SME

Ranný brífing: Suskovi niet rady, Kováčik si zjavne takto spravodlivosť nepredstavoval

Prečítajte alebo vypočujte si najdôležitejšie správy.

Ranný brífing SMERanný brífing SME (Zdroj: SME.sk / Hejty)

Analytici ministerstva spravodlivosti už pred vyše rokom predpovedali trend nárastu počtu krádeží, ak sa zmierni legislatíva. Teraz už šéf rezortu spravodlivosti Boris Susko žiadne analýzy dosahov novej trestnej legislatívy nemá, dal zrušiť celé analytické centrum.

Dušana Kováčika uznali za vinného v jeho druhej korupčnej kauze - prijal úplatok 50-tisíc za ututlanie dvoch prípadov. Kováčik pri otázke, aký bude rozsudok, odpovedal jasne: „Spravodlivý“. Po odsudzujúcom rozsudku očervenel a okamžite sa odvolal.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam... Suskovi niet rady, Kováčik si zjavne takto spravodlivosť nepredstavoval
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

V dnešnom vydaní sa dočítate:



Suska pred zvýšením počtu krádeží varovali analytici, ktorých zrušil. Dnes pripúšťa, že dosahy novely nepozná

Keby si minister spravodlivosti Boris Susko čítal analýzy vlastných úradníkov, možno by ho až tak neprekvapil nárast počtu krádeží v posledných týždňoch. Obchodné reťazce ich hlásia po tom, ako nadobudla účinnosť novela trestných kódexov. Susko však vyhlásenia obchodníkov o masívnom náraste ukradnutých vecí odmieta.

SkryťVypnúť reklamu

Analytici ministerstva spravodlivosti pritom už pred vyše rokom predpovedali presne takýto trend, ak sa zmierni legislatíva. Dosahmi sa zaoberali ešte za čias bývalého ministra spravodlivosti Viliama Karasa. Navrhoval, aby sa hranica malej škody posunula z 266 na 500 eur. Návrh už nestihol presadiť a s hranicou pohol až Susko. Zdvihol ju z 266 rovno na 700 eur.

Na základe dát z uplynulých rokov analytici v apríli 2023 predpovedali, že sa zákonite zvýšia počty „drobných“ krádeží. Z dát vyplýva, že posun hranice škody má vplyv na (bez)trestnosť stoviek ľudí ročne. V analyzovanom období 2018 až 2021 by sa trestnému stíhaniu vyhlo 1 190 ľudí, ak by sa hranica malej škody zdvihla na 500 eur, ako plánoval Karas.

A ak by hranica bola na 700 eurách, ako dnes, šlo by až o 1 658 ľudí. Tých by namiesto súdov riešili len okresné úrady za priestupky. Podobné čísla sa dajú očakávať aj teraz, Susko však žiadne analýzy dosahov novej trestnej legislatívy nemá. Od augusta dal zrušiť celé analytické centrum.

SkryťVypnúť reklamu

Kováčik je vinný aj v druhej korupčnej kauze. Trest mu ostáva

Bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika uznal špecializovaný súd za vinného v druhej korupčnej kauze. Týkala sa úplatku 50-tisíc eur, ktorý bol ukrytý v knihe. Za peniaze od podnikateľa Petra Košča prezývaného Pán X Kováčik podľa obžaloby ututlal vyšetrovanie dvoch káuz.

Ide o inú kauzu, než pre ktorú bol Kováčik donedávna vo väzení. Keďže výkon trestu mu následne prerušil minister spravodlivosti Boris Susko, najnovší verdikt jeho pobyt na slobode neohrozoval. Samotný Kováčik ešte pri príchode na súd pri otázke, aký bude rozsudok, odpovedal jasne: „Spravodlivý“.

„Vykonaným dokazovaním bolo dostatočne preukázané, že skutok sa stal, má znaky trestného činu - v danom prípade zločinu prijímania úplatku,“ povedal v zdôvodnení rozsudku sudca Michal Truban.

SkryťVypnúť reklamu

Súd od uloženia súhrnného trestu pre Kováčika upustil, nakoľko doterajší trest z prvej kauzy považuje za dostatočný. Znamená to, že Kováčik je naďalej odsúdený na osem rokov väzenia a peňažný trest stotisíc eur. Aj tento prípad sa ešte dostane v rámci odvolania na Najvyšší súd.

