Prezidentskí kandidáti Peter Pellegrini aj Ivan Korčok deklarujú, že sa v kampani zmestili do polmiliónového limitu. V Pellegriniho kampani sa však vyskytuje záhadná anomália. Bilbordov mal oveľa viac ako Korčok, no zaplatil za ne o 100-tisíc eur menej.
Vladimir Putin začal premýšľať v dlhodobejšom horizonte a z invázie na Ukrajinu spravil hlavný organizačný princíp svojho režimu. Výmena ruského ministra obrany ukazuje, že Kremeľ sa chystá na dlhú konfrontáciu so Západom.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Záhada Pellegriniho bilbordov. Mal ich viac ako Korčok, no aj tak stáli o 100-tisíc menej
- Šojgu skončil, prichádza ekonóm. Má rozbehnúť vojnovú výrobu
- Rusi sa opäť blížia k Charkovu. Kritika padá na Kyjev aj na Západ
- Košickí výskumníci narobili miliónové dlhy. Známe spolupráce im nepomohli
- Premárnený náskok nemal až takú trpkú príchuť. Slovensko zlomilo USA v predĺžení
- Slovenskí vedci vyvinuli revolučný test: Chceme svet, v ktorom vieme rýchlo odhaliť rakovinu
Záhada Pellegriniho bilbordov. Mal ich viac ako Korčok, no aj tak stáli o 100-tisíc menej

„Po skončení volebnej kampane vyúčtujeme volebnú kampaň, aj preukážeme, z akých prostriedkov strany Hlas bola financovaná. Garantujem vám, že tam nebude žiadny maličký problém,“ hovoril Peter Pellegrini krátko pred prvým kolom prezidentských volieb.
Je mesiac po voľbách a Hlas síce zverejnil zoznam svojich darcov, ale len za minulý rok. Verejnosť sa teda stále nedozvedela, kto v skutočnosti financoval Pellegriniho prezidentskú kampaň.
Záhadou je najmä Pellegriniho bilbordová kampaň. Tú pre Transparency International Slovensko monitorovala agentúra Kantar Slovakia, jej hodnotu pri cenníkových cenách odhadla na asi 769-tisíc eur.
Politici však nakupujú plochy vo väčších množstvách a dokážu si tak vyrokovať výrazné zľavy z cenníkových cien. Transparency preto pri takmer polovičnej zľave odhaduje výdavky Pellegriniho bilbordovej kampane na 417-tisíc eur. Pellegrini však oficiálne uvádza výrazne nižšiu sumu.
V krátkosti z domova:
- Podozrenia z kartelu laboratórií: Protimonopolný úrad nazbieral dosť dôkazov na to, aby začal správne konanie proti pätici laboratórií, ktoré podozrieva, že uzavreli kartel. Ak Protimonopolný úrad dokáže laboratóriám, že boli dohodnuté, hrozia im pokuty až v miliónoch eur.
- Požiar v alternatívnom klube: Na Dunaji pri Nábreží armádneho generála Ludvíka Svobodu horelo plavidlo, na ktorom funguje alternatívny klub Pink Whale. Klub bol v minulosti terčom útokov kvôli podpore LGBTI+ menšiny, spolumajiteľ klubu Ľubo Šoška zatiaľ dúfa, že požiar nebol motivovaný nenávisťou.
- Výzva na zvolanie bezpečnostnej rady: Opozičné strany PS, SaS a Za ľudí vyzývajú premiéra Roberta Fica, aby okamžite zvolal Bezpečnostnú radu Slovenskej republiky v súvislosti s hrozbami bombových útokov na školách. Šéf SaS Branislav Gröhling je presvedčený, že bombové vyhrážky sú súčasťou ruskej hybridnej vojny.
Šojgu skončil, prichádza ekonóm. Má rozbehnúť vojnovú výrobu

Nemá rešpekt armády ani žiadne vojenské skúsenosti. Napriek tomu sa ekonóm Andrej Belousov stane novým ruským ministrom obrany. Na priamy návrh ruského prezidenta Vladimira Putina nahradí jeho dlhoročného spojenca a jednu z kľúčových tvárí ruskej invázie na Ukrajinu Sergeja Šojgua. Ten v politike úplne nekončí, bude viesť bezpečnostnú radu.
Dosadenie ekonóma na čelo ministerstva obrany môže pre Rusko znamenať zmenu charakteru armády, no najmä jeho ekonomiky. „Na vrchol sa dostávajú technokrati. Cieľom však nie je mier, ale efektívnejšia vojna,“ tvrdí expert na Rusko Mark Galeotti.
Web The Bell Belousovova opisuje ako „tvrdého obrancu štátu, ktorý verí, že Rusko je obklopené nepriateľmi“ a podľa BBC bol jediným členom z Putinových ekonomických poradcov, ktorí podporovali anexiu Krymu v roku 2014.
Nemenovaný vládny predstaviteľ podľa opozičného ruského servera Važnyje istorii povedal, že Belousovovou úlohou bude upraviť procesy a dodávky tak, aby sa celá ekonomika „orientovala na špeciálnu vojenskú operáciu“.
Rusi sa opäť blížia k Charkovu. Kritika padá na Kyjev aj na Západ

Mesto Vovčansk na severovýchode Ukrajiny sa nachádza zhruba päťdesiat kilometrov severovýchodne od Charkova, no iba päť kilometrov južne od rusko-ukrajinskej hranice. Dá sa v takej vzdialenosti od nepriateľského štátu vybudovať obranná línia s mínovými poľami, zákopmi či protitankovými zátarasami?
Práve o tom sa v médiách aj medzi expertmi vedie debata. Vovčansk a jeho okolie sa stali miestom, kde sa v posledných dňoch rozbehla intenzívnejšia ruská ofenzíva. Rusko dokonca tvrdí, že jeho jednotky do Vovčanska vstúpili, čo Ukrajina popiera. Mesto však čelí intenzívnemu ruskému ostreľovaniu, píše BBC.
„Žiadna prvá obranná línia nebola. Videli sme to, Rusi jednoducho prekročili hranicu. Bez mínových polí,“ cituje britská stanica ukrajinského veliteľa Denysa Jaroslavského. Na sociálnych sieťach sa skutočne dá nájsť video z dronu, ktoré ukazuje zástup ruských vojakov prechádzajúcich cez hranicu.
„Dá sa povedať, že Ukrajina zanedbala budovanie obranných pozícií vrátane opevnení a mínových polí, ktoré by Rusku znemožnili rýchly postup,“ komentuje dianie pre SME Michal Smetana, docent v Inštitúte medzinárodných štúdií Fakulty sociálnych vied Karlovej univerzity v Prahe. Nie všetci experti však z ruského prieniku vinia Ukrajinu.
V krátkosti z Ukrajiny:
- Ruský postup pri Charkove: Bitka o Vovčansk pokračuje, Rusko dosiahlo taktický úspech, uviedla Ukrajina o situácii v Charkovskej oblasti. Ukrajinské jednotky sa pokúšajú odraziť pokus Ruska dobyť mesto, uviedol ukrajinský generálny štáb s tým, že spúšťa obrannú operáciu na zastavenie ruských postupov. Do oblasti sa rozmiestňujú ďalšie zálohy s cieľom stabilizovať situáciu.
- Výmena veliteľa síl: Ukrajinská armáda vymenila veliteľa síl v Charkovskej oblasti. Doterajšieho veliteľa Jurija Haluškina vystriedal brigádny generál Mychajlo Drapatyj. Ten sa zároveň stal zástupcom náčelníka generálneho štábu ukrajinskej armády.
- Ani výcvik ani zbrane: V najbližších týždňoch sa očakáva súboj súvisiaci s návrhom NATO v otázkach podpory Ukrajiny. Nátlak na Maďarsko je enormný, Budapešť sa však nechce podieľať ani na výcviku ukrajinských vojakov, a ani na dodávke zbraní.
- Lavrov sa vojsk NATO nebojí: Ak sa chcú západné krajiny biť na bojisku za Ukrajinu, Rusko je na to pripravené. „Je to ich právo, ak to chcú na bojisku, bude to na bojisku,“ vyhlásil ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.
Zo zahraničných webov:
- UnHerd: Skutočný cieľ ruskej kampane pri Charkove
- Foreign Affairs: Ruské proputinovské elity: Ako ich diktátor získal pre svoju protizápadnú agendu
- Substack/Sam Greene: Líšky a medvede: Kremeľ sa snaží spojiť vojnu a hospodárstvo
Vyskúšajte aj ďalšie newslettre od SME
- Barbora Mareková z podcastu Ľudskosť píše svoje postrehy o spoločnosti a o mentálnom zdraví. Odoberať >
- Eva Frantová v súhrne prináša najpodstatnejšie správy zo sveta ekonomiky a biznisu. Odoberať >
- Tomáš Prokopčák vyberá najzaujímavejšie správy nielen z vedy. Odoberať >
Košickí výskumníci narobili miliónové dlhy. Známe spolupráce im nepomohli

Máloktorá slovenská firma sa mohla pochváliť takými úspechmi ako ZTS Výskumno-vývojový ústav Košice. Jej pracovníci napríklad spolupracovali s Európskou organizáciou pre jadrový výskum, ktorú verejnosť pozná pod skratkou CERN. Vývojárske a obchodné úspechy však podnik zjavne nepretavil do udržateľnej ekonomickej kondície, pretože skončil v konkurze.
ZTS VVÚ môžeme zaradiť medzi firmy, ktoré v posledných rokoch za sebou zanechali najväčšie dlhy. Do konkurzu sa prihlásilo 124 veriteľov, ktorí si prihlásili 786 pohľadávok v celkovej hodnote 5,7 milióna eur. Len dlhy voči štátnym inštitúciám dosahujú takmer jeden milión eur.
Najvyššiu pohľadávku za 753-tisíc eur si prihlásila maďarská spoločnosť Jeszma, ktorá iniciovala aj dražbu budovy ústavu na Zbrojničnej ulici v Košiciach. Práve Jeszma mala byť tým tajomným investorom, ktorý mal ZTS VVÚ zachrániť. Medzi najväčších veriteľov ústavu patrí aj ministerstvo hospodárstva, ktoré si prihlásilo vyše polmiliónovú pohľadávku. Vznikla ešte v roku 2017, keď ZTS VVÚ od štátu získal eurofondy.
Šanca, že veritelia získajú späť relevantnú časť svojich pohľadávok, je malá. Najlukratívnejšie nehnuteľnosti podniku sú predané, profitovali z toho zabezpečení veritelia. Konkurzný správca síce našiel nejaký majetok, najmä stroje a menšie pozemky, ich hodnota však nebude dostatočná.
V krátkosti z ekonomiky:
- Spláchli dlhy aj eurofondy: Pri pohľade na finančné výsledky za rok 2019 mohli byť majitelia výrobcu a predajcu keramických domov z Lučenca spokojní. Tržby firmy Ceramic Houses, koncom roka 2019 premenovanej na Canadian Houses, prevýšili 4,5 milióna eur. Po piatich rokoch je všetko inak. Firmu naháňajú daniari.
- Pochybný partner vodohospodárov: Vodohospodárska výstavba ročne vyrobí a predá okolo dvoch miliónov megawatthodín elektrickej energie. Elektrinu predáva cez viacerých obchodných partnerov. V apríli k nim pribudol ďalší, s ktorým štátny podnik uzatvoril rámcovú zmluvu. Volá sa Djerelo a podľa EnergiePortal vykazuje znaky schránkovej firmy.
- Koľko stojí mladý hokejista: Keď za vami príde syn alebo dcéra, že sa chcú seriózne venovať hokeju, uistite sa, že to myslia vážne a potom skontrolujte rodinné financie. Ak je váš rozpočet napätý, radšej im tento šport vyhovorte. Hokej patrí k najdrahším športom.
Premárnený náskok nemal až takú trpkú príchuť. Slovensko zlomilo USA v predĺžení

Slovenskí hokejisti zvíťazili v treťom súboji na MS v hokeji 2024. V dôležitom dueli zdolali výber USA 5:4 po predĺžení. Zverenci trénera Craiga Ramsayho viedli 2:0 aj 4:1, napokon však duel dospel do predĺženia a v ňom rozhodol Miloš Kelemen.
Slováci predvádzali v prvých dvoch tretinách aktívny hokej, ktorý im vyniesol vedenie 4:1. V úvodnom dejstve sa presadili Kelemen s Liborom Hudáčkom a v prostrednej časti pridali presné zásahy Šimon Nemec a Patrik Koch. V záverečnej tretine poľavili a pasívna hra posadila Američanov na koňa. Tí gólmi Shanea Pinta, Bradyho Tkachuka a Lukea Hughesa poslali duel do predĺženia.
V ňom mal v úvode veľkú šancu Kelemen, no brankára Augustina neprekonal. Mrzieť ho to však nemuselo, pretože 64 sekúnd pred koncom predĺženia dokázal tečovať strelu Nemca a rozhodol o extra bode pre slovenský tím.
Do tabuľky skupiny B si tak pripísali ďalšie dva body a na konte ich majú už päť a posunuli sa na priebežnú druhú priečku za Švédov. Slovákov čaká deň voľna a svoj štvrtý zápas na šampionáte odohrajú v stredu o 20.20 h proti Poľsku.
Ďalšie športové správy
- Športový prehľad: Denne to najdôležitejšie zo športu. Odoberať >
Slovenskí vedci vyvinuli revolučný test: Chceme svet, v ktorom vieme rýchlo odhaliť rakovinu

Vytvoriť svet, v ktorom budeme vedieť rýchlo diagnostikovať a úspešne liečiť rakovinu. Taká je vízia spoločnosti Glyganostics, za ktorou stoja chemici Ján Tkáč a Tomáš Bertók. Slovenskí vedci vytvorili unikátne testy na diagnostiku rakoviny prostaty a ďalších onkologických ochorení.
„Zdravá bunka má typické glykánové štruktúry, ktoré sú variabilné. Platí, že u vás môžu byť trochu iné ako u mňa alebo mojej kolegyne Evky. Ale zdraví ľudia majú určitý typický 'odtlačok prstov', ktorý nám napovedá, ako ich glykány vyzerajú,“ vysvetľuje pre SME Ján Tkáč s tým, že keď má pacient rakovinu, jeho glykány sa zmenia.
Slovenská firma sa po trinástich rokoch blíži k naplneniu svojich cieľov. Jedným z nich je aj to, aby boli jej testy dostupné v urologických ambulanciách.
„Aktuálne pracujeme na tom, ako preklopiť náš laboratórny prototyp testov do takého formátu, ktorý bude náš zmluvný výrobca vedieť vyrábať v masovom meradle,“ hovorí pre SME Eva Kováčová, generálna riaditeľka spoločnosti Glycanostics.
Na ďalší rozvoj však firma potrebuje investíciu päť miliónov eur. Tie sa rozhodla získať prostredníctvom malých investorov cez platformu Crowdberry.
V krátkosti o zdraví:
- Vakcína proti rakovine: Má potenciál „zmeniť hru", tvrdia odborníci. Lekári začali testovať na stovkách pacientov prvú personalizovanú mRNA vakcínu proti melanómu na svete. Môže pacientom pomôcť, aby sa natrvalo vyliečili z rakoviny.
- Nepodceňujte spánok: Mnohí vedci sa zhodujú, že spánok zohráva dôležitú úlohu pri „resetovaní“ mozgu po náročnom dni. Túto teóriu podporuje aj nový výskum vedcov z University College London. Ich zistenia ukazujú, že v mozgu sa počas spánku oslabujú nové spojenia medzi neurónmi, ktoré sa vytvorili počas bdenia.
- Olivovým olejom proti demencii: Strava inšpirovaná tradičným jedálnym lístkom typickým pre oblasť Stredomoria je pravidelne označovaná za jeden z najzdravších modelov stravovania. Obsahuje množstvo zeleniny, ovocia, orechov, byliniek a rýb. A hlavne olivový olej. Ten môže byť dôležitý pre kognitívne zdravie.
Podcasty SME
- Dobré ráno: Jašter, čo diriguje svetové vlády. Prečo veríme konšpiráciám o Sorosovi?
Karikatúra

Recept dňa

Vyskúšajte pivnú polievku. Na jej prípravu nebudete potrebovať veľa času a zvládne ju aj začiatočník.
Dnes očakávame
- Pokračuje schôdza parlamentu, poslanci sa budú zaoberať odvolávaním ministerky kultúry a zdravotníctva
- Voľba nového predsedu Súdnej rady, jedinou známou kandidátkou je sudkyňa Marcela Kosová
- Spoločnosť BAE Systems Hägglunds predstaví novinky v projekte bojového vozidla pechoty CV90 pre slovenskú armádu
- Ministri financií EÚ definitívne schvália nový súbor azylových zákonov
Dnes v histórii

Židovská národná rada v mene židovského ľudu Palestíny a sionistického hnutia vo svete vyhlásila 14. mája 1948 samostatný štát Izrael. Vo vyhlásení, ktoré prečítal vodca sionistov David Ben-Gurion, sa uvádzalo, že nový štát vznikol v dôsledku prirodzeného a historického práva židovského národa, na základe rezolúcie Valného zhromaždenia OSN a ukončenia britského mandátu nad územím Palestíny.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
