Slovenský mafián Mikuláš Černák, ktorý je spojený s asi tridsiatkou vrážd, by sa mohol stať vôbec prvým doživotne odsúdeným za éry samostatného Slovenska, ktorého podmienečne prepustia na slobodu. O jeho osude rozhodnú traja sudcovia.
Takmer tretina ľudí je stále presvedčená, že Rusko je pre nás strategickým partnerom. Prieskum ukázal, že síce sa podpora členstva Slovenska v NATO a Európskej únii minulý rok zvýšila, stále sme medzi krajinami, kde je najnižšia.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Černáka pripravujú mesiace na to, že by sa mohol dostať na slobodu
- Mesiace pátrali, kde vzal Stromček peniaze na vilu vo Francúzsku. Našli predajcu kobercov
- Západ nás ohrozuje a Rusko je partner. Slovensko v protizápadných postojoch vyniká
- Spláchli svoje toxické firmy. Ficov brat, Bašternák a developer postupovali rovnako
- Zatykač na Škriniara? Ľudia sa čudovali. Problémový chlapec v Dortmunde ožil
- Bola mu odporná, ale nedokázal jej povedať nie. Príbeh britského herca je vhodný len pre plnoletých
Ak si dnes kúpite víkendové vydanie denníkov SME alebo Korzár, nájdete v ňom vložený časopis INDEX, v ktorom si prečítate, ako Fico ohrozuje lacnejšie hypotéky. Dozviete sa či sa oplatia Finax alebo Portu. V seriáli Magnáti opisujeme príbeh Ladislava Reháka, ktorý sa začína v ŠtB. Cena denníkov SME a Korzár na celý víkend spolu s časopisom INDEX je len 1,95 eur.
Černáka pripravujú mesiace na to, že by sa mohol dostať na slobodu

Zo svojich päťdesiatich siedmich rokov strávil dvadsaťšesť za mrežami. Teraz by sa mohol stať vôbec prvým doživotne odsúdeným za éry samostatného Slovenska, ktorého podmienečne prepustia na slobodu. Už roky spolupracuje s políciou.
Len v poslednej z dohôd o vine a treste z roku 2020 sa pritom najznámejší slovenský mafián Mikuláš Černák priznal k štrnástim vraždám.
„Chcel by som sa po rokoch postaviť čelom k svojej temnej minulosti,“ prihováral sa Černák vo štvrtok trojici sudcov v senáte Petra Vrbjara. Presviedčal ich, že dozrel čas, aby ho aspoň krátko pred dôchodkovým vekom pustili na slobodu. S niekoľkomesačnou prestávkou je vo väzení od svojich tridsaťjeden rokov.
„Začal som si uvedomovať, čo má najväčšiu hodnotu. Je to ľudský život,“ kajal sa na súde Černák. Okrem vydierania či nedovoleného ozbrojovania je spojený s asi tridsiatkou vrážd, či už ako vykonávateľ, objednávateľ, prípadne bol zapojený iným spôsobom.
Zhruba štvorhodinové verejné zasadnutie súdu ukázalo, že Černáka pripravujú na možné prepustenie na slobodu už niekoľko mesiacov. Zaradili ho do programu Šanca na návrat.
Zasadnutie sa skončilo odročením na neurčito. Je totiž potrebné počkať si na spis z Okresného súdu v Prešove a následne súd priberie do konania aj znalcov. Prokurátor Repa očakáva rozhodnutie ešte do konca roka.
Mesiace pátrali, kde vzal Stromček peniaze na vilu vo Francúzsku. Našli predajcu kobercov

Za majetkami a finančnými operáciami niekdajšieho generálneho manažéra Smeru Viktora Stromčeka je predovšetkým nórska spoločnosť Windmill, zistil denník SME ešte na jeseň 2022. Konečným užívateľom výhod sú Stromčekove neplnoleté deti.
Firma sídliaca na dohľad od nórskeho pobrežia v mestečku Kristiansand je súčasťou vlastníckych vzťahov, ktoré vedú k mnohomiliónovým luxusným majetkom na Francúzskej riviére, ktoré užíva Stromček a jeho rodina.
Po zisteniach SME o Stromčekových aktivitách vo Francúzsku a v Nórsku sa o neho začali zaujímať nórski novinári z denníka VG. V spolupráci s Investigatívnym centrom Jána Kuciaka odhalili Stromčekove sporné obchodné aktivity siahajúce od daňových rajov v Karibiku až po Singapur.
Niektoré prepojenia vedú až k obžalovanému oligarchovi s priamymi väzbami na vládny Smer Norbertovi Bödörovi. Stromček bol od roku 2008 blízkym spolupracovníkom niekdajšieho predsedu parlamentu za Smer Pavla Pašku ako šéf kancelárie Národnej rady, bol aj štátnym tajomníkom ministerstva dopravy za Jána Počiatka (Smer) a bol zodpovedný za prípravu priemyselného parku pre automobilku Jaguar pri Nitre.
V krátkosti z domova:
- Tarabovo odvolávanie: Minister životného prostredia Tomáš Taraba odvolal riaditeľa Správy Národného parku Slovenský kras Milana Olekšáka. Za odvolaním mali byť predovšetkým zlé manažérske rozhodnutia aj nedostatočná komunikácia v regióne s dôležitými hráčmi pri zonácii.
- Mazák a Majerník: Poslanci vládnej koalície v tajnom hlasovaní odvolali dvoch členov Súdnej rady Jána Mazáka a Andreja Majerníka. Ide o členov Súdnej rady, ktorých zo zákona nominuje parlament, oboch odvolali pred skončením ich funkčného obdobia, ktoré im malo skončiť až v roku 2025.
- Fond na podporu umenia: Budú mať rozdeľovanie peňazí v kultúre na starosti nominanti ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej alebo ostane v rukách odborníkov? Zámeru ministerky na ovládnutie Fondu na podporu umenia aspoň zatiaľ bráni jedna z troch koaličných strán – Hlas.
- Protest na podporu médií: Na proteste proti zásahom do verejnoprávneho RTVS aj druhého dôchodkového piliera sa vo štvrtok večer na bratislavskom Námestí slobody zišlo niekoľko tisíc ľudí. Zorganizovalo ho opozičné hnutie Progresívne Slovensko.
Západ nás ohrozuje a Rusko je partner. Slovensko v protizápadných postojoch vyniká

Podpora členstva Slovenska v Európskej únii a Severoatlantickej aliancii sa po poklese v roku 2023 vrátila na úroveň z roku 2022. Pri širšom pohľade na stredoeurópsky región sa však Slovensko stále nachádza medzi krajinami s najnižšou podporou členstva.
Napriek stabilnému poklesu je stále takmer tretina ľudí na Slovensku presvedčených, že Rusko je pre krajinu strategickým partnerom.
Slovensko zároveň v regióne vyčnieva ako krajina, v ktorej najviac (41 percent) ľudí považuje Spojené štáty za hrozbu. Slovensko sa spolu s Bulharskom už tradične ocitá na popredných priečkach v proruských postojoch a nižšej dôvere voči USA či NATO.
Euroskepticizmus je výrazný aj v Česku, kde sa však tešia vysokej podpore ľudské práva a liberálna demokracia. Na Slovensku panuje pomerne pevné presvedčenie, že členstvo v Únii dáva krajine výraznejší hlas v medzinárodných vzťahoch. Silný je však aj pocit, že Európska únia štátu diktuje, čo má robiť bez toho, aby na to štát mal vplyv.
Vyplýva to z aktuálneho prieskumu Globsec Trends, ktorý zverejnila organizácia Globsec. Dáta pre prieskum organizácia získavala z reprezentatívnych vzoriek ľudí v štvorici krajín V4, trojici pobaltských štátov, Bulharsku a Rumunsku.
V krátkosti z Ukrajiny:
- Skaza mesta Časiv Jar: Mesiace neutíchajúceho ruského delostreleckého bombardovania zdevastovali Časiv Jar, strategické mesto na východe Ukrajiny. Agentúra AP zverejnila zábery z dronov, na ktorých vidno takmer vyľudnené mesto, kde prakticky nemožno nájsť nepoškodenú budovu.
- Škandál z vedenia: Prezident Zelenskyj odvolal šéfa kybernetického oddelenia tajnej služby SBU Illju Vitjuka. Stalo sa tak po tom, ako médiá minulý mesiac uviedli, že Vitjukova manželka vlani kúpila luxusný byt v centre Kyjeva.
- Ruské útoky: Rusko v apríli na Ukrajinu odpálilo takmer štyritisíc rakiet, bômb a dronov, uviedol prezident Zelenskyj. Moskva počas jari zintenzívnila útoky na civilnú a energetickú infraštruktúru v čase, keď Kyjev čakal na dodávky dôležitej pomoci od svojich spojencov.
V krátkosti zo sveta:
- Smrť whistleblowera: Whistleblower Joshua Dean, ktorý ako jeden z prvých hovoril o problémoch pri výrobe komponentov pre letecký koncern Boeing, náhle zomrel. Pred dvoma týždňami navštívil lekára a sťažoval sa na problémy s dýchaním. Diagnostikovali mu zápal pľúc a závažnú bakteriálnu infekciu.
- Ľudské práva: Odsúdený sexuálny delikvent žiada nórsky Najvyšší súd, aby prístup k sociálnym sieťam vyhlásil za ľudské právo. Muž dostal dvojročný zákaz používania platformy Snapchat, ktorú používal na kontakt s maloletým. Jeho právnici tvrdia, že tento krok je v rozpore s Európskym dohovorom o ľudských právach.
- LGBTI+ ľudia a cirkev: Zjednotená metodistická cirkev, ktorá má na celom svete približne desať miliónov členov, zrušila zákaz vysviacky homosexuálnych duchovných a zákaz sobášov osôb rovnakého pohlavia.
Zo zahraničných webov:
- The Atlantic: Americké vysoké školy žnú, čo zasiali
- The Economist: Imigrácia sa zväčšuje, s veľkými ekonomickými dôsledkami
- The New Yorker: Pomsta domovskej stránky
Vyskúšajte aj ďalšie newslettre od SME
- Barbora Mareková z podcastu Ľudskosť píše svoje postrehy o spoločnosti a o mentálnom zdraví. Odoberať >
- Eva Frantová v súhrne prináša najpodstatnejšie správy zo sveta ekonomiky a biznisu. Odoberať >
- Tomáš Prokopčák vyberá najzaujímavejšie správy nielen z vedy. Odoberať >
Spláchli svoje toxické firmy. Ficov brat, Bašternák a developer postupovali rovnako

Čo majú spoločné daňový podvodník Ladislav Bašternák a brat slovenského premiéra Ladislav Fico? Svoje zadlžené firmy previedli pod tú istú spoločnosť. Pomyselne si tak očistili ruky a ďalej podnikali bez dlhov.
„Pohlcovačom“ Bašternákových a Ficových firmy bola eseročka Relco. Už niekoľko rokov je v konkurze. Relco sa pol druha dekády od svojho založenia v médiách neobjavovalo. Nebol na to najmenší dôvod. Zmenilo sa to v roku 2016.
Investigatívny novinár Ján Kuciak, ktorého spolu s jeho snúbenicou Martinou Kušnírovou vo februári 2018 zavraždili, si všimol jednu zvláštnosť. Relco slúžilo ako schránka, cez ktorú sa podnikatelia zbavovali svojich firiem.
Relco pohltilo celkovo 22 firiem. A keďže na seba prevzalo ich záväzky, zaradilo sa medzi najväčších dlžníkov štátnych inštitúcií. Len finančná správa pri nej na začiatku roka 2023 evidovala daňový nedoplatok vyše 25 miliónov eur.
V krátkosti z ekonomiky:
- Koľko stojí deň voľna: Zrušenie dňa pracovného pokoja môže do štátneho rozpočtu priniesť 130 miliónov eur. Informoval o tom Inštitút ekonomických a spoločenských analýz s tým, že Slovensko patrí dlhodobo ku krajinám, ktoré majú najväčší počet sviatkov a dní pracovného pokoja.
- Kryptoaktíva čaká regulácia: Kryptoaktíva budú viac regulované, čaká ich aj väčší dohľad. Vyplýva to z návrhu zákona o niektorých povinnostiach a oprávneniach v oblasti kryptoaktív, ktorý schválila vláda. Cieľom je implementácia euronariadenia o trhoch s kryptoaktívami.
- Dofinancovanie nemocníc: Štátne nemocnice sa dofinancujú sumou 191 miliónov eur. Dostanú navyše aj 70 miliónov na pokrytie nárastu produkcie z dôvodu skracovania čakacích lehôt, zavádzania DRG systému, ako aj implementáciu optimalizácie siete nemocníc.
Zatykač na Škriniara? Ľudia sa čudovali. Problémový chlapec v Dortmunde ožil

Dortmund v nemeckej Bundeslige a Dortmund v Lige majstrov sú dva rozdielne tímy. Výkony tímu z Westfálska sú často ako deň a noc. Na jednej strane stojí mužstvo, ktoré bojuje o umiestnenie v najlepšej štvorici, vďaka čomu by si zaistilo kráľovskú európsku súťaž aj pre nasledujúci ročník.
Druhá verzia nemeckého veľkoklubu sa radí v tejto sezóne medzi štyri najlepšie tímy v najprestížnejšej európskej súťaži - Lige majstrov.
Výhrou nad súčasným francúzskym majstrom Parížom St. Germain v prvom zápase v semifinále zaistili postup do Ligy šampiónov aj piatemu tímu v nemeckej lige. Na prekvapenie sa na tejto priečke nachádza práve Borussia, pre ktorú je to ako vykúpenie.
Oba tímy boli v tejto sezóne súčasťou skupiny smrti. Čelili v nej milánskemu AC a Newcastlu. Experti favorizovali Parížanov, Dortmund väčšina odpísala.
Ďalšie športové správy
- Športový prehľad: Denne to najdôležitejšie zo športu. Odoberať >
Bola mu odporná, ale nedokázal jej povedať nie. Príbeh britského herca je vhodný len pre plnoletých

