SME

Ranný brífing: Fico sa zmohol len na frázy a nenávisť, nie všetci „naši ľudia“ majú istotu

Prečítajte alebo vypočujte si najdôležitejšie správy.

Ranný brífing SMERanný brífing SME (Zdroj: SME.sk / Hejty)

Premiér Robert Fico prvýkrát od atentátu vystúpil na verejnosti. Na oslavách príchodu sv. Cyrila a Metoda na Devíne vystúpil s príhovorom, v ktorom rozprával aj o nutnosti postaviť „ešte silnejšiu hrádzu“ voči progresivizmu, ktorý sa podľa neho šíri „ako jed a rakovina“.

Definitívne dosahy rozhodnutia Ústavného súdu budú jasné až z písomného odôvodnenia, viacerí právni experti však hovoria, že zatiaľ to vyzerá, že otvorené prípady sa nepremlčia, ako to zamýšľala vládna koalícia. Istotu tak nemajú Ladislav Bašternák, Peter Kažimír ani Miroslav Výboh.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam... Fico sa zmohol len na frázy a nenávisť, nie všetci „naši ľudia“ majú istotu
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

V dnešnom vydaní sa dočítate:


Fico sa prvýkrát ukázal na verejnosti. Progresivizmus a liberalizmus nazval rakovinou a jedom

Sedem týždňov od pokusu o atentát sa premiér Robert Fico prvýkrát ukázal na verejnosti. Využil na to oslavy príchodu sv. Cyrila a Metoda na územie Slovenska, ktoré sa konali na hrade Devín v Bratislave. Fico prišiel až na úplný záver podujatia a rečnil zhruba 20 minút. Verejnosti a médiám sa úplne vyhol, rečnil len pred politikmi.

SkryťVypnúť reklamu

Podujatie vysielala verejnoprávna televízia, no réžia si dávala pozor, aby sa do vysielania nedostali zábery jeho chôdze. Fico má totiž s chôdzou stále problémy a používa barly. Po rečníckej stránke však premiér prejav zvládol a po celý čas stál.

Prvých desať minút hovoril o histórii, kresťanstve a význame cyrilo-metodskej tradície, k politickým posolstvám sa dostal až v druhej polovici prejavu. O kresťanstve povedal, že je elementom normálnosti a dával ho do kontrastu s liberalizmom a progresivizmom.

„Chcem urobiť veľkú výzvu. Musíme spoločne postaviť obrovskú hrádzu nezmyselným progresívnym a liberálnym ideológiám, ktoré sa šíria ako rakovina. Sú to ideológie, ktoré poškodzujú túto krajinu,“ vyhlásil.

Avizoval, že ak „budeme naďalej konfrontovaní ideológiami, ktoré sa šíria ako jed“, tak si vláda bude musieť nájsť ďalšie možnosti úpravy ústavy v záujme postavenia „ešte silnejšej hrádze“ proti progresívnej ideológii.

SkryťVypnúť reklamu
  • Fico chcel ísť do Moskvy: Fico si na Devíne povzdychol, že keby mohol, tak sa pridá k Orbánovi. Rád by sa pochválil voličom snímkou, ako si potriasa ruky s Putinom. Je otázne, či by sa Putin dve hodiny rozprával s Ficom, ktorý v Únii nemá ani zlomok Orbánovho vplyvu, píše šéfredaktorka Beata Balogová.
  • „Boha, my ich vyženieme“: Je úplne nemysliteľné, aby ktokoľvek, nieto premiér v demokratickej krajine a v právnom štáte, verejne vykladal o legitímne existujúcej politickej strane, že predstavuje rakovinu a jed. Fico povedal ešte niečo: so svojou slušnosťou sa môžete dať vypchať, píše Nataša Holinová.
  • Cyril a Metod ako Ficov komparz: Ide sa stavať hrádza. Nie proti chudobe, rozkrádaniu alebo beznádeji. Hrádza to bude proti slobodnej a autentickej diskusii, hrádza, ktorá sa bude oháňať krížom, aby zakryla zlodejinu a prehnitosť systému, píše Juraj Šeliga.

Časti trestnej novely sú protiústavné. Nepotešia sa Bašternák, zrejme ani Kažimír či Výboh

Viacerí ľudia, ktorí boli označovaní za skutočný dôvod vládnej novely trestných kódexov, sa napokon nemusia beztrestnosti dočkať. Medzi bodmi zákona, ktoré označil Ústavný súd za protiústavné, bolo aj na prvý pohľad nenápadné prechodné ustanovenie hovoriace o premlčaní starších prípadov.

SkryťVypnúť reklamu

Interpretácia, čo presne bude zrušenie tohto ustanovenia znamenať v praxi, bude jasná až po zverejnení celého nálezu súdu aj s odôvodnením. Viacerí právni experti však hovoria, že zatiaľ to vyzerá, že otvorené prípady sa nepremlčia, ako to zamýšľala vládna koalícia.

Znamenalo by to, že súdne verdikty by si predsa len vypočuli guvernér NBS Peter Kažimír, ale aj oligarcha Miroslav Výboh. „Ústavný súd nesúhlasil s tým, aby boli premlčané staršie prípady, kde došlo k prerušeniu premlčania,“ hovorí ústavný právnik Marek Káčer z Trnavskej univerzity.

Protiústavné je aj prechodné ustanovenie o prepadnutí majetku, ktoré zas môže mať dosah na kauzy ľudí ako Ladislav Bašternák.

  • Jeden dôležitý rozpor: Ústavný súd rozhodol a jeho nález treba rešpektovať. A nie kričať o odvolávaní predsedu Najvyššieho súdu, ako to ešte v marci urobil Robert Fico, keď v rozpore s jeho prianím Ústavný súd účinnosť trestnej novely pozastavil. Lebo by zlé jazyky mohli hovoriť, že tak na ústavných sudcov vytváral tlak, píše Jakub Filo.

V krátkosti z domova:

  • Kovačič chce v novinárčine zostať: Dlhoročný moderátor televízie Markíza Michal Kovačič po sporoch s vedením na konci leta v televízii definitívne končí. Ako situáciu vníma, aké konkrétne tlaky z vedenia zažíval on aj jeho kolegovia, či vyjednávania odborov považuje za úspešné a aké plány má ďalej?
  • Vyšetrovanie atentátu na Fica: Májový atentát na premiéra Roberta Fica, ktorý sa zotavuje zo strelných zranení, úrady po novom vyšetrujú ako teroristický útok. Zmenu právnej kvalifikácie skutku oznámil generálny prokurátor Maroš Žilinka. Doteraz incident vyšetrovali ako pokus o úkladnú vraždu.
  • Trestné oznámenie na Šimkovičovú: Inštitút ľudských práv podal trestné oznámenie na ministerku kultúry Martinu Šimkovičovú pre podozrenie z rasizmu a antisemitizmu. V rozhovore pre portál Topky.sk sa vyjadrila, že „Európa vymiera, nerodia sa nové deti, pretože tu je pretlak LGBTI. A zvláštne je, že pri bielej rase“.

Orbánova mierová misia. Prečo pri ceste do Moskvy obišiel Úniu a čo chce Putin od Ukrajiny

Mierová misia pokračuje, napísal maďarský premiér Viktor Orbán v piatok naobed na sociálnu sieť X spolu so záberom moskovského letiska. Prvýkrát odkedy Rusko vo februári 2022 napadlo Ukrajinu, pricestoval maďarský premiér priamo do Moskvy na stretnutie s ruským prezidentom Vladimirom Putinom – len pár dní po návšteve Kyjeva.

SkryťVypnúť reklamu

Viac ako dvojhodinový rozhovor, po ktorom Putin vyzval Ukrajinu, aby sa vzdala štyroch svojich regiónov, vyvolal veľkú kritiku zo strany maďarských západných spojencov. Fínsky premiér hovorí o znepokojujúcej správe, švédsky premiér zase o nezodpovednom a nelojálnom prístupe, ktorý vysiela zlý signál.

Nejde pritom o prvé stretnutie maďarského premiéra s ruským prezidentom od začiatku invázie. Spojencov však vyrušuje ešte niečo iné – len pred pár dňami Maďarsko prevzalo rotujúce predsedníctvo Rady EÚ, no o diplomatickej ceste do Moskvy európskych lídrov Orbán neinformoval.

„Orbánova náhla návšteva Putina a Moskvy jasne ukazuje, že má v úmysle využiť a zneužiť maďarské predsedníctvo na zasievanie zmätku a spôsobenie značných symbolických škôd zahraničnej politike EÚ,“ napísal analytik German Marshall Fund Daniel Hegedus. Čo sľubuje Orbán Putinovi?

SkryťVypnúť reklamu

V krátkosti z Ukrajiny:

  • Užitoční idioti Kremľa: Od napadnutia Ukrajiny vo februári 2022 sa vzťahy Ruska a Západu výrazne zhoršili a chrbtom sa krajine otočili aj niektoré celebrity, ktoré sa predtým o ruskom prezidentovi Vladimirovi Putinovi vyjadrovali kladne. Nie však všetky.
  • Miliardy na muníciu: Pentagon oznámil nákup munície pre ukrajinské systémy protivzdušnej obrany za približne 2,2 miliardy dolárov. Ide o Iniciatívu pre bezpečnostnú pomoc Ukrajine. Prostriedky budú použité na nákup munície pre systémy protivzdušnej obrany Patriot a NASAMS.
  • Labouristi potvrdili podporu: Nový britský premiér Keir Starmer sľúbil ukrajinskému prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému, že Británia bude naďalej podporovať Ukrajinu. Zelenskyj uviedol, že štátnici spolu okrem iného prerokovali prípravu storočnej dohody o partnerstve medzi krajinami.
  • Estónci poskytli Mistraly: Ukrajina dostala z Estónska niekoľko protilietadlových raketových systémov krátkeho doletu Mistral. Systém má dosah do šesť kilometrov a je určený na ochranu pozemných cieľov pred relatívne nízko letiacimi lietadlami a vrtuľníkmi.
  • Boje v Doneckej oblasti: Rusko údajne dobylo obec Sokil v Doneckej oblasti. Ukrajina tvrdí, že v oblasti prebiehajú intenzívne boje. Ukrajina uviedla, že najintenzívnejšie boje na celom fronte v súčasnosti prebiehajú práve v Doneckej oblasti, odkiaľ sa ruskí vojaci snažia vytlačiť ukrajinské sily.

Zo zahraničných webov:


SkryťVypnúť reklamu

Štát sa spoliehal na milióny od Slovnaftu. Firma tvrdí, že extra daň nezaplatí

Na takzvaný solidárny príspevok, čo je špeciálna daň pre rafinériu Slovnaft, ktorú zaviedlo Slovensko za vlády Eduarda Hegera, sa v štátnom rozpočte spolieha aj súčasná vládna koalícia.

V opatreniach na konsolidáciu verejných financií, ktoré kabinet Roberta Fica a po ňom aj parlament schválili vlani v decembri, bolo aj predĺženie solidárneho príspevku na tento rok vo výške 70 percent.

Ministerstvo financií plánovalo, že v tomto roku do štátneho rozpočtu zo Slovnaftu pritečie extra 180 miliónov eur. Firma však v účtovnej závierke za rok 2023 tvrdí, že sa tak nestane: „Spoločnosť nesplnila kritériá na uplatnenie solidárneho príspevku.“

Slovnaft na solidárnom príspevku namiesto 180 miliónov eur zaplatí len 1,9 milióna, pričom ide len o doplatok za rok 2022. Ministerstvo financií tvrdí, že situáciu rieši.

SkryťVypnúť reklamu

V krátkosti z ekonomiky:

  • Turisti obchádzajú Slovensko: Slovensko patrí desaťročia medzi najmenej navštevované krajiny v Európe. Je len tranzitnou krajinou, bez motivácie stráviť tu dlhší čas. A to ešte nelichotivé štatistiky značne zlepšujú návštevníci z Česka, bez ktorých by sme sa mohli smelo vyhlásiť za turistickú čiernu dieru.
  • Rozvoj turizmu v Tokaji: Tokajskú oblasť tvorí kataster siedmich obcí v Trebišovskom okrese pri hraniciach s Maďarskom. Maďarská časť Tokaja je oveľa väčšia a tamojší podnikatelia už roky úspešne rozvíjajú jej turistický potenciál. Na Slovensku tento vinársky región dlho „spal“. INDEX sa zhováral s podnikateľmi, ktorí sa ho snažia prebudiť.
  • Pozor na rýchlosť v Rakúsku: Už 70 vozidiel skonfiškovala rakúska polícia od 1. marca tohto roka, keď v krajine vošiel do platnosti zákon proti výraznému prekračovaniu rýchlosti. O auto môže dočasne prísť každý vodič, ktorého polícia prichytí pri prekračovaní rýchlosti o 80 kilometrov za hodinu v meste a o 90 kilometrov za hodinu mimo mesta.

Weiss cibrí 16-ročný talent. Na kľúčový post má prísť veľké meno, ale Slovan mlčí

Razom preskočil minimálne dve kategórie. V druholigovej juniorke Slovana neodohral Maxim Mateáš ešte ani minútu, v uplynulej sezóne nastupoval prevažne za U17, čo je mladší dorast. V závere hral aj za U19 a potom skočil rovno do áčka najväčšieho slovenského klubu.

SkryťVypnúť reklamu

Keď v 87. minúte naskočil v drese Slovana v ligovom zápase proti Ružomberku (5:1), tak nastolil nové rekordy. Maxim Mateáš sa stal koncom mája najmladším hráčom v dejinách Slovana, ktorý nastúpil v slovenskej lige. Mal iba šestnásť rokov a šesť dní.

Je aj najmladším slovenským majstrom v histórii súťaže. Bol to skôr symbolický štart, lebo si za krátky čas stihol pripísať iba jednu prihrávku. Napriek tomu ide o ojedinelý jav, hlavne v drese Slovana.

Tréner Vladimír Weiss je známy tým, že stavia skôr na skúsenosť. Slovan odštartoval prípravu na novú sezónu a Mateáš dostával dôveru. Čo sa týka minutáže, tak zo všetkých mladíkov dostal najväčšiu porciu.


Elektromobil od Škody sa zmenšil. Čo ukázala prvá jazda s novým modelom Elroq

Bude menšia a cenovo dostupnejšia ako Enyaq a Škode prinesie novú dizajnovú identitu. V Amsterdame sme si tri mesiace pred svetovou premiérou vyskúšali Škodu Elroq, ešte dobre zamaskovanú v nápaditej kamufláži.

SkryťVypnúť reklamu

Škoda si pre prvé novinárske zoznamovanie s Elroqom vybrala Amsterdam tak trochu symbolicky. Značke sa tam s predajmi elektromobilov darí, celkovo tvoria až tretinu.

Motiváciou je aj vyše 200-tisíc nabíjačiek po celej krajine, ale aj oslobodenie od platby daní pri kúpe. Svoju rolu hrá aj štátny príspevok na kúpu nového či jazdeného elektromobilu. Teda, aspoň zatiaľ.

Oproti bežným prvým jazdám majú takéto akcie so zamaskovanými autami prísnejšie pravidlá. Ide ešte o prototypy, ktoré bývajú väčšinou ručne skladané v rámci overovacej série.

Auto novinky v skratke:

  • Koniec známych modelov: Dôvody, pre ktoré roky známe modely áut zrazu končia, sú rôzne. Prinášame výber tých, ktoré mali väčšinou dobrú kariéru, ale na trhu už pre ne akosi neostalo miesto alebo vedenie automobiliek nevnímalo ich budúcnosť perspektívne.
  • Cybertruck na Slovensku: Netrvalo to dlho a prvá Tesla Cybertruck sa zjavila už aj na Slovensku. Na vlastné oči sme si ju mohli obzrieť v priestoroch spoločnosti DriveTesla.sk, ktorá pri absencii oficiálneho zastúpenia značky pomáha s kúpou či servisom elektromobilov Tesla.
  • Geniálne malé auto: Komu sa cnie za premyslene navrhnutými autami z minulosti, zrejme ho osloví šikovná novinka od Hyundaiu. Skrýva v sebe všetko, čo sa od malého auta očakáva a možno pridáva aj čosi viac. Úlohou nového modelu Inster je doplniť európsku ponuku značky o malý elektromobil.

Rozhovory ZKH

Prečo v televízii skočil po nástupe nového štatutára? Aká je atmosféra v televízii po tom, čo začal platiť zákon o STVR? Je tam atmosféra odporu alebo rezignácie? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s Jánom Žgravčákom, bývalým riaditeľom športu RTVS a dlhoročnou tvárou televízie.

SkryťVypnúť reklamu

Podcasty SME

  • Dobré ráno sobota: Fico s trestnou novelou vyhral, následky ešte len uvidíme v praxi
  • Dejiny: Jeden vojak, druhý učenec, obaja stáli pri zrode americkej nezávislosti
  • Knižná revue: Uznávaná slovenská spisovateľka napísala knihu o sebe, o tom, aké je to písať s bipolárnou poruchou
  • Klik: Microsoft po rokoch neúspechov postavil vlastný MacBook
  • Vertigo: Videli ste slovenské filmy, ktoré by naši politici radšej zakázali?
  • Vizita: Káva obsahuje viac ako tisíc zlúčenín. Aká je jej toxická dávka?
  • Index: Oltcit a chudoba je minulosť. Rumunsko boostuje startupy a dobieha nás
  • Ľudskosť: Elena Martinčoková: Bola som plachý človek, no situácia so synom ma zmenila

Karikatúra

Recept dňa

Bryndzové, slané aj sladké. Vyberte si z našich receptov na tradičné pirohy.

SkryťVypnúť reklamu

Dnes očakávame

Dnes v histórii

8. júla 1709 porazili ruské vojská pod velením cára Petra I. Veľkého v bitke pri ukrajinskej Poltave švédsku armádu na čele s kráľom Karolom XII. Víťazstvo v rozhodujúcej bitke Severnej vojny nad vtedy najlepším európskym vojskom pozdvihlo vážnosť Ruska, ktoré vstúpilo na svetovú scénu ako veľmoc a fakticky začalo zasahovať do politickej situácie v Európe, zatiaľ čo Švédsko postavenie veľmoci navždy stratilo.


Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.

Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 450
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 116
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 008
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 655
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 067
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 931
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 587
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 539
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Prísne pravidlá zavedú byrokraciu, vyššie riziko zrušenia organizácie, zneistia darcov a dávajú nálepku "lobista".


a 1 ďalší
Premiér Robert Fico a splnomocnenec vlády pre prešetrenie pandémie Covid-19 Peter Kotlár.

Prečítajte alebo vypočujte si najdôležitejšie správy.


Minister zahraničných vecí Juraj Blanár so španielskym náprotivkom Josém Manuelom Albaresom

Slovensko by systém využívalo, kým nezabezpečí vlastnú ochranu vzdušného priestoru.


TASR 8
Polícia na česko-slovenských hraniciach.

Nákladiaky môžu využiť iba päť hraničných prechodov.


TASR

Sportnet

Montreal Canadiens - Boston Bruins: ONLINE prenos zo zápasu NHL.

Sledujte s nami ONLINE prenos zo zápasu zámorskej NHL: Montreal Canadiens - Boston Bruins.


Radosť hráčov Chelsea.

Chelsea bojuje o Ligu majstrov, prebojovala sa na štvrté miesto.


Júki Cunoda.

Pozrite si časový harmonogram a TV program Veľkej ceny Japonska.


Stephen Bunting.

Michael van Gerwen do deviateho večera nenastúpil.


SkryťZatvoriť reklamu