SME

Víkendový výber: Neznášal som, keď nás v šou nazývali celebritami, hovorí Jablonský

Pravidelná dávka víkendového čítania.

Víkendový výber SMEVíkendový výber SME (Zdroj: SME.sk / Hejty)
Načítavam... Víkendový výber: Neznášal som, keď nás v šou nazývali celebritami, hovorí Jablonský
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

Príjemný víkend! Let's Dance bol pre herca Jakuba Jablonského splneným snom. Súťaž vyhral, no predovšetkým je rád, že sám seba v projekte nestratil. "Držal som si odstup. Neznášal som, keď nás niekto nazýval celebritami,“ hovorí v rozhovore reportérovi Michalovi Dudoňovi. Dodáva, že ľudia, ktorí hýbu svetom, sú pre neho vedci, vedkyne, lekári, lekárky.

Vytvoriť svet, v ktorom budeme vedieť rýchlo diagnostikovať a úspešne liečiť rakovinu - taká je vízia spoločnosti Glyganostics. Slovenskí vedci vytvorili unikátne testy a reportérka Denisa Prokopčáková sa s nimi zhovárala aj o tom, aká dlhá je cesta od prvotnej myšlienky až po použitie u lekára.

SkryťVypnúť reklamu

Slovenka Miriam a Češka Tereza vyrozprávali svoj príbeh reportérovi Michalovi Dudoňovi. Žijú spolu viac ako dva roky a sú zasnúbené. Obe pritom pokľakli: Miriam požiadala Terezu o ruku v marci 2023 na Petříne, Tereza ju požiadala v septembri v Grécku. Avšak ani jedna z ich rodných krajín im neumožňuje uzavrieť manželstvo. Cítia sa preto ako občianky druhej kategórie.

Prinášame Vám aj reportáže priamo z festivalu v Cannes od našej reportérky Kristíny Kúdelovej, recenziu Daniela Bernáta na nový film o Amy Winehouse, ale aj rady odborníčky, ako zladiť svet technológií s výchovou dieťaťa.


Keď sa nás vláda bude snažiť cenzurovať, budeme hlasnejší, hovorí herec Jablonský

Let's Dance je podľa Jakuba Jablonského úžasná relácia, no netreba zabúdať, že je to predovšetkým šou. „Nevyjadruje sa k spoločenskej, politickej situácii a ignoruje ju, pre ľudí slúži na to, aby im rozveselila večer,“ vysvetľuje.

SkryťVypnúť reklamu

Otvárať témy a spoločenskú diskusiu má podľa neho umenie. Keď sa však pozerá, ako rezortu kultúry šéfuje Martina Šimkovičová, zmocňujú sa ho obavy.

„Nie je možné, aby si ministerka kultúry predvolala herca za to, že slobodne hrá na javisku v demokratickej spoločnosti. Je to nonsens. Keď sa budú snažiť cenzurovať, budeme hlasnejší. Zároveň dúfam, že sú hranice, ktoré neprekročia. A keď ich prekročia, nečudoval by som sa, ak by sme šli do generálneho štrajku. Chcú, aby sme sa zľakli, no sme silnejší ako oni,“ myslí si.

Obe pokľakli, no manželstva sa v rodných krajinách nedočkajú. Sme stále občanmi druhej kategórie, hovoria snúbenice

„Konečne sme sa dostali k diskusii, no nakoniec sme dopadli inak ako štáty, ktoré si uvedomili, že sa manželstvami rovnakého pohlavia nikomu nič zlé nestane a schválili ich v plnej forme,“ hovorí Tereza.

SkryťVypnúť reklamu

Novelu zákona o partnerstvách párov rovnakého pohlavia schválila koncom februára česká snemovňa, koncom apríla ju podpísal prezident Petr Pavel.

Neprešlo však úplné zrovnoprávnenie zväzkov pre páry rovnakého pohlavia s manželstvom. V Poslaneckej snemovni zvíťazil návrh, ktorý sobáše párov ľudí rovnakého pohlavia nenazýva manželstvom, ale partnerstvom. Nebudú si tak napríklad môcť spoločne adoptovať dieťa.

Partnerstvá tak vyvolali v spoločnosti mnohé reakcie, u LGBTI+ ľudí predovšetkým zmiešané pocity. „Takto by štát s LGBTI+ ľuďmi nemal zaobchádzať. Občania a občianky takto naďalej zostávajú rozdelení do dvoch kategórií,“ myslia si snúbenice. „Chceme rovnosť,“ konštatuje Miriam.

