SME

Ranný brífing: Trenčianska kardiológia porušuje zákon, k najdrahšej ceste máme ďaleko

Prečítajte alebo vypočujte si najdôležitejšie správy.

Ranný brífing SMERanný brífing SME (Zdroj: SME.sk / Hejty)

Na trenčianskej kardiológii robí od začiatku tohto týždňa nepretržite len jeden lekár, včera po skončení rannej služby tak bol v práci nepretržite už 55 hodín. Nemocnica podľa šéfa lekárskych odborárov porušuje Zákonník práce.

Posledný nerozostavaný úsek diaľnice D1 Turany – Hubová sa posúva k súťaži na zhotoviteľa. Najdrahší úsek cesty na Slovensku je však od dokončenia ešte ďaleko. Už súťaž môže trvať aj vyše roka – ak všetko pôjde hladko, čo sa na Slovensku nestáva.

Načítavam... Trenčianska kardiológia porušuje zákon, k najdrahšej ceste máme ďaleko
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

V dnešnom vydaní sa dočítate:


Na trenčianskej kardiológii robí superman. Už tretí deň v kuse na nej slúži jeden lekár

Fakultná nemocnica v Trenčíne našla spôsob, ako zabezpečiť služby na kardiológii po tom, ako podala výpoveď väčšina jej lekárov. Na oddelení tento týždeň slúži len jeden lekár. Výnimkou je streda, keď na popoludňajšiu a nočnú službu na jednotke intenzívnej starostlivosti prišiel ďalší lekár. Rozpis služieb má denník SME k dispozícii.

SkryťVypnúť reklamu

Postaviť rozvrh v prevažnej miere na jednom lekárovi je proti predpisom Zákonníka práce. Nedostatok lekárov na trenčianskej kardiológii viedol v strede júla ku kolapsu oddelenia. Záchranári naň za sedem dní od 18. do 26. júla nedoviezli ani jedného pacienta.

Stalo sa to potom, ako šéf nemocnice Michal Plesník odvolal ku koncu júna primára kardiológie Petra Blaška. Povedal mu, že proti nemu nič nemá, ale chce na tomto poste svojho človeka.

Ďalší dôvod odvolania bol zrejme ten, že Blaško odmietol odoberať špeciálny zdravotnícky materiál od firiem miestneho podnikateľa Petra Haviera. Toho, ale aj Plesníka označil bývalý minister zdravotníctva Marek Krajčí v roku 2020 za členov tzv. trenčianskej biznisovej chobotnice.

S primárom odišla aj väčšina lekárov a nemocnica sa ich snaží nahradiť novými, ale situácia na kardiologickom oddelení svedčí skôr o tom, že sa jej to nedarí.

SkryťVypnúť reklamu

Gröhling sa snažil vysoké školy otvoriť svetu, Drucker ich ide znova uzatvárať

Prípravu vysokoškolskej reformy za Hegerovej vlády sprevádzal silný tlak a protesty univerzít. Obávali sa straty akademickej samosprávy či slobody a ministerstvo školstva obviňovali zo snáh o politizáciu.

Parlamentom nakoniec prešiel kompromis, ktorý však ide súčasné vedenie ministerstva školstva oslabiť v prospech univerzít. Cez letné prázdniny poslalo na pripomienkovanie novelu, ktorá mení vysokoškolské zákony.

Ide o pomerne technické a nenápadné zmeny, ktoré však môžu prispieť k tomu, že sa univerzity opäť uzatvoria do seba. Menia pomer síl dvoch kľúčových orgánov akademickej samosprávy – správnej rady a akademického senátu.

Reforma bývalého ministra Branislava Gröhlinga chcela vysoké školy otvoriť svetu tak, že posilnila rolu správnych rád, ktoré sa podieľajú na voľbe rektora a schvaľujú kľúčové dokumenty univerzity.

SkryťVypnúť reklamu

V krátkosti z domova:

  • List riaditeľov SND: Kolégium riaditeľov SND zaslalo otvorený list najvyšším ústavným činiteľom, v ktorom upozorňuje na kroky ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej. Konanie a komunikácia vedenia rezortu prejavuje podľa kolégia vysoký stupeň nekultúrnosti, neodbornosti a nepochopenia pre fungovanie dôležitých kultúrnych inštitúcií.
  • Prokuratúra vydala usmernenie: Generálna prokuratúra vydala usmernenie v súvislosti s novelou trestných kódexov s cieľom zabezpečenia jednotného postupu prokurátorov v predsúdnom konaní. Opozičné strany hovoria o možnom zastavení káuz najvyšších politických predstaviteľov alebo ľudí, ktorí pracovali v ich prospech, pre premlčanie.
  • Vyšetrovanie atentátu na Fica: Orgány činné v trestnom konaní robia všetko potrebné pre vyšetrenie atentátu na premiéra Roberta Fica. Informoval generálny prokurátor Maroš Žilinka. Opozičné hnutie Progresívne Slovensko navrhne na nasledujúcej schôdzi parlamentu zriadiť komisiu na prešetrenie atentátu.

Propagande Talibanu podliehajú aj turisti. Afganistan láka, kým ženy trpia

Islamskí fundamentalisti pred tromi rokmi natešene mávali samopalmi na korbách áut, keď sa približovali k prezidentskému palácu Arg, kým Američania chaoticky evakuovali svojich občanov z Kábulu. Taliban vtedy sľuboval očistenie Afganistanu od „skazeného Západu“ a zlepšenie života všetkých Afgancov.

SkryťVypnúť reklamu

Namiesto toho však pre časť zo 41 miliónov obyvateľov nastalo „obdobie temna“. Skupina od prevzatia moci 15. augusta 2021 spôsobila podľa Human Rights Watch najvážnejšiu svetovú krízu v oblasti práv žien a Afganistan odvtedy zároveň zažíva aj jednu z najhorších humanitárnych kríz na svete.

Aj napriek katastrofálnym životným podmienkam má Taliban stále podporu najmä na vidieku. Navyše sa snaží zapáčiť aj v zahraničí, predovšetkým zvedavým turistom, ktorí postupne opäť prúdia do tohto ázijského vnútrozemského štátu.

Počet turistov v povojnovom Afganistane rýchlo stúpa. V roku 2023 vzrástol o 120 percent - do štátu vtedy prišlo takmer 5 200 návštevníkov, uvádza televízia al-Džazíra. Taliban má podľa cestovateľa Martina Navrátila perfektné PR, ktoré spôsobuje, že veľa turistov akceptuje veci, s ktorými by doma nesúhlasili.

SkryťVypnúť reklamu

V krátkosti z Ukrajiny:

  • Kursk kontra Doneck: Ukrajinské jednotky v Kurskej oblasti postupujú, zajali tiež stovku ruských vojakov, oznámil veliteľ ukrajinskej armády Oleksandr Syrskyj prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému. Ten naliehal na posilnenie jednotiek, ktoré bránia mestá Pokrovsk a Toreck v Doneckej oblasti.
  • Plná kontrola nad Sudžou: Ukrajinská štátna televízia v reportáži uviedla, že ukrajinské sily majú nad Sudžou, kľúčovým uzlom prekládky plynu, plnú kontrolu. Tvrdí to aj časť ruských provojnových blogerov. Ukrajinská televízia ukázala, ako Ukrajinci sťahujú zo stožiaru úradu v Sudži ruskú vlajku a vymieňajú ju za ukrajinskú.
  • Evakuačné koridory pre civilistov: Ukrajina vytvára v ruskej Kurskej oblasti „bezpečnostnú zónu“ a plánuje zriadiť evakuačné koridory pre civilistov. A to ako do Ruska, tak aj na Ukrajinu. Uviedla to ukrajinská vicepremiérka Iryna Vereščuková. Kyjev plánuje sprístupniť oblasť aj pre medzinárodné humanitárne organizácie.
  • Masívny útok na letiská: Ukrajina tvrdí, že podnikla doteraz najväčší dronový útok na štyri ruské vojenské letiská, BBC sa podarilo overiť útoky na tri letiská. Cieľom útokov bolo podkopať možnosti ruskej armády používať bojové lietadlá ako nástroj útokov na Ukrajinu s využitím tzv. kĺzavých bômb.
  • Výnimočný stav v Belgorode: Situácia je napätá aj v ruskej Belgorodskej oblasti, tamojší gubernátor vyhlásil výnimočný stav, čo znamená obmedzenie prístupu osôb a dopravy do dotknutej oblasti, ako aj evakuáciu obyvateľstva. Gubernátor Viačeslav Gladkov jeho zavedenie odôvodnil pokračujúcimi útokmi ukrajinských síl.

Zo zahraničných webov:


SkryťVypnúť reklamu

Kedy by mohla stáť celá diaľnica z Bratislavy do Košíc? Ráž spustil bitku o posledný úsek D1

Najdrahší, najkomplikovanejší, zakliaty. Takéto prívlastky dostáva problémový diaľničný úsek Turany – Hubová na severnej D1, ktorý spája Turiec a Liptov. Po dlhých rokoch sporov, ako sa bude stavať, sa projekt posúva do fázy súťaže na zhotoviteľa.

Ministerstvo dopravy tak splnilo svoj sľub, že tender vyhlási v priebehu leta. To je však len začiatok. Najdrahší diaľničný úsek s dĺžkou 13,5 kilometra, ktorého cena sa odhaduje na takmer 1,5 miliardy eur (bez DPH), bude mať dva tunely, 11 mostov a dve križovatky. A od dokončenia je ešte ďaleko.

Aké míľniky musí táto dôležitá cestná spojnica medzi Bratislavou a Košicami ešte splniť a kedy môže byť hotová? Záujemcovia o stavbu tohto diaľničného úseku môžu predkladať svoje ponuky do 6. novembra tohto roka. Výstavba by podľa NDS mala začať už v budúcom roku, ak nebudú prieťahy pri súťaži.

SkryťVypnúť reklamu

Stavba by mohla trvať sedem rokov. Podľa harmonogramu výstavby diaľnic je začiatok výstavby tohto úseku plánovaný na rok 2027. Čiže prvé autá by tadiaľ mohli začať jazdiť najskôr v roku 2032.

V krátkosti z ekonomiky:

  • Stroj na peniaze sa zastavil: Boli časy, keď ruský plynárenský gigant Gazprom spoľahlivo fungoval ako výkonný stroj na peniaze. Po vojenskom vpáde Ruska na Ukrajinu sa však z národného šampióna, ktorého dividendy štedro dopĺňali štátny rozpočet, stalo finančne kolabujúce monštrum.
  • Testujú lieky pre gigantov: Slovenská spoločnosť SanaClis poskytuje komplexné riešenia pre klinické skúšania liečiv. Jej klientmi sú desiatky farmaceutických a biotechnologických spoločností z celého sveta. Firma zabezpečuje, aby klinický výskum prebehol hladko a bez prekvapení. Na Slovensku je jej biznis zahmlený rúškom tajomstva.
  • Zatykač pre Nord Stream: V prípade poškodenia plynovodov Nord Stream v Baltskom mori spred takmer dvoch rokov vydali nemecké úrady zatykač. Podozrivým je Ukrajinec, ktorého posledné bydlisko bolo údajne v Poľsku a v súčasnosti sa skrýva na neznámom mieste.

Nie je obyčajný, má neskutočný komfort. Súper Slovana platí trénera na krívanie

Päťdesiattisícové mesto pôsobí skôr ako väčšia dedina. Jediná rušnejšia ulica, jedno významné výstavisko, múzeum, inak len desiatky tehlových bytoviek, úhľadne strihané trávniky, cyklotrasy a v uliciach totálny pokoj.

SkryťVypnúť reklamu

Vitajte v meste Herning, kde už budúci týždeň (v stredu o 21.00) futbalový Slovan zvedie prvú bitku o skupinovú fázu Ligy majstrov. Proti bude stáť miestny FC Midtjylland. Dánsky majster vlani vyhral domácu ligu pred FC Kodaň. A v kvalifikácii Ligy majstrov vyradil Ferencváros Budapešť.

„FC Midtjylland je príbehom o tom, ako odhodlanie a jednota dokážu vytvoriť nemožné. Je to príbeh o tom, čo môže vzniknúť, keď sú sny veľké a vôľa je ešte väčšia. Je to príbeh klubu, ktorý mal od začiatku odvahu myslieť inovatívne a vystúpiť z tieňa,“ tvrdí klub sám o sebe na svojej klubovej stránke.

FC Midtjylland nie je obyčajný klub. Je celkovo štvornásobný majster Dánska. V predošlých štyroch sezónach vždy hral skupinu európskej súťaže. Z toho raz aj Ligu majstrov. Hovorí sa, že je to futbalové laboratórium. Jeho analytici si Slovan zmapujú do najmenšieho detailu.

SkryťVypnúť reklamu


Európa sa otepľuje dvakrát rýchlejšie ako zvyšok sveta

Posledné dni Slovensko sužuje vlna horúčav, ktorá má najbližšie dni pokračovať. Záchranári už museli zasahovať pri stovkách kolapsov ľudí, ktorí vysoké teploty nezvládli.

Minulý rok spôsobili horúčavy posilnené emisiami skleníkových plynov v Európe takmer 50-tisíc úmrtí, ukazuje nový výskum v časopise Nature Medicine. Náš kontinent sa pritom zohrieva v prebiehajúcej klimatickej zmene rýchlejšie ako zvyšok sveta.

Vysoké teploty ohrozujú ľudské životy najmä v zraniteľných skupinách, ako sú deti, starí ľudia a chorí. Navyše vedú k dlhším suchám a častejším požiarom. Najviac ľudí umiera pri horúčavách na juhu Európy, najmä v Grécku, kde práve v uplynulých dňoch bojujú s rozsiahlymi požiarmi.

Podľa lekárov sú horúčavy tichým zabijakom. Spôsobujú totiž omnoho viac úmrtí, ako si ľudia uvedomujú. Často zhoršujú už existujúce choroby a za príčinu úmrtia potom nemusí byť uvedená priamo horúčava. V minulom roku podľa vedcov z Barcelony zomrelo v Európe vplyvom horúčav 47-tisíc ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

V krátkosti z vedy a techniky:

  • Voda na Marse: Americká vesmírna agentúra NASA potvrdila objavenie obrovského rezervoáru vody na Marse. Použila dáta zo sondy InSight, ktorej sa podarilo zamerať zásobník vody, ktorej množstvo by na Marse vytvorilo oceán hlbší ako jeden a pol kilometra.
  • Opak placebo efektu: Už ste niekedy odchádzali z preplneného koncertu alebo z reštaurácie so škriabaním v krku a obávali ste sa, že ste práve chytili nejaký vírus? Alebo ste prehltli liek a hneď ste sa po ňom cítili zle? Ak áno, tak už osobne poznáte nocebo efekt.
  • Mobily od Googlu: Spoločnosť Google predstavila nové smart telefóny vlastnej značky Pixel a ďalšie prístroje s hlbšie zabudovanou umelou inteligenciou. Ich softvér by mal okrem iného vedieť zhrnúť obsah e-mailov a telefónnych hovorov alebo navrhovať textové správy.

Podcasty SME

Karikatúra

Recept dňa

Hľadáte recept na rýchle letné jedlo? Vyskúšajte karfiol so syrovou omáčkou.

SkryťVypnúť reklamu

Dnes očakávame

  • Diskusia Zuzany Kovačič Hanzelovej s Marekom Maďaričom, Matejom Drličkom a Alexandrou Kusou o aktuálnej situácii v kultúre (19:00, Kácéčko)
  • Výbor parlamentu pre kultúru a médiá o odvolaní riaditeľov SND a SNG
  • Proces v kauzách Donovaly a Báč, kde je obžalovaný Marian Kočner
  • V Katare sa uskutočnia rokovania o prímerí v Pásme Gazy

Dnes v histórii

15. augusta 1914 oficiálne otvorili Panamský prieplav, ktorý spája Atlantický oceán s Tichým oceánom. Otvorenie prieplavu malo veľký význam pre námornú dopravu, lebo lode už nemuseli ísť dlhou a nebezpečnou cestou okolo mysu Horn. Cesta loďou z New Yorku do San Francisca sa skrátila z 22 500 km na 9 500 km.


Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.

Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 997
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 846
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 198
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 435
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 068
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 631
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 217
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 830
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu