SME

Ranný brífing: Markíza je v patovej situácii, Západ sa osmeľuje na nevyhnutné

Prečítajte alebo vypočujte si najdôležitejšie správy.

Ranný brífing SMERanný brífing SME (Zdroj: SME.sk / Hejty)

Vedenie Markízy odmietlo ultimátum redaktorov po odstavení relácie Na telo. Zamestnanci združení v odboroch vstúpili do štrajkovej pohotovosti, vedeniu stanovili tri podmienky, ktoré redaktorom zabezpečia riadne vykonávať prácu, potom hrozia ostrým štrajkom.

Ciele v Rusku už nie sú úplné tabu. Západné štáty opatrne uvoľňujú reštrikcie na používanie zbraní, ktoré dodali Ukrajine. Uvoľnenie politiky môže súvisieť so slabšou pozíciou Ukrajiny vo vojne, ale aj s možnosťou, že sa Rusko pripravuje na rozsiahlejšiu ofenzívu.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam... Markíza je v patovej situácii, Západ sa osmeľuje na nevyhnutné
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

V dnešnom vydaní sa dočítate:


Ak si dnes kúpite tlačené vydanie denníka SME alebo Korzár, nájdete v ňom vložený komiks pre školákov Bublina - Oliho banda. Deti sa môžu vybrať s partiou zvieracích kamarátov na výlet po Slovensku. Budú riešiť hlavolamy a kreatívne úlohy, ktoré podporia ich predstavivosť. Cena víkendových vydaní denníkov SME a Korzár spolu s komiksom je len 1,95 eur.

SkryťVypnúť reklamu

Vzbura v Markíze. Vedenie odmietlo ultimátum, redaktori vyhlásili štrajkovú pohotovosť

Po verejnoprávnej televízii RTVS vstupujú do štrajkovej pohotovosti aj zamestnanci najsledovanejšej televízie na Slovensku. Vedenie televízie Markíza odmietlo ultimátum zamestnancov súkromnej televízie, ktorí ho v liste vyzvali, aby sa písomne zaviazalo, že po letnej prestávke sa relácia Na telo vráti v pôvodnej podobe aj s moderátorom Michalom Kovačičom.

V reakcii na to pripravili odbory televízie stanovisko, v ktorom oznámili, že vstupujú do štrajkovej pohotovosti. Súčasťou vyhlásenia sú aj podmienky, ktoré má vedenie televízie splniť, aby spravodajstvo mohlo riadne fungovať.

V stanovisku zástupcovia odborov televízie jej vedenie žiadajú, aby sa do piatich dní písomne zaviazalo, že s okamžitou platnosťou zabezpečí na pracovisku dodržiavanie uspokojivých pracovných podmienok pre členov redakcie spravodajstva. Štúdiá Markízy sú podľa informácií SME zamknuté a strážia ich esbéeskári.

SkryťVypnúť reklamu

Medzitým sa pred centrálou PPF v Prahe zišli zhruba dve desiatky ľudí, ktorí odovzdali majiteľke tejto investičnej skupiny Renáte Kellnerovej list na podporu Markízy. PPF je vlastníčkou Markízy a doteraz sa k dianiu v slovenskej súkromnej televízii nevyjadrila.

  • Nezraďte Markízu: PPF sa zo všetkých síl snaží dokázať, že je už úplne iná ako v „zemanovskej“ ére. Základné nastavenia a hodnoty PPF, tohto pozostatku kupónovej privatizácie deväťdesiatych rokov, však zostávajú rovnaké: absolútny pragmatizmus a schopnosť vyjsť s kýmkoľvek, kto je práve pri moci, píše Jindřich Šídlo.
  • Smer robí televíziám personálnu politiku: Michal Kovačič sa rozhodol. V priamom prenose opísal, akému nátlaku čelil v televízii Markíza zhruba od začiatku roka. Keď sa lámu časy a krajina sa odkláňa od demokracie, je radostné vidieť, že nie všetci sklopia uši, aby sa o desaťročia neskôr vyhovárali, že také boli časy, píše Nataša Holinová.

Uhrík patril k najzbytočnejším, aktívni boli viacerí. Zhodnotili sme prácu europoslancov

„Prijímate tu nezmysly, emisné kvóty na kravské prdy, pomleté chrobáky namiesto mäsa, vypínanie elektrární, zakazovanie spaľovacích motorov,“ kričal Milan Uhrík v pléne Európskeho parlamentu.

SkryťVypnúť reklamu

Video s príhovorom dal potom na sociálne siete. Len na facebooku malo 360-tisíc pozretí, čo dáva dobrú predstavu o tom, ako sa stal Uhrík z Republiky najpopulárnejším slovenským europoslancom na sociálnych sieťach.

Analýza SME však ukazuje, že Uhrík je spolu s Miroslavom Radačovským naším najmenej aktívnym europoslancom a v europarlamente má prakticky nulový vplyv. Europoslancov sme hodnotili podľa troch typov aktivít, ktoré zverejňuje europarlament: koľkokrát boli spravodajcami, koľkokrát rečnili v pléne a pod koľko návrhov rezolúcií sa podpísali ako spoluautori.

Takéto hodnotenie nemusí úplne vyjadrovať celkový vplyv jednotlivých europoslancov v Bruseli, no dáva aspoň istú predstavu, ako boli aktívni za posledných päť rokov.

V krátkosti z domova:

  • Fico sa má zotavovať doma: Premiér Robert Fico už nie je v banskobystrickej nemocnici. RTVS a portál televízie Markíza tvnoviny.sk informovali, že Fica previezli z Banskej Bystrice do bratislavskej Nemocnice sv. Michala, podľa TV Joj sa však Fico nachádza už doma vo svojom byte, kde sa má aj zotavovať.
  • Čurillovci smerujú pred súd: Vyšetrovateľ Úradu inšpekčnej služby ukončil prípad, mediálne známy ako čurillovci, návrhom na podanie obžaloby na siedmich obvinených policajtov. Spis už vyšetrovateľ inšpekcie odovzdal do rúk dozorujúcemu prokurátorovi. Obvinení sú z trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa.
  • Vietnamcom zrušili obvinenia: Po preskúmaní uznesenia o vznesení obvinenia ôsmim Vietnamcom v kauze únosu ich krajana a spisového materiálu dozorujúci prokurátor Krajskej prokuratúry Bratislava zistil závažné formálne a procesné chyby v postupe vyšetrovateľa. Prokurátor preto zrušil predmetné uznesenie vyšetrovateľa z dôvodu jeho nezákonnosti a neopodstatnenosti.
  • Zrušenie dočasného útočiska: V súvislosti s prípadom ukrajinského štátneho príslušníka Arťoma Marčevského, ktorého zaradili na sankčný zoznam Európskej únie, boli zo strany Migračného úradu ministerstva vnútra začaté úkony súvisiace s konaním o zrušení jeho dočasného útočiska. Marčevskij je popierač ruskej agresie, protiukrajinský propagandista a ruský agent.

Západ postupne povoľuje Ukrajine útočiť na ciele v Rusku. Švédsko poskytne dve radarové lietadlá

Keď Ruská federácia začiatkom mája spustila ofenzívu v Charkovskej oblasti na severovýchode Ukrajiny, nebolo to prekvapujúce. Ukrajina niekoľko mesiacov pozorovala, ako sa za hranicou zhromažďujú ruské vojská.

SkryťVypnúť reklamu

Jej možnosti, ako proti nim preventívne zaútočiť, však boli obmedzené. Súvisia s dlhotrvajúcou politikou západných štátov, ktoré sa chcú vyhnúť vyhroteniu konfliktu s Ruskom a Ukrajine preto nepovoľujú používať poskytnuté zbrane mimo jej teritória.

Postoj Západu sa teraz mení, čo je zjavné aj z vyhlásenia francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona. „Útoky na Ukrajinu prichádzajú zo základní v Rusku. Ako majú Ukrajinci chrániť mestá a ostatné objekty pri Charkove, keď im zakazujeme strieľať na body, z ktorých proti nim posielajú rakety,“ vyhlásil Macron v nemeckom Brandenburgu.

Francúzsko nie je jediné, používať dodané zbrane proti cieľom v Rusku Ukrajine už skôr povolilo Spojené kráľovstvo a pridalo sa Poľsko a Fínsko. Švédsko medzitým ohlásilo rekordný balík vojenskej pomoci brániacej sa Ukrajine vo výške 1,23 miliardy dolárov. Okrem iných artiklov majú byť jeho súčasťou aj dve lietadlá včasnej výstrahy Saab 340 (ASC 890).

SkryťVypnúť reklamu

Uvoľnenie politiky môže súvisieť s aktuálne slabšou pozíciou Ukrajiny vo vojne, ale aj s možnosťou, že sa Rusko pripravuje na rozsiahlejšiu ofenzívu v lete.

V krátkosti z Ukrajiny:

  • Dáni povolili útoky v Rusku: Ukrajina môže použiť lietadlá F-16 dodané z Dánska na útok na vojenské ciele na ruskom území. „To neznamená svojvôľu, ale možnosť oslabiť agresora. Štát, ktorý je napadnutý, musí byť schopný zodpovedať sám za seba,“ vyhlásil dánsky expremiér Lars Løkke Rasmussen. Očakáva sa, že prvá várka dánskych F-16 bude odovzdaná Ukrajine toto leto.
  • Figeľ moderoval stretnutie Ruska a USA: Niekdajší eurokomisár a bývalý hlavný vyjednávač o vstupe Slovenska do EÚ Ján Figeľ v apríli vo Vatikáne viedol rokovanie s predstaviteľmi Spojených štátov a Ruskej federácie. Ich ambíciou je nastaviť novú úroveň vzťahov v Európe a prispieť k zastaveniu vojny na Ukrajine.
  • Rusko zhromažďuje jednotky: Rusko naďalej vysiela ďalšie pluky a brigády z iných oblastí a z výcvikových stredísk, aby zhromaždili svoje jednotky na dvoch hlavných líniách útoku na severe Charkovskej oblasti, uviedol ukrajinský vrchný veliteľ generálplukovník Oleksandr Syrskyj. Ukrajine sa tam nateraz podarilo front stabilizovať.
  • Zásah dvoch lodí: Ukrajinská armáda zasiahla ďalšie dve ruské vojenské lode námornými dronmi Magura V5. O úspešnej akcii špeciálnych jednotiek informovalo ukrajinské velenie. Cieľom mali byť obojživelné transportné člny KS-701 „Tunec“ pri obci Čornomorske v okrese Jevpatorija na Kryme.

Zo zahraničných webov:


SkryťVypnúť reklamu

Mešká vlak vyše hodiny? Odškodné nedáva štátny dopravca vždy, z pravidiel EÚ má výnimku

Kým v Japonsku sa železnice ospravedlnia cestujúcim za to, že vlak vyrazil zo stanice o 25 sekúnd neskôr, na Slovensku sú ľudia zvyknutí na meškania v desiatkach minút. Zvyčajne sa dozvedia len stručnú správu, že vlak mešká z prevádzkových dôvodov alebo pre výluku na trati.

Druhá vec je, že oneskorenie spoja môžete reklamovať, požadovať späť cestovné a v niektorých prípadoch i odškodné. Štátny dopravca Železničná spoločnosť Slovensko vypláca ročne kompenzácie v desiatkach tisíc eur.

Skúsenosť s vrátením nevyužitého lístku má aj naša čitateľka Veronika, ktorá pravidelne jazdí vlakom z Piešťan do Bratislavy. Keď jedného dňa na piešťanskej stanici ohlásili 40-minútové meškanie, rozhodla sa necestovať do Bratislavy, ale pracovať z domu.

SkryťVypnúť reklamu

Poslala do ZSSK e-mail, do ktorého pridala screenshot lístka z mobilnej aplikácie a fotografiu z webu meskanievlakov.info. Jej reklamáciu dopravca zaregistroval, o pár dní jej napísal, že ju uznávajú a o ďalší týždeň poslal na jej účet peniaze.

V krátkosti z ekonomiky:

  • Čínsky BYD zvyšuje tlak: Čínska automobilka BYD len pred pár mesiacmi predstavila lacný elektromobil Seagull, ktorý predáva za 9 700 dolárov a vyľakala svet nízkou cenou. Teraz ukázala novú plug-in hybridnú technológiu a efekt u konkurencie je rovnaký. Podľa výrobcu modely, do ktorých ju nasadí, prejdú až 2011 kilometrov bez toho, aby museli zastaviť kvôli nabíjaniu alebo tankovaniu.
  • Nezáujem o rekreačné nehnuteľnosti: Trh s rekreačnými nehnuteľnosťami zažíva nečakaný zvrat. Ako informuje realitná spoločnosť RE/MAX Slovakia, záujem o tento typ nehnuteľností po odznení pandémie výrazne oslabol. Pandémia podporila obrovský záujem o chaty a chalupy, avšak teraz ich majitelia z dôvodu nových okolností začínajú masívne rozpredávať.
  • Maďarská dohoda s Bieloruskom: Maďarská vláda podpísala dohodu s Bieloruskom o pomoci pri rozšírení jadrovej elektrárne Paks. Realizácia projektu v hodnote 12,5 miliardy eur sa dlhodobo odkladá. Jadrová energetika nepodlieha sankciám Európskej únie uvaleným na Moskvu pre jej inváziu na Ukrajinu.

Taký koeficient Slovan ešte nemal. Je vyššie ako Sparta, no opäť musí začínať od nuly

Futbalisti Slovana Bratislava majú za sebou dve pohárové sezóny, v ktorých to dotiahli až do jarného pokračovania Konferenčnej ligy. V roku 2023 zažilo Tehelné pole sklamanie po nezvládnutej odvete s Bazilejom. Tento rok sa púť slovenského majstra skončila už pred osemfinále, keď nestačil na rakúsky Sturm Graz, ktorý po domácom víťazstve 4:1 uspel v Bratislave 1:0.

SkryťVypnúť reklamu

Pre belasých to boli v ére samostatnosti v pohárovej Európe najúspešnejšie sezóny, či už z pohľadu celkového umiestnenia alebo získaných bodov do klubového i národného koeficientu UEFA.

Napriek tomu nenastane v prípade slovenského majstra pred novým ročníkom žiadna zmena a čaká ho opäť dlhá cesta do hlavnej časti jednej zo súťaží. Bratislavský Slovan zažije ďalšie náročné leto, v ktorom sa bude snažiť splniť si svoj sen o premiérovej účasti v Lige majstrov.

Na základe svojho najvyššieho klubového koeficientu 30,5 je Slovan na 61. mieste, pričom je tesne za Galatasarayom Istanbul či Celticom Glasgow. Belasí sú pred Spartou Praha, Malmö, Midtjyllandom aj Bodø/Glimt, no napriek tomu všetky tieto mužstvá sú vyššie nasadené než Slovan.


Na Slovensku robíš celý život na to, aby si len prežíval, hovorí žena, ktorá odišla do Írska. A trápi sa tam

Trblietavé morské vlny a romantické uličky výletného francúzskeho mesta Marseille vyzerajú dobre. Ale to navonok lákavo krásne mesto žije aj množstvom vnútorných, skrytých príbehov. A tie majú od bezstarostnosti veľmi ďaleko.

SkryťVypnúť reklamu

Pre ústrednú postavu dokumentárneho filmu Hranice Európy, ktorá také príbehy zviditeľňuje, nie je Marseille oddychovým letoviskom, ale miestom, ktoré poriadne preverí jej psychické i fyzické sily. Hoci sa zdá, že Alexandra Uhlová je dosť odolná. Je totiž novinárka.

S dokumentaristkou Apolenou Rychlíkovou sa pustili do projektu, ktorým ukazujú, že zo strednej a z východnej Európy sa za prácou stále vo veľkom odchádza na Západ. Aj keď je to neraz práca v podmienkach, ktoré sú v lepšom prípade mizerné. Pretože „Európu stále delí Železná opona, tá mzdová,“ konštatuje v úvode filmu Uhlová.

S Rychlíkovou nakrúcala už v minulosti. V projekte Český žurnál: Hranice práce sa novinárka nechala zamestnávať v najhoršie platených zamestnaniach v Českej republike. Tentoraz sa Uhlová stáva lacnou pracovnou silou v západoeurópskych krajinách. Tak ako tisíce ďalších ľudí z východnejších oblastí.

SkryťVypnúť reklamu

V krátkosti z kultúry:

  • Sen režiséra Bebjaka: Žijeme v čase, keď sme čoraz intenzívnejšie ovplyvňovaní politikou, hovorí režisér Peter Bebjak, ktorého snom je žiť v čase, keď nebudeme musieť vôbec myslieť na politiku a politikov. V rozhovore pre SME vysvetľuje, prečo aj pri preberaní cien za svoje filmy vyjadruje svoju spoločenskú angažovanosť.
  • Na ceste orbanizácie: Po prezidentských voľbách ľudia často písali na sociálne siete o tom, ako by sa najradšej odsťahovali zo Slovenska. Galerista Nikolas Bernáth má však pocit, že na nás za hranicami nikto nečaká. Po schválení nového zákona o FPU však cíti strach a obavy z budúcnosti.
  • Portrét Donalda Trumpa: Na festivale v Cannes súťažil o Zlatú palmu aj film The Apprentice. Donald Trump je v ňom vykreslený ako človek, ktorý by nikdy nevyrástol do prezidentských rozmerov, keby nestretol právnika Roya Cohna, takzvaného fixera, a nevyžobral si jeho pomoc.

Podcasty SME

Karikatúra

Recept dňa

Obed, na ktorom si pochutí celá rodina. Vyskúšajte pečené bravčové karé s balzamikovou marinádou.

SkryťVypnúť reklamu

Dnes očakávame

  • Kunsthalle Bratislava bude informovať o krízovom manažmente na rok 2024
  • Rokovanie Severoatlantickej rady v Prahe aj o podpore Ukrajiny

Dnes v histórii

31. mája 1223 porazili v bitke na rieke Kalke mongolské vojská Džingischána pod vedením Subotaja ruské kniežatá a Kumánov, čím sa začalo obdobie mongolského a tatárskeho vplyvu na vývoj pomerov v Rusku. Bitka predstavuje jednu z najvýznamnejších bitiek ruských dejín a z dnešného pohľadu sa považuje za najslávnejšiu porážku Slovanov.


Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť v pondelok.

Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 191
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 917
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 813
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 484
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 839
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 565
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 191
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 757
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Max Verstappen vyhral Veľkú cenu Japonska 2025

Max Verstappen dosiahol prvé víťazstvo v sezóne.


a 1 ďalší
Ryan Poehling (Philadelphia) strieľa gól do siete Montrealu, vľavo slovenský útočník Juraj Slafkovský.

Slováci v noci na nedeľu nebodovali.


TASR
Nela Lopušanová v drese BK Selects Girls.

Jej tím postúpil do finále Národneho šampionáttu USA po výhre 4:1.


Carlo Ancelotti

Kouč Realu priznal, že zisk ligového titulu je už málo pravdepodobný.


Reuters
SkryťZatvoriť reklamu