Slovenskí vedci vyvinuli revolučný test: Chceme svet, v ktorom vieme rýchlo odhaliť rakovinu

Slovenskí vedci vytvorili unikátne testy na diagnostiku rakoviny prostaty a ďalších onkologických ochorení.

SkryťVypnúť reklamu

„Zdravá bunka má typické glykánové štruktúry, ktoré sú variabilné. Platí, že u vás môžu byť trochu iné ako u mňa alebo mojej kolegyne Evky. Ale zdraví ľudia majú určitý typický 'odtlačok prstov', ktorý nám napovedá, ako ich glykány vyzerajú,“ vysvetľuje pre SME Ján Tkáč s tým, že keď má pacient rakovinu, jeho glykány sa zmenia.

Slovenská firma sa po trinástich rokoch blíži k naplneniu svojich cieľov. Jedným z nich je aj to, aby boli jej testy dostupné v urologických ambulanciách.

„Aktuálne pracujeme na tom, ako preklopiť náš laboratórny prototyp testov do takého formátu, ktorý bude náš zmluvný výrobca vedieť vyrábať v masovom meradle,“ hovorí pre SME Eva Kováčová, generálna riaditeľka spoločnosti Glycanostics.

V detstve si na tvár namaľovala presne tie isté vrásky, ako má dnes

Meryl Streep vraví, že jej mama mala v podstate vždy pravdu. Aj vtedy, keď jej povedala: Uvidíš, život poletí tak rýchlo, že si to ani nestihneš uvedomiť.

SkryťVypnúť reklamu

Na tieto slová myslela vo chvíli, keď sa pozerala na zostrih kariéry, ktorý pre ňu pripravil festival v Cannes pred tým, ako jej odovzdal čestnú Zlatú palmu.

Jej výpočty neboli zložité. Za posledných tridsaťpäť rokov tu bola len raz – v roku 1989, keď bola v súťaži s filmom Výkrik v tme. Hoci vtedy získala cenu pre najlepšiu herečku, nad budúcnosťou neuvažovala veľmi optimisticky.

„Mala som štyridsať rokov a tri deti. Bola som presvedčená, že ako herečka som už skončila. Nepreháňala som. Vtedy to bola realistická predstava,“ povedala, uvedomujúc si paradox, že nielenže stále pracuje, ale že je aj najväčšou hviezdou prvého festivalového večera.

Amy Winehouse bola výstredná a výnimočná. Iná ako film o nej

Tvorcom filmu Back to Black išlo o to, aby sa na Amy Winehouse nepozerali len ako na obeť z povestného „klubu 27“ (zomrela vo veku 27 rokov podobne ako Jimi Hendrix, Janis Joplin, Jim Morrison či Kurt Cobain), ale najmä ako na výnimočne talentovanú hudobníčku. Aspoň tak sa vyjadrila producentka Alison Owen.

SkryťVypnúť reklamu

A cez jej pesničky sa mali odkrývať aj nosné motívy jej života. „Chcela som príbeh Amy nakrútiť z jej pohľadu. Jediná pravda o jej živote sa skrýva v jej piesňach,“ uviedla režisérka Taylor-Johnsonová.

„Preto som sa rozhodla vyrozprávať príbeh jej slovami, v jej textoch. V nich sa vyznáva zo svojej lásky, bolesti, zo svojich sklamaní. Sú plné hlbokých emócií a neraz aj drsného humoru.“

Mobil k stolu nepatrí. Dieťa sa má vedieť najesť aj bez technológií, hovorí psychologička

Na mobile, počítači či pri televízore trávi v súčasnosti človek v podstate celý deň. Kým rodičia technológie využívajú približne na 80 percent na prácu a len 20 percent na zábavu, pri deťoch je to naopak. Kedy treba čas online obmedziť?

Vďaka dotykovým technológiám si dokážu už malé deti v kočíku vypýtať rozprávku či pozerať si obrázky. Deti v škole si úlohy či známky kontrolujú online cez internetové žiacke knižky, robia projekty, vyhľadávajú si informácie.

SkryťVypnúť reklamu

„Súčasná doba priniesla, že sa pri deťoch už nebavíme len o čase strávenom online, ale skôr o obsahu. Digitálnu gramotnosť totiž potrebujú pre život, učenie a fungovanie,“ hovorí detská psychologička Mária Tóthová Šimčáková, ktorá sa nástrahám pre deti v online svete venuje približne 15 rokov.

Šeptuchy liečili, čarovali a vedeli privolať urieknutie. Najmä však podvádzali

Dorota je iná ako väčšina jej spolužiakov. Nielen preto, že ju opustila mama a že ju do školy občas otec berie na voze ťahanom koňmi. Nebojí sa mŕtvych. Ich telá pripravuje do hrobu, neraz vidí ich prízraky a keď treba, hovorí s nimi.

Dorota má zvláštne nápady, nevysvetliteľné bolesti a celkovo patrí k tým, ktorých ľudia označujú za čudákov. A keď vás za čudáka označujú v kraji, kde je čudné takmer všetko, musí to byť naozaj vážne. Dorota totiž žije v Podlasí, v regióne na pomedzí Poľska a Bieloruska, kde ľudia vieru rozkladajú medzi náboženstvo, mágiu a dôveru v šepot tamojších zariekavačiek.

SkryťVypnúť reklamu

Spišské divadlo zo Spišskej Novej Vsi uviedlo na sklonku minulého roka inscenáciu Šeptuchy podľa oceňovaného románu Aleny Sabuchovej.

Režisérke Mariane Luteránovej sa v divadle, ktoré dlhšie neprekročilo možnosti regionálneho súboru, podarilo vytvoriť nevšedné dielo. Bratislavskí diváci a diváčky ho mohli vidieť na práve prebiehajúcom festivale Nová Dráma/New Drama a do svojho programu ho zaradil aj festival Dotyky a Spojenia v Martine, ktorý vyberá najlepšie inscenácie sezóny.

Údel milencov a mileniek: bolí ich smrť človeka, ktorého ľúbili, ale nikomu to nemôžu povedať

Una ľúbila Diddiho a už bola vyčerpaná, že sa stále schádzali potajomky. Diddi ešte oficiálne tvoril pár s iným dievčaťom, takže svoju lásku museli pred svojimi priateľmi skrývať.

SkryťVypnúť reklamu

Una bola mladá, bez väčších životných skúseností, v tej chvíli si možno nevedela predstaviť niečo horšie. Ale stalo sa. Práve vtedy, keď Diddi sadol do auta a šiel svojej bývalej povedať, že sa s ňou rozchádza, pri Reykjavíku vybuchol v tuneli plyn a on bol medzi obeťami.

Festival v Cannes v poslednom čase hromadí v hlavnom programe filmy, ktoré sú správami o tom, ako to vyzerá v rôznych častiach sveta. Naopak, filmy, akým je aj islandský When the Light Breaks, zostávajú v Cannes v menšine. Ako keby bolo dnes podstatné pozerať sa len na vonkajšie okolnosti ľudskej existencie, a nie na to, čo je pre ňu spoločné bez ohľadu na to, kde človek žije.

Prípad Uny vypovedá o trápení, ktoré je v spoločnosti len málokedy pomenované.

Je lepší prírodný antioxidant alebo výživový doplnok? Expertka na výživu v tom má jasno

Na prvý pohľad sa zdá, že antioxidanty sú všade. Nájdete ich v superpotravinách, v krémoch na pleť, vo výživových doplnkoch, ale aj v čokoláde alebo vo víne.

SkryťVypnúť reklamu

Výrobcovia týchto produktov o nich hovoria, že sú pre zdravie nevyhnutné. Zároveň zákazníkom sľubujú, že im pomôžu so starnutím, ale aj v boji proti rôznym chorobám.

Sú však pre nás naozaj také dobré, ako nám tvrdia?

Kultúrne tipy

Po zotmení ožijú galérie a múzeá aj koncertné sály. A tma bude aj na festivale 5 x 5. Kam za kultúrou od 17. do 24. mája?

Víkendový recept

Koláče, zákusky aj rolády. Inšpirujte sa našimi receptami s rebarborou.


Ďakujeme, že ste časť svojho víkendu strávili so SME. Prajeme vám úspešný štart do budúceho týždňa a uvidíme sa opäť v sobotu.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 400
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 078
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 053
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 798
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 092
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 921
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 604
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 522
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Montreal Canadiens - Boston Bruins: ONLINE prenos zo zápasu NHL.

Sledujte s nami ONLINE prenos zo zápasu zámorskej NHL: Montreal Canadiens - Boston Bruins.


Radosť hráčov Chelsea.

Chelsea bojuje o Ligu majstrov, prebojovala sa na štvrté miesto.


Júki Cunoda.

Pozrite si časový harmonogram a TV program Veľkej ceny Japonska.


Stephen Bunting.

Michael van Gerwen do deviateho večera nenastúpil.


SkryťZatvoriť reklamu