Vaša pomoc je ich jediná nádej! Z inzerátov, ktoré citovo vydierajú ľudí, profituje malá skupina. Podľa odborníkov sú tieto inzeráty za hranicou manipulácie. A otázne je aj to, či sa peniaze skutočne dostávajú k žiadateľom.
Odsúdený extrémista a konšpirátor Daniel Bombic žijúci v Londýne tvrdí, že mu vo Veľkej Británii zamietli odvolanie. Odhaduje, že v priebehu najbližších týždňov bude prevezený na Slovensko. Na známeho neonacistu sú vydané tri medzinárodné zatýkacie rozkazy.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Zo zbierok na chorých ľudí profituje žena zo Záhoria. Vyzbierala už 1,2 milióna eur
- Extrémista Bombic tvrdí, že mu zamietli odvolanie a Británia ho vydá na Slovensko
- V Rakúsku vyhrala krajná pravica. Môže ísť cestou Slovenska, vraví analytik
- Višňové tak skoro neotvoria. Ráž rezignoval, betón vyhral nad asfaltom
- Manchester City a 115 obvinení: Verdikt bude mať seizmické následky pre anglický futbal
- Aké nové autá prinesie jeseň? Ponuka bude pestrá, no prevládajú elektromobily
Zo zbierok na chorých ľudí profituje žena zo Záhoria. Vyzbierala už 1,2 milióna eur

Ilona Damborská je na prvý pohľad nenápadná päťdesiatnička z obce Kopčany na Záhorí. Denne reaguje na sociálnych sieťach na niekoľko príspevkov. Nechýbajú medzi nimi motivačné citáty s kvetmi v pozadí, videá zo zahraničných talentových šou aj z najrôznejších kultúrnych regionálnych akcií.
Medzi fotkami nájdete jej usmiatu tvár v poli rozkvitnutých slnečníc, zábery zo zrazu motorkárskeho klubu Kraken, ale aj pózovanie s viacerými politikmi vrátane Roberta Kaliňáka, Štefana Harabina či premiéra Roberta Fica. Tak ako oni aj Damborská často píše o nepriateľoch, neprajníkoch a hyenách.
Označuje nimi tých, ktorí priamo alebo nepriamo upozorňujú na jej aktivity spojené s občianskym združením Neziskový svet a naň naviazaným projektom Pre dobro.
Damborskej Neziskový svet poskytuje krízové ubytovanie, organizuje potravinovú banku, zapožičiava skákacie hrady. Najmä však vytvára a intenzívne šíri zbierky pre ľudí v núdzi. Od ľudí vyzbierali za posledné roky 1,2 milióna eur.
Podľa odborníkov, ktorí dlhodobo pôsobia v prostredí filantropie a pomoci ľuďom, sú tieto inzeráty za hranicou manipulácie. A otázne je aj to, či sa peniaze skutočne dostávajú k žiadateľom. Denník SME sa pozrel na to, ako celá spleť aktivít okolo Damborskej funguje.
- Empatia je dvojsečný meč: Naletieť je veľmi ľahké. Falošné charitatívne zbierky využívajú rôzne manipulačné techniky na to, aby nás zasiahli, oslovili a získali si dôveru. Jednou z najväčších škôd, ktoré podvodníci napáchajú, sú škody na dôvere, píše Kristýna Peštová.
- Ako nenaletieť na podvodné zbierky: Keďže cieľom podvodných zbierok je vyzbieranie čo najvyššej sumy v čo najkratšom čase, ich pracovným nástrojom je útočenie na emócie prispievateľov. V neetických zbierkach sa objavujú vybičované emócie, expresívny slovník, fotografie plačúcich a trpiacich ľudí.
Extrémista Bombic tvrdí, že mu zamietli odvolanie a Británia ho vydá na Slovensko

Slovenský extrémista a konšpirátor Daniel Bombic, ktorý na internete vystupuje pod prezývkou Danny Kollar a dlhodobo žije v Londýne, bude možno už čoskoro prevezený na Slovensko.
Bombic na sociálnej sieti napísal, že v Británii mu zamietli opravný prostriedok. Tvrdí, že sa preto neuskutoční odvolací súd, ktorý mal rozhodnúť o právoplatnosti aprílového rozsudku Westminsterského magistrátneho súdu. Ten rozhodol o vydaní Bombica na Slovensko. Odhaduje, že vydaný bude o dva až tri týždne.
Denník SME oslovil Špecializovaný trestný súd, pod ktorý Bombicov prípad spadá. Súd však po mesiacoch čakania stále nemá nové informácie z britskej strany. Nevedel preto potvrdiť ani vyvrátiť, či bude extrémista, ktorý v minulosti vo voľnom čase hajloval a obnažoval sa na verejnosti, skutočne čoskoro prevezený na Slovensko.
Vo svojich online reláciách hostil najvyšších predstaviteľov Smeru vrátane Roberta Fica, Roberta Kaliňáka aj úradujúceho ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka či bývalého policajného prezidenta a poslanca Tibora Gašpara. Bombic pred prezidentskými voľbami aktívne podporoval kandidatúru Petra Pellegriniho.
V krátkosti z domova:
- Audit očisťuje Šimečku: Záverečná správa z vnútorného auditu na ministerstve vnútra neobsahuje dôvody, pre ktoré odvolali Michala Šimečku z postu podpredsedu parlamentu. Správa v skutočnosti konštatuje, že zvýhodňovanie niektorého zo žiadateľov „akýmkoľvek spôsobom nebolo preukázané“.
- Šimkovičová odvolala riaditeľa SNM: Ministerstvo kultúry odvolalo generálneho riaditeľa Slovenského národného múzea Branislava Panisa. Ako dôvod rezort uviedol „viaceré manažérske zlyhania, ktoré sú všeobecne známe“. SNM je jedna z najväčších príspevkových organizácií ministerstva a spravuje desiatky historických objektov a múzeí.
- Tábor Marca Aurelia: Filozofický spis Hovory k sebe začal písať rímsky cisár Marcus Aurelius, keď pri Hrone táboril s armádou a bojoval s odbojnými Germánmi. Archeológovia po nejakej stope pátrali desaťročia. Poľný tábor rímskeho vojska sa teraz podarilo zachytiť v katastri mesta Želiezovce v Levickom okrese. S najväčšou pravdepodobnosťou práve tu Marcus Aurelius tvoril.
- Smer je stále prvý: Voľby do Národnej rady by v septembri vyhrala strana Smer so ziskom 23,3 percenta hlasov. Vyplýva to z prieskumu agentúry Focus. Druhému Progresívnemu Slovensku by vyjadrilo podporu 22,1 percenta opýtaných. Do parlamentu by sa dostalo osem strán a hnutí.
V Rakúsku vyhrala krajná pravica. Môže ísť cestou Slovenska, vraví analytik

Bezpečnosť aj ekonomická stagnácia, no aj rakúska identita a odpor k migrácii priniesli v parlamentných voľbách víťazstvo krajne pravicovej Slobodnej strany Rakúska (FPÖ).
Strana vo vedení s Herbertom Kicklom dosiahla historické víťazstvo s viac ako 29-percentnou podporou. Krajne pravicová strana vyhrala voľby v Rakúsku prvýkrát od roku 1945.
Strana, ktorá sa netají väzbami na extrémistické spolky aj Rusko a ktorá chce zásadne zreformovať sociálny systém a postoj k migrácii aj cudzincom, predbehla vládnych ľudovcov aj sociálnych demokratov.
Voľby navyše ukázali rastúci rozdiel medzi mestami a vidiekom - kým vo Viedni stále prevládajú skôr ľavicové strany, v menších mestách a obciach dominovala FPÖ.
Slobodní teraz síce majú silnú vyjednávaciu pozíciu, no sami vládu neposkladajú a len málokto chce so stranou na čele s Kicklom spolupracovať.
V krátkosti z Ukrajiny:
- Utajené detaily víťazného plánu: Niektoré detaily ukrajinského víťazného plánu zostanú utajené, oznámil šéf prezidentskej kancelárie Andrij Jermak. Zelenskyj minulý týždeň predstavil päťbodový plán víťazstva americkému prezidentovi Joeovi Bidenovi v Bielom dome, kde naň boli údajne pozitívne odozvy.
- Nemenná Putinova propaganda: Na Ukrajine dosiahneme všetky stanovené ciele, vyhlásil ruský prezident Vladimir Putin pri príležitosti druhého výročia ruskej anexie štyroch ukrajinských oblastí. Opäť zdôvodňoval vyslanie vojsk na Ukrajinu tým, že sa snaží ochrániť rusky hovoriace obyvateľstvo pred „neonacistickou diktatúrou“, ktorej cieľom je týchto ľudí „navždy odrezať od Ruska, ich historickej vlasti“.
- Navaľného mala zabiť otrava: Kremeľ tvrdí, že jej najhlasnejší kritik, opozičný líder Alexej Navaľnyj zomrel vo väzení prirodzenou smrťou. Ruskí investigatívni novinári z portálu The Insider však podľa svojich slov majú najnovšie dôkaz o tom, že Navaľnyj zomrel vo väzení na otravu.
Zo zahraničných webov:
- Project Syndicate: Zdroje ruského správania
- Foreign Affairs: Lži, ktoré si Rusko nahovára
- The Insider: Putin a aká armáda? Prečo Rusko stále odkladá mobilizáciu
Vyskúšajte aj ďalšie newslettre od SME
- Barbora Mareková z podcastu Ľudskosť píše svoje postrehy o spoločnosti a o mentálnom zdraví. Odoberať >
- Eva Frantová v súhrne prináša najpodstatnejšie správy zo sveta ekonomiky a biznisu. Odoberať >
- Tomáš Prokopčák vyberá najzaujímavejšie správy nielen z vedy. Odoberať >
Višňové tak skoro neotvoria. Ráž rezignoval, betón vyhral nad asfaltom

Zdá sa, že tunel Višňové ešte viac problémový napokon nebude. Vozovku z asfaltu, pred ktorou varovali odborníci, v ňom napokon nepoložia. Zabrali najmä ostré námietky hasičov.
Keď na začiatku leta prenikla do médií informácia, že minister dopravy Jozef Ráž uvažuje o zmene povrchu vozovky v z betónu na asfalt, ozvali sa INDEX-u viaceré zdroje z prostredia stavebníctva. Varovali, že to nie je dobrý nápad.
Ministerstvo dopravy napokon pod ťarchou argumentov kapitulovalo. Pritom v lete dlho nechcelo priznať, že o takej možnosti vôbec uvažuje a kto prišiel s touto myšlienkou.
Minister dopravy neuspel ani s plánmi na predčasné otvorenie tunela Višňové, ktorý sa už stavia viac ako desať rokov a mešká. Padol totiž jeho predošlý argument, že asfaltom sa ušetrí čas a tunel bude môcť byť otvorený v predstihu.
V krátkosti z ekonomiky:
- Biedronka štartuje expanziu: Prenájom alebo vlastné priestory? Aj túto dilemu rieši vedenie spoločnosti Jeronimo Martins Slovensko, ktorá chystá rozbeh siete obchodov Biedronka na Slovensku. Reťazec nedávno zverejnil prvých päť lokalít, v ktorých chce otvárať supermarkety. Známe je však aj prvé krajské mesto, v ktorom kúpil pozemky.
- Platobný terminál mal byť povinný: Od budúceho roka mali všetci podnikatelia zákazníkom umožniť platiť bezhotovostne. Vyplývalo to z návrhu zákona o dani z finančných transakcií, ktorá patrí do balíka opatrení vlády Roberta Fica na konsolidáciu verejných financií. Zrazu je však všetko inak.
- Stopy J&T v Bratislave: Spoločnosť JTRE patrí medzi najväčších hráčov na slovenskom realitnom trhu. Na konte má viacero veľkých developerských projektov, od River Parku až po Zuckermandel a mrakodrap Eurovea Tower. O pozícii JTRE svedčí aj zásobník pozemkov, ktoré v hlavnom meste vlastní alebo má na ne dosah.
Manchester City a 115 obvinení: Verdikt bude mať seizmické následky pre anglický futbal

