Markíza už nepočíta s Michalom Kovačičom ako tvárou televízie, hovorí generálny riaditeľ Peter Gažík. Tvrdí, že so štrajkovým výborom už nekomunikuje, diskusia sa podľa neho nedá viesť formou ultimát.
Hoci sa vládna koalícia s predložením a schválením zrušenia RTVS ponáhľala, nového generálneho riaditeľa bude mať nová STVR najskôr v októbri. Koalícia zatiaľ nepovedala, komu vedenie zverí. Ľuboš Machaj varuje, že štyri mesiace s povereným riaditeľom môžu zabrzdiť projekty.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Šéf Markízy Gažík: S Michalom Kovačičom nepočítame ako s tvárou televízie
- Machajov alebo Rezníkov človek z manažmentu? Kto povedie STVR v najbližších mesiacoch
- Je NATO pripravené na vojnu? Na papieri áno, realita je horšia. Odborníci odhaľujú slabiny aliancie
- Kočner cez ňu točil milióny eur. Daniari po rokoch zakročili proti firme mafiána
- Do štvorice všetko dobré. Už to nie je len sen, jasajú Panthers po historickom zisku Stanley Cupu
- Invázny ázijský komár tigrovaný už objavil aj Slovensko. Ako ho spoznáte?
Šéf Markízy Gažík: S Michalom Kovačičom nepočítame ako s tvárou televízie

V sedemnástich rokoch začínal v Markíze ako elév v zahraničnej redakcii, dnes celej televízii šéfuje. Peter Gažík je generálnym riaditeľom v čase, keď redakcia spravodajstva obviňuje vedenie televízie z cenzúry. Situácia vyvrcholila vystúpením Michala Kovačiča v relácii Na telo, ale aj vytvorením štrajkového výboru.
„Ako konateľ televízie Markíza som zodpovedný voči manažérskym štruktúram, ktoré sú nado mnou, končiac skupinou PPF. Tá má jediný záujem, aby Markíza bola efektívne riadenou firmou, ktorá prináša primeraný výstup pre svojich zákazníkov, divákov, zamestnancov a akcionárov,“ hovorí Gažík v rozhovore pre SME.
Tvrdí, že manažment skupiny by nikdy nerobil také zásahy, aby spravodajstvo fungovalo inak než nestranne. „Nie som ten, kto bude vysvetľovať a komentovať situáciu v spravodajstve z pohľadu konkrétností, ktoré sa tam stali. Manažérsky sme sa ju snažili vyriešiť procesom, ktorý nám bude garantovať, že naše spravodajstvo bude fungovať nezávisle a nestranne. Preto tu máme aj Redakčnú radu CME,“ dodáva.
„To, ako reagoval Michal Kovačič, neviem vyhodnotiť inak, len ako hrubé porušenie pracovnej disciplíny. S Michalom Kovačičom nepočítame ako s tvárou televízie Markíza,“ vyjadril sa na adresu ďalšieho pôsobenia Kovačiča v televízii.
- Odbory s výpoveďou nesúhlasia: Členovia odborov vyzvali manažment televízie Markíza, aby prehodnotil výpoveď pre Michala Kovačiča. „Ak sa manažment televízie rozhodne Michala Kovačiča prepustiť aj napriek nesúhlasu odborovej organizácie, budeme to považovať za nezákonné skončenie pracovného pomeru,“ uviedli odbory.
Machajov alebo Rezníkov človek z manažmentu? Kto povedie STVR v najbližších mesiacoch

