Minister dopravy Jozef Ráž ml. predložil na pripomienkovanie návrh nového stavebného zákona. Nahradil ním reformu exministra Holého, o ktorej sa dva roky hovorilo ako o najväčšej reforme povoľovania stavieb za 50 rokov. Holého reformu tvrdo kritizovalo Združenie miest a obcí Slovenska.
Medzi Ruskom a Spojenými štátmi prebehla veľká výmena väzňov. Médiá ju označili za najväčšiu od konca studenej vojny. Rusko získalo späť svojich špiónov aj vraha. Na Západ sa zas dostali napríklad aj ľudia, ktorých v Rusku odsúdili za špionáž v pochybných procesoch.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Povoľovanie stavieb sa bude opäť meniť, Ráž pochoval Holého reformu polstoročia
- Denník Štandard neuspel na súde. Stále patrí na zoznam konšpirátorov
- Najväčšia výmena väzňov od studenej vojny. Rusko získalo späť svojich špiónov aj vraha
- Najnižšia životná úroveň v Európe? Slováci zarábajú biedne, Čechom môžeme závidieť
- Strašne ma to mrzí, ľutuje šiesty Grigar. Mal na zlato, povedal jeho tréner
- Herec z Rodu draka pre SME: V seriáli sa udialo veľa bezprecedentných udalostí, no ľuďom sa to páči
Povoľovanie stavieb sa bude opäť meniť, Ráž pochoval Holého reformu polstoročia

Dva roky sa o nej hovorilo ako o najväčšej reforme povoľovania stavieb za 50 rokov. Minister Štefan Holý zo Sme rodina zobral samosprávam právomoc rozhodovať o stavbách a chcel ju dať novému Úradu pre územné plánovanie a výstavbu s jeho ôsmimi krajskými pracoviskami.
Ficova vláda však túto reformu najskôr o rok odsunula a teraz ju ide nahradiť celkom novou. Minister dopravy za Smer Jozef Ráž ml. predložil minulý piatok na pripomienkovanie návrh nového stavebného zákona.
V dôvodovej správe sa píše, že Holého zákon o výstavbe je "v stave inštitucionálnej nepripravenosti“, je "nevykonateľný“ a "nereálny“.
O stavbách by podľa Rážovho návrhu naďalej rozhodovali obce a nové regionálne úrady by slúžili len ako odvolacie orgány.
Odborníci sú z takejto otočky nešťastní. „Treba to povedať nahlas, je to politický sľub Roberta Fica Združeniu miest a obcí. Politicky tomu rozumiem, ale odborne to nepovažujem za správne riešenie,“ hovorí riaditeľ mimovládneho Inštitútu pre dopravu a hospodárstvo Ondrej Matej, ktorý do februára robil Rážovi poradcu.
ZMOS naozaj Holého reformu tvrdo kritizoval. Samosprávy sa nerady vzdávali právomoci rozhodovať o tom, čo sa bude stavať na ich území.
Lenže cenou za to, že im právomoc zostane, je podľa odborníkov predlžovanie stavebných konaní, ktoré u nás patria k najdlhším v Európskej únii. Najmä malé obce nemajú dosť odborníkov na túto agendu.
Ministerstvo si zrejme uvedomuje potrebu zlúčiť odborníkov do menšieho počtu úradov, a tak dáva obciam možnosť vytvoriť spoločný stavebný obvod. Podmienkou je, že v ňom bude žiť najmenej 20-tisíc obyvateľov.
Denník Štandard neuspel na súde. Stále patrí na zoznam konšpirátorov

Internetový denník Štandard zažaloval neziskový projekt Konšpirátori.sk, ktorý zostavuje verejný zoznam webov s dezinformačným, konšpiračným, propagandistickým či inak problémovým obsahom.
Projekt naň denník zaradil v novembri, médium sa však obrátilo na súd a okrem ospravedlnenia žiada aj náhradu nemajetkovej ujmy vo výške 30-tisíc eur.
Medzičasom chcel Štandard dosiahnuť vydanie neodkladného opatrenia, vďaka ktorému by denník zo zoznamu zmizol ešte pred oficiálnym vydaním rozsudku. Mestský súd Bratislava III však žiadosť pred pár dňami zamietol, informovali Konšpirátori.sk.
Predmetný verejný zoznam je určený primárne pre marketérov a zadávateľov reklamy. Na báze dobrovoľnosti ho využívajú na ochranu dobrého mena svojich spoločností a produktov, konkrétne tým, že neinzerujú na pochybných webstránkach zo zoznamu.
Hrajú sa na obete: Pýtali si (neexistujúce) právo nebyť označení za pokútne médium. Nikto im však nezakazuje, aby produkovali bludy: môžu to slobodne robiť aj ďalej. Súčasne nikto nezakazuje druhým, aby vyjadrovali svoj názor na ich obsah, píše Nataša Holinová.
V krátkosti z domova:
- Bratislavský Pride: Česká polícia podľa serverov Voxpot a Deník N zadržala na Morave v spolupráci so slovenskou políciou spoluzakladateľa skupiny, ktorá plánovala teroristický útok na Dúhový Pride v Bratislave.
- Šúreka podporili kolegovia: Kolegovia prokurátora Michala Šúreka z bývalého Úradu špeciálnej prokuratúry dúfajú a chcú veriť, že jeho trestné stíhanie bude vedené nezávisle a nestranne. Uviedli to v spoločnom vyhlásení s tým, že Šúreka považujú za čestného, odvážneho a odborne erudovaného prokurátora so zápalom pre spravodlivosť.
- Nočné divadlo: Meteorický roj Perzeidy zvyšuje v týchto dňoch svoju aktivitu. Roj je pozorovaný každoročne približne s rovnakou maximálnou frekvenciou 45 meteorov za hodinu.
Najväčšia výmena väzňov od studenej vojny. Rusko získalo späť svojich špiónov aj vraha

Medzi Ruskom a Spojenými štátmi vo štvrtok prebehla veľká výmena väzňov, ktorú médiá označili za najväčšiu od konca studenej vojny.
Rusko malo vydať väzňov, medzi ktorými podľa CNN boli reportér denníka Wall Street Journal Evan Gershkovich a bývalý príslušník amerických ozbrojených síl Paul Whelan.
Oboch odsúdilo za špionáž a Západ oba procesy označil za zmanipulované. Medzi ruskými väzňami by však mal byť aj disident Vladimir Kara-Murza, nositeľ Pulitzerovej ceny a opozičný aktivista.
Na druhej strane by sa do Ruska malo vrátiť najmenej osem jeho občanov, píše BBC. Jedným z nich je Vadim Krasikov, ktorý si v Nemecku odpykával trest za vraždu Čečena Zelimchana Changošviliho z roku 2019.
Výmena zrejme nezmierni napätie medzi Moskvou a Západom, no ako úspech si ju bude môcť pripísať administratíva amerického prezidenta Joea Bidena.
"Toto bude súčasť Bidenovho odkazu, jeho administratíva dostala domov historický počet ľudí," povedal podľa CNN Jonathan Franks, hovorca kampane za vyslobodenie ľudí zadržiavaných v Rusku.
V krátkosti zo sveta:
- Irán vs. Izrael: Smrť politického vodcu Hamasu Ismáíla Haníju v Iráne vyvoláva otázky o schopnosti islamskej republiky zabezpečiť bezpečnosť svojich najvyšších štátnych predstaviteľov a spojencov - a o tom, čo plánuje robiť ďalej. Iránsky najvyšší duchovný vodca ajatolláh Alí Chameneí uviedol, že ako Haníjov hostiteľ má Irán „povinnosť pomstiť sa“ za jeho smrť.
- Na zozname najhľadanejších: Izraelská armáda uviedla, že vodca vojenského krídla palestínskeho militantného hnutia Hamas Muhammad Dajf bol "zlikvidovaný" pri júlovom leteckom útoku Izraela v Pásme Gazy. Dajf bol známy aj ako Usáma bin Ládin z Gazy.
- Veteráni z bojov: Kremeľ posiela do vojny státisíce ruských mužov s nedostatočným vybavením a minimálnym výcvikom. Táto ruská politika už začína mať vplyv aj na samotných obyvateľov Ruska. Mnohí vojaci sa po návrate z frontu dopúšťajú násilných trestných činov.
- Vražda dievčat: Britské úrady obvinili 17-ročného tínedžera z vraždy troch dievčat a z pokusu o vraždu desiatich ďalších ľudí. Obvinený v pondelok nožom zaútočil na tanečnom podujatí pre deti venovanom tvorbe americkej speváčky Taylor Swift. Polícia jeho totožnosť nezverejnila, no uviedla, že sa narodil v Británii a že jeho čin nesúvisí s terorizmom.
Zo zahraničných webov:
- The Atlantic: Politika identity stráca svoju silu
- The Guardian: Od Hier o tróny po Korunu: žena, ktorá mení hercov na hviezdy
- CNN: Najlepšie fotografie z olympijských hier v Paríži
Vyskúšajte aj ďalšie newslettre od SME
- Barbora Mareková z podcastu Ľudskosť píše svoje postrehy o spoločnosti a o mentálnom zdraví. Odoberať >
- Eva Frantová v súhrne prináša najpodstatnejšie správy zo sveta ekonomiky a biznisu. Odoberať >
- Tomáš Prokopčák vyberá najzaujímavejšie správy nielen z vedy. Odoberať >
Najnižšia životná úroveň v Európe? Slováci zarábajú biedne, Čechom môžeme závidieť

Nízke platy na Slovensku sú výbušnou témou a jedným z dôvodov, prečo časť ľudí odchádza pracovať do zahraničia. Ľudia na Západe majú dvoj- až štvornásobne vyššie mzdy ako Slováci, preto sa téza o nespravodlivých platoch na Slovensku, z ktorých sa nedá vyžiť, vracia ako bumerang.
Hlavným dôvodom tohto stavu je východisková situácia slovenského hospodárstva z 90. rokov minulého storočia. Mnohé fabriky boli počas socializmu budované a umiestňované bez logiky a po revolúcii v roku 1989 sa ukázali ako neproduktívne.
Náskok Západu, ktorý budoval kapitalizmus desaťročia, kým socializmus kapitálové bohatstvo pojedal, nie je možné rýchle predbehnúť. Je to dokonca dodnes vidieť aj v rozdielnych platoch medzi západným a východným Nemeckom.
Na výšku miezd jednotlivých krajín má vplyv štruktúra ekonomiky, ktorá súvisí s jej kapitálovou náročnosťou, a odlišná produktivita práce, teda objem produkcie na jednu odpracovanú hodinu.
To, že zarábame málo, nie je len subjektívny pocit, ale štatistický fakt. Niektoré údaje a interpretácie o našich platoch však treba brať s rezervou.
Zarábame s Maďarskom najmenej z krajín V4 (Česko a Poľsko sa od nás výrazne odpútali) a za potraviny platíme dokonca viac ako priemerný Európan.
V krátkosti z ekonomiky:
- Plyn z Ruska: Rakúska energetická spoločnosť OMV sa diverzifikáciou zdrojov plynu a prepravných trás „úspešne oslobodila“ od závislosti na ruskom plyne. OMV navyše pracuje na odstúpení od zmluvy o dodávke plynu s Gazpromom a spolieha sa na prísne dodržiavanie kontraktu ruskou stranou.
- Práca z domu: Práca z domu za posledné roky prešla turbulentným vývojom. Karty najviac zamiešala covidová kríza. Vedci z Coloradskej štátnej univerzity zistili, že remote zamestnanci, teda pracovníci na diaľku, sa môžu cítiť izolovaní.
- Pôžičky a úvery: Podiel Slovákov s pôžičkou či úverom sa medziročne prakticky nezmenil. Zatiaľ čo v minulom roku malo nejaký finančný záväzok 40 percent Slovákov, v súčasnosti ide o 41 percent slovenských domácností.
Strašne ma to mrzí, ľutuje šiesty Grigar. Mal na zlato, povedal jeho tréner

Pred olympijskými hrami v Paríži sa vytrápil so zranením. Musel sa dávať dokopy, doháňal zameškané týždne prípravy. Jakub Grigar dal do tréningu, čo sa dalo.
Na olympiáde potom pre Slovensko vybojoval v tesnej konkurencii ďalší pekný výsledok. Dostal sa do finále disciplíny K1 a v tej sa ukázala jeho tvrdá práca.
Do cieľa dopádloval v čase 90 sekúnd a 21 stotín. Nepatril medzi najhorúcejších favoritov na medailu, napriek tomu ho podľa jeho vlastných slov šieste miesto veľmi mrzí.
"Človek by chcel byť pozitívny, ale v tomto momente je to proste sklamanie," povedal krátko po finále v živom vysielaní STVR. Pridal sa k nemu tréner Stanislav Gejdoš: "Nebolo to na medailu, bolo to rovno na víťazstvo. Šieste miesto je pekné, ale Kubo mal na medailu."
Vo finále zajazdil so cťou. Zlepšil svoj čas zo semifinále a mohol bojovať o medailu nebyť jednej vážnejšej chyby.
Ďalšie športové správy
- Športový prehľad: Denne to najdôležitejšie zo športu. Odoberať >
Herec z Rodu draka pre SME: V seriáli sa udialo veľa bezprecedentných udalostí, no ľuďom sa to páči

Seriál Rod draka je prequelom Hry o tróny a žne popularitu podobne ako jeho predchodca. Keď sa herec Clinton Liberty dozvedel, že získal v druhej sérií seriálu úlohu, bol to preňho splnený sen.
"Keď sme nakrúcali, nemohol som uveriť tomu, čo sa deje. Chceli od nás, aby sme pracovali s našou fantáziou, keďže draky neexistujú. A čo je lepšie ako to, keď od vás žiadajú, aby ste si predstavili draka?" hovorí v rozhovore pre SME Liberty, ktorý hrá v seriáli Addama z Hullu.
Bratia Addam a Alyn vystupujú ako námorníci, ktorí zohrajú dôležitú úlohu v prebiehajúcej občianskej vojne rodu Targaryenovcov. Obaja sú nemanželskými synmi Corlysa Velaryona.
Addam je síce neurodzený, no postupne sa stáva jednou z kľúčovejších postáv príbehu. "Je ambiciózny, chce získať uznanie a slávu. Chce všetky tieto veci, no netuší, ako ich dosiahnuť. Má mnoho otázok, na ktoré nevie dostať odpovede," vysvetľuje Liberty.
Seriál, ktorý vznikol na základe knihy Georgea R. R. Martina Oheň a krv, sa odohráva 200 rokov pred udalosťami seriálu Hra o tróny a rozpráva príbeh rodu Targaryenovcov. Ukazuje občiansku vojnu, ktorá takmer zničila slávnu dynastiu a aj draky.
V krátkosti z kultúry:
- Maľba 2024: Ekológia, osobnostný rast, postavenie žien v spoločnosti, vyrovnávanie sa s telesnosťou, materstvo či mentálne zdravie a dospievanie. Aj tento rok prináša finále súťaže Maľba 2024 silné témy, ktoré dominujú spoločnosti a reagujú na každodennú realitu.
- Zomrel Štefan Ladižinský: Vo veku 99 rokov zomrel slovenský dirigent, hudobný skladateľ, kultúrny činiteľ, zakladateľ a prvý riaditeľ bratislavského Štúdia S (dnes L+S) Štefan Ladižinský.
- Film Vlny: Veď je to patetické. Aj to si môže človek povedať pri sledovaní vypätých scén filmu Vlny. A predsa sa neubráni emóciám. S vedomím, že išlo o veľa a že sa to týkalo skutočnosti, ktorú žili naši rodičia. Píše sa rok 1968.
Rozhovory ZKH

Aký je rozdiel medzi Andrejom Babišom a Robertom Ficom? Sú tam nejaké paralely? Prečo ANO vstúpilo do frakcie s Orbánom a Smer nie? Vidí nejaké paralely medzi dianím na Slovensku a v Česku? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s komentátorom Seznamu a českým novinárom Jindřichom Šídlom.
Karikatúra

Podcasty SME
- Dobré ráno: PS karty nerozdáva, KDH to skúša
- Index: Analytik Nemky: V kryptomenách mám päť percent. Tradičným investorom ich neodporúčam
Recept dňa

Ako stvorené na víkendové chvíle pohody. Pripravili sme pre vás jedenásť inšpirácií na smotanové dezerty.
Dnes očakávame
- Tlačová konferencia ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka s témou opatrenia na ochranu vonkajšej schengenskej hranice a boj proti nelegálnej migrácii
- V Katare pochovajú vodcu palestínskeho radikálneho hnutia Hamas Ismaíla Haníju
Dnes v histórii

Adolf Hitler prevzal 2. augusta 1934 spojenú funkciu prezidenta aj kancelára, keď zomrel nemecký prezident Paul von Hindenburg.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť v pondelok.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
