SME

Ranný brífing: Tlak na Korčoka rastie, ruskí miliardári nevedia kam s peniazmi

Prečítajte alebo vypočujte si najdôležitejšie správy.

Ranný brífing SMERanný brífing SME (Zdroj: SME.sk / Hejty)

Najnovší prieskum dôveryhodnosti politikov potvrdil prvenstvo Petra Pellegriniho. Za ním skončila prezidentka Čaputová. Ivan Korčok však predbehol Roberta Fica a skončil na treťom mieste.

Ruským miliardárom sa skomplikovalo dedenie majetku. Ich osvedčený návod na jeho prevod je v podstate zničený. Viaceré krajiny, v ktorých mali uložené peniaze, totiž zakázali poskytovanie manažérskych služieb rodinným fondom, v ktorých sú ruskí občania správcami alebo príjemcami.

Načítavam... Tlak na Korčoka rastie, ruskí miliardári nevedia kam s peniazmi
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

V dnešnom vydaní sa dočítate:


Novou hviezdou prieskumov dôveryhodnosti je Korčok, skončil tretí

Len necelé dva týždne po druhom kole prezidentských volieb, ktoré bolo 6. apríla a vyhral ho Peter Pellegrini, zaradila agentúra Focus prvýkrát do prieskumu dôveryhodnosti politikov aj Ivana Korčoka.

SkryťVypnúť reklamu

Práve Korčok je novou hviezdou týchto prieskumov. Doterajšiu trojku dôveryhodnosti, premiéra Roberta Fica, totiž odsunul až na štvrté miesto.

Už niekoľko týždňov sa diskutuje o tom, ako so svojim ziskom v prezidentských voľbách Korčok naloží a či založí politickú stranu alebo vstúpi do existujúcej. Neúspešný prezidentský kandidát chce o svojich ďalších krokoch v politike informovať až po voľbách to Európskeho parlamentu, ktoré budú 8. júna.

V prieskume veľmi dobre dopadol aj predseda SaS Branislav Gröhling, na ktorého sa, rovnako ako na Korčoka, pýtali respondentov po prvýkrát.

Rebríčku dôveryhodnosti už od augusta minulého roka kraľuje novozvolený prezident Peter Pellegrini nasledovaný ešte stále prezidentkou Zuzanou Čaputovou.

Mobil na agenta aj spojka v agentúre. Preverili sme hoax o atentáte na Pellegriniho

Hackerský útok v Česku vyústil do spravodajskej hry s presahom na Slovensko. Cieľom bolo rozšíriť dezinformáciu o údajnom ohrození novozvoleného slovenského prezidenta Petra Pellegriniho tajnými službami Ukrajiny. Dva týždne po vypustení falošnej informácie sa jej autori ozvali znova.

SkryťVypnúť reklamu

Terčom nezvyčajného zásahu neznámych hackerov sa stala Česká tlačová kancelária v utorok 23. apríla. Do jej spravodajského webu České noviny sa niekto nabúral a publikoval na ňom hoax o príprave atentátu na Pellegriniho, ktorý vraj prekazila česká Bezpečnostná informačná služba.

Aktérov incidentu polícia zatiaľ nevypátrala, kauza však má pokračovanie. Viacerým slovenským médiám v pondelok prišiel anonymný e-mail, ktorý sa k udalosti vracia. Jeho súčasťou sú aj údajné dôkazy o tom, že správa o chystanom atentáte mala reálny základ.

E-mail pôsobí dojmom, že je založený na spravodajských informáciách českých tajných služieb. Udalosti, ktoré opisuje, však do seba nezapadajú. Na základe informácií z oficiálnych zdrojov SME zhrnulo fakty, ktoré ukazujú, že po základnej správe sú vymyslené aj ďalšie oporné body príbehu.

SkryťVypnúť reklamu

V krátkosti z domova:

  • Kotlár brojí: Splnomocnenec vlády pre preverenie manažovania pandémie covidu Peter Kotlár sa na rokovaniach 194 krajín WHO stavia do roly hovorcu našej delegácie a ochrancu Slovenska pred Svetovou zdravotníckou organizáciou a farmaceutickými firmami. Podľa ministerky zdravotníctva Zuzany Dolinkovej sa na rokovaniach zúčastňuje len ako prísediaci.
  • Vyhrážky školám: Aby aktéri falošného nahlasovania výbušnín na školách vyvolali strach naprieč krajinou, museli svoje výhražné e-maily zaslať čo najväčšiemu počtu škôl. Zistili sme, že adresy škôl verejne sprístupňoval štát.
  • Medveď pri Očovej: Pri Očovej v okrese Zvolen bola v piatok odstránená problémová medvedica, ktorá opakovane navštevovala intravilán obce. Odstrelom zvieraťa sa na sociálnej sieti pochválil aj poslanec Rudolf Huliak, ktorý je zároveň aj starostom Očovej.
  • Záhada bilbordov: Záverečnú správu o financovaní kampaní musia prezidentskí kandidáti odovzdať do 30 dní od skončenia volieb. Tento týždeň to urobil aj posledný kandidát a budúci prezident Peter Pellegrini. Správa však v skutočnosti o jeho kampani veľa nepovie.

Osvedčený návod na prevod majetku je zničený. Ruská elita čelí prekážkam pri dedení

Ruskej elite sa skomplikovalo dedenie majetku. Keďže vojna na Ukrajine sa naťahuje do tretieho roka a ruskí boháči si zvykli na to, že nie sú na Západe vítaní, je osvedčený návod na prevod majetku v podstate zničený.

SkryťVypnúť reklamu

Dokonca aj Cyprus a Švajčiarsko, ktoré patrili k obľúbeným miestam úschovy peňazí, zakázali poskytovanie manažérskych služieb rodinným fondom, v ktorých sú ruskí občania správcami alebo príjemcami.

Kým niektorí boháči stále hľadajú spôsoby, ako udržať rodinné peniaze na Západe, iní sa ich snažia premiestniť do takzvaných priateľských krajín, ako sú Spojené arabské emiráty.

Ďalší ich presúvajú do Ruska - najmä ak tam majú ďalšie majetky. Väčšina miliardárov, na ktorých boli uvalené sankcie, sa rozhodla presunúť svoje aktíva práve domov.

Rusko sa už roky pokúša bohatých ľudí motivovať, aby peniaze presunuli domov, a vytvorilo tiež štruktúry na ochranu súkromného majetku. Obavy zo štátnych konfiškácií však pretrvávajú, a to najmä preto, že ich počet v poslednom čase stúpol. Kritik ruského prezidenta Vladimira Putina varoval, že ich bude pribúdať.

SkryťVypnúť reklamu

V krátkosti z Ukrajiny:

  • Zrútenie budovy: V ruskom Belgorode sa čiastočne zrútila obytná budova. Úrady hlásia sedem obetí a obviňujú Ukrajinu.
  • Charkovská oblasť: Situácia v Charkovskej oblasti sa výrazne zhoršila a mimoriadne rýchlo sa mení. Evakuovaných bolo vyše štyritisíc ľudí.
  • Dronový útok: Ukrajinský dronový útok spôsobil podľa miestneho gubernátora požiar rafinérie vo Volgogradskej oblasti na juhu Ruska. Ukrajinská vláda ani vlastník rafinérie na žiadosť o informácie bezprostredne nereagovali.
  • Rozlúčková návšteva: Prezidentka Zuzana Čaputová pricestovala v piatok ráno do Kyjeva na rozlúčkovú návštevu Ukrajiny. Prezident Zelenskyj jej poďakoval za morálnu podporu a udelil najvyššie štátne vyznamenanie.

