SME

Ranný brífing: Vláda pokazila poslancom prázdniny, Trump prežil atentát

Prečítajte alebo vypočujte si najdôležitejšie správy.

Ranný brífing SMERanný brífing SME (Zdroj: SME.sk / Hejty)

Parlament musí po piaty raz opravovať tresnú novelu. Poslanci mali najbližšie zasadnúť až v septembri, ale vláda ich stiahla z dovoleniek, pretože Slovensku pre chyby v novele hrozí pozastavenie eurofondov.

Na predvolebnom mítingu Donalda Trumpa sa strieľalo. Fotografia bojovne vzdorujúceho exprezidenta s krvou na tvári, zaťatou päsťou nad hlavou a americkou vlajkou v pozadí sa na sociálnych médiách okamžite stala hlavným motívom Trumpovej kampane.

Načítavam... Vláda pokazila poslancom prázdniny, Trump prežil atentát
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

V dnešnom vydaní sa dočítate:


Koalícia musí sťahovať poslancov z dovoleniek, treba opraviť jej trestný zákon

Najskôr chcela vládna koalícia Smeru, Hlasu a SNS v decembri 2023 rýchlo pretlačiť novelu Trestného zákona na prospech stíhaných z okolia strany premiéra Roberta Fica. Jeden z hlavných aktérov zmeny, poslanec Tibor Gašpar zo Smeru, však musel predložiť postupne dve rozsiahle opravy a po nich ešte jednu.

SkryťVypnúť reklamu

Po prijatí novely v parlamente zas musela koalícia zákon otvárať opäť, aby popri ekonomických kriminálnikoch nepomohla aj sexuálnym násilníkom.

Napriek rozsahu chýb, ktorých sa minister spravodlivosti Boris Susko zo Smeru dopustil spolu so stíhanými poradcami, ktorí návrh pripravovali, Fico po minulotýždňovom rozhodnutí Ústavného súdu k novele Trestného zákona videl víťazstvo koalície v pomere "100:0".

Ústavní sudcovia pritom časť novely vyhlásili za protiústavnú, hoci pre koalíciu v menej podstatných bodoch. Súd zároveň videl nezákonnosť skráteného rokovania o novele, len v nej nevidel porušenie ústavy.

Príbeh o neschopnosti koalície vypracovať novelu bez zásadných chýb sa nekončí. Vládne strany musia uprostred júla mobilizovať svojich poslancov, hoci mnohí sú na dovolenkách v zahraničí, aby boli v pondelok 15. júla v práci.

SkryťVypnúť reklamu

Susko totiž potrebuje schôdzu parlamentu, aby Európska komisia nezmrazila Slovensku čerpanie eurofondov. Novelu Trestného zákona teda budú poslanci opravovať po piaty raz. Aj tentoraz koalícia opravu zákona predkladá v skrátenom konaní. Fico pritom Suska za novelu pred týždňom na verejnosti chválil.

Lekárne z miliónového kšeftu sa môžu obávať. NAKA začala trestné stíhanie

Pre opätovný vývoz liekov do zahraničia začala Národná kriminálna agentúra trestné stíhanie. Odhalil ho vlani na jar Štátny ústav pre kontrolu liečiv, škodu vyčíslil na viac ako sedem miliónov eur.

Ešte pomalšie je ministerstvo zdravotníctva, ktoré už sedem mesiacov nerozhodlo o pokute pre 29 lekární, ktoré boli zapojené do tohto nelegálneho biznisu. ŠÚKL im navrhoval pokutu v desaťtisícoch eur.

SkryťVypnúť reklamu

„Aktuálne zasiela jednotlivým účastníkom konaní výzvy, aby sa vyjadrili k podkladom pre vydanie rozhodnutí,“ odpísalo SME. Pod účastníkmi konania sa myslia lekárne, z ktorých sa lieky vyvážali.

Júlová odpoveď ministerstva je takmer identická s januárovou, keď denník SME položil rovnakú otázku. Vtedy odpísalo, že proti dvadsiatim deviatim lekárňam začalo správne konania a každej z nich to už oznámilo.

Tvrdilo, že pripravuje rozhodnutia o uložení pokuty, nespresnilo však, dokedy sa ministerka Zuzana Dolinková bude rozhodovať, akú lekárňam udelí. Po siedmich mesiacoch komunikačný odbor len podotkol, že výška pokuty je „plne v kompetencii ministerstva“.