Manchester City sa roky utápal v priemernosti, no keď zrazu na scénu prišiel Šejk Mansour s jeho Abu Dhabi Group, všetko sa zmenilo. Klub z východu Manchestru sa stal vďaka prúdu obrovských peňazí z Blízkeho východu jedným z najúspešnejších klubov v Európe.
Má najlepších hráčov, trénerov, vybavenie či zariadenia. Má aj jednu z najlepších, ak nie najlepšiu obranu v celej Európe. To isté platí aj mimo ihriska. Klub investuje desiatky miliónov eur do najdrahších právnikov vo Veľkej Británii. Ich úlohou je odvrátiť obvinenia, ktoré vzniesli proti klubovým praktikám. Majú vytiahnuť Manchester City zo súčasných malérov.
V Londýne sa začalo pojednávanie, ktoré rozhodne o tom, či City porušil finančnú fair-play, a to hneď v závratných 115 prípadoch medzi rokmi 2009 až 2018. Počas tohto obdobia vyhrali Citizens trikrát anglickú Premier League.
Hrozí im, že o ne prídu. Takisto sa môže stať, že im odpočítajú body v tabuľke. Pravdepodobne najväčšou hrozbou je vylúčenie z Premier League. Považuje sa to za trest extrémnych rozmerov. Faktom je, že akýkoľvek bude výsledok, jeho dopad bude mať „seizmické následky“ pre anglický futbal.
Ďalšie športové správy
- Športový prehľad: Denne to najdôležitejšie zo športu. Odoberať >
Aké nové autá prinesie jeseň? Ponuka bude pestrá, no prevládajú elektromobily

Pojem automobilová jeseň sa v minulosti zaužíval v súvislosti s marketingovými aktivitami výrobcov áut. Po lete a dovolenkách totiž prišiel vhodný čas zaujať publikum novými modelmi.
Aj keď sa už zdalo, že tradičné motoristické podujatia známe ako autosalóny to už majú zrátané a nie je zo strany vystavovateľov o ne záujem, situácia sa mení.
Ohlásení účastníci na autosalóne v Paríži, ale aj na domácom slovenskom podujatí v Nitre dávajú tušiť, že tieto kedysi populárne a hojne navštevované akcie sa opäť vzmáhajú. Hoci je nových áut už dostatok, v Európe o ne záujem klesá. Výstavy sú tak opäť ideálnym spôsobom, ako sa dostať do povedomia.
Pozreli sme sa, aké novinky prinesie jeseň vrátane dlhšie avizovaných modelov aj horúcich premiér.
Auto novinky v skratke:
- Škoda Scala po facelifte: Pomaly uplynie šesť rokov od prvého predstavenia Škody Scala. Kompaktný model plynulo nadviazal na predchodcu v podobe Rapidu Spaceback. Vlani sa Scala dočkala faceliftu, a tak sme sa v redakčnom teste pozreli, čo sa zmenilo.
- Príchod Toyoty Land Cruiser: Toyota má takú dlhú históriu, že sa pri nových modeloch môže inšpirovať vo svojej minulosti. A presne to spravila pri novom off-roade Land Cruiser. Svetová premiéra pred vyše rokom mala pozitívne ohlasy, teraz sú už konečne známe aj ceny.
- Perfektný spoločník do mesta: S malými mestskými autami to zatiaľ nevzdávajú kórejské automobilky, ktoré v segmente zastupujú Hyundai i10 a Kia Picanto. Práve druhé spomínané nedávno omladlo, a tak sme sa rozhodli lepšie pozrieť, čo mu modernizácia priniesla.
Podcasty SME
- Dobré ráno: Fico valcuje rýchlo a netají sa revanšizmom
Karikatúra

Recept dňa

Slovenská klasika na tanieri. Vyberte si z našich receptov na tradičné jedlá.
Dnes očakávame
- Pokračuje schôdza parlamentu, poslanci rokujú o konsolidačnom balíku v skrátenom konaní
- V 2. kole ligovej fázy Ligy majstrov nastúpi Slovan Bratislava proti Manchestru City
- Mark Rutte sa ujme funkcie nového generálneho tajomníka NATO
- Predvolebná debata kandidátov na viceprezidenta USA
Dnes v histórii

1. októbra 1946 sa v Norimbergu skončil proces s 22 hlavnými nemeckými nacistickými vojnovými zločincami, z ktorých 12 odsúdili na trest smrti. Medzi nimi boli napríklad Herman Göring, Joachim von Ribbentrop, Wilhelm Keitel či Ernst Kaltenbrunner. Tribunál prvýkrát verejne odsúdil podstatu nacizmu a jeho plány na zničenie celých štátov a národov, a tiež poukázal na nebezpečenstvo ideológie nacizmu pre celé ľudstvo.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
