SME

Víkendový výber: Ak by Slováci potrebovali pomoc, Ukrajinci by im pomohli

Pravidelná dávka víkendového čítania.

Víkendový výber SMEVíkendový výber SME (Zdroj: SME.sk / Hejty)
Načítavam... Víkendový výber: Ak by Slováci potrebovali pomoc, Ukrajinci by im pomohli
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

Príjemný víkend! Vylodenie v Normandii je najväčšou leteckou, výsadkovou a námornou inváziou v histórii a jednou z kľúčových udalostí druhej svetovej vojny, ktorá pomohla poraziť nacistické Nemecko. V tieto dni od nej uplynulo 80 rokov. Medzi tými, ktorí položili život, bol aj Andrej Babjak. Doteraz neznámy rodák z východného Slovenska zahynul na začiatku operácie a jeho príbeh prináša reportér Peter Getting.

Kocháme sa nimi, živíme sa nimi, rúbeme ich. Rastliny pritom stále vnímame ako niečo, čo je nižšie od nás, živočíchov. Tieto predsudky sa snaží nabúrať slovenský botanik, profesor František Baluška. Skúmaniu rastlín sa venuje viac než štyri desaťročia. Tvrdí, že rastliny majú množstvo vnemov a v rozhovore rozpráva aj o tom, či dokážu vnímať bolesť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Doma sa rodina Taisii Kosteriny o vojne v ich vlasti rozpráva každý deň. Tak, ako si najprv mysleli, že sa skončí o rok, či dva, dnes hovorí, že to môže byť aj o päť. Zatiaľ našli domov v Bratislave a spoločne s mamou pomáhajú v komunitnom centre. Ich príbeh prináša reportérka Katarína Kozinková.

Vo výbere nájdete aj recenzie na nové filmy – Atlas s Jennifer Lopez či netradičný mystifikovaný dokument o Salvadorovi Dalím, rozhovor so stand-up komikom Jakubom Lužinom aj články o vedeckých novinkách.


Zomrel ako dvadsaťročný a zostali po ňom len dve fotky. Doteraz neznámy slovenský rodák bojoval v Normandii

V skorých ranných hodinách 6. júna 1944 bolo počasie zlé a more rozbúrené. Zlé počasie však bolo aj deň predtým a nechceli sa viac zdržovať. K normandským plážam mierili tisíce plavidiel s vojakmi, ešte pred nimi v noci leteli lietadlá s výsadkármi.

SkryťVypnúť reklamu

Vylodenie v Normandii je jednou z kľúčových udalostí druhej svetovej vojny, ktorá pomohla poraziť nacistické Nemecko.

„S príbehom Andreja Babjaka som sa prvý raz stretol, keď som skúmal osudy Slovákov v ozbrojených silách USA počas druhej svetovej vojny. Napadlo mi pozrieť sa aj na zoznam padlých v Normandii. Jeden obsahoval mená amerických výsadkárov. Nájsť priezvisko Babjak na zozname ma úprimne prekvapilo. Ako je možné, že som o tomto človeku už niekde nečítal? Meno nášho krajana a jeho rodnej obce, takmer susediacej s rodiskom môjho otca, v zozname priam svietilo,“ hovorí bádateľ Pavol Horňák.

Andrej Babjak sa v Žbinciach narodil pred rovnými sto rokmi, 20. januára 1924, a osud ho zavial až na bojisko na pobreží Francúzska, ktoré malo rozhodujúci vplyv na porážku nacistov.

SkryťVypnúť reklamu

„Bol príslušníkom americkej výsadkovej divízie, ktorá sa zúčastnila na Dni D. V rámci vzdušného výsadku zamierili do Normandie medzi prvými, uprostred noci, celé štyri hodiny skôr, než k plážam dorazili prvé vyloďovacie člny Spojencov,“ vysvetľuje Pavol Horňák.

Vnímajú, hýbu sa, používajú pamäť, komunikujú. Náš pohľad na rastliny by sme mali prehodnotiť, hovorí botanik

„Rastliny sú rozhodne inteligentné. Dnes už vieme, že sú určite oveľa vnímavejšie, než sme sa nazdávali. Aj my sme len súčasťou prírody, nie sme žiadnou korunou tvorstva. Rastliny sú pre život zásadne podstatné. Bez nás život na planéte pôjde úplne spokojne ďalej. Bez rastlín nie,“ hovorí botanik, profesor František Baluška.

Rastlina podľa neho dokáže vnímať teplotu, tlak, zvukové vlny, svetlo, gravitáciu, vyhodnocovať ďalšie množstvo senzorických informácií, nespočetne veľa stresových situácií, používať pamäť.

