Progresívne Slovensko podľa neoficiálnych výsledkov eurovolieb získa šesť mandátov v Európskom parlamente. S 27,8 percenta hlasov voľby vyhralo pred Smerom, ktorý získal 24,7 percenta.
Predseda PS MICHAL ŠIMEČKA vysvetľuje, prečo podľa neho europoslanci za PS zrejme naberú na vplyve a čo výsledky znamenajú pre opozíciu, ak SaS, Demokrati či strana Slovensko ostali mimo Európskeho parlamentu.
Pred eurovoľbami ste sa obávali, či vás v nich Smer neporazí. Čím si vysvetľujete, že sa tieto obavy podľa neoficiálnych výsledkov volieb nenaplnili?
Najprv sa chcem poďakovať všetkým, ktorí včera prišli voliť a špeciálne tým, ktorí volili Progresívne Slovensko. Kľúčové je, že podľa neoficiálnych výsledkov u nás prišlo k európskym voľbám dosiaľ najviac ľudí. A to je dobrá správa o Slovensku smerom do Európy.

Ak sa výsledky potvrdia tak, ako boli medializované, je to jasný signál, že dokážeme poraziť Smer. To je dôležitá vzpruha pre našich voličov, ale aj pre nás do ďalšej práce. Druhý dôležitý odkaz je aj pre túto vládu, aby brzdili, a že nemôžu všetko.
V tejto chvíli neviem komentovať, prečo sa nenaplnili posledné prieskumy alebo čo napokon zavážilo. Na dôkladnejšie analýzy ešte bude čas.
Uznávate, že uspel aj Smer, ktorý síce nezvíťazil, ale získal viac ako dvojnásobok voličov oproti roku 2019?
To je asi na politológoch a politikoch Smeru, aby to vyhodnotili. Z hľadiska mandátov ich majú viac ako predtým a my máme ešte o niečo vyšší nárast.
Ale je naozaj dôležité povedať, že sa ukazuje, že Smer vieme poraziť.
Aj na sneme PS v máji som povedal, že strana musí ďalej rásť, ak sa chceme dotiahnuť na Smer. Za kľúčové považujem, aby sme ukotvili našu stranu v každom jednom regióne, okrese aj meste Slovenska. To je teraz naša úloha na najbližšie dva roky okrem poctivej opozičnej práce. Potom som presvedčený, že dokážeme poraziť Smer v národných voľbách, hoci to je ešte ďaleko.
Dá sa to, čo hovoríte, vôbec vyvodzovať z eurovolieb, ku ktorým aj tentoraz prišlo výrazne menej voličov ako k parlamentným voľbám, v ktorých zvíťazil Smer? Nehovoríte to priskoro?
Ak sa potvrdia čísla, účasť bola na slovenské pomery rekordná. Ale musíme si to zhodnotiť, kraj po kraji a po okrskoch, kde sme boli silní, a podľa toho budeme ďalej pracovať. Som však presvedčený, že hoci je naša spoločnosť polarizovaná, musíme aspoň časť ľudí, ktorí podporujú túto vládnu koalíciu, presvedčiť aj terénnou kampaňou, že táto vláda pre nich nepracuje a pracuje pre seba. Samozrejme, že eurovoľby majú iný charakter ako národné, ale ešte máme dva roky.
Zdá sa, že PS bude mať šiestich poslancov, KDH jedného. Prevažne extrémisti a populisti majú však o jedného poslanca viac - Smer a Republika majú siedmich poslancov, Hlas má ďalšieho. PS a KDH sú však súčasťou stabilných veľkých frakcií v europarlamente, zatiaľ čo Smer má pozastavené členstvo vo frakcii socialistov a Milan Uhrík predchádzajúce roky nepatril nikam. Bude mať teda napriek menšiemu počtu poslancov v europarlamente väčší vplyv slovenská parlamentná opozícia?
Závisieť to bude od toho, ako sa vytvoria nové politické skupiny v novom Európskom parlamente. Ja som v ňom pôsobil ako podpredseda, a teda môžem povedať, že ak sa potvrdia neoficiálne výsledky, vplyv Progresívneho Slovenska na tvorbu legislatívy ako súčasti liberálnej frakcie vzrastie.