  • Komunisti by Kováčika vyznamenali: Kováčik podľahol pokušeniu a zobral úplatok. Nie malý. Chránil tých, ktorých mal stíhať, a pomáhal Smeru udržiavať systém našich ľudí. Za to by ho napríklad komunisti vyznamenali, nie odsúdili. Ak u nás ostanú súdy nezávislé, tak svoje sebavedomie by mal mať Kováčik verdiktom troška nalomené, píše šéfredaktorka Beata Balogová.
  • Ficovi sa zúžil priestor na dezinterpretácie: Sudcu Trubana doteraz Robert Fico ani ústredný výbor strany nemali v zuboch, čiže teraz buď zistia, že aj jeho treba očierniť, alebo pripustia, že Kováčik je vinný. Tipovať možno smelo, že možnosť b to nebude, hoci zasmiať sa na nej možno slobodne, píše Nataša Holinová.

V krátkosti z domova:

  • Rúry v trenčianskej nemocnici: Trenčiansky krajský prokurátor Roman Kutiš zrušil rozhodnutie policajného vyšetrovateľa, ktorý odmietol trestné oznámenie bývalej štátnej tajomníčky ministerstva zdravotníctva Lenky Dunajovej Družkovskej vo veci rekonštrukcie teplovodných rozvodov vo Fakultnej nemocnici v Trenčíne. Prokurátor zároveň nariadil vyšetrovateľovi, aby celý prípad preveril.
  • Parlament bude odvolávať Šimečku: Návrh na odvolanie predsedu PS Michala Šimečku z funkcie podpredsedu Národnej rady podá skupina koaličných poslancov vo štvrtok, informoval premiér Robert Fico. Návrh podpísali poslanci za Smer a SNS, podľa Fica stále nie je jasné, či odvolanie Šimečku podporia aj poslanci Hlasu.
  • Poplach na školách: Na takmer 270 školách na Slovensku nahlásili bombu. Na miestach zasahovala polícia, bombové hrozby sa nepotvrdili a všetko nasvedčuje tomu, že išlo o falošný poplach. Napriek tomu dotknutým školám odporučili, aby prerušili vyučovanie. Polícia prípad vyšetruje ako terorizmus.

Je to dron alebo raketa? Čo zatiaľ vieme o Paljanycji, novej ukrajinskej zbrani

Slovo paljanycja, ktoré je názvom pre tradičný ukrajinský chlieb, používali ukrajinskí vojaci na identifikáciu Rusov, ktorí ho nedokázali správne vysloviť. Uplynulú sobotu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj potvrdil, že ozbrojené sily Ukrajiny prvýkrát použili novú zbraň s totožným názvom proti ruskému cieľu na okupovanom území Ukrajiny.

SkryťVypnúť reklamu

„Počas dva a pol roka plnohodnotnej vojny Rusko vypustilo na Ukrajinu zhruba desaťtisíc striel rôznych typov a viac ako 33-tisíc kĺzavých bômb. Tieto útoky na naše mestá dokážeme zastaviť tak, že zaútočíme na nosiče týchto zbraní - ruské vojenské lietadlá na letiskách,“ vyhlásil Zelenskyj.

V tom istom prejave novú zbraň označil za ďalekonosný dron a sľúbil, že podobných zbraní bude pribúdať. Médiá zatiaľ Paljanycju zaraďujú do rôznych kategórií - dron, strela s plochou dráhou letu alebo dokonca raketový dron, čo je takmer s určitosťou nesprávne označenie.

Ukrajina zatiaľ väčšinu informácií o Paljanycji tají, no z ukrajinských médií a sociálnych sietí sa dá vyskladať hrubý obraz o tom, čo Paljanycja je, ako štartuje, ako letí a čo dokáže.

V krátkosti z Ukrajiny:

  • Krvavý útok na Poltavu: Ruský vzdušný útok na mesto Poltava zabil najmenej 51 ľudí a ďalších 271 zranil. Dve balistické strely zasiahli vojenské vzdelávacie zariadenie a nemocnicu. Prezident Zelenskyj nariadil vyšetrenie okolností útoku. Čas medzi vyhlásením poplachu a príletom striel mal byť taký krátky, že útok zastihol ľudí uprostred evakuácie do krytu.
  • Putin v Mongolsku: Ruský prezident Vladimir Putin je na oficiálnej návšteve Mongolska. Ide o prvú Putinovu cestu do krajiny, ktorá uznáva jurisdikciu Medzinárodného trestného súdu, odkedy na neho súd vydal zatykač pred 18 mesiacmi. Nič však nenasvedčuje tomu, že hosťujúca krajina sa prikloní k jeho zatknutiu.
  • Balistické rakety z Iránu: Európski predstavitelia sa domnievajú, že Irán by mohol Rusku doručiť balistické rakety. Podľa zdrojov agentúry Bloomberg by presun balistických rakiet mohol byť znepokojujúcim vývojom. Dodávky rakiet môžu podľa jedného zdroja začať v priebehu niekoľkých dní.
  • Demisie ukrajinských ministrov: Ukrajinskí ministri strategického priemyslu, spravodlivosti a životného prostredia ponúkli svoju demisiu. Parlament by mohol rotáciu kádrov vo vláde posúdiť na jednom z najbližších zasadnutí snemovne. V ohrození sú aj ministri zahraničia a reintegrácie okupovaných území.

Zo zahraničných webov:


SkryťVypnúť reklamu

SNS chce riešiť prepitné. Neexistujúci problém a mzdy neporastú, reagujú reštaurácie

Poslanci Slovenskej národnej strany navrhujú zlegálniť prepitné, pričom časť z neho by sa nemala zdaňovať a čiastočne by sa z nich nemali platiť zdravotné odvody. Ak ich návrh prejde, prepitné sa bude povinne uvádzať na pokladničnom bloku a zamestnávateľ bude povinný zvýšiť oň mzdy čašníkov a barmanov.

Národniari tvrdia, že im ide o „zvýšenie transparentnosti nakladania s finančnými prostriedkami a sprehľadnenie systému odmeňovania zamestnancov v gastronómii a hotelierstve“.

Podľa majiteľov reštaurácií však návrh SNS cieli na problém, ktorý nie je akútny a nestoja na ňom vyššie mzdy zamestnancov. Na tie by podľa nich boli potrebné iné opatrenia.

„Tringelty nie sú v gastre problém. Problém sú vysoké odvody, pomohlo by nám ich zásadné zníženie,“ hovorí majiteľ bistra Otto! v Bratislave Robert Nagy. Preto si nemyslí, že majitelia reštaurácií budú húfne prechádzať na nový systém evidovania prepitného.

SkryťVypnúť reklamu

V krátkosti z ekonomiky:

  • Kros vzišiel z fenoménu Windows 95: Firma Kros sídliaca v Žiline vyvíja ekonomické softvéry určené pre účtovníctvo, mzdy, daňové priznania, fakturáciu, stavebníctvo a skladové hospodárstvo. Za tri dekády existencie si na tomto trhu vybudovala významné postavenie. Na začiatku jej príbehu bol fenomén Windows 95.
  • Nevyčerpané stovky miliónov: Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka spolu s Pôdohospodárskou platobnou agentúrou a so združeniami zastupujúcimi farmárov vyzvali poľnohospodárov, aby žiadali o preplatenie svojich projektov z eurofondov. V tomto roku treba dočerpať ešte približne 267 miliónov eur.
  • Napätá situácia vo Volkswagene: Automobilový koncern Volkswagen považuje jeden veľký závod na výrobu vozidiel a jeden závod na výrobu komponentov v Nemecku za zastarané a zvažuje ich zatvorenie. Volkswagen na Slovensku v súvislosti s úspornými opatreniami prepúšťať nebude.

Slovensko chce MS aj bez novej haly. Brno má väčšiu šancu než Budapešť, tvrdia Maďari

Majstrovstvá sveta v hokeji sa už v Košiciach hrať nebudú, vyhlásil neoblomne vtedajší šéf Medzinárodnej hokejovej federácie René Fasel v máji 2019, keď bilancoval hokejový šampionát na Slovensku. Druhý a zatiaľ posledný, ktorý sa tu konal v ére samostatnosti.

SkryťVypnúť reklamu

„Slovensko by mohlo najbližšie žiadať o organizovanie turnaja v rokoch 2026, 2027 či 2028. Určite budete potrebovať novú arénu s vyššou kapacitou, ak chcete usporiadať šampionát. Nehovorím, že musí byť pre 20-tisíc divákov, ale aspoň pre 12- až 14-tisíc,“ vysvetľoval švajčiarsky funkcionár.

Lenže René Fasel už tri roky nie je na čele IIHF, užíva si dôchodok a možno aj výnosy zo svojich podnikateľských aktivít v Rusku, kde pestuje jablká. A Slovensko sa znovu uchádza o majstrovstvá sveta, hoci za uplynulé roky žiadnu väčšiu arénu nepostavilo.

Slovensko ponúkne v kandidatúre rovnaké dejiská ako v rokoch 2011 a 2019 - Bratislavu a Košice. Trend posledných rokov je zjavný. IIHF uprednostňuje kandidátov, ktorí ponúknu veľké arény s kapacitou nad 10-tisíc, či dokonca nad 12-tisíc miest. Štadión v Bratislave má kapacitu niečo vyše 10-tisíc miest, Steel aréna v Košiciach má kapacitu len 8 300 miest.

SkryťVypnúť reklamu


Volíme si debilov a čudujeme sa, keď si googlime rozvod, vravia ženy v novej normalizácii

Niet najmenších pochýb, že na Slovensku prebieha normalizácia. Nezávislé a verejnoprávne fondy sú ovládnuté. Odborne spôsobilí riaditelia a riaditeľky významných aj menej nápadných inštitúcií sú nahrádzaní lojálnymi figúrkami. Deštrukcia mediálneho priestoru sa už začala a jej pokračovanie sa dá čakať počas jesene.

Lenže normalizácia nie je len o inštitúciách. Nedeje sa len na úrovni administratívy a abstraktnej politiky. Týka sa živých ľudí. Zatiaľ najviac umelcov a umelkýň, onedlho sa však rôznymi formami priplazí do bežných domácností.

„Politika je aj to, čo hádžeš do hrnca. Politika je aj to tvoje vlastnoručne dopestované lečo. Nevyhneš sa jej. Neschováš sa. Neodídeš dostatočne hlboko,“ vraví jedna z postáv hry Eden. Útek z raja.

SkryťVypnúť reklamu

Keď režisérka Alžbeta Vrzgula a dramaturgička Katarína Cvečková začali pred niekoľkými mesiacmi pracovať na výskume, sotva tušili, akú intenzívnu výpoveď bude ich nová inscenácia mať. Jej základom totiž boli rozhovory so štyrmi pamätníčkami o ich mladosti počas normalizácie. Prepájajú ich s pocitom dnešných tridsiatničiek. S tými, ktoré, žiaľ, stále alebo znova stoja pred rovnakými dilemami ako ženy pred polstoročím.

V krátkosti z kultúry:

  • Kerekes nakrúcal s astrologičkou: Astrologička Luciana de Leoni neveští budúcnosť. Ponúka návod, ako nájsť naplnenie v živote alebo ho aspoň zmeniť k lepšiemu. Dokumentárny film Petra Kerekesa s medzinárodným názvom Wishing on a Star, mal koncom augusta premiéru na festivale v Benátkach.
  • Prečo odišiel český šéfdirigent z Košíc: Keď sa Robert Jindra stal šéfdirigentom Štátnej filharmónie Košice, rýchlo pochopil, čo si politici predstavujú pod slovom kultúra. Hovorí, že na mieste šéfdirigenta by nezotrval, ani keby riaditeľka filharmónie jeho výpoveď neprijala. Dôvody jeho odchodu sú iné.
  • Swifties sa mobilizujú: Fanúšikovia speváčky Taylor Swiftovej vyzbierali na podporu pre americkú prezidentskú kandidátku Kamalu Harrisovú viac ako 138-tisíc dolárov. Podpora prichádza po tom, čo Donald Trump zdieľal zmanipulované a upravené obrázky Swiftovej a jej fanúšikov, ktorí mu na nich vyjadrujú podporu.

Podcasty SME

Karikatúra

Recept dňa

Pizza, roláda aj jednohubky. Vyberte si z našich receptov na slané cuketové koláče.

SkryťVypnúť reklamu

Dnes očakávame

  • Rokovanie vlády a koaličnej rady
  • Progresívne Slovensko predstaví novú posilu - výraznú osobnosť z prostredia diplomacie
  • Asociácia nemocníc Slovenska bude informovať o dofinancovaní zdravotníctva v roku 2024

Dnes v histórii

Zánik Západorímskej ríše: 4. septembra 476 bol posledný cisár Romulus Augustus, posmešne nazývaný Augustulus, donútený abdikovať germánskym vodcom Odoakrom, ktorý sa následne zmocnil území v Itálii. Odoaker neprijal titul cisára, bol vyhlásený za kráľa. Rok 476 sa zároveň stal hranicou, ktorá oddeľuje starovek od stredoveku.


Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.

Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 985
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 832
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 173
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 432
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 080
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 630
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 226
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 831
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu