Vládna koalícia sa silou-mocou snaží zdiskreditovať lídra opozície a predsedu Progresívneho Slovenska Michala Šimečku. SNS prišla so zámerom pripojiť k odvolávaniu podpredsedu parlamentu aj „lex Šimečka“. Útoky Smeru a SNS na šéfa PS však nemusí podporiť Hlas.
Rusko neprijalo žiadne opatrenia na obranu svojho pohraničia s Ukrajinou, hoci niektorí úradníci profitovali z miliardových kontraktov na stavebné projekty. Teraz žijú v strachu z trestných konaní, ktorým by mohli čeliť, keď sa kríza skončí.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Nie je Šimečka ako Šimečka. SNS graduje ofenzívu na lídra opozície, Hlas sa snaží nezašpiniť
- Súboj sovietskych dôstojníkov pri Kursku: Ruská strnulosť proti ukrajinskej kreativite
- Budú padať hlavy. Ukrajinský vpád do Ruska umožnila aj korupcia ruských úradníkov
- TMR skúša, či na kontroverznej veži v Tatrách dokáže zarobiť. Aký bude jej osud?
- Dáni Slovan podceňovali. O výhru ho pripravil muž, ktorého výkony boli na bode mrazu
- Klimatické zmeny stáli za viacerými kolapsmi civilizácií. V čom sa môžeme poučiť?
Ak si dnes kúpite tlačené vydanie denníka SME, nájdete v ňom vložený časopis Lišiak. Lúštite krížovky, osemsmerovky a iné hlavolamy a vyhrajte až 600 eur. SME na celý víkend spolu s časopisom Lišiak stojí len 1,95 eur.
Nie je Šimečka ako Šimečka. SNS graduje ofenzívu na lídra opozície, Hlas sa snaží nezašpiniť

Vládna koalícia na čele s premiérom Robertom Ficom najskôr strašila možnosťou ďalšieho atentátu na člena vlády a zodpovednosť vopred prisudzuje lídrom PS a SaS Michalovi Šimečkovi a Branislavovi Gröhlingovi.
Potom SNS s podporou Smeru a šéfa Hlasu Matúša Šutaja Eštoka začala šíriť nepodložený príbeh o tom, ako sa Šimečka obohacuje na peniazoch z rezortu kultúry cez nadáciu, s ktorou nemá nič spoločné, no nesie meno jeho deda. Premiér zároveň vyzval na odvolanie Šimečku z vedenia parlamentu, SNS na tento účel zbiera podpisy na zvolanie mimoriadnej schôdze.
Najnovšie SNS ohlásila prípravu „lex Šimečka“, návrhu, podľa ktorého by politici a ich rodinní príslušníci nesmeli vlastniť médiá. Je namierený proti predsedovi PS, ktorého otec – Martin M. Šimečka vlastní zlomkový podiel vo vydavateľstve vydávajúcom Denník N.
Hlas zvažuje, či odvolanie Šimečku podporí. Podľa zdrojov SME je možné, že iniciatívu SNS, ktorá blokuje zvolenie ich nominanta za predsedu parlamentu, nepodporia.
- Dohoda s Dankom nezaručuje nič: Pragmatizmus hovorí, že Hlas nemá prečo robiť Smeru a SNS láskavosti. Nielen preto, že má predsa len trochu iný elektorát, ktorý činnosť koalície prijíma s menším nadšením, niekedy až s výhradami. Má to aj „obchodné“ dôvody, keďže podať si ruku s Andrejom Dankom nie je zárukou vôbec ničoho, píše Peter Tkačenko.
V krátkosti z domova:
- Výstava k SNP u Šimkovičovej: V deň odvolávania Martiny Šimkovičovej sa vo dvorane ministerstva kultúry konala malá slávnosť. Zväz protifašistických bojovníkov, Matica slovenská a ďalšie spriaznené spolky tam otvárali výstavu diel k 80. výročiu SNP. K videniu tam je aj Gašparovič zo súboru Hudecových búst.
- Nový súd so šéfom sýkorovcov: Stále vystupuje sebavedome, až drzo. Bývalý šéf mafiánskej skupiny sýkorovcov Róbert Lališ je opäť pred súdom za vraždy, ktoré sa diali pred 25 rokmi a bol za ne už odsúdený na doživotie. Najvyšší súd totiž pôvodný verdikt v marci zrušil na základe Lališovho dovolania. Svedkovia teraz vypovedali o výborných kontaktoch Lališa na polícii aj v SIS.
- Niektoré školy čaká zmena: Škola má byť bezpečným miestom pre deti aj pre učiteľov. Aj preto sa ministerstvo školstva rozhodlo podporiť myšlienku ranných kruhov. Princípom krátkych desať- až pätnásťminútových stretnutí pred vyučovaním je podľa šéfa rezortu Tomáša Druckera umožniť deťom prirodzený prechod od ranného vstávania do vyučovacieho procesu.
Súboj sovietskych dôstojníkov pri Kursku: Ruská strnulosť proti ukrajinskej kreativite

Sú podobne starí a obaja majú sovietske vojenské školy. Narodili sa v Rusku, dosiahli generálske hodnosti a teraz bojujú proti sebe.
Alexander Lapin velil jednotkám v ruskej Kurskej oblasti, do ktorej začiatkom augusta vstúpili ukrajinskí vojaci vedení Oleksandrom Syrským. Lapin je preto terčom ruskej kritiky, zatiaľ čo Syrskyj zlepšil Ukrajincom náladu. V uplynulom roku totiž nepočúvali vždy povzbudivé správy.
„Degradoval by som ho na vojaka, zbavil všetkých vyznamenaní a poslal ho so samopalom do prednej línie,“ kritizoval Lapina už v roku 2022 čečenský vodca Ramzan Kadyrov. Vtedy ho takto skritizoval za chaotický postup na Ukrajine.
Teraz je generál kritizovaný znova: práve on na jar tohto roka rozpustením miestnej koordinačnej rady presunul na armádu - teda na seba - zodpovednosť za bezpečnosť Kurskej oblasti. Aspoň to pre denník The Wall Street Journal uviedol zdroj z ruských bezpečnostných agentúr.
Potom prišla augustová ofenzíva Kyjeva na ruskom území, ktorá ruských vojakov prekvapila. A vlastne aj tých ukrajinských, ktorí čakali ak nie tuhý odpor, tak „aspoň“ husté mínové polia v pásme medzi dvoma bojujúcimi krajinami.
Budú padať hlavy. Ukrajinský vpád do Ruska umožnila aj korupcia ruských úradníkov

Ak to nebolo jasné z faktu, že Ukrajina kontroluje stovky štvorcových kilometrov ruského územia, je to jasné podľa toho, čo uviedli viaceré oficiálne zdroje, ktoré hovorili s novinármi nezávislého portálu Verstka: cezhraničná ukrajinská ofenzíva úplne zaskočila ruské vojenské velenie.
A nepripravené boli aj regionálne úrady – keďže takýto vpád neočakávali, neprijali potrebné obranné opatrenia, hoci úradníci ako bývalý kurský gubernátor Roman Starovojt údajne profitovali z miliardových kontraktov na stavebné projekty, ktoré nikdy neboli dokončené. Úradníci ako on teraz podľa zdrojov žijú v strachu z trestných konaní, ktorým by mohli čeliť, keď sa kríza skončí.
„Všetci sa boja, že budú padať hlavy a padnú trestné oznámenia, ale to príde, samozrejme, až neskôr,“ povedal nemenovaný úradník.
Poznamenal, že vpád odhaľuje zlyhania nielen ministerstva obrany, ale aj „kurských úradníkov“ vrátane administratívy vedenej súčasným úradujúcim gubernátorom Alexejom Smirnovom aj jeho predchodcom Romanom Starovojtom, ktorého po májovej inaugurácii Vladimira Putina povýšili na ministra dopravy.
V krátkosti z Ukrajiny:
- Reakcie Rusov na vpád: Ukrajinské vedenie očakáva, že „presunutie vojny na územie Ruska“ bude mať pre krajinu vážne „sociálne dôsledky“. Meduza požiadala svojich čitateľov, aby povedali, čo si myslia o ukrajinskej ofenzíve v Rusku a ako ovplyvnila ich názory. Ponúkame vám výber zo stoviek odpovedí, ktoré web dostal.
- V Donecku je zle: Ukrajincov síce vzpružil vpád do ruskej Kurskej oblasti, vo svojej Doneckej oblasti ale územie strácajú. Rusi dosiahli najväčšie úspechy od vlaňajšieho mája a už sú blízko strategickej bašty a logistického centra ukrajinskej armády v Pokrovsku. Kyjev sa v oblasti zo všetkých síl snaží udržať frontovú líniu.
- Vojna má smerovať k patu: Konflikt na Ukrajine smeruje k patu, pretože obom stranám chýbajú vojenské prostriedky. K tomuto záveru došla rozviedka amerického ministerstva obrany. Správa DIA sa týka trojmesačného obdobia do konca júna. Ukrajina podľa nej stále nemá toľko munície, aby sa vyrovnala Rusku.
- Utečenci na ulici: V Maďarsku začalo platiť nariadenie odoberajúce štátne benefity pre Ukrajincov, ktorí nepochádzajú z oblastí priamo postihnutých vojnou. Jedným z nich je aj základné ubytovanie, tisíce ľudí preto môžu skončiť bez strechy nad hlavou. O miesta prišlo asi 75 percent ľudí. Z pôvodných štyritisíc tak v útulkoch bude môcť zostať zhruba tisíc Ukrajincov.
Zo zahraničných webov:
- The Economist: „V Moskve si žijem ako kráľ“: prečo sa ruskí exulanti vracajú
- The New York Times: Biden schválil tajnú jadrovú stratégiu zameranú na čínsku hrozbu
- Wired: Zelená ekonomika je hladná po medi - a ľudia kradnú, bojujú a umierajú, aby ju nakŕmili
Vyskúšajte aj ďalšie newslettre od SME
- Barbora Mareková z podcastu Ľudskosť píše svoje postrehy o spoločnosti a o mentálnom zdraví. Odoberať >
- Eva Frantová v súhrne prináša najpodstatnejšie správy zo sveta ekonomiky a biznisu. Odoberať >
- Tomáš Prokopčák vyberá najzaujímavejšie správy nielen z vedy. Odoberať >
TMR skúša, či na kontroverznej veži v Tatrách dokáže zarobiť. Aký bude jej osud?

Hoci dlhodobá budúcnosť kontroverznej vyhliadkovej veže na Štrbskom Plese je nateraz nejasná, najbližšie mesiace sú, zdá sa, vyriešené. Objekt má už vyše mesiaca v prenájme spoločnosť Tatry mountain resorts, najväčší hráč v slovenskom turistickom ruchu, ktorý pre INDEX naznačil, aké s ním má plány.
Aký teda môže byť ďalší osud veže vo Vysokých Tatrách? Všetko bude závisieť od toho, kto bude vežu vlastniť. Igor Rattaj krátko po tom, čo TMR prenajalo atrakciu, uviedol, že do Tatier nepatrí.
„V tejto chvíli je ťažké predpokladať, kto vežu v budúcnosti získa, ale ak by sme to boli my, chcel by som ju dostať – verím, že aj s podporou verejnosti – preč z Tatier. Je to atraktívny architektonický počin, ale na toto miesto sa nehodí,“ vyhlásil.
Namieste je tak scenár, že TMR vežu kúpi a následne ju rozoberie a presťahuje na nové miesto. Holding tento scenár nateraz nepotvrdzuje, ale ani nevyvracia. „Na tieto špekulácie je ešte priskoro. V každom prípade, takáto investícia by mala prioritne stáť na mieste, kde bude mať veľký potenciál návštevnosti a bude vítanou atrakciou, čo na Štrbskom Plese nie je,“ naznačuje manažér komunikácie TMR Marián Galajda.
V krátkosti z ekonomiky:
- Zamestnanci prídu o benefity: Konfederácia odborových zväzov nepodpíše dodatky kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa pre verejnú a štátnu službu z dôvodu, že predstavitelia štátu naďalej odmietajú valorizovať platy v týchto sférach. Kolektívne zmluvy tak zaniknú ku koncu tohto mesiaca, čím skupina zamestnancov stratí benefity, ktoré obsahujú.
- Dell podpísal kolektívnu zmluvu: Slovenská dcérska spoločnosť nadnárodnej korporácie Dell podpísala prvú kolektívnu zmluvu s odborovou organizáciou Technologies Unions Slovakia, ktorá prinesie zamestnancom viaceré výhody. Odborári to vnímajú ako významný krok nielen pre svojich zamestnancov, ale aj pre oblasť IT na Slovensku.
- Kamenický a Saková v Číne: KDH kritizuje návštevu ministra financií Ladislava Kamenického a ministerky hospodárstva Denisy Sakovej v Číne, o ktorej podľa kresťanských demokratov verejnosť takmer nič nevie. Ako ďalej hnutie zdôraznilo, vláda touto návštevou podkopáva našu národnú ekonomickú bezpečnosť.
Dáni Slovan podceňovali. O výhru ho pripravil muž, ktorého výkony boli na bode mrazu

Podľa portálu Transfermarkt má káder FC Midtjylland asi trojnásobne vyššiu hodnotu než v prípade ŠK Slovan Bratislava. Klub vedie najbohatší muž v Dánsku, ktorý ho chce dostať do Ligy majstrov a iba v tomto prestupovom období investoval do posíl 12 miliónov eur.
Možno aj pre tieto čísla niektorí dánski novinári videli svoj tím v hlavnej časti Ligy majstrov ešte predtým, ako sa vôbec začal jeho barážový súboj proti slovenskému majstrovi.
„Neočakávam, že bude predstavovať takú hrozbu ako Ferencváros. Nie je tam žiadna špičková individualita na vrchole kariéry, čo Midtjylland musí využiť,“ napísal Troels Baker Thøgersen z denníka Tipsbladets.
Jeho kolega Lars Gram-Hanssen uviedol, že dánsky šampión potvrdí rolu favorita a tréner Thomas Thomasberg sa na tlačovej konferencii vyjadril, že jeho mužstvo chce doma vyhrať o viac ako gól.
Realita? Midtjylland v prvom zápase play-off Ligy majstrov vydrel so Slovanom Bratislava remízu 1:1, keď na vedúci gól Césara Blackmana odpovedal v 79. minúte striedajúci Edward Chilufya.
Ďalšie športové správy
- Športový prehľad: Denne to najdôležitejšie zo športu. Odoberať >
Klimatické zmeny stáli za viacerými kolapsmi civilizácií. V čom sa môžeme poučiť?

Zmena klímy začína reálne zasahovať do našich životov, argumenty popieračov blednú oproti faktom, s ktorými sme každodenne konfrontovaní. Európa sa otepľuje dvakrát rýchlejšie ako zvyšok sveta a vo vlnách horúčav posilnených emisiami skleníkových plynov už zomierajú ľudia.
Okrem aktuálnej klimatickej krízy poznalo ľudstvo viacero klimatických zmien. Pri zmenách klímy padali veľké ríše a koleso dejín sa otáčalo.
Podľa Branislava Kovára z Archeologického ústavu Slovenskej akadémie vied, ktorý sa venuje kolapsom civilizácií, bola klíma vždy celoplanetárnou silou a dokáže výrazne meniť pravidlá hry.
„Ak bola ľudská spoločnosť v dejinách stabilná a nemala vážne problémy, často zvládla aj také krízy, ako sú klimatické zmeny,“ hovorí. „Ak však bola nejakým spôsobom naštrbená, nedokázala tieto problémy zvládnuť. Vtedy klimatické zmeny urýchlili jej kolaps.“
V krátkosti z vedy a techniky:
- Červeným mäsom k cukrovke: V mnohých prípadoch sa dá vzniku cukrovky druhého typu zabrániť zmenami v životnom štýle a v stravovaní. Práve obmedzenie príjmu červeného a spracovaného mäsa je jednou zo zásad, ktorú zdravotníci odporúčajú.
- Výherné vedecké snímky: Žralok veľrybí sa vynára z hlbín mora s otvorenou tlamou, aby sa nakŕmil z húfu drobných rybičiek pri Azorách. Záber tohto dramatického kŕmenia vyhral fotografickú súťaž vedeckých časopisov BMC, do ktorej sa zapájajú výskumníci z oblasti ekológie, biológie, paleontológie a zoológie.
- Ohrozená odroda banánov: Banány predávané na pultoch obchodov ohrozuje hubová pleseň, známa aj ako panamská choroba, ktorá môže spôsobiť ich vyhynutie. Výsledky novej štúdie však prinášajú nádej, že tento scenár možno oddialiť, ba dokonca úplne odvrátiť.
Podcasty SME
- Dobré ráno: Orbán ničil kultúru profesionálne, v slovenskej vláde sú diletanti
Karikatúra

Recept dňa

Domáce slané fornetti, pizza taštičky či šunkovo-syrové slimáky. Vyčarujte chutné pokrmy z lístkového cesta.
Dnes očakávame
- Tlačová konferencia ministra obrany Roberta Kaliňáka vo Vojenskom opravárenskom podniku Nováky
- Indický premiér Naréndra Módí navštívi prvýkrát Ukrajinu
- Robert F. Kennedy jr. sa zrejme vzdá prezidentskej kandidatúry podporí Donalda Trumpa
Dnes v histórii

V noci z 23. na 24. augusta 1572 sa v Paríži udiala udalosť známa ako Bartolomejská noc. Na podnet Kataríny Medicejskej zavraždili 3 000 hugenotov, zhromaždených pri príležitosti sobáša ich vodcu Henricha III. Navarrského - neskoršieho kráľa Henricha IV. - s Margarétou z Valois. Touto nocou sa skončilo obdobie zrovnoprávnenia hugenotov a katolíkov, ktoré začalo dva roky predtým.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť v pondelok.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
