SME

Ranný brífing: Pellegriniho inaugurácia bude špecifická, Fico sa zatiaľ sťahovať nemusí

Prečítajte alebo vypočujte si najdôležitejšie správy.

Ranný brífing SMERanný brífing SME (Zdroj: SME.sk / Hejty)

Peter Pellegrini sa 15.júna ujme funkcie prezidenta. Inauguráciu poznačil aj atentát na premiéra Roberta Fica – program inauguračného dňa neráta s prechádzkou ulicami hlavného mesta. Pellegrini tak z bezpečnostných dôvodov nepôjde medzi ľudí. Vidieť ho bude možné pred Redutou alebo pred prezidentským palácom.

Lex atentát zavádza pre najvyšších ústavných činiteľov jednu povinnosť. Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok hľadá po atentáte na Fica bývanie pre prezidenta, premiéra a šéfa parlamentu. Sťahovať sa zatiaľ nemusia.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam... Pellegriniho inaugurácia bude špecifická, Fico sa zatiaľ sťahovať nemusí
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

V dnešnom vydaní sa dočítate:


Ak si dnes kúpite tlačené vydanie denníka SME, nájdete v ňom vložený magazín Historická revue. Dozviete sa o operácii Overlord. Čo nacisti vedeli o spojeneckých prípravách, čo hlásila ľudácka propaganda na Slovensku o vylodení v Normandii a ako vyzeral deň D na normandských plážach? SME na celý víkend spolu s magazínom Historická revue stojí len 1,95 eur.

SkryťVypnúť reklamu

Pellegriniho prídu pozdraviť Zeman aj Babiš. Ako bude vyzerať inaugurácia nového prezidenta?

V sobotu sa Peter Pellegrini oficiálne stane prezidentom Slovenskej republiky. Samotná slávnostná inaugurácia prebehne na poludnie v bratislavskej Redute, tým sa však prezidentov prvý pracovný deň len začína.

Inauguračný deň má na Slovensku viacero tradícií, medzi ktoré patria omša v Dóme svätého Martina či vojenská prehliadka. Každý z prezidentov si do programu dňa pridáva aj niečo špecifické, čím chce symbolicky naznačiť, o čom bude jeho prezidentský mandát.

Pellegriniho inaugurácia bude špecifická aj v tom, že prezident z bezpečnostných dôvodov nepôjde medzi ľudí, ako to robili jeho predchodcovia. Tí, ktorí chcú nového prezidenta vidieť, však môžu prísť pred Redutu či prezidentský palác.

SkryťVypnúť reklamu

Inauguráciou prezidenta je vlastne slávnostná schôdza Národnej rady, ktorá tradične býva v bratislavskej Redute, v sídle Slovenskej filharmónie. Je to protokolárny akt, z veľkej časti daný zákonom a zvyklosťami.

  • Amnestie a udelenie milosti: Pellegrini v prezidentskom paláci vystrieda Zuzanu Čaputovú, ktorá žiadnu amnestiu nedala. Rovnako ani jej predchodca Andrej Kiska. Rudolf Schuster s Ivanom Gašparovičom dali zhodne po dve amnestie. Počas volebnej kampane Pellegrini tvrdil, že nie je zástancom plošných amnestií. Nepovedal ani, či omilostí Dušana Kováčika.
  • Najvyšší plat aj ochranka: Ako predseda parlamentu Pellegrini zarábal 7 361,91 eur, ako prezident bude mať výplatu podstatne vyššiu. Prezidentský plat je štvornásobkom výšky mesačného platu poslanca v čase inaugurácie. Poslanecký plat je v súčasnosti 4 290 eur, čo znamená, že ako prezident dostane Pellegrini každý mesiac 17 160 eur.
  • Prezidentka odchádza: Dnes je verejnosti lepšie známe, v čom presne „nás prezidentka nechala“ a že sa od nikoho nedá žiadať, aby vdychoval toxické ovzdušie desať rokov namiesto piatich. Škoda len, že sa o viacerých útokoch na prezidentku verejnosť nedozvedala priebežne, píše Nataša Holinová.

Šutaj Eštok hľadá po atentáte na Fica bývanie pre prezidenta, premiéra a šéfa parlamentu

Už to vyzeralo tak, že keď si premiér Robert Fico konečne našiel vlastné bývanie, bude sa musieť znova sťahovať. Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok po atentáte v Handlovej navrhoval ako jedno z nových bezpečnostných opatrení, aby najvyšší ústavní činitelia povinne bývali v štátnych rezidenciách.

SkryťVypnúť reklamu

„A to ani nebudeme s nimi debatovať, že oni chcú ostať doma. Nie. Bohužiaľ,“ povedal Šutaj Eštok pred tromi týždňami. Po tom, ako vláda predstavila súbor opatrení označovaný ako lex atentát, je už známy konkrétny návrh riešenia. Vyplýva z neho, že Fico zatiaľ bude môcť zostať doma.

Povinné sťahovanie prezidenta, premiéra a predsedu Národnej rady do štátom určených rezidencií totiž dokument neobsahuje. Tak ako to je aj dnes, sa v ňom uvádza, že všetci traja majú počas výkonu funkcie nárok na bývanie zabezpečené štátom.

Kým teraz zákon hovorí, že ide o byt, v novele sa uvádza, že premiér a šéf Národnej rady budú mať k dispozícii „nehnuteľnosť primerane vybavenú na bývanie a na plnenie protokolárnych povinností“. Zabezpečiť to má ministerstvo vnútra. Keďže v návrhu sa píše o práve a nie o povinnosti bývať tam, môžu sa najvyšší ústavní činitelia zariadiť aj inak. Sú však podľa návrhu povinní využívať nehnuteľnosť, „v ktorej možno zaistiť osobnú bezpečnosť“.

SkryťVypnúť reklamu
  • S Ficovou rentou sa prepočítali: Naviazanie výkonu premiérskej funkcie na volebné obdobie parlamentu bude vždy pokrivkávať. Premiérska funkcia má totiž iný „rytmus“ a črty ako poslanecká. Napríklad nie je volená. Okrem toho nemá žiadny zákonom či ústavou taxatívne stanovený začiatok ani koniec funkčného obdobia, píše Peter Tkačenko.

V krátkosti z domova:

  • Dolinková si podmanila NIHO: Vznikol preto, aby štát platil menej za lieky alebo za zdravotnícke pomôcky. Aby bol nezávislý od politikov a podnikateľských skupín, volila jeho šéfa skupina odborníkov. Teraz je všetko inak. Šéfa Národného inštitútu pre hodnotu a technológie v zdravotníctve bude môcť odvolať vláda na návrh ministra zdravotníctva bez uvedenia dôvodu.
  • Čo je ohýbanie práva: Hneď v prvých týždňoch pôsobenia Marcely Kosovej vo funkcii členovia Súdnej rady historicky prvý raz rozhodovali o tom, či udelia súhlas na trestné stíhanie troch sudkýň pre podozrenia z ohýbania práva. Ani v jednom prípade súhlas neudelili. V rozhovore pre SME Kosová tvrdí, že polícia a prokuratúra nepochopili, čo je ohýbanie práva.
  • Frindt odchádza z RTVS: Po približne 25 rokoch z RTVS odchádza dlhoročný moderátor a bývalý vedúci spravodajstva v Slovenskej televízii Miro Frindt, patrí medzi otvorených kritikov súčasného nového zákona o Slovenskej televízii a rozhlase a snáh Ficovej vlády ovládnuť RTVS.

Blanár nehovorí, s čím ide na mierový summit. Oslavoval pred ním Deň Ruska

Premiér Robert Fico v apríli na stretnutí s ukrajinským premiérom Denysom Šmyhaľom podpísal dokument, podľa ktorého Slovensko podporuje zvrchovanosť a územnú celistvosť Ukrajiny a rešpektuje jej právo slobodne sa rozhodnúť o vlastnej bezpečnosti vrátane plnohodnotného členstva európskych a euro-atlantických komunít.

SkryťVypnúť reklamu

Fico pritom ešte pár mesiacov predtým tvrdil napríklad to, že členstvo Ukrajiny v NATO by bolo chybou alebo že Rusko obsadené územia nevráti.

S akým postojom a plánom cestuje na mierový summit o Ukrajine vo švajčiarskom Bürgenstocku slovenská diplomacia, nie je jasné. Minister zahraničných vecí Juraj Blanár, ktorý má na summite Slovensko zastupovať, ešte v stredu oslavoval na veľvyslanectve Ruskej federácie ruský štátny sviatok Deň Ruska spolu s veľvyslancom Igorom Bratčikovom.

Zhruba štyridsať kilometrov južne od Zürichu sa hlavy štátov a vlád budú snažiť dospieť k spoločnej predstave cesty k spravodlivému a trvalému mieru na Ukrajine, píše oficiálna stránka švajčiarskeho ministerstva zahraničných vecí. Summit sa má stať základom mierového procesu.

SkryťVypnúť reklamu

V krátkosti z Ukrajiny:

  • Rusi posilňujú obranu Krymu: Rusko nasadilo na obranu Krymu najnovší systém protivzdušnej obrany S-500, uviedol šéf ukrajinskej vojenskej rozviedky Kyrylo Budanov. Ukrajinci tvrdia, že za dva dni zasiahli na Kryme dokopy šesť batérií systémov S-300 a S-400. Od apríla mali tieto systémy zasiahnuť celkovo 11-krát.
  • Náhrada Patriotu v Poľsku: Americký systém protivzdušnej obrany Patriot bude v Poľsku nahradený súpravou, ktorá bude presunutá z inej časti sveta. Uviedol to štátny tajomník poľského ministerstva obrany Cezary Tomczyk po tom, čo médiá informovali, že systém Patriot z Poľska bude poslaný na Ukrajinu.
  • Zmrazený ruský majetok: Lídri krajín skupiny G7 na summite v Taliansku našli zhodu ohľadom využitia výnosov zo zmrazeného ruského majetku. Ukrajina by mala dostať úver vo výške 50 miliárd dolárov, prvé peniaze by mohli prísť už tento rok. Dohoda počíta s tým, že ruský majetok zostane zmrazený dovtedy, kým Moskva vyplatí Ukrajine reparácie za vojnové škody.
  • Voľný pohyb ruských diplomatov: Ministri zahraničných vecí z ôsmich krajín Európskej únie vyzvali EÚ, aby zakázala voľný pohyb ruských diplomatov po krajinách eurobloku a obmedzila ho len na krajiny, v ktorých sú akreditovaní. Ich slobodný pohyb po celom schengenskom priestore podľa ministrov uľahčuje škodlivé aktivity.

Zo zahraničných webov:


SkryťVypnúť reklamu

Dankovi prešli zmeny pri rekreačných poukazoch, namiesto detí môžu dovolenkovať rodičia

Parlament schválil novelu Zákonníka práce, podľa ktorej budú môcť rekreačné poukazy na domácu dovolenku využívať aj rodičia zamestnanca alebo zamestnankyne. Doteraz bol určený len pre najbližších rodinných príslušníkov, teda manžela alebo manželku a deti. Novinka má platiť od budúceho roka.

Rekreačné poukazy boli zavedené v roku 2019. Iniciátorom bola Slovenská národná strana, rovnako ako to bolo pri ich novelizácii.

Predseda SNS Andrej Danko ju v apríli zdôvodňoval tým, že rekreačné poukazy treba rozšíriť, lebo sa až tak nevyužívajú. Ich cieľom je podľa národniarov podporiť domáci cestovný ruch a pomôcť podnikateľom v hotelierstve a gastronómii.

Na druhej strane, využívanie rekreačných poukazov zvyšuje náklady zamestnávateľov a zaťažuje ich ďalšou byrokraciou. Po rozšírení na rodičov zamestnanca sa tieto dôsledky ešte zosilnia.

SkryťVypnúť reklamu

V krátkosti z ekonomiky:

  • Aldo na Slovensku pohorelo: V roku 2012 sa kanadský predajca obuvi Aldo rozhodol pre výraznú expanziu. Predajne plánoval otvoriť v desiatich európskych krajinách, v ktorých dovtedy nepôsobil. Bolo medzi nimi aj Slovensko. Jeho slovenský príbeh však nedopadol dobre. Zástupca firmy pohorel a zanechal za sebou veľké dlhy.
  • Čínske autá v Európe: Čínske automobilky v minulosti využili spoločné podniky so západnými značkami na to, aby získali prístup k technológiám a know-how. Stačilo im dvadsať rokov a pre európskych výrobcov sa stali veľkou hrozbou. Expert Daniel Vořechovský v rozhovore pre INDEX hovorí, že Európu ešte nevzali útokom.
  • Stop obchodovaniu s dolármi: Najnovšie sankcie USA prinútili moskovskú burzu MOEX zastaviť obchodovanie s dolármi a eurami. Ruský rubeľ na medzibankovom trhu klesol voči doláru až na mesačné minimum. Podľa analytika spoločnosti Purple Trading Petra Lajska budú mať nové sankcie za následok ešte väčšiu orientáciu Ruska na Čínu a čínsky jüan.

Gajanová v Ríme senzačne útočila na zlato, po fantastickom výkone si odnáša striebro

Gabriela Gajanová vo finále behu na 800 m na majstrovstvách Európy v atletike v Ríme všetkých šokovala. Dvadsaťštyriročná slovenská atlétka mala fantastický záver a dokonca atakovala topfavoritku Keely Hodgkinsonovú.

SkryťVypnúť reklamu

Napokon z toho bola fantastická strieborná medaila. Zabehla svoj najlepší výkon sezóny 1:58,79 a iba o jednu stotinu zaostala za svojim osobným maximom z minulého roka.

„Neviem, čo mám dodať, ešte stále som v šoku. Veľmi sa teším, splnilo sa mi to, čo som si priala. Išla som si za tým, bola som odvážna, bojovala som do posledných metrov a mám neskutočnú radosť,“ vravela v prvom rozhovore pre RTVS.

Dvadsaťštyriročná Liptáčka, ktorá sa pripravuje v medzinárodnej skupine švajčiarskeho trénera Louisa Heyera, sa postarala o siedmu medailu pre Slovensko na kontinentálnom šampionáte v ére samostatnosti. Strieborná medaila Gajanovú namotivovala aj na ďalší vrchol sezóny – olympijské hry v Paríži.


Citroën C3 nanovo definuje, ako má vyzerať cenovo dostupné auto

Čoraz viac výbavy, vyššie ceny, množstvo bezpečnostných asistentov a zoškrtanie dostupných modelov. Už sa takmer zdalo, že takýto opis nových áut dnes ani nemôže byť iný.

SkryťVypnúť reklamu

Citroën však prichádza s odlišným prístupom, ktorý by sa mohol zapáčiť nejednému záujemcovi, ktorý hľadá nové auto, ale za rozumnú cenu. Vyskúšali sme tretiu generáciu Citroënu C3. Vyrába sa v Trnave a jeho úlohou je spôsobiť v B segmente cenovú revolúciu.

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, čo všetko chcete mať vo výbave malého auta a zároveň, čo z toho aj reálne využívate?

Nároky rastú a s nimi, pochopiteľne, aj cena. Prísť na trh s ľudovým autom síce nie je prevratná myšlienka, ale kto dnes okrem Dacie razí takúto filozofiu? Možno je načase, aby sa pridali aj ďalší a netvárili sa, že chcú byť prémiou.

Auto novinky v skratke:

  • Peugeot 208 s novým hybridom: Peugeot prichádza s novinkou, ktorá ovplyvní väčšinu modelov z koncernu Stellantis. Je ním totiž nový, mierne elektrifikovaný trojvalec, ktorý vie prekvapiť. Nový motor sme si vyskúšali v inovovanom Peugeote 208, a práve v takomto aute má potenciál fungovať najefektívnejšie.
  • Suzuki zmodernizovalo Vitaru: Onedlho oslávi desaťročie na trhu, no napriek tomu je stále vo forme. Suzuki nám v slovenskej premiére ukázalo model Vitara po jeho poslednej modernizácii. Pozreli sme sa, čo sa zmenilo a čo všetko sa dostalo do novej základnej výbavy.
  • Výstava Legendy 2024: Vidieť a zažiť legendy v akomkoľvek odvetí na vlastné oči je lákavé. Platí to aj pre autá. Takúto možnosť ponúkol aj 11. ročník slávnosti Legendy 2024. V krajinách východnej Európy neexistuje veľa podobných akcií, ktoré by dokázali zhromaždiť také rozmanité množstvo automobilov.

Podcasty SME

Karikatúra

Recept dňa

Kuracie, cviklové, zeleninové, špenátové. Vyberte si z našich receptov na rizoto.

SkryťVypnúť reklamu

Dnes očakávame

  • Pokračuje schôdza parlamentu
  • Rozlúčkové podujatie prezidentky Zuzany Čaputovej v Prezidentskej záhrade
  • Rokovanie ministrov obrany krajín NATO
  • Pokračuje 50. summit skupiny G7

Dnes v histórii

Albert II, primát druhu Makak rhesus, vyletel 14. júna 1949 z leteckej základne Holloman v Novom Mexiku na nemeckej rakete V-2 ukoristenej Američanmi do výšky 134 km, čím sa stal prvým cicavcom a prvým primátom vo vesmíre. Albert zahynul pri návrate do atmosféry po tom, ako jeho kapsula pri vysokej rýchlosti narazila do zeme v dôsledku zlyhania padáka.


Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť v pondelok.

Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 390
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 074
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 061
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 813
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 096
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 918
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 610
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 517
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Montreal Canadiens - Boston Bruins: ONLINE prenos zo zápasu NHL.

Sledujte s nami ONLINE prenos zo zápasu zámorskej NHL: Montreal Canadiens - Boston Bruins.


Radosť hráčov Chelsea.

Chelsea bojuje o Ligu majstrov, prebojovala sa na štvrté miesto.


Júki Cunoda.

Pozrite si časový harmonogram a TV program Veľkej ceny Japonska.


Stephen Bunting.

Michael van Gerwen do deviateho večera nenastúpil.


SkryťZatvoriť reklamu