V krátkosti zo sveta:

  • Nacistická vila: Berlín sa snaží zbaviť luxusnej vily pri jazere. Pozemok, ktorý využíval Joseph Goebbels, jeden z hlavných predstaviteľov nacistického Nemecka, preto ponúka zadarmo. Tamojšiemu vedeniu sa už viac ako 20 rokov nedarí nájsť kupca pre rozsiahly chátrajúci areál.
  • Dianie v Pacifiku: Japonsko pomaly opúšťa pacifistickú strategickú doktrínu, ktorou sa viazalo od porážky v druhej svetovej vojne. Príčinou je čoraz agresívnejšia Čína, ktorá aktuálne zaradila do námorných testov svoju novú lietadlovú loď.
  • Situácia v Rafahu: V Rafahu sa rozpadá chabá zdravotnícka sieť v čase, keď ju tamojší ľudia najviac potrebujú. Najväčšiu nemocnicu v meste pred niekoľkými dňami v panike zatvorili po tom, čo Izrael nariadil evakuáciu z juhovýchodnej časti Gazy.

Zo zahraničných webov:



Niektoré uviazli, iné sa hrajú na mŕtveho chrobáka. Ako sa západným firmám darí v Rusku?

Od februára 2022, keď Putinov režim rozpútal vojnu na Ukrajine, opustilo ruský trh približne 20 percent firiem zo Západu, ktoré tam dovtedy pôsobili.

SkryťVypnúť reklamu

Medzi 378 značkami sú automobilky Mercedes-Benz, Volkswagen, Renault, Nissan a Mazda, fastfoodový reťazec McDonald’s, pivovar Heineken, výrobca domácich spotrebičov Whirlpool, nábytkársky gigant Ikea či dodávateľ rýchloobrátkového tovaru Henkel.

Základom bolo, že konali bez otáľania a okamžite priznali straty pred akcionármi. Vyčkávanie sa neoplatilo, pretože Rusi medzičasom prijali opatrenia, ktoré odchod z trhu sťažili, prípadne znemožnili. Mnohé firmy tak v Rusku uviazli.

Špecifickou kategóriou sú firmy, ktoré sa hrajú na mŕtveho chrobáka, a vyčkávajú, ako dopadne vojna. Príkladom je PepsiCo, ktorá minulý mesiac dokonca v Rusku otvorila novú fabriku.

Na ruskom trhu bez výraznejších obmedzení naďalej podniká 1 700 firiem zo Západu. Pozreli sme sa na niekoľko pokusov o odchod, ktoré vzhľadom na okolnosti nadobudli trpkú príchuť.

SkryťVypnúť reklamu

V krátkosti z ekonomiky:

  • Pôžička sem, pôžička tam: Máloktorá slovenská firma sa mohla pochváliť takými úspechmi ako ZTS Výskumno-vývojový ústav Košice. Jej pracovníci napríklad spolupracovali s CERN-om. Vývojárske a obchodné úspechy si však podnik zjavne nepretavil do udržateľnej ekonomickej kondície, pretože skončil v konkurze.
  • Koľko stoja deti: Mať dieťa je pomerne drahé. Náklady nie sú rozložené rovnomerne, vyššie výdavky sú do približne piateho roku života a následne tesne pred dospelosťou. Výchova človeka od detstva po dospelosť stojí približne 60-tisíc eur.
  • Neplatená práca: Takmer 80 percent žien po príchode domov čakajú ďalšie neodkladné povinnosti súvisiace s domácnosťou a starostlivosťou o deti. Z mužov sa k neplatenej práci v domácnosti hlási necelých 17 percent.

Slovensko zdolalo Kazachstan. Hokejisti prekvapenie nedopustili

Slovenskí reprezentanti oslavujú prvé víťazstvo na Majstrovstvách sveta v hokeji 2024. Proti Kazachstanu boli lepším tímom a zaslúžene vyhrali 6:2. Napravili si tak chuť po prehre s Nemeckom a dobre sa naladili na dnešný súboj, v ktorom budú čeliť silnému výberu Spojených štátov.

SkryťVypnúť reklamu

Pred zápasom pripomínali bývalí reprezentanti a odborníci, že zápasy proti Kazachstanu už nie sú povinné víťazstvá. Kazachovia sú nebezpeční, nepoľavujú v aktivite a dokážu chyby súpera trestať.

Slovenský tím v prvej tretine tromi gólmi získal vedenie a kontroloval priebeh. V druhej tretine však Kazachstan hrozil. Slovenský tím sa dopustil zbytočných chýb v obrane a prišlo aj na vylúčenie pre šesť hráčov na ľade, čo je na šampionáte dosť hrubá chyba.

Kľúčovým momentom bol štvrtý slovenský gól, ktorý strelil Libor Hudáček pri trestnom strieľaní. Prišiel v momente, kedy Kazachstan zvyšoval svoj tlak. Rozhodcovia najskôr signalizovali vylúčenie, no po prerušení hry nariadili nájazd. Tento gól zastavil tlak súpera a Kazachom ubral energie.


Sme bližšie k jadrovej fúzii? Plazmu udržali šesť minút

Chcú stvoriť Slnko na Zemi. Viaceré tímy na svete sa neustále snažia vytvoriť fúzne reaktory, ktoré atómy namiesto štiepenia spájajú. Jeden fyzikálny vtip hovorí, že už sedemdesiat rokov sme od jadrovej fúzie vzdialení na tridsať rokov. Veľké prelomy sa v tejto oblasti často rátajú na sekundy.

SkryťVypnúť reklamu

Vedcom pracujúcim na testovacom fúznom reaktore WEST vo Francúzsku sa tentoraz podaril nový rekord. Superhorúcu plazmu udržali počas šiestich minút.

Fúzne reakcie sú lákavé, pretože sú omnoho výkonnejšie ako spaľovanie fosílnych palív. Navyše priamo pri tvorbe energie neuvoľňujú oxid uhličitý.

Ich skrotenie je však problematické najmä pre horúcu plazmu, ktorá vzniká pri reakcii. Pre vysokú teplotu nemôže prísť do styku so žiadnym tuhým materiálom, pri pokusoch sa preto vedecké tímy spoliehajú na vákuum a magnetické pole.

Na takomto princípe fungujú zariadenia tokamak, ktorým je aj zariadenie WEST vo Francúzsku.

V krátkosti z vedy a techniky:

  • Štart lode Starliner: Prvý let vesmírnej lode Starliner s posádkou museli opäť odložiť. Misia spoločnosti Boeing, ktorá je už od počiatku obklopená zádrhmi, mala pôvodne štartovať uplynulý utorok. Let zrušili zhruba dve hodiny pred štartom, tentoraz pre problémy s raketou Atlas V.
  • Polarizácia Európy: Krajne pravicové strany v celej Európe sa stavajú do opozície voči ekologickým politikám. Nárast pravice môže spomaliť ekologickú transformáciu a je varovaním pre Spojené štáty, kde už politiky týkajúce sa elektrických vozidiel či plynových varičov vyvolávajú veľký odpor.
  • Čo hovoria veľryby: Vedci skúmajúci tisíce nahrávok volaní vorvaňov objavili, že majú akúsi „fonetickú abecedu“ - je zakomponovaná v reťazcoch „klikavých“ zvukov, ktoré živočíchy vydávajú. Zistenie naznačuje, že tieto veľryby majú komunikačný systém podstatne zložitejší, než sa doteraz predpokladalo.

Karikatúra

Podcasty SME


Recept dňa

Pochuťte si pri hokeji na chrumkavom mäsku, vyskúšajte marinované krídelká z rúry.

SkryťVypnúť reklamu

Dnes očakávame

  • Predseda vlády Robert Fico navštívi ministerstvo hospodárstva a stretne sa s ministerkou Denisou Sakovou
  • Verdikt nemeckého súdu v kauze tajná služba vs. AfD
  • Summit premiérov severských krajín
  • Zápas majstrovstiev sveta v hokeji medzi Slovenskom a USA

Dnes v histórii

13. mája 1840 sa v Bratislave skončilo zasadanie uhorského snemu, na ktorom boli prijaté viaceré reformné zákony. Poddaným bolo umožnené vykúpiť sa z poddanstva, mohli sa slobodne zakladať továrne, Židia sa mohli usadiť kdekoľvek okrem stredoslovenských banských miest. Zároveň však boli prijaté zákony posilňujúce postavenie maďarského jazyka v mnohonárodnom Uhorsku.


Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.

Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 818
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 767
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 698
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 389
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 279
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 746
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 289
  8. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 2 015
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu