V roku 2023 darovali strane Hlas peniaze, dnes sú už v rôznych funkciách. „Aktuálna garnitúra koristnícky prístup k verejnej sfére posunula opäť o roky dozadu,“ myslí si Michal Piško z Transparency International.
Tisícky Ukrajincov volia radšej útek za hranice, než by mali ísť bojovať. Ich zúfalstvo a strach o vlastný život sa snažia speňažiť pašeráci, aj tí zo Slovenska. Stal sa z toho pre nich lukratívny biznis, na ktorý sa preorientovali z pašovania cigariet.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Úradníčka poslala Hlasu desaťtisíc. Dnes šéfuje pobočke úradu práce
- Firma bývalého šéfa z Penty ťaží z dlhov nemocníc. Zabrzdil ju Najvyšší súd
- Po rieke na matraci či zabalení v igelite. Ako sa snažia Ukrajinci vyhnúť mobilizácii?
- Stavebný gigant je na hranici krachu. Bol spájaný s vplyvným oligarchom
- Boh držal ochrannú ruku dekádu a zrazu ju dal preč. Pred 30 rokmi zomrel Ayrton Senna
- Stačila mikrodávka LSD a pacient nemal 12 týždňov úzkosti. Zmení sa názor na psychedeliká?
Úradníčka poslala Hlasu desaťtisíc. Dnes šéfuje pobočke úradu práce

Pred rokom darovala strane Hlas peniaze, dnes už sedí ako jej nominantka v kresle šéfky Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Novom Meste nad Váhom. Regionálne pobočky úradu práce patria pod ministerstvo práce, ktoré vedie Erik Tomáš z Hlasu.
Michaela Štefanovičová do funkcie nastúpila v januári ako dvadsaťosemročná. Predtým pracovala v trnavskej regionálnej pobočke Pôdohospodárskej platobnej agentúry ako kontrolórka trhových opatrení.
Štefanovičová poslala minulý rok Hlasu dar desaťtisíc eur. Podľa katastra nehnuteľností vlastní v Bzinciach pod Javorinou rodinný dom, ktorý získala darovacou zmluvou. Dom je však zaťažený hypotékou.
Zoznam darcov zverejnil Hlas na konci marca. Štefanovičová na ňom nie je jediná, ktorá sa dostala po parlamentných voľbách do funkcie. To, že sa darcovia strany či ich rodinní príslušníci stanú neskôr nominantmi strany do rôznych funkcií, nepovažuje Michal Piško z Transparency International za problém.
Problémom je podľa neho v súčasnosti skôr nadužívanie priamych politických nominácií na úkor odborných. „Hoci politické nominácie sa nadmerne objavovali za každej vlády, aktuálna garnitúra koristnícky prístup k verejnej sfére posunula opäť o roky dozadu,“ myslí si.
- Sponzorské na druhom mieste: Dilemu, či sponzorské dary (a ich výška) boli prvým, druhým alebo až tretím najdôležitejším kritériom obsadzovania štátnej správy, na tomto mieste zrejme nevyriešime. Čo sa špeciálne Pellegriniho strany týka, dá sa azda domnievať, že sponzorské je v personalistike Hlasu kritérium až číslo dva. Na číslo jeden sa ani nepýtajte, píše Peter Schutz.
Firma bývalého šéfa z Penty ťaží z dlhov nemocníc. Zabrzdil ju Najvyšší súd

Model je v podstate jednoduchý. Nemocnice dlhodobo nevedia načas platiť svojim dodávateľom. Príde veľký hráč, skúpi pohľadávky za milióny eur a na súde sa domáha splatenia dlhov aj s úrokmi. Tie sa po rokoch tiež rátajú v miliónoch.
Veľkým hráčom je v tomto prípade firma BFF Central Europe s vlastníkom v Poľsku. Jedným z dvoch jej konateľov je bývalý šéf Sveta zdravia z portfólia Penty Marek Duban. Druhým konateľom je veterinár Ladislav Valábek z Borinky.
Nemocnice taký postup považujú za nepoctivý a v rozpore s dobrými mravmi. Súdy im to doteraz neuznávali. Keď denník SME o aktivitách BFF CE informoval v októbri 2021, opísal postup firmy voči Fakultnej nemocnici s poliklinikou v Prešove.
Prešovská nemocnica sa obrátila na Najvyšší súd s dovolaním, ten dal teraz nemocnici čiastočne za pravdu. Najvyšší súd rozhodol, že praktiky firmy sú problém, ktorým sa v dovolacom konaní doteraz nezaoberal. Navyše je to podľa neho aj otázka zásadného významu.
V krátkosti z domova:
- Zákon o whistlebloweroch vyšumel: Kým riešili Jána Čurillu a jeho tím, novela zákona o whistlebloweroch bola prioritou. Keď zistili, že by sa na skupinu odstavených policajtov aj tak zrejme nedala použiť, zámery na zmeny v legislatíve išli do úzadia. Celú novelu na podnet ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka z parlamentu stiahli.
- Preferencie sa zmenili minimálne: Preferencie najsilnejších politických strán zostávajú prakticky nezmenené, ukazuje nový prieskum preferencií agentúry AKO pre televíziu Joj 24. Do parlamentu by sa dostalo šesť strán a všetky v rovnakom poradí ako v marci a len s minimálnymi odchýlkami v rámci štatistickej chyby. Na čele zostáva Smer s náskokom 1,1 percentuálneho bodu pred PS.
- Šturák od leta zatvoria: Od júla Univerzita Komenského zatvorí celú budovu Internátu Ľudovíta Štúra v bratislavskej Mlynskej doline a v ďalšom školskom roku v nej nebudú môcť bývať vysokoškoláci. Internátne mesto tak príde o ďalších 1 300 miest na ubytovanie. Bez bývania, pri vysokých cenách nájmov v hlavnom meste, tak môžu zostať stovky študentov.
Po rieke na matraci či zabalení v igelite. Ako sa snažia Ukrajinci vyhnúť mobilizácii?

Voda rieky Tisa vie byť zradná, jej brehy sú strmé a bahnité. Koryto často skrýva ostré balvany. Napriek tomu sa tisícky Ukrajincov radšej pokúsia rieku prekročiť, než by mali ísť bojovať.
Ak sa im to podarí, končia v Rumunsku. Viaceré prípady sa však už skončili tragicky. Veľa z nich preto hľadá bezpečnejší spôsob úteku smerom na západ. Do krajín Európskej únie vrátane Slovenska sa snažia dostať pešo.
Muži sa snažia utiecť v čase, keď ukrajinská armáda varuje pred nedostatkom ľudských síl. Parlament preto v polovici apríla prijal prísnejší zákon o mobilizácii a úrady posilňujú kontroly na hraniciach.
Zúfalstvo sa snažia speňažiť pašeráci. Stal sa z toho pre nich lukratívny biznis, na ktorý sa preorientovali z pašovania cigariet. Ceny za pomoc s prekročením hraníc sa pohybujú okolo 9 000 eur na človeka. Krátko po začiatku vojny bola cena zhruba 1 800 eur. Za prepašovanie batoha cigariet by nedostali ani dvesto eur.
Návrat občanov s brannou povinnosťou: Ukrajina sa nebude snažiť vynútiť si návrat občanov s brannou povinnosťou, tvrdí vicepremiérka Oľha Stefanišynová. Objasnila, že poskytnutie aktuálnych osobných údajov pre potreby územne príslušných vojenských správ a odvodových centier neznamená automatickú mobilizáciu na front.
V krátkosti z Ukrajiny:
- Raketové útoky na Odesu: Ruský raketový útok na Odesu si vyžiadal najmenej tri obete, ďalší traja ľudia utrpeli zranenia. Poškodená bola aj civilná infraštruktúra. Počas útoku, ktorý sa odohral v pondelok, zahynuli piati ľudia. Dvadsaťtri ľudí zostáva hospitalizovaných, osem z nich je vo vážnom stave, z toho štyria v kritickom, vrátane štvorročného dievčaťa.
- Postup od Avdijivky: Zatiaľ nie je jasné, kam Rusi zamerajú svoje úsilie pri Avdijivke. Podľa odhadov analytikov z Inštitútu pre štúdium vojny, stabilizácia ruských pozícií severozápadne od Avdijivky dáva ruskému veleniu na výber - buď pokračovať v postupe na západ k Pokrovsku alebo sa pokúsiť o postup na sever, aby mohli vykonať prípadné dodatočné útočné operácie okolo mesta Časiv Jar.
- Rozptýlenie bojových lietadiel: Britské obranné spravodajstvo predpokladá, že nedávny ukrajinský útok dromi na ruské vojenské letisko Kuščjovskaja donúti Moskvu, aby premiestnila svoje prostriedky protivzdušnej obrany a rozptýlila bojové lietadlá. Analytici zdôraznili, že schopnosť Ukrajiny narušiť pôsobenie ruských taktických lietadiel je kľúčová pre širšiu obranu frontovej línie.
- Zrýchlenie dodávok zbraní: Ruský minister obrany Sergej Šojgu nariadil zrýchliť dodávky zbraní pre vojská bojujúce na Ukrajine. Na front tiež má podľa neho zamieriť viac bojovej techniky. Hovoril aj o „zefektívnení práce armádnych opravárenských jednotiek“ na fronte i mimo neho.
- Výstava ukoristenej techniky: V ruskej metropole Moskva otvorili výstavu západnej vojenskej techniky ukoristenej ukrajinskej armáde počas bojov na Ukrajine. Expozíciu organizovanú ruským ministerstvom obrany tvorí viac ako 30 kusov ťažkej techniky západnej výroby.
- Sankcie na stovky subjektov: Spojené štáty oznámili nové sankcie zamerané na ochromenie vojenských a priemyselných kapacít Ruskej federácie, ako aj na potrestanie spoločností v Číne a iných štátoch, ktoré Moskve pomáhajú zaobstarať si zbrane pre vojnu vedenú proti Ukrajine. Sankcie sa dotkli aj Slovenska.
Zo zahraničných webov:
- The Economist: Kto zásobuje ruský zbrojársky priemysel?
- Substack/Mick Ryan: Rusko na východe postupuje
- Carnegie Politika: Ako môže Kremeľ reagovať na balík pomoci pre Ukrajinu?
Vyskúšajte aj ďalšie newslettre od SME
- Barbora Mareková z podcastu Ľudskosť píše svoje postrehy o spoločnosti a o mentálnom zdraví. Odoberať >
- Eva Frantová v súhrne prináša najpodstatnejšie správy zo sveta ekonomiky a biznisu. Odoberať >
- Tomáš Prokopčák vyberá najzaujímavejšie správy nielen z vedy. Odoberať >
Stavebný gigant je na hranici krachu. Bol spájaný s vplyvným oligarchom

PSJ Hydrotranzit vznikol v roku 2002 na troskách spoločnosti Hydrostav. Pôvodne sa volal Hydrostav Bratislava – Vlčie Hrdlo. Jeho generálny riaditeľ a predseda predstavenstva Juraj Kotúč neskôr v roku 2008 pre magazín ASB vysvetľoval, že pri zrode stála skupina akcionárov, ktorí chceli pôsobiť v stavebnej brandži.
Patril medzi najväčšie stavebné firmy na Slovensku. V roku 2015 PSJ Hydrotranzit vykázal 35-miliónové tržby a dlhodobo dosahoval nadštandardnú výkonnosť. To je však minulosť.
Firma, ktorá bola v posledných rokoch spájaná s oligarchom Miroslavom Výbohom, je dnes v ohrození. Ešte v októbri 2023 sa na súdy obrátil konkurzný správca spoločnosti Taw a požiadal o vyhlásenie konkurzu stavebnej firmy.
Súd o konkurze ešte nerozhodol, no medzičasom sa mu prihlásili ďalší veritelia, a to spoločnosti D4 Building a Skeleton. Zaujímavé je, že PSJ Hydrotranzit nemá dlhy voči žiadnym štátnym inštitúciám. V takýchto prípadoch je to ojedinelé.
V krátkosti z ekonomiky:
- Ako Slováci profitujú zo vstupu do EÚ: Slovensko za dve dekády členstva v EÚ zbohatlo a s ním aj jeho občania. Priemerné mzdy na Slovensku od roku 2004 vzrástli 2,7-násobne, zatiaľ čo ceny sú vyššie o približne 80 percent. To znamená, že zarábame takmer trikrát viac ako pred dvoma dekádami, pričom rast cien z vyšších platov odkrojil menšiu časť.
- Ďalšia žaloba od Komisie: Európska komisia žaluje Slovensko na Súdnom dvore EÚ pre nesplnenie si povinností v súvislosti s preskúmaním, aktualizáciou a oznamovaním plánov manažmentu povodňového rizika. Rezort životného prostredia tvrdí, že je v neustálom kontakte s inštitúciami EÚ a snaží sa situáciu čo najrýchlejšie vyriešiť.
- Fico odpracoval nočnú zmenu: Premiér Robert Fico absolvoval na 1. mája nočnú zmenu s pracovníkmi závodu ZKW Slovakia v Krušovciach pri Topoľčanoch. Uviedol, že je potrebné hovoriť so zamestnávateľmi o podiele nočnej práce na Slovensku, ktorý je najvyšší v rámci EÚ, a rokovať aj o nočných príplatkoch.
Boh držal ochrannú ruku dekádu a zrazu ju dal preč. Pred 30 rokmi zomrel Ayrton Senna

V súbojoch a súperení v športe sú silné príbehy a stopy osobností. Niektorí športovci charizmou, nasadením a umením dokážu ľudí tak vtiahnuť do deja, že ich dvíhajú zo svojich sedadiel. Podobnou osobnosťou bol Ayrton Senna. Trojnásobný majster sveta formuly 1 a jeden z najlepších pilotov v histórii.
Ak by ste koncom osemdesiatych rokov chceli vytvoriť ideál, bol by to on. Mladý, drzý, sympatický a neskutočne rýchly. Odmietal akceptovať priemernosť. Túžil byť len prvý, druhé miesto preňho nedávalo žiadny zmysel.
Rýchlosti bol oddaný. „Čím viac idem na hranu, tým viac sa cítim byť samým sebou. Motorizmus je samotársky, ale pohltí vás to. A stále túžim zažiť toho viac. Motivuje ma to,“ vravel Senna.
Slávny Brazílčan už nežije. 1. mája uplynulo 30 rokov od jeho tragickej smrti počas Veľkej ceny San Marína v Imole. Je to veľká cena, ktorá navždy zmenila formulu 1. Čierny víkend. Najtragickejšie podujatie v dejinách F1. V priebehu troch dní prišli o život dvaja pretekári a tretí mal veľké šťastie.
Ďalšie športové správy
- Športový prehľad: Denne to najdôležitejšie zo športu. Odoberať >
Stačila mikrodávka LSD a pacient nemal 12 týždňov úzkosti. Zmení sa názor na psychedeliká?

Príbeh LSD sa začal písať v roku 1938. Náhodne ho vtedy v laboratóriu vo Švajčiarsku objavil vedec Albert Hofmann. Od roku 1948 sa predávalo ako liek na všetko: schizofréniu, alkoholizmus, kriminálne správanie aj sexuálne deviácie.
V sedemdesiatych rokoch zasiahla psychedeliká prísna regulácia aj kultúrny odpor. Boli spojené s neetickým výskumom, nekontrolovaným rekreačným užívaním, vysokým rizikom zranenia a dokonca aj so smrťou.
Mnohí odborníci aj spotrebitelia sa snažili bojovať proti takémuto obrazu. Ich hlavným argumentom bolo, že psychedeliká poskytujú intelektuálny a duchovný pohľad na svet a navyše zvyšujú kreativitu. Napriek tomu však väčšina jurisdikcií na svete psychedeliká kriminalizovala.
Od roku 2000 sa vedci postupne začali ku skúmaniu psychedelík vracať. A v posledných rokoch sa objavuje stále viac výsledkov, ktoré si zaslúžia pozornosť. Nedávno napríklad odborníkov prekvapila správa, podľa ktorej by LSD mohlo uľahčiť život pacientom s generalizovanou úzkostnou poruchou.
V krátkosti o zdraví:
- Čierny kašeľ nikdy nezmizol: Čierny kašeľ mnohí považovali za ochorenie, ktoré už patrí do minulosti. Od roku 2023 však mnohé krajiny Európy aj zvyšku sveta hlásia nárast počtu prípadov. Susedné Česko dokonca aktuálne prežíva najväčšiu epidémiu čierneho kašľa za posledných 60 rokov.
- Kosti sú živé: Začať s cvičením v strednom veku vôbec nie je jednoduché. Človek musí prekonať pochybnosti o vlastných schopnostiach a aj veľké množstvo bolesti. Ortopedický chirurg Alister Hart však upozorňuje na to, že ak začnete cvičiť aj v takom veku, môžete svojim kĺbom naozaj pomôcť.
- Nosenie zubného strojčeka: Chôdza, oči, nos, vlasy, úsmev a.... A tiež zuby sú jednou z prvých vecí, ktoré si na ľuďoch všímame. Výskumy hovoria, že ak sú rovné, viac sa usmievame a dokonca máme aj väčšiu šancu uspieť na pracovných pohovoroch.
Podcasty SME
- Dobré ráno: Viete si predstaviť pasy, korunu a žiadne cesty?
- Vizita: Bez cholesterolu by sme neprežili. Potrebuje ho každá bunka
- Vedátor: Umelej inteligencii dochádzajú dáta
- Zoom: Mafiáni používajú pradávnu metódu popravy
- Rutina: Biochemička búra mýty o kozmetike
Karikatúra

Recept dňa

Hľadáte tip na nápad rýchly obed či večeru? Vyskúšajte cuketové rizoto za pár minút.
Dnes očakávame
- Pokračuje schôdza parlamentu a rokuje vláda
- Súdne pojednávanie o podmienečnom prepustení Mikuláša Černáka
- Protest proti zmenám v RTVS a za ochranu druhého piliera na bratislavskom Námestí slobody
Dnes v histórii

2. mája 1945 kapitulovala berlínska posádka pod vedením generála Helmutha Weidlinga pred vojskami 1. ukrajinského a 1. bieloruského frontu na čele s maršalom Georgijom Žukovom. Sovieti ovládli hlavné mesto Nemecka Berlín.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
