Mesiac a pol po atentáte na Roberta Fica neutícha šírenie konšpiračných teórií o tom, či sa útok vôbec stal. Informácie o atentáte interpretované tak, že navodzujú dojem vopred prichystaného komplotu, vysvetľujú odborníci.
Tragická nehoda pri Nových Zámkoch odhalila smutný stav slovenských železníc. Odborníci na železničnú dopravu aj železničiari dlhodobo apelujú na politikov, nech finančnú situáciu štátnych železníc riešia, lebo podobných prípadov môže pribúdať.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- V atentáte na Fica mnohí hľadajú konšpiráciu. Odborníci vysvetľujú nejasnosti
- Slováci sú posadnutí chudnutím. Útokom vykupujú liek ozempic
- Nahradia demokrati Bidena? Harrisovú nechcú, snívajú o Obamovej
- Iba ľudský faktor? Za tragédiou môže byť aj systémové zlyhanie, chýba moderný systém
- Slováci mali na dosah senzáciu. Boli sekundy od štvrťfinále, na EURO však končia
- Taktiky hackerov sú čoraz agresívnejšie. Je to ako v mafiánskych filmoch, tvrdia experti
V atentáte na Fica mnohí hľadajú konšpiráciu. Odborníci vysvetľujú nejasnosti

Mesiac a pol po atentáte na Roberta Fica neutícha šírenie konšpiračných teórií o tom, či sa útok vôbec stal. Špekulujú v nich o tom, či na premiéra páchateľ vystrelil ostré náboje a či sa zo strelných poranení predseda vlády nezotavuje podozrivo rýchlo.
Podobné konšpiračné teórie predpokladajú, že by nafingovaný útok na premiéra museli pomáhať zakryť nielen ľudia z okolia predsedu vlády, ale aj z ochranky, polície, ako aj ľudia v hlúčiku, s ktorým sa Fico zvítal v Handlovej, a neodhalili by ho ani zdravotníci z dvoch nemocníc, ktorí sa dostali do premiérovej blízkosti.
Aj záujem o jeden z príspevkov zverejnených uplynulý víkend v blogovej sekcii SME ukazuje, ako úspešne sa konšpiračné teórie o atentáte stále šíria – za necelých 48 hodín si naň kliklo takmer 400-tisíc ľudí. Denník SME blog stiahol v zmysle Kódexu blogera.
Niektoré vybrané informácie o atentáte interpretované tak, že navodzujú dojem vopred prichystaného komplotu, vysvetľujú odborníci, ktorých oslovil denník SME.
- Fico bude mať trvalé následky: Predseda vlády Robert Fico bude mať po útoku trvalé následky, pokiaľ ide o činnosť pohybového aparátu, čoskoro sa však objaví na verejnosti. V diskusnej relácii O 5 minút 12 RTVS to povedal podpredseda vlády a minister obrany Robert Kaliňák. Fico sa chystá podľa Kaliňáka postupnými krokmi chytiť všetkých povinností.
- Konšpirácie sú stále len konšpirácie: Ľudská myseľ a mozog sú náchylné podliehať konšpiráciám. Práve teraz a práve pri atentáte na Roberta Fica sa to môže stať aj nám. Vláda namiesto toho, aby sa tomu pokúsila zamedziť tým, že informácie o zdravotnom stave premiéra by poskytovali lekári, nie minister obrany, vznik takýchto konšpirácií podporuje, píše Jakub Filo.
- Zmierenie je nemožné: To, že o stave a prognóze pacienta neinformujú konzíliá ošetrujúcich lekárov, ale naslovovzatí šampióni pravdovravnosti a serióznosti ako Robert Kaliňák a Matúš Šutaj Eštok, je veľký triumf kritického myslenia. Veru, každá okolnosť, každá verzia, ktorá nie je oficiálna, vládna, úradná, je konšpirácia, píše Peter Schutz.
Slováci sú posadnutí chudnutím. Útokom vykupujú liek ozempic

