Namiesto prokurátorov zo špeciálnej prokuratúry a vyšetrovateľov z NAKA dnes vyšetrujú trestné činy súvisiace s eurofondmi vyšetrovatelia z krajov a prokurátori z okresov. Európska komisia už vyhodnocuje, či je ochrana európskych peňazí dostatočná.
Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková opäť ustúpila, ide meniť spôsob zaradenia nemocníc do prvej ligy. Pravidla sa tak zas majú meniť a spustenie reformy sa zrejme posunie. Bez reformy môže Slovensko prísť o peniaze z Plánu obnovy.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Kto dnes chráni eurofondy pred rozkradnutím? Eurokomisia má pochybnosti o účinnom vyšetrovaní
- Nemocnice sa vzbúrili proti reforme. Dolinková kapitulovala a mení spôsob ich radenia do prvej ligy
- Trump v debate sklamal aj mnohých republikánov. Ľahko sa dal vyprovokovať
- Putin vyrobil bublinu, pôžičky sú nový šport. Koľko platov potrebuje Rus na nové auto?
- Taký silný a bohatý Slovan tu ešte nebol. Medzi vyvolenými je však na dne
- Svet spaľuje alarmujúce množstvo plastov, ukazuje štúdia. Ktoré krajiny najviac?
Ak si dnes kúpite tlačené vydanie denníka SME, nájdete v ňom vložený magazín Historická revue. Vydáte sa na cestu okolo sveta s Móricom Beňovským a dočítate sa tiež, že Napoleon Bonaparte sa zdržal v Prešporku len tri hodiny. SME na celý víkend spolu s magazínom Historická revue stojí len 1,95 eur.
Kto dnes chráni eurofondy pred rozkradnutím? Eurokomisia má pochybnosti o účinnom vyšetrovaní

Sú to prípady, ako napríklad kauza „grófky“ Ľubice Roškovej, niekdajšej poslankyne za Smer, či kauza bývalého košického župného poslanca Štefana Duča.
Verejnosť ich príbehy vnímala až vo chvíli, keď sa dostali pred súdy, no tomu v skutočnosti predchádzalo zložité vyšetrovanie. Bolo treba preukázať, že podozriví ľudia zneužili eurofondy a chceli sa na nich obohatiť namiesto toho, aby peniaze použili na schválené projekty.
O tom, že Slovensko aj naďalej dokáže zachytiť podobné snahy o zneužitie európskych peňazí a že efektívne potrestá páchateľov či odradí tých potenciálnych, vládnu v ostatných mesiacoch v Bruseli pochybnosti. A práve to je primárnou príčinou úvah o tom, že Európska komisia siahne Slovensku na eurofondy v hodnote 12,8 miliardy eur.
Ako po zásahoch súčasnej vlády do fungovania polície či prokuratúry v súčasnosti vyzerá ochrana eurofondov na Slovensku? Najzásadnejšou zmenou je, že vyšetrovanie eurofondových káuz už viac nerieši výlučne NAKA a špeciálna prokuratúra, ktoré zanikli, ale „nováčikovia“ v tejto agende na krajoch. A podobne je to aj na prokuratúre.
Nemocnice sa vzbúrili proti reforme. Dolinková kapitulovala a mení spôsob ich radenia do prvej ligy

Trstená, Brezno, Liptovský Mikuláš či Galanta. Malé nemocnice, ktoré vlani vypadli z prvej ligy zdravotníckych zariadení poskytujúcich komplexnú zdravotnú starostlivosť, sa v uplynulých mesiacoch proti tomu búrili. Viaceré požadovali návrat do elitnej skupiny.
Niektorým ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková vyhovela, hoci to porušuje platné pravidlá, iné stále čakajú na zaradenie do elitného klubu. Aj pre odpor nemocníc oznámila, že pripraví novú metodiku ich zaraďovania do jednotlivých úrovní pri optimalizácii siete. Úrovní je päť, prvá je najnižšia na úrovni doliečovacieho ústavu. Piata je najvyššia - národná s pôsobnosťou pre celú krajinu.
Po novom rozdelení má každá nemocnica robiť iba to, na čo má personál, dostatočný počet výkonov, prax a kvalitu. Z niektorých nemocníc, ktoré tieto kritériá nespĺňajú, sa stanú doliečovacie ústavy. Ide o to, že Slovensko má, zjednodušene povedané, príliš veľa nemocníc na dostupný počet zdravotníkov. V každej z nich sa nemôže robiť medicína na špičkovej, a v niektorých ani na okresnej úrovni.
Lenže pravidlá sa opäť majú meniť a spustenie reformy sa zrejme posunie. Dolinková to odmieta, ale šéf Asociácie nemocníc Slovenska Marian Petko predpokladá, že nemocnice nezačnú podľa nového rozdelenia fungovať skôr ako v júli 2026. Posúvať reformu nie je možné donekonečna, lebo bez nej Slovensko môže prísť o peniaze z Plánu obnovy.
V krátkosti z domova:
- Odvolávanie Šimečku: Prvý deň odvolávania lídra opozície a predsedu Progresívneho Slovenska Michala Šimečku z funkcie podpredsedu parlamentu ukázal, že vládnej koalícii pri chystanom zásahu proti opozícii chýbajú argumenty. PS otočilo pozornosť na poslancov koalície.
- Štát identifikuje mŕtve duše: Na Slovensku sú zrejme až tisícky tzv. mŕtvych duší, teda ľudí, ktorí už dávno nežijú, ale stále sú poistencami zdravotnej poisťovne. Najčastejšie štátnej VšZP. Štát za týchto ľudí stále platí zdravotné odvody, ročne ide až o milióny eur. Vláda schválila kritériá, ako identifikovať mŕtve duše.
- Odvolanie v neprospech Kováčika: Prokurátor Generálnej prokuratúry podal odvolanie v neprospech obžalovaného Dušana Kováčika, ktorého Špecializovaný trestný súd uznal za vinného v jeho druhej korupčnej kauze, ale trest mu neuložil. Odvolanie zdôvodní až po doručení písomného rozhodnutia súdu.
Trump v debate sklamal aj mnohých republikánov. Ľahko sa dal vyprovokovať

Niektorí obviňovali moderátorov stanice ABC z jednostrannosti, mnohí aspoň mimo záznamu pripúšťajú, že bývalý prezident Donald Trump debatu s Kamalou Harrisovou nezvládol najlepšie.
Po americkom prezidentskom dueli však nebolo ľahké nájsť vyjadrenia, ktoré by výkon republikánskeho kandidáta na prezidenta zhodnotili ako dobrý.
V Spojených štátoch tak nastala obrátená situácia v porovnaní s tou po prvej debate, keď všetko prehlušil katastrofálny výkon úradujúceho prezidenta Joea Bidena, ktorý vtedy za demokratov kandidoval a ktorého neskôr nahradila Harrisová.
„Som smutný,“ cituje nemenovaného republikánskeho poslanca americký magazín The Hill. „Vedela presne, kde si doňho má rypnúť. Som sklamaný z toho, že sa nedokázal držať pokope tak ako v prvej debate. Cesta sa nám zúžila a dobre to nevyzerá,“ vyhlásil politik, ktorého The Hill identifikoval ako Trumpovho stúpenca. Podobne sa po debate v amerických médiách vyjadrili viacerí republikáni.
V krátkosti z Ukrajiny:
- Víťazstvo musí definovať Ukrajina: Chcú Spojené štáty, aby Ukrajina vyhrala? Sonata Coulter, zástupkyňa námestníka ministerstva zahraničných vecí USA, v rozhovore pre SME tvrdí, že cieľom USA je podporovať Ukrajinu, aby dosiahla víťazstvo. To, čo víťazstvo znamená, je podľa nej otázka skôr pre Ukrajinu.
- Ruský protiútok v Kursku: Ruské sily začali s protiútokmi pozdĺž západného okraja ukrajinského výbežku v Kurskej oblasti, informuje Inštitút pre štúdium vojny. Údajne sa zmocnili niekoľkých osád pri Koreneve. Veľkosť, rozsah a potenciálne vyhliadky protiútokov sú nejasné a situácia zostáva nestabilná.
- V súlade s plánom: Ruský protiútok v Kurskej oblasti potvrdil aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Dodal, že protiofenzívne akcie prebiehajú v súlade s ukrajinským plánom. Ukrajina podľa neho predpokladala, že Moskva podnikne protiútok takýmto spôsobom.
- Briti uvoľnili reštrikcie: Spojené kráľovstvo sa rozhodlo povoliť Ukrajine používať riadené strely Storm Shadow na zasiahnutie cieľov v Rusku. Referuje o tom web The Guardian s odvolaním sa na zdroje v britskej vláde. Rozhodnutie bolo údajne prijaté v súkromí a je nepravdepodobné, že bude oficiálne zverejnené.
- Putin sa opäť vyhráža: Ak Západ povolí Ukrajine používať zbrane s dlhým dosahom pri útokoch na územie Ruska, bude to znamenať, že Severoatlantická aliancia je vo vojne s Ruskom, vyhlásil ruský prezident Vladimir Putin. Dodal, že prijme náležité rozhodnutia založené na hrozbách, s ktorými bude konfrontovaný.
Zo zahraničných webov:
- The Insider: Gumené červené čiary: Ukrajinský vpád do Kurska odhaľuje ruskú zraniteľnosť
- The Atlantic: Američania, ktorí túžia po protiamerickej propagande
- The Guardian: „Pre mňa nebola iná možnosť“: Ako funguje globálny nelegálny obchod s orgánmi
Vyskúšajte aj ďalšie newslettre od SME
- Barbora Mareková z podcastu Ľudskosť píše svoje postrehy o spoločnosti a o mentálnom zdraví. Odoberať >
- Eva Frantová v súhrne prináša najpodstatnejšie správy zo sveta ekonomiky a biznisu. Odoberať >
- Tomáš Prokopčák vyberá najzaujímavejšie správy nielen z vedy. Odoberať >
Putin vyrobil bublinu, pôžičky sú nový šport. Koľko platov potrebuje Rus na nové auto?

Rusko prispôsobilo svoju ekonomiku vojne na Ukrajine. Rastú výdavky na obranu, štátne zbrojárske firmy zvyšujú platy, vláda posiela viac peňazí na sociálne dávky. Ruská ekonomika sa „prehrieva“, chýba zhruba 1,7 milióna práceschopných ľudí.
V júli musela ruská centrálna banka opakovane zvýšiť základnú úrokovú sadzbu zo 17 na 18 percent (v septembri sa očakáva 19 percent). Dôvodom je, že Rusi sa pre dotačné schémy a prudký rast platov začali masívne zadlžovať.
Rusko je ďalším príkladom toho, čo dokážu napáchať dotácie. Za tri roky vytvoril Putin v krajine hypotekárnu bublinu, ktorá nafúkla ceny nehnuteľností. Tie sa stali najmä vo veľkých mestách nedostupnými.
Rusi dlhujú bankám vyše 35 biliónov rubľov, čo je nárast oproti roku 2023 o 22 percent. Okrem mikropôžičiek a hypoték rastú aj spotrebiteľské úvery, ktoré medziročne vyskočili o 18 percent. Rusi ich využívajú ako zdroj na dofinancovanie vlastných zdrojov pri hypotékach. Svoj efekt zohrali aj vyššie úvery na autá. Finančná dostupnosť áut v Rusku klesla na historické minimum.
V krátkosti z ekonomiky:
- Namiesto kancelárií bývanie: Developerská divízia spoločnosti Metrostav Slovakia rozbehla prípravu výstavby na rohu Bajkalskej a Prievozskej ulice. Podľa pôvodných plánov malo v tejto lokalite vyrásť administratívne centrum, nový vlastník prehodnotil situáciu a pripravuje komplex s dvoma stovkami bytov.
- Najdrahšie hotely na predaj: Aj keď cestovný ruch na Slovensku po covidovej pandémii opäť rastie, nie každý je v tomto biznise spokojný. Naznačujú to aj realitné portály, na ktorých nájdete stovky inzerátov na predaj ubytovacích zariadení. INDEX sa pozrel na najdrahšie hotely vo verejnej ponuke.
- Dotovaná letecká linka do Švédska: Volvo stavia pri Košiciach závod na výrobu elektromobilov a potrebuje tam svojich manažérov. Nie všetci budú a chcú bývať v metropole východu. Zdá sa, že dopravcovia sa do súťaže o linku do Göteborgu nehrnú. I keď podľa informácií z košického letiska sa o ňu niektorí zaujímajú.
Taký silný a bohatý Slovan tu ešte nebol. Medzi vyvolenými je však na dne

Slovan sa ocitol v spoločnosti, v akej ešte v ére samostatnosti nebol. Vyšvihol sa do najvyššej triedy, kde sa pokúsi o zázrak. Každý bod bude preňho úspechom. Zhruba tridsať rokov nečelil súperovi najvyššieho rangu, ale v najbližších štyroch mesiacoch ho čakajú rovno štyria.
Manchester City je anglický majster a možno najlepší svetový tím súčasnosti. Vedie ho jeden z najlepších trénerov všetkých čias – Pep Guardiola. Špecializovaný server Transfermarkt odhadol cenu jeho kádra na 1,3 miliardy eur.
Medzi absolútnu elitu patrí aj Bayern Mníchov (947 miliónov), Atlético Madrid (537 miliónov), či milánske AC (583 miliónov). Aj ďalšie tímy ako Girona (198 miliónov), Dinamo Záhreb (72 miliónov), VfB Stuttgart (296 miliónov), či Celtic Glasgow (120 miliónov) majú oveľa drahšie kádre ako slovenský majster.
Slovan s 24 miliónmi eur je medzi vyvolenými úplný nováčik a najväčší outsider. Takže na papieri by mal byť posledný. Na jeho celkový triumf v Lige majstrov je vypísaný kurz 1000:1. Redakcia Sportnetu si zašpekulovala, koľko bodov by mohol Slovan získať v ôsmich zápasoch hlavnej fázy Ligy majstrov.
Ďalšie športové správy
- Športový prehľad: Denne to najdôležitejšie zo športu. Odoberať >
Svet spaľuje alarmujúce množstvo plastov, ukazuje štúdia. Ktoré krajiny najviac?

Na svete sa za jeden rok v obciach a mestách vyprodukuje približne 250 miliónov ton plastového odpadu, medzi ktorý patria napríklad plastové fľaše, cigaretové ohorky či plastové obaly. Veľká časť tohto odpadu - zodpovedajúca približne hmotnosti 42 Veľkých pyramíd v Gíze - sa ukladá na skládky.
Nová štúdia uverejnená v časopise Nature však ukazuje, že podstatná časť plastového odpadu vytvoreného na celom svete sa spaľuje na otvorenom priestranstve, čo ohrozuje ľudské zdravie, a poukazuje na pretrvávajúci boj sveta s plastovým znečistením.
Podľa nového dokumentu sa 21 percent všetkého plastového odpadu nespracuje, čo znamená, že sa nikdy nedostane na skládku alebo do recyklačného závodu. Väčšina tohto nespracovaného odpadu, približne 57 percent, sa spaľuje vonku, čo spôsobuje nebezpečné znečistenie ovzdušia.
Niekoľko krajín globálneho Juhu patrí k najväčším prispievateľom. Indické obce spálili v roku 2020 približne 5,8 milióna ton plastov, zatiaľ čo Indonézia spálila približne 1,9 milióna ton. Do prvej päťky sa dostalo aj Rusko, ktoré v tom istom roku otvorene spálilo viac ako 1,4 milióna metrických ton plastov.
V krátkosti z vedy a techniky:
- RuTube namiesto YouTube: Rusi strácajú prístup k YouTube. Rusko čoraz viac potláča akékoľvek alternatívne zdroje informácií a vytláča svojich občanov zo zahraničných aplikácií sociálnych médií na lokálne vyvinuté aplikácie, nad ktorými má prísnejšiu kontrolu. Ako napríklad nad alternatívou RuTube.
- Brazílski muži chcú plastiky: Prudký nárast popularity liposukcie s ultravysokým rozlíšením u mužov pomáha meniť tvár plastickej chirurgie v Brazílii - krajine, ktorá vychovala mnohých z najrenomovanejších chirurgov v tomto odvetví a má jedny z najvyšších počtov plastických operácií na svete.
- Novinky od Apple: Americký technologický gigant Apple predstavil nový rad telefónov iPhone. Nové iPhone 16 sú prispôsobené na využívanie jeho systému umelej inteligencie. Firma tiež ukázala novú generáciu hodiniek Apple Watch a slúchadiel AirPods.
Podcasty SME
- Dobré ráno: Smer si kúpil beztrestnosť, Slovensko to môže stáť 13 miliárd eur
- Index: Štát na štúdium požičia aj niekoľko tisíc eur. Ako získať peniaze na Harvard alebo Oxford?
- Ľudskosť: Psychiatrička Genovéva Almassy o hraničnej poruche osobnosti
Karikatúra

Recept dňa

Kombinácii hruška a čokoláda neodoláte. Vyberte si z receptov na naše hruškové dobroty.
Dnes očakávame
- Pokračuje schôdza parlamentu
- Zasadnutie Ústrednej povodňovej komisie za účasti ministrov Tarabu a Šutaja Eštoka
- Americký prezident Joe Biden prijme britského premiéra Keira Starmera
Dnes v histórii

13. septembra 1959 dopadla sovietska kozmická sonda Luna 2 na Mesiac, čím sa stala prvým človekom vyrobeným objektom, ktorý sa dostal do kontaktu s iným kozmickým telesom. Zaujímavá bola tiež príprava sondy na let a neskorší dopad. Spolu s posledným stupňom rakety boli všetky diely a prístroje rakety sterilizované, aby sa na Mesiac nedostala žiadna forma pozemského života.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť v pondelok.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