Kedy mi to už urobíš? napísala mu. Ja si to viem urobiť viackrát po sebe. Naučím ťa to, všetko tajomstvo je v prstoch, pokračovala po krátkej pauze. Potom mu opísala štruktúru menštruačnej krvi, krvné zrazeniny a vzhľad tampónov, a pochválila sa, že jej vajíčka sú v stave, ako by mala len dvadsať rokov.
Netrvalo dlho a už mu posielala mená, aké by ich deti mohli mať. Okrem toho, že za ním chodila do práce a prenasledovala ho, denne od nej dostával približne osemdesiat mailov. Boli plné preklepov, ale aj odhodlania a presvedčenia, že je jej milencom, priateľom, budúcim manželom. A pritom neurobil nič iné, len jej raz ponúkol šálku čaju zadarmo, keď prišla k nemu do baru a vyzerala nesmierne smutná.
Nový seriál s názvom Sobík je skutočným príbehom Richarda Gadda, herca a scenáristu z Londýna, ktorý na začiatku kariéry skúšal šťastie ako stand-up komik a až kým neprerazil, živil sa ako čašník v bare.
Keď svoju skúsenosť so staršou a odpudivou ženou spísal a predstavil ju publiku, dokázal, že na vysnívanú kariéru mal predpoklady. Divákov hneď na začiatku opantá sebairóniou a s napätím pracuje tak šikovne, že v nich vyvolá zvedavosť, ako táto bláznivá „storka“ bude pokračovať ďalej.
V krátkosti z kultúry:
- Seriál o Capotem: Luxusné obedy, nesmierne bohatstvo, elitné večierky, alkohol, New York a prebdené noci. Vitajte v príbehu uznávaného spisovateľa Trumana Capoteho, ktorý bol kedysi najbližším spoločníkom žien newyorskej smotánky. Svoje „labute“, ako ich nazýval, však zradil, a tak spadol z výslnia, na ktoré sa mu už nikdy nepodarilo dostať naspäť.
- Vojna na Ukrajine: Keď Jurajovi Mravcovi volal 24. februára 2022 ráno otec s otázkou, či vie, čo sa deje, netušil. Spal. Otec naliehal, aby si zapol televízor. Juraj Mravec okamžite pochopil, koľká bije a začal si baliť veci, aby vyrazil na Ukrajinu. Na Ukrajinu, ktorú práve vojensky napadli Rusi. Na Donbase nakrútil celovečerný dokument Mir vam. Jeho novinka, zachytávajúca počiatky vojny na Ukrajine, sa volá Mir nam.
- Domáce násilie: Na námet knihy Agátka, Líška a Čierny muž vznikla divadelná hra Mama už neplače. Preložila ju prekladateľka a učiteľka Gymnázia na Javorovej ulici v Spišskej Novej Vsi Daniela Lozanová. Spolu so študentkami Simonou Zimovou, Emmou Dzurendovou, Ellou Wagnerovou a Emou Melekovou približujú deťom po celom Slovensku pálčivé témy.
Karikatúra

Podcasty SME
- Dobré ráno: Rusku sa takmer podaril prielom obrany, potom to zbabrali
- Index: Ceny bytov začínajú opäť stúpať. Radšej kúpiť alebo ešte čakať?
- Ľudskosť: Ako je možné, že rozprávanie lieči? O psychoterapii s Kristínou Kotrčovou
Recept dňa

Máte chuť na niečo ľahké, jednoduché, svieže a zdravé? Pripravte si dusené kuracie prsia s bylinkami.
Dnes očakávame
- Celoslovenská spomienka pri príležitosti 105. výročia tragickej smrti generála M. R. Štefánika
- Štart čínskej robotickej sondy Čchang-e 6, ktorá sa pokúsi získať vôbec prvé vzorky pôdy a hornín z odvrátenej strany Mesiaca
Dnes v histórii

Tretí máj bol v roku 1993 vyhlásený za Svetový deň slobody tlače. Oslavuje sa od roku 1994 a viaže sa na udalosť z 3.5.1991, keď bola prijatá Windhoekská deklarácia o podpore nezávislej a pluralitnej africkej tlače.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť v pondelok.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
