O jediný hlas vládna koalícia odvolala z postu podpredsedu parlamentu lídra PS Michala Šimečku. Štvrtá vláda Roberta Fica sa tak stala vôbec prvou v tridsaťročnej histórii Slovenska, ktorá cez svoju väčšinu v parlamente odvolala nominanta najsilnejšej opozičnej strany z vedenia parlamentu.
Vyššia daň z pridanej hodnoty, vyššie a nové odvody pre veľké firmy, nová daň z finančných transakcií, drahšie diaľničné známky a prepúšťanie v štátnej správe. Takýto mix prichystala vláda v snahe konsolidovať štátny rozpočet a ušetriť 2,7 miliardy eur. Zaplatia to firmy, banky, ale aj obyčajní ľudia.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Fico prekročil ďalšiu čiaru. Šimečku odvolali z postu podpredsedu parlamentu
- Fico dvíha DPH aj odvody, siahne na daňový bonus. Čo všetko zaplatia ľudia a čo firmy?
- Komisia, ktorá nemusí prežiť. Šefčovičom von der Leyenová sklamala Čechov
- Olympiáda bez ruských hokejistov? Nie je fér, aby sedeli doma, vraví Fasel
- Urológ: Typický pacient s torziou semenníka je 16-ročný chalan objavujúci sexuálne dobrodružstvá
Fico prekročil ďalšiu čiaru. Šimečku odvolali z postu podpredsedu parlamentu

Po týždňoch útokov, prekrúcaní predbežných záverov auditu a trinástich hodinách rozpravy v parlamente, vládna koalícia z postu podpredsedu parlamentu odvolala lídra Progresívneho Slovenska Michala Šimečku.
V tajnom hlasovaní ho parlament odvolal 76 hlasmi. Hlasovalo 77 poslancov, jeden hlasovací lístok bol neplatný. Traja poslanci Hlasu tvrdia, že si k Šimečkovmu odvolávaniu neprebrali lístok - Roman Malatinec, Samuel Migaľ a Radomír Šalitroš. Znamenalo by to, že si lístok prevzal aj aspoň jeden poslanec opozície.
Na stratu funkcie reagoval Šimečka sarkasticky: „Tak ma odvolali. Dnes sa všetky problémy Slovenska vyriešia. Zlacnejú potraviny, učiteľky a zdravotné sestry budú mať vyššie platy, naše deti prestanú utekať do zahraničia, do Košíc prídete po diaľnici a aj tá voda z pivníc sa vypumpuje sama,“ hovorí líder opozície.
Odstavenie Šimečku z vrcholovej funkcie v Národnej rade nie je prekvapením, je však historickým porušením zvyklosti, že najsilnejšia opozičná strana si sama určuje, kto sa stane jedným z podpredsedov parlamentu. Najaktuálnejšou politickou otázkou teraz bude reakcia Progresívneho Slovenska a zvyšku opozície – najmä to, či pristúpia na politickú hru vyvolanú Ficom.
Už niekoľko dní pred hlasovaním predseda strany Slovensko Igor Matovič tvrdil, že Fico má pri odvolávaní Šimečku v skutočnosti iný, hlbší záujem, než len zbaviť lídra najsilnejšej opozičnej strany funkcie. Ficovým plánom podľa Matoviča bolo paradoxne posilniť PS na úkor ostatných opozičných strán.
- Koaličná kontrola činnosti SIS: Za predsedu parlamentného výboru na kontrolu činnosti SIS zvolili poslanci Samuela Migaľa z Hlasu. Podporilo ho 75 poslancov zo 147 prítomných. Na post kandidovala aj opozičná poslankyňa Mária Kolíková, získala 62 hlasov. Post šéfa výboru pritom tradične patrí opozícii.
- Hlas sa môže pokojne zlúčiť so Smerom: Poslanci Hlasu nerozhodovali len o Šimečkovi, ale aj o budúcnosti strany, ktorá sa politicky potáca a hľadá dôvody svojej existencie od momentu, ako vstúpila do koalície s Ficom. Po hlasovaní by sa strana pokojne mohla vzdať svojho mena, loga a plynule sa zlúčiť so Smerom. Malo by to takmer nulový dosah na jej výkon, píše šéfredaktorka Beata Balogová.
- Prečo sa Fico mstí práve Šimečkovi: V krajine tisícich problémov je Ficovým najzákladnejším problémom existencia takej opozície, ktorá je schopná v prieskumoch dosahovať podobné, prípadne vyššie čísla ako on. Fico nemá najmenšiu ambíciu skutočne spravovať republiku ako príslovečný služobník obyvateľstva. Ide o moc pre moc samotnú a ešte pre niekoľko súvisiacich benefitov, píše Nataša Holinová.
- Poberať štátne dotácie nie je hriechom: Dobre vedia, čo a prečo hovoria. Slová poslancov Smeru, ktoré zazneli v rozprave o odvolávaní Michala Šimečku z postu podpredsedu parlamentu, presiahli úroveň útokov na jeho rodinu. Terčom sa stal celý neziskový sektor. Cieľom je dehumanizovať a potopiť ľudí, ktorí chcú byť aktívni, ale vládna moc nad nimi nemá kontrolu, píše Tina Gažovičová.
V krátkosti z domova:
- Nechcú sa len prizerať: Pomáhajú týraným ženám, chránia vzácne mokrade, organizujú zbierky pre Ukrajinu, hrajú v divadle. Ôsmi ľudia z rôznych častí Slovenska, ktorí sú vo svojich domovoch aktívnou súčasťou občianskej spoločnosti, odpovedajú na otázku, ako sa dá brániť voči tomu, keď vláda demontuje právny štát.
- Pokuta pre iClinic plus: Po obvineniach a obžalobe z ublíženia na zdraví bude zrejme sieť očných kliník iClinic plus čeliť v krátkom čase aj pokute od ministerstva zdravotníctva. Sieť očných kliník môže podľa zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti dostať až vyše desaťtisícovú pokutu.
- Odkaz Teplárne žije ďalej: Komunitné a integračné centrá pre LGBTI+ už bežne existujú vo väčšine hlavných miest Európskej únie, v Bratislave doteraz chýba. Iniciatíva Inakosť na ňom rok po útoku na Zámockej ulici začala pracovať, jeho prípravy vrcholia. Má slúžiť LGBTI+ ľuďom, ich priateľom a rodinám.
Fico dvíha DPH aj odvody, siahne na daňový bonus. Čo všetko zaplatia ľudia a čo firmy?

