Ich zástupcovia sa nedostali do parlamentu a tesne ani do europarlamentu, ale Demokrati veria, že do najbližších miestnych a župných volieb, ktoré budú o dva a polroka, nezaniknú. Na kampaň do eurovolieb dali 155-tisíc eur a okrem toho musia splácať aj staré pôžičky.
Republika zamierila presne na slabiny Smeru a SNS - útočila na Moniku Beňovú a stabilitu vládnej koalície - a jediná rástla. Extrémisti aj vďaka tomu získali v eurovoľbách viac hlasov, ako v parlamentných voľbách a ukázali, ako sa chcú vrátiť aj do národného parlamentu.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Demokrati dúfajú, že do najbližších volieb prežijú. Peniaze sa však míňajú
- Milanovia z Republiky v eurovoľbách ukázali, ako sa chcú vrátiť aj do národného parlamentu
- Poľsko, Litva a teraz Česko. Štáty vidia za podpaľačstvom ruskú sabotáž
- Realitný biznis mimo Bratislavy? Toto sú najväčší regionálni developeri
- Slovensko vedie na EURO niekdajší predavač kávy, chýba mu talizman, píšu vo svete
- Tetovací atrament končí v lymfatických uzlinách. Môže zvýšiť riziko vzniku rakoviny krvi
Demokrati dúfajú, že do najbližších volieb prežijú. Peniaze sa však míňajú

Dosiahli svoj najlepší volebný výsledok za rok existencie, ani ten im však nestačil, aby sa dostali do parlamentu - tentoraz európskeho. Demokratom do päťpercentnej hranice chýbalo 32 stotín percenta.
Odídenci z OĽaNO Igora Matoviča nedostanú za svoj volebný zisk 4,68 percenta ani euro. Po voľbách do Národnej rady dostane príspevok od štátu každá strana, ktorá presiahne tri percentá platných hlasov, pri voľbách do europarlamentu to neplatí. Je otázne, či strana prežije do župných a komunálnych volieb o dva a pol roka.
„Dúfame a veríme, že finančne prežijeme do najbližších volieb,“ hovorí šéf Demokratov Jaroslav Naď. Strana potrebuje podľa neho ročne na svoju činnosť stovky tisíc eur. Demokratom sa však na kampaň pred eurovoľbami podarilo získať ledva 155-tisíc eur. Celú sumu podľa Naďa získali iba vďaka podporovateľom.
Otázkou je aj to, čo bude s Demokratmi politicky. Keď v parlamentných voľbách strana nedosiahla ani na tri percentá, niekdajší premiér Eduard Heger z jej čela odstúpil a nahradil ho Naď. Aj on chce urobiť po eurovoľbách istú reflexiu.
Dobré rady pre nerast PS: Jaroslav Naď a Igor Matovič, akoby ich jedna strana mala, dospeli k pozorovaniu, že PS utŕžilo povestné Pyrrhovo víťazstvo – lebo SaS, Demokrati a OĽaNO zostali pod čiarou. Čiže v PS by si do budúcnosti mali odpustiť túto nehoráznu drzosť v podobe získavania hlasov nad určitú hranicu! No prax, keď politici rozhodujú o volebných výsledkoch seba a konkurentov, sa dosiaľ obmedzovala na autoritárske a diktátorské režimy, píše Peter Tkačenko.
Milanovia z Republiky v eurovoľbách ukázali, ako sa chcú vrátiť aj do národného parlamentu

V parlamentných voľbách na jeseň obrali extrémistickú Republiku o rozhodujúcich voličov Smer a SNS, v eurovoľbách však odídenci z ĽSNS Mariana Kotlebu spravili reparát. Ako jediná strana zmobilizovali viac voličov, než ich volilo v septembri.
Do europarlamentu sa dostali Milanovia Uhrík a Mazurek vďaka kampani, s ktorou uspeli aj u podporovateľov Roberta Fica zo Smeru a Andreja Danka z SNS. Zisk 12,53 percenta voličov spravil z Republiky tretiu najúspešnejšiu stranu po PS a Smere. Aj vďaka 44-tisícom voličom, ktorých získala navyše v porovnaní s voľbami spred trištvrte roka.
Významnú časť voličov Republika získala od Smeru. Presviedčala ich, že Monika Beňová je bruselská karieristka a hlasuje liberálne. Tím okolo Uhríka tiež presvedčil voličov SNS pochybným argumentom, že prípadný odchod Danka a ďalších funkcionárov do Bruselu môže spôsobiť pád slovenskej vlády.
SNS napokon podobne vysvetľovala svoju porážku. Voliči aj podľa Danka chceli, aby jej nominanti zostali doma. „Dúfam, že vlastenecké hlasy, ktoré teraz v Bruseli reprezentuje Republika, neskončia v Dunaji,“ hovorí Danko.
Republika tak ukazuje, ako by si mohla voličov od Smeru a SNS vziať späť a vrátiť sa aj do národného parlamentu.
Republika ďakuje Dankovi: Dôvody úspechu boli sčasti opísané už počas etablovania Republiky pred parlamentnými voľbami, ale tentoraz k nim pribudla implózia SNS pod vedením Andreja Danka a faktická absencia debát, v ktorých Uhrík nedostal možnosť pohorieť, píše Peter Tkačenko.
V krátkosti z domova:
- Znalci Paulínymu nepomohli: Proces v kauze Chachaland vstúpil do záverečnej fázy, na rad prišli znalci. Obžalovaný Roman Paulíny má podľa nich prejavy sexuality, ktoré sa vymykajú z rámca väčšiny mužskej populácie. Prognózu resocializácie obvineného podľa znalcov možno hodnotiť ako hranične nepriaznivú. Rozsudok by mal byť v septembri.
- Ako funguje vysielanie televízií: Je komerčná televízia povinná zabezpečiť pluralitu názorov alebo to zo zákona prináleží iba verejnoprávnej televízii? Môže zmeniť obsah vysielacej štruktúry, prípadne formát podľa toho, ako to televízii vyhovuje? Odpovede na tieto otázky sme hľadali na Rade pre mediálne služby, ktorá na Slovensku plní funkciu regulátora médií.
- Výbor pre dištanc vo WHO: Slovensko sa na stretnutí členských krajín Svetovej zdravotníckej organizácie v Ženeve verbálne dištancovalo od prijatia balíka revidovaných článkov Medzinárodných zdravotných predpisov. Opozícia chce preto iniciovať mimoriadne zasadnutie parlamentného výboru pre zdravotníctvo. Dištanc Slovenska od prijatia predpisov považuje za medzinárodnú hanbu aj ohrozenie zdravia občanov.
Poľsko, Litva a teraz Česko. Štáty vidia za podpaľačstvom ruskú sabotáž

Neznámy muž v depe pražského dopravného podniku využil prestávku mechanikov, ktorí šli von na cigaretu. Predok autobusu polial benzínom a zapálil. Nespôsobil veľkú škodu, v prednej časti autobusu sa neskrýva motor ani nič horľavé, napísal o incidente Český rozhlas.
Česká polícia napriek malej škode v piatok vyhlásila pátranie po človeku podozrivom z obzvlášť závažného zločinu a verejnosť na sociálnych sieťach varovala, že môže byť nebezpečný. V nedeľu už polícia zadržala muža, ktorý pricestoval z Južnej Ameriky a hovorí po španielsky.
Prípad podpaľačstva z pražského depa Česká republika nepovažuje iba za bežný zločin. Zasadala preň bezpečnostná rada štátu a muža obvinili z terorizmu.
„Existuje podozrenie, že útok pravdepodobne organizovali a financovali z Ruska. Je to súčasť hybridnej vojny, ktorú proti nám vedie Rusko, proti ktorej sa musíme brániť a ktorú musíme zastaviť,“ povedal podľa ČRo český premiér Petr Fiala po zasadnutí bezpečnostnej rady štátu.
Ak sa potvrdí ruská stopa pražského útoku, zapadne do série podobných incidentov, ktoré sa odohrali v strednej Európe a ktoré spája podozrenie, že za nimi stoja ruské tajné služby.
V krátkosti z Ukrajiny:
- Požiar ruského torpédoborca: Ruský torpédoborec Admirál Levčenko, ktorý sa nachádza v Barentsovom mori v Severnom ľadovom oceáne, zachvátil požiar, informoval hovorca ukrajinského námorníctva Dmytro Pletenčuk. Protiponorková loď bola uvedená do prevádzky v roku 1988, pojme niekoľko stoviek členov posádky.
- Žiadne víťazstvo Putina: „Nebude žiadne vojenské víťazstvo a žiadny nadiktovaný mier,“ vyhlásil nemecký kancelár Olaf Scholz na medzinárodnej konferencii o obnove Ukrajiny v Berlíne. Ruského prezidenta Vladimira Putina vyzval, aby „ukončil svoju brutálnu kampaň a stiahol svoje vojská“ a apeloval na spojencov na pomoc Ukrajine pri posilnení protivzdušnej obrany.
- Veliteľ bezpilotných síl: Ukrajinská armáda má novú pozíciu, Vadym Sucharevsky sa stal veliteľom bezpilotných síl. Vymenovaný bol na základe príkazu ministra obrany Rustema Umerova. Sucharevskyj sa vo februári stal zástupcom veliteľa ozbrojených síl zodpovedným za bezpilotné systémy.
- Zbrane pre pluk Azov: Americká vláda zruší doteraz platný zákaz používania amerických zbraní pre ukrajinský pluk Azov. Samostatná jednotka špeciálneho určenia Azov je považovaná za obzvlášť účinnú vojenskú jednotku a teraz bude mať k americkej pomoci rovnaký prístup, ako majú ostatné ukrajinské jednotky.
- Škody za pol miliardy: Ukrajinská armáda sa prihlásila k zodpovednosti za útok na ropnú rafinériu v Rostovskej oblasti. Spôsobené škody stáli ruský ropný priemysel približne 540 miliónov dolárov v strate produkcie, informoval ukrajinský generálny štáb s tým, že útoky na rafinérie „značne komplikujú schopnosť nepriateľských síl plniť ich misiu“.
Zo zahraničných webov:
- The Insider: Putinova rodina napriek sankciám stále nakupuje jachty a náhradné diely pre súkromné lietadlá na Západe
- Project Syndicate: Skutoční víťazi európskych volieb
- The Atlantic: Trump nie je americký Le Pen. Je horší
Vyskúšajte aj ďalšie newslettre od SME
- Barbora Mareková z podcastu Ľudskosť píše svoje postrehy o spoločnosti a o mentálnom zdraví. Odoberať >
- Eva Frantová v súhrne prináša najpodstatnejšie správy zo sveta ekonomiky a biznisu. Odoberať >
- Tomáš Prokopčák vyberá najzaujímavejšie správy nielen z vedy. Odoberať >
Realitný biznis mimo Bratislavy? Toto sú najväčší regionálni developeri

Realitný biznis sa dlhodobo robí prevažne v Bratislave. Dôvod je pomerne jasný z porovnania nákladov a potenciálnych výnosov pre developerov.
Ceny stavebných materiálov a prác sú všade na Slovensku v podstate rovnaké, no rozdiely v cenách pozemkov sú markantné. Výrazne vyššie sú v hlavnom meste aj kúpyschopnosť obyvateľstva a dopyt po bývaní. Čo sa zasa odráža na vyšších cenách bytov.
Inými slovami, pre developerov je výhodnejšie nakúpiť drahšie pozemky v Bratislave, kde však dokážu drahšie predať vybudované nehnuteľnosti.
Stavia sa však aj v ostatných slovenských mestách. A nie málo. Ukazuje to aj rebríček najväčších regionálnych rezidenčných developerov, ktorý INDEX zostavil v spolupráci so The Slovak Spectator v rámci projektu Najväčší v biznise. Vyplýva z neho, že najväčšími mimobratislavskými realitnými centrami sú Trnava, Žilina a Košice.
V krátkosti z ekonomiky:
- Mimobratislavské rezidenčné projekty: INDEX zostavil prehľad najväčších rezidenčných projektov mimo Bratislavy. Hlavným kritériom bol počet pripravovaných bytov. Vychádzali sme z podkladov, zverejnených developermi, ako aj zo zámerov, ktoré investori predložili úradom.
- Výdavky presahujúce možnosti: Výdavky nášho štátu dosahujú úroveň, ktorá presahuje ekonomické možnosti krajiny. Analytici z Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz upozorňujú na negatívne dopady plošného poskytovania 13. dôchodku na verejné financie a ekonomický rast. Poukazujú na neefektívnosť a neadresnosť súčasného systému.
- Najnižšia produkcia Gazpromu: Ruský energetický gigant Gazprom v minulom roku znížil produkciu zemného plynu o 13 percent na historicky najnižšiu úroveň 359 miliárd kubických metrov z objemu 413 miliárd kubických metrov v roku 2022. Znamená to, že Gazprom vlani vyprodukoval najmenej zemného plynu od svojho založenia v roku 1989.
Slovensko vedie na EURO niekdajší predavač kávy, chýba mu talizman, píšu vo svete

Európsky futbalový šampionát sa blíži a s ním pribúdajú aj predpovede, či odhady. Ako vidia šance slovenského tímu zahraničné médiá? V mnohých veciach sa ich experti nezhodujú.
„Výber vedený kapitánom Milanom Škriniarom sa bude snažiť obstáť v pomerne homogénnej skupine, v ktorej by mal bojovať o druhé miesto za Belgickom,” píše novinár Andreas Guerin z francúzskeho Le Parisien.
„Slováci postúpia cez tabuľku tretích tímov a v osemfinále skončia,” napísali rázne Frankie Christou a Connor James Ibbetson z britského The Telegraph. „Je fér povedať, že patria medzi outsiderov tohto leta,” myslí si Daniel Davis z britského Daily Mail. „O ich schopnosti postarať sa o niekoľko prekvapení však niet pochýb,” dodal.
Káva a futbal. Dve veci, ktoré Taliani milujú. Slovenský reprezentačný tréner Francesco Calzona má skúsenosti s oboma. „Calzona nemá za sebou hráčsku kariéru, o ktorej by sa dalo veľa hovoriť. V skutočnosti sa jeho život v mladšom veku rozdelil medzi amatérsky futbal a predaj kávy,” opísal trénera reprezentácie Nick Miller z The Athletic.
Ďalšie športové správy
- Športový prehľad: Denne to najdôležitejšie zo športu. Odoberať >
Tetovací atrament končí v lymfatických uzlinách. Môže zvýšiť riziko vzniku rakoviny krvi

Tetovanie je staré ako ľudstvo samo. Ľudia sa nechávajú tetovať, aby vyjadrili svoju identitu, ale aj pri príležitosti oslavy rôznych míľnikov v živote. Staré mamy pri pohľade na ozdobenú kožu len nechápavo zavrtia hlavou, no členovia komunity vyjadrujú uznanie.
A potom sú tu zdravotní experti. Tí upozorňujú, že napriek jeho popularite tetovania, vieme stále len veľmi málo o tom, aký má vplyv na zdravie.
V uplynulých rokoch mnohé vedecké tímy v Európe upriamili pozornosť na atrament, ktorý sa používa pri tetovaní. Experimenty napríklad ukázali, že atrament, ktorý je počas tetovania vstreknutý do kože, v nej nezostáva.
Švédski vedci sa v rozsiahlej štúdii sa zamerali na to, či môže tetovanie zvýšiť riziko malígneho lymfómu. Ide o vzácnu formu rakoviny, ktorá postihuje biele krvinky. Zistili, že potetovaní ľudia mali o 21 percent vyššie riziko lymfómu než tí bez neho.
V krátkosti o zdraví:
- Problém s prospektívnou pamäťou: Stalo sa vám, že ste zišli do pivnice a márne sa snažili spomenúť si, akú vec ste v nej chceli hľadať? Ak áno, mali ste výpadok prospektívnej pamäti. Tomuto fenoménu sa tridsať rokov venuje klinická neuropsychologička Sarah Raskinová. Meria prospektívnu pamäť a hľadá spôsoby liečby, ktoré by zabrali.
- Tvrdá vs. mäkká voda: Výskumníci Sarah Blanková a Timothy Ellis z Iowa State University, ktorí skúmajú kvalitu vody, sa presvedčili o dobrých aj zlých účinkoch mäkkej a tvrdej vody na všetky oblasti, od vodovodných systémov až po ľudské telo. Vysvetľujú, či je tvrdá voda pre človeka dobrá, alebo mu škodí.
- Ďalší hlavný príznak ADHD: Diagnóza porucha pozornosti s hyperaktivitou (ADHD) je v očiach laikov previazaná najmä s tromi pojmami: impulzívnosť, nepozornosť a hyperaktivita. Najnovší výskum naznačuje, že by k nim ako jeden z hlavných príznakov mali pribudnúť aj problémy s reguláciou emócií.
Podcasty SME
- Dobré ráno: Pravicovejší europarlament sme tu dávno nemali
- Vizita: Dýchanie môže byť s nervovo-svalovým ochorením náročné ako výstup na Gerlachovský štít
- Vedátor: James Lovelock premýšľal o živote, planéte a umelej inteligencii
Karikatúra

Recept dňa

Pikantné, sladké aj zdravé. Vyberte si z receptov na výborné vaječné jedlá.
Dnes očakávame
- Schôdza parlamentu, poslanci majú na programe aj návrh zákona o STVR
- Rokovanie vlády aj o pláne boja proti terorizmu
- Prezidentka Zuzana Čaputová na rozlúčkovej návšteve Českej republiky dostane od prezidenta Petra Pavla najvyššie české vyznamenanie – Rad Bieleho leva
- Opätovný súdny proces s pôvodne na doživotie odsúdeným Róbertom „Kýblom“ Lališom
Dnes v histórii

„Pán Gorbačov, zbúrajte tento múr!“ 12. júna 1987 americký prezident Ronald Reagan pri Brandenburskej bráne verejne vyzval Michaila Gorbačova, aby zbúral Berlínsky múr. Tento prejav je považovaný za jedno z najpamätnejších vystúpení amerického prezidenta v Berlíne od prejavu Johna F. Kennedyho „Ich bin ein Berliner“ z roku 1963.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