Nasledujúce tri až štyri mesiace čaká novovzniknutý Slovenský rozhlas a televíziu fungovanie pod provizórnym vedením. Hoci sa koalícia s politickým ovládnutím verejnoprávneho média ponáhľala a premiér Robert Fico chcel mať „otázku“ verejnoprávneho média vyriešenú do leta, nový generálny riaditeľ sa funkcie ujme najskôr koncom októbra.
Zákon doterajšiemu generálnemu riaditeľovi Ľubošovi Machajovi káže skončiť k 1. júlu. Nového štatutára, ktorý STVR dočasne povedie, má dovtedy vymenovať Peter Žiga, po odchode Petra Pellegriniho poverený riadením Národnej rady.
Kto bude mesiace s obmedzenými právomocami riadiť verejnoprávne médium s 1600 internými zamestnancami a ďalšími početnými stovkami externých pracovníkov a rozpočtom 150 miliónov eur, však zatiaľ neohlásil.
Vnútri koalície či zanikajúcej RTVS sa pritom spomínajú mená dvoch ľudí, ktorí by mohli riadenie média dočasne prebrať. Obaja už majú s inštitúciou skúsenosti. Jeden pochádza z manažmentu súčasného riaditeľa Machaja a druhý z riadiaceho tímu, ktorý si v rokoch 2017 až 2022 vybral stranou SNS presadený riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník.
Kedy nastúpi demolačná čata: Na začiatku zrodenia propagandistického impéria bude personálne rozhodnutie. Žiadne koncepty, hodnoty, programové štruktúry, ale osoba nového riaditeľa, ktorý si potom cez odmeny, vydieranie alebo vyhrážky vybuduje svoj tím ochotných, píše šéfredaktorka Beata Balogová.
V krátkosti z domova:
- Danko popiera konflikt v koalícii: Predseda Slovenskej národnej strany a podpredseda parlamentu Andrej Danko si v reakcii na vyjadrenia ministra práce Erika Tomáša vyprosuje, aby niekto o SNS hovoril, že blokuje novely zákonov v parlamente. Súčasne všetkých ubezpečuje, že koalícia zložená zo strán Smer, Hlas a SNS je stabilná.
- Prerušili stíhanie úniku odposluchov: Vyšetrovateľ Úradu inšpekčnej služby prerušil trestné stíhanie v prípade úniku odposluchov v kauze obvinených policajtov okolo Jána Čurillu. Polícia prerušila trestné stíhanie, nakoľko sa nezistili skutočnosti oprávňujúce vykonať trestné stíhanie proti určitej osobe.
- Taraba odmieta pokračovať v zonácii: Ministerstvo životného prostredia nemá v pláne zrušiť národné parky ani prijímať opatrenia, ktoré by poškodili záujmy Slovenska v rámci Európskej únie, vyhlásil šéf rezortu Tomáš Taraba. Odmieta však pokračovať v zonácii niektorých národných parkov, konkrétne v oblasti Polonín, ktoré pripravila predchádzajúca vláda.
Je NATO pripravené na vojnu? Na papieri áno, realita je horšia. Odborníci odhaľujú slabiny aliancie

Autori štúdie amerického think-thanku Centrum pre strategické a medzinárodné štúdiá si položili kľúčovú otázku: Je NATO pripravené na vojnu? Na papieri to vyzerá celkom dobre. Len osem z 32 členských krajín aliancie dá zrejme tento rok na obranu menej ako dve percentá HDP, dohodnutých v roku 2014.
Lenže už sa tvorí nový konsenzus, hlavne na východnom krídle NATO, že dve percentá sú nutné minimum. Krajiny ako Poľsko, Litva či Estónsko pracujú v podstate s dvojnásobkom. Je potrebné dohnať tridsať rokov chýbajúcich investícií do armády.
Rovnako pekne vyzerajú tabuľkové počty moderných bojových lietadiel, tankov či delostrelectva. Vo všetkých kategóriách hlavných zbraní prevyšuje NATO Ruskú federáciu, ktorá naviac musí doháňať straty z Ukrajiny.
„Ale tieto počty sa automaticky nepreklápajú do výhody na bojisku. Spojenci nemajú dostatočné zásoby napríklad rakiet pre najmodernejšie lietadlá, chýba im dostatočný počet prevádzkyschopných tankov, samohybných diel alebo obrnených vozidiel pre pechotu, rovnako ako zásoby munície,“ tvrdí analýza CSIS.
V krátkosti z Ukrajiny:
- Zatykač na Šojgua a Gerasimova: Medzinárodný trestný súd vydal zatykač na bývalého ruského ministra obrany Sergeja Šojgua a náčelníka generálneho štábu Valerija Gerasimova. Čelia obvineniam z útokov na civilné objekty a tiež obvineniam zo zločinov proti ľudskosti.
- Blokovanie európskych médií: Rusko zo svojho územia obmedzilo prístup k viac ako 80 médiám z Európskej únie, medzi ktorými je aj denník SME, oznámilo tamojšie ministerstvo zahraničných vecí. Rezort tvrdí, že všetky blokované médiá „systematicky šíria nepravdivé informácie o priebehu špeciálnej vojenskej operácie“.
- Situácia na bojisku: Ukrajinci získali späť pozície pri Vovčansku a obci Starysja v Charkovskej oblasti, tvrdí Inštitút pre štúdium vojny. Ide o sídla hneď pri hraniciach s ruskou Belgorodskou oblasťou. Ruské sily postupovali pri Siversku a Torecku v Doneckej oblasti.
- Munícia pre Ukrajinu: Prvá zásielka munície z českej iniciatívy je už na Ukrajine, potvrdil český premiér Petr Fiala. Množstvo odoslanej munície nespresnil. V máji uviedol, že do iniciatívy sa dosiaľ zapojilo 15 členských krajín EÚ a NATO, ktoré do nej prispeli celkovou čiastkou viac než 1,6 miliardy eur.
- Ruské porušovanie ľudských práv: Európsky súdny dvor pre ľudské práva rozhodol, že Rusko sa od anexie polostrova Krym v roku 2014 dopustilo viacerých porušení ľudských práv. Z ruskej strany došlo okrem iného k porušeniu práva na život, k neľudskému či ponižujúcemu zaobchádzaniu, obmedzeniu slobody náboženského vyznania či porušeniu práva na slobodu prejavu.
Zo zahraničných webov:
- SPIEGEL International: Vojnový zajatec opisuje zajatie v Rusku: „V noci som sa modlil, aby som neprežil do nasledujúceho dňa“
- Foreign Affairs: Mala by Ukrajina pokračovať v útokoch na ruské ropné rafinérie?
- The Insider: Opotrebovávacia vojna: Rusko-ukrajinský konflikt vstupuje do novej fázy
Vyskúšajte aj ďalšie newslettre od SME
- Barbora Mareková z podcastu Ľudskosť píše svoje postrehy o spoločnosti a o mentálnom zdraví. Odoberať >
- Eva Frantová v súhrne prináša najpodstatnejšie správy zo sveta ekonomiky a biznisu. Odoberať >
- Tomáš Prokopčák vyberá najzaujímavejšie správy nielen z vedy. Odoberať >
Kočner cez ňu točil milióny eur. Daniari po rokoch zakročili proti firme mafiána

Čo majú spoločné zmenky televízie Markíza, Maják nádeje, hotely na Donovaloch a nákup bytov v projekte Five Star Residence v širšom centre Bratislavy? Sú to kauzy usvedčeného mafiána Mariana Kočnera a v ich pozadí sa objavila akciovka Inkasný servis.
Išlo o jednu z najdôležitejších Kočnerových firiem, cez ktoré robil podivné obchody na všetky svetové strany. Kým Kočner už niekoľko rokov sedí v base, firma stále funguje. Hoci len na papieri. Už to však dlho platiť nebude. Daniari urobili opatrenie, po ktorom siahajú ako po poslednej možnosti.
Koncom roka 2017 voči firme evidovala finančná správa daňový nedoplatok 6 808 eur. Dlh postupne narastal a v súčasnosti presahuje 1,4 milióna eur. Daniarom po rokoch došla trpezlivosť. Bratislavský daňový úrad sa obrátil na súd a požiadal o vyhlásenie konkurzu spoločnosti Inkasný servis.
Či v nej konkurzný správca nájde nejaký speňažiteľný majetok, o tom môžeme polemizovať. Firma vydala účtovnú závierku naposledy za rok 2016. V podobných prípadoch sú šance na získanie nejakého výťažku minimálne.
V krátkosti z ekonomiky:
- Kritická situácia samospráv: Samosprávy na Slovensku sú v kritickej finančnej situácii, upozornilo Združenie miest a obcí Slovenska. Dôvodom sú neuhradené náklady samosprávam na prenesený výkon štátnej správy na úseku stavebného konania. Menšie obce už nedokážu z podielových daní pokryť ani základné výdavky.
- Poisťovne uhradia nové lieky: Kategorizačná komisia pre lieky na júnovom zasadnutí schválila rozšírenie indikačných kritérií u viacerých liekov a zároveň zaradila nový liek pre diabetikov. Zdravotné poisťovne tak budú od septembra hradiť nové lieky na cukrovku a ďalšie chronické ochorenia.
- Čína nesúhlasí so sankciami: Čína sa ohradila voči sankciám EÚ na 19 čínskych spoločností, ktoré podľa Západu podporujú ruskú inváziu na Ukrajine. Na zozname sa nachádza niekoľko spoločností so sídlom v Hongkongu aj dve globálne spoločnosti v oblasti satelitov, ktoré podľa AFP obchodujú so žoldniermi ruskej Wagnerovej skupiny.
Do štvorice všetko dobré. Už to nie je len sen, jasajú Panthers po historickom zisku Stanley Cupu

Keď zaznela záverečná siréna, arénu osvetlila červená farba a hluk od šťastných fanúšikov. Vyhrať Stanley Cup je totiž špeciálne. Ale doma je to ešte výnimočnejšie. A to sa teraz podarilo Floride Panthers.
K poháru došli strastiplnou cestou - ale došli. Na sériu sa po čase nikto nebude pýtať. Otázkou bolo len to, kto lepšie zvládne posledný krok. A boli to Panthers. V siedmom finálovom stretnutí zvíťazili nad Edmontonom Oilers 2:1.
Panterom po troch prehrách v rade verilo menej ľudí než na začiatku série. Preto bola ich úľava ešte väčšia. Barkov a spol. začali finále tromi výhrami. Ukončiť ho mohli trikrát, no zvládli to až na štvrtý pokus. Edmonton sa skoro postaral o zázračný obrat. Vyrovnal sériu na 3:3, ale hráči Panthers pred siedmym duelom zdôrazňovali, že je všetko zabudnuté.
„Vedeli sme, že ak sa chceme stať ozajstnými šampiónmi, musíme sa popasovať aj s týmto,“ povedal brankár Sergej Bobrovskij. Slová potvrdili na ľade. Lepšie sa skoncentrovali, ich výkonu sa nedalo nič vytknúť. Predviedli tímové majstrovstvo. Nik z nich sa nestal najužitočnejším hráčom play-off - ale každý má na tomto momente veľkú zásluhu.
Ďalšie športové správy
- Športový prehľad: Denne to najdôležitejšie zo športu. Odoberať >
Invázny ázijský komár tigrovaný už objavil aj Slovensko. Ako ho spoznáte?

V Európe sa čoraz viac udomácňuje ázijský komár tigrovaný. Invázny druh sa usadil už v trinástich krajinách, informovala o tom pred niekoľkými dňami britská verejnoprávna stanica BBC.
Podľa Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb k nim patria Rakúsko, Bulharsko, Chorvátsko, Francúzsko, Nemecko, Grécko, Maďarsko, Taliansko, Malta, Portugalsko, Rumunsko, Slovinsko a Španielsko.
Zaznamenali ho však už aj na Cypre, v Belgicku, Česku, Holandsku a aj na Slovensku. Informáciu potvrdili na začiatku roka vedci z Biomedicínskeho ústavu Slovenskej akadémie vied.
Podľa odborníkov z SAV je ázijský komár tigrovaný jedným z najnebezpečnejších inváznych druhov komára, ktoré sa v súčasnosti vyskytujú. V našich podmienkach sa najčastejšie vyskytujú dva komármi prenášané vírusy, a to západonílsky vírus a Usutu vírus.
V krátkosti o zdraví:
- Nové poznatky o vláknine: Vláknina je pre naše telo prínosná z viacerých dôvodov - je zdrojom energie, reguluje hladiny cukru v krvi, ovplyvňuje hladinu cholesterolu a predlžuje pocit sýtosti. Vedcov z univerzity Imperial College London vo Veľkej Británii zaujímal práve mechanizmus, ktorý súvisí s pocitom sýtosti.
- Ako zabrániť natrhnutiu svalov: Bez ohľadu na to, či vo voľnom čase zdvíhate ťažké váhy, alebo nie, môžete si svaly natrhnúť. Stačí na to rekreačný šport alebo aj každodenné pohyby. Fyziológ Dan Baumgardt zhrnul základy, ktoré by mal o bicepsoch, prsných svaloch, hamstringoch či Achillovej šľache vedieť každý.
- Ako prežiť leto v zdraví: Dlhšie a teplejšie dni sú ideálnou zámienkou na trávenie času vonku. V lesoch, pôde, vo vode a v jedle však číhajú baktérie a vírusy, ktoré sú pripravené pokaziť vám letnú náladu. Zhrnuli sme niekoľko pravidiel, ktoré treba mať na pamäti, aby ste vy a vaši blízki zostali v lete bez chorôb.
Rozhovory ZKH

Ako sa pozerá na výkon koalície? Prečo hovorí, že Smer už nie je sociálno-demokratická strana? Žijeme rozklad hodnôt a faktov? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s politikom a diplomatom Petrom Weissom.
Podcasty SME
- Dobré ráno: Inšpekcia Fica ani nevypočula. Odkiaľ mal nahrávky čurillovcov, nevieme
- Vizita: Čo odhalil výskum o mikroplastoch v ejakuláte a ako sa rozísť so svojím telefónom
- Vedátor: Rozpad jednej mikroskopickej častice dokáže zmeniť pohľad na fyziku
Karikatúra

Recept dňa

Doprajte si letnú exotiku a vyskúšajte sladkokyslé kurča s ananásom.
Dnes očakávame
- Pokračuje schôdza parlamentu a rokuje vláda
- Prezident Peter Pellegrini v rámci prvej zahraničnej cesty navštívi Českú republiku
- Slovensko nastúpi na futbalových ME proti Rumunsku
Dnes v histórii

26. júna 1941 zbombardovali dodnes neidentifikované lietadlá Košice. Mesto bolo vtedy okupované Maďarskom, ktoré na základe tohto útoku vyhlásilo nasledujúci deň vojnu Sovietskemu zväzu. Podľa sovietskej verzie išlo o zastrený nemecký útok s použitím sovietskych lietadiel, ukoristených Nemcami, s cieľom vtiahnuť Maďarsko do vojny so ZSSR. Podľa inej verzie išlo o sovietsky útok, ktorý ale smeroval proti Slovensku, ktoré už vojnu Sovietskemu zväzu v tej dobe vyhlásilo.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
