SME

Ranný brífing: Hlas bude znieť ako Fico, vedenie Markízy sa zľaklo vládnej moci

Prečítajte alebo vypočujte si najdôležitejšie správy.

Ranný brífing SMERanný brífing SME (Zdroj: SME.sk / Hejty)

Predsedníctvo Hlasu odporúča za šéfa strany Matúša Šutaja Eštoka. Za svojho nástupcu ho odporučil zvoliť aj doterajší líder strany Peter Pellegrini. Šutaj Eštok je politik s agresívnejším a útočnejším prejavom, než má Pellegrini. Svojím vystupovaním a vyjadrovaním má viac spoločného s predsedom Smeru Robertom Ficom.

Po eurovoľbách televízia Markíza stiahne diskusnú politickú reláciu Na telo, ktorá vyvoláva nevôľu vo vládnej koalícii. Nie je isté, či a v akej podobe ju na jeseň obnoví. „Slovensko práve prežíva boj o orbanizáciu našich televízií,“ skritizoval Markízu priamo vo vysielaní Michal Kovačič.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam... Hlas bude znieť ako Fico, vedenie Markízy sa zľaklo vládnej moci
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

V dnešnom vydaní sa dočítate:



Pellegriniho strana bude hovoriť hlasom Šutaja Eštoka. A znie podobne ako Fico

Novým predsedom Hlasu sa o týždeň na sneme strany takmer s istotou stane Matúš Šutaj Eštok, doterajší manažér strany a minister vnútra. Ešte v piatok sa na jeho mene zhodlo predsedníctvo Hlasu. Za svojho nástupcu ho odporučil zvoliť doterajší líder Peter Pellegrini.

SkryťVypnúť reklamu

Pellegrini sa 15. júna stane prezidentom a podľa vzoru predchodcov so straníckou minulosťou sa vzdá členstva v strane. Nový prezident odmietal, že by Hlas bol stranou na jedno použitie, ktorá má „len niekoho dostať k moci“ a potom „strana zhasne“.

Šutaj Eštok je o desať rokov mladší politik s agresívnejším a útočnejším prejavom, než má Pellegrini. Svojím vystupovaním a vyjadrovaním má viac spoločného s predsedom Smeru Robertom Ficom.

Voličov bude musieť presvedčiť, prečo by stranu mali naďalej podporovať. Až 60 percent z nich volilo Hlas kvôli Pellegrinimu. Popularita žiadnej inej strany nie je tak závislá od jej lídra, ako bola doteraz práve popularita Hlasu.

  • Čo bude s Hlasom: Výmena predsedu je pre parlamentné strany na Slovensku ojedinelá. Vo vyše tridsaťročnej histórii krajiny ju len dve parlamentné strany prežili tak, aby v následných voľbách neskončili mimo parlamentu. Príde Hlas pod Šutajom Eštokom o voličov v prospech Smeru alebo bude k splynutiu so Smerom smerovať celý Hlas?
  • Za Ficovu situáciu je zodpovedný minister vnútra: Bude zaujímavé sledovať, ako sa (okrem konzumovania Hlasu Smerom) budú vyvíjať ďalšie väzby medzi Ficom a Šutajom Eštokom. Obidvom totiž musí byť jasné, hoci to minister vnútra razantne popiera, že za súčasný Ficov pobyt na jednotke intenzívnej starostlivosti je zodpovedný v prvom rade Šutaj Eštok, píše Nataša Holinová.

Markíza tlak neustála. Kovačič kritizoval vedenie vo vysielaní, varuje pred orbanizáciou médií

V utorok večer si moderátor Michal Kovačič prebral novinársku cenu za politickú reláciu Na telo a o tri dni neskôr televízia Markíza oznámila, že reláciu po eurovoľbách predčasne sťahuje z vysielania. V minulých rokoch vysielali najsledovanejšiu televíznu politickú debatu až do konca júna, v lete mala potom prestávku.

SkryťVypnúť reklamu

V nedeľu prekvapil moderátor Kovačič tým, že na konci relácie Na telo prečítal vyhlásenie, v ktorom krok vedenia televízie skritizoval. „Za šesť rokov vysielania sa stalo najcitovanejšou a najsledovanejšou diskusiou na Slovensku a nič na tom nezmenil ani pártýždňový bojkot, dohodnutý koaličnými politikmi,“ povedal vo vysielaní.

„Preto by bolo logické, aby naše vedenie reláciu podporilo, ale ono sa naopak rozhodlo škrtať jeho epizódy a je len paradoxné, že sa to deje v ten istý týždeň, ako získalo novinársku cenu,“ dodal Kovačič.

Vedenie Markízy neskrýva, že dôvodom tohto rozhodnutia je bojkot relácie koaličnými politikmi. V oficiálnom stanovisku píše o „dramaturgických výzvach v posledných týždňoch a s tým súvisiacou potrebou zabezpečiť názorovú pluralitu“. O tom, či a v akej podobe sa Kovačičova relácia na jeseň vráti na obrazovky, sa budú v televízii ešte len rozhodovať.

SkryťVypnúť reklamu

V krátkosti z domova:

  • Vyhrážky opozícii a médiám: Polícia a minister vnútra Matúš Šutaj Eštok varujú, že budú rázne zasahovať proti akýmkoľvek prejavom nenávisti. Denník SME spravil súhrn útokov na opozičných politikov a médiá od atentátu na premiéra, pričom sa snažil zistiť, ako k nim polícia pristupuje. Niektorým z oslovených polícia odporučila, aby sa radšej nevyjadrovali.
  • Lekárske noviny propagujú antivaxera: Lekárske noviny propagujú názory známeho antivaxera z SNS Petra Kotlára, ktorý je splnomocnencom vlády pre preverenie pandémie covidu. Viacerým lekárom sa nepozdáva, že propagujú názory, ktoré idú proti vedeckým poznatkom. Editorom novín je Jozef Dermek, ktorý má rovnaké meno a priezvisko ako poradca premiéra Roberta Fica.
  • Ficov zdravotný stav: Vývoj zdravotného stavu Roberta Fica zodpovedá prognózam nastaveným lekárskym konzíliom, informovala Rooseveltova nemocnica s tým, že dnes budú pokračovať kontrolné vyšetrenia. Fico bude pri plnom zdraví možno do konca roka, tvrdí šéf poslaneckého klubu Smeru Ján Richter. Plné zdravie podľa neho znamená, že premiér bude mať za sebou aj rehabilitáciu.

Niektoré špičkové americké zbrane sú neúčinné. Ako prebiehajú na Ukrajine preteky v zbrojení

Podľa vysokých ukrajinských vojenských predstaviteľov a dôverných interných ukrajinských hodnotení, ktoré získal denník The Washington Post, mnohé druhy satelitne navádzanej munície na Ukrajine podľahli ruskej rušiacej technológii.

SkryťVypnúť reklamu

Kyjev tak musel prestať používať niektoré druhy výzbroje dodávanej Západom po tom, čo miera ich účinnosti prudko klesla.

Ruské rušenie navádzacích systémov moderných západných zbraní vrátane delostreleckých projektilov Excalibur navádzaných pomocou GPS a vysoko mobilného delostreleckého raketového systému HIMARS, ktorý môže odpaľovať niektoré rakety americkej výroby s dosahom až 80 kilometrov, oslabilo schopnosť Ukrajiny brániť svoje územie a prinútilo predstaviteľov v Kyjeve naliehavo požiadať Pentagón o pomoc pri získavaní modernizácie od výrobcov zbraní.

Schopnosť Ruska poraziť špičkovú muníciu má ďalekosiahle dôsledky pre Ukrajinu a jej západných podporovateľov - potenciálne poskytuje prehľad pre protivníkov, ako sú Čína a Irán a je kľúčovým dôvodom, prečo moskovské sily znovu získali iniciatívu a postupujú na bojisku.

SkryťVypnúť reklamu

V krátkosti z Ukrajiny:

  • Útoky na ruskom území: Spojenci by mali prehodnotiť obmedzenia, ktoré kladú Ukrajine pre používanie zbraní, ktoré tejto krajine darovali. V rozhovore pre The Economist, to povedal generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg. Podľa neho má Ukrajina právo brániť sa, čo zahŕňa aj útoky na ciele na ruskom území.
  • Územia za prímerie: Ruský prezident Vladimir Putin je pripravený zastaviť vojnu na Ukrajine vyrokovaným prímerím, ktoré by uznalo súčasnú líniu bojov, uviedli pre agentúru Reuters štyri nemenované ruské zdroje. Šéf Kremľa je podľa nich pripravený bojovať ďalej, ak Kyjev a Západ nebudú reagovať.
  • Raketový útok na hypermarket: Ruské ostreľovanie zasiahlo hypermarket so stavebným materiálom nachádzajúci sa v husto obývanej štvrti Charkova. V hypermarkete mohlo byť v čase útoku vyše 200 ľudí. Útok si vyžiadal najmenej 16 obetí, zranených je 45 ľudí. Požiar, ktorý po útoku v hypermarkete vypukol, hasili viac ako 16 hodín.
  • Protiútok v Charkovskej oblasti: Ukrajinci zastavili postup ruskej ofenzívy v Charkovskej oblasti a prešli do protiútoku, vyhlásila armáda. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj povedal, že Ukrajine sa podarilo získať späť kontrolu blízko hraníc v Charkovskej oblasti. Ruská armáda podľa neho zhromažďuje nové zoskupenie vojsk v blízkosti ukrajinských hraníc.
  • Útok nenaplnil očakávania: Rusku sa podľa britského vojenského spravodajstva nepodarilo vytvoriť „nárazníkovú zónu“ v Charkovskej oblasti. Charkovský front sa pravdepodobne stabilizoval, pričom Rusmi kontrolované územia sú roztrieštené a nie sú spojené. Zisky Ruska v tomto smere budú obmedzené, keďže počiatočný pohyb Ruska zastavil ukrajinský odpor.
  • Debata lídrov európskych strán: Demokracia je veľmi krehká a ukázal to tiež pokus o atentát na premiéra Roberta Fica. Aj tieto slová padli počas predvolebnej diskusie, v ktorej sa stretlo päť potenciálnych lídrov EÚ. Zatiaľ čo odsúdenie ruskej invázie na Ukrajinu, riešenie globálneho otepľovania či technologické výzvy kandidátov spájali, rozpory nastali v otázkach zbrojenia EÚ.
  • Námorné drony s Gradmi: Šéf ukrajinskej tajnej služby SBU Vasyľ Maľuk uviedol, že Ukrajinci vybavili námorné drony Sea Baby raketometmi Grad. SBU podľa neho takto vybavené bezposádkové plavidlá použila prvýkrát vlani v decembri.

Zo zahraničných webov:


SkryťVypnúť reklamu

Plynová zbraň Kremľa sa súdi so západnými firmami. Ohrozuje tým dodávky plynu

Hoci Slovensko má dlhodobé zmluvy na odber ruského plynu, konanie jeho dodávateľa, štátneho koncernu Gazprom, je nepredvídateľné. Momentálne sa súdi s viacerými európskymi odberateľmi, čo môže dodávky plynu v budúcnosti skomplikovať.

Najnovšie do médií prenikla informácia, že Gazprom, ktorý ruskému diktátorovi Putinovi slúži ako geopolitická zbraň voči oponentom na Západe, zrejme prehral na nemenovanom zahraničnom súde spor s veľkou európskou energetickou firmou za nedodanie plynu podľa zmluvy.

