BRATISLAVA. Neúspešný prezidentský kandidát Ivan Korčok podporí v júnových eurovoľbách strany, ktoré ho podporovali v prezidentskej kandidatúre a aktívne mu v nej pomáhali. Ide o Progresívne Slovensko, KDH, SaS a mimoparlamentných Demokratov.
Vyzvať chce najmä na podporu žien na kandidátnych listinách týchto strán.
"Ide o strany, ktoré bez ohľadu na to, že majú odlišné postoje k domácej, európskej či zahraničnej politike, sa spájajú v tom, že majú úplne jasno, kam Slovensko patrí, aj keď sú kritické voči niektorým európskym politikám," povedal Korčok na utorkovej tlačovej konferencii.
PS, KDH, SaS a Demokrati podľa neho považujú EÚ za dôležitý projekt a aj pri kritike nespochybňujú miesto Slovenska v nej. Primárne podporuje prvé dve ženy na jednotlivých štyroch kandidátkach.
K svojej politickej budúcnosti sa Korčok plánuje vyjadriť po eurovoľbách.

Postoje vlády voči EÚ považuje Korčok za nebezpečné
V súvislosti s 20. výročím vstupu Slovenska do Európskej únie pripomenul, že mierová časť európskeho projektu sa podarila. V EÚ sa podľa Korčoka darí zabezpečovať prosperitu a mier a brániť vojenskému riešeniu sporov medzi členskými krajinami.
Pripomenul, že za 20 rokov nášho pobytu v EÚ ju zažívame vyše 15 rokov v krízovom režime. Ide o finančnú krízu, brexit, migračnú krízu, pandémiu či vojnu na Ukrajine.
Únia podľa neho ani zďaleka nie je dokonale fungujúca inštitúcia. "Je namieste kriticky pomenovávať čokoľvek, s čím máme problém, treba to robiť na základe argumentov a nie ideologických hesiel," zdôraznil.
Postoje súčasnej vládnej moci voči EÚ považuje Korčok za bizarné, nebezpečné a v rozpore s národno-štátnymi záujmami. Pripomenul, že vláda napríklad vyhlasuje, že EÚ podporuje vojnu a vzájomné zabíjanie Slovanov.
„Navodzuje sa tu obraz, že EÚ nám stále zasahuje do vecí, do ktorých ju nič nie je. Toto je obrovská demagógia, pretože EÚ sa odvoláva len na tie pravidlá, s ktorými sme súhlasili, a len na tie záväzky, ktoré sme my dobrovoľne na seba prijali,“ upozornil.
Súčasná vláda si podľa Korčoka urobila z EÚ „fackovacieho panáka“ a úhlavného nepriateľa, zároveň však naťahuje ruku za peniazmi z Únie. „Bez uplatnenia princípov právneho štátu na Slovensku sem nepríde ani jeden cent,“ dodal.
Tri výzvy pre vládu Roberta Fica
Vláde Roberta Fica adresoval tri výzvy – má jasne zadefinovať okrem peňazí aspoň jeden dôvod, za ktorý sa postaví a povie, prečo je členstvo v Európskej únii pre Slovensko životne dôležité. Zároveň má preložiť do ľudskej a zrozumiteľnej reči svoju tézu o suverenite a prestala ňou strašiť. Treťou výzvou je jasne pomenovať, čo chce v EÚ zmeniť, prečo a s ktorými spojencami to chce presadiť.
„Doterajším výsledkom suverénnej zahraničnej politiky vlády je, že nás v EÚ nikto nepočúva, dávajú si pred nami pozor na jazyk a veľmi zvažujú, čo nám povedia,“ povedal.
Korčok je presvedčený, že suverenita sa meria tým, aký máte vplyv za európskym stolom a vo svete, a nie hlučnosťou doma pri nadávaní na EÚ.
Voľby do Európskeho parlamentu
Voľby do Európskeho parlamentu sa budú na Slovensku konať v sobotu 8. júna. Kandiduje 23 strán a jedna koalícia.
Slováci budú voliť 15 europoslancov na päťročné volebné obdobie. Zakrúžkovať môžu najviac dvoch kandidátov z jednej kandidátnej listiny.
Výsledky Eurovolieb 2024

- Oficiálne výsledky eurovolieb 2024
- Kompletný zoznam zvolených europoslancov
- Pozrite si volebné mapy
- Ktorí kandidáti dostali najviac preferenčných hlasov?
- Eurovoľby 2024 minúta po minúte
- Osem záverov z eurovolieb: Proeurópski voliči vzdorujú
- Komentár: PS vyhralo voľby napriek Ficovmu prejav
- Eurovoľby zmenia aj slovenský parlament