SkryťVypnúť reklamu

„Podľa mňa niečo podobné ako bolesť dokážu cítiť. Ale keď to človek nahlas povie, nájde sa dosť takých vo vedeckej obci, ktorí nad tým mávnu rukou,“ rozpráva. „Parametre ako bolesť, kognícia a podobne sa najprv začali študovať u ľudí a trvalo dlho, kým sme si všimli, že napríklad bolesť dokážu cítiť aj iné živočíchy. Tak sa stalo, že podobné termíny sú tabu všade inde ako u človeka. Pritom vo vede by sa malo začať od jednoduchých systémov a až keď pochopíme tie, mali by sme ísť k zložitejším. Neviem, akým spôsobom rastliny bolesť rastliny vnímajú, ale určite tento stav vnímajú negatívne a ihneď riešia, aby sa zlepšil,“ hovorí.

Príbeh Taisii z Ukrajiny: Pomohli jej z panického ataku, teraz pomáha iným nájsť stabilitu

Taisia Kosterina pochádza z Kosťantynivky, významného priemyselného mesta v Doneckej oblasti. Totálna vojna, ktorá sa začala vo februári 2022, však zmieta mestom podnes.

SkryťVypnúť reklamu

Kosťantynivka mala pred vojnou približne 90-tisíc obyvateľov a bola plná žiakov a študentov, Taisia bola jednou z nich. Mesto malo nielen základné a stredné školy, ale aj technickú vysokú školu. Vtedy 17-ročná študentka končila strednú školu a rozmýšľala o tom, čo chce v živote robiť. Najviac zo všetkého sa túžila osamostatniť.

„Riešila som skúšky, kam pôjdem po škole, kým chcem byť. Veľmi som chcela byť nezávislá od rodičov, aj finančne, odsťahovať sa, chcela som ísť pracovať. Moje obľúbené mesto na Ukrajine je Charkov, veľmi som tam chcela študovať a žiť,” hovorí.

Ako malá túžila byť speváčkou či herečkou, spievala dvanásť rokov. Neskôr sa sny zmenili, plánovala študovať pedagogiku - ako mama. Po úteku z Ukrajiny našli domov v Bratislave.

S mamou pomáhajú v komunitnom centre na Gunduličovej. Vojna zmenila aj to, kým chce Taisia byť. Chce vyštudovať liečebnú pedagogiku.

SkryťVypnúť reklamu

„Budem vedieť pomôcť seniorom aj tínedžerom, pracovať s autistami aj traumatizovanými ľuďmi, či len s tými, ktorí zažili nejaký stres, zaoberáme sa muzikoterapiou, arteterapiou aj biblioterapiou,“ opisuje svoje nové plány. „Pochopila som, že si musím vybrať niečo ako psychológia, niečo, čo bude mať vplyv na veľa ľudí,“ dodáva.

Jakub Lužina: Štátne divadlo nám oznámilo, že našu šou nechcú, ak budeme riešiť slovenskú politiku

Hranice humoru závisia výlučne od toho, čo ľuďom pripadá vtipné, hovorí známy komik Jakub Lužina.

Momentálne ho čaká natáčanie vlastného komediálneho špeciálu v bratislavskej Starej tržnici, ktorú vypredal hneď dvakrát po sebe. Je členom zoskupenia Silné reči a popritom vedie dva úspešné podcasty Lužifčák a Nebezpečný obsah.
Napriek súčasnej situácii si nemyslí, že si z osoby premiéra Roberta Fica ľudia nesmú uťahovať len preto, že sa aktuálne zotavuje zo svojich zranení.

SkryťVypnúť reklamu

Lužina v rozhovore opísal, ako sa v posledných týždňoch dostal do konfrontácie so snahou o cenzúru svojho vystúpenia zo strany štátneho divadla vo veľkom slovenskom meste, ale vysvetlil aj to, prečo podľa neho kultúrna obec v zápase s vládnou garnitúrou a ministerstvom kultúry nikdy neprehrá.

Je lepšia tvrdá alebo mäkká voda? Jedna nepoteší vlasy a pokožku, ale prospieva srdcu

Keď si napúšťate pohár vody alebo umývate tvár, pravdepodobne nemyslíte na to, čo všetko obsahuje.

V závislosti od toho, kde žijete, v nej môžu byť rozpustené minerály, ako sú vápnik a horčík. A tie môžu zohrávať úlohu v tom, či sa niektoré znečisťujúce látky, ako napríklad olovo, udržia vo vode.

Výskumníci Sarah Blanková a Timothy Ellis z Iowa State University, ktorí skúmajú kvalitu vody, sa presvedčili o dobrých aj zlých účinkoch mäkkej a tvrdej vody na všetky oblasti, od vodovodných systémov až po ľudské telo.

SkryťVypnúť reklamu

V texte vysvetľujú, či je tvrdá voda pre človeka dobrá, alebo mu škodí.

Nakrútiť film o Dalím sa nedá. Ale na to, ako ho naháňa režisér, sa dobre pozerá

Salvador Dalí bol azda najznámejším surrealistom. Do takej miery, že jeho meno pozná každý. Aj tí, ktorí si nevybavia žiadne jeho dielo (možno sa im však vybaví jeho výzor).

To meno vyvoláva rešpekt. A ak ide o film, kde je Dalí hlavnou postavou, asi by sa dalo očakávať, že o nej bude hovoriť seriózne, ba priam s obdivom.

Lenže keď o ňom hovorí francúzsky režisér Quentin Dupieux, je to trochu inak. Znalcov tohto milovníka absurdného humoru a recesie to však neprekvapí. Ako môže vyzerať jeho film, kde sa odvoláva na slávneho surrealistu? No presne tak, ako naznačuje jeho názov – Daaaaaalí!.

Hravo, výstredne a vtipne. V mnohom sa vlastne nevzďaľuje Dalímu a jeho tvorbe.

SkryťVypnúť reklamu

Samota Jennifer Lopez: keď už sa zdalo, že sa všetko zlepší, nasadla na nesprávny vlak

Jennifer Lopez nemá veľmi dobré obdobie. Najprv sa v novinách začali objavovať fotografie, na ktorých bol jej manžel Ben Affleck unudený, opitý alebo na smrť unavený namiesto toho, aby sa s ňou zabával. Neskôr sa už šírili aj správy, že si bez jeho prítomnosti kupuje nový dom.

Potom vydala neúspešný album This Is Me... Now a ani lístky na jej ohlásené turné sa nepredávali. Len pred pár dňami ohlásila, že ho musí s ťažkým srdcom zrušiť, pretože potrebuje byť "s rodinou, deťmi a priateľmi".

Do toho všetkého teraz prišiel na Netflixe jej nový film Atlas, v ktorom bojuje proti prvému teroristovi splodenému umelou inteligenciou.

Jej zvláštny stav chceli liečiť na psychiatrii. Lož, že užíva LSD, jej zachránila život

Kedysi bola známa aj u nás. Síce u nás nikdy nekoncertovala, no keďže komunisti pripustili, aby do nášho éteru prenikla talianska hudba a v kinách sa premietali talianske komédie, patrila medzi tých, čo k nám vnášali aspoň niečo zo západnej kultúry.

SkryťVypnúť reklamu

Najmä v roku 1990 obsadila Gianna Nannini televízne obrazovky, pretože vtedy sa pravidelne vysielala pieseň Talianske leto (Un´ estate italiana), ktorú naspievala ako hymnu futbalových majstrovstiev sveta v Taliansku.

Už ako veľmi mladá zaujala ľudí v biznise svojím odhodlaním v hlase a nevídanou odvahou vyslovovať to, čo cíti. Názvy jej piesní boli vždy jednoznačné. Mŕtva po dobrovoľnom potrate. Muži. Chcela som sa milovať. Neľudský deň. Nechaj ma ísť.

Vždy bola osobná a aj keď bola na scéne iba ona sama s klavírom, dokázala ľudí intenzitou svojich slov rozplakať. Nepochopil by ich hádam len ten, kto nikdy netrpel, nebol sám alebo sa necítil sám.

Tábory sú o zážitkoch, kamarátstvach, ale aj o teste samostatnosti. Kedy je dieťa pripravené?

Súčasťou letných prázdnin sú neodmysliteľne aj detské tábory. Tam vznikajú priateľstvá, zážitky, deti počas nich získavajú aj nesmierne dôležité zručnosti či poznatky.

SkryťVypnúť reklamu

Veľkou zmenou je, že sú na istý čas odlúčené od rodičov či súrodencov. Cesta k samostatnosti nie je jednoduchá a dieťa by malo byť na tento krok pripravené. Preto treba zistiť, či potomok zvládne spať a fungovať ďaleko od domova a známeho prostredia.

Veronika Hollá z CK Slniečko, ktorá roky organizuje detské tábory, potvrdzuje, že je dôležité, aby bolo dieťa pripravené na odlúčenie. Psychológ a psychoterapeut Vladimír Marček hovorí, že odchod od blízkych ľudí je do istej miery stresujúci pre každého.

Kultúrne tipy

V regiónoch zaznie veľa klasiky a filmárky odpovedajú na otázku Kam patrím? Kam za kultúrou od 7. do 14. júna?

Víkendový recept

Jablkové, slivkové, s višňami aj makom. Upečte si tvarohové koláče s ovocím.

Víkendový kvíz

Ako pozorne ste sledovali udalosti posledného týždňa? Otestujte sa v našom kvíze.

SkryťVypnúť reklamu

Ďakujeme, že ste časť svojho víkendu strávili so SME. Prajeme vám úspešný štart do budúceho týždňa a uvidíme sa opäť v sobotu.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 373
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 518
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 306
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 353
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 957
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 513
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 555
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 084
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Nórska biatlonistka Karoline Offigstad Knottenová.

Zo situácie je sklamaný aj legendárny Ole Einar Björndalen.


Viktória Hrunčáková sa teší z výhry proti Rebecce Munkovej Mortensenovej z Dánska.

Slovenky po nečakane dramatickom priebehu získali prvý bod v kvalifikačnej skupine Pohára Billie Jean Kingovej.


TASR
Oscar Piastri a Lando Norris.

Pozrite si časový harmonogram a TV program Veľkej ceny Bahrajnu.


Juraj Slafkovský (v strede) na striedačke Montrealu Canadiens.

Máme tu veľa dobrých hráčov a konkurencia je zase o niečo vyššia, vraví Slafkovský.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu