Obchodníci hlásia nárast počtu krádeží už krátko po tom, čo sa do praxe dostala vládna novela Trestného zákona. Stúpli najmä krádeže drahšieho tovaru, čo kopíruje zmeny v zákone. Po novom už krádež do 700 eur nie je trestný čin.
Za Slovensko si po prvý raz od napadnutia Ukrajiny Ruskom zahrajú hokejisti z KHL. Taký Mário Grman sa nechal počuť, že keďže sa zmenila vláda, už ich môžu do reprezentácie zavolať. Prezident SZĽH Miroslav Šatan sa síce proti tomu ohradil, ale dôsledky voči Grmanovi nevyvodil. Vraj chce spájať spoločnosť.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Krádež sa neoplatí, varuje Lidl zákazníkov po novele. Billa hlási výrazný nárast ukradnutého tovaru
- Fico rozohral pokrivenú marketingovú operáciu. Odvolaním Šimečku možno len straší
- Ukrajina na front pustila robotické psy. Sú účinnejšie ako drony
- Nízke platy a vysoké ceny potravín. Chystaný odvod pre reťazce to len zhorší
- V kvalifikácii budú hráči z KHL. Sme apolitickí, chceme zjednotiť spoločnosť, vraví Šatan
- Mercedes Triedy G ukázal, čo dokáže v teréne. Legenda oslavuje 45 rokov
Krádež sa neoplatí, varuje Lidl zákazníkov po novele. Billa hlási výrazný nárast ukradnutého tovaru

Maslá, alkohol, kozmetika, ale aj športové oblečenie. Obchodníci hlásia nárast počtu krádeží už krátko po tom, čo sa do praxe dostala vládna novela Trestného zákona. Tá so sebou prináša nielen premlčanie viacerých veľkých korupčných káuz, ale mení aj výšku škody. Napríklad krádež do 700 eur už nie je považovaná za trestný čin.
Ak teda v obchode ukradnete tovar v hodnote do tejto sumy, namiesto väzenia vás bude riešiť už „len“ okresný úrad v priestupkovom konaní. Za krádež v ňom hrozí pokuta maximálne do 331 eur. To znamená, že pri krádeži v hodnote blížiacej sa k 700-eurovej hranici, je zlodej vo výraznom zisku aj v prípade, ak dostane maximálnu sankciu.
Diskontný reťazec Lidl v nadväznosti na zmeny už rozbehol preventívnu kampaň, v ktorej zdôrazňuje, že „krádež sa neoplatí“. Hovorca spoločnosti Tomáš Bezák hovorí, že ide zatiaľ o preventívne opatrenie. „Vo všeobecnosti sme v poslednom období výrazne zvýšený počet krádeží v našich predajniach nezaznamenali. Ich vývoj je však v každej z nich individuálny,“ hovorí Bezák.
Horšie skúsenosti hlási Billa, podľa ktorej sa negatívne následky novej legislatívy už prejavujú na správaní ľudí. „Billa Slovensko od schválenia nového Trestného zákona eviduje zvýšený nárast krádeží. Ide najmä o zaujímavejší, drahší tovar a hodnota uvedených krádeží stúpla úmerne so zmenou zákona,“ povedal hovorca spoločnosti Marek Kravjar.
Fico rozohral pokrivenú marketingovú operáciu. Odvolaním Šimečku možno len straší

Robert Fico a jeho koalícia po týždňoch intenzívnych čistiek v kultúre, polícii, prokuratúre a po zariadení prepustenia odsúdeného bývalého špeciálneho prokurátora nekončia. Naopak, ešte viac zostrujú svoj postup proti odporu opozície a občianskej spoločnosti.
Fico v reakcii na masové protesty v uliciach Bratislavy proti ministerke kultúry Martine Šimkovičovej a ministrovi spravodlivosti Borisovi Suskovi najnovšie oznamuje postup, na ktorý si od roku 1998 netrúfla žiadna z vládnych koalícií. Tvrdí, že chce odvolať lídra parlamentnej opozície a predsedu Progresívneho Slovenska Michala Šimečku z postu podpredsedu parlamentu.
Ako dôvod mu poslúžil aj vyfabrikovaný príbeh o tom, že Šimečka protestuje proti čistkám v kultúre, lebo on a jeho rodina doteraz profitovali z peňazí rozdeľovaných v kultúrnom fonde.
Už dvadsaťšesť rokov pritom všetky doterajšie vlády rešpektujú nepísané pravidlo, že jedno kreslo vo vedení parlamentu patrí opozícii – zvyčajne jej najsilnejšej strane a o nominácii na tento postup rozhoduje ona.
Keď sa Smer o rovnaký postup s odvolaním nominanta opozície pokúsil pred deviatimi rokmi, napokon cúvol. Nie je pritom zrejmé, čo má Fico skutočne v pláne tentoraz.
- Test Šimečkom bude zásadný: Diktovať opozícii personálnu politiku Fico skúšal už v minulosti, ale tentoraz ide bezprecedentne ďaleko a je nielen vo verejnom, ale aj straníckom záujme všetkých zúčastnených to odmietnuť, píše Peter Tkačenko.
- Poznámka k odvolávaniu: Hojiť vlastnú pomstychtivosť a iné neurčené emócie na lídrovi opozície, je – opäť – prípadová štúdia, tentoraz hĺbky, šírky a „zažranosti“ antisystémového DNA navrhovateľa, píše Peter Schutz.
V krátkosti z domova:
- Kuffa prerušil predstavenie: Štátny tajomník ministerstva životného prostredia Štefan Kuffa prerušil predstavenie Národného divadla Košice Moje baby v obci Malá Franková v okrese Kežmarok. Kritici hovoria o cenzúre, neslobode, zásahu do umeleckej slobody, totalite či inkvizícii. Hoci sa hralo divadlo, Kuffa v reakcii na incident hovoril „o perverznom filme“.
- Bizarnosti z dielne SNS: Strana Andreja Danka prekvapila nápadom, že právomoc viesť svadobné obrady by mali popri starostoch, primátoroch a mestských poslancoch získať aj poslanci Národnej rady. Je to však ešte jeden z menej kurióznych nápadov, s ktorými SNS aj v minulých volebných obdobiach prichádzala.
- Voľby by vyhral Smer: Voľby do Národnej rady by v auguste vyhrala strana Smer so ziskom 23,6 percenta hlasov. Druhé by skončilo Progresívne Slovensko s podporou 22 percent voličov, tretí Hlas so ziskom 15,9 percenta hlasov. Vyplýva to z prieskumu agentúry AKO pre televíziu Joj 24. Do parlamentu by sa dostalo šesť strán a hnutí.
Ukrajina na front pustila robotické psy. Sú účinnejšie ako drony

Ukrajina má dlhodobo problém s nedostatkom vojakov. Na východnom fronte však najnovšie dostala netradičné posily. Robotické psy si ako prví vyskúšali vojaci bojujúci v Doneckej oblasti na Donbase. „Takýto pes by mal byť v každej jednotke,“ hovorí Kurt, jeden z veliteľov v 28. mechanizovanej brigáde.
Britský dodávateľ hovorí, že pomáhajú najmä pri výzvedných akciách. Na rozdiel od dronov totiž pomocou diaľkového snímania a infračervenej kamery dokážu lepšie preskúmať zákopy aj budovy, ktoré obsadili ruskí vojaci. Je aj ťažšie zahliadnuť ich, keďže sa pohybujú nízko pri zemi.
Vojaci dúfajú, že roboty získajú informácie, ktoré im pomôžu efektívnejšie brániť sa. Roboty, ktoré sa pohybujú rýchlosťou približne 15 kilometrov za hodinu, dokážu tiež na kľúčové miesta na bojisku preniesť až sedem kíl munície či liekov.
Ukrajinskí vojaci však majú s robotmi ambicióznejšie plány. Roboty totiž vedia aj zamieriť delostreleckú muníciu na konkrétne ciele a preto ich chcú postupne používať pri útokoch. Kurtova jednotka ich upravuje tak, „aby mohli pôsobiť ako kamikadze drony proti vozidlám alebo nepriateľským vojakom“.
V krátkosti z Ukrajiny:
- Reportáž zo Sudže: Reportéri denníka Washington Post sa rozprávali s ruskými civilistami v meste Sudža, ktoré obsadili ukrajinskí vojaci. Novinárov žiadali, nech fotografie ukážu Putinovi, aby im pomohol. Nikdy si nepredstavovali, že vojna príde aj k nim.
- Zničený tretí most: Ukrajinská armáda zničila v Kurskej oblasti už tretí most cez rieku Sejm, priznali ruskí vojenskí blogeri. Ukrajinský server RBK-Ukrajina, ktorý sa ohľadom zničenia tretieho mosta odvoláva na ruských blogerov, uvádza, že ak je informácia pravdivá, tak by to mohlo značne skomplikovať logistiku nepriateľa.
- Postup v Kurskej oblasti: Ukrajinské jednotky podľa analytikov z amerického Inštitútu pre štúdium vojny pokračujú v postupe v Kurskej oblasti. Obsadili obec Trojckoje južne od mestečka Korenevo, zhruba dva kilometre od hranice. Postúpili aj k obci Semjonovka, ktorá leží približne 24 kilometrov od hranice.
- Cieľ operácie v Kurskej oblasti: Cieľom vpádu do ruskej Kurskej oblasti je vytvorenie nárazníkovej zóny. Vyhlásil to ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a prvýkrát jasne definoval cieľ operácie v Kurskej oblasti - chrániť obce v pohraničnej Sumskej oblasti pred neustálym ostreľovaním.
- Povinná evakuácia Pokrovska: Miestne úrady vydali príkaz na povinnú evakuáciu rodín s deťmi z mesta Pokrovsk v Doneckej oblasti. Podľa úradov ruská armáda postupuje k pokrovsku tak rýchlo, že rodiny musia toto mesto a ďalšie susedné mestá opustiť. V meste stále žije 53-tisíc ľudí.
- Rusi na predmestí Torecka: Ruské ministerstvo tvrdí, že jeho jednotkám sa podarilo obsadiť mestečko Zalizne na predmestí Torecka v Doneckej oblasti. Rusko pri informovaní o jeho dobytí použilo názov Arťomovo, ktorý obec niesla v sovietskych časoch.
Zo zahraničných webov:
- CEPA: Doživotný trest: 25 rokov Putina
- Foreign Policy: Invázia Ukrajiny v Rusku spôsobila prasknutie Putinovej bubliny
- The Insider: Zatiaľ čo sme stratili územie, oni poslali Moskve povzbudivé správy
Vyskúšajte aj ďalšie newslettre od SME
- Barbora Mareková z podcastu Ľudskosť píše svoje postrehy o spoločnosti a o mentálnom zdraví. Odoberať >
- Eva Frantová v súhrne prináša najpodstatnejšie správy zo sveta ekonomiky a biznisu. Odoberať >
- Tomáš Prokopčák vyberá najzaujímavejšie správy nielen z vedy. Odoberať >
Nízke platy a vysoké ceny potravín. Chystaný odvod pre reťazce to len zhorší

Dáta Eurostatu nevyznievajú pre Slovensko veľmi pozitívne. Priemerný čistý príjem, vyjadrený cez paritu kúpnej sily, je u nás najnižší spomedzi všetkých krajín Európskej únie.
V čom je problém? Podľa OECD v tom, že Slováci zo svojej ceny práce platia veľa na daniach a odvodoch.
Nelichotivý pohľad je aj na vývoj cien. Napríklad potraviny sú na Slovensku drahšie než priemer EÚ a najdrahšie spomedzi krajín V4, teda oproti Poľsku, Česku a Maďarsku.
Napriek tomu vláda Roberta Fica plánuje špeciálny odvod pre maloobchodné reťazce, ktorý by ceny potravín zrejme opäť len zvýšil. V novom videu seriálu Ekonómia ľudskou rečou sme sa na tieto témy pozreli podrobnejšie.
V krátkosti z ekonomiky:
- Poisťovne stratili trpezlivosť: Roky poskytuje zdravotnú starostlivosť, jeho firmy však neplatia zdravotné odvody. Zdravotné poisťovne Dôvera a VšZP stratili trpezlivosť so šéfom očných kliník iClinic Ivom Ďurkovičom. Podnietili exekúcie dvoch z jeho firiem. Polícia tiež vedie pre nepodarené operácie iClinicu viacero trestných stíhaní.
- Výška minimálnej mzdy: Zástupcovia zamestnávateľov a zamestnancov sa nedohodli na výške minimálnej mzdy na budúci rok. Jej výška tak bude od 1. januára 2025 stanovená zákonom, a to na 816 eur mesačne. Túto výšku určil automat, ktorý je v súčasnosti na úrovni 57 percent z priemernej mzdy.
- Slovenský železničný tankodróm: Stav železničných tratí na Slovensku je alarmujúci a rušňovodiči sa po nich obávajú jazdiť. Problém sa však zatiaľ rieši iba znižovaním rýchlosti vlakov v problémových úsekoch. Na zlý stav slovenských železníc už upozornili aj českí rušňovodiči.
V kvalifikácii budú hráči z KHL. Sme apolitickí, chceme zjednotiť spoločnosť, vraví Šatan

Slovenská hokejová reprezentácia nastúpi na kvalifikačný turnaj o postup na ZOH s viacerými hráčmi zo zámoria, aj s trojicou z KHL. V nominácii figurujú Martin Pospíšil, Tomáš Tatar, Šimon Nemec, Martin Fehérváry, Pavol Regenda, Miloš Kelemen, Patrik Koch, Adam Sýkora a Samuel Hlavaj so zmluvami v Severnej Amerike.
Z ruských klubov sú v tíme obrancovia Mário Grman a Martin Gernát a útočník Adam Liška. Hokejisti z KHL budú reprezentovať po prvý raz od majstrovstiev sveta 2022. Za Slovensko si po prvý raz zahrajú hokejisti, ktorí podpísali zmluvy v Rusku po začiatku invázie na Ukrajine. Na rozdiel od hokejovej federácie v Česku, Švédsku či Fínsku, SZĽH nikdy nevystavil hráčom z KHL stopku v reprezentácii.
Mário Grman sa v rozhovore pre ruské médiá vyjadril, že ich do reprezentácie pozvali, keďže sa zmenila vláda. Prezident Slovenského zväzu ľadového hokeja Miroslav Šatan sa proti tomu ohradil. „Rozmýšľali sme, že Mária Grmana pre toto vyjadrenie vylúčime z kádra. My sme apolitická organizácia,“ zdôraznil.
„Vieme, že nominácia spôsobuje trenice v spoločnosti už dva roky. Dnes máme účasť troch hráčov z KHL a vieme, že to rozdeľuje spoločnosť. Chceme byť však príklad, ktorý zjednocuje spoločnosť. Naša filozofia je, aby hráči s rovnakým pasom mohli reprezentovať Slovensko,“ vyhlásil Šatan.
- Hokej už rozdeľuje: Šatan to riskol. A nemusel sa zrejme ani príliš premáhať. S podporou spriaznených politických špičiek cíti finančnú istotu, dúfa, že otrávený vzduch v kabíne sa časom vyvetrá a verí, že tých nahnevaných fanúšikov si udobrí výsledkami. Veď o tie predsa v prvom rade ide. Akurát, že hokej na Slovensku už nespája, ale rozdeľuje, píše Boris Vanya.
Ďalšie športové správy
- Športový prehľad: Denne to najdôležitejšie zo športu. Odoberať >
Mercedes Triedy G ukázal, čo dokáže v teréne. Legenda oslavuje 45 rokov

Keď nemeckí novinári na začiatku 80. rokov testovali Mercedes G, ostali sklamaní. Zvyknutí, že v určitom bode sú už prekážky nad sily skúšaných áut, si na pomoc volali traktor. Lenže pri Mercedese G ho vôbec nepotrebovali. Všade sa dostal, všetko prešiel.
Tento rok legendárne Géčko oslavuje 45. narodeniny kompletne modernizovaným radom a dokonca prvýkrát aj s elektrickou verziou. Prišiel čas vyskúšať si v off-roadovom centre pri rakúskom Grazi, či sa z neho evolúciou nestalo naleštené SUV.
Že sa z tohto hranatého Mercedesu časom stala statusová záležitosť, je ťažké prehliadnuť. A, žiaľ, nie vždy s dobrou povesťou, hoci sa netýkala samotného auta, ale skôr klientely, ktorá si ho u nás kupuje.
Pri redakčnom teste druhej generácie pred šiestimi rokmi bolo vlastne smutno-smiešne sledovať prekvapené pohľady chodcov, keď sme im s G 500 zastavovali na priechode, aby mohli prejsť. Tvárili sa totiž nedôverčivo až zmätene. Teraz nám však Mercedes ukázal, o čom G-Wagen skutočne je.
Auto novinky v skratke:
- Úsporný hybrid od MG: Medzi malé mestské hybridy pribudol ďalší hráč. Sľubuje moderné technológie a nízku spotrebu. Na slovenský trh prišlo nové MG3, ktoré pôjde po krku najmä Toyote Yaris. Koľko nováčik stojí a čo vlastne ponúka?
- Dve autá v jednom: Niektorí už poškuľujú po elektromobile, ale ešte stále ich odrádza dosť prekážok. Nie je zbytočne drahý? Čo ak ho na dovolenke zrazu nebude kde nabiť? Toyota C-HR v novej generácii pomáha urobiť si jasno v týchto otázkach. Do ponuky totiž pribudol aj plug-in hybrid.
- Predurčený do terénu: Ohlásenie príchodu Fordu Bronco do našich končín narobilo poriadny rozruch. Jeden by aj zabudol, že sa tu jeho najbližší konkurent predáva už roky. Jeep Wrangler je však stále tu a nenápadná modernizácia pre rok 2024 mu pomáha držať sa vo forme.
Podcasty SME
- Index v Dobrom ráne: Na čo Kellnerovci potrebujú Markízu
- Vizita: Vie dosiahnuť objem až štyri litre. Ale môže žalúdok prasknúť?
Karikatúra

Recept dňa

Jamajská krkovička, bylinkové rezne, kuracie pečienky na víne. Inšpirujte sa nenáročnými, no chutnými mäsovými špecialitami.
Dnes očakávame
- Parlament sa bude zaoberať návrhmi na odvolanie ministrov Suska a Šimkovičovej
- Brífing premiéra Roberta Fica po návšteve ministerstva školstva
- Čínsky premiér Li Čchiang na návšteve Ruska a Bieloruska
Dnes v histórii

20. augusta 1940 zaútočil agent NKVD katalánskeho pôvodu Ramón Mercader na sovietskeho revolucionára žijúceho v exile v Mexiku Leva Trockého a horolezeckým čakanom mu rozbil hlavu. Trockij na druhý deň zraneniam podľahol. Mercadera odsúdili na 20 rokov väzenia, po prepustení v roku 1960 odišiel do ZSSR, kde mu udelili titul Hrdina Sovietskeho zväzu.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
