. Zahraničný majiteľ do nej nielenže neinvestoval, ale neplnil si ani svoje povinnosti. Aj preto o ňu teraz príde.
- Zmena zákona o DPH: Ministerstvo financií plánuje zmeniť zákon o dani z pridanej hodnoty. Novelou chce minimalizovať daňové úniky a medzery pri odpočítaní daní. Plánuje tiež zaviesť špecifické opatrenia na odpočítanie dane, ako aj jeho opráv a úprav. Rezort financií chce novelu predložiť do pripomienkového konania v júni 2024.
Podmanil si Česko, zvládne to v NHL? Má reálne šance, vraví Ramsay o Okuliarovi

Všelijaké fámy a dohady tu boli už niekoľko dní. Meno Oliver Okuliar sa spájalo s NHL a konkrétne s Floridou Panthers už pred piatkom. Na konci posledného pracovného týždňa však prišlo oficiálne potvrdenie ďalšej skvelej správy. V zámorí to skúsi ďalší Slovák, opäť nedraftovaný, ktorý si vypýtal kontrakt výbornými výkonmi v Európe.
Okuliar bude v neľahkej pozícii. Užije si síce teplo, pre ktoré je Florida obľúbenou destináciou mnohých hokejistov, ale na ľade zvedie tuhý boj. Dvadsaťtriročný Trenčan bude musieť presvedčiť v klube, ktorý hral v roku 2023 vo finále Stanley Cupu a aj o rok neskôr patrí k najlepším v NHL.
Okuliarov kontrakt je stanovený podľa momentálne platnej kolektívnej zmluvy a jasnej šablóny. Keďže bude mať v deň začiatku jeho trvania 24 rokov, stále musí ísť do zámoria pod nováčikovským kontraktom. Ich dĺžka sa určuje podľa veku hráča. Okuliarova zmluva potrvá len rok, počas ktorého bude musieť zabojovať o novú.
Tréner národného tímu Craig Ramsay mu tento úspech veľmi praje. „Som na Olivera hrdý. Myslím si, že má reálne šance uchytiť sa. Hrá tvrdo, hrá na oboch koncoch klziska, je to dobrý, chytrý hráč so zručnými rukami a dúfam, že bude pokračovať v raste a nájde si cestu, ako si zahrať v NHL,“ uviedol.
Ďalšie športové správy
- Športový prehľad: Denne to najdôležitejšie zo športu. Odoberať >
Ľudský mozog sa stále zväčšuje. Z pohľadu výskytu demencie to môže byť dobrá správa

Pri zdravom starnutí sa mozog mierne zmenšuje, no nestráca veľké množstvo neurónov. Avšak pri všetkých typoch demencie nastane zmenšenie mozgu aj pre poškodenia a odumierania mozgových buniek. Osobitne výrazné to je pri Alzheimerovej chorobe a vaskulárnej demencii.
Ľudské mozgy sa však zväčšujú – a podľa novej štúdie uverejnenej v odbornom časopise JAMA Neurology to môže byť dobrá správa pre jeho zdravie. Je potvrdené, že ľudia narodení v 70. rokoch 20. storočia mali objem mozgu v priemere o takmer sedem percent väčší ako tí, ktorí sa narodili o 40 rokov skôr.
„Pri určovaní veľkosti mozgu zohráva hlavnú úlohu genetika, ale naše zistenia naznačujú, že ju môžu zohrávať aj vonkajšie vplyvy – napríklad zdravotné, sociálne, kultúrne a vzdelávacie faktory,“ píše vo vyhlásení jeden z autorov štúdie, profesor neurológie Charles DeCarli.
Riaditeľ Centra pre výskum Alzheimerovej choroby Kalifornskej univerzity v Davise vysvetľuje, že väčšie mozgové štruktúry môžu odrážať lepší vývoj mozgu a jeho lepšie zdravie.
V krátkosti o zdraví:
- Ľudský dotyk pomáha: Výskumníci z Holandského inštitútu pre neurovedy v štúdii uverejnenej v časopise Nature Human Behaviour tvrdia, že dotyk podstatne zlepšuje fyzickú aj duševnú pohodu. U dospelých napríklad zmierňuje bolesti, úzkosti, depresie a stres.
- Varovania na alkohole: Pár slov, ktoré pohli s alkoholovým priemyslom. Aj tak informujú svetové médiá o novom zákone, ktorý by mal od roku 2026 platiť v Írsku. Nádoby s pivom, vínom a likérom majú mať štítok, na ktorom budú veľkými červenými písmenami varovania pred chorobami.
- Beh prezradí vašu osobnosť: Už pri letmom pohľade na hlúčik viacerých bežcov je badateľné, že takmer každý má iný štýl. Francúzskych vedcov zaoberajúcich sa ľudskou biomechanikou napadlo, či by spôsob behu mohol súvisieť s typom osobnosti daného človeka.
Podcasty SME
- Dobré ráno: Odveta Izraelu voči Iránu určí smerovanie Blízkeho východu
- Vizita: Niekedy nemusí stačiť ani stopercentná príprava. Krasokorčuliara môže zradiť psychika
- Vedátor: Hypotéza expandujúcich čiernych dier stráca na opore
Karikatúra

Recept dňa

Vyskúšajte tradičné balkánske jedlo s ryžou a duseným mäsom a pripravte si bulharský bravčový džuveč.
Dnes očakávame
- Pokračuje schôdza parlamentu a rokuje vláda
- Mimoriadny summit Európskej únie zameraný na ekonomické výzvy
- Ruský najvyšší súd rozhodne o odvolaní väzneného opozičného politika Vladimira Kara-Murzu
Dnes v histórii

17. apríla 1969 na zasadnutí ÚV KSČ skončil Alexander Dubček vo funkcii 1. tajomníka a na čelo KSČ sa dostal Gustáv Husák, čím sa začalo takzvané obdobie normalizácie, ktorej cieľom bolo upevniť vládu komunistickej strany a potvrdiť pozíciu Česko-Slovenska ako „oddaného člena socialistického tábora“.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
