Premiér Robert Fico si pozval opozíciu na Úrad vlády, aby ukázal, že je bezradná. Predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka prišiel, aby ukázal, že neodmieta dialóg. Každý mal po stretnutí pre svojho voliča vlastný odkaz.
Ministerke zdravotníctva Zuzane Dolinkovej sa kráti čas. Kritizuje ju zhodne opozícia aj koalícia. Možných náhradníkov majú Smer a Hlas troch. Ani jeden však nemá motiváciu stať sa šéfom rezortu.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Stretnutie Fica so Šimečkom: Každý mal pre svojho voliča vlastný odkaz
- Dolinkovú môžu nahradiť šéfovia nemocníc, alebo jej tútor. Kto sú horúci kandidáti na post ministra zdravotníctva?
- O vojne rozhodne jeseň. Zelenskyj má víťazný plán
- Zvoní známej mliekarni umieračik? Kvôli dlhom môže skončiť v dražbe
- Kmotrík a šejk začali spolu éru, aká nemá obdobu. Ako veľmi Slovan míňal?
- Hurá na huby. Po zjedení ktorej by ste nemali piť pivo a ako sa prejavuje otrava?
Stretnutie Fica so Šimečkom: Každý mal pre svojho voliča vlastný odkaz

Za okrúhlym stolom sedeli pár centimetrov od seba premiér Robert Fico zo Smeru a okrem iných aj jeho najsilnejší politický oponent Michal Šimečka z Progresívneho Slovenska.
K zdvorilému a skôr formálnemu podaniu rúk došlo len týždeň po tom, ako koalícia po sporných útokoch na Šimečku a jeho rodinu odvolala lídra opozície z funkcie podpredsedu parlamentu. Stalo sa to prvýkrát v dejinách samostatného Slovenska.
Šimečka uviedol, že hnutie prišlo na stretnutie s výzvou, ktorá ma niekoľko bodov. „Po prvé, nech premiér jasne povie, aká bude finálna podoba konsolidácie. Je nevkusné voči všetkým ľuďom, ktorí sa obávajú, čo bude budúci rok, že stále po mesiacoch a mesiacoch nevedia povedať, čo reálne bude schválené,“ uviedol.
Fico po stretnutí tvrdil, že od PS a KDH nepočul žiadne konkrétne návrhy na konsolidáciu. Prítomnosť opozičných lídrov na stretnutí však podľa neho znamená, že aj oni uznávajú potrebu konsolidácie. Zároveň pripustil možnosť zmeny navrhovanej dane za knihy a daň za ubytovanie prostredníctvom pozmeňujúcich návrhov v parlamente.
Denník SME odpovedá na päť najdôležitejších otázok, ktoré zo stretnutia vyplývajú.
Fico zatiaľ vyhráva na body: Táto epizódka nie je žiadna zlomová udalosť, ale politická operatíva a jeden z tisícov kamienkov, ktorými je vysypaná cesta do budúcnosti. Možno si z toho vziať poučenie, že opozícia opäť len reagovala na rutinéra Fica, ktorý takéto kúsky mimovoľne ťahá z vrecka a dostáva konkurenciu do rozpakov, píše Peter Tkačenko.
Dolinkovú môžu nahradiť šéfovia nemocníc, alebo jej tútor. Kto sú horúci kandidáti na post ministra zdravotníctva?

Veľkú kritiku nielen od opozície, ale aj od koaličných lídrov zažíva v posledných dňoch ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková. Keď predstavitelia Hlasu zavolali do svojej centrály šéfa lekárskych odborárov Petra Visolajského, Dolinková, ktorá je podpredsedníčkou strany, na stretnutí nebola. Oficiálne preto, lebo chystá ozdravné opatrenia, ktoré dnes predstaví vláde.
Ministerku už otvorene kritizuje aj premiér Robert Fico a prvýkrát verejne pripustil jej výmenu. „Ak to ministerka nezvládne, zvládne to niekto iný,“ povedal.
Ak sa premiérove slová naplnia, v kuloároch sa dlhodobejšie spomínajú ako možní Dolinkovej nástupcovia najmä dve mená – šéf Nemocnice sv. Michala v Bratislave Ladislav Kužela a riaditeľka Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici Miriam Lapuníková.
Sporadicky sa hovorí aj o ministrovi školstva Tomášovi Druckerovi, ktorý už ministrom zdravotníctva bol. Pravdepodobnosť, že by sa vrátil, je však minimálna. Denník SME sa pozrel na všetkých troch výhľadových kandidátov, na to, aké majú predpoklady, ale aj na to, prečo by nemuselo byť v ich záujme funkciu prijať.
V krátkosti z domova:
- Na zásah Fica vyzýva aj Šutaj Eštok: Z výzvy Hlasu premiérovi Robertovi Ficovi, aby urobil v koalícii poriadok, je už oficiálna žiadosť. Predseda Hlasu Matúš Šutaj Eštok po rokovaní predsedníctva strany Ficovi adresoval rovnaký apel. Hlas požiadal premiéra, aby zvolal rokovanie koalície, na ktorom by si lídri vydiskutovali spory a zaviazali sa ich vyriešiť do konca roka.
- Danko ponúkol funkciu: Predseda SNS a podpredseda parlamentu Andrej Danko tvrdí, že môže zostať aj bez štátnej funkcie, ak to pomôže koalícii či Hlasu. „Ak to pomôže, Andrej Danko nemusí byť ani podpredseda parlamentu,“ vyhlásil. Nepovedal však, že sa funkcie vzdáva, len, že ju ponúka.
- Kauza Chachaland sa naťahuje: Súd v kauze Chachaland odložil vyhlásenie rozsudku o sexuálnom zneužívaní na december. Ak neprídu ďalšie komplikácie, mohol by sa súd skončiť aspoň do troch rokov od jeho otvorenia. Jedna zo strán sa s najväčšou pravdepodobnosťou odvolá a kauza sa posunie ďalej na krajský súd.
O vojne rozhodne jeseň. Zelenskyj má víťazný plán

Ďakujeme, no potrebujeme viac. Týmito slovami sa dá zhrnúť návšteva ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v továrni na výrobu munície v americkom štáte Pensylvánia.
Zelenskyj sa bol pozrieť vo fabrike na výrobu delostreleckých granátov kalibru 155 milimetrov, ktoré ukrajinskí vojaci používajú do húfnic. Pre Ukrajincov ide o kľúčovú muníciu, ktorej doteraz od USA dostali viac ako tri milióny kusov. Továreň v Pensylvánii za posledný rok výrobu zvýšila.
Ukrajinský prezident v továrni začal svoju šesťdňovú návštevu Spojených štátov, svojho najväčšieho spojenca vo vojne proti Rusku. Prišiel žiadať o posilnenie vojenskej pomoci, vyvrcholením čoho má byť predstavenie jeho „víťazného plánu“.
„Víťazný plán počíta s rýchlymi a konkrétnymi krokmi našich strategických partnerov, odteraz až do konca decembra,“ povedal Zelenskyj novinárom tesne pred odchodom do USA. Táto jeseň „rozhodne o budúcnosti vojny“, dodal.
Detailný obsah plánu zatiaľ nie je známy, denník SME zozbieral nateraz dostupné informácie.
V krátkosti z Ukrajiny:
- Útok na Vuhledar: Ruské sily podľa blogerov spustili útok na východoukrajinské mesto Vuhledar, ktoré sa pokúšajú dobyť od začiatku invázie. Ruské štátne médiá uviedli, že v súčasnosti prebiehajú boje na východe mesta. Generálny štáb ukrajinskej armády bez ďalších podrobností uviedol, že ruské sily sa pokúsili dobyť ukrajinské pozície pri Pavlivke a Vuhledare.
- Útok na civilistov: Ruský útok na Charkov zabil troch ľudí a ďalších 15 zranil. Priamy zásah utrpel výškový obytný dom. Informoval o tom šéf oblastnej správy Oleh Synehubov. Rusko podľa neho útočilo navádzanými bombami KAB, zaznamenané boli najmenej dva zásahy obytných budov.
- Bilancia útokov dronmi: Ukrajina za ostatný rok pomocou bezpilotných lietadiel zničila alebo poškodila v Rusku viac ako 200 vojenských zariadení. Informoval o tom ukrajinský minister obrany Rustem Umerov s tým, že medzi cieľmi boli riadiace strediská, letiská, lode, systémy protivzdušnej obrany a vojenské základne.
V krátkosti zo sveta:
- Zemetrasenie v českej vláde: Český premiér Petr Fiala oznámil, že prezidentovi Petrovi Pavlovi navrhne odvolanie predsedu Pirátov Ivana Bartoša z postu ministra pre miestny rozvoj a vicepremiéra pre digitalizáciu. Nie je podľa neho schopný dotiahnuť digitalizáciu stavebného konania do úspešného konca. Bartoš hovorí o podraze.
- Obavy z vojny na Blízkom východe: Izraelské bomby zabili v Libanone viac ako 500 ľudí, medzi nimi aj ženy a deti, a ďalších 1 800 zranili. Intenzita izraelských zrážok s Hizballáhom vyvoláva obavy, že by sa v regióne mohla strhnúť väčšia vojna. Tá by mohla mať podobu izraelského vpádu do Libanonu alebo aj zapojenia Iránu, ktorý je sponzorom Hizballáhu.
- Moslimský Vatikán v Európe: Albánsky premiér Edi Rama oznámil plán na vznik štátu pre rád bektašov, ktorý vo svojej viere kombinuje prvky mysticizmu a islamu. Z „moslimského Vatikánu" by sa tak stal najmenší štát na svete. „Suverénny štát rádu bektašov" sa má rozprestierať na rozlohe desiatich hektárov. Má mať svoju vlastnú administratívu, pasy a hranice.
Zo zahraničných webov:
- Foreign Affairs: Izrael a Hizballáh sa blížia ku katastrofe
- Financial Times: Jevgenij Prigožin tajne využíval banky zo Západu na platby Wagnerovcov
- The Insider: Preťahovanie sa o Arménsko: Po tretej karabašskej vojne dochádza na južnom Kaukaze ku geopolitickej zmene
Vyskúšajte aj ďalšie newslettre od SME
- Barbora Mareková z podcastu Ľudskosť píše svoje postrehy o spoločnosti a o mentálnom zdraví. Odoberať >
- Eva Frantová v súhrne prináša najpodstatnejšie správy zo sveta ekonomiky a biznisu. Odoberať >
- Tomáš Prokopčák vyberá najzaujímavejšie správy nielen z vedy. Odoberať >
Zvoní známej mliekarni umieračik? Kvôli dlhom môže skončiť v dražbe

