Európska komisia poslala Slovensku ďalší list s výhradami k novele Trestného zákona. Tentokrát ide o práva podozrivých a obvinených a najmä právo na obhajobu. Koalícia bude musieť novelu opäť opravovať, čo bude už siedmy zásah do znenia trestných kódexov.
Vznik špeciálneho protikorupčného odboru na Úrade vlády v roku 2017 sprevádzala osobitná tlačovka Roberta Fica, no jeho zánik pred mesiacom už prebehol v tichosti. A bez vysvetlenia. Agendu prebral trestne stíhaný vedúci Úradu vlády Juraj Gedra.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Eurokomisia poslala ďalší list k novele trestných kódexov, Susko dostal dva mesiace na nápravu
- Fico chcel pri boji proti korupcii pustiť uzdu fantázii. Teraz dal agendu pod obvineného Gedru
- Vojnový zločinec v Kongrese? Netanjahuov prejav vyvolal vo Washingtone deň hnevu
- Primátora nazval prezliekačom kabátov, vyhodili ho. Zrazu bol nadbytočný
- Malá výprava, solídny potenciál. Slováci môžu získať viac medailí ako na minulých hrách
- Microsoft sa ocitol pod paľbou kritiky. Politici opäť diskutujú o hrozbách monopolu
Ak si dnes kúpite tlačené vydanie denníka SME, nájdete v ňom vložený časopis Lišiak. Lúštite krížovky, osemsmerovky a iné hlavolamy a vyhrajte až 600 eur. SME na celý víkend spolu s časopisom Lišiak stojí len 1,95 eur.
Eurokomisia poslala ďalší list k novele trestných kódexov, Susko dostal dva mesiace na nápravu

Európska komisia poslala Slovenskej republike ďalší list s výhradami k novele trestných kódexov. Ani nie dva týždne po urýchlenej oprave novely Trestného zákona komisia vyzýva Slovensko, aby opravilo nedostatky legislatívy týkajúce sa práva podozrivých a obvinených, najmä práva na obhajobu.
Ide o veci vychádzajúce z preberania európskych smerníc do slovenskej legislatívy, ktoré majú zabezpečiť spravodlivé súdne konanie. Formálnu výzvu zaslala Komisia kvôli nedostatkom Slovensku v rámci danej témy už v júni 2023.
S odstraňovaním niektorých nedostatkov sa síce už v minulosti začalo, avšak zmeny v trestných kódexoch, ktoré prijala vláda Smeru, Hlasu a SNS transpozíciu opäť znegovali. Konkrétne ide o vymedzenie pojmu podozrivej osoby.
Znamená to, že minister Boris Susko bude musieť zrejme iniciovať ďalšiu mimoriadnu schôdzu, čo bude už siedmy zásah do znenia trestných kódexov a štvrtú samostatnú novelu v období od decembrového predloženia pôvodného návrhu zmien.
- Pellegrini podpísal novelu: Prezident Peter Pellegrini podpísal novelu Trestného zákona, reagujúcu na pripomienky Európskej komisie. Zavádza napríklad úpravu posudzovania vplyvov zákonnej úpravy, ktorou dochádza k skráteniu premlčacích dôb v prípadoch, ak pred zmenou zákona došlo k prerušeniu plynutia premlčacej doby pri trestných činoch, poškodzujúcich finančné záujmy EÚ.
Fico chcel pri boji proti korupcii pustiť uzdu fantázii. Teraz dal agendu pod obvineného Gedru

Vznik špeciálneho protikorupčného odboru na Úrade vlády v roku 2017 sprevádzala osobitná tlačovka, no jeho zánik pred mesiacom už prebehol v tichosti a bez vysvetlenia.
Pred siedmimi rokmi sa premiér Robert Fico chválil vznikom nového odboru prevencie korupcie, ktorý zriadil na Úrade vlády. Na jeho čelo postavil bývalého šéfa policajného odboru boja proti korupcii a neskoršieho policajného prezidenta Petra Kovaříka. Nový odbor vtedy vyňal v organizačnej štruktúre tak, aby spadal priamo pod kanceláriu premiéra.
„Som rád, že sa zvyšuje spoločenská citlivosť na korupciu,“ hovoril v tom čase Fico so slovami, že korupcia je rakovinou spoločnosti. Šéf Smeru vtedy Kovaříkovi s úsmevom radil, aby „pustil uzdu fantázii“ pri plánovaní protikorupčných opatrení.
Odbor prevencie korupcie je však dnes už minulosťou. Jeho zrušenie od júna tohto roka spomína až správa o stave právneho štátu na Slovensku, ktorú zverejnila Európska komisia. Samotný Úrad vlády pritom o zániku odboru dosiaľ neinformoval.
Túto agendu by mala po novom pokryť sekcia bezpečnosti štátu a prevencie korupcie. Podriadená je vedúcemu Úradu vlády Jurajovi Gedrovi. Ten je pritom od jari tohto roka aj sám trestne stíhaný.
- Brusel Ficovým slzám neverí: Posledná hodnotiaca správa Komisie je jasná: Slovensko je na jednej úrovni s Maďarskom na mape Komisie, nielen geograficky, ale aj v intenzite hrozieb pre právny štát. Je definitívne orbánovskou guberniou, píše šéfredaktorka Beata Balogová.
- Toto monštrum Fico neosedlá: Fico vykresľuje „Brusel“ ako zlovoľného nepriateľa, entitu antagonistickú voči životným záujmom Slovenska. Hovorí to ako premiér, normalizuje tento postoj a robí z neho štátnu politiku. Už mnohí politici zrodili podobné monštrá, lebo sa mylne domnievali, že si ich osedlajú, a potom boli prekvapení, keď ich zhodili do brázdy, píše Peter Tkačenko.
V krátkosti z domova:
- Ústavná väčšina pre Smer: Jednofarebná vláda Smeru s ústavnou väčšinou. Aj tak by mohli dopadnúť voľby, ak by sa zmenil volebný systém na zmiešaný alebo väčšinový. Je to len hypotetický scenár, pretože na takú zmenu dnes ani nie je dostatočná politická vôľa. Ukazuje však, prečo pri diskusii o zmene volebného systému treba spozornieť.
- Viac pre policajtov a vojakov: Príslušníci ozbrojených zborov by mohli mať od januára 2025 zvýšený príspevok na bývanie priemerne o 200 eur. Avizovaný je aj návrh na zavedenie jednorazového stabilizačného a náborového príspevku vo výške 5 000 eur. Podpredseda vlády a minister obrany Robert Kaliňák priblížil, že zmeny by sa mali dotknúť aj vojakov.
- Zastúpenie žien v parlamente: Pre viac ako polovicu Slovákov je počet poslankýň, teda 33 z celkového počtu 150 zákonodarcov, v Národnej rade dostačujúci. Vyplýva to z výsledkov výskumu Slovenskej akadémie vied. V slovenskej verejnosti nie je podľa nej silná objednávka na vyšší podiel žien v parlamente.
Vojnový zločinec v Kongrese? Netanjahuov prejav vyvolal vo Washingtone deň hnevu

Zatiaľ čo izraelského premiéra Benjamina Netanjahua v americkom Kongrese vítali potleskom v stoji, vonku pred budovou ho propalestínski demonštranti nazývali vojnovým zločincom a žiadali jeho zatknutie. Niektorí aj zapálili jeho podobizeň.
S protestom sa však stretol aj vnútri Kapitolu. Zhruba 40 kresiel totiž zostalo prázdnych. Patrili poslancom Demokratickej strany, ktorí kritizujú vysoký počet civilných obetí v Pásme Gazy a fakt, že desiatky rukojemníkov Hamasu sa ani po takmer desiatich mesiacoch nepodarilo dostať domov.
Netanjahu vo Washingtone predniesol svoj prejav v snahe zabezpečiť ďalšiu pomoc pre izraelské vojenské akcie v Pásme Gazy. Ak americká vláda pomoc zvýši, Izrael tak podľa neho bude schopný rýchlejšie ukončiť boje v Pásme Gazy a zabrániť širšej vojne na Blízkom východe.
Pozornosť amerických zákonodarcov využil aj na opätovnú kritiku hlavného prokurátora Medzinárodného trestného súdu Karima Khana, ktorý žiada jeho zatknutie. Netanjahua totiž viní zo zámerných útokov na civilistov a ich vyhladovania. Ten to označil za „úplný nezmysel“. Vo vojne v Pásme Gazy zahynulo takmer 40-tisíc ľudí.
V krátkosti z Ukrajiny:
- Azovské more bez okupantov: Rusko stiahlo z Azovského mora všetky bojové lode, uviedol hovorca ukrajinských námorných síl Dmytro Pletenčuk. Predstavitelia ukrajinských námorných síl v uplynulých mesiacoch informovali, že úspešné ukrajinské útoky na ciele na Kryme a v Čiernom mori prinútili ruské námorné sily, aby svoje lode premiestnili inde.
- Ďalšie Leopardy pre Ukrajinu: Holandsko a Dánsko sú pripravené doručiť Ukrajine 14 repasovaných tankov Leopard 2A4. Tanky upravil nemecký zbrojársky koncern Rheinmetall a po niekoľkých mesiacoch skúšok sú pripravené na to, aby boli ešte pred koncom leta poslané na Ukrajinu.
- Ukrajinci sa strieľajú navzájom: Streľba medzi ukrajinskými vojakmi v Charkovskej oblasti si vyžiadala troch mŕtvych a štyroch zranených. Príčinou incidentu boli podľa vojenského zoskupenia Chortycia osobné vzťahy medzi zúčastnenými. Ide o ďalší z prípadov z poslednej doby, keď ukrajinskí vojaci obrátili zbraň proti sebe navzájom.
- Smrť poprednej ekonómky: Významná ruská ekonómka Valentina Bondarenková zomrela po páde z okna svojho moskovského bytu. Bondarenková bola uznávaná za svoju dlhoročnú kariéru v Ekonomickom inštitúte Ruskej akadémie vied, ako aj za vedenie Medzinárodnej nadácie N. D. Kondratieva. Chválili ju tiež za dlhodobé prognózy hospodárskeho rozvoja krajiny.
Zo zahraničných webov:
- Foreign Affairs: Správny spôsob rýchleho ukončenia vojny na Ukrajine
- The Economist: Marwan Barghouti, najdôležitejší väzeň na svete
- Reuters: Kúpili sme všetko potrebné na výrobu fentanylu za tri milióny dolárov. Stačilo 3 600 dolárov a webový prehliadač
Vyskúšajte aj ďalšie newslettre od SME
- Barbora Mareková z podcastu Ľudskosť píše svoje postrehy o spoločnosti a o mentálnom zdraví. Odoberať >
- Eva Frantová v súhrne prináša najpodstatnejšie správy zo sveta ekonomiky a biznisu. Odoberať >
- Tomáš Prokopčák vyberá najzaujímavejšie správy nielen z vedy. Odoberať >
Primátora nazval prezliekačom kabátov, vyhodili ho. Zrazu bol nadbytočný

Prípad Tomáša Bálinta, ktorý po kritike primátora Rimavskej Soboty dostal zakrátko výpoveď, sa dostane začiatkom augusta pred súd.
Bálint v Rimavskej Sobote spoluorganizuje mestský multižánrový festival Fraj, ktorého je aj riaditeľom a kultúre sa tiež v meste venoval aj ako zamestnanec Mestského kultúrneho strediska. Pomáhal organizovať kultúrne podujatia a zabezpečoval grafické podklady pre všetky akcie strediska. K jeho práci pre mesto neboli roky žiadne výhrady.
Všetko sa však náhle zmenilo po tom, ako sa verejne kriticky vyjadril na adresu dlhoročného primátora mesta. „Boli sme nespokojní a stále sme. Dlhodobo je naším primátorom Jozef Šimko, večný prezliekač kabátov,“ povedal pred dvomi rokmi pre Denník N Bálint.
Narážal tým na fakt, že Šimkova politická kariéra bola prepojená s rôznymi stranami. Napríklad, v roku 2018 bol za primátora zvolený síce ako nezávislý kandidát, ale o dva roky neskôr sa stal poslancom Národnej rady za stranu ĽSNS. Neskôr sa pripojil k poslaneckému klubu Sme rodina. Jeho minulosť je spojená aj so stranou VPN.
V krátkosti z ekonomiky:
- Nedostatok kvalifikovaných pracovníkov: Nedostatočná kvalifikácia pracovníkov a odchod kvalifikovanej pracovnej sily do zahraničia dlhodobo vážne ohrozujú stav slovenskej ekonomiky. Republiková únia zamestnávateľov upozornila, že vláda by sa problematikou dlhodobého nedostatku pracovníkov mala začať urýchlene zaoberať.
- Regulácia trhového prostredia: Miera, akou štát reguluje trhové prostredie na Slovensku, je vyššia ako v Poľsku a Česku, ale nižšia ako v Maďarsku. V celkovom hodnotení 43 štátov Slovensko obstálo na 24. mieste. Oproti roku 2018 miera regulácie mierne klesla. Vyplýva to z najnovšej sady indikátorov, ktorými OECD už štvrťstoročie hodnotí narušenia hospodárskej súťaže.
- Orbán pustí Rusov do Európy: Do Maďarska môžu od 8. júla pricestovať občania Ruska a Bieloruska, aby s takzvanou národnou kartou legálne vstúpili na pracovný trh. Upozornil na to server forbes.hu, podľa ktorého tak maďarská vláda otvorila dokorán schengenskú bezpečnostnú bránu. Rusi totižto môžu vstúpiť na územie Maďarska, a teda schengenu, bez akéhokoľvek zdôvodňovania a preverovania.
Malá výprava, solídny potenciál. Slováci môžu získať viac medailí ako na minulých hrách

Chodec Matej Tóth a trapistka Zuzana Rehák Štefečeková sú jediní športovci v ére samostatného Slovenska, ktorí na letných olympiádach získali zlatú medailu na suchu a nie na vode. Vodný slalom je výkladnou skriňou slovenského olympizmu a Michal Martikán, Elena Kaliská či bratia Peter a Pavol Hochschornerovci sú legendy aj v celosvetovom ponímaní.
Od prvej zlatej medaily Martikána z hier v Atlante ubehne už 28 rokov, no aj po takmer troch desaťročiach a celkovo 15 cenných kovoch (8-4-3) má Slovensko vo vodnom slalome veľké olympijské medailové nádeje.
V Paríži sa predstavia Matej Beňuš, Jakub Grigar, Eliška Mintálová a Zuzana Paňková. Mužskí zástupcovia dokonca už vedia, aké je to získať olympijskú medailu, keďže sa v Riu, respektíve v Tokiu tešili zo striebra. Najväčšie očakávania sú od Beňuša. Čaká ho tretia olympiáda, zvládol internú kvalifikáciu s Alexandrom Slafkovským a Markom Mirgorodským a v tejto sezóne má dobrú formu.
Okrem areálu divokej vody v Paríži sa zraky slovenských fanúšikov budú upierať aj do Chateauroux, kde sa budú odohrávať súťaže v športovej streľbe. V disciplíne trap sa predstaví Zuzana Rehák Štefečeková, ktorá v Tokiu vytvorila svetový rekord, keď v piatich kvalifikačných sériách trafila všetkých 125 terčov. Dosiahla to ako prvá strelkyňa v histórii.
Ďalšie športové správy
- Športový prehľad: Denne to najdôležitejšie zo športu. Odoberať >
Microsoft sa ocitol pod paľbou kritiky. Politici opäť diskutujú o hrozbách monopolu

Kaskádovitý výpadok počítačov, ktorý spôsobil uzemnenie lietadiel, znemožnil chod nemocníc a narušil funkčnosť kritických verejných služieb, odhalil hĺbku závislosti globálnej ekonomiky od jednej spoločnosti: Microsoft.
Regulačné orgány a zákonodarcovia naprieč politickým spektrom vyjadrili znepokojenie nad tým, že rozsiahly výpadok, ktorý vyradil Windows, sa týka nebezpečenstva spojeného s koncentráciou veľkej moci v jednej firme. Microsoft totiž riadi vlády, podniky a infraštruktúru na celom svete.
Zlyhanie sa odrazilo na každom kontinente. V Austrálii napríklad vypadli systémy kreditných kariet, letecké spoločnosti v Indii zase rozdávali ručne písané letenky a súdy v Spojených štátoch odročili pojednávania vrátane jedného v prípade sexuálnych trestných činov hollywoodskeho magnáta Harveyho Weinsteina.
Táto epizóda opätovne vyvolala obavy z toho, že ovládanie globálnych systémov spoločnosťou Microsoft vystavuje úrady a podniky zbytočnému riziku, čo zároveň vyvolalo otázky, či by sa moc jedného z najsofistikovanejších politických operátorov na svete nemala obmedziť.
V krátkosti z vedy a techniky:
- Veľmi zruční námorníci: Vzácny morský vták, ktorý žije na neobývanom ostrove v Atlantickom oceáne, má zvláštnu reakciu na hurikány, ukazuje nový výskum: letí smerom k búrkam. Búrky nielenže tajfúnnikom letným neprekážajú, ale vnímajú ich ako príležitosť získať výhodu nad svojou korisťou.
- Obor za vesmírnym rohom: Astronómovia objavili dosiaľ najhmotnejšiu hviezdnu čiernu dieru v Mliečnej ceste. Prezradila ju hviezda, ktorá okolo nej obieha. Alebo presnejšie, hviezda, s ktorou obieha okolo spoločného ťažiska. Podľa údajov z pozorovaní je hmotnosť tejto čiernej diery úctyhodných 33 hmotností Slnka.
- Ako správne držať smartfón: Existuje toľko rôznych možností, ako môže telefón ovplyvniť vaše zdravie, že výrobcovia smartfónov vytvárajú nástroje, ktoré pomáhajú proti zlým vplyvom bojovať. Skôr, ako dostanete syndróm karpálneho tunela, únavu očí alebo ďalšiu migrénu, vyskúšajte niekoľko malých zmien.
Video Index

Kto v skutočnosti na Slovensku dávku v hmotnej núdzi poberá, aké sú hlavné dôvody, prečo tak ľudia robia, čo by mohlo skracovanie dávky spôsobiť a aké sú skutočné problémy slovenského pracovného trhu? V Indexe na otázky Evy Frantovej odpovedá Martin Hudcovský z Ekonomického ústavu SAV.
Podcasty SME
- Dobré ráno: Proruská koalícia kritizuje USA, stíhačky F-16 víta
- Ľudskosť: Detská onkologička Kolenová: V USA bol veľký dôraz na komunikáciu s rodičmi
Karikatúra

Recept dňa

Tvaroh s ovocím, čokoládou, želatínou, so sušienkovým korpusom alebo krehkým cestom, všetky chutia vynikajúco. Vyberte si z našich receptov na cheesecake.
Dnes očakávame
- Donald Trump sa na Floride stretne s Benjaminom Netanjahuom
- Otvárací ceremoniál letných olympijských hier v Paríži
Dnes v histórii

26. júla 1953 skupina 136 slabo vyzbrojených rebelov pod vedením Fidela Castra uskutočnila útok na kasárne Moncada v Santiago de Cuba. Útok sa skončil neúspechom a väčšina jeho účastníkov bola zabitá. Zvyšok, vrátane Castra a jeho brata Raúla, odsúdili na dlhoročné tresty odňatia slobody. Udalosť sa označuje za začiatok kubánskej revolúcie a dala názov Hnutiu 26. júla, ktoré nakoniec 1. januára 1959 zvrhlo diktatúru Fulgencia Batistu.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť v pondelok.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