V krátkosti z domova:

  • Na Kysuce dorazil Mečiar i Klaus: Starosta Starej Bystrice Ján Podmanický zo Smeru privítal na oslavách zvrchovanosti Slovenska bývalých prezidentov Ivana Gašparoviča a Václava Klausa a tiež bývalého slovenského premiéra Vladimíra Mečiara, ktorí boli hlavnými protagonistami rozdelenia Česko-Slovenska. Premiér Robert Fico, pod záštitou ktorého sa oslavy konajú, na Kysuce neprišiel.
  • Následky búrok: Silné búrky, ktoré v piatok večer a v noci zasiahli Slovensko, vážne poškodili elektrickú i dopravnú infraštruktúru. Výsledkom boli rozsiahle výpadky elektrickej energie a ochromená vlaková doprava na celom juhu krajiny.
  • Skaza motorestu: Služby, ktoré poskytujú turistom, sú na primeranej úrovni. Popri kúpalisku vydáva miestna reštaurácia až osemsto porcií obedov a večerí denne. V televíznej reportáži z leta 1969 komentátorka opisuje dianie v rekreačnom stredisku Kamenný mlyn neďaleko Bratislavy. Z aktuálnych zistení SME vyplýva, že jeho príbeh sa zrejme definitívne uzatvára. Okolnosti sú nejasné.

Namiesto šoku triumf: republikáni sa atentátu na Trumpa chopili podobne ako Fico

Tá fotografia bude definujúcim momentom Trumpovej kampane, napísal niekoľko hodín po atentáte na amerického prezidentského kandidáta magazín Politico.

SkryťVypnúť reklamu

Keď sa po streľbe ochranka snažila strhnúť Donalda Trumpa z pódia, kandidát sa im svojím typickým buldodžím štýlom pokúsil vytrhnúť a so zaťatou päsťou nad hlavou na dav svojich stúpencov kričal „fight, fight, fight!“ (bojovať, bojovať, bojovať!).

Fotografia bojovne vzdorujúceho Trumpa s krvou na tvári, zaťatou päsťou nad hlavou a americkou vlajkou v pozadí sa na sociálnych médiách okamžite stala hlavným motívom Trumpovej kampane.

„V priebehu minút po streľbe sa hnev republikánov zmenil na obdiv voči Trumpovej inštinktívnej reakcii a vzdoru. Táto reakcia iba podčiarkla pocit prenasledovania, ktorý jeho priaznivci pociťujú, ale aj okamžitosť, s akou spracúvame aj tie najhoršie správy,“ napísal Politico.

Reakcia republikánskych politikov pripomína reakcie politikov slovenskej vládnej koalície po opadnutí prvotného šoku z atentátu na Roberta Fica.

SkryťVypnúť reklamu

V momente, ako bolo jasné, že ich politik je mimo ohrozenia života, začali z atentátu obviňovať svojich politických oponentov – amerických demokratov a administratívu prezidenta Joea Bidena. Atentátnik bol pritom registrovaným voličom republikánov.

  • Na Slovensku tušíme: Medzi prvými obeťami fyzických útokov na verejných predstaviteľov sú často fakty, vecné argumenty a, žiaľ, aj verejný záujem. Niet pochýb, že keď americký prezident Joe Biden vyhlásil, že je rád, že Trump je v bezpečí a v poriadku, myslel to absolútne vážne. Guľka útočníka ho politicky zasiahla vážnejšie než samotného Trumpa, píše šéfredaktorka Beata Balogová.
  • Komu pomáhajú atentáty?: Atentáty sú absolútna katastrofa, ďalšia zastávka na násilníckej linke, ďalší výstrel, ktorý prehlušil všetko ostatné. Ďalší akt bezprávia. Jediným spôsobom na odstavenie autoritárskych politikov sú voľby, všetky ostatné znamenajú pridať sa do tábora ľudí ochotných páchať svojvôľu a násilie. A to je dôvod, prečo atentátnici pomáhajú len svojim obetiam, píše Nataša Holinová.

V krátkosti zo sveta:

  • Rusko a Nemecko: Rusko sa už niekoľkokrát pokúsilo zavraždiť ukrajinského prezidenta . Najnovšie sa však plánovalo zbaviť ľudí, ktorí mu vojensky pomáhajú. Najvypracovanejší plán atentátu sa podľa nemenovaných zdrojov zameral na Armina Pappergera, šéfa nemeckej zbrojárskej spoločnosti Rheinmetall, ktorá Ukrajine dodáva obrnené vozidlá či dôležitú muníciu.
  • Útok Izraela: Izraelský úder v Pásme Gazy v sobotu zabil 90 ľudí a ďalších tristo zranil. Izraelská armáda oznámila, že terčom útoku v oblasti Mavásí, ktorú predtým označila za bezpečnú humanitárnu zónu pre palestínskych utečencov, bol druhý najvyššie postavený muž Hamasu.
  • Vstupné do Benátok: Talianske mesto Benátky ukončilo pilotný projekt účtovania vstupného od jednorazových návštevníkov. V rámci tejto iniciatívy sa mestu podarilo vyzbierať viac ako dva milióny eur. Radnica je preto odhodlaná predĺžiť platnosť tohto poplatku, no kritici tento experiment označili za zlyhanie.

Zo zahraničných webov:



Expertka na cesty: Nikto sa v minulosti neodvážil experimentovať s asfaltom v tuneli

Ministerstvo dopravy uvažuje, že pre urýchlenie dokončenia diaľničného tunelu Višňové sa namiesto betónovej vozovky použije asfaltová. Tento nápad vyvolal horúcu diskusiu medzi stavebnými odborníkmi. Na pozadí sporu lobujú za svoje technológie asfaltári aj betonári.

SkryťVypnúť reklamu

Asfaltovú cestu v diaľničnom tuneli však zatiaľ na Slovensku nemáme. „Je to najmä pre bezpečnosť. Nikto sa v minulosti neodvážil experimentovať s asfaltom v tuneli,“ hovorí Andrea Zuzulová z Katedry dopravných stavieb Stavebnej fakulty Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.

O problematike asfaltových a betónových vozoviek napísala viacero publikácií, kníh a návrhov pre prax. Je tiež spoluautorkou návrhových metód pre konštrukcie vozoviek.

Výstavba aj oprava asfaltky je síce podľa nej technologicky jednoduchšia ako v prípade betónky, ale v konečnom dôsledku nie je lacnejšia. „Ak by to bolo ľahké a lacné, tak by sme nemali na Slovensku vozovky v takom stave, v akom máme, vysvetľuje v rozhovore Zuzulová.

V krátkosti z ekonomiky:

  • Dusno vo Volkswagene: Situácia v nemeckom automobilovom koncerne Volkswagen je mimoriadne napätá, tvrdí predseda odborovej organizácie vo VW Škoda Auto Jaroslav Povšík. Firma bude podľa neho v dôsledku nástupu umelej inteligencie, robotizácie a zmien v organizácii práce redukovať stavy.
  • Nemecká vláda vlastní bitcoiny: Nemecká vláda vlastní približne dve miliardy dolárov v bitcoinoch, čo znepokojuje investorov do kryptomien. Vláda už niekoľko týždňov predáva bitcoiny v hodnote stoviek miliónov dolárov, čo spôsobilo výrazné oslabenie kryptomeny.
  • Bývanie v Španielsku: V Španielsku narastá počet ľudí, ktorí nemajú kde bývať pre nedostatok sociálnych bytov aj regulácií, ktoré by obmedzili krátkodobé prenájmy cez platformy ako Airbnb a Booking.com. To v uplynulých týždňoch vyvolalo vlnu protestov po celej krajine.

Štatistiky na úrovni najlepších žien, sebaistý výkon s úsmevom. Slovensko má šampiónku Wimbledonu

Slovenská tenistka Renáta Jamrichová získala titul na juniorskom finále Wimbledonu 2024. Vo finále zdolala vychádzajúca hviezda austrálsku nasadenú trojku Emerson Jonesovú v dvoch setoch 6:3 a 6:4.

SkryťVypnúť reklamu

Obe tenistky sa už stretli vo finále juniorského Australian Open, keď Jamrichová zvíťazila 6:4 a 6:1. Získala vtedy svoj prvý grandslamový titul medzi juniorkami.

Slovenská tenistka na tohtoročnom Wimbledone vo dvojhre nestratila ani set a k titulu dokráčala veľmi suverénne. Jamrichová vstúpila do zápasu senzačne. Po troch gemoch viedla už 3:0 a pomer získaných loptičiek bol 12:2 v jej prospech.

Súperke svojou tvrdou a výraznou hrou nedala šancu takmer na nič. Výkon slovenskej tenistky obdivovala aj komentátorská dvojica na stanici Eurosport.

Jonesová získala prvý gem až pri svojom druhom podaní, no Jamrichovú to nijak nerozhodilo. Počas prvých desať podaní v zápase mala stopercentnú úspešnosť. Prvý servis pokazila až za stavu 3:1. Duel bol dramatický.

SkryťVypnúť reklamu

Pád stanu pripomenul tragédiu spred 15 rokov. Budúcnosť Pohody je opäť otázna

Práve sa naplno rozbiehal druhý festivalový večer, na svoje vystúpenie na Pohode sa pripravovala Jana Kirschner aj ďalší headlineri – Morcheeba, Royal Blood či Pendulum, keď sa trenčianskym letiskom prehnala extrémne silná smršť.

Zostali po nej dva spadnuté festivalové stany a viacero zranených, festival sa po niekoľkohodinovom hodnotení situácie na letisku organizátori rozhodli predčasne ukončiť.

Rozhodnutia, ktoré prijali organizátori festivalu, podrobia analýzam. Na tlačovom brífingu to povedal riaditeľ Michal Kaščák s tým, že mnohé z nich prijímal on sám.

Organizátori sú v kontakte s políciou a na rozdiel od roku 2009, keď sa tiež pri búrke na festivale zrútil hlavný stan, spolupracuje aj spoločnosť, ktorá stan tentokrát stavala. Na ceste z Dánska na Slovensko je podľa Kaščáka aj jej riaditeľ. Pri zrútenom stane sú v sobotu popoludní okrem policajných vyšetrovateľov aj znalci, ktorí budú skúmať príčiny incidentu.

SkryťVypnúť reklamu

Zdravotníci ošetrili 29 pacientov z Pohody, ktorí si vyžadovali nemocničnú starostlivosť, informoval na brífingu hlavný lekár festivalu Pohoda Jaroslav Vidan. Jedna osoba utrpela zlomeninu bedrového kĺbu, čo je stredne ťažké zranenie, ostatní zranení s ľahkými zraneniami mali poväčšine tržné rany. Štyria skončili v nemocnici v Považskej Bystrici, zvyšných 25 ošetrili v Trenčíne.

Následky smršte na letisku podľa Kaščáka nie sú "až také hrozivé". "Teraz je na nás aby sme sa s týmto vedeli vysporiadať, čo sa týka následkov, ale aj budúcnosti festivalu," povedal na tlačovej konferencii na trenčianskom letisku, z ktorého v sobotu popoludní odchádzali už poslední návštevníci a návštevníčky.

V krátkosti z kultúry:

  • Prvý deň na festivale: Vystúpeniami veľkých mien Pohoda ukázala, ako má vyzerať začiatok festivalu, ktorý patrí k najlepším v Európe. Pohodu odštartovala skupina Para, ktorá na svoj koncert prilákala tisícky ľudí, a to aj napriek horúčavám.
  • Zomrela Shelley Duvall: Shelley Duvall zomrela vo veku sedemdesiatpäť rokov, svetové médiá pripomínali najmä jej skvelý výkon v legendárnom filme Osvietenie (Shining) z roku 1980, ktorý Stanley Kubrick nakrútil podľa predlohy Stephena Kinga. Áno, táto úloha jej nesporne priniesla slávu. Bohužiaľ, aj ju veľmi poznačila. Hrôzu, čo mala vo filme na tvári, naozaj prežívala.
  • Zomrela Shannen Dohertyová: Vo veku 53 rokov zomrela americká herečka Shannen Doherty, ktorú preslávila hlavne úloha Brendy Walshovej v seriáli Beverly Hills 90210. Dohertyová v roku 2015 oznámila, že podstupuje liečbu rakoviny prsníka. V roku 2023 jej odstránili nádor na mozgu a odhalili, že rakovina sa rozšírila aj do kostí.

Karikatúra

Podcasty SME


Recept dňa

Máte chuť na niečo sladké? Vyskúšajte krehký koláč s čučoriedkami a mandľovou mrveničkou.

SkryťVypnúť reklamu

Dnes očakávame

  • 16. schôdza parlamentu
  • Začiatok nominačného zjazdu Republikánskej strany. Republikáni na ňom oficiálne nominujú Donalda Trumpa ako svojho prezidentského kandidáta v novembrových voľbách
  • Čínska a ruská armáda začínajú spoločné vojenské cvičenie
  • V Sýrii sa konajú voľby do 250-členného parlamentu, Ľudového zhromaždenia

Dnes v histórii

15. júla 1099 križiaci dobyli Jeruzalem, čím sa zavŕšila prvá križiacka výprava proti (z pohľadu cirkvi) neveriacim a kacírom.


Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.

Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 386
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 069
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 074
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 849
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 108
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 917
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 615
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 513
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Montreal Canadiens - Boston Bruins: ONLINE prenos zo zápasu NHL.

Sledujte s nami ONLINE prenos zo zápasu zámorskej NHL: Montreal Canadiens - Boston Bruins.


Radosť hráčov Chelsea.

Chelsea bojuje o Ligu majstrov, prebojovala sa na štvrté miesto.


Júki Cunoda.

Pozrite si časový harmonogram a TV program Veľkej ceny Japonska.


Stephen Bunting.

Michael van Gerwen do deviateho večera nenastúpil.


SkryťZatvoriť reklamu