Vláda Roberta Fica konečne predstavila opatrenia, pomocou ktorých chce konsolidovať vysoko deficitný štátny rozpočet. Dohromady plánuje ušetriť 2,7 miliardy eur. Zaplatia to firmy, banky, ale aj bežní ľudia.
Deficit verejných financií by mal budúci rok klesnúť pod päť percent HDP, čo si vyžaduje úsporné opatrenia za viac ako 1,5 miliardy eur. Vláda chce teda šetriť ešte viac. Do roku 2027 plánuje znížiť dlh pod tri percentá HDP.
Minister financií Ladislav Kamenický pripravil 17 opatrení v oblasti daní, odvodov a ďalších poplatkov, ako aj úspor na strane výdavkov štátu.
Základná sadzba DPH sa zvýši z 20 na 23 percent. Uplatňovať sa bude na spotrebné tovary, ako sú práčka či chladnička. Sadzba na vybrané základné potraviny, lieky a školské učebnice sa zníži z 10 na päť percent. Naopak, sadzba DPH pre knihy vzrastie na 23 percent.
Kamenický povedal, že ich kupujú len bohatší ľudia, preto je legitímne ich viac zdaniť. Zvyšné potraviny, ale aj energie budú mať 19-percentnú sadzbu DPH.
- Fico oklamal celú krajinu: Šimečkovo odvolanie poslúžilo ako jedna veľká dymová clona na prekrytie takého radikálneho zvýšenia daní, aké si tu nikto nedovolil za posledných 20 rokov. Nevyhnutnosť konsolidácie spochybniť nikto nemôže, ale spôsob, aký koalícia zvolila, je výsmechom do tváre všetkých voličov, píše Jakub Filo.
- Vláde na prístupe k poznaniu nezáleží: Prístup ku knihám a poznaniu definuje spoločnosť. Sú krajiny, v ktorých robia všetko pre to, aby bola literatúra dostupná všetkým bez bariér a bez ohľadu na národnosť, jazyk či socioekonomickú úroveň. A potom je tu Slovensko. Zvýšením DPH pre knihy síce Slovensko získa peniaze, z dlhodobého hľadiska však môže stratiť, píše Martin Mlynár.
- Pre vládu je čítanie márnosť a luxus: Vyzerá to tak, že minister Kamenický asi v živote nebol v kníhkupectve a nevidel, kto do kníhkupectiev chodí. Nie sú to ľudia na drahých limuzínach s peniazmi uloženými v daňových rajoch. Škatule so šampanským plné bankoviek sa nenosia do kníhkupectiev. Na loveckej chate sme videli parohy, nie knihy, píše Martin Kasarda.
V krátkosti z ekonomiky:
- Škody za milióny: Záplavy, ktoré posledné dni sužujú Slovensko, spôsobili škody už za milióny eur. Toto číslo ešte porastie, keďže na mnohých miestach voda ešte nezačala opadať. Ľudia môžu poisťovniam nahlásiť akúkoľvek škodu, ktorú spôsobili súčasné povodne. Nie všetko však pokrýva jedna poistka.
- Problémoví hydinári: Spoločnosť Domäsko patrí medzi najväčších producentov hydiny na Slovensku. Prevádzkuje sieť stovky mäsiarstiev, najnovšie pripravuje investíciu na Spiši. Väčšinovým vlastníkom firmy je rodina Pavla Konkoľa, ktorý po sebe zanechal dlhy v miliónoch eur a mal byť zapletený do karuselových podvodov.
- Kríza v trenčianskej nemocnici: Lekárske odborové združenie žiada ministerku zdravotníctva Zuzanu Dolinkovú o okamžité odvolanie vedenia Fakultnej nemocnice Trenčín. Žiadajú tiež nevyhnutné objektívne, odborné a nespochybniteľné vyšetrenie aktuálneho stavu v nemocnici.
Vyskúšajte aj ďalšie newslettre od SME
- Barbora Mareková z podcastu Ľudskosť píše svoje postrehy o spoločnosti a o mentálnom zdraví. Odoberať >
- Eva Frantová v súhrne prináša najpodstatnejšie správy zo sveta ekonomiky a biznisu. Odoberať >
- Tomáš Prokopčák vyberá najzaujímavejšie správy nielen z vedy. Odoberať >
Komisia, ktorá nemusí prežiť. Šefčovičom von der Leyenová sklamala Čechov

Ešte v pondelok nebolo jasné, či dokáže Ursula von der Leyenová poskladať a predstaviť europoslancom v Štrasburgu nominantov do vedenia novej Európskej komisie. Keď tak v utorok spravila, zniesla sa na ňu vlna kritiky. Novinárom vraj prezradila na tlačovej konferencii viac ako vlastným kolegom za zatvorenými dverami.
„Som skôr šokovaný, aby som bol úprimný. A totálne nahnevaný," povedal pre Politico úradník, ktorý si želal zostať v anonymite. Ďalší ju okrem iného obvinil aj z prehnanej viery v samu seba.
Predsedníčka predstavila mená 26 z 27 eurokomisárov – ešte sa čaká na oficiálne potvrdenie nominantky zo Slovinska. Len deň predtým sa pritom do popredia dostal jej konflikt s vplyvným francúzskym eurokomisárom pre vnútorný trh Thierrym Bretonom, ktorý sa vzdal funkcie a medzi novými menami nefiguruje.
Prekvapením je aj udelenie portfólia pre obchod a hospodársku bezpečnosť slovenskému kandidátovi Marošovi Šefčovičovi. Jeho nomináciu na zisk obchodného portfólia označujú za prekvapivú viaceré médiá, najmä v čase, keď podľa serveru Balkan Insight „Ficova vláda v Bratislave spôsobuje čoraz častejšie európskym lídrom bolehlav“.
V krátkosti z Ukrajiny:
- Drony delostrelectvo nenahradia: Ukrajina potrebuje viac obrnených vozidiel a tankov na zvýšenie bojových schopností, tvrdí Inštitút pre štúdium vojny. Armáda čiastočne zmiernila nedostatok delostreleckej munície spôsobený meškaním západnej pomoci používaním FPV dronov na potlačenie ruských útokov. Tieto drony však nie sú schopné úplne nahradiť tradičné delostrelectvo.
- Overené ruské straty: Rusko prišlo na Ukrajine celkovo o 10 037 obrnených vozidiel, spočítal špecializovaný holandský web Oryx, ktorý na základe fotografií a záberov z otvorených zdrojov vedie štatistiky zničených zbraní na ukrajinskom bojisku. Údaj zahŕňa 3 376 tankov vrátane 159 najmodernejších T-90 rôznych verzií.
- Zničené tony munície: Ukrajinské námorníctvo zničilo tony ruskej munície pri Mariupoli. Raketový útok zasiahol ruské sklady munície, ktoré predtým odhalilo ukrajinské obranné spravodajstvo. Podľa potvrdených správ úder zničil aj infraštruktúru skladov.
Zo zahraničných webov:
- Politico: Kto pre koho pracuje v novej mocenskej štruktúre EÚ
- Project Syndicate: Dosiahnutie mieru prostredníctvom sily na Ukrajine
- The Insider: Snívanie o diktatúre: Kremľu naklonený oligarcha Bidzina Ivanišvili sa pokúša vyviesť Gruzínsko z cesty do Európy
Olympiáda bez ruských hokejistov? Nie je fér, aby sedeli doma, vraví Fasel

Ešte ako úradujúci prezident Medzinárodnej hokejovej federácie chodil do Ruska na priateľské zápasy, v ktorých nastupoval ruský prezident Vladimir Putin. René Fasel sa najmä ku koncu svojho obdobia na čele svetového hokeja netajil náklonnosťou k Rusku. A je reálne, že v minulosti záujmy tejto krajiny aj obhajoval.
Po tom, ako na poste prezidenta IIHF skončil, sa jeho väzby s Ruskom ešte viac posilnili. Získal ruský pas, v štátnom registri právnických osôb je vedený ako ruský občan a stal sa spoločníkom vo firme s oligarchom z najužšieho Putinovho okruhu – Gennadijom Timčenkom. Vlastní sady na pestovanie jabĺk v Krasnojarsku. Tie sa nachádzajú v blízkosti Putinovho paláca. Navyše pôsobí v Kontinentálnej hokejovej lige ako predseda komisie rozhodcov.
Teraz Fasel pre televíziu Matč TV vyjadril vieru, že ruská hokejová reprezentácia by sa mala zúčastniť na zimných olympijských hrách 2026 v Miláne. Vraj nie je jediný dôvod na to, aby na hrách neštartovala.
O účasti ruskej reprezentácie na zimných olympijských hrách sa bude hlasovať na budúci rok v marci. O účasti Rusov na hrách by mal znova rozhodovať Medzinárodný olympijský výbor a teda aj v prípade, že by IIHF udelila súhlas s návratom Rusov na medzinárodné súťaže, MOV môže stále ich štartu zamedziť.
Ďalšie športové správy
- Športový prehľad: Denne to najdôležitejšie zo športu. Odoberať >
Urológ: Typický pacient s torziou semenníka je 16-ročný chalan objavujúci sexuálne dobrodružstvá

Medzi najcitlivejšie partie mužského tela patrí určite tá medzi nohami. Ak niekoho trafila loptička do semenníkov, vedel by vám o tom rozprávať.
A aj takým náhodným spôsobom môže muž prísť k nepríjemnej diagnóze - torzii semenníka. Vtedy sa zastaví alebo zhorší jeho prekrvenie a do niekoľkých hodín môže nastať nenávratné poškodenie.
„Pri tejto diagnóze ide o čas. Keďže semenník sa neprekrvuje a chýba mu kyslík, tkanivá odumierajú. Lekár má len niekoľko hodín na to, aby pacientovi pomohol," vysvetľuje pre SME urológ Ján Švihra mladší z Univerzitnej nemocnice v Martine.
Tí, ktorí torziu semenníkov zažili, o nej hovoria, ako o najväčšej bolesti, s akou sa v živote stretli. „Je to veľmi veľká bolesť. Pacienti s torziou k nám prichádzajú ubolení a niekedy sa ich nemôžeme ani dotknúť,“ hovorí expert.
V krátkosti o zdraví:
- Rakovina hrubého čreva: Rakovinu hrubého čreva a konečníka vedia už dnes lekári v skorých štádiách veľmi dobre liečiť. Napriek tomu Slovensko obsadzuje prvé priečky v úmrtnosti na toto ochorenie spomedzi krajín OECD. „Vidíme, aké sú ceny potravín v našej krajine. Stravovať sa na Slovensku zdravo nie je lacné,“ hovorí pre SME chirurg Tomáš Francisty.
- Dilemy asistovanej reprodukcie: S narastajúcou neplodnosťou v rozvinutých krajinách pribúda aj počet kliník asistovanej reprodukcie. „Do biologických procesov zasahuje asistovaná reprodukcia pomerne brutálnym spôsobom a z bioetického hľadiska prináša rôzne dilemy,“ hovorí pre SME reprodukčný biológ a bioetik Jaroslav Petr.
- Ako sa brániť covidu: Lekárne evidujú zvýšený dopyt po antigénových testoch na ochorenie covid-19. V porovnaní s júlom stúpol v auguste o viac ako 300 percent, pričom naďalej má stúpajúcu tendenciu. Na otázky týkajúce sa koronavírusu, ktorý aktuálne koluje v populácii, odpovedá pre SME imunológ a pediater Miloš Jeseňák.
Aréna

Michal Šimečka prišiel o parlamentnú funkciu, odvolaním lídra progresívcov si premiér Robert Fico vyrobil nového súpera. Opozícia teraz hľadá odpoveď na otázku čo ďalej, hovorí Alojz Hlina v rozhovore s Janou Krescanko Dibákovou.
Podcasty SME
- Dobré ráno: Slovensko malo iba šťastie, susedia hovoria o pohrome
- Vizita: Každých 19 sekúnd si niekto vypočuje, že má rakovinu prsníka. Kto je rizikový pacient?
- Všesvet: Slováka uchvátil karneval v Riu. O rok neskôr ho vyhral ako tanečník
Karikatúra

Recept dňa

Vyskúšajte aj menej obvyklé mäso a pripravte si špagety s krevetami a cesnakom.
Dnes očakávame
- Pokračuje schôdza parlamentu a rokuje vláda
- Prezident Peter Pellegrini prijme ministra zahraničných vecí Ukrajiny Andrija Sybihu
- Tlačová konferencia členov výboru Kultúrneho štrajku
- Pojednávanie disciplinárneho senátu vo veci sudcu Najvyššieho súdu Juraja Klimenta
- Slovan Bratislava nastúpi v Lige majstrov proti Celticu Glasgow
Dnes v histórii

18. septembra 1961 zomrel pri leteckej nehode v Rodézii švédsky diplomat a druhý generálny tajomník OSN Dag Hammarskjöld a 14 ďalších ľudí na palube. Obhajoval zásady preventívnej diplomacie: problémy v medzinárodnom spoločenstve by sa mali riešiť skôr, ako vypuknú. Aj počas osudového letu bol na mierovej misii do Konžskej demokratickej republiky. V roku 1961 mu preto posmrtne bola udelená Nobelova cena za mier.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