Na juhu Slovenska riešia vážny obchodný spor. Hlavným aktérom je Gemerská mliekareň, ktorej majiteľom je spoločnosť Gemermilk RS. Tá už v júni tohto roka čelila návrhu na vyhlásenie konkurzu, ktorý sa majiteľom nakoniec podarilo odvrátiť.
Na svete je však nový a zdá sa, že ešte vážnejší problém. Jeden z veriteľov sa totiž rozhodol, že pošle fabriku s pozemkami do dražby. Koncom októbra tak závod môže kúpiť nový záujemca. Zaujímavý je aj dôvod toho, prečo sa veriteľ rozhodol riešiť problémy tým najkrajnejším spôsobom.
Nový majiteľ mu doteraz nevyplatil celú kúpnu čiastku. Vyskúšal všetky možnosti, a tak pristúpil k možnosti poslať fabriku do dražby. Znalec ohodnotil komplex na 2,47 milióna eur. Vyvolávacia cena je stanovená na 1,98 milióna eur.
O tom, či sa aukcia naozaj uskutoční, rozhodnú najbližšie dni. Vedenie spoločnosti Gemermilk RS sa môže s veriteľom dohodnúť a k samotnej aukcii nakoniec nemusí dôjsť.
V krátkosti z ekonomiky:
- Vyššia DPH na hotely: Generálny manažér Asociácie hotelov a reštaurácii Slovenska Martin Novotný hovorí, že viac ako dvojnásobné zvýšenie DPH na ubytovanie zdecimuje domáce hotelierstvo. Podľa jeho názoru zahraničných návštevníkov presmeruje do susedných krajín a okreše počet pracovných miest v sektore.
- Viac medu do škôl: Ku školákom sa dostane viac slovenského medu. Vláda koncom leta pridala med do tzv. školského programu. Ten však bude pre včelárov fungovať inak ako napríklad mliekarov. Dotáciu od štátu včelári dostanú, ak v škole urobia rôzne vzdelávacie či propagačné aktivity.
- Z Nike sa stala ľahká korisť: Akcie spoločnosti Nike od začiatku pandémie v marci 2020 do konca roka 2021 vyrástli o slušných 140 percent. Netrvalo však dlho a mánia okolo značky zovšednela. Nike je príkladom firmy, ktorú pár zlých rozhodnutí manažmentu vyšlo na miliardy dolárov.
Kmotrík a šejk začali spolu éru, aká nemá obdobu. Ako veľmi Slovan míňal?

Ešte v lete 2008 vtedajší majiteľ Ľudovít Černák predal deväťdesiat percent akcií Slovana skupine J&T. Finanční žraloci neskôr posunuli 51 percent akcií spoločnosti Grafobal, ktorú vlastní Ivan Kmotrík. A začala sa nová éra, ktorú Slovan zavŕšil štrnástym titulom v dejinách samostatnosti. Z toho desať ich získal pod vedením Kmotríkovcov.
Už budúci utorok Slovan privíta Manchester City, čo je absolútne najvyšší kaliber. Klub pod vedením kultového trénera Pepa Guardiolu vyhral v posledných siedmich sezónach až šesťkrát Premier League, ktorá je považovaná za najlepšiu ligu sveta.
Slovan verzus Manchester City, to znelo doteraz ako sci-fi. Najväčší outsider Ligy majstrov vyzve najväčšieho favorita. Je to ako súboj Dávida s Goliášom. Je zhodou okolností, že zhruba v rovnakom období sa začala aj nová éra Manchestru City.
Šejkovia z Emirátov vládnu anglickému veľkoklubu zhruba tak dlho, ako Kmotríkovci Slovanu. Sú to dva neporovnateľné svety, ale predsa. Redakcia Sportnetu skúsila spočítať, koľko investovali do posíl oba kluby od nástupu nových majiteľov.
Ďalšie športové správy
- Športový prehľad: Denne to najdôležitejšie zo športu. Odoberať >
Hurá na huby. Po zjedení ktorej by ste nemali piť pivo a ako sa prejavuje otrava?

Po dažďoch vchádzame do lesov s očakávaním, že si do košíka odložíme aspoň zopár bedlí, pečiarok či kuriatok. Pozorne sa pozeráme pod nohy a nakúkame aj do húštin, aby nám nič neušlo. Mnohí si myslia, že sú neomylní a do košíka vložia len jedlé huby. No aj skúsený hubár sa môže pomýliť.
V roku 2023 evidovalo Národné toxikologické informačné centrum Univerzitnej nemocnice Bratislava 160 intoxikácií hubami. „V skutočnosti je však počet ďaleko vyšší,“ priznáva pre SME vedúca centra doktorka farmácie Silvia Plačková.
„Ročne sa vyšetrí okolo 80 až 100 vzoriek pacientov a pozitívnych býva od desať do 30 prípadov. Dodnes sme potvrdili celkom 180 amanitínových otráv,“ hovorí profesor Svetozár Dluholucký z Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou v Banskej Bystrici pre SME s tým, že táto služba funguje už 20 rokov bez dotácií.
V nasledujúcom texte sme zhrnuli všetko, čo by ste o otravách hubami mali vedieť. Okrem Dluholuckého a Plačkovej odpovedali na naše otázky aj nutričná špecialistka Judita Tkáčová a mykológ Ján Červenka, predseda Slovenskej mykologickej spoločnosti pri SAV.
V krátkosti o zdraví:
- Ako prestať s fajčením: V súčasnosti má fajčiar k dispozícii niekoľko prostriedkov, ktoré mu pomôžu nadobro skoncovať s cigaretami. Nový systematický prehľad prác publikovaných v rokoch 2021 až 2023 ukázal tri najúčinnejšie prostriedky na odvykanie. Ide o vareniklín, cytizín a nikotínové e-cigarety.
- Rakovina semenníkov: Rakovina semenníka je zriedkavým zhubným nádorom. Ide o jednu z ľahšie liečiteľných foriem rakovín, ak sa zachytí včas. Prevažne sa vyskytuje u mladších mužov vo veku 15 až 35 rokov. Aké sú príznaky ochorenia a možnosti liečby?
- Zápal obličiek: Zápal obličiek - nefritída - je ochorenie, pri ktorom sa už pri prvých možných príznakoch odporúča návšteva lekára. Existuje viacero typov nefritídy, ktoré môžu mať rôzne príčiny aj príznaky. Niektoré zápaly obličiek prídu náhle, iné postupne a vyžadujú dlhodobú liečbu.
Podcasty SME
- Dobré ráno: Diaľničná známka za 90 eur neprinesie dokončenie D1
- Všesvet: Iný pohľad na Everest aj staroveké stúpy. Do Tibetu prišli rýchlovlaky, no aj vplyv strany
- Vedátor: Klimatická zmena má menej otáznikov, ako si ľudia myslia
Karikatúra

Recept dňa

Máte radi jedlo z jedného hrnca, ktoré sa pripraví takmer samo? Vyberte si z našich receptov na zapekané zemiaky.
Dnes očakávame
- Pokračuje schôdza parlamentu a rokuje vláda
- Hlavné pojednávanie v daňovej kauze Zoltána Andruskóa
- Súd v kauze vraždy Daniela Tupého s novým sudcom
- Rozhodnutie belgického súdu v prípade úmrtia slovenského občana Jozefa Chovanca
Dnes v histórii

25. septembra 1066 porazila anglická armáda pod velením kráľa Harolda II. Godwinsona inváznu nórsku armádu vedenú kráľom Haraldom Hardradom v bitke pri Stamford Bridge. K Hardradovým silám sa pridal aj brat anglického kráľa Tostig Godwinson. V krvavej bitke boli Hardrada aj Tostig spolu s veľkým počtom Nórov zabití. Táto bitka ukončila éru Vikingov v Anglicku.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