Nevieme, ako dopadli výsledky v celej Európe, ale je pravdepodobné, že práve liberálna frakcia bude jazýčkom na váhach pre to, aby sa v parlamente vytvorila proeurópska väčšina. Čo sa týka iných strán, to si musia zodpovedať ony. Nikto zatiaľ nevie povedať, či sa vytvorí nová extrémistická, alebo krajne pravicová frakcia, či akú frakciu posilní maďarský Fidesz.
Môžete potvrdiť, že za Progresívne Slovensko by sa mali dostať do europarlamentu Ľudovít Ódor, Ľubica Karvašová, Martin Hojsík, Veronika Cifrová Ostrihoňová, Michal Wiezik a Lucia Yar?
Sú to neoficiálne výsledky, takže vám to nemôžem potvrdiť.
Dá sa aspoň povedať, či Ľudovít Ódor ako bývalý premiér úradníckej vlády zúročil túto funkciu a svoju poznateľnosť a dostal ako jednotka kandidátky najviac krúžkov? Alebo ho niekto prekrúžkoval?
Je mi to ľúto a prosím všetkých čitateľov o trpezlivosť, ale nemôžem to oficiálne potvrdiť. Viem len povedať, že Ľudo Ódor ako rešpektovaný ekonóm, bývalý viceguvernér Národnej banky a bývalý premiér úradníckej vlády bol aj veľmi dobrým lídrom našej eurokandidátky.
Hovoríte, že výsledky eurovolieb vidíte nádejne pre PS do budúcnosti. Ako pozitívny je však tento scenár pre budúcnosť opozície, s ktorej časťou spolupracujete - SaS ostala tesne mimo europarlamentu, rovnako ako Demokrati či strana Slovensko.
Ja ako predseda PS mám zodpovednosť za našu stranu, ale cítim zodpovednosť v širšom zmysle aj za to, kam naša krajina smeruje. Je pochopiteľné, že aj v rámci opozície musíme mať debaty, ako dosiahnuť vo voľbách o tri roky prečíslenie tejto vládnej koalície. Ale na to máme ešte dva-tri roky. Nechcem hodnotiť výsledky iných opozičných strán, to musia predovšetkým ony samy.

Bol tu už scenár na záchranu prepadnutých hlasov v spájaní malých strán, ale ten úplne stroskotal.
Na to je príliš skoro. Som rád, že máme dobré vzťahy v opozícii najmä so SaS a s KDH, čo bolo od volieb vidieť a myslím, že fungujeme v rámci opozície dobre. My máme záujem pokračovať v spolupráci tam, kde to dáva zmysel. Na všetko ostatné je čas - aj na otázky o prípadných koalíciách či spájaní sa.
Ivan Korčok povedal, že k svojej politickej budúcnosti sa vyjadrí po eurovoľbách. Vás nedávno potvrdili ako predsedu strany. Máte teda v PS nejakú pozíciu, ktorá by bola adekvátna jeho zisku 1,2 milióna hlasov v prezidentských voľbách?
Ivan Korčok jasne deklaroval, že potrebuje čas na to, aby si vyhodnotil, či a ako bude pokračovať v politike. Hneď po prezidentských voľbách som povedal, že sme s ním boli v kontakte a máme záujem s ním spolupracovať. To naďalej trvá. Ale nechcem hovoriť zaňho, on sa, predpokladám, v nejakom čase vyjadrí.
Výsledky Eurovolieb 2024

- Oficiálne výsledky eurovolieb 2024
- Kompletný zoznam zvolených europoslancov
- Pozrite si volebné mapy
- Ktorí kandidáti dostali najviac preferenčných hlasov?
- Eurovoľby 2024 minúta po minúte
- Osem záverov z eurovolieb: Proeurópski voliči vzdorujú
- Komentár: PS vyhralo voľby napriek Ficovmu prejav
- Eurovoľby zmenia aj slovenský parlament

Beata
Balogová
