Matúš Šutaj Eštok tvrdí, že Hlas sa svojich ministerstiev a ani kresla šéfa parlamentu nechystá vzdať. Trvá na dodržiavaní koaličnej zmluvy a odmieta podporiť svojvoľné návrhy zákonov od poslancov SNS.
Tí predkladajú návrhy zákonov vo veľkom a zasahujú najmä do právomocí Hlasu. Skrátka, čím je táto momentálne trojpercentná strana slabšia, tým je aktívnejšia. A skúša, čo jej Hlas dovolí.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Šutaj Eštok nakreslil červenú čiaru pre koalíciu. Hlas sa svojich kresiel vzdať nechystá
- Vlajky, sexuálna orientácia, štvorkolky v lese. Slabnúca SNS prichystala šou
- Švajčiari prehodnocujú neutralitu. Obávajú sa konfliktu, chcú aj peniaze zo zbraní
- Polícia zanedbala prípad, za ktorý mal Kováčik dostať úplatok ako od sicílskej mafie
- Pochoval nádeje Edmontonu na Stanley Cup? Draisaitl to odmieta: Spolu to dokážeme
- Štvrtina slovenských detí nerada číta. Príkladom by mal ísť rodič
Šutaj Eštok nakreslil červenú čiaru pre koalíciu. Hlas sa svojich kresiel vzdať nechystá

Hlas sa začne pýtať "na čo nám je takáto koalícia", ak by týždne trvajúce spory medzi vládnymi stranami vyvrcholili tým, že mu neschvália kľúčové návrhy zákonov. Vrátane zvýšenia minimálnej mzdy. Po rokovaní predsedníctva strany to povedal jej predseda Matúš Šutaj Eštok.
Ani týždeň pred otvorením poprázdninovej parlamentnej schôdze nehovoria koaličné strany o dohodách v najdôležitejších témach. Stále nie je zrejmé, či sa Hlas pripojí k návrhu SNS a Smeru na odvolanie lídra PS Michala Šimečku z funkcie podpredsedu parlamentu.
Koalícia sa stále nedohodla ani na zvolení Richarda Rašiho za predsedu parlamentu, keďže o rovnakú pozíciu má záujem predseda SNS Andrej Danko. Koaličná zmluva, ktorú podpísal, pritom kreslo priznáva Hlasu.
Šutaj Eštok sebavedomo tvrdí, že Hlas sa svojich ministerstiev a ani kresla šéfa parlamentu nechystá vzdať. Odmieta tiež podporiť svojvoľné návrhy zákonov od poslancov SNS, ktoré zasahujú do právomocí ministerstiev pod kontrolou Hlasu.
Jedinou z otvorených vecí, na ktorej sa Smer, Hlas a SNS zhodujú, je apel na Šimečku, aby sa vzdal funkcie.
- Danko mohol byť predsedom parlamentu: Andrej Danko sa po polroku úsilia už v tejto chvíli mohol pripravovať na úradovanie z postu predsedu parlamentu. Na barter, pri ktorom by SNS obetovala jedno zo svojich troch ministerstiev, však napokon nepristúpil.
- Danko tlačí pri Šimečkovi na Hlas: Slovenská národná strana vyzýva poslancov Hlasu, aby pridali svoje podpisy k návrhu na odvolanie podpredsedu parlamentu Michala Šimečku z funkcie. Koalícia musí podľa šéfa SNS Andreja Danka ukázať jednotný postup.
Vlajky, sexuálna orientácia, štvorkolky v lese. Slabnúca SNS prichystala šou

Už od vstupu do vládnej koalície sprevádza Slovenskú národnú stranu personálna núdza. Na rôzne riadiace a odborné pozície často nominuje ľudí, ktorí nie sú odborníkmi, majú len väzby na stranu.
SNS to však nezabránilo, aby sa stala rekordérom blížiacej sa parlamentnej schôdze, na ktorej chce koalícia pokračovať v „dynamickom vládnutí“. Tak zásadné zmeny v štáte presadené v krátkom čase nazval premiér Robert Fico.
Každý piaty návrh zo 61, ktoré vláda či poslanci niektorej zo siedmich parlamentných strán predložili, pochádza od poslancov SNS. Pokrývajú rôznorodé oblasti – od daní, dôchodkov, jazdy autom v lesoch, obmedzovania strážcov prírody až po témy sexuálnej orientácie na školách a vyvesovania štátnej vlajky. Pod všetkými návrhmi je však podpísaný predseda SNS Andrej Danko.
Zásahy strany do mnohých oblastí, ktoré majú v právomoci ministri Smeru a Hlasu, prichádzajú v situácii, keď SNS v prieskumoch zostáva pod hranicou zvoliteľnosti. Strana nemá ani v koalícii isté, že pre všetky návrhy nájde podporu.
Denník SME pripravil veľký prehľad nových návrhov koalície, ktoré budú hlavnými témami septembrovej schôdze.
V krátkosti z domova:
- Fico rozhodol vojnu v polícii: Vojnu v polícii, ktorá vypukla po začiatku vyšetrovania závažných kriminálnych káuz, rozhodla vláda Roberta Fica za necelý rok. Nepohodlní policajti postupne skončili alebo ich odstavili od prípadov, vláda zrušila špeciálnu prokuratúru a najnovšie už neexistuje ani NAKA.
- Nemocnica má vo vode legionellu: V teplej vode trenčianskej fakultnej nemocnice je nebezpečná baktéria legionella, ktorá spôsobuje zápal pľúc, známy ako legionárska choroba. Ukázal to rozbor, ktorý si dal urobiť denník SME. Legionella sa obvykle vyskytuje v starých a zanedbaných vodovodných potrubiach.
- Sulík končí v parlamente: Udržanie SaS nad hranicou zvoliteľnosti stačí jej bývalému šéfovi Richardovi Sulíkovi na to, aby sa minimálne na dva roky úplne stiahol z politiky. Ako predseda SaS skončil už na jar, teraz sa navyše vzdáva aj svojho mandátu v parlamente. Zrejme bude opäť kandidovať vo voľbách 2027.
- Galko opúšťa Matoviča: Poslanec Ľubomír Galko odchádza z poslaneckého klubu Slovensko, Za ľudí, KÚ. Informoval o tom hovorca hnutia Slovensko Matúš Bystriansky. Minulý týždeň médiá zverejnili informáciu o jeho chystanom vstupe do strany Demokrati, Galko túto informáciu nepotvrdil.
Švajčiari prehodnocujú neutralitu. Obávajú sa konfliktu, chcú aj peniaze zo zbraní

Ešte v roku 1515 sa zaviazali k neutralite. Dnes, po 509 rokoch, núti zložitá bezpečnostná situácia v Európe Švajčiarsko prehodnotiť tento postoj. Expertná komisia švajčiarskej vláde odporučila, aby začala pracovať na spoločnej obrannej spolupráci s Európskou úniou a Severoatlantickou alianciou.
„Komisia zaznamenáva prudké zhoršenie situácie v Európe, poznamenané mocenskou politikou, čoraz viac destabilizovanými krízovými regiónmi a predovšetkým ruskou agresívnou vojnou proti Ukrajine. Odporúčania sa preto okrem iného týkajú neutrality, medzinárodnej spolupráce, orientácie nástrojov bezpečnostnej politiky a politiky vyzbrojovania,“ uvádza správa.
Podľa magazínu Politico sa Švajčiarsko stále nechce zapájať do vojen, ale peniaze zo zbrojného priemyslu a obavy z konania ruského prezidenta Vladimira Putina spôsobili, že sa Švajčiari možno už čoskoro pustia do revízie svojej politiky neutrality.
Švajčiari sa domnievajú, že neutralita je zásadným prvkom švajčiarskej zahraničnej politiky a Švajčiarsko sa dlhodobo nezapája do ozbrojených konfliktov medzi inými štátmi. V budúcnosti sa to však môže zmeniť.
V krátkosti z Ukrajiny:
- Rozsiahla rekonštrukcia vlády: V Kyjeve sa začala odohrávať zatiaľ najväčšia rekonštrukcia vlády od začiatku vojny. Zmeny vo vláde sa začali sériou rezignácií, pri ktorých najviac zarezonovalo odstúpenie ministra zahraničných vecí Dmytra Kulebu. Zmeniť by sa mala až polovica vládneho kabinetu. Niektorí ministri majú vládu opustiť úplne, iní dostanú nové rezorty.
- Situácia na frontoch: Ruská armáda oznámila postup v Doneckej oblasti, obsadiť mala obce Karlivka a Prečystivka. Ukrajinská armáda tak na Donbase čelí pokračujúcemu postupu ruských síl, ktorý nedokázal spomaliť ani ukrajinský vpád do Kurskej oblasti. Tam sa Ukrajincom naďalej darí držať pozície.
- Ruský útok na Ľvov: Rusi podnikli ďalší vzdušný útok, tentokrát sa zamerali na Ľvov. Zahynulo najmenej sedem ľudí, ďalších 38 ľudí utrpelo zranenia, jedenásť zranených je v nemocniciach v kritickom stave. Medzi obeťami sú aj žena a jej tri dcéry. Prežil len otec rodiny.
- Biden sľúbil viac PVO: Americký prezident Joe Biden po útoku na Poltavu prisľúbil poskytnúť Kyjevu ďalšie systémy protivzdušnej obrany. Ruský útok zasiahol vojenský vzdelávací inštitút a nemocnicu a vyžiadal si 53 obetí. Úrady však nespresnili, koľko obetí bolo z radov civilistov a koľko pochádzalo z armády. V Poltavskej oblasti úrady vyhlásili trojdňový smútok.
Zo zahraničných webov:
- The Insider: Divadlo proti vojne: Ako sa Rusku nepodarilo ovládnuť javisko provojnovej propagandy
- Foreign Policy: Prečo by EÚ nikdy nemala byť vojenským aktérom
- The Atlantic: Ako zistiť, čo je skutočne propaganda
Vyskúšajte aj ďalšie newslettre od SME
- Barbora Mareková z podcastu Ľudskosť píše svoje postrehy o spoločnosti a o mentálnom zdraví. Odoberať >
- Eva Frantová v súhrne prináša najpodstatnejšie správy zo sveta ekonomiky a biznisu. Odoberať >
- Tomáš Prokopčák vyberá najzaujímavejšie správy nielen z vedy. Odoberať >
Polícia zanedbala prípad, za ktorý mal Kováčik dostať úplatok ako od sicílskej mafie

Bratislavská mestská časť Nové záhrady medzi Malým Dunajom a diaľnicou bola kedysi okrajovou štvrťou, dnes v jej blízkosti vyrastajú developerské projekty. Dostať sa k pozemku na tomto mieste nie je jednoduché, najznámejší realitný portál momentálne ponúka len jeden za vyše tristotisíc eur.
Viaceré pozemky v lokalite vlastní firma donedávna trestne stíhaného podnikateľa Petra Košča. Svedok v minulosti podrobne opísal podvodnú schému, ako sa k nim Košč dostal. Malo ísť o pozemky nezistených vlastníkov, ktoré cez viaceré osoby prešli na Koščove spoločnosti. Jednu z nich dokonca vlastnil aj so súčasným ministrom životného prostredia Tomášom Tarabom.
Podvod začala vyšetrovať polícia. Bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik bol teraz neprávoplatne odsúdený za to, že vzal od Košča úplatok ako poďakovanie za pozametanie tohto prípadu.
Nadácia Zastavme korupciu a Investigatívne centrum Jána Kuciaka sa bližšie pozreli na pozemkovú kauzu, ktorá stála v pozadí tohto korupčného prípadu. Zistenia naznačujú, že záležitosť s pozemkami sa mohla odohrať tak, ako vypovedal svedok. Napriek tomu Koščovi nič nehrozí. Trestné stíhanie pre uplácanie Kováčika musel súd zastaviť, lebo bolo po novele Trestného zákona premlčané. A pozemkový prípad polícia neobjasnila a už to ani neurobí.
V krátkosti z ekonomiky:
- Miliónový biznis z Košíc: Košická firma Telegrafia patrí medzi svetovú špičku vo vývoji varovných systémov, špecializuje sa na hlasové sirény. Využívajú sa v mestách a obciach, ale aj v priemyselných podnikoch, upozorňujú na blížiace sa kritické situácie alebo hrozby pre zdravie zamestnancov.
- Ponuka štátu a odborom: Vláda v rámci vyjednávania so zástupcami štátu a KOZ predložila ponuku na rok 2025, ktorá zahŕňa garantovanú odmenu pre každého zamestnanca vo výške 600 eur a zvýšenie platových taríf pre zamestnancov verejnej správy o dve percentá v roku 2026. Vláda považuje svoju ponuku za férovú a ústretovú, odborári spokojní nie sú.
- Taraba odmieta časť smernice: Na Slovensku by sa mal zaviesť nový systém obchodovania s emisnými kvótami skleníkových plynov. Minister životného prostredia Tomáš Taraba uviedol, že Slovensko nebude v tejto fáze implementovať časť európskej smernice, ktorá hovorí o zvýšení cien pre kúrenie, benzín či naftu.
Pochoval nádeje Edmontonu na Stanley Cup? Draisaitl to odmieta: Spolu to dokážeme

Štrnásť miliónov dolárov. Do septembra 2024 nevídaná méta, teraz nový štandard - minimálne v Edmontone. Oilers totiž majú zariadenú budúcnosť s jednou zo svojich hviezd. Leon Draisaitl kývol na veľkorysú ponuku a stal sa najlepšie zarábajúcim hokejistom v histórii NHL.
Využil, že je na vrchole, i enormný záujem manažmentu upísať si ho s ročným predstihom. A tak má do konca sezóny 2032/33 postarané o budúcnosť. Lenže jeho kontrakt nevyvolal len radosť, ale aj kvantá otázok. Hlavná z nich je, či nedodržaním úvah o zľave nepripravil svoj klub i seba o možnosť vyhrať Stanley Cup.
Draisaitlova zmluva by mala na začiatku platnosti zobrať “olejárom” zhruba 15 percent platového stropu. S prirátaním toho, že Connor McDavid bude potrebovať nový kontrakt od ročníka 2026/27, je teda možné, že Oilers vynaložia o dva roky na platy dvoch hráčov takmer tretinu celého rozpočtu.
A práve to je dôvod, pre ktorý sa fanúšikovia aj experti obávajú, že kariéra dvoch superhviezd sa môže skončiť neslávne bez Stanley Cupu. Ak ho nevyhrajú do roku 2026, potom to môže byť, vzhľadom na veľké milióny, ktoré si budú zarábať, omnoho náročnejšie.
Ďalšie športové správy
- Športový prehľad: Denne to najdôležitejšie zo športu. Odoberať >
Štvrtina slovenských detí nerada číta. Príkladom by mal ísť rodič

Ak dieťa nerado číta, môže byť lákavé dať mu s touto aktivitou pokoj, ale z dlhodobého hľadiska to preň nebude znamenať pozitívny efekt.
Genevieve McArthurová z Austrálskeho centra pre rozvoj gramotnosti pripomína, že vo väčšine zamestnaní je dôležité vedieť čítať a písať. A platí to aj pre remeslá. Človek totiž musí vedieť čítať pokyny, vypĺňať rôzne formuláre aj získať osvedčenia.
„Keď sa dieťa naučí čítať, musí cvičiť, aby v tom bolo dobré - alebo aspoň dostatočné. Preto je dôležité, aby malo čítanie rado. Alebo k nemu aspoň nemalo nenávistný vzťah,“ vysvetľuje McArthurová.
V texte na odbornom portáli The Conversation radí, ako s tým vedia pomôcť rodičia. Slovenskí odborníci zas vysvetlia, ako pracovať s dieťaťom s dyslexiou.
V krátkosti o rodine a vzťahoch:
- Čo je za neposlušnosťou detí: Psychoterapeutka Liliana Šimečková hovorí, že je dôležité oddeľovať dieťa od jeho správania, aby vedelo, na čom má pracovať a čo zlepšiť. Hodnotenie a nálepkovanie nás vo vzťahu vzďaľuje a nijako nám nepomáha.
- Rozpory Sarah Arató: „Veľmi rada nič nerobím,” prezrádza o sebe slovenská herečka Sarah Arató. Hovorí však, že na to, aby mohla byť pohodlná, potrebuje aj niečo urobiť a musí si to aj naplánovať. To, že bude herečkou, vedela odjakživa.
- Príčiny pigmentových škvŕn: Hyperpigmentácia, prejavujúca sa škvrnami rôznych veľkostí na rozmanitých miestach, je častým kožným problémom viacerých z nás. Ako ich zmierniť či úplne sa ich zbaviť? A ešte dôležitejšie – ako sa im vyhnúť?
Rozhovory ZKH

Ako sa pozerá na niečo, čo premiér nazýva suverénna zahraničná politika? Ako sa zmenil prístup spojencov NATO po nástupe vlády Roberta Fica? Prečo vstupuje do Progresívneho Slovenska? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s diplomatom Petrom Bátorom.
Podcasty SME
- Dobré ráno: Počiatek sa nemusí báť, Fico sa postaral
- Zoom: Údeniny môžu zhoršovať duševné zdravie
- Teplá vlna: Umenie pomohlo Aliz Orlan nájsť svoju rodovú identitu
Karikatúra

Recept dňa

Ovsené vločky sú univerzálne. Vyberte si z lákavých receptov zo zdravej suroviny.
Dnes očakávame
- Iniciatíva Otvorená kultúra predstaví spoločnú celoslovenskú koordinovanú akciu kultúrnej obce
- Strana Demokrati predstaví novú posilu z parlamentných lavíc
- Začiatok procesu s Hunterom Bidenom, synom prezidenta USA Joea Bidena, vo veci daňových únikov
Dnes v histórii

5. septembra 1972 prepadli palestínski teroristi z extrémistickej organizácie Čierny september ubytovňu izraelskej výpravy na olympijských hrách v Mníchove, na mieste zabili dvoch športovcov a zadržali deväť rukojemníkov. Ako výmenu za ich prepustenie žiadali oslobodenie palestínskych zajatcov v Izraeli. Pri pokuse o oslobodenie rukojemníkov zahynulo na letisku vo Fürstenfeldbrucku všetkých deväť rukojemníkov, päť teroristov, západonemecký policajt a pilot vrtuľníka.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
