Audit ministerstva spravodlivosti o prideľovaní dotácií prináša iné závery, aké interpretoval premiér Robert Fico o predsedovi PS Michalovi Šimečkovi. Návrh správy z auditu má 27 strán. Meno Michal Šimečka v ňom nie je ani raz. Audit poukazuje na dôležité skutočnosti, ktoré Fico úplne zatajil.
Návrh Smeru na odvolanie podpredsedu parlamentu Michala Šimečku vznikol na počítači riaditeľa SIS Pavla Gašpara. Nestalo sa prvý raz, že citlivý politický dokument má v elektronickej forme stopu, ktorá naznačuje podozrivé prepojenia. Prvý raz sa však tieto prepojenia viažu priamo na šéfa tajnej služby.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Fico prekrútil audit proti Šimečkovi. Zamlčal, že projekty hodnotil aj Pavol Gašpar
- Meno šéfa SIS v návrhu na odvolanie Šimečku naznačuje, prečo sú Gašparovci problém
- USA rozkryli ruskú vplyvovú operáciu, vypísali desaťmiliónovú odmenu
- V eurozóne je na tom horšie už len Pobaltie. Banky zlacňujú hypotéky len opatrne
- Česko dostalo štyri góly v Gruzínsku. Hrôzostrašný výkon, kritizujte nás, povedal Hašek po blamáži
- Čo dokáže špionážny softvér Pegasus, ako ho odhaliť a ako sa pred ním (ne)skryjete
Fico prekrútil audit proti Šimečkovi. Zamlčal, že projekty hodnotil aj Pavol Gašpar

Interný audit na ministerstve spravodlivosti poslúžil premiérovi Robertovi Ficovi na to, aby opäť útočil na predsedu Progresívneho Slovenska Michala Šimečku a znova zdôvodňoval, prečo je podľa neho potrebné odvolať ho z postu podpredsedu parlamentu.
Premiér na ďalšej tlačovke rečnil o „machináciách“ pri rozdeľovaní dotácií v rezorte v dotačnej výzve na ochranu ľudských práv „v prospech rodiny Šimečkovcov“ a o jej „prisatí“ na dotačné schémy.
Denník SME získal 27-stranový návrh správy o výsledkoch auditu, na ktorý sa Fico odvoláva. Uvádza však výrazne odlišné závery, než s akými operuje premiér.
Návrh správy k auditu konštatuje, že zvýhodňovanie niektorého zo žiadateľov „akýmkoľvek spôsobom nebolo preukázané“. Nepreukázalo sa v nej ani to, že by skupiny hodnotiteľov zostavovali účelovo tak, aby niektorý z projektov dostal viac bodov. Správa nekonštatuje ani konflikt záujmov členov komisie v prospech Šimečku či jeho rodiny.
- Kam ešte môže klesnúť Fico: Napriek procesiám politológov a publicistov, ktorí ohlasujú zmenu po Handlovej, Fico nemá veľmi kam klesať. Už Dante nám povedal, že podvodníci, korupčníci a zlodeji sú umiestnení v ôsmom kruhu pekla. Kam ešte môže Fico klesať? Aha, až v deviatom kruhu sú vlastizradcovia, píše Peter Schutz.
- Našiel sa nový nepriateľ: Fico namiesto budovania štátu neprestajne živí svoju potrebu po niekom ísť. Teraz práve nie je zaujímavý ani Soros, ani prezidentka, ale rodina opozičného lídra. Z výsledkov teda vieme, že na Šimečku nič nenašli, hoci veľmi chceli, píše Nataša Holinová.
Meno šéfa SIS v návrhu na odvolanie Šimečku naznačuje, prečo sú Gašparovci problém

Autorom návrhu poslancov Smeru a SNS na odvolanie lídra opozície z postu podpredsedu parlamentu je riaditeľ Slovenskej informačnej služby. Aspoň tak sa to javí z vlastností dokumentu.
Koalícia v posledných týždňoch stupňuje útoky na Šimečku a jeho rodinu. Aj v návrhu na jeho odvolanie ako dôvody uvádza prijímanie štátnych dotácií jeho príbuznými a údajnou manipuláciou prideľovania grantov. Šimečku tiež obviňujú zo zneužívania protivládnych protestov.
Vo vlastnostiach dokumentu aplikácie Microsoft Word, v ktorom je spísaný návrh aj s dôvodmi, je pri položke autor uvedené meno Pavol Gašpar - riaditeľ SIS a syn poslanca Smeru Tibora Gašpara.
Šimečka v tejto súvislosti hovorí o škandále a priamom zapojení tajnej služby do politického boja proti opozícii. Pavla Gašpara vyzval na odstúpenie. „Ide o útok na deľbu moci v štáte a na samotné princípy demokracie,“ napísal Šimečka.
Existuje niekoľko technických vysvetlení, ako sa mohlo meno Pavol Gašpar dostať do dokumentu, ktorý predložil Tibor Gašpar. Gašparovci tvrdia, že zdieľajú jednu licenciu Microsoft Word.
V krátkosti z domova:
- Posun v kauzách z čias Dzurindu: Piatok 6. septembra 2024 sa stal zhodou náhod významným pre dve najväčšie aféry z éry premiéra Mikuláša Dzurindu. Prokuratúra potvrdila, že v kauze Gorila zrušila obvinenia jej hlavných aktérov. V kauze tunelovania tunela Branisko z rokov 2001 a 2002 zas na Mestskom súde Bratislava I predbežne prejednali obžalobu.
- Fico podporuje Danka: Situácia s obsadením postu predsedu Národnej rady sa môže dostať až tak ďaleko, že buď sa stane novým predsedom šéf SNS Andrej Danko, alebo bude parlament do konca volebného obdobia viesť naďalej podpredseda Peter Žiga z Hlasu, vyhlásil premiér Robert Fico, ktorý podporuje na tento post Danka, no k voľbe nedôjde, kým v koalícii nebude stopercentná dohoda.
- Pellegrini nepriamo kritizoval SNS: Jeseň a obdobie najbližšej schôdze Národnej rady by mohli ukázať stabilitu vládnej koalície v tom, či má väčšinu na to, aby jej prechádzali zákony. Myslí si to prezident Peter Pellegrini. V súvislosti s diskusiami o poste predsedu Národnej rady prezidenta mrzí, že chuť na osobnú ambíciu niekto povýši nad riešenie reálnych problémov alebo nad stabilitu koalície.
USA rozkryli ruskú vplyvovú operáciu, vypísali desaťmiliónovú odmenu

Kultúrna vojna, nový svetový poriadok prichádza, muž zachránil dieťa pred zmenou rodu. Slovník, ktorým sa na sociálnych médiách prezentujú komentátori americkej mediálnej spoločnosti Tenet Media, sa len málo líši od nacionalisticko-konzervatívnych alebo priamo dezinformačných kanálov, ktoré poznáme zo slovenského internetu.
Spoločnosť sa aktuálne vynorila v súvislosti s obžalobou, v ktorej ministerstvo spravodlivosti USA viní dvojicu zamestnancov ruskej propagandistickej televízie RT z pokusu financovať kampaň na ovplyvnenie nadchádzajúcich prezidentských volieb.
Značka Tenet Media pritom zastrešuje komentátorov a influencerov s overenými identitami. Mená ako Tim Pool, Lauren Southern, Benny Johnson, či Dave Rubin majú reputáciu v online prostredí takzvanej alternatívnej pravice.
Dvojicu zamestnancov RT Washington obvinili z prepierania špinavých peňazí. Zásah voči vplyvovej operácii je iba jedným krokom z balíka sankcií, ktorým Washington zasiahol proti snahám ovplyvniť priebeh prezidentských volieb, ktoré sa konajú 5. novembra.
Ruská propagandistická sieť v Európe: Rozsiahly dokument FBI, ktorý zverejnil aj magazín Politico, opisuje ďalšie detaily ruských vplyvových operácií a zameriava sa aj na Európu. Cieľom kremeľskej kampane v Európe bolo rozosievať rozbroje, zdiskreditovať Ameriku a podkopať podporu Ukrajiny.
V krátkosti z Ukrajiny:
- Úspechy v Donbase: Rusko aj Ukrajina hlásia čiastkové úspechy z bojiska na Donbase, kde pokračuje ruská ofenzíva na Pokrovsk a Toreck. Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že ruské vojská v regióne dobyli viacero obcí, vrátane dediny Žuravka pri Pokrovsku, naopak ukrajinská brigáda Azov ohlásila, že oslobodila časť mesta Ňju-Jork.
- Syrského hodnotenie situácie: Hlavný veliteľ ukrajinskej armády Olexandr Syrskyj označil vpád do Kurskej oblasti za úspešný. Už šesť dní podľa jeho slov nedošlo k žiadnemu ruskému postupu v kľúčovom sektore východného frontu na Ukrajine. Tvrdí, že jeho jednotkám sa podarilo zastaviť ruský postup pri Pokrovsku.
- Ruský postup pri Pokrovsku: Ruské sily prevzali kontrolu nad mestom Novohrodivka v Doneckej oblasti, oznámilo ruské ministerstvo obrany. Novohrodivka je vzdialená zhruba 45 kilometrov severozápadne od Donecka v smere na Pokrovsk, kde ukrajinská armáda v posledných týždňoch čelí ruskému postupu.
- Útok na sklad munície: Ukrajina podnikla dronový útok v ruskej Voronežskej oblasti, v Ostrogožsku zrejme zasiahli muničný sklad. V okrese vyhlásili mimoriadny stav. Ruské úrady tvrdia, že „neboli postihnutí žiadni civilisti“. Podľa miestnych obyvateľov sa útok zameral na sklad munície v obci Soldatskoje.
Zo zahraničných webov:
- Project Syndicate: Ako čo najlepšie využiť kurský gambit
- Financial Times: Kleptokrati nekradnú len peniaze. Kradnú aj demokraciu
- The Atlantic: Ako sa Republikánska strana dostala od Reagana k Trumpovi
Vyskúšajte aj ďalšie newslettre od SME
- Barbora Mareková z podcastu Ľudskosť píše svoje postrehy o spoločnosti a o mentálnom zdraví. Odoberať >
- Eva Frantová v súhrne prináša najpodstatnejšie správy zo sveta ekonomiky a biznisu. Odoberať >
- Tomáš Prokopčák vyberá najzaujímavejšie správy nielen z vedy. Odoberať >
V eurozóne je na tom horšie už len Pobaltie. Banky zlacňujú hypotéky len opatrne

Hypotekárny trh po mesiacoch útlmu ožíva. Kto však dúfa vo výrazné zníženie úrokov, bude sklamaný. Lacné hypotéky, ako pred pár rokmi, sa zatiaľ opakovať nebudú. Banky zlacňujú opatrne. Môže za to najmä vláda a jej neschopnosť či neochota v minulosti výraznejšie šetriť.
„Už dlhšie hovoríme o tom, že pokles sadzieb na hypotékach je pomalší, respektíve príde neskôr než v iných krajinách eurozóny, a tieto slová sa potvrdzujú,“ tvrdí hovorkyňa Slovenskej sporiteľne Marta Cesnaková.
Slovenské hypotéky sú pritom štvrté najdrahšie zo všetkých krajín platiacich eurom. Horšie sú na tom len Litva, Lotyšsko a Estónsko. V júli boli hypotéky o 0,9 percenta drahšie ako priemer eurozóny.
Problémom je podľa bánk najmä zlý stav našich verejných financií. Tie podľa makroanalytika VÚB banky Zdenka Štefanidesa „produkujú najväčší deficit v pomere k výkonu ekonomiky zo všetkých krajín eurozóny“.
Finančné trhy tiež veľmi neveria slovenskej schopnosti splácať dlh. Dôležité pre zníženie úrokov hypoték tak bude podľa bánk ohlásený konsolidačný balíček za viac ako 1,5 miliardy eur.
V krátkosti z ekonomiky:
- Čo všetko predáva štát: Na internete nenájdete len tisícky súkromných inzerátov. Kupujúcich sa touto formou snažia nájsť aj štátne organizácie. INDEX prelúskal aktuálne inzeráty štátnych organizácií a podnikov a vybral z nich desať najzaujímavejších. Do veľkej miery ilustrujú situáciu štátu ako predávajúceho.
- Otázka cien plynu od januára: Ťažko povedať, o koľko môže stúpnuť cena plynu od januára budúceho roka pre odberateľov na Slovensku. Uviedol to v diskusnej relácii STVR Sobotné dialógy predseda vlády Robert Fico. Nevylúčil ani plošné energodotácie.
- Plynári už neplánujú plynofikovať: Slovensko má v rámci Európy druhú najhustejšiu sieť plynovodov. Na Slovensku je v súčasnosti splynofikovaných 77 percent (2 233) obcí, v ktorých žije viac ako 94 percent obyvateľov. Doteraz nesplynofikované obce sa už k plynu len tak ľahko nedostanú.
Česko dostalo štyri góly v Gruzínsku. Hrôzostrašný výkon, kritizujte nás, povedal Hašek po blamáži

Ak niekto označil za hanbu júnovú remízu Česka s Gruzínskom na EURO 2024, v sobotu večer asi nenachádzal slová. V prvom zápase novej edície Ligy národov prehrali v B-divízii Česi v Tbilisi jasne 1:4.
Domácich viedol s kapitánskou páskou skúsený stopér bratislavského Slovana Guram Kašia, druhý gól mimoriadne efektívnych Gruzíncov strelil bývalý hráč „belasých“ Giorgi Čakvetadze.
Tréner Česka Ivan Hašek čelil po zápase spŕške nepríjemných otázok. „Boli sme hrozní, to ste videli sami. Zatiaľ čo Gruzínci hrali čelom k bránke a rýchlo, my chrbtom k bránke a pomaly. Keď sme dostali druhý gól, vypadli sme úplne z hry. Máte právo nás kritizovať, ten výkon bol hrôzostrašný,“ vravel.
Gruzínci sú v rebríčku FIFA síce až 70., 23 miest za Čechmi, ale potvrdili formu, aj výbornú bilanciu v domácom prostredí, kde prehrali jediný z posledných 14 zápasov.
Ďalšie športové správy
- Športový prehľad: Denne to najdôležitejšie zo športu. Odoberať >
Čo dokáže špionážny softvér Pegasus, ako ho odhaliť a ako sa pred ním (ne)skryjete

Pokročilé špionážne riešenia sa dokážu do telefónu dostať nepozorovane a kradnúť z neho prakticky všetky dáta vrátane komunikácie zo šifrovaných chatovacích aplikácií. Navyše dokážu dáta do zariadení aj nahrávať, čo otvára priestor pre možné zneužitie na diskreditáciu obetí špehovania.
Takým nástrojom je aj špionážny softvér Pegasus. Zdroje Denníka N naznačujú, že práve tento softvér, pomocou ktorého sa dá nabúrať takmer do každého smartfónu, mohla získať Slovenská informačná služba. Denník sa odvoláva na štyri rôzne nemenované zdroje s väzbami na bezpečnostnú komunitu a na nedávne vyjadrenia poslanca SaS Juraja Krúpu, člena parlamentného výboru pre obranu a bezpečnosť.
Samotná SIS zaobstaranie softvéru nepotvrdila ani nevyvrátila, odvolala sa na zákonnú prekážku, ktorá jej neumožňuje zaujať k téme jasné stanovisko. Proti informáciám sa však ohradil minister vnútra Matúš Šutaj Eštok s tvrdením, že použitie takéhoto softvéru by bolo v podmienkach súčasnej legislatívy nezákonné.
Denník SME prináša prehľad toho, čo by ste o softvére Pegasus mali vedieť aj s radami, ako možným špiónom sťažíte sledovanie svojho telefónu.
V krátkosti z vedy a techniky:
- Ľuďmi stvorený meteorický roj: Keď americká misia Dart úmyselne vrazila v roku 2022 do drobnej planétky Dimorfos, do vesmíru uvoľnila tisíc ton úlomkov skál. Nechtiac tak zrejme vytvorila prvý ľuďmi stvorený meteorický roj. Vedci meteorický roj nazvali Dimorfidy.
- Vyklápací telefón mu zmenil život: Používať vyklápací telefón je nepohodlné, čo je tak trochu účel. Väčšina nepríjemností sa však ukázala ako celkom roztomilá. Posielanie textových správ je strašne pomalé, takže namiesto toho voláte ľuďom a počas dňa vediete nádherný prúd päťminútových telefonických rozhovorov.
- Mobily a rakovina mozgu: Skupina odborníkov skúmala, či existuje nejaká súvislosť medzi rakovinou a zvýšeným vystavením rádiovým frekvenciám, ktoré sa bežne používajú v mobilných telefónoch. Zistili, že riziko rakoviny mozgu sa nezvyšuje ani pri dlhodobom používaní mobilných telefónov.
Podcasty SME
- Dobré ráno sobota: Kováčika už koalícia nevysvetlí ani svojim voličom
- TECH_FM: Psy si pamätajú mená hračiek, najmenej dva roky
- Vertigo: Beetlejuice sa vracia po 36 rokoch. Nechýba veľa krvi, divoké masky a prístupnosť už od 12 rokov
- Klik: Musk v Brazílii narazil, úpadok Twitteru pokračuje
- Dejiny: Obnova pamiatok je stále výsledkom nadšenia jednotlivcov
Karikatúra

Recept dňa

Hovädzí s hranolkami, s hubovým soté aj z tresky. Vyberte si z našich receptov na domáce burgre.
Dnes očakávame
- Pamätný deň obetí holokaustu a rasového násilia: premiér Robert Fico navštívi Múzeum holokaustu v Seredi, prezident Peter Pellegrini sa zúčastní pietnej spomienky na Rybnom námestí v Bratislave
- Disciplinárne pojednávanie vo veci sudcu Milana Chalupku, ktorý hodnoverne nevysvetlil pôvod svojho majetku
Dnes v histórii

9. septembra 1941 vyšlo vládne nariadenie č. 198 o právnom postavení židovského obyvateľstva na Slovensku, tzv. Židovský kódex, ktorý bol z obsahovej stránky kópiou nemeckých protižidovských zákonov. Osoby spĺňajúce definíciu Žida boli pozbavené viacerých základných práv, všetkého nehnuteľného a časti hnuteľného majetku a vzťahovala sa na nich „pracovná povinnosť“.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