Odškodné voči Gazpromu si môže táto európska firma uplatniť na celom území EÚ. „To znamená, že sa môže realizovať aj na úkor platieb za dodávky plynu, ktoré od Gazpromu ešte prúdia na územie EÚ,“ napísal na sociálnej sieti exminister hospodárstva a energetický expert Karel Hirman.

SkryťVypnúť reklamu

Rakúska energetická firma OMV preto varuje, že Gazprom môže prerušiť dodávky plynu do Európy, ako to už v minulosti urobil. Ubezpečuje však zákazníkov, že plynu má dostatok, lebo si ho v minulých rokoch zabezpečila z Nórska, ako aj vo forme skvapalneného plynu z LNG terminálu v Rotterdame.

V krátkosti z ekonomiky:

  • Kryptosvet je dostupnejší: V kryptosvete nastal po januárovom schválení bitcoinových ETF ďalší z historických momentov. Americká Komisia pre cenné papiere a burzy predbežne schválila osem žiadostí o spotové ETF fondy, ktoré by mali kopírovať vývoj druhej najväčšej digitálnej meny ethereum.
  • Odmeny na úrovni Únie: Ľudia pracujúci v noci by mali mať odmeny na úrovni európskych krajín. Dôvodom je, že Slovensko má najväčší podiel nočnej práce v rámci EÚ. Uviedla to v diskusnej relácii TA3 V politike ministerka hospodárstva Denisa Saková, v súvislosti s pripravovaným automatom výpočtu minimálnej mzdy.
  • Úpadok cukrovarníctva na Kube: Stovky rokov bol cukrovarnícky priemysel hlavnou oporou kubánskej ekonomiky. Cukor nebol pritom len kľúčový vývozný artikel ostrova. Pestovanie cukrovej trstiny je totiž základným kameňom aj ďalšieho národného priemyslu, produkcie rumu. To je však už minulosťou.

Slafkovský vyrovnal rekord Kariyu, spolu s Nemcom sa zaradili k legendám

Juraj Slafkovský a Šimon Nemec chýbali na prelome rokov na Majstrovstvách sveta juniorov kvôli povinnostiam v NHL, no ako hráči ročníka 2004 v tejto sezóne stále spadajú do juniorskej kategórie.

SkryťVypnúť reklamu

Na svetovom šampionáte v Česku sa im bodovo darilo, obidvaja sa v súčte s minulými rokmi dostali cez hranicu 12 kanadských bodov. Vďaka tomu v historických štatistikách prekonali slovenský rekord MS v počte bodov juniora, ktorý držal od roku 1976 legendárny Peter Šťastný.

Tohtoročným svetovým šampionátom sa skončila juniorská kariéra týchto dvoch mladých Slovákov. Juraj Slafkovský stihol ako junior na seniorských MS odohrať 22 zápasov so ziskom 17 bodov (3+14). So 14 asistenciami vyrovnal historický rekord Kanaďana Paula Kariyu, ktorý patrí k legendám NHL a je členom Hokejovej siene slávy.

Šimon Nemec stihol v juniorskom veku nastúpiť na štyroch MS, pričom jeho 26 zápasov je nový rekord turnaja. O päť zápasov prekonal zápis Švajčiara Ferdinanda Cattiniho z roku 1935, pred ktorého sa neskôr počas turnaja dostal aj Slafkovský.

SkryťVypnúť reklamu


Mohla mať všetko, nedokázala si to vypýtať. Samota je aj v najväčšej kráse, vraví Paolo Sorrentino

Starodávna legenda hovorí, že vo vodách neapolského zálivu sa stretla siréna Parthenope a kentaur Vezuv. Amor bol pritom, vystrelil šíp a bytosti sa do seba okamžite zamilovali - k nevôli boha Dia, ktorému sa Parthenope páčila tiež.

Po tom, čo Zeus premenil kentaura na sopku na brehu zálivu, ktorej sa nedalo dotknúť, ubolená Parthenope skočila z útesu. Keď more jej telo vyplavilo, jej krásu na seba prevzalo mesto Neapol.

Podľa nej teraz nazval svoj nový film Paolo Sorrentino. Medzi prvými ho videlo publikum v Cannes, pretože tu súťažilo o Zlatú palmu.

Po filme Božia ruka sa v ňom taliansky režisér s neskrývanou melanchóliou vracia do svojho rodného mesta. Na miesta, kde tragicky zahynuli jeho rodičia, keď mal šestnásť rokov, kde prišiel o panictvo so staručkou susedkou, kam prišiel hrať Maradona, kde sníval o krásnych ženách, učil sa byť úprimný sám k sebe a odkiaľ nakoniec utiekol do Ríma, aby mohol študovať réžiu.

SkryťVypnúť reklamu

V krátkosti z kultúry:

  • V úlohe mafiánskej transženy: Komédie sú v súťažnej sekcii festivalu v Cannes skôr výnimkou, publikum je teda vďačné za každú chvíľu, keď sa môže v kine trochu zasmiať. Tentoraz sa zabávalo tak trochu na úkor Rusov, ktorí majú podstatnú úlohu v americkom filme Anora, ktorý v Cannes získal Zlatú palmu.
  • Cassela zaskočil vlastný výzor: Keďže je herec, meniť výzor je preňho prirodzené. Na špecifické účesy a rozmanito zastrihnuté brady si zvykli jeho rodina aj publikum. Tento rok však Vincent Cassel prekvapil aj samého seba. Na festival do Cannes prišiel s filmom Davida Cronenberga s názvom The Shrouds.
  • Lucasov masterclass v Cannes: Prišiel veľmi jednoducho, privítali ho ako rockovú hviezdu. Keď sa George Lucas postavil pred publikum, ktoré bolo zvedavé na jeho masterclass, s úsmevom si užíval hlučný, trojminútový potlesk v stoji. Toto bolo celkom iné privítanie, ako keď do Cannes dorazil prvýkrát.

Podcasty SME

Karikatúra

Recept dňa

Pripravte si škoricové lievance s dusenými jablkami. Sladké raňajky sú skvelým spôsobom, ako začať deň.

SkryťVypnúť reklamu

Dnes očakávame

  • Hlavné pojednávanie s Róbertom „Kýblom" Lališom v kauze mafiánskych vrážd
  • Zasadnutie Svetového zdravotníckeho zhromaždenia, mala by sa na ňom schváliť aj globálna pandemická dohoda
  • Putin v Uzbekistane, Zelenskyj v Španielsku a Macron v Nemecku

Dnes v histórii

Operácia Antropoid: Slovenský príslušník československého vojska vo Veľkej Británii Jozef Gabčík spolu s českým výsadkárom Janom Kubišom spáchali 27. mája 1942 v Prahe atentát na zastupujúceho ríšskeho protektora Reinharda Heydricha. Útok na vysokopostaveného nacistického pohlavára bol jednou z najvýznamnejších, ak nie najvýznamnejšou úspešnou diverznou akciou na likvidáciu predstaviteľa nacistického režimu v priebehu celej 2. svetovej vojny.


Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.

SkryťVypnúť reklamu

Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 383
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 069
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 077
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 860
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 117
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 916
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 617
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 513
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Montreal Canadiens - Boston Bruins: ONLINE prenos zo zápasu NHL.

Sledujte s nami ONLINE prenos zo zápasu zámorskej NHL: Montreal Canadiens - Boston Bruins.


Radosť hráčov Chelsea.

Chelsea bojuje o Ligu majstrov, prebojovala sa na štvrté miesto.


Júki Cunoda.

Pozrite si časový harmonogram a TV program Veľkej ceny Japonska.


Stephen Bunting.

Michael van Gerwen do deviateho večera nenastúpil.


SkryťZatvoriť reklamu