Obyvatelia Slovenska sú posadnutí chudnutím. Aby tento cieľ dosiahli, sú mnohí z nich ochotní kúpiť si aj liek na cukrovku, ktorý sa okrem svojej indikácie používa na chudnutie. Hoci je liek ozempic len na lekársky predpis a kompletne ho hradia zdravotné poisťovne, záujemcovia si ho zháňajú cez internet a sú zaň ochotní utratiť až stovky eur.
Spotreba ozempicu 1 mg bez úhrady zdravotnej poisťovne stúpla za prvý štvrťrok 2024 takmer o sto percent. Vyplýva to z údajov Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv.
Nárast je taký vysoký, že štátni kontrolóri liečiv očakávajú v priebehu najbližších týždňov prechodnú nedostupnosť lieku. Jeho dodávky na Slovensko sú totiž nastavené na počet diabetikov, ktorým je určený, nie na počet ľudí, ktorí chcú chudnúť.
Ozempic je určený na liečbu dospelých s nedostatočne kontrolovanou cukrovkou druhého typu ako doplnok k diéte a cvičeniu. Jeho oficiálna cena je takmer 83 eur a pacient, ktorému ho predpíše lekár, neplatí žiadny doplatok. Celú výšku jeho ceny hradí zdravotná poisťovňa. Bez lekárskeho predpisu sa však jeho cena môže vyšplhať až na niekoľko stoviek eur.
V krátkosti z domova:
- Kovačič dostal v Markíze výpoveď: Moderátor Michal Kovačič dostal výpoveď v televízii Markíza. Oznámil to na svojom instagramovom účte s tým, že v Markíze končí po 16 rokoch. Televízia ho prepustila napriek tomu, že odbory na to nedali súhlas, čo považujú za porušenie zákona. Moderátor spomína právne kroky.
- Spor o post šéfa parlamentu: Prezident Peter Pellegrini nespadol z neba, ale prišiel z koalície a bez koalície by prezidentom nebol, vyhlásil v relácii V politike na TA3 šéf SNS Andrej Danko. Skonštatoval, že pre vyriešenie sporu o to, kto má byť novým šéfom parlamentu, bude dôležitý rozhovor Pellegriniho a premiéra Roberta Fica.
- Zmeny v obrannej zmluve: Ministerstvo obrany považuje v súčasnosti za predčasné informovať o konkrétnych témach, ktorých by sa mohli týkať možné zmeny v dohode o obrannej spolupráci s USA. Slovensko si v téme zmien v rámci zmluvy vybudovalo určitú pozíciu, ktorú nechce v rámci rokovacích procesov ohroziť.
Nahradia demokrati Bidena? Harrisovú nechcú, snívajú o Obamovej

Demokratická strana sa počas takmer celej kampane pred prezidentskými voľbami vyhýbala diskusiám o obavách Američanov z veku a mentálnej kondície prezidenta Joea Bidena. Namiesto toho, aby sa s týmto problémom strana vyrovnala, ho niektorí jej poprední členovia označovali za nafúknutý a vykonštruovaný médiami.
Strana však vo štvrtok večer po Bidenovom zmätočnom, občas nesúvislom a všeobecne kritizovanom vystúpení v prvej prezidentskej debate, náhle precitla. Dokonca to viedlo k výzvam, aby Biden odstúpil, a to aj od tých najvernejších.
Táto okamžitá reakcia je sama o sebe veľmi významná. Nahradiť Bidena je preto zúfalý plán s množstvom prekážok. Takmer s istotou by si vyžadovalo Bidenov súhlas s odstúpením, lenže aj v takom prípade by bol samotný proces jeho nahradenia komplikovaný. A zároveň nie je ani isté, či by jeho výmena znamenala lepšie výsledky.
Strana o tejto možnosti uvažuje už od minulého roka, keď Biden ešte neoznámil svoju predvolebnú kampaň. Ak by sa teda demokrati vydali touto cestou, kto by vôbec pripadal do úvahy namiesto neho?
Biden sa zapíše do dejín: Ak Biden zotrvá a vyhrá (čo sa môže stať, predsa len pri Trumpovi hovoríme o bezprecedentne rozdrapenom primitívovi), bude to triumf politickej neochvejnosti v konfrontácii s mediálnymi padavkami. Ak prehrá, prischne mu nálepka človeka, ktorý pred vlasťou a stranou uprednostnil ego, píše Peter Tkačenko.
V krátkosti z Ukrajiny:
- Situácia na fronte: Ukrajinské sily znovu získali stratené pozície pri Kreminne v Luhanskej oblasti. Okupantom sa darilo postúpiť pri mestách Kupjansk, Časiv Jar, Toreck a Doneck, tvrdí americký Inštitút pre štúdium vojny. Analytici upozornili, že vojaci okupačných síl prichádzajú na front s nedostatočným výcvikom.
- Dodávky munície zo Západu: Dodávky munície zo Západu sa výrazne zvýšili, tvrdia ukrajinské sily. Zmenu v porovnaní s uplynulými mesiacmi zaznamenal generálny štáb ukrajinských ozbrojených síl aj príslušníci troch brigád pôsobiacich v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny. Zlepšenie situácie sa týka aspoň dodávok delostreleckej munície kalibru 155 milimetrov.
- Detské obete vojny: Počas ruskej invázie prišlo na Ukrajine o život 551 detí a ďalších 1 411 utrpelo zranenia, uviedla ukrajinská generálna prokurátora. Najviac zabitých a zranených detí - 550 - pripadá na Doneckú oblasť na východe Ukrajiny, nasleduje Charkovská oblasť (399), Chersonská oblasť (154) a Kyjevská oblasť (130).
- Boje v okolí Záporožskej elektrárne: V bojoch v okolí Záporožskej jadrovej elektrárne bola zničená stanica pre monitoring radiácie, informoval šéf MAAE Rafael Grossi. Poznamenal, že sa kvôli takýmto incidentom ďalej znižujú možnosti zachytenia a merania rádioaktívnych emisií v prípade krízovej situácie na najväčšej jadrovej elektrárni v Európe.
Zo zahraničných webov:
- Foreign Affairs: Ako ruské elity uzavreli mier s vojnou
- The Insider: Ako Pchjongjang už desaťročia využíva „priateľstvo“ s Moskvou vo svoj prospech
- The Atlantic: Koniec Bidenovej éry
Vyskúšajte aj ďalšie newslettre od SME
- Barbora Mareková z podcastu Ľudskosť píše svoje postrehy o spoločnosti a o mentálnom zdraví. Odoberať >
- Eva Frantová v súhrne prináša najpodstatnejšie správy zo sveta ekonomiky a biznisu. Odoberať >
- Tomáš Prokopčák vyberá najzaujímavejšie správy nielen z vedy. Odoberať >
Iba ľudský faktor? Za tragédiou môže byť aj systémové zlyhanie, chýba moderný systém

Na železničnom priecestí pri Nových Zámkoch došlo vo štvrtok popoludní k vážnej dopravnej nehode. Pri zrážke EC vlaku z Prahy do Budapešti s autobusom zomrelo sedem ľudí a ďalších päť utrpelo zranenia. V autobuse sa viezlo len osem cestujúcich a šofér. Vlak viezol okolo dvesto ľudí.
Autobus najskôr stál na priecestí. Keď sa po prejdení prvého osobného vlaku závory otvorili, tak vošiel na koľaje. Následne doň narazil medzinárodný rýchlik. Autobus roztrhlo na dve časti.
Aj táto tragická nehoda dokresľuje, v akom zlom stave sú železnice na Slovensku. Odborníci na železničnú dopravu aj zamestnanci už dlhodobo apelujú na politikov, aby stav podfinancovania železníc riešili, lebo je to časovaná bomba. Tí však tieto výzvy doteraz ignorovali.
Najmä Železnice slovenskej republiky, ktoré sa starajú o koľaje, majú dlhodobo veľký investičný dlh. Zanedbávajú preto údržbu koľají, ktoré sú potom v zlom stave. To nám vyčítajú napríklad českí dopravcovia jazdiaci na Slovensko. Poškodené výhybky či koľaje im ničia vlaky.
- Zrejme zlyhal ľudský faktor: Tragickú zrážku vlaku a autobusu zrejme zapríčinilo individuálne zlyhanie ľudského faktora, uviedol minister dopravy Jozef Ráž. Vlak šiel po vylúčenej koľaji. Z dôvodu prívalových dažďov bola na železnici vylúčená jedna koľaj, na ktorej sa vlak objavil, aj keď tam nemal čo robiť.
- Železničný inšpektor o nehode: O nehode medzinárodného vlaku a autobusu na priecestí v Nových Zámkoch sa denník SME rozprával s bývalým šéfom Strediska bezpečnosti a inšpekcie Zvolen Železníc SR Jozefom Ťavodom. Hovorí, že zlyhať mohol výpravca aj rušňovodič.
V krátkosti z ekonomiky:
- Aké tržby majú televízie: Na slovenskom mediálnom trhu, najmä v oblasti televízneho vysielania, dochádza k zmenám. Najprv sa v roku 2023 zmenil zdroj príjmov verejnoprávnej RTVS a zrušilo sa financovanie prostredníctvom koncesionárskych poplatkov. Teraz RTVS nahradí novovzniknutá STVR. V analýze sa zameriavame na finančné výsledky najväčších televízií.
- Pri štadióne má vyrásť hotel: V bratislavskej mestskej časti Vrakuňa môže v nasledujúcich mesiacoch vyrásť nový hotel. Stavať by chcelo družstvo iSBD SK. Jeho plány sa týkajú územia okolo tamojšieho futbalového štadióna. Projekt nového ubytovacieho zariadenia naberá reálne kontúry.
- Čínske investície na Slovensku: Na Slovensku je aktuálne rozpracovaných niekoľko čínskych investičných projektov v hodnote takmer päť miliárd eur, ktoré sú dôležité pre našu ekonomiku, tvrdí štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Rastislav Chovanec. Majú potenciál vytvoriť 12-tisíc pracovných miest.
Slováci mali na dosah senzáciu. Boli sekundy od štvrťfinále, na EURO však končia

Slovenskí futbalisti mali na dosah senzáciu, ale napokon na EURO 2024 končia. V osemfinále dlho viedli nad favorizovaným Anglickom 1:0, ale napokon prehrali 2:1.
Zverenci Francesca Calzonu začali veľmi odvážne. Dostali sa viackrát do sľubných príležitostí, ale nezvládli finálnu fázu. V 25. min však prišla vydarená akcia. Dávid Strelec na chvíľku podržal loptu a výbornou prihrávkou poslal do gólového zakončenia Ivana Schranza. Angličania sa snažili o rýchlu odpoveď, ale do útoku prechádzali veľmi pomaly a ich kombinácie často viazli.
Druhý polčas začali Angličania vo veľkom štýle. V 50. minúte Phil Foden skóroval, ale VAR odhalil ofsajd, takže gól neplatil. Tlak Angličanov bol enormný a slovenská defenzíva dostávala zabrať. V 80. minúte nastrelil Declan Rice žrď slovenskej bránky. Keď už sa zdalo, že Slováci odolajú, v piatej minúte nadstaveného času Jude Bellingham poslal peknými nožničkami zápas do predĺženia.
Hneď v jeho úvode otočil vývoj v prospech favorita hlavou Harry Kane a Angličania si už náskok postrážili. Angličania sa vo štvrťfinále predstavia v sobotu 6. júla o 18.00. Vyzvú v ňom Švajčiarsko, ktoré v osemfinále vyradilo Taliansko.
Ďalšie športové správy
- Športový prehľad: Denne to najdôležitejšie zo športu. Odoberať >
Taktiky hackerov sú čoraz agresívnejšie. Je to ako v mafiánskych filmoch, tvrdia experti

Hackerský útok na londýnsku nemocnicu spôsobil, že stovky miliónov zdravotných záznamov boli odhalené a lekári boli nútení oddialiť životne dôležitú liečbu pacientov s rakovinou.
Počas útoku na spoločnosť LendingTree Inc. v Severnej Amerike, ktorá sa zaoberá internetovým trhom s pôžičkami, sa gang zase pokúšal vydražiť údaje o jej zákazníkoch. A pri nedávnom napadnutí amerického poskytovateľa softvéru pre predajcov áut CDK Global hackeri zaútočili hneď dvakrát.
Tieto nedávne incidenty, ktoré zahŕňajú veľký počet obetí, ukazujú, ako sa kyberzločinecké skupiny čoraz častejšie obracajú k hrozivejším technikám v snahe zaútočiť na veľké spoločnosti.
„Sú čoraz agresívnejší v spôsoboch, ktorými sa snažia zarobiť peniaze,“ povedal Kevin Mandia, spoluzakladateľ spoločnosti Ballistic Ventures a bývalý výkonný riaditeľ spoločnosti Mandiant, ktorá sa zaoberá spravodajstvom o hrozbách spoločnosti Google. „Snažia sa spôsobiť viac bolesti, aby dostali viac peňazí.“
V krátkosti z vedy a techniky:
- Sledujte Olbersovu kométu: Keď k nám opäť priletí, už zrejme nebudete nažive. V nasledujúcich dňoch máte jedinečnú príležitosť pozorovať na nočnej oblohe Olbersovu kométu. V pondelok 1. júla bude najjasnejšia. Jej čas obehu okolo Slnka je zhruba 70 rokov, zo Zeme ju bude opäť vidno až v roku 2094.
- Mimozemské stavby vo vesmíre: V neďalekom vesmírnom susedstve sa nachádza minimálne sedem zvláštnych objektov, kde by mohol byť náznak prítomnosti mimozemskej civilizácie. Astronómovia našli sedem hviezd, ktoré spĺňajú podmienky hypotetických mimozemských megastavieb.
- Neandertálci sa starali o dieťa s Downovým syndrómom: Naši pravekí bratranci mali vlastnosti, ktoré sa týkali vzájomnej spolupráce a súcitu. Podľa novej štúdie dôkazy o neandertálskom dieťati s Downovým syndrómom, ktoré sa dožilo šiestich rokov, naznačujú, že sa oň starala sociálna skupina.
Rozhovory ZKH

Prečo po kritike vystrihli z Ťažkého týždňa, že Robert Fico je ostrieľaný politik? Ako premýšľa nad hranicami humoru? Čo hovorí na vyhrážky vládnych politikov voči satire? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s komikom Jakubom Gulíkom.
Podcasty SME
- Dobré ráno sobota: Pellegriniho prvýkrát vypískali
- Vertigo: V letných kinách vás bude zabávať nový Deadpool, ale aj vymyslená cesta na Mesiac
- Vedecký podcast SAV: Učíme sa pracovať s naším duševným vlastníctvom
- Klik: Diablov advokát vysvetľuje, prečo neregulovať technologické firmy
- Dejiny: Vzácne stredoveké chrámy neraz chátrali aj preto, lebo veriaci chceli novší a väčší kostol
Karikatúra

Recept dňa

Hľadáte inšpiráciu na pečené kura? Vyskúšajte ho upiecť s plnkou z krémového syra a paradajok.
Dnes očakávame
- Maďarsko sa na pol roka ujme rotujúceho predsedníctva v Rade EÚ
- V osemfinále futbalových ME 2024 nastúpi Francúzsko proti Belgicku a Portugalsko proti Slovinsku
Dnes v histórii

1. júla 1908 vstúpil do platnosti medzinárodný signál akútneho nebezpečenstva SOS, ktorého používanie schválila medzinárodná konferencia o bezdrôtovej telegrafii v roku 1906 v Berlíne. Často tradované vysvetlenie, že SOS je skratka z anglického Save Our Souls (Zachráňte naše duše) sa nezakladá na pravde, signál bol utvorený na základe svojej výraznej zvukovej charakteristiky.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
