SME

Blaha už bude telegramovať z Bruselu, Tomáš si musí nájsť novú dvojku. Eurovoľby zmenia domáci parlament

Kto sú zvolení poslanci zo Slovenska?

Ľuboš Blaha dostal najviac preferenčných hlasov z kandidátky Smeru do eurovolieb.Ľuboš Blaha dostal najviac preferenčných hlasov z kandidátky Smeru do eurovolieb. (Zdroj: NRSR)

BRATISLAVA. Na popredné miesta vo vedení Smeru sa dostal až po odchode skupinky okolo Petra Pellegriniho do Hlasu a stiahnutí sa Roberta Kaliňáka z podpredsedníckej funkcie.

Kým pre Smer sa stal Ľuboš Blaha výrazným ťahákom na voličov konšpiračnej scény cez sociálne siete, opozícia ho považuje za jedného z najagresívnejších koaličných politikov a roky o ňom hovorí ako o „poslancovi, ktorého meno sa nevyslovuje“, podľa vzoru lorda Voldemorta z knižnej série o Harrym Potterovi.

Súvisiaci článok Osem záverov z volieb: Proeurópski voliči vzdorujú. Percentuálne získali viac, na mandáty je to pat Čítajte 

Ak si Blaha preberie svoj nový mandát europoslanca po úspechu v sobotných voľbách, po dvanástich rokoch a štyroch volebných obdobiach opúšťa nielen mandát poslanca Národnej rady, ale aj miesto podpredsedu parlamentu.

SkryťVypnúť reklamu

Fanúšik politiky ruského prezidenta Vladimira Putina, odporca Spojených štátov a jeden z najvernejších kolegov lídra Smeru Roberta Fica sa stane jedným z piatich zvolených europoslancov za Smer.

Súvisiaci článok Ktorí kandidáti dostali najviac hlasov? 10 poslancov s najviac krúžkami v eurovoľbách 2024 Čítajte 

Na jeho miesto vo vedení Národnej rady chce podľa informácií SME strana Smer navrhnúť niekdajšieho policajného prezidenta a poslanca Smeru Tibora Gašpara.

Na Blahov poslanecký mandát má nárok jeden z dvojice náhradníkov - Ján Horváth, starosta Chtelnice, alebo Jozef Kačmár, bývalý starosta obce Tisinec, ktorý začiatkom roka prevzal vedenie Úradu práce v Stropkove.

Druhý z dvojice náhradníkov môže prevziať poslanecký post po Erikovi Kaliňákovi, ktorý je ďalším a posledným zo súčasných poslancov Národnej rady, ktorý uspel aj v eurovoľbách.

Súvisiaci článok Progresívne Slovensko vyhralo voľby napriek Ficovmu prejavu Čítajte 

Jediným ďalším úspešným kandidátom, ktorý sa bude musieť vzdať svojej funkcie, ak si mandát europoslanca prevezme, je Braňo Ondruš, ktorý by sa mal stať jediným zástupcom strany Hlas v Bruseli a Štrasburgu. Aktuálne je štátnym tajomníkom ministerstva práce.

SkryťVypnúť reklamu

Hlas zatiaľ nekomentoval, kto by mohol Ondruša v rezorte vedenom podpredsedom strany Erikom Tomášom nahradiť.

Denník SME prináša prehľad zvolených europoslancov.

Progresívne Slovensko

Počet poslancov: šiesti

Zvolení poslanci: Ľudovít Ódor, Ľubica Karvašová, Martin Hojsík, Veronika Cifrová Ostrihoňová, Michal Wiezik, Lucia Yar

Ľudovít Ódor je jedným z najrenomovanejších slovenských ekonómov. Je spoluautorom rovnej dane, podieľal sa na dôchodkovej reforme, zavádzaní eura, vytvorení rozpočtových pravidiel a stál pri zakladaní projektu hodnoty za peniaze.

Od roku 2018 pôsobil ako viceguvernér Národnej banky Slovenska. V roku 2023 ho prezidentka Zuzana Čaputová poverila zostavením úradníckej vlády a štyri mesiace bol premiérom.

Ľubica Karvašová je dlhoročnou diplomatkou a odborníčkou na Európsku úniu. Pôsobila ako poradkyňa premiérov Igora Matoviča a Eduarda Hegera. Je vnučkou niekdajšieho guvernéra Národnej banky, Imricha Karvaša, ktorý počas slovenského štátu zachránil slovenské zlaté rezervy pred Treťou ríšou a pomáhal financovať Slovenské národné povstanie.

SkryťVypnúť reklamu

Martin Hojsík viac ako dvadsať rokov pôsobil v organizácii Greenpeace, životnému prostrediu a témam boja s klimatickou krízou sa venuje aj v Európskom parlamente, v ktorom je poslancom od roku 2019. Platforma EU Matrix Hojsíka zaradila v rebríčku stovky najvplyvnejších europoslancov na dvanáste miesto a na piate v zelených témach.

Súvisiaci článok Šimečka: Výsledok eurovolieb je signál, že môžeme poraziť Smer. Budeme presviedčať aj voličov koalície Čítajte 

Hojsík bol v europarlamente napríklad spravodajcom nariadenia o pôde, ale riešil aj prísnejšiu reguláciu toxických látok v odpade. Od októbra je podpredsedom europarlamentu po tom, ako si predseda PS Michal Šimečka po voľbách uplatnil mandát v Národnej rade.

Veronika Cifrová Ostrihoňová je bývalá redaktorka spravodajstva televízie Markíza a exmoderátorka relácie Silná zostava na RTVS. Pred kampaňou do eurovolieb v politike nepôsobila. Je tiež známou influencerkou, na instagrame ju sleduje viac ako 200-tisíc ľudí, jej manžel, známy moderátor Matej Cifra alias Sajfa, má vyše 340-tisíc sledujúcich. Venuje sa najmä témam práv žien či zraniteľným skupinám.

SkryťVypnúť reklamu

Michal Wiezik je ekológ, ktorý sa do europarlamentu dostal po druhý raz. V ankete denníka SME so slovenskými europoslancami ako svoj úspech uviedol, že v europarlamente sa mu podarilo presadiť ochranu vody a hospodárenie s ňou v rámci legislatívy o priemyselnom znečisťovaní. Do Progresívneho Slovenska vstúpil pred tromi rokmi, je členom jeho predsedníctva.

Lucia Yar je analytička, ktorá sa venuje témam medzinárodnej bezpečnosti a rodovej rovnosti. Médiá ju pravidelne oslovovali aj k dianiu v Turecku či v Sýrii, niekoľko rokov žila v Istanbule. Yar je bývalá editorka a zastupujúca šéfredaktorka portálu o dianí v Európskej únii - Euractiv, bola tiež poradkyňou na ministerstve obrany - radila najmä dnes už bývalému štátnemu tajomníkovi za Most-Híd Róbertovi Ondrejcsákovi.

SkryťVypnúť reklamu

Smer

Počet poslancov: piati

Zvolení poslanci: Ľuboš Blaha, Monika Beňová, Katarína Roth Neveďalová, Judita Laššáková, Erik Kaliňák

Ľuboš Blaha si v minulosti získal širší okruh voličov cez svoj kanál na facebooku. V čase, keď mu ho spoločnosť Meta pred dvoma rokmi zablokovala, bol najpopulárnejším politikom na sociálnej sieti.

Účet mu zrušili z dôvodu opakovaného porušovania pravidiel týkajúcich sa nenávistných prejavov, šikanovania a obťažovania, podnecovania k násiliu, ako aj šírenia dezinformácií ohľadom covidu-19.

Blaha je vyznávač marxizmu, študoval politológiu na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici. V politike začínal ako asistent predsedu parlamentu za Smer Pavla Pašku.

Erik Kaliňák sa stal podpredsedom Smeru po odchode Pellegriniho skupinky zo strany. Predtým mal na starosti facebookové účty Blahu či predsedu Fica.

SkryťVypnúť reklamu

Zviditeľnil sa verbálnymi útokmi na novinárov, Mariána Leška z Denníka N si so skupinkou kolegov počkal večer na ulici a natáčal ho. Je synovcom ministra obrany Roberta Kaliňáka, Fico ho vymenoval do pozície šéfa svojich poradcov.

Súvisiaci článok SaS chýbalo niečo vyše tisíc hlasov. Sulíkov pokus o odchod do Bruselu stroskotal Čítajte 

Judita Laššáková je niekoľkonásobná neúspešná kandidátka v komunálnych voľbách. Posledné roky pracovala aj ako asistentka europoslanca Miroslava Radačovského.

Spolupracuje s neonacistom Danielom Bombicom, na ktorého boli vydané tri zatýkacie rozkazy a je v procese vydávania na Slovensko z Londýna, kde žije.

Katarína Roth Neveďalová je europoslankyňa, ktorá nastúpi do svojho tretieho funkčného obdobia. V roku 2012 sa stala podpredsedníčkou Strany európskych socialistov, zaoberala sa rovnosťou žien a mužov. Europoslankyňou v skončenom období sa stala po úmrtí europoslanca Miroslava Číža.

SkryťVypnúť reklamu

Monika Beňová je najdlhšie slúžiacou slovenskou europoslankyňou. Prvý mandát jej začal plynúť po vstupe Slovenska do Európskej únie v roku 2004. Bola manželkou zosnulého Fedora Flašíka, ktorý v minulosti pripravoval volebné kampane Smeru a predtým HZDS.

Ihneď po jesenných voľbách 2023 sa dostala do pozornosti verejnosti tým, že vznik koalície Smeru s Hlasom považovala za hotovú vec v čase, keď predseda strany Pellegrini bol len v začiatkoch vyjednávania.

Beňová bola súčasťou širšieho vedenia europarlamentu.

Republika

Počet poslancov: dvaja

Zvolení poslanci: Milan Uhrík, Milan Mazurek

Milan Uhrík bol dlhoročným členom extrémistickej Ľudovej strany naše Slovensko Mariana Kotlebu, ktorý ho aj zamestnal v čase, keď bol županom Banskobystrického kraja. Za ĽSNS získal v roku 2019 mandát europoslanca.

SkryťVypnúť reklamu

Z Kotlebovej strany odišiel v roku 2021 a stal sa predsedom novej extrémistickej strany Republika. Strane sa nepodarilo na jeseň 2023 dostať do parlamentu. Uhrík v minulosti pôsobil aj medzi mládežou SDKÚ, čo musel vysvetľovať, keď o tom informovali médiá.

Analýza denníka SME ukázala, že Uhrík patril k najmenej aktívnym europoslancom a v europarlamente mal prakticky nulový vplyv. Pre svoje radikálne postoje a extrémistickú minulosť totiž nie je členom žiadnej z frakcií. Kariéru europoslanca si postavil na kritike „Bruselu“ a európskych regulácií.

Related article Uhrík patril k najzbytočnejším, aktívni boli viacerí. Zhodnotili sme prácu europoslancov Čítajte 

Milan Mazurek sa zviditeľnil, keď v minulosti na verejnom proteste vulgárne nadával žene s deťmi pokrikom „J*bem vášho Alaha“. V roku 2019 ho súd odsúdil za rasistické prejavy a následne prišiel o mandát poslanca.

SkryťVypnúť reklamu

Poslancom parlamentu bol aj vo volebnom období 2020 až 2023. Bol členom výboru pre ľudské práva. Mazurek bol nútený zaplatiť odškodné vo výške 20-tisíc eur lekárovi Petrovi Sabakovi, o ktorom šíril klamstvá na sociálnych sieťach.

Hlas

Počet poslancov: jeden

Zvolení poslanci: Braňo Ondruš

Braňo Ondruš je niekoľkonásobným štátnym tajomníkom ministerstva práce počas vlád Smeru. V roku 2020 zo strany odišiel a pripojil sa k Petrovi Pellegrinimu a jeho novej strane Hlas. V minulosti pôsobil ako hovorca SDĽ a tiež ako televízny moderátor a redaktor v spravodajstve televízií Markíza a Joj.

KDH

Počet poslancov: jeden

Zvolení poslanci: Miriam Lexmann

Miriam Lexmann pôsobila uplynulé volebné obdobie ako europoslankyňa. Mandát si mohla prevziať až po vystúpení Spojeného kráľovstva z Európskej únie, keďže obsadila mandát prerozdelený po brexite. Za jej aktivity ju v roku 2021 čínsky komunistický režim zaradil na svoj sankčný zoznam.

SkryťVypnúť reklamu

Lexmann je manželkou predsedu KDH Milana Majerského.

Výsledky Eurovolieb 2024

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  2. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  3. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  5. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  6. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  8. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu
  1. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  6. BENU otvorila v Košiciach lekáreň aj v Auparku
  7. Jedinečný koncert EURYTHMICS v Bratislave
  8. LOVESTREAM Festival oznamuje prvú vlnu interpretov
  1. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 566
  2. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 6 373
  3. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 5 789
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 231
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 061
  6. Ísť do kúpeľov je IN 4 796
  7. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 578
  8. Vypite bar s ministrom, teraz za polovičnú cenu 4 434
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu