Bývalý príslušník SIS Ľuboš Kosík prvýkrát prehovoril o vražde Remiáša a ďalších akciách komanda. Priznáva sa k závažnej trestnej činnosti s tým, že konal v záujme štátu, ktorý mu vraj garantoval ochranu.
Z článkov, ktoré zverejnili americké médiá sa dá poskladať obraz toho, čo sa dialo tesne pred tým, ako prezident Biden odstúpil z kampane. Osemdesiatjedenročný štátnik mal pocit, že jeho spojenci sa mu v najkritickejšej chvíli obrátili chrbtom.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Bývalý agent Lexovej SIS prvýkrát prehovoril o vražde Remiáša a ďalších akciách komanda
- Matovičove fiatky mohli stáť až milión eur. Väčšina stále stojí v logistickom centre
- List písali dvaja ľudia. Ako sa rodilo Bidenovo rozhodnutie odstúpiť z kampane
- Prečo tak Fica páli problém súkromného Slovnaftu? Hirman: Môže ísť o biznisy v pozadí
- Slovensko má prvú medailu z Paríža. Vodný slalomár Matej Beňuš vybojoval bronz
- Dvadsať najpredávanejších áut na Slovensku? Išli hlavne modely z výpredaja
V tlačenom vydaní denníkov SME a Korzár dnes nájdete prílohu Futbalová jeseň 2024 s kompletným rozpisom jesennej časti domácich futbalových súťaží od Niké ligy až po šiestu ligu.
Bývalý agent Lexovej SIS prvýkrát prehovoril o vražde Remiáša a ďalších akciách komanda

Neznáme detaily o únose prezidentovho syna, okolnosti vraždy Róberta Remiáša, vzťahy s politikmi od Ivana Lexu až po súčasného poradcu aktuálneho premiéra Roberta Fica. Redakcii sa opäť ozval bývalý príslušník SIS Ľuboš Kosík, ktorý žije od roku 2016 v Mali. Už v minulosti pre SME ako prvý priamy aktér opísal priebeh únosu Michala Kováča mladšieho v roku 1995.
Po zrušení Mečiarových amnestií v roku 2017 Kosík z Mali rôznymi cestami odkazoval vyšetrovacím orgánom na Slovensku, že chce vypovedať aj o ďalšej závažnej trestnej činnosti, na ktorej sa v rámci SIS podieľal. Neozval sa mu nikto.
Teraz sa Kosík s redakciou spojil opäť cez videohovor. Keďže polícia ani prokuratúra nereagovali na jeho návrh, aby ho vypočuli, rozhodol sa prehovoriť verejne.
V kauze Remiášovej vraždy, ktorá zostala doteraz neobjasnená, ide o prvé priame svedectvo osoby z prostredia Lexovej tajnej služby. Zároveň je Kosík prvým a jediným členom obávaného komanda Lexovej SIS, ktorý prehovoril o tom, ako fungovali, aké nelegálne akcie realizovali a ako spolupracovali s podsvetím.
Priznáva sa k závažnej trestnej činnosti s tým, že konal v záujme štátu, ktorý mu vraj garantoval ochranu. Na základe nového Kosíkovho svedectva, v spojení s doteraz známymi skutočnosťami, SME spracovalo konkrétny obraz o činnosti skupiny, ktorú mala SIS na najšpinavšiu prácu proti "nepriateľom" Mečiarovej vlády.
Matovičove fiatky mohli stáť až milión eur. Väčšina stále stojí v logistickom centre

Takto pred rokom zaparkovali spolustraníci Igora Matoviča na bardejovskom hlavnom námestí desiatky veteránov FIAT 500 a odštartovali tu kampaň k parlamentným voľbám.
Fiatky, alebo „krásavice“, ako ich Matovič nazýval, mali symbolizovať jeho boj proti organizovanému zločinu.
Po voľbách ich mala strana rozdať dobrovoľníkom, no nešlo to tak ľahko. Ešte v januári Markíza informovala, že fiatky sú stále v sklade, pretože nemajú zimné pneumatiky. Muselo sa čakať do jari.
„Väčšinu vozidiel značky Fiat 500 už hnutie odovzdalo dobrovoľníkom,“ povedal teraz za stranu jej hovorca Matúš Bystriansky pre SME. Nie je to pravda. Anonym poslal denníku SME fotografiu starú dva týždne, na ktorej sú Matovičove fiatky.
Na fotografii sme narátali najmenej 60 vozidiel. Minulý rok Matovič tvrdil, že ich celkovo majú pre každý okres (79) jednu a niekoľko kusov v rezerve.
Auta sú uskladnené v logistickom centre pri Senci, kde vozidlá strana skladovala aj minulý rok. Svedčí o tom fotografia, ktorú si na svoj Facebook umiestnil Roman Mikulec v novembri.
Sem sme sa priviezli: Správa o oľanistických fiatkách, ktoré sa stále nedostali k oprávneným nájomníkom, by na niekoho mohla pôsobiť ako osviežujúci závan starých čias. Krajina síce bola vydaná napospas rozmarom nevyrovnanej osoby (vraj nemáme hovoriť psychopat), ale bola to zábava. Úchylná a drahá, ale zábava, píše Peter Tkačenko.
V krátkosti z domova:
- OĽaNO padlo dole: Matovič utlmil komunikáciu na Facebooku, kde zdieľa najmä svoje vlastné, už v minulosti zverejnené príspevky, a viac ako svoje postrehy pridáva fotografie so zisteniami médií či cudzie statusy. Preferencie strany za trinásť rokov jej existencie neklesali pod hranicu piatich percent, potrebných na vstup do parlamentu. Až doteraz.
- Aláčovi zrušili obvinenie: Bývalý riaditeľ Slovenskej informačnej služby Michal Aláč už nie je obvinený v kauze Rozuzlenie. Stíhanie zastavila generálna prokuratúra na základe neslávne známeho paragrafu 363.
- Atentát na premiéra: Väčšina Slovákov podľa prieskumu neverí tomu, že atentát na premiéra Roberta Fica bol zinscenovaný a boli pri ňom použité slepé náboje. Najčastejšie označovali túto teóriu za nedôveryhodnú voliči Slovenskej národnej strany.
List písali dvaja ľudia. Ako sa rodilo Bidenovo rozhodnutie odstúpiť z kampane

Myslite na to, čo bude s demokratmi v Kongrese. Myslite na to, čo môže Trump urobiť s Najvyšším súdom - tie následky potrvajú generácie. Myslite na svoj vlastný odkaz.
Tieto slová povedal americkému prezidentovi Joeovi Bidenovi pri osobnom stretnutí Chuck Schumer, šéf demokratickej väčšiny v americkom Senáte. Schumer navštívil Bidena v jeho dome v štáte Delaware.
"Potrebujem ešte týždeň," reagoval Biden, na čo sa obaja muži objali. O týždeň neskôr Joe Biden prekvapil všetkých okrem najužšieho okruhu poradcov, keď oznámil, že z kampane odstupuje.
Takto opísala agentúra AP osudové dni, ktoré predchádzali rozhodnutiu 81-ročného štátnika. Od televíznej debaty s Donaldom Trumpom trvalo 25 dní, kým sa Biden rozhodol z volieb odísť.
Niekoľko amerických médií sa odvtedy nezávisle od seba rozprávalo s desiatkami ľudí z Demokratickej strany, prezidentovho volebného štábu, z okolia samotného prezidenta a vysokopostavených kongresmanov.
V krátkosti zo sveta:
- Blízky východ: Aký je vzťah medzi Izraelom a Hizballáhom? Ako a prečo sa situácia zhoršuje od vlaňajšieho útoku Hamasu? Čo môže zabrániť širšiemu konfliktu? Denník SME prináša odpovede na základné otázky ohľadom nepokojov medzi Izraelom a Hizballáhom.
- Venezuelské voľby: Venezuelská opozícia v nedeľu dúfala vo volebné víťazstvo, ktoré by prinieslo koniec autoritárskej vlády Nicolása Madura a socialistického štátu. Najvyšší volebný úrad však označil za víťaza Madura. Opozícia to odmietla uznať, podľa nej zvíťazil so 70 percentami hlasov jej kandidát Edmundo González Urrutia.
- Metódy sovietskej éry: Od začiatku vojny Ruska proti Ukrajine Kremeľ čoraz viac zasahuje proti umelcom, hudobníkom a spisovateľom, ktorí nie sú ochotní dodržiavať stranícku líniu. Teraz sa Moskva usiluje, aby sa vojna stala neoddeliteľnou súčasťou nového ruského umenia a na tento účel plánuje obnoviť sovietske metódy.
Zo zahraničných webov:
- The Atlantic: Klamstvá, ktoré nám hovorí nostalgia
- CNN: Teplo testuje hranice ľudskej schopnosti prežiť
- The Economist: Ako zbohatnúť (Taylor’s version)
Vyskúšajte aj ďalšie newslettre od SME
- Barbora Mareková z podcastu Ľudskosť píše svoje postrehy o spoločnosti a o mentálnom zdraví. Odoberať >
- Eva Frantová v súhrne prináša najpodstatnejšie správy zo sveta ekonomiky a biznisu. Odoberať >
- Tomáš Prokopčák vyberá najzaujímavejšie správy nielen z vedy. Odoberať >
Prečo tak Fica páli problém súkromného Slovnaftu? Hirman: Môže ísť o biznisy v pozadí

Ukrajinské sankcie na ruskú ropu, ktorú prepravuje cez Ukrajinu ruská ropná firma Lukoil, trvajú už viac ako mesiac. Slovenská vláda začala tento problém intenzívne riešiť až takmer po troch týždňoch. Pritom to nie je úplne jej problém.
Slovensko žiadnu ropu nenakupuje a nevlastní. Nákupy robí rafinéria Slovnaft, ktorá je súkromnou firmou vlastnenou maďarským ropným gigantom MOL.
Politici tak riešia problém súkromnej spoločnosti. I keď popri tom sa snažia o energetickú bezpečnosť krajiny. Podľa zákona musia byť strategické zásoby ropy na úrovni 90-dňového dovozu.
„Ropu aj pre Slovnaft nakupuje centrála MOL v Budapešti,“ vysvetľuje bývalý minister hospodárstva Karel Hirman (Demokrati). Preto by podľa neho otázky, prečo nie je schopná zabezpečiť dodávky ropy, mali smerovať najmä k tejto maďarskej firme.
Fico je nepripravený: Vláda celkom ignorovala skutočnosť, že Slovensko má na ruskú ropu iba výnimku. Navyše už raz prolongovaná bola. Keby sa vláda a Slovnaft správali podľa toho, že tranzit ropy (aj plynu) majú len dočasu (Silvester), zníženie prietoku na merači v Kapušanoch ako dôsledok sankcie by žiadny problém nebol, píše Peter Schutz.
V krátkosti z ekonomiky:
- Ako sa podniká na Považí: V prehľade top dlžníkov z Trenčianskeho kraja nájdete nielen firmy, ale aj fyzické osoby. Tie dokázali vyprodukovať také dlhy, že predbehli aj neúspešné firmy zo svojho mesta.
- Zmena poistného: Živnostníci a iné samostatne zárobkovo činné osoby, ktoré podali daňové priznanie za rok 2023 do 31. marca 2024, majú posledné dni na zaplatenie poistného v novej výške.
- Zbrojovky v Európe: Tento rok dve tretiny členov NATO splnia kritérium obranných výdavkov vo výške dvoch percent HDP. A mnohí, ako napríklad Poliaci, sa usilujú o ešte vyššie hodnoty. Výsledkom sú okrem iného rekordné zisky a zhodnotenie podnikových akcií. Zbrojovky v Európe tak investujú a prijímajú nových zamestnancov.
Slovensko má prvú medailu z Paríža. Vodný slalomár Matej Beňuš vybojoval bronz

Slovenský reprezentant Matej Beňuš získal pre Slovensko prvú medailu na olympijských hrách v Paríži 2024. Tridsaťšesťročný kanoista sa poučil z predchádzajúcich chýb a predviedol vynikajúcu jazdu bez chýb, čo mu stačilo na bronzovú medailu.
„Ja rád útočím zozadu a preteky sa začínajú až v pondelok," povedal Beňuš po sobotňajšej kvalifikácii. Do finále postúpil z jedenásteho miesta a na trať vyštartoval druhý v poradí.
„Maťo je známy tým, že postupuje aj z posledných priečok, ale na to finále sa vie vždy dobre pripraviť. V ňom netreba nič viac, len predviesť svoju jazdu, ktorú vie a vtedy bude aj dobrý výsledok,“ vravel tréner Matúš Hujsa.
Beňuš pôsobil vo finálovej jazde istejšie ako v semifinále a ukázal bojovný prejav. Úvodný úsek prešiel bez problémov.
„Prvé tri valce prešiel tak, ako mal. V tomto úseku predtým stratil. Stred trate mu vyšiel bezchybne. Takto sa bojuje o medailu,“ komentoval bývalý kanoista Tomáš Kučera.
Ďalšie športové správy
- Športový prehľad: Denne to najdôležitejšie zo športu. Odoberať >
Dvadsať najpredávanejších áut na Slovensku? Išli hlavne modely z výpredaja

Na slovenských cestách pribudlo v prvom polroku 47 142 nových áut. Medziročne tak ide o nárast registrácií len o 3,7 percenta.
Vyplýva to z najnovších štatistík Zväzu automobilového priemyslu SR, ktorý už začiatkom roka avizoval stagnáciu rastu, a to pre rastúce ceny nových áut.
Naopak, napriek dlhodobej absencii dotácií stúpa záujem o elektromobily, medziročne o 13,5 percenta. Stále to však znamená, že za šesť mesiacov pribudlo 1 233 elektromobilov, čo z celkového podielu nových áut tvorí len 2,6 percenta.
Podľa Slovenskej asociácie pre elektromobilitu je celkovo na Slovensku registrovaných 12 893 batériových elektrických vozidiel. Najrozšírenejšou formou elektrifikácie ostávajú pri nových autách mild-hybridy a full-hybridy, ich podiel pri predajoch nových áut už tvorí štvrtinu (25,6 percent).
Stále sa však predáva vyše 46 percent nových áut s čisto benzínovým motorom. Zastavil sa aj pokles podielu dieselových motorov, stále tvoria 21,6 percenta z predaných automobilov.
Auto novinky v skratke:
- Ford Explorer: Ford už aj na Slovensku uvádza do predaja svoj druhý plne elektrický model v sekcii osobných áut. Volá sa Explorer a prichádza takmer rok a pol po svetovej premiére.
- Honda Prelude: Japonská značka Honda sa rozhodla, že po 23 rokoch sa na trh vráti s modelom Prelude. Na rozdiel od Fordu toto meno nedostane ďalšie SUV, ale pôjde opäť o dvojdverové kupé.
- Mercedes-AMG GT 63: Športové kupé GT od Mercedesu malo od začiatku neľahkú úlohu. Malo osloviť zákazníkov v prvom rade výkonom a športovou jazdou, no stále ponúknuť aj pohodlie a luxus typický pre značku.
Karikatúra

Podcasty SME
- Vizita v Dobrom ráne: Mäso do môjho života nepatrí, hovorí moderátor a foodbloger Pyco
Recept dňa

Máte chuť na niečo osviežujúce? Vyberte si jeden z desiatich receptov na nepečený cheesecake.
Dnes očakávame
- Podujatie o zonácii Národného parku Malá Fatra - Budúcnosť Krivánskej Malej Fatry
- Americká viceprezidentka Harrisová sa v rámci kampane pred prezidentskými voľbami zúčastní na zhromaždení v štáte Georgia
Dnes v histórii

V roku 2005 vypukol v Tatranskej Polianke najrozsiahlejší požiar vo Vysokých Tatrách od založenia Tatranského národného parku v roku 1949.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
